3onn bereid tot nauwere samenwerking met Parijs Arbeidstijd in de bouw wordt niet goed benut DIT IS LEIDEN De Gaulle brengt de politie tot wanhoop Russen geven Westen de schuld van Rerlijnse crisis Ondanks alle politieke raadsels één ding zeker: leze maand erkiezingen Algerije Ir. Soblen nog niet naar VS WEERBERICHT Harde ivoorden in radiocauserie Aardschokken in Turkije ha, KUIFJE KOMT! rY?/* FOLDER Nieuw soort brood valt in de smaak grootste prijsvraag ©uc/Gffie teuws pgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1962 No. 30749 LEIDSCH DAGBLAD •ecteur: E. A E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 onze Parijse correspondent) og deze maand vermoedelijk de of de 23ste zullen, indien er n tweede kink in de kabel komt, n Algerije de parlementsvekiezingen g :den gehouden die oorspronkelijk voor 2 september j.l. stonden ge- eerd, maar die Ben Bella toen op laatste moment en voor onbe- llde tijd meende te moeten uit- Uen. it dit uitstel dus van korte dum best Ben Bella zelf had aan- telijk aan minstens een jaar ge it is een duidelijk teken dat de winning die de leider van het po- te bureau eergisteren op de wil- •s 3 en 4 heeft geboekt, maar een provisorisch karakter draagt, rouwens, ook militair gesproken c er aan die overeenkomst tussen i Bella en de rebelse kolonels nog een steekje los te zitten. Om dat ire akkoord ook te velde te u respecteren moest Ben Bella «ren tenminste per vliegtuig Al- plotseling verlaten, waar voor »vond juist een belangrijke confe- tie tussen de politieke en de mili- leiders was geprojecteerd, ids het begin van de middag, a Ben Bella met de plaatselijke imandanten had gesproken, is er, Jjnt het. op de verschillende fron- i van Algerije echter geen schot i er gelost. >e uitgestelde vergadering zou nu imorgen plaats vinden met het il de definitieve datum voor de kiezingen te doen bepalen en, nog (cater, de verschillende kandida- lijsten op te stellen. Zoals men nnert. vormde vooral de onenig- 1 over die kandidaten wel de rnaamste oorzaak van de jongste is, die dus bijna tot een burger og leidde. Parijs werd vanmorgen dan ook vacht dat vandaag al wel de wer- jke waarde zou kunnen worden jetoond van het compromis, dat ■weerspannige militaire leiders van derde en de vierde willaja twee en geleden met Ben Bella's poli- e bureau hebben gesloten. 'rins met dochter naai- Engeland 'rins Bernhard en Prinses Irene I i gistermiddag van Soesterberg 1 ir Engeland vertrokken. Zij zul- daar onderdelen van de te Burgh- te houden driedaagse samenge- 1de internationale ruiterwedstrij- bijwonen. De Prins en de Prin- die morgen in Nederland worden ugverwacht, worden vergezeld ir luitenant-generaal C. F. Pahud Mortanges. >r. Soblen is vandaag niet op een ïgt.uig naar Amerika gezet Zijn ügkeer naar de V.S.. waar hij we- ls spionage tot levenslange ge- Igeniisatraf is veroordeeld, is uiit- (teld omdat zijn gezondheidstoe- hd een luchtreis niet zou toelaten, bals wij gisteren in een deel van ie oplage berichtten, heeft de jtse minister van Binnenlandse ten. Brooke. Soblens verzoek om i deportatiebevel in te trekken, af- rezen. )e ziekenauto waarmee Soblen Wnorgen onder geleide van een itie-agent en poli tie-arts naar vliegtuig zou worden gebracht, d in stede daarvan naar het in buurt van het vliegveld gelegen kenhuis van HiMftngdon. Sen woordvoerder van het mini- ne van Binnenlandse Zaken deel- uater mede.'dat Soblen tijdens de naar het vliegveld ziek was ee rden. In het. ziekenhuis van Hil- pton zal hij mu worden onder- ïht. ONBESTENDIG >e Bilt verwacht van heden- tot rgenavond aanvankelijk zwaar be kt met enige regen, later enkele ppreide opklaringen en enkele en. Matige tot krachtige en langs (kust mogelijk harde wind tussen dwest en west. Weinig verande- g in temperatuur. Opgemaakt te 11.15 uur). 