-2 van Formosa boven ood - China neergehaald Toestemming voor de bouw van tweede tv-net Boemeclieimes troepen trekken Algiers binnen Wisseltrucs leveren vrouw 3300 gulden op clie £ii van de twee ie nationalisten I960 in VS kochten m Max Tailleur breekt toernee af: vermoeid De Gaulle terug in Parijs (9«c/ ngebroken bij Jïieke Telkamp WEERBERICHT Ruimtevluclit 25 september Mr. N. Debrot gouverneur Ned. Antillen KALONDJI ONTVLUCHT BelOfast 13.90 leuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 10 SEPTEMBER 1962 No. 30752 EIDSCH Directeur: E a E van Dishoeck J Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. DAGBLAD Witte Singel 1. Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een U-2 van de nationalistisch-Chinese luchtmacht is gisteren oven het oostelijk deel van het Chinese vasteland neergeschoten. Jnmiddellijk nadat het communistische persbureau Nieuw-China it had bekendgemaakt, gaf de regering van Formosa een ver- laring uit waarin wordt toegegeven dat een U-2 tijdens een lebruikelijke verkenningsvlucht" boven Rood-China verloren gegaan. Met deze mededeling heeft de re- ring van Tsjang-Kai-sjek voor de irste maal openbaar gemaakt, dat Amerikaanse U-2's gebruikt voor uitvoeren van verkenningsvluch- boven het Chinese vasteland. In de Formosaanse verklaring ordt verder gezegd: „De nationa- stisch-Chinese regering heeft, ten- inde zich op de hoogte te kunnen ouden van de toestanden in het 7- Dor de communisten bezette Chinese asteland, in juli 1960 tweeU-2-vlieg- Tii gen gekocht van de Amerikaanse ockheed-fabriek. De aangekochte lestellen werden in december 1960 aar Taiwan (Formosa) verscheept n zij zijn sindsdien in gebruik ge- eest." Waarnemers in Taipeh, de hoofd- ïititod van Formosa, zijn van mening, n at in deze verklaring de nadruk i. ordt gelegd op het feit, dat de Ver- nbmgde Staten niet betrokken waren ia ij de verkenningsvluchten met U-2's :iooven Rood-China, elj Raketten Het bericht uit Peking vermeldt lechts, dat de U-2 zondag ls neer- (Van onze Hilversumse correspondent) gehaald door een eenheid van de luchtmacht. Hoe dit is geschied en waar precies, werd niet bekendge maakt. Paul Nitze, de Amerikaanse onderminister van Defensie belast met internationale kwesties, zei tijdens een televisie-interview aan te nemen, dat de Chinese communisten over af- weerraketten beschikken om een U-2 van zijn normale vlieghoogte van 18 tot 27 km naar beneden te halen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond in Washing ton verklaard, dat de Amerikaanse regering de Lockheed-vliegtuigfabriek vergunning heeft verleend voor de verkoop van U-2-vliegtuigen aan de regering van nationalistisch-China. Men meent in Washington dat dit de eerste maal is dat van Amerikaanse zijde een mededeling is gedaan over het ter beschikking stellen van het U-2-verkenningsvliegtuig aan een buitenlandse regering. De woord voerder legde er de nadruk op dat het hier een transactie betrof tussen de regering-Tsjang Kai-sjek en de Lockheed-fabriek. Van andere Amerikaanse ambte lijke zyde is nog vernomen dat en kele leden der nationalistisch-Chinese luchtmacht in de Verenigde Staten zijn opgeleid voor het besturen van de U-2. Derde incident De U-2 kwam in het nieuws nadat de Amerikaanse piloot Gary Powers in mei 1960 tijdens een vlucht in een U-2 boven de Sowjet-Unie tot landen werd gedwongen. Vorige week nog protesteerde de Sowjet-Unie, dat een Amerikaanse U-2 over Russisch gebied bij Japan had gevlogen. Het Russische persbureau Tass maakte gisteravond slechts kort mel ding van het neerschieten van de U-2 boven China, het derde incident dus met dit Amerikaanse verkennings