kunst kalei öoscoop Meerderheid zich neer bij )legt akkoord Feestelijk bezoek voor politie een nachtmerrie WONDERKIND EMMY VERHEIJ SPEELDE TSJAIKOWSKY Darius Milhaud: 70 en nog steeds actief Al gaat het niet van harte De Gaulle in Bonn gearriveerd Succes in Kursaal Reeds grote virtuositeit Veelzijdige Franse componist met ongelijkwaardig oeu vre Vliegtuig stort neer in dorp Tsjombe: Tliants plan „basis voor aanvaardbare regeling'" SNELLERE BERECHTING ACTIVISTEN erictit 1 maart 1860 Dinsdag 4 september 1962 Derde blad no. 30747 Verwachtingen voor de toekomst 'atuurlijk was het niet alleen maar muzikale belangstelling, ;elen gisteravond naar de Scheveningse Kurzaal had doen trek- om er de 13-jarige violiste Emmy Verhey te beluisteren. •e sensatie, geconfronteerd te worden met het fenomeen ,,won- :ind", had er natuurlijk ook in aanzienlijke mate toe bijgedragen al de moderne mens dat moeilijk willen bekennen. De mode, laatdunkend uit te laten over ieder verschijnsel van artistieke leid bij de jeugd, is nu eenmaal nog steeds heersende. volle zaal wachtte dus Emmy lij uit Leeuwarden bij haar de- 'in het zo pretentievolle westen inds. De aankondigingen „doch- an een musicus" en „leerling Oscar Bach" hadden tevoren veel van de begrijpelijke reser- iggevaagd. Voor een amateuris- muziekbeoefening behoefde dus niet bang te zijn, een in- end milieu en de opleiding bij an de grootste vioolpedagogen Dlisten als Herman Krebbers, Olof en vele anderen voortge- t heeft, stonden daar borg voor. tozen was voor dit debuut towsky's vioolconcert, een werk, raorme eisen stelt aan de vir- eit en aan de muzikaliteit van ecutant. Wat de virtuositeit be- deze bleek de kleine blonde al behoorlijk onder de (on- te) knietjes te hebben. O ja, er misgrepen, aarzelingen en on- 'heden, die duidden op een niet men technische beheersing maar ren ook verrassend gave loop- een reeds behoorlijk uitgevoer- .dans, waaraan een ontluikend te herkennen was. iikaal was de interpretatie nog bevredigend. Maar had men kunnen verwachten van een dat Tsjakowky's zo boordevol sche problemen zittende viool- t wil spelen? Te schools, te leerd en vooral te vlak klonk nog. Slechts hier en daar was en een glimp van een fijnge- muzikaliteit, voldoende om het k in extase te brengen en chtingen te wekken voor de toe optreden van de jeugdige vio- verd voorafgegaan door de uit- ig van Johan Wagenaar's Ouver j5e gestemde feeks" en Brahm's Symfonie door Het Utrechts ijk Orkest onder leiding van Hupperts. Met een voortvaren- rve, fel gekleurd en meer rit- geaccentueerd dan romantisch en kwam Wagenaar's, sterk e kunst van Richard Strauss roteerde muziek tot klinken en ;e als openingsstuk een overtui- furore. de Derde Symfonie in F van is toonde de dirigent zich on- emd een temperamentvol kun- ir, wie het niet zo zeer te doen de subtiele afwerking van het dan wel om de stevige op- "jnackebröd 'er pak bruin of wit 85 cent. Keuter gedood bij ;."!grijden van auto isji drie-jarige Pietje Witte uit de 11 Zes«.nstraat in Amsterdam, is 'rnuddag bij een ongeval om het 1 gekomen, na enige tijd te heb- "gespeeld tussen de cabine en de cpak van een voor zijn huis ge- Cheerde vrachtauto. Toen de auto fh te rijden moet het ventje de jel hebben vastgegrepen, die zich een driehoekig schot achter het inter voorwiel bevindt. Na een enal meters te zijn meegesleurd, J hij deze losgelaten. Hij werd 0 het dubbele achterwiel tegen de it geslagen. Het jongetje was op dood. Naar het zich laat aan- ;n aldus de politie, treft de be- aatder geen schuld. Deze was to- oifVan streek. bouw van de partituur. Als gehéél deed deze interpretatie uit één stuk enigszins vermoeiend en rusteloos aan, omdat geen enkel moment de echte Brahms-melodiek volledig tot ontplooiing kon komen, omdat geen thema de gelegenheid kreeg uit te zingen op de breedvoerige wijze, waar op