7 SEPTEMBER 5on op: 6.00 uur; onder: 19.16 uur. daan op: 14.29 uur: onder: 23.14 u. ïoogwater te Katwijk te 8.07 en 10 32 uur, laagwater te 3.43 en 15.57 lur. (Van onze correspondent in Bonn) De tweede dag van het staatsbezoek aan de bondsrepubliek van generaal De Gaulle heeft de intussen ontstane politieke raadsels niet opgelost. Zeker werd alleen, dat de Westduitse regering be reid is tot een onmiddellijke versterking van de Frans-Duitse samenwerking. Officieel werd in Bonn meegedeeld dat een formeel Frans voorstel of aanbod tot het vormen van een Frans-Duitse unie op dit ogenblik niet is gedaan. Wat de Franse pre sident dan ook heeft bedoeld met zjjn mededeling tijdens het staatsie- banket in kasteel Bruhl van dinsdag avond „dat Duitsland en Frankrijk geen reden hebben langer te aar zelen aan hun verbondenheid een organische vorm te geven" weet nu nog niemand. In politieke en diplo matieke kringen in Bonn is dit door vrijwel iedereen opgevat als het voor stel tot een FransDuitse Unie. Duidelijk werd gisteren slechts dat de officiële voorlichters in de West- Duitse hoofdstad in feite ook niet wisten wat zij er voor commentaar aan moesten vastknopen. Vandaar dat men tamelijk terughoudend bleef en er in het algemeen de nadruk op legde dat „iedere nauwere band tus sen Frankrijk en Duitsland ook Europa ten goede komt." Tevens werd er gezegd dat een zodanige sterkere verbondenheid te gen niemand gericht zou zijn en dat er mogelijkheden lagen op cultureel, wetenschappelijk en militair gebied nauwer samen te werken. Dat op deze belangrijke punten de oplossing niet dichterbij kwam, was het gevolg van het feit dat de in houd van de politieke gesprekken die Adenauer en De Gaulle gisteren langdurig onder vier ogen voerden, diep geheim bleven. Ook wat hun ministers van Buitenlandse Zaken, Schroder en Couve de Murville, be spraken bleef in het duister. Aangezien tijdens de boottocht die De Gaulle vandaag naar Düsseldorf zou maken, de politieke gesprekken worden voortgezet, werd voorzichtig heidshalve maar meegedeeld dat men vóór vrijdag niets nieuws op dit ge bied zal horen. Inmiddels maken hoofdartikelen in verscheidene West- Duitse dagbladen duidelijk dat men weliswaar een nauwere Frans-Duitse samenwerking toejuicht maar er te zelfdertijd van overtuigd is, dat voor zover het de Europese samenwerking betreft men niet bij een tweezijdige verbondenheid mag blijven staan. Triomftocht Een gebied waarop geen enkele twijfel bleek te bestaan, was dat van het enthousiasme van de Duitse be volking voor De Gaulle. Het bezoek gisteren van de president aan Bonn en later aan Keulen werd een gewel dige triomftocht. Op een marktplein in Bonn waren zoveel mensen te zamen gedrongen dat er winkelrui ten sneuvelden, waarbij toeschou wers werden gewond. De Gaulle sprak in goed Duits tot de mensen en hoewel hij goedbeschouwd weinig opzienbarends zei, ontketende hij ware ovaties. Hy sprak over de Frans-Duitse vriendschap en had uiteraard gewel dig succes met zijn herhaalde ver zekering dat de Duitsers een groot volk zijn. De Franse president zag tevens kans zowel in Bonn als in Keulen de veiligheidsdiensten tot wanhoop te brengen, door zich onvervaard te midden van het publiek te begeven. Opmerkelijk was dat men onder de verzamelde mensen voordurend in het Frans uitroepen hoorde als „Vive De Gaulle" en Vive la France". Nog merkwaardiger was het om de Fran se president met een klein Duits vlaggetje te zien zwaaien. Intussen kwam gisteren tevens vast te staan dat de president en zijn omgeving het dringende verzoek hebben gedaan de veiligheidsmaat regelen minder drastisch door te voeren. Men was