[Slechts negen Kamerleden j stemmen tegen akkoord Magere jaren voor de scheepsbouw begonnen' Met mes bedreigde politieman schiet jongeman in been Udall over gesprek met Chroesjtsjow voldaan Wetsontwerp nu in ijltempo naar Senaat ©ud SLOTDEBAT OVER NIEUW-GUINEA PHILIPS T.V. FLIM WEERBERICHT Rolz-Bennett door Oe Thant benoemd voor Nieuw-Guinea SOEKARNO stelt schepen ter beschikking Verolme luidt noodklok: Kennedy vraagt machtiging reservisten op te roepen Jongen steekt jongen dood teuws 1 maart 1860 ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1962 No. 307S1 EIDSCH DAGBLAD Irecteur; E A E van Dishoeck hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR i_r.lDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementsredactie -De eindbeslissing van de Tweede Kamer over Nieuw- "Duinea is gevallen. Met 127 tegen 9 stemmen is de Nederlands-Indonesische overeenkomst inzake be- (tuursoverdracht gistermiddag om kwart voor vijf goedgekeurd. Noodgedwongen! Het goedkeuringsontwerp is nu in ijltempo doorgezonden naar de Eerste 'amer, die zich er volgende week waarschijnlijk donderdag over tal moeten uitspreken. Spoed is geboden, omdat het akkoord reeds in de iaaropvolgende iveek zal worden behandeld in de Algemene Vergadering ier Verenigde Naties. Zoals men weet oefent deze organisatie van 1 mctober tot 1 mei een tussenbestuur uit voordat het gebied definitief in Indonesische handen komt. 1 Het aantal tegenstemmers is in derdaad niet groter geweest dan %rd verwacht: de heren Weiter, boorman en Van Rijckevorsel van je K.V.P., Van Dis, Kodde en Mieras tan de S.G.P., Meulink en Roosjen 3an de A.R.P. en de heer Scheps als lenling van de P.v.d.A. Zij bleven inoverkomelijke bezwaren houden. 3 De heer Moorman sprak van een erbijsterende ontwikkeling, van een olledig falen van de Verenigde Na- es, die zouden zijn geweken voor gressie van een Aziatische staat te en een Europees land. Mr. Roosjen liet een krachtig pro- st horen tegen het uitleveren van 00.000 Nederlandse onderdanen aan :n dictatoriaal regime, zoals hij >i. De heer Van de Wetering (C.H.) ras het grotendeels eens met de neven van de tegenstanders, maar ij zou voorstemmen, omdat een an- ere oplossing niet zou zijn te ver- fezenlijken. Hij had te kampen ge- lad met een gewetensconflict. Kans op oorlog Met een gewetensconflict hebben ook de leden van de regering te wor stelen gehad, zoals premier De Quay }n minister Luns gisteren aan de UlllllllllllllllinillllllllllllllllW Eerste lustrum HUTSPOTRIT Het Leidsch Dagblad viert 1 zaterdagmiddag: 29 september zijn eerste gemotoriseerde lustrum. Dan wordt namelijk n de vijfde Hutspotrit verre- =i den. ïp De voorgaande vier jaren y hebben ons geleerd, dat de animo voor onze puzzelrit steeds groter wordt. Steeds vroeger hebben wij de in- schrijving moeten sluiten. Als uiterste datum is ditmaal vrijdag 21 september gesteld. 's Middags om vier uur slui- ten wij dan onherroepelijk de g inschrijving. Tenzijhet aantal te plaatsen inschrij- vingen al eerder is bereikt. Vorig jaar was dat al heel g snel het geval. 1 Daarom kan men het beste |j 1 nu meteen het inschrijving- g f formulier, dat men elders in s dit blad aantreft invullen en =§j opzenden. Dan is men zeker n H van deelneming. Anders kan §j het gebeuren, dat men" niet eens de startplaats van onze rit bereikt liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Tweede Kamer duidelijk maakten bij de verdediging van het akkoord. Een andere oplossing was er niet. Beide bewindslieden waren onder de indruk van de betogen dei- tegen standers, al bestreed mr. Luns een opmerking van mr. Van Rijckevor- sfcl als zou na een verwerping van het akkoord geen oorlog hoeven te ontstaan tegen de inmiddels ver trekkende Nederlandse strijdkrach ten. Mr. Luns achtte de kans op een oorlogssituatie in dat geval wel aanwezig. Er kwam gedurende