de componist dat bedoeld heeft. Het orkestspel verloor in deze haasti ge vertolking vaak de toonbeschaving en accuratesse. Pontus Huiten directeur van het Stedelijk Museum? De directeur van het Stockholms Museum voor moderne kunst, de heer Pontus Huiten, heeft meegedeeld, dat hij gepolst Is over zijn bereidheid directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam te worden als opvol ger van jhr. Sandberg. Hij heeft ove rigens geen formele uitnodiging ge kregen voor de functie te Amster dam. De heer Huiten nam aan, dat over de opvolging van de heer Sand berg binnen enkele weken zal wor den beslist. Hij voegde aan deze op merking toe, dat hy zeker wel be langstelling had voor de functie te Amsterdam. (Van onze Kunstredactie) VANDAAG viert de bekende Franse componist Darius Mil haud, geboren 4 september 1892 te Aix en Provence, waar het Muziekfestival sinds jaren in het centrum der belangstel ling staat, zijn 70ste verjaardag. Een merkwaardige, tegenstrijdige figuur, wiens veelzijdigheid fenomenaal is. De oudste van zijn composities, na dat hij het Parijse conservatorium had afgelopen, waar Milhaud in 1910 met Arthur Honegger en Wiener de compositieklasse had bezocht, is een van 1911 daterende vioolsonate, spoe dig gevolgd door de "7 poèmes de Claudel (1912) en zijn eerste strijk kwartet. Een stroom van composities, ook voor toneel en film, is gevolgd, stellig van ongelijke waarde, doch toch van voldoende belangrijke waarde om hem een plaats in de ry der vooraanstaande Franse compo nisten te doen innemen. Het zeer omvangrijke oeuvre van Milhaud wordt wel eens te sterk on derschat, maar het heeft indertijd toch ongetwijfeld een levendig beeld van de stromingen van zijn tijd weergegeven. Ook voor de jazz heeft hij zich veelvuldig hevig geïnteres seerd. In 1940 week Milhaud Jood zijn de met vrouw en kinderen naar Amerika uit. Soberheid kaz econcentreerde uitdrukkingsvol le soberheid is een der sterkste zijden van Milhauds compo- neertrant. Hij componeerde bijv. een oper.a welke 40 minuten duurde „Les malheurs d'Orphée, voorts noemen wij zijn z.g. „6 Minuten-opera", een soort „operaepigram", waarin het drama gezien is als door een omge keerde verrekijker, evenals zijn ,.L' Enlèvement d'Europe". Ook zijn har monieën vereenvoudigden zich in de „Hedendaagse kunst op Bali" Binnenkort wordt te Utrecht in het Centraal Museum een tentoon stelling geopend van „Hedendaagse kunst op Bali",'omvattende een keu ze van schilderijen, tekeningen, beeldhouwerk en edelsmeedkunst uit collecties van H.M. de .Koningin en de Rijksuniversiteit van Leiden. Van de jaren 1929-1930 trad in de kunst van Bali een vernieuwing op die na de tweede wereldoorlog werd voortgezet. Deze vernieuwing mani festeerde zich hoofdzakelijk in de vormgeving, welke toch steeds ver bonden bleef met de oude, traditio nele stijl. De Nederlandse schilder R. Bonnet, die van 1929 tot 1958 op het eiland woonde en werkte, legde een collectie aan van de beste wer ken der inheemse kunstenaars. Een groot gedeelte van deze collectie, aangekocht, door de Rijksuniversi teit van Leiden, wordt hier tentoon gesteld, samen met een aantal door H.M. de Koningin ter beschikking gestelde kunstwerken uit Bali, die. vervaardigd gedurende de periode 1901-1937 ,bij verschillende gelegen heden aan ons vorstenhuis werden geschonken en nog nimmer zijn ge ëxposeerd. Australië rekent op liulp bondgenoten voor O-NV-Guinea Australië vertrouwt op de hulp van zyn bondgenoten in het geval van agressie tegen Oost-Nieuw-Gui- nea. Dit heeft de Australische minis ter voor de Australische gebiedsde len. Hasluck, verklaard op de jaar vergadering van de unie van ambte naren in Oost-Nieuw-Guinea. Hasluck zei dat de Australische re gering de verdediging van dit gebied i van hetzelfde belang acht als de ver dediging van het Australische vaste land. „Australië