vliegtuig. Max Tailleur, die bezig was aan een i tournee langs de legeringsplaatsen van militairen in Nieuw-Guinea, heeft deze wegens oververmoeid- I heid moeten afbreken. De Amsterdamse moppentapper is vrijdagavond in Hollandia voor het laatst opgetreden. Na afloop der voorstelling zei hij, volkomen afge- I mat te zijn door de zware tournee door Nieuw-Guinea. Hij was reeds in Merauke, Biak en Sorong ge weest, waar hij in zijn eentje soms zelf drie voorstellingen per dag moest geven. Voor zijn komst naar Nieuw-Guinea had Tailleur Australië en Nieuw- Zeeland bezocht en in Nieuw-Gui nea zou hjj nog voor vele militairen optreden. Op zijn programma stonden ook nog voorstellingen te Hongkong, Bang kok, Calcutta, Karachi en Singa pore, maar gisteren heeft hij naar al deze steden getelegrafeerd om zijn komst af te zeggen. Hij zal nu spoedig naar Nederland vertrekken. Vanochtend reisde hy naar Biak. Vandaar gaat het rechtstreeks naar Nederland. Mor genochtend komt Max Tailleur al op Schiphol aan. Gestolen sieraden zijn van glas De diefdie zaterdagavond in de coning van Mieke Telkamp aan de 0 lembrandtlaan in Nieuw-Loos- j Irecht zijn slag dacht te slaan, zal ,el zijn neus hebben gekeken, hij naderhand tot de ontdek- kwarn, dat de uit een bijoute- ijieëndoosje weggenomen juwelen de zangeres van puur glas zijn jemaakt: imitatiesieraden, die lij in het verleden bij haar optreden •oor het publiek heeft gedragen. Terwül de inbraak werd gepleegd raren de heer en mevrouw Zuur- Telkamp 100 meter verder bij ken nissen op visite, die hen voor een di- lertje en een gezellig avondje had- a uitgenodigd. ,We waren om kwart over zes 1 weggegaan en hadden tegen onze ge- i Koonte in de hond meegenomen om- lat e wisten dat het wel laat zou i Korden", vertelde Mieke ons. „Toen ;e 's nachts om twee uur naar huis erugliepen zagen we boven licht iranden. Ik meende, dat myn man laar schuldig aan was, want hij was J iet laatste boven geweest, maar hij wist zeker dat hij het licht niet had aangedraaid. Het was trouwens"'toen we weggingen nog niet donker. Even later zagen we wat er aan de hand was: de tuindeuren stonden open en binnen was een geweldige ravage ingericht. Zo was onze slaapkamer volkomen overhoop gehaald en alle kasten en laden waren doorsnuffeld. Van mijn toilettafel was een gouden tiendollarstuk in frame met ketting verdwenen. Andere sieraden had ik aan en om. En dan was dat doosje meegenomen met het imitatiegoed, dat ik niet meer gebruik maar nog altijd bewaard hacf'. In de zitkamer werd het secretaire opengebroken en werden allerlei brieven gevonden en kennelijk ook gelezen. Maar geld is door de dader (s) niet aangetroffen. ENIGE REGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond veranderlijke bewolking en tijdelijk enige regen. Overwegend matige zuidwestelijke wind en iets lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 SEPTEMBER Zon op: 6.06 uur; onder: 19.06 u. Maan op: 18.00 uur; onder: 2.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.25 en 13.02 uur; laagwater te 8.29 en 20.57 uur. (Van onze Hilversumse correspondent) De minister heeft dezer dagen toestemming gegeven tot de bouw van het tweede televisienet. Dit deelde zaterdag de heer J. Rengelink mee, die de tv-zaken bij de VARA behartigt. Als alles goed gaat zou het. mogelijk zijn per 1 oktober 1963 met de uitzendingen (10 uur per week) te beginnen. De omroepen zijn hiertoe in staat, aldus de heer Rengelink, zowel technisch als financieel, want met de groei van het aantal kijkers zullen ook de middelen stijgen. Een beslissing over de toekenning van deze zendtijd is echter nog niet genomen. Omtrent het derde