er bepaald niet op getogen over dat in Bonn boven het hoofd van De Gaulle tijdens zijn toe spraak uit een raam van het stad huis de loop van een machinegeweer op het publiek werd gericht. En nog minder over het feit dat vooral op de daken rond het plein politieagen ten met snelvuurgeweren lagen. Ook onder het publiek dat dit snel merk te. gingen kreten van afkeuring op en men vroeg zich af of er inder daad bij een aanslag op de menigte zou zijn geschoten. Psvchologisch was belangrijk dat de Frans-Duitse verzoening, waar dit gehele bezoek om draait, gisteren merkbaar het vlak der woorden ver liet. Door het optreden van De Gaul le. die zich handenschuddend onder de mensen begaf, ontstond er einde lijk iets als een hartelijke persoon lijke band. Het sprak wel vanzelf dat de generaal, die meesterlijk in staat is de gevoelens der massa te bespelen, dit succes volledig uitbuitte. In het duister van de oude mijn Morgen beginnen wij met de publikatie van ons nieuwe dage lijkse vervolgverhaal. „In het duister van de oude mijn Van de schrijfster Elizabeth Morton (oorspronkelijke titel „Pioneer in Arcadië". Het is een geschiedenis vol onver wachte ontmoetingen en ontwik kelingen. waarin de spanning niet ontbreekt; een historie met romantische inslag, waarin Jane Mariott tenslotte haar prins voor het leven vindt. Een prins, die echter vele moeilijke barrières heeft te nemen, voor dat hij met Jane haar eeuwen oude familiebezit kan betrekken. Romantiek, spanning, avon tuur en misdaad zijn in „In het duister van de oude mijn" door- eenverweven tot een verhaal, dat de aandacht gespan nen zal houden, temeer daar on verwachte gebeurtenissen rond en in een oude mijn niet ont breken. Bartje. het stenen beeldje van I dag" gevierd. De bevolking van de Haagse kunstenares Suze j Assen heeft het ventje uit de ro- Berkhout, dat in Assen geplaatst I man van Anne de Vries talrijke is. heeft gisteren zijn ..verjaar- I cadeautjes gebrachtdie ver deeld zullen worden onder de kinderen in de ziekenhuizen van Assen. it nummer bestaat alt 16 pagina's De Sowjet-Unie heeft de Weste lijke mogendheden een nota gezon den waarin zij beschuldigd worden van pogingen om zich vrij te pleiten van verantwoordelijkheid voor de jongste ontwikkelingen in Berlijn. De Sowjet-Unie is tevens van oor deel, dat de Westelijke mogendhe den niet de nodige maatregelen heb ben genomen om de „fascistische ele menten" in Berlijn in toom te hou den, aldus meldt Radio-Moskou. De nieuwe Russische nota is een antwoord op een nota van Wash ington, Londen en Parijs van 24 augustus waarin de Westelijke mo gendheden verklaarden, dat de ver antwoordelijkheid voor de verhoogde spanning in Berlijn aan de Sowjet- Unie te wijten is. De drie Westelijke mogendheden stelden toen nogmaals vier-mogendhedenbesprekingen voor om. te pogen een einde te maken aan de spanning. In dc jongste Russische nota wordt er de nadruk op gelegd, dat thans niet zozeer „besprekingen van incidenten" nodig zijn, zoals dc re geringen van de VS, Engeland en Frankrfjk hadden voorgesteld, maar een radicale verbetering van de si tuatie door het afsluiten van een Duits Vredesverdrag en door nor malisatie, op grond van een derge lijk verdrag, van de toestand in West-Berlijn. De Sowjet-Unie zegt o.a. dat de Westelijke „bezettingsautoriteiten" vliegtuigen ter beschikking hebben gesteld voor het overbrengen van al lerlei politici en agenten van West- Duitsland naar West-Berlijn. waar zij de bevolking van de stad opstook ten tegen de Duitse Democratische Republiek e~> de Sowjet-Unie. Volgens r .ss heeft de Russische regering in haar nota aan de Weste lijke mogendheden nogmaals ver klaard dat zij „te allen tyde" bereid akkoord te komen over de normali- akkoord