zal zorgen voor de handhaving van het recht der Pa poea's in Oost-Nieuw-Guinea om hun eigen toekomst te bepalen", al dus de minister. De overdracht van Nederlands- Nieuw-Guinea aan Indonesië had op de bijeenkomst aanleiding gegeven tot vragen over de toekomst van het Australische deel van het eiland. Hasluck zei, dat wat in West-Nieuw- Guinea geschiedt, „onzekerheid en verwarring" heeft veroorzaakt „en zelfs een gevoel van verslagenheid teweeggebracht heeft bij een deel der inheemse bevolking in Oost-Nieuw- Guinea". Advertentie I wereldconcern fabrieken >5.000 werknemers I Ibrengl U| I kleinste details |stijl, standing en comfort |in Uw huishouding ook met wasmachines Boven het dorp Amani Osjima, in het noorden van de Japanse pro vincie Okinawa, is een vliegtuig van de Japanse luchtmacht ontploft en neergestort. De twaalf inzittenden van het vliegtuig kwamen om het leven en een groot aantal inwoners van het dorp werd gewond. Door het neerstorten van de brandende wrak stukken brak in het dorp een brand uit waarbij 26 huizen in vlammen op gingen. Libanon bemiddelt in Arabische ruzie De secretaris-generaal van de Ara bische Liga, Hassoena, heeft gisteren gezegd dat de Verenigde Arabische Republiek niet uit de Arabische Liga is getreden. Libanon bemiddelt in een geschil tussen de VAR en an dere leden, zo zei hij. Hassoena zei optimistisch te zijn over de toekomst van de Liga en sprak berichten te gen, volgens welke hij zou aftreden wanneer de VAR zich uit de Liga zou terugtrekken. loop der Jaren en wel in dien zin, dat 't karakter der melodie de tona liteit beheerst. Nog: steeds heeft Milhaud. ondanks het feit dat hij gedeeltelijk ver lamd is, een brede kring van leer lingen. Voorts is hij als docent, diri gent en componist in het Franse muziekleven zeer actief, hetgeen van een man, met zulk een sprankelend- levcndige geest, op wiens naam niet minder dan 400 composities geboekt staan, wel niet anders te verwach ten is. Of zijn oeuvre ons intussen voor nieuwe muzikale mogelijkheden en schokkende verrassingen zal plaatsen, lykt evenwel twijfelachtig. Ticeede Kamer Een grote meerderheid in de Tweede Kamer is bereid aan de gevraagde I stateren de ondertekenaars van de ji1j11-»1 nota. Een van hen gaat in enkele toegevoegde beschouwingen verder goedkeuring van de met Indonesië gesloten overeenkomst haar medewerking te verlenen. Althans niet te onthouden. Dit staat te lezen in de algemene beschouwingen van het voor lopige verslag, dat gisteren reeds door de ministerraad is besproken. De verwachting was, dat reeds vandaag de memorie van antwoord zou verschijnen. Donderdag komt de Kamer immers bijeen voor de openbare behandeling van het wetsontwerp. In bet voorlopig verslag wordt van zeer vele zijden met de regering de waardering uitgesproken voor allen, die in Nieuw-Guinea aan de toe- zich van gedetailleerde kritiek op be leid en personen van het huidige ka binet. Zij laten het aan het kabinet en Kamermeerderheid over zich de komst van dit land hebben gewerkt, j vraag te stellen op het juist is, dat de „Maar sinds geruime tijd was het duidelijk, dat Nederland gehinderd door de Indonesische aanspraken en bedreigingen niet in staat zou zijn zonder directe en ruime internatio nale politieke steun de op dit land rustende taak van dekolonisatie der Papoeabevolking zelf te voleinden," aldus vele leden. Vele andere leden zeggen de ge sloten overeenkomst te willen aan vaarden in een geest van op de toe komst gericht realisme. Een aanvaar ding vol zelfbeklag en aan anderen gerichte verwijten wijzen zij met na druk af. Voorts onthouden deze leden Toen Claudel in 1917 tot gezant in Brazilië werd benoemd, ging Milhaud met hem mee als zijn secretaris, waar zij beiden het plastische ge dicht "L'homme et son désir" ont wierpen. dat door de Zweedse bal letten in 1921 te Parijs werd opge