J ITALIANEN MUITTEN NIET Nieuw-Guinea in de ban van 't afscheid [rma la douce IP: van show tot volkstoneel nfflj^HESnSBESj kunst kalei öoscQQp Engels: een meester op zijn instrument KLEURSPOELINQ Ernstige fouten aan Cuneratoreii (Rhenen) Inproces-Leibbrand nu één cling duidelijk: Nederlandse troepen op 15 november weg Hollandia in maand tijd sterk veranderd grofheid en sentimentaliteit sterk... prachtig en persoon veroordeeld Fabelachtig knappe vertolker THUIS ZELF DOEN DE MOOISTE POLY-COLOR KLEURSHAMPOO Oe Tliant over Nieuw-Guiiiea Nieuwe tijd kondigt zich aan ^gericht 1 maart 1860 Vrijdag 7 september 1962 Derde blad no. 30750 Geen Parijse s feer (Van onze Kunstredactie) )en ets \fm, Zeg "Irma la douce" en men denkt aan de verrukkelijke melodie- iteó en chansons uit deze Parijse musical, aan het ondeugende \/pjiaaltje van het lichte meisje, dat met Franse esprit over het I! kliekt komt en natuurlijk aan de creatie van Lia Dorana in de 1 \elbewerking van dit stuk, die het Rotterdams toneel in intieme l.fjKfM heeft gebracht. ider de 1800 toeschouwers, die ravond in de Immense zaal van Amsterdamse Citytheater de pre- e bijwoonden van de tweede Ne- indse versie van „Irma la douce", n er velen die deze herinnerin- hadden meegebracht. En zij len het moeilijk zij moesten i trachten te vergeten en daarna eren te wennen aan de sfeer van a la douce II" van Beppie Nooy. ,t was niet de sfeer van Parijs, was ook niet het speelse ver- tje met fijne humor. De nieuwe a la douce" is een produkt dat ënt op de stam van het volksto- met zijn grove humor en zijn ireven sentimentaliteit. J willen niet beweren dat Bep- tfooy met haar opvattingen over musical de plank heeft misge- rn. Zij kent het klappen van de p als weinig anderen. Zij weet een grote zaal met mensen, die avondje lekker! uit zijn, rs moet worden bespeeld dan klein zaaltje met verwend thea- ïbliek. Een gesubsidieerd toneel schap met een beperkt aantal erenden loopt weinig financiële >'s. Maar Beppie Nooy mist zo'n [die en met de hoge kosten van grote groep acteurs en een com- i orkest is zij gedwongen andere tstaven aan te leggen. Zij is met ia la douce II" in de hoek van showbusiness" gaan zitten en het Itaat mag men dan ook niet be- m met de ogen van een toneel- osent. Toeh goede kansen? el, getuige de reacties van een t deel van het publiek maakt „Irma" goede kansen. De musi- steunt op 16 goed In het gehoor inde liedjes en melodieën, die het theaterorkest onder leiding van van Weren enthousiast en in jekende arrangementen onder- >pt, en het verhaal biedt de mo- kheid voor vele aardige scènes, r datzelfde verhaal heeft ook inzinkingen en waar deze moe- worden opgevangen door de bei- loofdrolspelers blijkt de bezeten van Beppie Nooy niet toereikend 6 Maxim Hamel een te zwakke oonlijkheid. Het sterkst is de uit ing in de showscènes met hun te zang en beweging, waarin o.a. aid Jones uitblinkt, hnny Kraaykamp heeft als gbaas en verteller een belangrijk ieel ln de show. Hij bewijst hier r eens zijn veelzijdigheid. Wij hem zelfs nog even als president de rechtbank, een kostelijke Advertentie PORTRETTEN VAN I ACTEURS IN 'STADSSCHOUWBURG de schilderijenverzameling de Stadsschouwburg te Am- dam zijn drie portretten toe- •egd en wel een van Ko van in de rol van Danton uit intons dood" van George ner, geschilderd door Ary een door W. Huysman :kend portret van Frits van in de rol van Kringelein uit :nsen in het hotel", van y Baum en een schilderij Cruys Voorbergh, vervaar