radionet, de FM,diend omdat de zaak wettelijk niet is ook nog geen beslissing genomen, j zo gemakkelijk ligt voor zulke groe- aldus de heer J. Broeksz, secretaris 1 pen. Toen de Nozema de aanvraag van de VARA, die daarbij tevens nog tot bouw van het derde net aan- eens het standpunt van zyn omroep weergaf ten aanzien van de „bezet ting" van dat derde net. Historisch j en wetteiyk hebben alleen de omroe-1 pen recht op uitzenden via dat derde net, zo zei hij. Hij begreep heel goed j waarom het studenten- en persorga- nen juist in het geheim een aan- vraag tot vergunning hebben inge-1 vroeg, diende de VARA meteen haar claim in. Het kon niet eerder en de VARA is dus beslist niet te laat ge weest, zoals wel eens beweerd is, al dus de heer Broeksz. „Het FM-net zal meer perspectieven openen voor de samenwerking tussen de omroep verenigingen. maar men moet mij niet misverstaan als ik nu eens niets over de programmering voor dat der de net zeg. Het is nog niet uitge maakt. Naar mijn mening zou een zwaarder cultureel programma op het derde net een neerdrukkende wer king uitoefenen op de overige twee zenders en dat kan nimmer de be doeling zijn, ook al zou men zich kunnen indenken dat het gesproken woord van de twee bestaande zenders wordt overgeheveld naar dat derde net". „Veronica", zei hy tenslotte, is als piratenzender geen zaak voor de om roepen, maar voor de overheid. Als omroep zeggen wij: het is in strüd met onze taak en opdracht om zulk soort programma's te maken. Troepen van het Algerijnse Volks leger zyn zondagmiddag Algiers bin nengetrokken. Hun aankomst beves tigt het gezag van het politieke bu reau van vice-premier Ben Bella, na het geschil met de militaire leiders van willaja 4. De voorhoede van de 3600 man sterke troepenmacht van het Volksleger, onder bevel van de leger-stafchef kolonel Boemedion- ne, werd door de bevolking uitbun- I dig begroet. Vice-premier Ben Bella verklaarde zondagavond in het stadion van Al- igiers, waar een menigte van 25.000 moslims op de been was. dat het politieke bureau door middel van het volk had gezegevierd. Na de algeme ne verkiezingen zou de eerste taak zijn zo snel mogelyk een landher vorming uit te voeren. Er is reeds een programma uitgewerkt voor de verdeling van land onder boeren die geen grond hebben. De werkloos heid zal worden bestreden door het in bedryf stellen van industrieën welke door Fransen die naar Frank rijk zyn vertrokken achtergelaten werden en door het bouwen van nieuwe fabrieken. Alle beloften die bij het begin van de revolutie wa ren gedaan zullen worden nageko men, aldus Ben Bella. Het politieke bureau heeft zater dagavond bekendgemaakt dat de ver kiezingen voor de Nationale Verga dering op donderdag 20 september zullen worden gehouden. De kandida- tenlysten kunnen tot 12 september worden ingediend. De verkiezingscam pagne begint donderdag 13 septem- ibe.' en eindigt woensdag 19 septem ber. 1 De secretaris van het politieke bu reau. Mohammed Khider, heeft ge zegd dat de kandidatenlijsten voor dc 196 zetels opnieuw zullen worden gepubliceerd. Deze lijsten wijken wei- nip af van de vorige maand bekend gemaakte. Bij het uitbreken van de recente politieke crisis werden de lis ten, die voor verkiezingen op 2 sep tember bestemd waren, ingetrokken. De politie zoekt thans naarstig naar een kleine vrouw van ongeveer 35 jaar met roodbruin opgekamd haar, die in Amsterdam en Groningen met succes een wisseltruc heeft toegepast en daardoor ruim 3300 gulden ryker geworden is. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Een van de praalwagens van het Aalsmeerse bloemencorso, dat zaterdag naar Amsterdam reed. trekt vooibij het Paleis op de Dam. De 28-jarige kassier van het ANWB-kantoor aan het Suriname- plem in Amsterdam vertelde de po litie. hoe zaterdag een vrouw met een oosters uiterlijk bij hem binnenstap te. Zy bood tien biljetten van 50 Duitse marken aan. terwijl zij ver schillende talen door elkaar brabbel de. Toen de kassier de vrouw Neder lands geld voor haar marken wilde geven, kwam zij zelf achter de balie staan en begon in de geldlade te grijpen. Vervolgens pakte zij haar marken weer en verdween met de Walter Schirra zes maal om de aarde Op 25 september zal een po ging gedaan worden de Ameri kaanse ruimtevaarder Walter Schirra een ruimtevlucht van zes banen om de aarde te laten maken, zo is in Washington be kend gemaakt. Of deze lance ring zal doorgaan, zal afhangen van de weersomstandigheden of van technische problemen. De een ton zware Mercury-ruimte- capsule „Igma Zeven" zal op de Atlas-raket worden aangebracht, nu is gebleken dat de motoren goed werken. Voor de eerste maal zyn de motoren van een raket, die een man in de ruimte moeten brengen, van te voren beproefd om er zeker van te zijn dat enige veranderingen, die in het brandstofsysteem zyn aange bracht, het leven van de ruimte vaarder niet in gevaar zullen bren gen. De betrokken veranderingen zijn reeds met succes in verscheidene vluchten van de militaire Atlas raketten gebruikt. mededeling, dat zij een tolk ging ha len. Toen de kassier zyn kas contro leerde miste hij 10.000 dinar en 1100 Zwits. franken. Totale waarde ongeveer 1050 gulden. „Ik heb mij laten overbluffen", bekende de kas sier. Nog bonter maakte de vrouw het in een groot garagebedrijf in Gro ningen. Zy sprak een niet te herken nen taal, toen zy wapperend met een briefje vanduizen d gulden bin nenkwam. In het kantoor liet de procuratiehouder, die meende, dat zy geld wilde wisselen, allerlei bankbil jetten zien, maar ze schudde steeds ontkennend het hoofd. Zichtbaar ontmoedigd verliet zy de zaak weer met haar duizend gulden. Maar toen de kas 's avonds werd opgemaakt, bleken er 23 bankbiljetten van 100 gulden gestolen te zyn. En dat. ter- wyl enkele behulpzame personeelsle den om de procuratiehouder heen hadden gestaan Posen '63 akkoord EEG—Engeland? Het Belgische lid van de Europese commissie van de EEG. J. Rey, hoopt dat de EEG en Engeland met Pasen 19Pj tot een algemene overeenkomst zullen komen over het Britse lid maatschap van de Europese Econo mische Gemeenschap. Sprekende op een vergadering van de commissie voor buitenlandse han del van het Europese parlement ver klaarde de heer Rey in Brussel, dat naar zyn mening het gesprek tussen de EEG en Engeland nier in een im passe is. Over de onderhandelingen met De nemarken, Noorwegen en Ierland, die eveneens een verzoek tot aansluiting bij de gemeenschap hebben inge diend, zei hy, dat deze „normaal" venopen en in de herfst zullen wor den voortgezet. Wat de verzoeken van de drie neutrale landen Oosten rijk, Zweden en Zwitserland Koningin Juiiana heeft zater dag een bezoek gebracht aan het 350 jaar bestaande weeshuis te Buren, dat door Maria van Nas sau is gesticht. De leidster van een jongerengroepmej. Kempe bood haar in de klederdracht van Maria van Nassau, zoals zij op een schilderij staat afgebeeld een kristalier bokaal aan. (Van onze Parijse correspondent) Om even half negen is gisteravond president De Gaulle in Parys terug gekeerd. Via pers, radio en t.v. heeft het Franse volk in de breedste gele deren byna van uur tot uur De Gaulle's triomfreis door Duitsland kunnen volgen en de onstuimige geestdrift waarmee de generaal in de Bondsrepubliek allerwegen werd be groet, heeft uitera-rd ook in zun