voerd. Zijn verblijf in Brazilië dat tot 1919 duurde heeft in zijn oeuvre sterke sporen nagelaten: men denke o.a. aan zijn verrukkelijke „Scara- mouche" voor twee piano's. Toen Milhaud weer in Frankrijk terugkeerde sloot hij zich aan bij de beroemde „Groupe de Six", bestaande uit componisten, die streden tegen de publieke opinie. Als pianist is hij veelvuldig met succes opgetreden, als dirigent pro pageerde hij de moderne Franse muziek, doch door de allernieuwste, zogenaamde seriële muziek is hij vol komen onberoerd gebleven. Behalve met Claudel heeft Mil haud veel samengewerkt met Coc- teau: aan die combinatie zijn liede ren en diverse balletten te danken. Knnstflitsen In aanwezigheid van o.m. een ver tegenwoordiger van de staatssecreta ris van O.K. en W. en de Spaanse ambassadeur in ons land, de Hertog de Baena, heeft prof. dr. L. Brummel, de scheidende bibliothecaris der Kon. Bibliotheek, gistermiddag in het Mu seum Meermanno-Westrenianum een tentoonstelling geopend van werken, die onder het bestuur van prof. Brummel door de Kon. Bibliotheek verworven zijn. De tentoonstelling, die de titel kreeg „Winst van een kwart eeuw" geeft een bloemlezing op het gebied van handschriften, oude drukken, moderne typografie en boekbanden. Zij is tot en met 29 september te be zichtigen. Met 5 stemmen tegen cvan de VVD) en 19 stemmen voor heeft de gemeenteraad van Amstelveen gis teravond besloten een krediet van f 7.839.000 beschikbaar te stellen voor de stichting van een Cultureel Cen trum aan het plein 1960 te Amstel veen. Burgemeester D. Rijnders ncemde dit laatste besluit van de zittingsperiode het belangrijkste van de 1428 besluiten die de raad de afge lopen vier jaar nam. In deze jaren steeg het aantal inwoners van Am stelveen van 36900 tot 51000. Het aan tal woningen steeg met 55 namelyk van 8900 tot 1380. Mevrouw A. Metz uit Rotterdam was gistermiddag de 20.000ste bezoek ster op de Oude Kunst en Antiek beurs te Delft. Zij werd ontvangen door de heer Marcel B. Keezer en kreeg als aandenken het boek ..Ju welen en mensen" van M. H. Gans. Het Rijksmuseum heeft gisteren op de beurs enige belangrijke aankopen gedaan. v-.c (Van onze correspondent in Bonn) Met het landen van het vliegtuig, dat de Franse president Charles de Gaulle vanmorgen om elf uur voor zijn eerste officiële staatsbezoek in West-Duitsland bracht, werd een verdere stap gezet op de weg naar de Frans-Duitse verzoening. Tot en met zaterdag blijft de generaal in de Bondsrepubliek en men heeft in samenhang daarmee een feestelijk programma georganiseerd, dat tegelijkertijd een nachtmerrie betekent voor de veiligheidsdiensten, die De Gaulle weer gezond naar Parijs willen zien terugkeren. Sinds de jongste aanslag op de Franse president zijn de veiligheids maatregelen, die toen al een giganti sche omvang hadden, nog eens ge controleerd en men kan aannemen dat reeds uren voor het toestel met De Gaulle aan boord vanmorgen op vliegveld Wahn bij Bonn begon te dalen, alleen reeds 4500 politieman nen in een straal van 50 kilometer rond de VVestduitse hoofdstad de wegen bewaakten. De masten met de honderden Fran se en Westduitse vlagigen konden niet verbergen, dat er 'n ware legermacht op de been was, met helikopters in de lucht, vracht- en radiowagens op de grond en met schepen van de waterpolitie op de Rijn. De bewaking, die president De Gaulle geniet, is daarmee ongeveer tweemaal zo sterk als destijds bij Mikojans bezoek no dig werd geacht en Bonn is kennelijk niet ingegaan op de suggestie van de generaal zelf. niet al te erg bij de vei ligheidsmaatregelen te overdrijven. Met de 4500 gewone politiemannen is het niet. gedaan, want er lopen nog „incognito" 1500 man van de Krimi- nalpolizei rond. Alleen al in de tuin van het kasteel Brühl, waar van avond de officiële ontvangst van De Gaulle door president Lübke wordt gehouden, staan 