door mr. J. S. Sjollema. Half jaar cel Amsterdamse rechtbank heeft "en wegens diefstal van een por- innee een Tunesiër veroordeeld een gevangenisstraf van zes iden met .aftrek. Deze jongeman ;ch bekend maakte als de 26-ja- kelner Mchammed was veertien jn geleden als „een persoon, 1.84 ter lang, flink postuur, zwart haar ogen wenkbrauwen, ovale gelaats- m en donkerbruine ogen" gedag- efd. >e officier van Justitie had de v,er- e»hte op signalement met drie fo- ;0, voor de rechtbank gedaagd, om- over de werkelijke indentiteit van Tunesiër de meningen nogal uit- 3 liepen. Voor de rechtbank gaf te kennen, dat hij een valse lm had opgegeven omdat hij in bezit was van een vals paspoort l de F.L.N. Hj ontkende de dief- 1 van de portemonnee, die hij een Amsterdamse nachtcluo zou >ben gepleegd. Hij gaf daarvan i Marokkaanse vriend de schuld, officier van Justitie had een ge- Igenisstraf van acht maanden t aftrek tegen hem geëist. BEPPY NOOY als "Irma la douce" creatie die echter teniet wordt ge daan door het feit, dat deze rechts zitting, evenals de finale van de mu- Halve eeuw openluchtmuseum De staatssecretaris van O., K. en W, mr. Y Scholten heeft gistermid dag in Arnhem een toespraak ge houden ter gelegenheid van de her denking van het 50-jarige bestaan het Ned. Openluchtmuseum. Mr. Scholte wilc.e verdiende hulde brengen aan het inzicht van de op richters, dat het behoud van voor de Nederlandse volksaard karakteristie ke zaken een nationaal belang is. Hij geloofde, dat het grote succes van het museum een vrucht is van het heimwee naar een tijd, voltooid verleden weliswaar, nochtans in de herinnering nabij. „Het museum is geen kerkhof van plattelandscultuur, geen sarcofaag gewijd aan „boeren en buitenlui", maar een oord van le vendige voor-ogen-stelling van eeuwenoud cultuurgoed", aldus mr. Scholten, een museum, dat een grote naam heeft in Nederland en in het buitenland. Mr. Scholten releveerde voorts de relaties tussen het. openluchtmuseum en de gemeente Arnhem en bracht dank aan de burgemeester van Arn hem, de heer Chr. G. Matser, tevens voorzitter van de commissie van bij stand van het museum, en aan de heer Korf, voorzitter van de Vereni ging van vrienden van het museum. BEST VERZORGDE BOEKEN UIT 10 EUROPESE LANDEN In het Stedelijk Museum te Am sterdam zijn gistermiddag de sa menvallende exposities van de best verzorgde Nederlandse boeken van 1961 en de best verzorgde boeken uit tien Europese landen geopend. De commissie voor de collectieve propa ganda van het Nederlandse boek (CPNB) had voor de eerste expositie een jury ingesteld, die een selectie uit de jaarproduktie van 1961 heeft gemaakt. De CPNB heeft tezamen met het bestuur van de sectie boek drukkers van de Federatie der werk geversorganisaties in het boekdruk- kersbedrijf de andere expositie ge arrangeerd. die bekroonde boeken omvat uit België, Denemarken, Duitsland, Engeland, Finland, Frankrijk, Noorwegen, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland. De exposities duren tot 24 september. sical, door de regie wordt omlaag getrokken tot een ware draak. Beppie Nooy zal de komende weken nog wel wat schaven aan haar show; hope lijk zal zij daarbij haar publiek niet zo onderschatten als zij met deze bei de scènes heeft gedaan. „My fair lady" heeft bewezen dat men heus geen goedkope effecten no dig heeft om volle zalen te trekken. Laatste concert orgelserie ADRIAAN Engels, organist der Haagse Grote Kerk, was de laatste comparant in de