eigen land niet nagelaten indruk te maken. De Fransen zyn over het algemeen van hun kant reker ook wel bereid na drie oerlogen binnen één eeuw de strijdbyl jegens de Duitsers te be graven. Doel. de !;fieke reuzen zwaai die de generaal ten overstaan van zijn Duitse gehoor gemaakt heeft door een Frans-Duitse Unie voor te stellen, wordt hier niettemin over het algemeen toch wel wat al te gor tig gevonden. Niemand kan zich trouwens rede lijk voorstellen dat De Gaulle deze plannen in de huidige politieke ver houdingen zelf helemaal ernstig heeft kunnen nemen. Men beschouwt zyn voorstel dus eerd als proefbal lon of juister als een pressiemiddel enerzijds op de kleine landen van de zes hun oppositie tegen een politieke unie zonder Engeland te laten varen en anderzyds te bereiken dat in ster kere mate rekening zal worden ge houden. In Parijs gelooft' men dus evennun dat gezien al de persoonlijke po sitie van kanselier Adenauer die poli tiek aan handen en voeten is gebon den de reis van De Gaulle bedui dende concrete resultaten kan heb ben opgeleverd. Daarentegen rekpnt men er hier wel op jat het exclusieve karakter dat De Gaulle herhaaldelijk aar zijn „germanophilie" heeft me nen te moeten geven, zowel op net binnenlandse als op het buitenlandse politieke front de komeide dagen en weken nog wel de nodige reacties zal moeten opleveren. De linkse partyen, communisten en onafhankelyke so cialisten, hebben gisteravond door middel van communiqué's al te ken nen gegeven 1at ze De Gaulle's ver klaringen als een reden temeer be schouwen de stryd tegen zyn steeds persoonlyker bewind in het vervolg in verhoogde hevigheid te zullen voe ren. Mr. N. Debrot, directeur van het kabinet van de gevolmachtigd minis ter der Nederlandse Antillen, is by Koninklijk Besluit van heden be noemd tot gouverneur van de Ne derlandse Antillen. Albert Kalondjl, „koning" van de diamantstaat Zuid-Kasai, is ont vlucht uit de gevangenis in Leopold- stad, waar hy sedert januari werd vastgehouden. Hy is in Bakwanga teruggekeerd, waar hij door het volk met gejuich werd ontvangen. Zijn te rugkomst werd onder meer met een vrije dag gevierd. In een radiotoe spraak verklaarde Kalondji dat de tyd voor verzoening en opbouw van een Kongolese federatie is gekomen. Hij zou uit de gevangenis zijn ge- hoald door enkele personen dit zich voordeden als ambtenaren van de justitie. Zij brachten Kalondji naar het particuliere vliegveld van Ndolo, waar zy een vliegtuig vorderden met bestemming Bakwanga. Een en an der zou zich vrydag hebben afge speeld. Kalondji had gevangen gezeten omdat hij de arrestatie van een po litieke tegenstander had gelast. Er is een onderzoek gaande naar de om standigheden van Kalondji's vlucht. Een aantal hoge functionarissen is reeds gearresteerd, onder wie een provinciale minister die Kalondji's verzoek om „voorwaardelyke vrij lating" na het uitzitten van een kwart van zyn straftyd had inge willigd. Advertentie treft zei Rey slechts, dat de EEG „kennis heeft genomen van de uit eenzettingen door de vertegenwoordi gers van deze landen" Over de onderhandelingen met En geland deelde de heer Rev nog mee. dat deze op het niveau van ambte- lyke vertegenwoordigers op 24 sep tember zullen worden hervat en dat be- I de ministers van de zes EEG-landen Engeland elkaar begin oktober weer zullen ontmoeten. Adelborst lelfstrijkende wonder shirts Nu met versterkte boord en manchetten Uit het Leidsch Dagblad van V 10 Sept. 1862: De Hooge Raad der Neder landen heeft Ds. J. H. Wart- jouw toegelaten om gratis te procederen in cassatie tegen de regenten van het Sionshof te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1