Volendammers verrukten velen met voortreffelijke operazang kunst kaleiöoBcoqp Geestdrift ook voor de vijf solisten De Haagsche Comedie bracht „Eindsprint" Westen maakt einde aan machtsvertoon Russen in W.-Berlijn PEWAN N.V. Teveel reclame niet op televisie Ovationeel succes in Stadsgehoorzaal Hoge verivachting gerealiseerd Opmerkelijk stuk van Ustinow Derde straliiigsgordel breekt contact met kunstmanen af Concours hippique Rotterdam SCHIJNTRANSACTIES BIJ RUILVERKAVELING Landbouw vernieuwde remleidingen "jericht 1 maart 1860 Maandag 3 september 1962 Vierde blad no. 30746 VOLENDAM was in Leiden! Wie onze voorbeschouwing over het Volendams Operakoor las, is zeker met grote verwachtingen naar de vernieuwde Stads gehoorzaal opgegaan. Hij (of zij) kwam niet bedrogen uit. Wat hébben zij gezongen, de mannen en vrouwen van het IJsselmeer en hóe. Er waren voor deze inwijdingsavond twee trekpleisters: het gerestaureerde gebouw endit prachtig geschoolde koor, waarbij men zich afvroeg, hoe in beide gevallen zó voortreffelijke resultaten bereikt konden worden. De verbazing over de prestaties van deze Volendamse zangers en zange ressen, allen in het spectaculaire folk loristische kostuum, dat niet slechts „show-attractie" is, maar toch nog al tijd bij hen hoort, groeide naarmate de avond vorderde tot ware geest drift. Intussen was al onmiddellijk herken baar, dat zich hier de „hogeschool" der koorzang gelden liet: zowel door de harmonische egaliteit der onder scheidene, gaaf klinkende en harmo nisch op elkaar afgestemde koorgroe- pen, als door de volstrekte discipline, de accuratesse der inzetten, de gé lukkige uitspraak der vreemde talen, het vergevorderd ritmisch kunnen en bet muzikaal begrip. Enthousiasme Men vraagt naar de oorzaken van dit „wonder" en komt tot de conclusie, dat de bescheiden onderwijsman Jan Steur - organist en dirigent van het kerkkoor tevens - een man is met een bijzondere peda gogische predispositie, zowel voor de vocale als de bewust doorleefde ope racultuur. Werkelijk, er zullen slechts weini gen zijn, wie met amateurs lukt wat hem lukt en dat in slechts een lut tel aantal Jaren. Daarbij gesteund door een voortreffelijk begeleider als Hans Broekman (directeur van de Muziekschool te Purmerend), een punctueel pianist met prachtig tou cher, van wie een absoluut betrouw bare steun uitgaat: een niet gering voordeel! De kundige capaciteiten van deze twee vormen een waarborg voor verrassende trefzekerheid. Zij weten daarbij het koor met enthousiasme te bezielen! Volendam kan niet alleen voetbal len, ook zingen: dat staat na het ge hoorde als een paal boven water! Het programma bevatte zoveel wer ken, dat het niet mogelijk is ze al len één voor één te noemen: de grote Italianen als Verdi, Donizetti, Belli ni, Mascagnl en Puccini stonden er op vermeld, ook Massenet, Lortzing en Gounod. Excusez du peu! En telkens was het, met de mede werking van vooraanstaande solisten een waar feest naar deze welbe grepen en welgekunde zang te luis teren en te constateren, dat stijlbe sef, eenvoud, oprechtheid en distinc tie'deze zang sierde. Gepaard aan een duidelijke dictie welke men nauwelijks van dilettan ten verwacht zou hebben. Solisten Solistische medewerking werd verleend door onze landgenote, de dramatische mezzo-sopraan Mimi Aarden (verbonden aan de Staatsopera te Hamburg). Zij span de met haar kolossaal, doch' niet al tijd even gelijkmatig geëgaliseerd ge luid de kroon. Speciaal in de aria „O don fatale" uit Verdi's Don Car los deed zij haar enorm gerijpte stem schitteren. Maar ook een treffende bewogenheid openbaarde zich „Hero- de, ne me refuse pas" uit Massenets „Herodiade". Welk een studie moet hieraan voorafgegaan zijn, om het zover te brengen. Tot minder voldoening leidde de zang van de Bulgaarse sopraan Dany Zonewa, wier middenregister wel een lacunes vertoonde, terwijl het hoogste register niet steeds van scherpte vrij was. De tenor Ettore Babini, verbon den aan de Scala