de laatste uren toch nog een opleving in dit debat, waarin vele sprekers de vori ge dag hadden blijk gegeven van berusting. Maar nu, kort voor het slot, ontstonden nog enige fikse dis cussies tussen mr. Burger, de schei dende fractieleider der P.v.d.A., en prof. Oud van de V.V.D. Ook tussen heer Burger en minister Luns kwam het tot enkele verwikkelingen. Minister Luns had in zijn repliek betoogd in de internationale gang van zaken ten aanzien van Nieuw- Guinea eigenlijk een soort premie op agressie te zien. Het is verwer pelijk als een land door dreiging met oorlog zijn zin krijgt. Persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. WISSELVALLIG Blijkens het weeroverzicht, dat het K.N.M.I. om tien uur verstrekte, zal een gebied van hoge druk tijde lijk wat weerswerbetering brengen. Maar in de loop van de dag komt er alweer een nieuwe storing. Het weer blijft daarom wissel veilig. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. 9 SEPTEMBER Zon op: 6.03 uur; onder: 19.11 uur. Maan op: 16.28 uur; onder: u. Hoogwater te Katwijk te 10.26 en en 23.07 uur. Laagwater te 5.39 en 18.13 uur. (10/9 hoogwater te 11.52 uur, laag water te 7.06 en 19.42 uur). Centraal Met klem bestreed de minister van Buitenlandse Zaken de opmerkingen van mr. Burger, dat de regering was teruggekomen op het standpunt, dat zij vroeger had kenbaar gemaakt. Mr. Burger onderbrak het betoog van de minister met de uitroep: „U hebt het omgekeerde gedaan van war u hebt beloofd". „Nee", antwoordde minister Luns, „De regering heeft het zelfbeschik kingsrecht centraal gesteld en de Papoea's hebben ook nu nog garan ties, al moet ik toegeven dat er een zware wissel wordt getrokken op de naieving en uitvoering van het ak koord". De bewindsman deed verder een beroep op hen, die in Nieuw-Guinea hun arbeid verrichten, om hun werk niet in de steek te laten. De minis ter kon echter begrip hebben voor de belangrijkste voorwaarde, die de betrokkenen hebben gesteld, n.l. ga ranties voor hun veiligheid. En de ze kan de Nederlandse regering niet geven, omdat het Nederlandse be wind per 1 oktober wordt vervangen door de Verenigde Naties. Zij zullen dus verantwoordelijk zijn. Heengaan Met prof. Oud raakte de heer Bur ger in strijd over de mogelijkheden van een heengaan van minister Luns. Volgens prof. Oud had de mi nister door zijn besluit om te blij ven voor velen de aanvaarding van het akkoord gemakkelijker gemaakt. Dat noemde mr. Burger een stich telijk, maar geen staatsrechtelijk ar gument. Volgens hem kon de minis ter maar beter verdwijnen na de mislukking van zijn beleid. De heer Oud vond dat de P.v.d.A. dan maar een motie moest indienen. Hetgeen overigens niet gebeurde. De communist Bakker beklaagde zich heftig over een „insinuatie" aan zijn adres door premier De Quay, als zouden de communisten wellicht meer weten van de Indone sische infiltraties op Nieuw-Guinea. Op zijn beurt maakte de heer Bak ker een nijdige opmencing over het verleden van prof. De Quay Dit Dammer bestaat alt 16 pagina's en eea Bijvoegsel. Minister-president prof. De Quay tijdens het debat in de Tweede Kamer. Incidentje En zo, met enkele incidentjes,, verliep de laatste dag van het laatste Nieuw-Guineadebat in de Tweede Kamer. De uitslag stond al van tevoren vast. Een groot deel van de meerderheid nam af scheid van de Papoea's met een bezwaard hart. De P.v.d.A. voelde zich minder bezwaard, omdat er immers naar haar opvatting een molensteen van Nederlands poli tieke hals viel. De vraag, of nu al clan niet een meerderheid van tweederden was vei eist werd eigenlijk, ondanks spit se discussies, niet afdoend beant woord. Tenslotte kon ieder zich ver enigen met een tussenweg van prof. Oud: in het wetsontwerp zou worden ingelast, dat de goedkeuring zou ge schieden „voorzover nodig met in achtneming van art. 63 grondwet". (Dit artikel schrijft