'weede Kamer legt zich neer bij de overdracht WART Algerijnse crisis is nu definitief' opgelost „Verdrinking poging politie te misleiden? li reffeiid verzet van )ud-minister Weiter Politie op het spoor van daders jongste aanslag op De Gaulle 1 BERUSTING IN VOLDONGEN FEITEN Ir. Burger: Molensteen lan ons hals" Uitzonderingen Treffend Amerika Wel erger Ruimhartig Algiers komt gezag onder van Ben Bella M B. Service vakman (§uc/ ^ïlte leuws VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1962 No. 30750 EIDSCH DAGBLAD irecteur; A L van Oisüoeck lofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementsredactie) Zoals was te verwachten zal een zeer grote meer? theid van de Tweede Kamer vandaag haar goedkeu- Ig geven aan de op 15 augustus tussen Nederland en Honesië getekende overeenkomst tot bestuursover- hcht van Nieuw-Guinea. ^an die meerderheid zullen echter velen met een bezwaard hart irstemmen. Het aantal Kamerleden, dat zich tot het laatst toe zal Jzetten en tegen het akkoord zal stemmen, zal hoogstwaarschijn- t op de vingers van twee handen zijn af te tellen. zonder bitterheid. Prof. Oud van de V.V.D. sprak van „overmacht". Dr. Bruins Slot <A.R.) vond, dat er meer was bereikt dan hij had durven ho pen. Dr. Tilanus (C.H.) vond het droevig, maar onvermijdelijk dat wij onze dienende taak in Nieuw-Gui nea zullen moeten opgeven. eze balans viel gisteravond op naken na een urenlang debat, irin dertien sprekers van hun of afkeuring blijk gaven, '.wel men kan aannemen, dat de laatste grote gedachten- deling was over het vraagstuk- uw-Guinea, dat in de laatste tien jaar een steeds klemmen- punt in de Nederlandse ltskunde is geworden, waren lagenoeg geen dramatische ge- rtenissen of nieuwe gezichts den. eker, de Kamer besefte, dat e slotfase van het Nieuw-Gui- vraagstuk een ernstige en be- grijke zaak was, maar het leek f zij werd beheerst door een ere matheid, een berusting r voldongen feiten, e sfeer was lang niet zo gela- als in die decembermaand 1949, toen Nederland afstand d van de soevereinitiet over vroegere Nederlands-Indië, uitzondering van Nieuw-Gui- De publieke belangstelling op Binnenhof ivas ook minder ot dan toen, dertien jaar ge en. r. Burger, voor het laatst op- lend als socialistische fractielei- sprak van „een molensteen, die van onze hals gaat vallen". Zijn ega dr. De Kort van de K.V.P. vervuld van spijt en zorg, maar Advertentie SFEERVOL DINEREN Het Oude Koningshuys van 1628 igaarse Shaslick - 6 soorten vlees met karaf wyn f 6.50 ider diner f3.25 SASSENHEIM - water - sanitair OIGRACHT 18 - TEL. 23951 WEERBERICHT AANHOUDEND KOEL E)e Bilt verwacht van heden- tot tgenavond opklaringen en plaat- i)k enkele buien, in hoofdzaak in noorden van het land. Matige krachtige, langs de kust moge- af en toe harde wind tussen >rdwest en zuidwest. Aanhoudend sl weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 8 SEPTEMBER fa op: 6.02 uur; onder: 19.13 uur. jan op: 15.31 uur; onder: -.