Westen stelt ultimatum geen Russen via Charlie' Ben Bella geeft sein TIENDUIZEND doden in Perzie tot aanval op Algiers NEDERLAND verhoogt bijdrage voor minder ontwikkelde landen Troepen betrekken wacht bij grenspost (§ud Ofte SPANNING IN BERLIJN TOEGENOMEN Baby gestikt WEÈRBERICHT In Hongkong 128 doden Nieuwe Deense kabinet benoemd Baancorrectie van Mariner uitgesteld teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 4 SEPTEMBER 1962 No. 30747 LEIDSCH DAGBLAD >irecteur: E. A. E. van Disnoecfc ïoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) In Berlijn is vanmorgen vroeg de politieke spanning plotseling ^terk toegenomen. Amerikaanse troepen in volledige gevechts- litrusting begonnen zich bij het aanbreken van de dag bij de irensovergang in de Friedrichstrasse, „Checkpoint Charlie", op mt stellen. Deze dreigende stap hangt ongetwijfeld samen met de is die de drie Westelijke stadscommandanten zondag de Russen lebben gesteld om in de toekomst het vervoer van hun soldaten aar het Russische oorlogsmonument in de Britse' sector via een ;ortere weg af te wikkelen. Gisteravond Iaat werd reeds be iend. dat de geallieerden hun eis in iltimatieve vorm hadden gesteld, naar weigerden mee te delen wan neer het ultimatum afliep. Toen was liet natuurlijk ook duidelijk dat het tot een krachtmeting zou komen. In doorgaans welingelichte Wes telijke kringen in Berlijn meent men flat de Russen uiterlijk morgen bij fle doorlaatpost „Charlie" zullen wor den tegengehouden, als ze toch weer willen proberen de aflossing van de wacht voor het gedenkteken via de- te weg te vervoeren. Zoals bekend hebben de Westelijke Drie in Berlijn hun jongste maatre- ïiel genomen om een einde te ma- Hcen aan het machtsvertoon van de ""Russen in West-Berlijn. ..Charlie" ligt verder van het gedenkteken dan b.v. de Sandkrug-brug. Toch nemen fle Russen steeds de langste weg, ►ufiaarbij de laatste dagen gebruik ma rkend van drie negen ton zware pant serwagens, hoewel er allang geen >ftprake meer is van Westberlijnse de- zfcionstraties tegen Russische voertui gen. Dat er inderdaad tussen de Ame rikaanse troepenbeweging en het vervoer van de Russische troepen naar het oorlogsmonument verband pestaat, werd nog duidelijker toen bleek, dat ook sinds vanmorgen de Westberlijnse politie bezig is op de in de Britse sector gelegen Sankrug- brug houten hekken te bouwen, die _Jcennelijk iets met een controle op ■het. verkeer te maken hebben. Dat er aan de Brandenburger rPoort, die eveneens was genoemd als mogelijke kortere weg naar het Rus sische monument, niets viel te be speuren, zegt weinig, aangezien de hier door de Oostduitsers gebouwde muur doorloopt, die dus zou moeten worden doorbroken. Oe Tliant niet naar Berlijn (Van onze Weense correspondent) Het bezoek van Oe Thant aan We- -nen duurde praktisch slechts één dag met het gevolg dat hij maar veertig minuten de tijd heeft gehad om de |internationale pers te woord te staan. IZijn antwoorden waren intelligent, duidelijk geformuleerd, maar toch zeer voorzichtig. Hij sprak echter voor de vuistweg en scheen zeker Jvan zijn zaak te zijn. - Ook nu weer stond de kwestie- Berlijn in het middelpunt en of- schoon de secretaris-generaal zei dat t'dit probleem voor de communisti- (Van onze Venlose correspondent) Het 13 maanden oude dochtertje van de familie Pijpers, en Blerick is gistermiddag in haar bedje door ver stikking om het leven gekomen. Toen de moeder haar jongste kind tegen 4 uur uit het bedje wilde halen, lag het meisje met haar gezichtje voor over op het kussen. Onderweg in de ambulancewagen en later in het Venlose ziekenhuis is alle moeite ge daan de levensgeesten weer op te wekken, doch het mocht niet meer baten. IETS LAGERE TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Wisselend bewolkt, met enkele bui en. