j Nieuwe Leidse Clir. Technische school begint met 200 leerlingen f NIEUW ROOD Ook leek moet meer van oecumene weten In Leiden-Zuid-West ^Officiële opening moet nog even worden uitgesteld 18 Wim Kan en zijn Cabaret DAAN LADAN heerlijke bessenjenever J Noodzakelijk TIEN KARDINALEN GEVEN LEIDING AAN CONCILIE Reorganisatie leiding C.P.N. Amerikaanse legerauto door Russen beschoten DAMES PYAMA'S DAMES NACHTHEMDEN rJpgericht 1 maart 1860 Vrijdag 7 september 1962 Tweede blad no. 30750 ?r°'HoeweI de officiële opening van de Leidse Chr. Technische school, welke Otians in Leiden-Zuidwest (Joh. Wagenaarlaan) wordt gebouwd, nog geruime 'jld op zich zal laten wachten, is de bouw van de leslokalen thans zo ver vorderd, dat daarin a.s. maandag met het geven van het technisch onder- Düs kan worden begonen. Dit was voor het bestuur van de Ver. voor Chr. Nijverheidsonderwijs te Leiden en omgeving aanleiding om de school, zij het d\n nog niet officieel, te openen. NMen genoot voor deze plech- ^heid gistermiddag gastvrijheid cd de Chr. Nijverheidsschool v. 53eisjes „Boshuizen"Met het \stuur, de directeur, de heer H. in der Stoep en de leraren, 'ijpren hier de leerlingen - het \jjn er ruim 200 bijeenge komen. e'pe voorzitter van de Vc\ voor Chr. ïoO.. de heer G. F. E. Kiers, sprak er te zijn inleidend woord zijn grote vol- Qiening over uit, dat dit moment, na ®ren van voorbereiding, thans is 1 ingebroken. Reeds in 1953 werden i eerste pogingen ondernomen om t schoolstichting te komen. Aan hankelijk dacht men aan een school, yriarin voor 300 leerlingen plaats zou n. De uitbreiding van het technisch !nlderwijs en de toenemande indus- ialisatie waren aanleiding, dat z?ans een school wordt gebouwd, larin voor circa 750 leerlingen een aats zal zijn. Nu men zich in de rste tijd nog wat moet behelpen, -trwachtts spreker van de leraren en .erlingen een groot aanpassingsver mogen. Over enige tijd hebt U, aldus 5 heer Kiers, de beschikking over •)in prachtig en modern gebouw. Tenslotte wees spreker op de chris- a lijke sfeer, welke ten grondslag ligt het onderwijs, dat in de school .jgeven zal worden. 1000,voor inrichting Ie bibliotheek 18Mevr. D. Woudstra-Bergema, die i%mens de Stichting „Vrienden Chr. Advertentie |'J Zoekt U moderne of klassieke [g modellen IJ gouden verlovingsringen Ij v. d. WATER, Haarl.straat 207, 19 heeft het. Zeer grote keuze. 25 Op het graveren kunt u wachten Tentoonstelling „Roomburg" De leden van de Leidse Volkstuin vereniging „Roomburg" houden mor den een tentoonstelling op het ter rein van de volkstuinvereniging aan 8;et Jaappad te Zoeterwoude. De ge kweekte produkten van de leden zul- lm vanaf 14.30 uur te bewondere". tin. De directeur, de heer H. van der Stoep, biedt Piet van Rijn berk een boek aan. (Foto L.D./Holvast) Nijverheids Onderwijs" het woord voerde, gaf aan de hand van een ma quette een uiteenzetting van de toe komstige indeling van de school, waarvan het hoofdgebouw en de bei de gymnastieklokalen nog moeten worden gebouwd. Namens deze Stich ting stelde zij de directeur, de heer Van der Stoep, een bedrag van geven vijf voorstellingen in Leiden. Alleen voor de leden van de Volksuniversiteit K. O. Vraag het jaarprogramma aan Liever in Huis van Bewaring „Het stelen van een bromfiets is wel een ernstig feit, doch niet zoda nig, dat er onmiddellijk een zware straf op volgen moet", zo constateer de de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank gisteren. Dat hij niettemin tegen een 24-ja- rige verdachte uit Leiden die zich