- uur. Hoogwater te Katwijk te 9.07 en *2 uur; laagwater te 4.30 en 16.54 Dit waren kort gezegd de opvat tingen van de leiders der vijf groot ste fracties. De C.H.U. en de V.V.D. zullen unaniem voorstemmen. Bij de P.v.d.A. is één uitzondering (de heer Scheps), bij de K.V.P. drie (de heren Welter, Moorman en Van Rijcke- vorsel). bij de A.R.P. wellicht twee (mr. Meulink en nog een enkeling). Van de kleine fracties zal de S.G.P. wegens onoverkomelijke bezwaren geheel tegenstemmen. De P.S.P en de communisten konden met de overdracht instemmen. De P.S.P.'er Lankhorst hoopte, dat de regering nu tot het inzicht was gekomen, dat haar politiek fout is geweest. De communist Bakker, vol hoon aan het adres van de regering, had geen be hoefte aan een „nationale huilbui". Een van de weinige werkelijk tref fende ogenblikken in dit debat was de rede van een man, die door zijn leeftijd, zijn carrière in het vroegere Nederlands-Indië en zijn minister schap van Koloniën een heel eigen plaats inneemt: de 82-jarige heer Weiter, oudste lid der Kamer, die niet wilde meewerken aan de over dracht van dit laatste kleinood van de gordel van smaragd, zoals hij zei. Hij miste volkomen het vertrouwen, dat Indonesië het gesloten akkoord zou naleven. Amerika heeft behen dig de valkuil-Bunker voor ons op gesteld en de secretaris-generaal der Verenigde Naties heeft achter onze rug om afspraken met Indonesië ge maakt. Ook de heren Van Dis (S.G.P.) Scheps en Meulink gaven in bewogen woorden blijk van hun af keuring over het akkoord: „dat geen akkoord is. maar een capitulatiedic taat", aldus de heer Meulink. Veel is er natuurlijk gezegd over de regeringspolitiek in de laatste tijd, over de houding van Amerika en over enkele grondwettelijke pro blemen. De heer Burger was slecht te spre ken over de kritiek van minister Luns aan het adres van de Verenig de Staten. Daarmee is het commu nisme in de kaart gespeeld. De heer Burger (en de heren Bakker en Lankhorst) meende, dat minister Luns tenslotte maar het beste zou kunnen heengaan. De leiders van de andere grote fracties hielden de re gering de hand boven het hoofd. Zij vonden in het algemeen de houding van Amerika zeer teleurstellend. Al toonde dr. Bruins Slot begrip voor het feit, dat dit land in de wereld politiek bepaalde belangen tegen el kaar moet afwegen, de Amerikaanse wapenleveranties aan Indonesië keurde ook hij af. Zal Indonesië de gesloten overeen komst vooral inzake het zelfbe schikkingsrecht naleven? Lang niet iedereen was daar hele maal gerust over, beter gezegd vrij wel niemand. Een andere uitweg is er echter niet. Prof. Oud en dr. Ti lanus waarschuwden nog ernstig te gen een verwerping van het akkoord. De tegenstemmers, hoe gering in aantal ook. zullen moeten beseffen, dat afwijzing tot de meest volstrek te chaos zal leiden, nationaal en in ternationaal. Een kabinetscrisis zou het gevolg zijn. De heer Weiter reageerde daarop door te zeggen dat ons land wel er ger dingen dan een kabinetscrisis te boven was gekomen. Wat de inter nationale gevolgen van verwerping betreft, meende hij dat deze het gunstige gevolg zou hebben dat dan de zaak-Nieuw-Guinea openbaar voor het forum der wereld behandeld zou kunnen worden. Nu zijn wij het slachtoffer geweest van geheime on derhandelingen. Met pijn in het hart en niet zon der zorg over de toekomst van de Papoea's zal de „meerderheid van de meerderheid" dus de regering vol gen bij haar voorstel het gesloten akkoord goed te keuren. Zegenrijk beschavingswerk hebben wij daar ginds verricht, zo zei onder meer dr. De Kort. een van de regeringsgezin de fractieleiders. Dr. Bruins Slot noemde het een pijnlijke zaak, dat wij onze beloften aan de Papoea's niet kunnen inlossen op de wijze waarop wij hadden gewild. Dat raakt de gevoelens van ons volk. Dr. Van Roijen speelt verstoppertje Tot veler verbazing was de Nederlandse ambassadeur in Washington dr. Van Roijen