eer meerder heid van 2/3 voor, wanneer de in ternationale rechtsorde een afwij king van de grondwet nodig maakt). De woordjes „voorzover nodig" ga ven nu ieder de vrijheid over het probleem te denken, wat hij wil. Hoe het ook zij, de stenimingsuit- slag maakte duidelijk, dat niet al leen een tweevoudige, maar zelfs een veertienvoudige meerderheid voor het akkoord was. Na een korte discussie tussen mi nister Beerman en mr. Kranenburg (P.v.d.A.) heeft de Tweede Kamer zich gisteren na de aanvaarding van hst akkoord over Nieuw-Guinea ook De waarnemende secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft de benoeming bekend gemaakt van José Rolz-Bennett, plaatsvervangend kabinetchef, tot zijn vertegenwoordiger in westelijk Nieuw-Guinea. Rolz-Bennett moet de eerste regelingen treffen voor de overdracht van het bestuur aan de Verenigde Naties. Rolz-Bennett is een Guatemalaan. Verwacht wordt, dat hij omstreeks het midden van deze maand naar Nieuw-Guinea zal vertrekken, waar hij ongeveer drie weken zal blijven. Volgens de Nederlands-Indonesi sche overeenkomst moet secretaris generaal Oe Thant naderhand nog een V.N.-bestuurder voor Nieuw-Gui- ne? benoemen, aanvaardbaar voor Nederland en Indonesië, die als hoofd zal optreden van het tijdelij ke uitvoerende V.N.-gezag. Rolz-Bennett is V.N.-vertegen woordiger in Katanga geweest. Hij werd na de militaire botsingen in december 1961 benoemd tot opvol ger van de Engelse V.N.-functiona- ris Brian Urqhart. De 18-jarige zoon van een Amsterdamse caféhouder is gisteravond, toen hu een tweetal agenten met een mes bedreigde, door een van de politie* mannen met een pistool in de rechterheup geschoten. De jongen moest in het Binnengasthuis opgenomen worden. De jongeman had tevoren moei lijkheden veroorzaakt in een zij straat van de Nieuwmarkt, toen hij, in aangeschoten toestand zijnde, bier in een voorbijrijdende personenauto had gegooid. De chauffeur was na tuurlijk gestopt. Er was een woor den wisseling ontstaan, waarbij de automobilist met een bierfles werd bedreigd. Een voorbijganger, die zich met het geval ging bemoeien kreeg van de jeugdige opstandeling een stomp op het oog. Verder kwam het niet, want de zoon van de café houder werd door vrienden naar huis aan de Nieuwemarkt gebracht. Enkele ogenblikken later stormde hij echter weer het café van zijn vader uit met een groot mes in de hand. Twee agenten, die naar aanleiding van de ruzie met de automobilist wa- De Amerikaanse minister van Bin nenlandse Zaken, Stewart Udall, heeft gisteren zijn voldoening uit gesproken over zijn bezoek aan de Sowjet-Unie en zijn onderhoud met premier Chroesjtsjow, zo heeft het Sowjetrussische persbureau Tass ge meld. Udall had donderdag te Ga- gra, op de Krim, een langdurig ge sprek met de Russische premier. Minister Udall sbaat aan het hoofd van een Amerikaanse delegatie die een bezoek van tien dagen heeft ge bracht aan krach tinstal laties in Siberië en bij de Wolga. De Ame rikaanse minister had gezegd, dat hij en de leden van zijn delegatie alles gezien hadden wat ze wilden. Minister Udalil zei van plan te zijn maandagmiddag in Washington aan president Kennedy rapport uit te brengen, maar dat het niet juist zou zijn te zeggen diat hij een speciale boodschap van Chroesjtsjow heeft meegekregen. Hij wilde niet nader toelichten wat de uitnodiging van Cnroesjtejow aan hem, zo snel na het Sowjetrussische protest tegen de grenssohending van de U-2 verleden week, betekende. De voornaamste Russische bladen, de Prawda en de Izwestia, schreven gisteren niets o'-er dit incident, terwijl zij er don derdag veel aandacht aan wijdden. Chroesjtsjow heeft gisteren nog een Amerikaan ontvangen, namelijk de 88-jarige diohter Robert Frost, die Russische dichters bezoekt. Mi nister Udall begon zijn persconfe rentie in Moökou met te zeggen dat het hem genoegen deed dat