Pieterskerk-orgelserie. Evenals ver leden jaar krijgt het driemanschap Blankenstein-Engels-De Klerk de erepalm. De organist is krachtens zijn ambtelijke bestem ming de meest bovenpersoonlijke in het muziekkunstenaarsgilde en de ongeziene vertolker, wiens .succes" alleen kan bestaan in een grote toeloop, overeenkomstig de faam die" hij meestal wel bezit. In werkelijkheid bestaat zijn gehoor gewonlijk meer dit een schare musische getrouwen dan uit concertpubliek". K. en O. vindt hier, evenals elders, een terrein om te ontginnen. Moge kwaliteit een hogere orde betreffen dan kwantiteit, toch moeten méér dan enkele honderden weten, welke schatten in de Pieterskerk worden aangeboden! Engels is een fabelachtig knappe vertolker. Alles is bij hem bedacht en overdacht en alles heeft z'n we tenschappelijke verantwoording en gebondenheid. Daarvoor past een nameloos respect. Lichte schaduw zijden brengt dit wel, omdat de spon taniteit iets geringer lijkt dan bij de genoemde collega's, die minder mo nochroom werken en door hun boet serende fraseringen toch wel iets meer „pakken". Maar deze estheti sche graduatie vermindert toch in niets het meesterschap van Adriaan Engels. Laten we terugdenken aan de on feilbare hand, de sterke pedaalplas tiek, de finesses in het registratiever mogen, de afweging van de partijen, de macht om het orgel z'n glans en z'n vorstelijke spraak af te dwingen. En bij dit al het geesteszuivere en de volledige afwezigheid van kunst middelen als overrompelend gedruis, staccato-show en zoveel meer. De programmatische lijn vraagt weinig woorden ter aanduiding: van Sweelinck naar Bach over Böhm als schakel en van Bach naar een om vangrijke en machtige Partita over Psalm 6 van Engels zelf, een sa menvattende en respectueuze reeks conclusies van wat deze talentrijke denker en belangwekkende compo nist gegrepen en begrepen heeft van zijn muzikale voorvaderen, onder wie zich ook onmiskenbaar Sweelinck be vindt. met al Sweelinck's mooiste werken geheel vertouwd rake. Eén maal is praktisch géén maal, in de herha ling ligt de grote kracht. Van Böhm hoorden we Prelude en Fuga in C en Variaties over „Herr Jesu Christ, dich zu uns wend". In de grandioze Fantasie en Fuga in g, erg strak gehouden bij een leven dige ritmiek zal het beeld van de vertolker Engels, door de gemakke lijke vergelijking met vakgenoten, wel het markantst getekend zijn geweest. ssT- f gewoon zelf uw haar wassen uw eigen kleur ver fraaien en verdiepen óf een nieuwe modi euze tint toevoegen uw haar wordt veel mooier, glanzender en soepeler. tube voor 2 wassingen 1.95 Doe het thuis - doe het zèlfl (Van onze correspondent in Bonn) In het proces te Stuttgart, waar de bekende verkeersexpert prof. dr. Kurt Leibbrand terecht staat onder beschuldiging in augustus 1944 26 Italiaanse arbeiders zonder nood zaak te hebben laten executeren, is na drie volle dagen gerechtsbehan deling nog maar weinig vaststaands naar voren gekomen. Wat eigenlijk tot nu toe het pro ces opleverde was het volgende. Het is niet duidelijk of Leibbrand inder daad het bevel tot het doodschieten van de Italianen heeft ontvangen pf niet. Een aantal getuigen heeft in derdaad gezegd dat toen hij zelf op dracht gaf de Italianen dood te schie ten, hij zich heeft beroepen op het bevel van hogerhand. Tot nu toe heeft evenmin één enkele getuige gezegd dat Leibbrand zelf bij de executies aanwezig was, zoals het Openbaar ministerie in de aanklacht beweert. De zwaarste belasting heeft Leib brand