te Milaan en de Ned. Opera heeft speciaal met aria's van Puccini en Gounod (Faust: „De- meure chaste et pure"), zijn reputa tie hoog weten te houden. Drie krach ten. wier zang het auditorium telken male tot enthousiasme en vervoering bracht. Maar ook de begaafde koorleden, de bariton Albert van Zeist en de bas Piet Guyt lieten zich terdege gelden. Natuurlijk missen zij de zelf verzekerdheid en de routine der be roepskrachten. Maar mooie stemmen hebben zij. Deze zouden tot alles kunnen leiden, indien zij er zich vol ledig aan konden wijden. Deze ama teurs wisten zich bewonderenswaardig naast hun confrères te handhaven: juist de eenvoud en de gevoelsecht- heid van hun zang stemde uitermate sympathiek. Ovaties Uzult begrepen hebben, dat deze helaas ondanks een bevredigen de opkomst toch nog door te weinigen bezochte avond, ons van het begin tot het eind geboeid heeft. De eindeloze ovaties gingen ge paard met de overhandiging van fraaie bloemstukken aan de dames solisten. Het is dan ook in menig opzicht een triomfavond geworden, zowel voor het koor als de medewer kenden. Wat de akoestiek van de zaal betreft: een definitief oordeel willen wij ons nog voorbehouden. Zij leek ons aan waarde niet ingeboet te hebben: integendeel het soms „schal lende" van vroeger was verdwenen. De klank kwam zowel voor- als achterin de zaal voortreffelijk tot haar recht. Maar wanneer bij orkestconcerten het toneel niet „afgeschermd" zal zijn, zoals ditmaal het geval was, kunnen misschien nog andere indruk ken ontstaan. Helaas was het koor niet compleet ongeveer 15 leden bleken niet mee gekomen te zijn, omdat hun gewone bezigheden op het uur van vertrek nog niet beëindigd waren. Desondanks was deze avond een gebeurtenis, stemmend tot verheuge nis. En zo dit optreden het begin kan betekenen van bredere belangstelling voor de opera in het algemeen, kan deze vreugde nog groter zijn. Aan Jan Steur en Hans Broekman hulde voor de zo artistieke realisatie van ongedachte mogelijkheden. Er zullen er niet velen zijn, die da c presteren. Bravo! H. Karakter, stijl, persoonlijkheid. Daarmee is die zeer speciale vreugde verklaard van de man, die het voorrecht heeft een ROVER te bezitten. Onderga eens voor één keer de heel bijzondere distinc tie, die uitgaat van dat prachtige notenhout, van dat vóór naam-glanzende leer. Daarna is ieder woord overbodig. Voor wie zelf aanspraak mag maken op het predikaat „persoonlijkheid" - en als zodanig ook een fijnproever is -betekent de ROVER veel meer dan „een auto". Voor hem is de Rover het stijlvolle verlengstuk van zijn hele wezen. VRAAG NU DEMONSTRATIE HOUTWEG 7-9 - DEN HAAG - TEL. 18.21.43 De „jonge" Mauve - 85 - overleden Na een kort ziekbed is zaterdag middag in zün woning te Blaricum op 85-jarige leeftijd overleden de schilder A. R. Mauve, beter bekend als de „jonge" Mauve, zoon van de schilder, die het Gooi in het alge meen, maar Laren in het bijzonder zo'n grote naam bezorgde in de artis tieke wereld. „Land van Mauve", de andere naam voor het Gooi is hier dan een ere-titel. De „jonge" Mauve heeft de creatief mogelijk zo zwaar belastende erfenis waar weten te maken. In 1924 werd hem de gouden, door de Konin gin ter beschikking gestelde, medaille van Airti et Amicitiae in Amsterdam teegekend. Toen in 1927 de Sint- Lucas-prijs werd ingesteld, was het wederom A. R. Mauve, die deze er kenning van kwaliteit won. Met het versoheiden van deze tachtiger is de kleine groep Larense kunstenaars, die het schildersdorp tot over de hele wereld bekendheid gaf, weer met een geslonken. Woensdag wordt de over ledene op de Algemene Begraafplaats te Blaricum ter aarde besteld. Robert Nagy bij Ned. Opera Op 6 september zal bij de voorstel ling van de Ned. Opera van I. Pag- liacci in Amsterdam de rol van Canio vervuld worden door de Amerikaanse tenor Robert Nagy. Deze tenor is se dert 1957 verbonden aan de Metropo litan Opera te New York. Hij won de eerste prijs van 'het Cleveland Music Festival