te komen over de normali sering van de toestand in Berlijn op basis van een Duits vredesverdrag. De staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken. mr. Th. H. Bot is gisteren van Nieuw-Gui nea op Schiphol teruggekeerd. waarna hij onmiddellijk een persconferentie hield om over zijn ervaringen te vertellen. Van links naar rechts minister i mr. E. H. Toxopeus. mr. Th. H Bot en de heer Van Eek van het ministerie. De terugloop in de bouwproduktie in het afgelopen jaar is niet te wijten aan de vijfdaagse werkweek, maar aan het niet benutten van de arbeidstijd. Dit verklaarde de heer D. Versloot, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroons bond gisteravond in een radiocauserie. Bij de invoering van de vijfdaagse werkweek werd afgesproken, dat voortaan nauwkeurig de hand zou worden gehouden aan de officiële werktijden. Een door de Christelijke Aannemersbond in gesteld onderzoek had uitgewezen, dat daarmee het produktieverlies kon worden opgevangen. Maar thans ontbreekt de discipline, vele kostbare voorzieningen worden getroffen, niet omdat zij op zichzelf rendabel zijn, maar omdat de arbeidsprestatie ontbreekt. De werk nemers gaan hierbij allerminst vrijuit, maar anderzijds zijn er vele staffunctionarissen, die het al goed vinden als de zaak maar draaien de wordt gehouden, zo zei hij. Het ontbreekt, volgens hem, maar al te vaak aan werkelijke leiding, planning en controle. Menige onder nemer wordt, het moe steeds tegen de stroom te moeten oproeien, te meer daar hij ook nog te maken heeft met lieden, die geen echte col lega's zijn, maar alleen maar profi teren van de nog steeds gebrekkige bestedingsregeling, de openbare be steding. Hier komt nog bij. dat hij om bij te kunnen blijven, grote in vesteringen moet doen, die gezien de bedrijfsresultaten vaak onverant woord zijn. Op de achtergrond van dit alles staat een steeds afnemend verantwoordelijkheidsbesef, zo stelde de heer Versloot. Vandaag geven wij in onze se rie „Dit is Leiden" een fotogra fisch beeld van de stadsuitbrei ding in Leiden-Noord, waaruit blijkt, dat ook deze wijk met haar tijd is meegegaan. Er zijn wo ningen, kerken en scholen ge bouwd, terwijl mede aandacht is geschonken aan de recreatie in dit stadsdeel. Het College van B. en W. heeft echter ook achter deze stadsuitbreiding nog geen punt gezet. Met „Noord" heeft men nog vele plannen, in het bijzonder in de onderwijssector. Zo bestaan er plannen om een openbare Ulo-school aan de Su- matrastraat te bouwen en een openbare B.L.O.-school ivoor zwaar gehandicapten) aan de Koningstraat in de onmidde- lijke omgeving van de bestaan- school. Voor de bewoners van de Bernhardkade en omgeving, die reeds lang aankijken tegen een braakliggend terrein, zal het vol doening schenken te vernemen, dat B. en W. in de toekomst ook aan deze wantoestand een einde willen maken. Op dit terrein is n.l. een openbare kleuterschool geprojecteerd. Ook het bijzonde re onderwijs zal in „Noord" aan zijn trekken komen. Er komt een hervormde kleuterschool aan de Sumatrastraat en een gereformeerde aan de Surina- mestraat. Tenslotte is in deze wijk grond gereserveerd voor de bouw van een nieuwe Vakschool voor Meisjes, een dependance van de school aan het Rapen burg. Een scholencentrum, zoals dan in „Noord" zal zyn ont staan, vraagt ook ruimte voor de lichamelijke opvoeding. Ook daaraan is gedacht. Drie gym nastieklokalen, t.w. aan de Wil lem de Zwijgerlaan. de Suma trastraat en de Timorstraat, zullen worden gebouwd. Voor al dit woon- en werkge bied vormt straks 'n belangrijke factor de ontsluiting van Lei den-Noord, welke wordt beoogd door de aanleg van een brug over de Zijl, ter hoogte van de oude spoorbrug. De nieuwe brug zal een