aarbeurs streeft naar lerstel van vertrouwen Pugwash-conferentie ijvert voor kernstop Soblen voorkwam weer deportatie door slaaptabletten in te nemen m TUC: geen oordeel Geleerden verrichten baanbrekend werk HVV brengt protest' voor de rechtbank Doel van reorganisatie rrootscheepse hulpactie in Perzië Russen eisen vertrek VN uit Kongo Rusland doet niet mee aan anti-hongerconferentie ENGELAND EN DE E.E.G. Briljante rechtsgeleerde niet bevoegd Y.S. STELLEN CONFERENTIE VAN O.A.S. OVER CUBA VOOR Loongesprek opnieuw uitgesteld Amerikaanse spion vanmorgen nog steeds huiten bewustzijn LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1963 lm anderhalf jaar, nadat hy zfjn lie als algemeen directeur van de biklijke Nederlandse Jaarbeurs aardde, heeft drs. J. H. D. van twast, de concrete reorganisatie- jen van het instituut ontvouwd, reorganisatie, die, zoals hij gis- Iddag op de persconferentie ter ling van de najaarsbeurs in eht, meedeelde, tot doel heeft, rerloren gegane vertrouwen in de beurs te herstellen en een situa- t creëren, waarin dit kan voort- jan. i heer Van der Kwast, verheelde dat dit vertrouwen in de Jaar- s nog niet zo heel lang geleden tig geschokt was. De kern van de 5 lijkheden was, naar zijn mening, Oamehjk gelegen in tweeërlei >ren. Enerzijds vervulde, naar het eel van vele deelnemers, de Jaar- Ks haar specifieke taak, namelijk organiseren van beurzen, niet op ijze als van haar mocht worden kcht. Anderzijds bestond bij vele Jiemers het gevoelen, dat men ■het gevoerde beleid totaal geen Ihad, daarop ook generlei invloed bitoefenen, terwijl men hierop [degelijk morele rechten meende nnen doen gelden. hiraan was het ook te wijten, dat felangstelling voor de jaarbeurzen e liep, terwijl voorts 'het gevoerde W tot gevolg had, dat groepen afsplitsten. Deze groepen namen en dP Jaarbeurs staande beroeps- misatoren in de arm en lieten M buiten Utrecht vakbeurzen or- seren. i het beroep van de Sjah op de »lking van. Perzië om hulp te ver- n In de door de aardbevingsramp ha pen nood, zijn gisteren hon- len autobussen en vrachtauto's vrijwilligers, levensmiddelen en Ungsmateriaal naar het geteister- jebied vertrokken. e Sjah die woensdag in 't ramp ed was aangekomen en de nacht idden der overlevenden tussen de azen puinhopen heeft doorge- :ht, heeft de regering opgedragen spoed het nodige te verrichten r de heropbouw van de verwoeste pen. Premier Assadollah kreeg op- :ht om aan de landen, die hulp ben aangeboden, vooral om ge- fabiceerde huizen te verzoeken, tpdra een telling der doden heeft r0]itsgehad, zal het aantal slachtof- dat de ramp heeft geëist, wor- bekend gemaakt. Op het ogen- wordt het aantal doden en ge lden nog steeds op 20.000 ge- Hf Nederlandse minister van De- sie heeft twee F-27 Troopship 28 gtuigen van de Koninklijke ihtmacht beschikbaar gesteld vnr transport van hulpgoederen van v^Iederlandsche Roode Kruis naar zië. Het totaal aan goederen dat hoofdbestuur van het Nederland- e Roode Kruis reeds naar Perzië :ft gezonden of dat ter verzending eed staat, bestaat thans uit 1000 5 bloedplasma, 2150 dekens. 3800 ;erzakken, 1000 liter ontsmettings- eistoffen, grote partijen zeep en cjes melk en 2200 stuks kinderkle- g, met een gezamenlijke waarde vi 100.000 gulden. N.V. Maarsse en Kroon te Aals heeft in het kader van de hulp- w/ie voor Perzië een autobus ge- pnken geschikt voor vervoer in rgstreken en plaatsbiedend aan 50 ■sonen. Deze bus zal te zijner tijd een zending hulpgoederen, be- md voor de opbouwfase, naar Te- u;an vertrekken en aldaar aan de •«'rzische Rode Kruisorganisatie, „De "Xle Leeuw en Zon" worden aange ven. Geen dementie van mislukking JA' ruimteproeven Russische ministerie van bui- ilandse zaken wilde het bericht uit lerika dat vyf Russische ruimte- sP)even zouden zijn mislukt, beves- n "en noch ontkennen. Sen woordvoerder van het minis- |le zei niet te begrijpen waarom "n zoveel belang aan de zaak toe- it. „Het is niet belangrijk of er of niet