voor een dergelijke diefstal had te verantwoorden o.m. voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring eiste was, omdat verdachte het in het Huis van Bewaring niet zo kwaad vond. „Als u dan ter beschikking van de regering komt, dan gaat u voor onbe paalde en misschien wel voor lange tijd naar een inrichting en dat is heus niet zo plezierig," lichtte de of ficier verdachte in. Overigens constateerde de officier dat het hier een moeilijke zaak be treft, omdat verdachte sinds het overlijden van zijn vader vrijwel zonder leiding is en die heeft hij juist hard nodig. ,De eis luidde zes maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijk terbeschikkingstel ling van de regering met een proef tijd van 3 jaar. De verdediger, mr. G. A. Walkate wees erop, dat ver dachte de diefstal in dronkenschap heeft gepleegd en overigens zag hij de jongeman niet als een gevaar voor de maatschappij. Uitspraak op 20 september. Hoogheemraadschap van Rijnland In de vergadering van vertegen woordigers der gemeente Alphen aan den Rijn. Boskoop en Waddinxveen is als hoofdingeland van Rijnland wegens het gebouwd eigendom voor die gemeente benoemd mr. dr. J. F. Taat te Boskoop; idem als hoofdin geland-plaatsvervanger wegens het gebouwd eigendom voor die gemeen ten de heer Z. Bruins Slot te Alphen aan den Rijn; idem in de vergade ring van vertegenwoordigers der ge meenten, als bedoeld in artikel 9 van het reglement voor het Hoog heemraadschap als hoofdingeland van Rijnland wegens het gebouwd eigendom voor die gemeenten de heer P. M. M. van der Weijden te Noordwijkerhout en als hoofdinge land-plaatsvervanger de heer B. J. Hogenboom te Ter Aar. Verffabriek en grossier NIEUWSTRAAT 11 - LEIDEN Tel. (0 1710) 23156. Na 18 uur: (0 1717) 31772. ALLES OP VERFGEBIED Official dealer PIETER SCHOEN VERFCHEMIE - AAR N.V. DISTILLEERDERIJ SIMON RYNBENDE ZONEN .SCHIEDAM Kerkelijke leergang Geld verdwenen uit kantoorschip Een kantoorschip liggende aan de Kaasmarkt heeft in de nacht van woensdag op donderdag ongewenst bezoek gehad. Een onbekende ver schafte zich toegang tot het schip door een glas-in-loodraam in te drukken. Er wordt een bedrag van f 4.95 uit een schrijfbureau vermist. Nu nog leerling, straks opge nomen in het produktieproces. (Foto L.D./Holvast) f 1000 beschikbaar voor een eerste aanloop voor de inrichting van een schoolbibliotheek. De heer Van der Stoep, die deze geste bijzonder op prijs stelde, wees hierna de leerlingen op de vele op leidingsmogelijkheden, welke de school biedt. In negen kassen zal les worden gegeven. Momenteel zijn reeds 13 leraren aan de school ver bonden. Het eerste jaar is een z.g.n. oriëntatie-jaar. Na dit jaar kan men de definitieve studierichting kiezen. Voor Piet van Rijnbeek uit. Noord- wij kerhout had de directeur nog een verrassing. Piet, die zich als eerste leerling van de nieuwe school liet in schrijven, ontving van het bestuur als aandenken aan deze, „historische daad" een boek. Nadat het lesrooster bekend was gemaakt, ontvingen alle leerlingen een traktatie. Maandagochtend om 8.30 uur hoopt men elkaar weer te zien, maar dan in de werkplaatsen van de nieuwe school. Paus Johannes: Verwaclit niet teveel van liet concilie Paus Johannes heeft gezegd dat de vooruitzichten op grotere chris telijke eenheid beter worden. Hij waarschuwde echter van het Alge meen Concilie, dat op 11 oktober be gint, niet té veel te verwachten. Na het concilie zullen de mensen in een betere gesteldheid zijn om de hulp van God te ontvangen, maar men moet