tot nu toe gekregen door het feit dat geen enkele der Italiaanse of Duitse getuigen zijn lezing wilde bevestigen dat de Italiaanse arbei ders inderdaad hebben geweigerd ar beid te verrichten of aan het muiten zijn geslagen. Wat ook al niet vast kwam te staan is de merkwaardige vraag waarom eigenlijk twee voor malige leden van zijn geniecompag nie Leibbrand pas 15 jaar na het plegen van de daad hebben aange geven, waardoor uiteindelijk de hele zaak aan het rollen is gegaan. Gisteren stonden in de getuigen bank overigens twee Italianen, die het bloedbad dat zich destijds in de buurt van Avignon afspeelde, hebben overleefd. Hun getuigenis maakte het vi ij wel zeker dat de executie inder daad op bijzonder geheimzinnige ma nier is geschied en dat zij en hun kameraden volstrekt niet hebben ge weten wat er ging gebeuren toen zij in de nacht naar een bosje werden gebracht, waar zij door verdekt op gesteld machinegeweer onder vuur werden genomen. De 43-jarige bankbediende Pietro Cornelli uit Brescia zei: „Toen ik zag ciat er geschoten ging worden, ben ik weggelopen maar kreeg desondanks vier schoten in de borst. Ik heb me Overal, waar nu deze ommanteling, die moet worden vervangen wegens verval en oorlogsschade, wordt ge sloopt, komen de uiteinden van de afgezaagde verbindingen bloot. Di rect instortingsgevaar is niet aanwe zig, omdat het onderste torenlid rondom muren heeft van vier meter dikte. Opzichter Tommei van monu mentenzorg, die de dagelijkse leiding heeft, is er echter wel zo van ge schrokken, dat hij ingrijpende wij zigingen in zijn restaui atieschema heeft moeten aanbrengen. Van nu af aan zal men zeer omzichtig te werk moeten gaan en zal men gevel voor gevel gaan behandelen. De restaura tieleiding durft het niet meer aan om Restauratie van Prinsenhof- complex De grote restauratie van het Prin senhof-complex te Delft, die in 1940 door prof. dr. N. Landsdorp werd be gonnen en die in de zomer van 1948 haar aanvankelijke bekroning kreeg, toen het Stedelijk Museum het Prin senhof in gebruik kon worden ge nomen, is thans afgesloten met de totstandkoming van de restauratie van de Waalse Kerk, die a.s. zondag officieel in gebruik zal worden ge nomen. De Waalse Kerk is de oorspronke lijke kapel van het oude Sint-Aga- thaklooster en werd hofkapel, toen in 1573 Willem de Zwijger zijn intrek in het kloostergebouw had genomen. Op restauratie wachten thans nog de ge bouwen aan de zuidzijde van het Sint- Agathaplein en de gebouwen die het complex aan de zijde van de Phoe- nixstraat afsluiten. Doch alvorens daarmee kan worden begonnen, zul len nog wel enige jaren verstrijken, meent prof. Lansdorp. In een gistermiddag te Delft gehou den persconferentie heeft de heer A. Lindenberg als lid van de kerkeraad enige historische bijzonderheden mee gedeeld over deze kerk, waarin zich een grafkelder bevindt van de kin deren van Don Emanuel van Portu gal, die met Prinses Emilia van Nas sau, dochter van Willem de Zwijger, was getrouwd. Kort na de dood van „de Zwijger" kwam de kerk aan de Waalse gemeente, die in 1585 werd gesticht. Zij is bij die gemeente in gebruik gebleven met uitzondering van de periode 1621-1635, waarin zij was afgestaan aan een groep Engelse kooplieden. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft gisteren bekend gemaakt, dat Pakistaanse troepen van de orde macht der Verenigde Naties voor de eerste oktober in Nieuw- Guinea zullen arriveren en dat alle Nederlandse militairen tegen 15 november uit dat gebied zullen zijn teruggetrokken. „Op een paar uitzonderingen na", aldus Oe Thant, wordt er in de Ne derlandse plannen rekening gehouden met de terugtrekking van alle Ne derlandse schepen zo spoedig moge lijk na 1 oktober. Verscheidene lan dingsvaartuigen zullen echter achter bli.iven en misschien door het tijde lijke gezagsorgaan van de VN ge bruikt worden. Op 2 oktober zal een gecharterd schip, dat 1.000 man kan vervoeren, met Nederlandse troepen aan boord uit west-Nieuw-Guinea vertrekken. Op 24 oktober volgt dan een tweede schip, dat 850 man kan meeneme Bovendien zullen er Ne derlandse troepen via de lucht gere patrieerd worden. In september ver trekken er rond 400 man, in oktober 2 712 en in november 2.580. Zo nodig kunnen er nog meer schepen gechar- kend, zodat ook de amateur-luisteraar teid worden om de overblijvende Sweelinck geërd Sweelinck werd geëerd met een Fantasie super ut-re-mi-fa-sol-la en de Variaties over „Vater unser im Himmelreich". Mogen eerlang de bij dragen tot de waardering van een onzer grootste genieën bewijzen, mee;- te zijn geweest dan slechts ere-bij- drage wegens het veelinck-jaar, en moge Sweelinck thans een plaats op de programma's veroveren als bijv. reeds lang aan Buxtehude is toege^ troepen naar Nederland terug te brengen. Oe Thant maakte voorts bekend, dat ook Indonesië een voorschot van een miljoen dollar had verstrekt ter bestrijding van de eerste kosten van de VN in west-Nieuw-Guinea. In Den Haag bevestigde een woordvoerder van het ministerie van Defensie, dat op 15 november het overgrote deel der Nederlandse troe pen reeds zal zijn afgevoerd. „Wij verwachten, dat omstreeks 15 november niet meer dan een kleine groep Nederlandse militairen nog zal zijn achtergebleven. Deze voert dan de laatste werkzaamheden uit, die verband houden met het in goede orde achterlaten van de voormalige militaire nederzettingen in het ge bied", aldus de woordvoerder. I daarna in een bosje verstopt en bleef daar liggen tot het licht werd. Ik ben op de een of andere manier in een huis terechtgekomen, waar een man en een vrouw me opgenomen heb- I ben en verzorgden. Later kwam ik in het ziekenhuis van Orange". Cornelli gaf niet toe dat hij of I één van zijn medearbeiders hadden I gemuit. Dit punt werd eveneens be vestigd door de tweede Italiaanse ge tuige, die gisteren naar voren kwam, de 50-jarige Armando Guidettl uit Taranto. Guidetti was tijdens de schietpartij niet dodelijk gewond neergevallen en had zich zo lang stilgehouden tot de Duitse soldaten waren verdwenen. Hij is eveneens naar huis gevlucht en door Fransen opgenomen. Tijdens restauratiewerkzaamheden aan het onderste lid van de Cuneratoren te Rhenen zijn ernstige fouten ontdekt, die vermoede lijk zijn gemaakt tijdens de restauratie in 1930 of misschien wel in 1890. Het ernstigste is wel, dat alle ijzeren ankerverbindingen in deze geleding zijn verbroken en dat de toen gerestaureerde ommanteling geheel los staat van dit torenlid. de sloopwerkzaamheden op alle vlak ken van het onderste lid tegelijk uit te voeren, omdat dan nieuwe scheu ren niet denkbeeldig zijn. Op tal van plaatsen zijn namelijk grote scheuren en gebreken bij het oude metselwerk te voorschijn geko men. Over de gehele hoogte aan de westkant loopt een grote scheur van zekef anderhalve centimeter breed, die blijkens een onderzoek al heel oud moet zijn. Aan de noordkant wordt een boog van zeker vijftien centimeter naar buitengedrukt. Het is duidelijk te zien, dat de boog overhelt. Hier zijn inmiddels al maatregelen genomen om verder uitzakken te voorkomen. Weer aardbeving in oost-Turkije De stad Igdir, in Oost-Turkije, la gistermorgen opnieuw door een aard beving getroffen. Daarbij zouden vijf duizend huizen in meer of minder© mate beschadigd zijn. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers, Wel zijn woensdag in Igdir twee do den en 22 gewonden gevallen toen zich in het gebied waarin deze stad ligt, een reeks van. vijftien aardschokken voordeed. De Turkse overheid is een hulpver leningscampagne begonnen. Igdir ligt op betrekkelijk korte af stand van de grenzen met de Sowjet- russische republiek Armenië en met Perzië. Vanzelfsprekend zullen nu de res tauratiewerkzaamheden veel langer duren en veel meer kosten. Zo te zien zeker een half miljoen gulden meer, waardoor het gehele werk 2% mil joen gulden gaat kosten. Het Rijk draagt hierin 90 procent bij, maar 10 procent blijft voor rekening van de gemeente Rhenen. Bij benadering is niet te zeggen, wanneer men met de restauratie gereed zal zijn. Men vreest, dat men bij het slopen van de grote natuurstenen bogen voor meer verrassingen zal komen te staan. De echtgenote van een Nederlandse Marineofficier vertrok gis teren met haar drie kinderen van Sentani het vliegveld van Hollan dia. Toen zij naar de Dakota van de Kroonduif liep, begonnen twee Papoea-meisjes luid te schreien. Acht jaar lang hadden zij hun ,,nonja" trouw in de huishouding geholpen en nu was het af scheidsuur gekomen. De Papoeameisjes waren ontroostbaar. Toen het vliegtuig reeds lang uit het gezicht was verdwenen, stonden zij nog te huilen. Nieuw-Guinea is in de ban van het afscheid. Een afscheid, dat sneller nadert, dan men zich ooit had gerealiseerd. Bijna iedere avond is er een slotbijeenkomst of een liquidatievergadering van een of andere vereniging. Op de pieren van de haven van Hollandia staan honderden auto's gereed om naar Nederland te worden vervoerd. Daar tussen door staan grote kisten met inboedels en enorme par tijen munitie. Als aanstaande zondag het motor schip „Langkoeas" van de Rotter- damsche Lloyd vertrekt, zal weer een stukje Nederland uit Nieuw-Guinea zijn verdwenen. Wat doen de militairen, ambetnaren en particulieren in Nieuw-Guinea op het ogenblik? De Nederlandse solda ten passagieren 's avonds rustig door de straten en trachten de weinige nog verkrijgbare souvenirs te bemach tigen. Overdag houden zij zich bezig met het inpakken van het materieel, dat naar Nederland teruggaat. Oude en nieuwe voertuigen en wapens wor den gescheiden. Het onbruikbare ma terieel zal worden gedumpt, het nieuwe zal worden meegenomen. Kaarten worden verzameld en papie ren verbrand. Oefeningen Toch worden nog dagelijks oefe ningen gehouden. Sommige comman danten laten hun troepen urenlange schietoefeningen houden om de mu nitie op te maken. Het marine-per soneel krijgt volgende week nog drukke dagen als schout bij nacht Reeser een laatste inspectiereis langs de onderdelen gaat houden. Deze reis zal worden gecombineerd met een grootscheepse marineoefening, waar aan drie jagers en enige fregatten zullen deelnemen. Daarnaast maken militairen zich gereed om gouverneur Plalteel een groots afscheid te berei den met parades en demonstraties van schepen en vliegtuigen. Aan dit afscheid zullen uiteraard ook burgers deelnemen. Het geheel zal een kleurrijke gebeurtenis word jr., al zullen nagenoeg alleen mannen hierbij aanwezig zijn. De vrouwen en kinderen, die zich