nergens te zien op de tribunes bij de behandeling van het Nieuw-Guinea-akkoord dooi de Tweede Kamer. Nijver werd gespeurd in het voor diploma ten bestemde gedeelte van de gereserveerde tribune. Daar was hij echter niet. Veel later ontdekten enkele journalisten hem. verscholen achter een televisiecamera op het voor ambtenaren bestem de deel van de tribune. Of schoon de vlak bij opgestelde schijnwerper veel hitte af straalde, waardoor herhaalde lijk een zakdoek naar het war me gelaat moest worden ge bracht bleef dr. Van Roijen verstoppertje spelen. Fotogra fen en t.v.-cameramensen kon den hem niet in de lenzen krij gen. Uit de Kamer werd verder nog aangedrongen op spoedige repatrië ring van onze militairen en er klon ken woorden van deelneming met hen, die zijn omgekomen. De heer Kieft (A.R.pleitte voor een ruim hartig beleid t.a.v. degenen, die zijn gedwongen Nieuw-Guinea te verla ten. De vraag of de goedkeuring van het akkoord wegens afwijking van de grondwet met een meer derheid van tweederden zou moeten geschieden werd door prof. Oud, dr. Bruins Slot en dr. Tilanus ontken nend beantwoord. Dr. De Kort neig de wel tot de mening, dat een ver zwaarde meerderheid nodig was. In tussen. ook al zou deze kwestie niet aan de orde zijn gesteld, dan toch zal de meerderheid ruimschoots wor den gehaald. Zo te zien wordt het wel een meerderheid niet eens van 2 3. maar zelfs van 9/10 of daarom trent. Een overzicht van de voile zaal I Tweede Kamer gisteren bijeen i zake Nieuw-Guinea te bespre- jan de Eerste Kamer, waar de kwam om de overeenkomst in- ken. Mohammed Khider. secretaris generaal van het Algerijnse poli tieke bureau, heeft gisteren in Al giers op een persconferentie ver klaard, dat de Algerijnse crisis „als gevolg van het door beide partijen aanvaarden van een ge meenschappelijk akkoord defini tief is opgelost". De voornaamste punten der be reikte overeenkomst zijn: 1. Algiers wordt een open stad, waar uit de militaire eenheden zullen worden teruggetrokken. 2. Er worden zo spoedig mogelijk, en waarschijnlijk op 16 september, ver kiezingen gehouden voor een Na tionale Vergadering. 3. Het derde en het vierde militaire district erkennen het gezag van het politieke bureau. De overeenkomst houdt in dat de uit Berbers samengestelde Guerrille- ros uit het derde district Algiers on verwijld zullen verlaten. Zij waren de hoofdstad enkele dagen geleden bin nengetrokken, waar zij de guerrilla eenheden van het vierde district kwa men helpen. De leiders van het vierde militaire district behouden wel het toezicht op het gebied Algiers, dus zonder hoofd stad. Zij zullen hun hoofdkwartier ook buiten de stad vestigen. Algiers zelf. waar de orde in het vervolg door politie en marechaussee zal worden gehandhaafd, komt onder het uitsluitende gezag van het poli tiek bureau van het Nationale Be- vrijdingsfront (F.L.N.) te staan. De wapens zwijgen sinds 16 uur", verklaarde Ben Bella gistermiddag, toen hij met een hefschroefvliegtuig Advertentie 'd2a Dit nummer bestaat uit 16 pagina's I van Orleansville naar Algiers vertrok. In zijn gezelschap bevonden zich ko lonel Si Hassan, het hoofd van het vierde district, en kapitein Abdel Ka der, de commandant van het opera tionele detachement van de troepen van het vijfde district, dat Oran en omgeving bevat. De drie mannen hadden tevoren langdurig overleg gepleegd over de tenuitvoerlegging van het bestands akkoord in het gebied van Orleans