140 mannen van de Franse Surêté en van de Westduitse veiligheidsdienst opgesteld, die alleen elkaar maar zullen kunnen herken nen aan een hun bekend, maar ons onbekend teken. Dat laatste was noodzakelijk gezien het feit dat bij een vorig bezoek van de Franse pre sident de Franse en Duitse ambtena ren aanstalten maakten elkaar te ar resteren. Zenuwachtig Dat de zenuwachtigheid in Bonn na de mitrailleuraanslag toenam, sprak wel vanzelf. Iets anders was dat De Gaulle door het voortdurend wijzigen van zijn wensen van het bezoek die nervositeit nog deed toenemen. Hoe wel er een programma is gepubli ceerd, is iederen ervan overtuigd dat de route op het allerlaatste ogenblik nog wel zal worden omgegooid, ten einde eventuele duistere lieden, die iets tegen de generaal in het schild zouden willen voeren, op een dwaal spoor te brengen. Zeker is alleen dat De Gaulle drie dagen in Bonn blijft slapen en dat hij vandaar uit- bezoeken brengt aan Keulen, Düsseldorf en Duisburg, waar hij bij de August Thyssen Huette, een ijzer- en staal onderneming, arbei ders in 'het Duits zal toespreken. In Keulen staat een bezoek aan de fa meuze Dom op de lijst en sommige mensen houden vol dat de president de wens heeft geuit, eigenhandig daar het grote orgel te mogen bespelen. Na de drie dagen Bonn en omge ving komt Hamburg aan de beurt en daarna gaat het. naar München en tenslotte naar Stuttgart, waar op nieuw in het Duits de jeugd zal wor den toegesproken. Franse diplomaten in Bonn beweren voorzichtie dat de generaal geen grote oefening in het spreken van de Duitse taal heeft en in journalistieke krine wordt, dan ook vurig gehoopt op gedrukte teksten. Politiek Het. spreekt wel vanzelf dat het staatsbezoek niet alleen 'n feestelijke en ook symbolische betekenis zal krij gen, er is ook een direct politiek punt aan te wijzen. Woensdag is de presi dent namelijk de gast in de privé- woning van kanselier Adenauer en het ligt voor de hand dat daarbij in de eerste plaats wel de Europese in tegratiepolitiek ter tafel zal komen. Dat De Gaulle van zijn Europese plannen zou kunnen afstappen, die in de Benelux-landen zo weinig instem, ming vinden, is bijzonder onwaar schijnlijk. Iets anders is dat kanselier Adenauer na zijn jongste moeilijkhe den met Macmillan en zijn kennelijke tegenzin Engeland in de Europese politieke unie op te nemen, vermoe delijk weinig tegenweer tegen eigen zinnige Franse denkbeelden zal heb ben. Desondanks gelooft geen mens dat. er politiek op dit gebied veel meer dan fraai klinkende verklarin gen uit de bus zullen komen. Het Is meer dan duidelijk dat de rest van het Europa der Zes, weinig voor de toekomst noodzakelijke poli tiek geleid zal blijven worden door die bewindslieden, die de huidige overeenkomst met ressentiment aan vaard hebben. Teleurgesteld Verscheidene Kamerleden zijn diep teleurgesteld over de overeenkomst. Naar hun oordeel is er zeer weinig te vinden van het toekomstperspectief voor Nieuw-Guinea. dat hun voor ogen had gestaan. Het mag er op pa pier niet slecht uitzien, deze leden hadden nogal twijfel aan de goede wil van de tegenpartij. Sommige le den noemen de wijze, waarop de over eenkomst tot stand is gekomen, na melijk onder druk van geweld en door bedreiging met geweld van een om vang. die Nederland zonder hulp van derden op den duur niet zou hebben weerstaan, volkomen in strijd met de elementaire beginselen van een inter- natinoale rechtsorde. Maar nu de re gering aan het akkoord haar goed keuring niet heeft onthouden, zou het naar de mening van deze leden on juist zijn, indien het oog en het hart slechts op het heden gevestigd zou den blijven. Bij de realisatie van het akkoord mag men niet aflaten zowel het belang van het Papoeavolk te be vorderen als het streven naar goede betrekkingen met Indonesië. 