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11-15 uur) (STRANDVERWACHTING). Depressie bij Ierland doet buien kans toenemen. Morgen ook zonnige perioden. Matige wind tussen zuid j en zuidwest. Overdag 19 tot 20 gra ten. Zeewater 17 graden. Vooruitzichtenonstabiele lucht met een grotere kans op een bui. 5 SEPTEMBER Zon op: 5.56 uur; onder: 19.20 uur. Maan op: 12.19 uur; onder: 22.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.41 en 19 01 uur, laagwater te 2.35 en 14.44 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's sche staten een „obsessie" blijkt te zijn, acht hij een persoonlijk bezoek aan Berlijn toch van weinig prak tisch belang. Ook is het z.i. beter dat deze kwes tie niet voor het forum van de Ver enigde Naties komt. omdat alleen de vier mogendheden dit probleem kunnen en moeten oplossen. Tevens zou de spanning groter kunnen wor den wanneer de Verenigde Naties hierover zouden discussiëren. Zijn persoonlijke opvatting over Berlijn is. zo verklaarde hij. na zijn contac ten met de politici in Moskou, War schau en Praag niet veranderd, maar hij zei niet hoe deze opinie dan in werkelijkheid is. Voor een bezoek aan Boedapest heeft hy op het ogen blik geen tyd, ofschoon hy daartoe door de Hongaarse regering was uit genodigd en hij deze invitatie ook in beginsel had aangenomen. Pas in Oostenrijk had Oe Thant Westelijke kranten gelezen en daar uit opgemaakt dat zijn radiotoe spraak in Moskou slechts gedeelte lijk zou zijn doorgegeven. Of deze censuur inderdaad plaats heeft ge had. kon hij nu nog niet vaststellen, wel echter later in New York. De secretaris-generaal nam tot twee- I maal toe de gelegenheid waar om iets te zeggen over zijn beperkte be voegdheden in de Verenigde Naties en over het gezag van dit lichaam. Hijzelf heeft bijvoorbeeld niet de be voegdheid om een kwestie b.v. de Hongaarse op de agenda te plaat sen of haar daarvan te schrappen. Zijn vroegere veroordeling van de si tuatie in Hongarije trok hij weliswaar niet terug, maar hij zei dat hij als secretaris-generaal nu geen persoon lijke mening meer heeft. Volgens de eerste officiële cijfers zijn bij de wervelstorm 128 mensen om het leven gekomen. Het uitein delijke dodencijfer zal vermoedelijk veel hoger liggen. Men vreest dat in de ruïnes van verwoeste huizen en in sampans die in de haven van Hongkong zijn gezonken nog vele kiken zullen worden aangetroffen. Overlevenden graven in het Perzische rampgebied naar slachtoffers van de verschrikke lijke aardbeving, die zeker tien duizend doden heeft geëist. A Het huwelijk tussen de Italiaanse I I s-* filmster Sophia Loren en de film 1 Tl \T Q I II T| B fjy I V» C* producent Ponti, dat op 17 sept. 1957 A H R mr M D B H W i I fl B wprri fpslnt.en is rinnr pen rpchthank De leider van het Algerijnse politieke bureau. Ben Bella, heeft gisteravond op een pers conferentie gezegd, dat de troe pen van de willaja's 1. 5 en 6, die nu oprukken naar Algiers, „de hoofdstad tot elke prijs zul len innemen". De verzoenende woorden waarop men had gehoopt om Algerije op het laatste ogenblik voor een wellicht on herstelbaar drama te besparen, heeft Ben Bella op zyn persconferentie in Oran helaas niet over de lippen kun nen krijgen. Frankrijks ex-gevan- gene, die na zijn vrijlating achter eenvolgens met succes Ben Khedda en zijn voorlopige regering en een deel van het opperbevel met succes I heeft gestart, schijnt zich nu sterk genoeg te achten om ook de vuur proef met de twee rebellerende wil laja's (militaire districten) te door staan. Een paar uur na zijn persconferen tie, werd de nieuwe fase in de Alge rijnse broederstrijd metterdaad, zo leek het, al ingezet, toen verschei dene bommen explodeerden in het Het huwelijk tussen de Italiaanse filmster Sophia Loren en de film producent Ponti, dat op 17 sept. 1957 werd gesloten, is door een rechtbank in de Mexicaanse stad Juarez nietig verklaard. Een der rechters zei, dat dit besluit op verscheidene gronden is genomen. Het huwelijk was volgens hem niet geregistreerd, er waren geen handtekeningen van getuigen en andere fouten. In Italië is het echtpaar van bigamie