Chroesjtsjow de dichter had uitge nodigd. Udall maakte bekend dat de Russische minister voor de bouw nog verenigd met een wetsontwerp, dat hiermee verband hield. Het gaat om intrekking van een wet uit 1910 tot regeling van het Nederlands on derdaanschap van niet-Nederlanders en nationaliteitsregelingen, die daar mee verband houden. De wet wordt ingetrokken op het tijdstip waarop in Nieuw-Guinea een begin wordt gemaakt met het bestuur van de Verenigde Naties (1 oktober). De re gering vindt het namelijk niet juist, dat na dit tijdstip de Papoea's nog de Nederlandse nationaliteit zouden hebben. De Kamer verwierp een amende ment-Kranenburg om het tijdstip te stellen op 1 januari 1963. van krachtcentrales. Ignati Nowikow, volgend jaar met een delegatie naar de Verenigde Staten zal gaan. Op een vraag antwoordde Udall dat hij met Chroesjtsjow had ge sproken over komende bezoeken van leden van de regering van Kennedy. Chroesjtsjow had laten doorscheme ren dat hü dit soort bezoeken nut tig vindt. De kwestie van een be zoek van Kennedy aan Rusland of een bezoek van Chroesjtsjow aan de Verenigde Staten is niet ter sprake geweest, aldus Udall. Udall zei dat Chroesjtsjow in een goed humeur was en dat zij het. er samen, over eens waren dat „de sleu tel tot de kracht van ieder land ligt in het gebruik van de energie en de elektriciteit die beschikbaar is voor industrie en volk". Dit was de beste manier van vreedzame wedijver. „Wij waren het er ook over eens dat er geen geheimen op dit gebied moes ten bestaan, en dat de energie-wed loop veel belangrijker is dan de wed loop in de kosmische ruimte". Udall zei dat hij met Chroesjtsjow gesproken had over het voorstel van Kennedy tot samenwerking tussen Amerika en Rusland op het gebied van ruimtevaart, maar liet zich niet uit over Chroesj tsjows Houding in deze. Voor repatriëring Het Indonesische ministerie van Marine heeft gisteren bekendge maakt, dat president Soekarno vier Indonesische schepen heeft aange boden om de repatriëring van Ne derlandse troepen te helpen bespoe digen. Twee van deze schepen zijn de 10.000 ton metende Ambulombo (het vroegere Australische schip „Manoo- ra") en de 18.000 ton metende „Goe- noengdjati" (het vroegere Britse troepenschip „Empire Orwell"). „De zeven vette jaren zijn voorbij de noodklok luidt voor de Nederlandse reders en de Nederlandse scheepsbouw"» Deze pessimistische woorden sprak vanochtend de president-directeur van het Verölme-concern, de heer C. Verolme, na de tewaterlating in Alblasserdam van de 18.000 tons metende bulkcarrier „Sunpolycrown" Als oorzaken noemde de heer Verolme: de overcapaciteit in de internatio nale scheepsbouw, vooral door de seheepsbomv-activiteit in Japan; de dalende vrachtprijzen in de scheepvaart; de felle concurrentiestrüd in alle landen; dg revaluatie van de gulden; de overheidssteun in het buiten land. Minister Luns kreeg het er warm van Nederland heeft geen schuld aan de overcapaciteit, aldus de heer Ver olme. Maar in de keiharde concur rentiestrijd, die nu opleeft, mag ook de Nederlandse overheid niet achter blijven in steun aan scheepsbouw en scheepvaart, ook al opdat andere in- dustriëen geen terugslag zullen on dervinden. De eerste symptomen daarvan zijn al merkbaar in de steal-industrie en aanverwante be drijfstakken. Strijd om bestaan „De magere jaren zijn begonnen. Terwijl andere takken van industrie nog volop hoogconjunctuur kennen, is de scheepsbouw al bijna twee jaar gewikkeld in een strijd om het be staan. De revaluatie van de Duitse mark en de Nederlandse gulden heeft de scheepvaart en de scheeps bouw als een zweepslag getroffen". De heer Verolme wilde geen kri tiek oefenen op de monetaire maat regel van de Nederlandse en Duitse autoriteiten. „Iedereen was van de beste bedoelingen overtuigd". Maar het gevolg voor de scheepvaartsec tor was, dat Nederlandse