niet denken dat het concilie volmaakte vrede in de wereld zal brengen", aldus de paus. Bij het trekken van een vergelij king tussen de inspanningen voor het bereiken van een kerkelijke eenheid die Paus Pius IX zich bijna een eeuw geleden getroostte en de hui dige pogingen, zei de Paus dat er vandaag „beleefdheid bestaat, de eer ste bloem, van goed gedrag en on derling begrip". De „afgescheiden broeders" niet-rooms-katholieke christenen wensen, in de grond, zichzelf als broeders te beschouwen", aldus Paus Johannes. Overal in de kerken groeit op het ogenblik het verlangen naar gro tere eenheid onder de christenen, een onafzienbare stroom van boe ken en artikelen is daarvan het ge volg geweest. Dit maakt het voor de belangstellende leek steeds moeilijker om van de denkbeelden en ontwikke ling in de oecumenische kring op de hoogte te blijven. Daarom heeft een aantal vooraan staande personen, dat op allerlei ge bied voor de eenwording van de kerk bezig is, het initiatief genomen een leergang van 20 lessen samen te stel len, die in samengevatte vorm een duidelijk overzicht van de voor de oecumene gewichtige kennis zullen geven. Drie leden van het curatorium van deze oecumenische leergang, prof. dr. J. C. Hoekendijk, pater S. Jelsma NED. HERV. KERK Beroepen te Bovensmilde (toez L. C. Vogelaar eervol ontslagen predikant van Meedhuizen, woonachtig te Den Hulst. Bedankt voor Nieuwerkerk a. d. IJs- sel J. van Wier te Putten, GEREF. KEKKEN Beroepen te Rijswijk (Z.-H.) J. Drost, luchtmachtpredikant op de vliegbasis Ypenburg, die dit beroep ook aannam en ter beschikking is ge steld aan deputaten voor de geeste lijke verzorging van zee-, land- en luchtmacht. Benoemd tot hulpprediker te Vree land A. A. v. d. Hoorn te Lunteren, laatstelijk predikant te Grijpskerk (Gron.). Benoemd tot geestelijk ver zorger van de Rekkense inrichtingen te Eibergen Th. Rienks te Slttard. GEREF. KERKEN (vr^gern.) Aangenomen naar Blokzijl D. K. Smit te Kantens, die bedankte voor Brampton (Canada). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Mussel Leeuwarden, A. Hllbers te msc en prof. dr. J. M. van der Lin den in het Utrechtse restaurant „Es planade" een persconferentie. Zij ga ven nadere inlichtingen over de on derwerpen, die in de lessen, waar van de eerste op 31 oktober, op de Hervormingsdag, verschijnt, ter sprake zullen komen. O.m. zullen de scheiding tussen de rooms-katholieke Kerk en de Oosterse Orthodoxe Ker ken. de Hervorming, de verhouding tussen oecumene en maatschappij en de liturgie behandeld worden door zeer deskundige docenten als prof. dr. H. Berkhof, prof. dr. W. F. Dank baar, drs. P. Kraemer en vele ande ren. Zij zullen de stof zo bespreken dat ook lezers, die geen wetenschap pelijke vorming genoten hebben, maar een zekere algemene ontwikke ling bezitten, ten volle van het on- derwezene kunnen profiteren. Op deze wijze hopen zij geïnteresseer den, te helpen zich de kennis te ver werven, die voor arbeid in deze rich ting noodzakelijk is. Juist ook de zelfwerkzaamheid wordt door de initiatiefnemers tot deze oecumenische leergang in het oog gehouden. Niet dat zij het plan hebben een organisatie te scheppen, die zich in de toekomst van aller lei taken zou moeten gaan kwijten. Zij willen alleen pogen de lezers zelf tot daden aan te zetten. Daarom zul len aan elke les vragen worden toe- Twee huizen voor één heer De bouwpastoor van Sint Oeden- rode en de bouwdominee van Son ondernemen gezamenlijk een actie om vanuit één fonds bij te dragen tot de bouw van twee