beschuldigd. Ponti huwde Sophia Loren in 1957, nadat hij van zijn eerste vrouw was gescheiden. Het Algerijnse volk heeft ge noeg van de ruzies over de macht in de nieuwe staat. On gewapende burgers, die het strij den moe zijn. drongen zich tus sen de militairen van de tegen over elkaar staande groepen. Een beeld van een groep de monstranten in Algiers op weg naar de plaats, waar de militai ren dreigden slaags te raken. grensgebied tussen de rivaliserende willaja's 4 en 6. Er moeten daar gis teren ruim tien doden en ettelijke gewonden zijn gevallen. Eenheden van willaja 4 hebben gisteren de kasba van Algiers ont ruimd. De wijk is nu in handen van troepen die voor Ben Bella zijn en onder leiding staan van Jacef Saadi. Volgens een woordvoerder van willa ja 4 zijn bij de schietpartijen van zondagavond in de kasba, ongeveer honderd mensen gedood of gewond. De ontruiming geschiedde zonder on geregeldheden. Bevelhebbers van troepen, die ach ter Ben Bella staan, hebben van daag de verovering van de drie ste den Boghari. Amin el Hadzjeil en Sisi Aissa bekendgemaakt. In een communiqué wordt voorts gezegd, dat vyf compagnieën van willaja 4 overgelopen zijn naar de troepen van Ben Bella en in het i openbaar de politiek van hun leiders hebben verworpen. Volgens het com muniqué had men een nieuwe naam gegeven aan het Algerijnse bevrij dingsleger. Dit zal voortaan het Na tionale Volksleger heten. In Parjjs klampt men zich nog al tijd vast aan de hoop dat een nieuw bloedbad in Algerije toch nog voor komen zal kunnen worden. Een hoop die dan nog wel vooral wordt gevoed enerzijds door de algemene indruk, dat het Algerijnse volk nu alleen nog maar naar vrede hunkert, en anderzijds door de overweging, dat dit intense verlangen uiteindelijk toch nog een dam zal weten op te werpen, waardoor de politieke avon turiers op hun onzalige plannen terug zouden moeten komen. Tenminste tienduizend mensen zijn bij de aardbevingen, die za-1 terdagnacht west-Perzië teister- i den, om het leven gekomen. En nog steeds moet men er aan toe voegen, dat dit verliescijfer niet definitief is. Premier Assadollah Alam ver klaarde gisteravond, dat de ellende in het rampgebied onbeschrijflijk is. Regeringsfunctionarissen schatten 't aantal doden en gewonden op 20.000. De premier deed een beroep op de bevolking met alle middelen de slachtoffers te helpen. Het voor naamste doel van de grootscheepse reddingsactie is nu het uitbreken van besmettelijke ziekten tegen te gaan. Intussen is van talrijke kanten in het buitenland o.a. door Paus Jo hannes en vele Rode-Kruisorganisa ties hulp aangeboden. Zoals reeds bekend is, heeft het Nederlandsche Roode Kruis reeds hulp aan de door de aardbeving getroffenen verleend. De Nederlandse ambassadeur in Te heran heeft nu ook opdracht gekre gen om met de Perzische regering in contact te treden teneinde na te gaan in welke vorm (geld of goederen of wellicht anderszins) door de Neder- Koning Frederik van Denemarken heeft gisteren de nieuwe Deense re gering onder leiding van de voor malige minister van Buitenlandse Zaken. Jens Otto Krag, officieel be noemd. Zij omvat zeventien minis ters. van wie er elf sociaal-democraat zijn en vijf tot de radicalen behoren. De minister van Groenland is niet aan een bepaalde partij verbonden. Het enige nieuwe lid van het kabinet is de 47-jarige sociaal-democraat Peer Haekkerup, die Krag opvclgt in de functie die deze in het kabinet- Kampmann vervulde. Zoals bekend besloot premier Kampmann kort ge leden af te treden om gezondheids redenen. „De behoefte aan hulp in de min- der ontwikkelde gebieden is groot. Wanneer men als doei stelt, dat de welvaartskloof tussen de geïndustria- liseerde en de minder ontwikkelde I landen niet wyder mag worden, zul len de bedragen, die in de vorm van hulpverlening beschikbaar moeten worden gesteld, veel hoger dienen te zijn dan thans het geval is. Hoe groot die behoefte is, valt slechts by zeer ruwe benadering vast te stellen. Het