mislukkingen zijn geweest, ize successen worden immers over- ter wereld erkend". Sen andere woordvoerder van het issische ministerie verklaarde "^en inlichtingen" over mislukte po- igen in die richting te hebben tvangen. Westelijke waarnemers zien deze tkenningen in het verband van de jissische politiek om alleen geslaag- j prestaties in de ruimte wereld- eindig te maken en slechts misluk- 0Ingen toe te geven als het niet an- ïs kan. Drs. Van der Kwast, legde er de nadruk op, dat bij de plannen voor de reorganisatie voorop stond, dat het bedrijfsleven nauw bij de Jaar beurs en met name ook bij de be leidsvorming betrokken diende te worden. Daarnaast diende de Jaar beurs een slagvaardig beleid te voe ren en haar werkzaamheden efficient en ter zake kundig te verrichten. Dit laatste zou bereikt moeten worden door aantai en omvang van de be stuurlijke instanties zoveel als reëel is, te beperken en door de direc tie ruime bevoegdheden toe te ken nen. De nieuwe statuten, waarmee de raad van beheer van de Jaarbeurs zich in principe heeft, verenigd, zul len deze wensen, volgens de Jaar beurs-directeur, volledig honoreren. Zo zullen de deelnemers zich organi seren in gToepsverenigingen. waarbij het lidmaatschap onverbrekelijk is verbonden aan de kwaliteit, van de deelnemer, zodat door het anders dan bij uitzonderine niet meer deelnemen aan een jaarbeursmanifestatie het lidmaatschap automatisch zou ver vallen. Door de ledenvergadering van een dergelijke eroepsvereniging wordt een bestuur benoemd, dat de taak van de huidige commissie van advies overneemt en een vertegenwoordiger afvaardigt in de ledenvergadering van de algemene vereniging de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs. Alle sectoren Naast vertegenwoordigers van deze groepsverenigingen zuilen in de ledenvergadering ook opgenomen worden personen die een vooraan staande positie innemen in de ver schillende sectoren van het, nationaal maatschappelijk leven waardoor ook deze krachten, nationaal gebundeld, bij de Jaarbeurs een belangrijke plaats kunnen innemen. Naast de besturende is er ook een adviserende taak. Zo zal een raad van advies blijven bestaan, die advie zen zaï geven op het niveau van het meer algemene beleid. Deze raad zal worden gevormd door de voorzitters of andere leden van de besturen van de groepsverenigingen, dus helemaal uit deelnemers. Dat betekent, dat de deelnemers voortaan gekend zullen worden in alle voor hen belangrijke beleidsaspecten van de Jaarbeurs. Drs. Van der Kwast beklemtoonde ook nu weer, dat versnippering van het beursgebeuren in strijd moet. wor den geacht met de belangen van het bedrijfsleven. De huidige modern op gezette algemene beurs wordt, naar zijn mening, gekenmerkt door een zodanig indelingspatroon, dat als het ware van een agglomeratie van vak beurzen kan worden gesproken, die op één tijdstip in éénzelfde plaats in groter collectief verband worden ge houden. 1 Binnen één maand In een nota aan secretaris-generaal Thant van de VN, die gisteravond is gepubliceerd, eist de Sowjet-Unie de terugtrekking van de VN-troepen uit Kongo binnen een maand. Het Kremlim beschuldigt de VS, Engeland, Frankrijk en België van „het op steeds groter schaal ingrijpen in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo". Deze landen zijn er, al dus de nota, nog steeds op uit de po sitie van president Tsjombe van Ka- tanga, dat zich van de rest van Kon go heeft afgescheiden, te versterken. Rusland stelt verder voor, dat alle leden der VN de betrekkingen met Katanga zullen verbreken en het geen hulp; zullen verlenen. Volgens de Belgische radio is de president van Kivoe met zijn gezin door de politie van de Kongolese centrale regering gearresteerd. De president, Miroehi, wordt ervan be schuldigd de instructies van de rege ring in Leopoldstad niet te zijn na gekomen. In New York is onder aus piciën van de VN een conferentie begonnen, waarop men zich beraden zal over de vraag hoe de honger in de