kerken, onder het motto „Twee huizen voor één heer". Pastoor A, Klessens en dominee J. de Pater willen daadwerkelijk elkan der helpen bij het kweken van meer begrip. De twee kerken zullen elkaar beschouwen als „zusterkerken". De namen zijn op elkaar afgestemd. De katholieke kerk te Sint Oedenrode zal heten: „Kerk van de Goede Her der", de hervormde kerk van Son „De kerk van de eenheid in Christus". Het initiatief is nieuw en een ex periment, dat door kerkelijke auto riteiten van beide zijden met belang stelling wordt gevolgd. In de gemeen ten Sint Oedenrode en Son en Breu- gel zal in de komende maanden een grote actie worden ondernomen om het nieuwe begrip van de verstand houding bij te brengen, aldus het actie-comité. gevoegd waarover de cursisten, zo zij dit wensen, met de schrijver kun nen corresponderen. Daarom zullen verder twee bijeenkomsten worden gehouden, waar de abonnees op de leergang met de leraren en elkaar over het behandelde kunnen pra ten en zich dieper op de mogelijk heden. die de oecumenische beweging en het kerkelijk leven biedt, kunnen bezinnen. De oecumenische leergang wordt opgeheven bij de stichting Plein '62 in Den Haag en zal later door nieuwe cursussen gevolgd worden. Paus Johannes XXIII heeft een raad van tien kardinalen be noemd, o.w. kardinaal dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, om leiding te geven aan het op elf oktober a.s. aanvangende alge mene concilie van de R.-K. Kerk. Hij gaf ook een apostolisch schrijven uit over de procedure-regels voor de beraadslagingen op het concilie. Nederlandse dahlia's in Londen bekroond Een delegatie van de Nederlandsche Dahlia Vereeniging heeft, onder lei ding van de Leidse dahliaspecialist J. M. Ballego, in Londen deelgeno men aan de keuring van nieuwe va riëteiten en 'n decoratieve groep ex clusieve introducties opgesteld op de jaarlijkse tentoonstelling van de Na tional Dahlia Society. De Nederlanders, die een wereldre putatie hebben op het gebied van de dahlia cultuur, boekten ook dit jaar weer een groot succes met hun in zendingen. De bloemen, welke reeds zondag jl. waren gesneden, werden in de nacht van maandag op dinsdag voor de keuring en de tentoonstelling ge reedgemaakt en de met een gouden eremedaille bekroonde groep van ruim 2500 bloemen, waaronder exem plaren van meer dan 30 cm door snede, maakte tot het eind van de tentoonstelling een verse indruk, wel ke bij het verwende Engelse publiek grote verbazing wekte, temeer daar de bloemen gedurende veertien uur buiten water waren geweest. Een van de meest bewonderde soorten was dahlia IGA 63; deze gro te soort werd reeds op keuringen in België, Duitsland, Frankrijk, Enge land, Nederland. Zuid-Afrika en in de Verenigde Staten bekroond. De firma Ballego noemde deze zaailing op uitnodiging van het bestuur van het bestuur van de Internatio nale Gartenbau Ausstellung Ham burg 1963: „IGA 63". De keuring van nieuwe variëteiten leverde 19 bekroningen op, hetgeen runn tweemaal zo veel was als het aantal dahlia's van Engelse origine, die voor dezelfde onderscheiding in aanmerking kwamen. Een van deze introducties, nl. „Chic" vertegen woordigt volgens vele gerenommeer de experts een ras, dat totnutoe het monopolie was van de Engelse cul tuur en waarvan slechts een achttal aan de zeer nauwkeurig omschreven vorm-eisen voor tentoonstelling-doel einden voldoet. Ook deze soort is van de firma Ballego afkomstig. Een van de pronkstukken van de tentoonstelling, de Leidse Dahlia IGA '63. Er hebben enige reorganisaties plaats