probleem vraagt ech- ter een tot dusverre ongekende krachtsinspanning van de hoog ont wikkelde landen". Aldus minister Luns in een nota. j waarin hU de Tweede Kamer ervan op de hoogte stelde, dat Nederland zijn bijdrage aan minder ontwikkelde landen heeft verhoogd. Punten De bijdrage aan het speciale fonds van de VN zal volgend jaar worden verhoogd van 9,3 tot 13,9 miljoen gulden. De bijdrage aan het uitgebreide programma van technische hulp van de VN zal worden gebracht van 5.4 op 6.5 miljoen gulden. De Unicef zal in plaats van 300.000 nu 500.000 gulden krijgen. De bijdrage aan het E.E.G.-ont wikkelingsfonds wordt gebracht van 97,6 miljoen op 47,5 miljoen gulden. Vorig jaar was deze bijdrage zo hoog. omdat toen de periode van vijf jaar ten einde liep en de achterstand van deze periode is weggewerkt. Voor Nieuw-Guinea, waarvoor dit jaar op de begroting 103,6 miljoen was vermeld, wordt voor de twee komende Jaren elk 117 miljoen gul den uitgetrokken. De bilaterale programma's van technische hulp zullen worden uit gebreid: dit jaar nog 2'= miljoen, volgend jaar 3 miljoen, het jaar daarop 3'j miljoen. Voorts heeft de regering besloten nieuwe faciliteiten te scheppen voor degenen, die zich als deskundige voor uitzending be schikbaar stellen. Een nieuw programma van 2 miljoen gulden voor de bilaterale projecten van uitgebreid technische hulp. Deelneming aan consortia van de Wereldbank. Voorlopig voor drie jaar gemiddeld 50 miljoen gulden per jaar. Een Nederlands initiatief: een bijdrage voor een instituut voor so ciale ontwikkelingsplanning. Deze bijdrage van 3,6 miljoen gulden wordt voldoende geacht voor het op richten en functioneren van zulk 'n instituut gedurende ongeveer drie jaar. Coördinatie In de nota. die het komende par lementaire zittingsjaar onderwerp van discussie tussen regering en par lement zal uitmaken, wyst minister Luns erop. dat de coördinatie van de internationale bijstand verbeterd dient te worden. De ontwikkelings plannen van de achtergebleven ge bieden dienen regionaal met elkaar in verband te worden gebracht. Nationale programmering is nood zakelijk, gebaseerd op de samenhang van de economische en sociale sec toren. Zulke programma's leiden tot betere mogelijkheden voor een even- wichtige groei dan incidentele pro- I jecten. Sociale hervorming krygen meer aandacht dan voorheen. Het inzicht in de eigen verplichtingen bij de opbouw is groeiende. Naast deze positieve ontwikkeling is in de afge lopen jaren ook een aantal proble men scherper naar voren gekomen Juist op die problemen dient de hulpverlening zich te richten. Het Amerikaanse ruimtevaartuig Mariner, dat op weg is naar Venus, bevindt zich thans ongeveer 2.000.000 kilometer van de aarde. Het wordt gereed gemaakt voor de baancorrec tie, die nodig is om de capsule met instrumenten dicht langs de zuster- planeet van de aarde te laten schie ten. Aanvankelijk heeft het in de be doeling gelegen, vandaag deze baan correctie uit te voeren. Daartoe werd de antenne door radiografische sei nen op de aarde gericht. Men is er thans echter niet helemaal zeker van, dat dit richten volledig is ge slaagd. Men vermoedt dat de para bolische antenne niet op de aarde maar op de maan is ingesteld. Heel veel maakt dit op deze afstand niet uit, maar men wil de grootst moge lijke zekerheid hebben, dat de correc tiesignalen krachtig en volledig door komen, en men heeft besloten als nog te trachten de antenne zuiverder te richten. Inmiddels hebben gecompliceerde rekenmachines in Pasadena uitge maakt, welke baancorrectie moet worden uitgevoerd, en welke signa len daartoe naar de Mariner moet worden gezonden. Het moment en de sterkte van de correctie moeten zeer nauwkeurig zijn. om de Mariner in derdaad op 16.000 km afstand Venus te laten passeren. Het uitstel van de baancorrectie is niet belangryk. Deze dient, echter wel voor het einde van de week te geschieden. „Duitse" spionnen zwaar gestraft Het Oostdoiitse Hooggerechtshof heeft, blykens