wereld kan worden bestreden. De Sowjet-Unie, die evenwel alle andere leden van de V.N. en hun speciale organen was uitgenodigd, had geen vertegenwoordiger gezonden. De an dere Oosteuropese landen waren wel vertegenwoordigd. De Deense permanente afgevaar digde, Aage Hessellund-Jensen, werd op voorstel van Marokko en Thai land tot voorzitter gekozen. De waarnemend secretaris-gene raal van de VN, Oe Thant. noemde de conferentie „een mijlpaal in de geschiedenis van het economische en sociale werk van de VN". Van de 100 miljoen dollar die men (Van onze Londense correspondent) De Britse vakbeweging evenals trouwens de Labourpartij blyft weigeren een oordeel uit (e spreken over de kwestie van Engelands toe treding tot de EEG. Op het TUC- congres te Blackpool word een mo tie waarin een afwachtende houding werd bepleit, bij acclamatie aange nomen. Maar de tegenstanders van Enge lands toetreding waren toch veel tal rijker dan het TUC-bestuur vermoed had. Want toen een motie werd in gediend waarin Engelands aanslui ting bij Europa werd afgewezen, wa ren er weliswaar bijna zes( miljoen tegenstemmers, maar twee miljoen, een kwart van het aantal leden der TUC, stemde voor. In elk geval blijkt uit deze stem ming dat de Britse arbeider over het algemeen vry lauw staat tegenover de idee van een verenigd Europa. Her. is niet een levend ideaal, waar voor hij warm kan lopen. Tal van sprekers zagen zelfs grote gevaren in toetreding. Door ondertekening van het verdrag van Rome zouden de Britse handel meer nieuwe be perkingen worden opgelegd dan er dcor werden opgeheven. De prijs van voedsel en de kosten van levenson derhoud zouden stijgen En dat men zich in Engeland ernstig zorgen begint te maken over de vorming van iets dat op een as Parijs-Bonn begint te lijken, biykt wel uit de opmerking van de verte genwoordiger der smeden: „De Gaul le en Adenauer zijn niet van plan Engeland als een gelijkwaardige deel genoot te aanvaarden. Ze beschou wen ons als een derderangs mogend heid en zullen ervoor zorgen, dat het zo blijft". Maar er waren ook vurige voor standers, zoals het parlementslid Bob Edwards, die verklaarde „wat thans in Europa gebeurt is zo be langrijk dat alleen de geschiedenis zal kunnen aantonen hoe machtig en groots het is. Er is een grote revolutie op economisch en sociaal gebied aan de gang. Wij moeten on ze bijdragen leveren om deze revolu tie vredig en constructief te doen verlopen". Maar het bleek duidelijk dat de socialistische helft var Engeland geen enthousiasme voor de EEG kan opbrengen en zich bepalen wil tot de voorzichtige politiek van „de kat uit de boom kijkend". bijeen wil brengen, zegde de Ameri kaanse minister van Landbouw, Or- ville Freeman, de helft toe, te we ten 40 miljoen in goederen en tien miljoen in contanten en in de vorm van zeetransport. Zijn Canadese ambtgenoot, Alvin Hamilton, deelde mee dat zijn land vijf miljoen dol lar beschikbaar zal stellen. In de loop van de eerste dag van de conferentie werd in totaal 80 mil joen dollar toegezegd voor het hulp program, dat in drie jaar moet wor den uitgevoerd. West-Duitsland dat geen lid is van de VN, maar wel meedoet aan het werk der gespecia liseerde organen, zal acht miljoen dollar beschikbaar stellen. Engeland en Frankrijk zegden resp. vijf en drie miljoen dollar toe. Indonesië zal 2.000 kisten thee ter waarde van in totaal 100.000 dollar geven. West-Duitsland, Noorwegen, Zwe den, Finland en Engeland spraken zich uit tegen het stellen van de voor waarde, dat de goederen die een land beschikbaar stelt, door schepen van dat land of een ander moeten wor den vervoerd. De Nederlandse afgevaardigde. J. Polderman, deelde mee dat Neder land 1.360.000 dollar zal bijdragen, waarvan 222.000 dollar in de vorm van scheepstransport. Hij voegde hieraan toe, dat Nederland ook be reid is de genoemde 222.000 dollar in goederen of geld te geven, als de intergouvernementele commissie be sluit tot een stelsel van zeetransport dat het mogelijk