gehad in de leiding van de Communistische Partij Nederland. Het partijbestuur heeft besloten de functie van algemeen secretaris te veranderen in die van voorzitter van I hec partijbestuur en de heer S. de I Groot als zodanig te verkiezen. Op i deze post zal „kameraad De Groot", aldus het communistische blad „De Waarheid", zoveel mogelijk zijn vrij gesteld van praktische bestuurswerk- zaamheden. In navolging van het Russische systeem was de heer De Groot als al gemeen secretaris de hoofdfiguur in de partijorganisatie. Hij is lange tijd ziet. geweest en zal. hoewel zijn ge zondheidstoestand inmiddels is ver beterd, niet in staat zijn dezelfde hoeveelheid werk te vei richten als vroeger. Hij zal verder zijn werk als Tweede-Kamerlid tot het uiterste be perken en zijn lidmaatschap van de staten van Noord-Holland niet aan vaarden. Als nieuwe figuren zijn twee secre tarissen aangesteld: H. Hoekstra en J. Wolff. Kennelijk blijft het secre tariaat de centrale functie in de par tij. De functie van plaatsvervangend algemeen secretaris, vervuld door H. Verhey, wordt afgeschaft. Hij krijgt een andere functie. De heer M. Bak ker, reeds enige jaren de voornaam ste woordvoerder van de CPN in de Tweede Kamer, zal wegens zijn druk ke werkzaamheden worden ontheven van zijn functie van propaganda- secretaris. Engels ruimtevaartuig op stapel? De Britse minister van luchtvaart Amery heeft aan een dinér van een vereniging van vliegtuigbouwers ge zegd dat het fout was om wat de verkenning van de ruimte betreft alleen maar te denken in termen van satellieten en raketten. In de toe komst zou het veel waarschijnlijker gaan om een soort van bemand toe stel dat van de grond af kan starten en in de ruimte kan manoeuvreren en naar de aarde terugkeren. Hij zei dat zijn ministerie reeds de mogelijk heden van een dergelijk toestel be studeerde. Volgens een bericht in de Daily Mail" zou dr. Barnes Wallis, de Brit se uitvinder van de bommen waar mede in de oorlog Duitse stuwdam men werden vernield, een ontwerp gemaakt hebben van een „ruimte vliegtuig" dat een snelheid van 28.801 km per uur zou kunnen ontwikkelen en een hoogte van 160 km zou kun nen bereiken. Een model hiervan zou in de windtunnels van het RAF labora torium bij Barnborough beproefd worden. In dit schrijven zegt de Paus, dat net concilie „gezien het aantal en de verscheidenheid van degenen die er aan zullen deelnemen, klaarblijkelijk het grootste van de tot nog toe in de kerk gehouden concilies zal zijn". Het reglement van het concilie be staat uit drie gedeelten. Het eerste daarvan heeft betrekking op de con- cilie-vaders, functionarissen en an dere personen die bij het concilie be trokken zijn. Het tweede bevat rege len, die gedurende het concilie in acht genomen moeten worden. Het derde geeft de bij de werkzaamheden te volgen procedure aan. De Paus treedt op als voorzitter van de openbare zittingen en in zijn tegenwoordigheid geven de vaders hun stem over de decreten en de ca nons waarover tevoren in de alge mene bijeenkomsten is gesproken. Niet' r.