een bericht van het Oostduitse persbureau ADN, twee Oostberlijners. de 32-jarige Heinz Fink en de 31-jarige Horst Sterzik, tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens ..spionage" voor de Westduitse en Amerikaanse inlich tingendiensten. Voorts werd zware straffen opge legd aan drie West-berlyners. Wegens het „uitoefenen van terreur" werd de 25-jarige Dieter Gengelbach veroor deeld tot twaalf jaar dwangarbeid, de 22-jarige Wolf-Dieter Sternheimer tot zeven, en de 26-jarige Hartmut Stachowitz tot zes jaar. Alle beklaagden werden ook schul dig bevonden aan pogingen om een groot aantal Oostberlijners via een tunnel naar West-Berlijn te helpen ontkomen. Zij werden echter door een Oostberlijnse vrouw verraden, in wier woning de ingang van de tunnel was gemaakt. landse regering hulp kan worden ge boden. Ook de Nederlandse vereniging „Iran-Nederland" wil hulp gaan ver lenen aan Perzië. Deze vereniging wil gelden bijeen gaan brengen die, in overeenstemming met de doelstel lingen van de vereniging, ten goede zullen komen aan door de recente aardbeving getroffen onderwijsinstel lingen. De vereniging heeft voor het ontvangen van giften tot dit doel een gironummer (259483) opengesteld. De Amerikaai^e ambassadeur in Teheran heeft vanmorgen aan pre mier Alam van Perzië zyn veront schuldigingen aangeboden voor de onnadenkende wijze, waarop 't tele visiestation der Amerikaanse strijd krachten in Perzië gisteravond 'n be richt had omgeroepen, volgen9 het welk te middernacht 'n zware aard beving te verwachten zou zijn. Dit breicht had onder de bevolking van de Perzische hoofdstad uiteraard 'n ware paniek veroorzaakt, die eerst kon worden onderdrukt, nadat Radio- Teheran, die in verband met de na tionale rouw zijn uitzendingen had gestaakt, in een extra uitzending mededeelde dat er geen gevaar be stond. Naar ambassadeur Homes aan pre mier Alam mededeelde, had een on bekende man. die zich voordeed als een hoge ambtenaar van de politie, het televisiestation opgebeld met het dringende verzoek onmiddellijk be kend te maken, dat in Teheran een hevige aardbeving moest worden verwacht. De man. die zei dit ver zoek te doen om „duizenden levens te reddenverklaarde zich tot het tele visiestation te moeten wenden, om dat Radio-Teheran uit de lucht was. Het televisiestation willigde het ver zoek van de „ambtenaar" in. onder brak zijn uitzending en bracht de bekendmaking op het beeldscherm. Ambassadeur Homes drukte zijn groot leedwezen over deze „grap" uit en zegde toe een onderzoek te zullen instellen. Minister van het „gouden lied" in ere hersteld Krobo Edoesei, de Ghanese minis ter die eerder dit jaar uit de rege ring trad na de kwestie van het door zijn echtgenote aangeschafte „gou den bed", is thans door president Kwame Nkroemah tot minister van Landbouw benoemd], Abavana, die minister van Landbouw was, heeft de portefeuille* van Voorlichting ge kregen in de plaats van Adamafio die vorige week werd gearresteerd. Volgens de desbetreffende mede deling van het bureau van de pre sident zal Nkroemah oelf het minis terie van Buitenlandse Zaken waar nemen hangende de benoeming van een nieuwe minister in de plaats van de eveneens gearresteerde Ako Adjei. Edoesei, op wie overigens in het algemeen kritiek was geleverd we gens zijn leven op grote voet. wordt als een „sterke man" in Ghana be schouwd op wie de president in ge val van een crisis kan vertrouwen. Verder is Kwaw Swanzy openbaar aanklager geworden in de plaats van Mills Odio die zaterdag j.l. tot rech ter van het Opperste Gerechtshof is benoemd. Uit het Leidsch Dagblad van 4 Sept. 1862: l Het admissie-examen voor studenten aan de Leidsche a Hoogeschool zal plaats heb- J ben op Maandag en Dinsdag J 15 en 16 Sept. aanstaande. f In Brussel, worden zoals men weet, veel konijnen ge geten. Menigeen echter, die 1 ze in een estaminet meent te gebruiken, eet daarvoor in plaats kattenvleesch.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1