maakt, dat schepen van alle landen op concurrerende basis aan het vervoer deelnemen. Jacob Bar-Or, officier van Justitie in Tel Aviv, is gisteren tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens het zich ten onrechte uitgeven voor meester in de rech ten. Geen geldig advies Nieuw-Guinearaad In een brief heeft de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken, mr. Bot de Tweede Kamer meegedeeld dat in feite geen advies van de Nieuw-Guinearaad inzake de over eenkomst van New York is ontvan gen. De Raad beraadslaagde op 31 augus tus en 1 september en adviseer de met twaalf tegen twee stemmen voor het vaststellen van het ont- verp van rijkswet inzake de over dracht van het gebiedsdeel aan Indonesië. Naar de mening van staatssecretaris Bot is echter geen geldig besluit genomen, omdat slechts veertien leden aanwezig waren en dus het vereist quorum, zijnde vijftien le den ontbrak. De veroordeelde, die tijdens het pro ces tegen de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann als plaatsvervan ger van de openbare aanklager dr. Hausner fungeerde, en de reputatie heeft van een briljante rechtsge leerde, heeft nooit zijn studie in de rechten voltooid. Om tot de Isra ëlisch magistratuur te worden toe gelaten, had hij gebruik gemaakt van de papieren van zijn overleden vader. Nog steeds wordt in het ramp gebied in Perzië gezocht naaf slachtoffers, terwijl de over levenden tussen de puinhopen naar gespaard huisraad zoeken. Bar-Or heeft tijdens de terechtzit ting een volledige bekentenis af gelegd, ook wat betreft het zich onder valse voorspiegelingen toe eigenen van gelden. Hij heeft echter inmiddels al zyn uit hoofde van zijn beroep genoten in komsten teruggestort. De Verenigde Staten hebben voor gesteld, nog deze maand een inter- Arterikaanse conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken te doen houden om de toegenomen commu nistische verschepingen van Wapens en voorraden naar Cuba onder de loep te nemen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft het voorstel woensdag ter kennis ge bracht van de diplomatieke vertegen woordigers van de landen die lid zijn (Van onze Londense correspondent) ,,Niet alleen 's werelds politici, ook de geleerden houden zich in tensief bezig met het vraagstuk der ontwapening. Meer dan 200 dienaren der wetenschap uit 35 landen zijn in het Londense Russell hotel bijeengekomen voor de tiende "Pughwash-conferentie". Toen zij elkaar voor het eerst in 1957 ontmoetten in Pugwasheen plaatsje van 700 inwoners in Nova Scotia, werd hun initiatief door de regeringen met wantrouwen bekeken. Nu hebben niet alleen Macmillan. maar ook KennedyChroesjtsjow en Oe Thant het de moeite waard geacht een boodschap van verwelkoming en bemoe diging te sturen. i In Den Haag p.v.tl.A. accepteert wethouderszetels JVan onze Haagse correspondent) De twee dinsdagmiddag door de ••leuwe Haagse gemeenteraad geko- •n PvdA-wethouders, de heren G. Hylkema en mr. M. Vrolijk, die fhter op aanwijzing van hun fractie ..in burgemeester Kolfschoten had- J»n medegedeeld, dat zij de benoe- "üng in beraad wilden houden, heb- «n gisteravond nadat er nog uit- .fcrig overleg was gepleegd laten 'eten, dat zij deel willen uitmaken an het Haagse college van weth< j- ers. E1"1? uiterste termijn, waarop de bur- eester van het tl of niet aan- •den van een wethouderszetel oor deze heide raadsleden verwittigd loest zijn, was vanmiddag kwart ,jöor twee. De Haagse gemeenteraad heeft nu *es wethouders: twee voor de PvdA wee voor de KVP, een voor de VVD h een voor d.e Prot. Chr.