8 De Kamerleden Rijckevorsel, Moor man en Weiter (allen KVP> zeggen in een aan het voorlopig verslag toe gevoegde nota, dat zy het akkoord een afwylking achten van de grond wet. Immers het brengt Nederlandse onderdanen onder Indonesisch be stuur. De overeenkomst wordt ook strijdig met de door de Algemene van het Handvest der Ver. Naties, sttrijdig met de door de Algemene .Indonesië maakt op het ogenblik een zo ernstige financiële en econo mische crisis door, dat het volslagen machteloos is voor een niet af zienbare periode ook maar in de verte de taak van Nederland over te ne men", zegt hij. En welke redenen zijn er thans om dat er nu meer terecht) zal komen van het akkoord Van Roijen-Soebandrio als destijds van het akkoord Van RoijenRoem? Enige leden drukken zich nog kras ser uit. Zij hebben niet het minste vertrouwen in een eerlijke en loyale naleving van het «n het akkoord toe gekende zelfbeschikkingsrecht. ZH achten het akkoord „volkomen waardeloos". De Papoea's worden volgens hen overgeleverd aan het neo-kolonialisme van president Soe- karno. Voorts zouden deze leden wel willen weten of de belangen van de zending onder Indonesisch bewind veilig gesteld zyn. Gezien de gehele gang van zaken drongen zij er bij de regering op aan. dat Nederland bij goedkeuring van het akkoord door de Algemene Vergadering van de V.N. zich aan deze organisatie zal ont trekken en voor het lidmaatschap zal bedanken. Strijdil geneigd is op korte termijn toe te ge ven aan de plannen, die Adenauer en De Gaulle in dit verband mochten smeden. Dat is beiden uiteraard ook bekend en iets opzienbarends zit dan ook niet in de lucht. Op zichzelf is het natuurlijk wel opzienbarend dat de eerste dag van het bezoek zal 'eindigen met een grote taptoe bij slot Brühl. waarbij Duitse en Franse marsen en het Franse en Duitse w«ix?£nusrvs?. worden de aanwezigen officieel ver zocht mee te zingen. Dat is 17 jaar na de tweede wereldoorlog inderdaad een sensatie en de betekenis daarvan kan niemand ontgaan. dekolonisatie-resoluties en strijdig met het Atlantisch Handvest. „De mer. dreigend militair geweld afge dwongen overeenkomst van 15 augus tus is in wezen een capitulatie", con- De Katangese regering heeft gis termiddag officieel meegedeeld, dat zij het plan van Oe Thant voor de Kongolese hereniging aanvaardt. In een door president Tsjombe geteken de verklaring die aan het hoofd van de VN-vertegenwoordiging in Katan ga werd overhandigd, wordt gezegd, dat de in het plan vervatte voor stellen de basis vormen van een aan vaardbare regeling. De Katangese regering betreurt, dat het plan in de richting neigt van een ultimatum. Zij is echter ver heugd, een constructief antwoord te kunnen geven. Zij heeft het besluit om Kongo een federale grondwet te geven, met enthousiasme begroet en gaat volledig akkoord met alle in het plan gedane voorstellen. De Katangese regering wil op de hoogte gehouden worden van iedere stap, die bij de uitwerking van de grondwet genomen zal worden, en zelf voorstellen indienen, zodat in de ontwerp-grondwet „rekening zal worden gehouden met Katangese as piraties". Hetzelfde zou moeten ge beuren bij het opstellen van een fi nanciële wetgeving. In de grondwet zouden ook financiële basisregelingen moeten worden opgenomen. Een woordvoerder van de Verenigde Naties in Leopoldstad heeft gisteren bevestigd, dat troepen van het cen trale Kongolese leger per vliegtuig naar de basis Kamina, in midden- Katanga, zijn overgebracht. Deze Kong ,ese eenheid is in de VN- strijdmacht ingelijfd op dezelfde ba sis als de eenheden van andere na tionaliteiten, aldus de woordvoerder. De Katangese regering heeft zondag krachtig geprotesteerd by de Ver enigde Naties tegen de komst van Kongolese troepen op de basis Ka mina. Diplomatieke waarnemers vrezen dat de aankomst van deze troepen de Katangese regering ertoe kan bren gen, langzaam te werk te gaan bij de uitvoering