-k. waarnemers De door de niet-rooms katholie ke kerken naar het algemeen conci lie afgevaardigde waarnemers zijn: Anglicaanse kerk: bisschop John Moorman van Ripon (Engeland), dr. Frederick Grant (Ver. Staten) en Charles de Sousa, aartsdiaken van Colombo. Lutherse wereldfederatie: prof. Kristin E. Skyrsgaard (Dene marken), prof. George Lindbeck (Ver. Staten). Presbyteriaanse wereldalli antie: ds. Hebert Roux (Geref. Kerk Frankrijk), ds. Douglas Shaw (Schotse presb. kerk), ds. J. Nichols (theologisch college Princeton V.S.) Duitse Evangelische Kerk: prof. Ed mund Schlik (Heidelberg). Wereld conventie van de kerken van Chris tus: ds. Jesse Bader en ds. Richard Ullmann. Wereldraad van congrega- tionalisten: ds. Douglas Horton (Ver. Staten) en een nog te benoemen waarnemer. Wereldraad van metho disten: bisschop Fred Outler (V.S.) dr. Harold Roberts (Engeland), dr. Albert Outler (V.S.) Wereldraad van Kerken te Genève: ds. Lukas Vi- scher (Zwitserse Geref. Kerk), en een nog te benoemen waarnemer. Oud-Katholieke Kerk (Unie van Utrecht)kanunnik Peter Maan Amersfoort)Egyptische Koptische kerk: pater Youanna Girgis (In specteur openbaar onderwijs V.A.R.) en dr. Mikhail Tadros (raadsman hof van beroep). Syrisch-Jabotische kerk: pater Ramban Zakka B. Iwas en Pater ual Verghese. Russische militairen hebben begin 1 deze week geschoten op een auto met twee officieren van de Ame rikaanse verbindingsmissie in Oost- Duitsland, zo heeft het State De partment in Washington gisteren bekendgemaakt. Volgens een voor lopig rapport dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft ontvangen, zou de auto door twee kogels zijn getroffen. De inzittenden bleven ongedeerd. De woordvoerder van het State De partment zei niet precies te weten, waar het incident zich had voorge daan. De auto was op een normale rit tussen West-Berlijn en de Ame rikaanse verbindingsmissie bij het Russische leger in Potsdam. Voor zover bekend is dit het derde incident, waarbij auto's van de Amerikaanse militaire missie in Oost-Duitsland betrokken zijn ge weest. Voor het eerst hebben nu echter Russen en niet Oostduitsers het vuur geopend. Amerika heeft gisteren ook gerea geerd op de jongste Russische nota inzake Berlijn. Het State Depart ment noemde deze nota „een po ging van de Sowjet-Unie om de aandacht van de wereld af te lei den van het feit dat zij haar ver antwoordelijkheden met betrek king tot Duitsland en Berlijn niet nakomt". Volgens de Amerikaanse verklaring is Moskou geheel voorbijgegaan aan het Westelijke voorstel, dat vertegenwoordigers van de Grote Vier met elkaar gaan praten om een oplossing te vinden voor de problemen die zijn ontstaan door de oprichting van de Muur tussen Oost- en West-Berlijn. De Russi sche nota bestaat daarentegen grotendeels uit een herhaling van de valse voorstelling van zaken, volgens welke de huidige toestand te wijten zou zijn aan de Westelijke mogendheden, waaronder voora' West-Duitsland, aldus het State Departement. De Westelijke Grote Drie blijven bereid tot overleg over eenkomstig hun voorstellen van 24 augustus. Leuke flanellen Alle maten, alle kleuren 6.75 Flanellen ▼anaf 5.50 OVERAL KIJKEN MAAR KOPEN BIJ Haarlemmerstraat 172- 174- 179 Herenstraat 9 MIDZA Vijf jongens stalen op vele schepen (Van onze R'damse correspondent) De recherche van de Rotterdamse Rivierpolitie heeft vijf jongens, in de leeftijd van 14 tot 16 jaar gear resteerd. die gedurende de afgelo pen maanden op dertig voor het me rendeel buitenlandse schepen diefstal len hebben gepleegd. Zij kwamen op de schepen met het smoesje, dat zy postzegels kwamen vragen. Troffen zij de hut van een bemanningslid open, dan ging er een op de uitkijk staan terwijl de overige knapen hun slag sloegen. Geld, transistorradio's, horloge's enz. vormde de buit. Het geld werd voor het grootste gedeelte opgemaakt aan bioscoopjes e.d. De knapen worden in de komende dagen voor de officier van Justitie geleid.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3