-groepering. Het was de Amerikaanse miljonair Cyrus Eaton, die gestalte gaf aan een idee van Albert Einstein en Lord Russell: de geleerden der wereld byeen te brengen om zioh te beraden over de vraag hoe hun ontdekkingen kunnen worden aangewend ten bate van het mensdom en niet tot zy-n vernietiging. Reeds negen maal eerder zijn zy bijeen geweest en hoe hun werk dooi de staatslieden op prys wordt ge steld, blijkt wel uit de boodschap van premier Macmillan: „De verbazing wekkende ontwikkeling der weten schap heeft vreselijke problemen doen ontstaan. Bij hun pogingen om deze op te lossen hebben de staats lieden al de hulp nodig die de ge leerden hun kunnen geven". Presi dent Kennedy sprak de hoop uit „dat de naties der wereld in de nabije toekomst tot overeenstemming zul len komen om de weg naar de vrede in te slaan". En premier Chroesjt sjow schreef vanuit Moskou „oorlog als een middel om internationale ge schillen op te lossen, moet uit de be schaving worden weggebannen". En zo kr.n men in het Russell - hotel de Russische atoomgeleerden in ernstie gesprek vinden met de Ame rikanen, Duitsers met Fransen, Ne derlanders met Tsjechen. Alleen de Chinezen ontbreken en hier ligt de zwakke plek in het harnas der Pug- wash-conferenties, want ontwape ningsvoorstellen zyn pas reëet als alle landen ter wereld aan de discus sies deelnemen. Nederlander De Nederlandse afgevaardigde, prof. B. R. A. Nijboer, hoogleraar in «die theoretische natuurkunde te Utrecht, zei tijdens een gesprek met ons; „Het zijn de natuurkundigen ge weest die door de aard van hun werk voor het eerst een inzicht kre gen in de eevaren van de kernbom en zich sindsdien beyverd hebben om een praktische manier te vinden om dit vreselijke wapen te verbieden. Er moet een einde komen aan de bewa peningswedloop wil het mensdom niet zichzelf vernietigen. De grote mogendheden, Rusland én Amerika, beginnen thans tot het inzicht te komen dat het onmogelijk is een oorlog te winnen. Het zou b.v. voor Rusland theoretisch mogelijk zyn alle Amerikaanse atoominstallaties met één geweldige klap buiten gevecht te stellen. Maar dit zou niet lukken met Amerika's „drijvende atoominstalla ties", de over alle wereldzeeën ver spreide PolarLsonderzeieërs. Beide landen zien in, hoe noodzakelijk het is tot overeenstemming te komen. Maar daarbij stuiten zij op een haast niet te doorbreken muur van weder zijds wantrouwen. En het is om die muur te doorbreken dat de geleerden hun diensten kunnen verlenen". „Want de kern van het ontwape- ningsvraagstuk ligt in de controle. Atmosferische kernproeven kunnen thans overal ter wereld worden waargenomen, maar ondergrondse proeven zijn veel moeilijker te con stateren, al zal de wetenschap in de komende jaren ook daarvoor wel een methode ontdekken". Realistischer „Vooral dankzij het baanbrekende werk der geleerden zijn de regeringen in hun ontwapeningsonderhandelin gen veel realistischer geworden dan vroeger het geval was. Zo heeft de Pugwash-conferentie een paar jaar geleden het voorstel gedaan te trach ten ontwapening bij stadia te berei ken, een voorstel dat door de grote mogendheden thans in hun officiële onderhandelingen is overgenomen. Het moet binnen het bereik der mo- van de Organisatie van Amerikaan se Staten. Een woordvoerder van het Ameri ka nse ministerie van Buitenlandse Zaken zei later, dat minister Rusk had voorgesteld de bijeenkomst „strikt informeel" te houden, zon der agenda en zonder de bedoeling besluiten te nemen of tot daden over te gaan. Van welingelichte zijde in Wash ington is vernomen, dat de V.S. op de bijeenkomst van de raad van de Organisatie van Amerikaanse Sta te een ontwerp-resolutie willen in dienen over de nieuwe toestand die op Cuba is ontstaan door de groot scheepse hulp van de landen van het communistische blok. In deze ont^erp-resolutie wordt „de speciale raadgevende commissie voor de vei ligheid tegen ondermijnende actie van het internationale communisme" belast met de bestudering van dit vraagstuk. Deze commissie is in het leven geroepen door de raad van de OAS en wel op sociale aanbeveling van de ministersconferentie die in Punta del Este is gehouden. Men verwacht dat de raad van de OAS in het begin van de komende week in buitengewone zitting bijeen geroepen zal worden. Merkwaardige affaire Het bestuur van de Haagse voet balvereniging HVV overweegt een kort geding