ville, met name bij het dorp Massena, waar in de ochtend nog was gevoch ten. Een woordvoerder van het vierde district deelde later in Algiers mee, dat woensdag bij Massena vijftien Oppositie Portugal eist aftreden van kabinet-Salazar Een vijftigtal vertegenwoordigers van de Portugese democratische op positie heeft in een boodschap aan president Tomaz het aftreden van het kabinet van premier Salazar ge ëist en vervanging ervan door een regering, die „de koloniale politiek" zou moeten wijzigen en a'e democra tische vrijheden zou moeten herstel len. Om de „Portugese aanwezigheid in Afrika" te handhaver zou het Portugese staatshoofd een nieuw mi nisterie moeten instellen, dat voor namelijk tot taak zou moeten heb ben. het huidige standpunt, dat de overzeese gebieden deel uitmaken var. Portugal te vervangen door het beginsel van zelfbeschikking. De overzeese gebieden zouden hiervoor rijp gemaakt dienen te worden. militairen van willaja 4 waren ge sneuveld. In Algiers bevonden zich gisteren geen militairen op straat. De orde werd gehandhaafd door de politie. Bij een ongeval Soldaat gewond in Nieuw-Guinea Bij een ongeval in een bivak bij Kaimana op Nederlands Nieuw-Gui nea is de 19-jarige dienstplichtige soldaat J. Rossell uit Maastricht vry ernstig gewond, zo deelt de Leger- voorlichtingsdienst mee. Hij is opge nomen in het chirurgisch veldhospi taal in Kaimana. Soldaar Rossell is gestruikeld. Daarbij is de stengun, d'e hij aan de schouder droeg, ge vallen. Een schot is afgegaan. De kogel trof hem in het zitvlak. (Van onze Parijse correspondent) tieprefect van Parijs, Papon, enkele In Parijs deden vanmorgen hard- n]aIen heeft geconfereerd trekt men nekkige geruchten de ronde, dat de al66iueen de conclusie dat het onder - politie nu ook de daders van de jongste aanslag op generaal De Gaulle, die by Petit Clamart, op het spoor zou zijn gekomen. Drie ge vaarlijke activisten zijn in dat ver band dezer dagen al gegrepen en uit de verhoren, waaraan zij op de Quai des Orfèvres, het hoofdbureau van de Surèté nu onderworpen worden, hoopt de politie nieuwe aanwijzingen te kunnen ontlenen om de rest van de bende, die uit een twintigtal man nen zou bestaan, te achterhalen Juist om het succes van die verdere naspeuringen niet in gevaar te brengen, heeft de politie tot dusver aan haar eerste vangst nog geen enkele ruchtbaarheid willen geven. Uit het feit echter, dat de minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey, aan wie de verantwoordelijk heid over de veiligheid van het staatshoofd persoonlijk is toever trouwd, gisteren samen met de poli- J9) De aankomst van de Pakis- staanse generaal Said U Din. bevelhebber van de Pakis taanse V .N .-strijdmacht voor Sentani bij Hollandia. Na zijn aankomst inspecteerde de gene raal een erewacht van troepen van de Koninklijke Landmacht. (Van onze K'dam correspondent) De Rotterdamse recherche heeft Interpol ingeschakeld bij het onder zoek naar de sinds zaterdag in Hoek van Holland vermiste 30-jarige eige naar van een wasserij in Dordrecht en een van zijn inpaksters, een 19- jarig meisje uit Alblasserdam. Aan vankelijk dacht men, dat, het twee tal verdronken was, omdat zij tegen een naar het strand meegenomen vriendinnetje hadden gezegd, dat zij gingen zwemmen en toen niet terug keerden. Er zijn thans echter vele aaiiwijzingen, dat de wasserij-eige ns ar, van wie bekend was, dat hij meer dan gewone gevoelens voor zijn inpakster