van enkele in het plan van Oe Thant vervatte punten. In dit verband kritiseren zij het tijdstip van de aankomst van de Kongolese troe pen in Kamina. Dirigent Verhoef te Voorburg beroofd Van geluidsbanden In de nacht van donderdag op vry- dag j.l. Ls een inbraak gepleegd in de woning te Voorburg van de heer N. Verhoef, de bekende musicus en koor dirigent. De inbreker of inbrekers hebben zich door het indrukken van een glas-in-Ioodraam toegang ver schaft tot de woning. Zy zijn daarbij zo geruisloos te werk gegaan dat de aanwezige familie niets heeft ge hoord. Het enige wat ontvreemd werd was een taperecorder met een aantal geluidsbanden. Andere waardevolle voorwerpen, die zich in de onmiddel lijke nabijheid bevonden, bleven on gemoeid. Ook een vrij belengryk be drag aan geld, dat vrRwel voor het grijpen lag, hebben de inbrekers niet meegenomen. De verdwenen geluidsbanden, die voor buitenstaanders geen enkele waarde hebben, betekenden voor de eigenaar een kostbaa; bezit. Deze banden bevatten n.l. opnamen van diverse hoogtepunten uit de dirigen tenloopbaan van de heer Verhoef, o.a. door hem geleide uitvoeringen van „Die Delftsche Sanghers" in hun be- In Frankrijk (Van onze Paryse correspondent) Alvorens vanmorgen naar Bonn te vertrekken, heeft generaal De Gaulle gisteravond eerst nog een kabinets zitting gepresideerd, die vooral was gewijd aan de bestrijding van het politieke terrorisme. De Franse rege ring heeft nu in het bijzonder maat regelen getroffen om de berechting van activisten te versnellen. In plaats van de ettelijke weken en zelfs maanden, die tot dusver ver streken tussen de arrestatie van een verdachte en de gerechtelijke be handeling, zal in de toekomst een politieke activist reeds 48 uur na de instructie van zijn zaak voor de rechter kunnen verschijnen. Er werden door de ministers voorts tien verschillende gevallen van staatsverraderlij ke activiteiten on derscheiden. Daarentegen is nog geen enkele datum bepaald waarop deze uitzonderingsprocedures weer een einde zouden kunnen vinden. Tenslotte is de Nationale Raad van het Verzet, die onder leiding van oud-premier Georges Bidault de plaats van de OAS van ex-generaal Salan heeft ingenomen, nu door de Franse regering officieel ontbonden verklaard, waardoor de gerechtelijke vervolging van aanhangers en mede plichtigen, als oud-minister Jacques Soustelle, tegen wie tot dusverre nog geen enkele stap was ondernomen nu mogelijk is gemaakt. Al dese nieuwe maatregelen en plannen kunnen ongetwijfeld in di rect verband worden gebracht met de jongste aanslag op het leven van De Gaulle, die het staatshoofd heeft doen erkennen dat het fascistisch gevaar tot dusver toch nog altijd werd onderschat. Ofschoon de Raad van State zich tevoren met deze nieuwe verordeningen al akkoord had verklaard, worden in juridische kringen niettemin al ernstige beden kingen geopperd tegen een proce dure. waarbij de verdediging uiter aard onvermijdelijk in een veel nau were positie zal moeten worden te ruggedrongen. Ter opluistering van de herden kingsfeesten ter gelegenheid van de drooglegging van de Beemsterpolder. 350 Jaar geleden, zullen de patrouille boten „Bulgla" en „Freljr" van 6 tot 10 september een bezoek aan de ge meente Beemster brengen. Ook de Marlnlerskapel oer Koninklijke Marine zal op 7 september de Beemsterpolder bezoeke# 's Middags zal voor het ge meentehuis ln mldden-Beemster een concert worden gegeven, 's Avonds wordt op dezelfde plaats een taptoe gehouden. gmperiode, het Residentiekoor, de Koninklyke Militaire Kapel enz. en Diepenbrorkopnamen. De heer Ver hoef hoopt dat de daders de banden niet zullen vernietigen of uitwissen. Gaarne stelt hy een beloning be schikbaar voor teruggave van de be treffende banden of voor inlichtin gen die tot teruggave zullen leiden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5