schepen werden opgelegd en dat vele werven beslist geen lonende opdrachten meer konden boeken. De opdrachten, die nog gegeven worden, zijn een ver liespost voor de bouwers. Voorsprong Het buitenland heeft een kostbare voorsprong, omdat overheidssteun wordt gegeven. Dat is ook internatio naal van belang voor eventuele op drachten uit jonge landen, die grote kapitaalbehoeften hebben en gun stige betalingsschema's en lange kre- diettermijnen verlangen. Nederland zou hierin kunnen helpen. De heer Verolme vroeg zich dan ook af of er op dit punt geen taak ligt voor de Nederlandse overheid. Belastingfaciliteiten als in andere landen, die de bouw van nieuwe schepen zouden bevorderen, blijven bovendien ook uit. De heer Verolme zag overigens nog een lichtpuntje: internationaal gezien is de wereldtonnage nog steeds voor een groot deel verouderd door de oneconomische schepen, die ge durende de tweede wereldoorlog wer den gebouwd. Slot pag. 2 ren gealarmeerd, probeerden de Jon geman het mes af te nemen. Deze verzette zich heftig. Enkele malen moest een agent op zij springen om niet door de als een wildeman met het mes zwaaidende knaap te wor den getroffen. Tenslotte ging hij in deaanval, in de ene hand het mes, met deandere hand een vuilnisbals torsend. Toen loste de andere agent eerst een waarschuwingsschot in da lucht en vervolgens een vlak voor de voeten van de onverlaat. Toen dit ook niet hielp was de agent genood zaakt om zijn derde schot op de jongeman zelf af te vuren. (Van onze correspondent in Washington). President Kennedy heeft het Con gres machtiging gevraagd om. in dien hij dit nodig acht, 150 000 reservisten op te roepen. Die machtiging zal hij ongetwijfeld terstond krijgen. De president schijnt niet van plan te zijn op staande voet van zijn volmacht gebruik te maken, maar hij wenst deze bevoegdheid te hebben voor het geval de internationale toe stand zdch toespitst-, terwijl het Congres op reces zal zijn. Waarvoor de president de reservis ten eventueel nodig denkt te heb ben, wordt officieel niet vermeld. De gespannen internationale toe stand wordt over het algemeen aJa de reden genoemd. Maar in Washington denkt men toch voor al aan Berlijn en Cuba, wanneet men extra spanning voorziet. Ongeveer een jaar geleden heeft Kennedy 250.000 reservisten opge roepen omdat de toestand in Ber lijn hem bezorgd maakte. Intus sen is Amerika's parate macht echter met twee divisies uitgebreid. De 19-jarige Thomas Bos, wonen de in de Gasthuislaan te Steenwijk, is gisteravond in de buurt van zijn ouderlijke woning neergestoken en ter plaatse overleden. De dader, eveneens 19 jaar oud, vluchtte na het gebeuren. De ge meentepolitie kón hem echter na een intensieve speurtocht van an derhalf uur arresteren. De jongens moeten eerder op de dag ruzie heb ben gehad. Omstreeks half twaalf gisteravond ontmoetten ze elkaar weer. Zij waren in gezelschap van een twintigtal opgeschoten jongens. Er ontstond een vechtpartij tussen beide jongens. Daarbij moet de da der een mes hebben getrokken waar mee hij het slachtoffer in de hart streek trof. BREESTRAAT 173 Hooftstraat 88 - Alphen Advertentie ONDANKS HET LAWAAI EN het moeilijker bereiken van onze zaak tijdens de verbetering der Haarlem merstraat, loont het de moeite om onze zaak te bereiken. U vindt bij ons, kwaliteit, lagere prijzen en vakman schap. Goud. Zilver, Juwelen, Hor loges, Klokken, Casetttes. Wij danken U bij voorbaat voor Uw moeite, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207. Uit het Leidsch Dagblad van 9 Sept. 1862: Naar men berigt, zou het plan bestaan om de rijksac cijns op de brandstoffen af- teschaffen met den len Maart 1863. Keizer Napoleon heeft den kolonel Pallavricini, die Ga- ribaldi gevangen heeft ge,- i nomen, begiftigd met de orde i van het legioen van eer.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1