koesterde, met het meisje naar het buitenland is gevlucht. Kalm weer Het was zaterdag bijzonder kalm weer. Bovendien heeft geen enkele hengelaar, die zich op die pier oe- vond er waren er die middag zeer veel iets ongewoons waarge nomen. Trouwens, ook andere feiten wijzen in de richting van een geraf fineerd spelletje, dat de man en het meisje hebben gespeeld. De man had zijn vrouw gezegd, dat hij ging vis sen, maar het tuig, dat hij in zijn wagen had liggen, was niet geschikt om in zee te vissen. Het meisje had pas haar haar laten doen maar des ondanks nam zij geen hadmuts mee naar het strand, hoewel zij dat al tijd deed als zij ging zwemmen. Kleding weg Tijdens het onderzoek zijn nog an dere feiten aan het icht gekomen. Zo was uit de wasserij annex stome rij een stapeltje onder- en bovenkle ding (zelfs een overhemd) van een Italiaanse klant verdwenen. Aan de garderobe van het- meisje bleek, be halve de kleding die zij zaterdagoch- tena had aangetrokken nog meer te ontbreken. Zowel van de man als het meisje was het paspoort weg. Die werden niet aangetroffen in het bundeltje kleren, dat zij op het strand achter lieten. Al met al zijn i er dus tal van tekenen, die erop wij zen, dat de patroon en het zeker niet onaantrekkelijke meisje wel eens een bijzonder handig uitgedacht pian in elkaar hebben kunnen zet ten om samen weg te gaan. Schaking O Interpol is ingeschakeld daar men er rekening mee houdt, dat de ver misten met een oude gerepareerde wagen, die is verdwenen en waarin de man wellicht de dag tevoren de kleding van de Italiaan er. een twee dy stel kleren van het meisje naar Hoek van Holland heeft gebracht, naar het buitenland zijn gegaan. Er zijn enkele adressen bekend, waar het tweetal weieens zou kunnen aan kloppen. De recherche sluit verdrinking nog niei uit, maar elk uur wordt de ge dachte aan een vlucht sterker, twintig. Maar ook dan ls zij nog niet Binnenkort wordt het meisje meerderjarig in de zin. dat aan de Dordtenaar geen schaking tenlaste kan worden gelegd. Daartoe zou zij 21 moeten zijn. Trouwens, het feit is gepleegd, toen het meisje 19 jaar was. zoek naar de daders van de aanslag nu in een beslissend stadium is ge raakt. Doch ook wanneer alle daders nu dezer dagen gegrepen zouden kun nen worden, zou de politie nog geen redenen hebben op haar lauweren te gaan rusten. De regering moet over onweerlegbare bewijzen be schikken dat in Spanje en in Por tugal nu minstens twee moorde naars-commando's door de OAS worden geïnstrueerd om binnenkort een nieuwe poging te wagen het staatshoofd naar het leven te staan. Vragen over automatisch wassen Automatisch de was klaar, heerlijk. Maar uw hoofd is vol vraagtekens. Over de werking, over de prijs, over het merk, over de service. Die zegt dit, die zegt dat. Maar wie weet er alles van? Teske. Een genot de door gefourneerde vakman te horen - alles wordt helder. Alle verschillen tussen 995.- en hoger. Kom automatisch wassen be- léven bij Cis voor en na) een Doezastraat 5, Leiden Tel. 26164 (na 6 uur 33878) Uit het Leidsch Dagblad van 1 8 Sept. 1862: 1 De begrooting der gemeen- 1 1 te Leiden voor 1863 bedraagt 1 172 ontvang f383 451,44 en in uitgaaf 383.419,50 sluitende met een batig saldo van 1 f31.94. In een Fransch dagblad r leest men van een nieuw uit- gevonden middel: een vloo- i doodende kouseband. Geen i vloo kan dien kouseband pas- seren of zij sterft.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1