aanhangig te maken by de president van de Haagse recht bank tegen het bestuur van de KNVB wegens een, ten aanzien van HVV, begane onrechtmatige daad. Dit kort geding is, indien het aan hangig wordt gemaakt, een uitvloei sel van het protest dat de Haagse voetbal vereniging op 20 mei indien de tegen de uitslag van de wedstryd tegen Neptunus (0-0). Scheidsrechter C. J. Kraalj uit Edam keurde een doelpunt van HVV af wegens buitenspel. „Ik heb geflo ten voordat ie bal het doelvlak was gepasseerd", zei de scheidsrechter. „Neen" zei'HVV. „het fluitsignaal klonk pas nadat de bal het doelvlak was gepasseerd". De protestcommissie wees het pro test toe, maar zag geen aanleiding de uitslag te veranderen. HVV degra- Het voor dinsdag a.s. vastgestelde overleg tussen regering en werkge vers- en werknemersorganisaties, verenigd in de Stichting van de Ar beid, is opnieuw uitgesteld. De reden voor dit uitstel is. zo heeft een zegsman van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezon- heio meegedeeld, dat de regering zich nog niet voldoende heeft kun nen beraden over het recente S.E.R.- rapport inzake de loonvorming. Het eerste gesprek tussen regering en de Stichting van de Arbeid had plaats op vrijdag 13 juii. De agenda deerde hierdoor naar de derde klas se. Een Commissie van Onderzoek kwam echter tot de overtuiging dat de verklaring van de scheidsrechter onjuist was. Verscheidene getuigen, die door de commissie werden ge hoord, konden aantonen dat HVV ge lijk had: de scheidsrechter had eerst gefloten nadat de bal het doelvlak was gepasseerd. Het doelpunt zou dus ten onrechte zijn afgekeurd. Op grond van dit nieuwe feit ver wees het bondsbestuur de zaak op* nieuw naar de Protestcommissie. Deze commissie deelde echter mee het was inmiddels 4 september ge worden dat zij „zich niet kon ver enigen met de conclusie van de com missie van onderzoek". Het protest werd wederom van de hand gewezen. HVV dat het recht aan zijn zijde voelt legt zich er niet bij neer. Vanochtend heeft het bestuur van HVV een telegram gezonden aan het Bondsbestuur met het verzoek om een onderhoud. Daarnaast is verzocht de eerste competitiewedstrijd in de derde klasse a.s. zondag tegen Al- phia uit te stellen. voor die bijeenkomst vermeldde de bespreking van de eventueel te ne men maatregelen op het gebied van de loonvorming in de naaste toe komst, zulks in verband met de te verwachten economische ontwikke ling. Na afloop van deze eerste oriënte rende bespreking werd medegedeeld, dat het overleg op 7 september zou worden hervat. Later werd besloten, op 11 september bijeen te komen, welke bespreking nu dan is uitge- stela. De gespreksbasis van het overleg opl3 juli was, van de zijde van de regering, de wenselijkheid van een voortgezette loonmatiging in 1963. Een nieuwe datum voor het overleg is nog niet vastgesteld. (Van onze Londense correspondent) Hoe heeft dr. Robert Soblen de slaaptabletten in handen gekregen, die hij op weg naar het vliegveld innam, zodat hy bewusteloos raakte en zodoende opnieuw deportatie naar Amerika voorkwam? Dit is de vraag die de Britse autoriteiten bezig houdt, - --- al is reeds een theorie ontwikkeld, gelijkheden liggen bepaalde zones, in die zeer aannemelijk schynt. b.v. Amerika en Rusland, tot „ont- wapend" gebied te verklaren, waar 1 Volgens deze theorie zou dr. Soblen een systeem voor internationale con- slaaptabletten, die hij op zijn trole kan worden uitgewerkt bij wijze I eigen verzoek ontving, niet hebben van voorstudie. En op de conferentie die thans aan de gang is hebben de Russen er in principe in toegestemd geleerden van internationale faam tot hun land toe te laten om bepaal de kernproeven ter plaatse te con troleren". ingeslikt maar verborgen onder zijn tong, om ze later, als de gevangenis arts weg was, te verzamelen in een flesje, dat hij in zijn matras verbor gen hield. De Amerikaanse spion, die aan een ongeneeslijke bloedziekte lydt, klaagde dat hy niet kon sla „Maar", besloot