aansluiting ontvangen met de Willem de Zwijgerlaan en (met een brug over de Haar lemmertrekvaart» naar het Sta tion, dan wel in de richting Oegstgeest (Bollenstreek». Öok van particuliere zijde (de N V. Bouwfonds Ned. Gemeen ten) bestaat belangstelling voor het bouwen in Noord. Aan het Bouwfonds is reeds grond toege wezen langs de Zyl voor de bouw van 72 flatwoningen in vier woonlagen, met een onder bouw. Igdir, een stad in oost-Turkije, en dorpen in de omgeving zijn gister nacht door een reeks aardschokken getroffen. Volgens voorlopige ge gevens is er èèn dode gevallen en werden ongeveer honderd personen gewond. De eerste en krachtigste schok duur de veertig seconden. Een honderd tal gebouwen van het tienduizend inwoners tellende Igdir stortte in, waaronder het stadhuis, het post kantoor en de gevangenis. De ge vangenen namen prompt de vlucht. Een afdeling marechaussee pro beert hen nu te achterhalen. Igdir ligt nabij de Russische grens en ongeveer 50 km. ten noorden van de grens met Perzië. Stijgende kosten, afnemende pro- duktiviteit, dalende produktie en te ruglopende winsten gaan hand in hand. wat die dalende winsten be treft. de jaarverslagen van de grote bouwondernemingen spreken duide lijke taal, ondanks de gunstige con junctuur is het uitzicht daarom niet zonder zorg. Want hoe zal, zo vroeg hij zich af. bij deze ontwikkeling de welvaart stand kunnen houden? Het eerste, dat weer geleerd zal moeten worden, is, dat er niet alleen rechten, maar ook plichten zijn. Rechten ontstaan pas door plichts vervulling. Dat geldt voor de onder nemer, die voor een goede organisa tie op zijn werk heeft te zorgen en die moet beseffen,, dat geen enkel probleem wordt opgelost door de be schamende wijze, waarop collega's bij elkaar personeel wegkopen Dit geldt ook voor staffunctionarissen, die die nen te begrijpen, dat van him inzicht veel afhangt voor de produktmteit en het geldt eveneens voor de werk nemer. Hy moet beseffen, dat pres tatie en produktie de onmisbare voor waarden zijn voor een werkelijke stij ging van de levensstandaard. De heer Versloot zei van oordeel te zijn. dat een P B O. in sommige op zichten een nuttig instrument zou kunnen zijn, maar niet als het de samenwerking aan de voet en in de kern van het bedrijfsleven moet ver vangen. Teamwork van ondernemer en werknemer, begrip voor de eisen die het Nederlandse volk aan het bouwbedrijf stelt, liefde voor het vak en harder werken, dat zijn de din gen die hier onontbeerlijk zyn, aldus de heer Versloot. .-KIJK UIT NAAR DE Op vele ontbijt- en koffietafels staat tegenwoordig een pak Finnbrod. Deze gezonde traktatie uit het hoge Noor den wordt nl. ook in ons land steeds meer gewaardeerd. Geen wonder, dit Finnbrod wordt volgens een speciaal Fins recept in moderne ovens 'van binnen uit' diepdoorbakken en blijft steeds kers vers. Het is krokant en knappend en Alles smaakt er op, zoet of hartig. Finn brod is lekker en voedzaam en zet toch niet aan. Koop een pak, wit of bruin. van het jaarl De grandioze start van PEP. het nieuwe pittige weekblad voor jonge mensen van 8 tot 801 Iedere week 32 grote bladzijden boordevol spannende en vro lijke lectuur Iedere week meer dan 150 stripsl Doe mee aan PEPs grote Vei lig Verkeer-Prijsvraag met dui zenden prijzen en bovendien 'n gratis Kuifje-boek! BEWAAK UW BRIEVENBUS! PEP-FOLDERS ZIJN G0U0 WAARD! IIIIIIIIIIlL Uit het Leidsch Dagblad van 6 Sept. 1862: Z.M. heeft goedgekeurd de statuten van de vereeniging der Christil. school te Leyder- dorp en die vereeniging er kend als rechtspersoon. Op fort Ridgely, in Minne sota, heeft een vreeselijke moord van blanken door de Indianen plaats gehad. 500 blanken zijn gedood.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1