hadden aangemeld voor vervroegd vertrek zijn thans bijna allemaal uit Nieuw-Guinea ver dwenen. Volgende week zullen tien Dakota's van de Kroonduif vanuit Hollandia nog 400 vrouwen en kinderen naar Biak brengen, maar dan is voorlopig een einde gekomen aan de evacuatie- stroom. Het wachten is dan op de af voer van de ambtenaren zelf en de weinige vrouwen, die niet eerder wil den vertrekken. Bergen werk De Dienst Reiswezen van het gou vernement, het kantoor van de KLM en de Nederlandse Handelmaatschap pij te Hollandia verzetten bergen werk om de exodus na 1 okt ^ber goed te doen verlopen. Dagelijks staan bij deze kantoren rijen mensen, die hun terugreis willen boeken en geld willen opnemen. Bij de bank kan men het werk nauwelijks aan. Iedere dag kan slechts een beperkt aantal mensen worden geholpen. In de afgelopen week moe3t de politie er zelfs een keer aan te pas komen, opdat de stroom klanten rustig kon worden verwerkt. Druk is het ook in de vele Chinese toko's in Hollandia. Overal wordt uit verkoop gehouden en het staat wel vast, dat een tiental winkels, zodra de voorraad is uitverkocht, voorgoed de deuren zal sluiten. Sommige win kels zijn reeds gesloten en verkopen nog slechts grote hoeveelheden, zij het tersn de halve prijs. Een levendige handel is er ook in tweedehands auto's, die de laatste tijd weer in prijs zijn gestegen, om dat vele functionarissen der V.N. een wagen willen kopen. Nieuwe tijd Het is niet alleen het afscheid, dat zich aankondigt, ook het begin van de nieuwe tijd is duidelijk merkbaar. Nieuw-Guinea begint reeds een V.N.- geest te ademen, nu steeds meer bui tenlanders in dienst van de interna tionale organisatie naar het eiland komen. Hoge militairen uit Ceylon, Brazilië, Zweden, Ierland, India en Pakistan hebben ongetwijfeld het da gelijkse beeld verlevendigd. Burger autoriteiten uit China en Thailand zwerven door Hollandia om huizen te kopen voor de toekomstige ver tegenwoordigers van de V.N. Cana dese en Amerikaanse vliegtuigen ziet men geregeld in het luchtruim boven Nieuw-Guinea en tenslotte trachten Indonesische technici tussen Hollan dia en Djakarta een verbinding tot stand te brengen, hetgeen nog steeds niet is gelukt. I eranderingen De veranderingen, die zich ln Hol landia in een maand tijd hebben voorgedaan, zijn ontelbaar, behalve de vrouwen en kinderen zijn ook vele dieren uit het straatbeeld verdwenen. Nederlanders, die een hond of een kat bezaten, hebben deze dieren bijna allemaal laten afmaken, daar zij ze onmogelijk konden meenemen naar Nederland. Wat de naaste toekomst aan nog meer veranderingen zal brengen is onzeker. Gevreesd wordt, dat vel employé's van vitale gouvernementsdiensten, zoals de elektriciteits- en watervoor ziening, spoedig na 1 oktober zullen verdwijnen. Het enige krantje, dat tot nu toe dagelijks in Hollandia ver scheen, de Nieuw-Guinea Koerier, komt nog slechts af en toe uit. Hier en daar stagneert het normale leven, gelukkig echter niet op belangrijke punten, als de voeding en andere noodzakelijke voorzieningen. Hoe de Papoea's onder dit alles le ven? Ze spreken weinig over de toekomst en uiterlijk merkt men niets aan hen. Maar zaterdag houdt de Partai Na- sional een openbare vergadering en de volgende week staat in Hollandia een groot nationaal congres op het programma. Pat in deze 'lelangrijke maanden de Papoea's hoe langer ho© meer hun stem zullen laten horen, is voor iedereen duidelijk!

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9