prof. Nijboer, „de Pen en verzocht om slaaptabletten, problemen zyn nog lane niet opge- Maar vijf dagen geleden werd bij lost. De muur van wantrouwen is nog een grondig onderzoek van zijn cel lang niet doorbroken. Vooral voor in de gevangenis te Brixton een Rusland is internationale controle een moeilijk te verteren zaak, omdat hun gemeenschap een veel geslotener karakter draagt dan die der Ameri kanen of Engelsen. Maar langzamer hand komt er, althans op de Pug wash-conferentie, een sfeer van we derzijds begrip en vertrouwen. En vol hoop gaan wij dan ook voort, met onze pogingen een reële oplossing te vinden voor het ontwapeningsvraag stuk. We moeten doorzetten, want het voortbestaan der mensheid staat op het spel!" flesje slaaptabletten in zyn matras gevonden. Voortaan werden hem al leen maar slaapmiddelen in vloeibare vorm toegediend. Gistermorgen, kort voor hij met de ambulancewagen naar Londen Air- port zou worden vervoerd, werd hij opnieuw grondig aan den lijve on derzocht. Elk kledingstuk werd nage keken op slaapmiddelen of scherpe voorwerpen waarmee hij zich ver wondingen zou kunnen toebrengen zoals hij deed toen hy van Tel Aviv op weg was naar New York en hij in Londen van boord genomen werd omdat hij zich verwondingen in maag en polsen had toegebracht. Maar het schynt dat de vinding rijke dr. Soblen erin geslaagd was zijn bewakers te glad af te zyn, en een aantal slaaptabletten in een per zik verborgen had. Op weg naar het vliegveld at hij de onschuldig lijken de vrucht op en werd zo onwel dat de hem begeleidende arts de chauffeur van de ambulance-auto bevel gaf on middellijk naar een ziekenhuis te rij den. Bij aankomst was dr. Soblen reeds bewusteloos en volgens een he denmorgen door het ziekenhuis uit gegeven communiqué is hij nog steeds buiten bewustzijn. De Britse regering is door deze gang van zaken opnieuw voor een lastig probleem ge plaatst. Want voorlopig zal het bevel tot uitwijzing dat reeds weken gele den werd uitgevaardigd, niet kunnen worden uitgevoerd. En er gaan in Engeland steeds meer stemmen op die clementie bepleiten voor de 74-ja- rige uit Litauen afkomstige genees heer, die wegens spionage voor de Sowjet-Unie door een Amerikaanse rechtbank tot levenslang werd ver oordeeld. Soblen blijft volhouden dat hy on schuldig is en dat de tegen hem in gebrachte bewyzen vervalst zijn. Reeds sinds 1 juli verblyft dr. Soblen in Engeland en de Amerikanen erge ren zich dat de uitlevering zo Lng op zich laat wachten. Hy is door een wettige rechtbank tot levenslang ver oordeeld en door de Britse houding, zo voelen de Amerikanen het aan, wordt de integriteit van de Ameri kaanse rechtspraak in twyfel ge trokken. Doch afgezien daarvan ach ten steeds meer Engelsen het huma ner Soblen, die volgens sommige art sen nog slechts één jaar, volgens an deren nog wel tien jaar te leven heeft, niet aan Amerika uit te leve ren. zy willen hem wel doen uitwij zen, doch hyzelf zou moeten bepalen naar welk land hy wil uitwyken. Naar verluidt heeft Tsjecho-Slo- wakye hem reeds asiel aangeboden. VAKBONDSBESTUURDER VERDUISTERT F. 23.000 De Utrechtse recherche heeft dezer dagen een56-jarige vakbondsbe stuurder van de Katholieke Arbeiders Beweging aangehouden. Hy wordt verdacht van verduistering van een bedrag van ruim f. 23.000. De man was in dienst van de Centrale Volks bank in Utrecht en tevens onbezol digd penningmeester van de plaatse, ïyke afdeling van de KAB. In die functie heeft hy zich enige bedragen toegeëigend In het afgelopen jaar heeft hy deze bedragen omgezet in taxiritten en feestjes. De onregelmatigheden kwamen aan het licht, toen in april van dit Jaar een accountantsonderzoek werd in- g "fHet ^eek toen dft de man dat van de districtsbond van de KAB overgemaakt werd naar de plae treiyke afdeling door hem zelf op cheques aan toonder werd geïn- tasseerd. Voor de officier van justitie heeft hy een volledige bekentenis afgelegd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7