en de eerste prijs van het Ohicagoland Music Festival en werd 'bij de audities van de Metropolitan Opera als eerste geklasseerd. Weer een toneelverrassing De „Haagsche Comedie" heeft in de Kon. Schouwburg te Den Haag opnieuw voor een verrassende toneelpremière gezorgd: zaterdagavond werd „Photo Finish" („Eindsprint") van de Engel se schrijver en toneelspeler Peter Ustinow opgevoerd. Zijn eerste opvoering beleefde dit stuk in april van dit jaar in het Saville Theatre te Londen. Dit ..autobiografische avontuur", zoals Ustinow het noemde, toont ons de 80-.iariige schrijver Sam Kinsale vertolkt door Bob de Lange), die cp zijn bed in zijn huis in Londen aan zijn biografie werkt. Hij krijgt bezoek van drie merk waardige gasten, die alle drie zijn spiegelbeeld zijn, maar dan op 60-, 40- en 20-jarige leeftijd. Op deze wijze wordt hij geconfronteerd met zijn eigen leven, vooral wat betreft zijn carrière van jong idealistisch dichter tot beroemd letterkundige. Ustinow wist de verschillende fasen van deze loopbaan op een dikwijls bizarre en humoristische wijze tot een boeiend geheel ineen te vlech ten. Lente, zomer, herfst en winter van het leven worden knap en in telligent verwerkt en weergegeven. De vurigheid van de jeugd culmi neert in een roem. welke de schrij ver aan het eind van zijn leven eigenlijk niet meer verlangt. Naast de humor munt het stuk uit door menselijke gevoeligheid. Bob de Lange vertaalde en regis seerde het stuk. doch legde er ook ten duidelijk stempel op door de rol van de 80-jarige Sam Insale op zich te nemen en er een superieure uit beelding van te geven. Zijn drie „spiegelbeelden" uit het verleden zijn Leo de Hartogh, Carl van der Plas en Wion van Rooy. De overige rollen waren toevertrouwd aan Paula Petri, juist van de Toneel school gekomen, Kitty Kluppell, Ariette van Embden en Gijsbert Tersteegh. De algehele vertolking stond op een opmerkelijk hoogniveau, zodat de Haagsche Comedie na „Don Gil" een tweede de aandacht trekkende troef op tafel legde, welke voor het komende toneelseizoen alle goeds belooft! Castroniet door Cubanen geschoten op VS - vliegtuig Premier Fidel Castro heeft in een radiostoespraak tegengesrpoken dat Cubaanse schepen op een Ameri kaans vliegtuig hebben geschoten. Hij zei dat de Amerikanen met een dergelijke beschuldiging hun eigen „voortdurende agressie" willen be mantelen. De piloot van het Amerikaanse marinevlieguit, dat op 30 augustus tijdens een oef en vlucht vijftien mijl ten noorden van Cuba door twee marinevliegtuig, dat op 30 augustus heeft tijdens een persconferentie me degedeeld, niet beslist te kunnen zeg gen dat het Cubaanse schepen wa ren geweest. De Verenigde Staten hebben vrij- dav door tussenkomst van de Zwit serse ambassade in Havanna een nota aan de Cubaanse regering over deze kwestie doen toekomen, waarin in geval van herhaling van dergelij ke incidenten met krachtige maat regelen werd gedreigd. KONINGINNELIEDEREN WORDEN GEBUNDELD Op initiajtief van de heer A. C. Nakken uit Hilversum, heeft de Fede ratie van Oranjeverenigingen in Ne derland (ruim 300 aangesloten ver enigingen) een commissie Ingesteld die de liederen zal gaan verzamelen, die geschikt zijn om door de jeugd op Koninginnedag te worden gezongen. Het li©t in de bedoeling deze verza meling tM. uit te geven. PRINS ASCHWIN OP KUNST- EN ANTIEKBEURS Prins Asehwin von Lippe Blester, feld, de broer van Prins Bernhard die conservator is van de afdeling Azia tische kunst van het Metropolitan Museum in New York heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Oude Kunst- en Antiekbeurs in het „Prin senhof" te Delft. Prins Asehwin, die was vergezeld door' ziln echtgenote, werd rondgeleid door de heer Marcel B. Keezer. Onderscheiding prof. Dijksterhuis Prof. dr. J. Dijksterhuis uit Bilt- hoven oud-buitengewoon hoogleraar aan de Leldse Universiteit in de ge schiedenis der exacte wetenschappen en aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, is de George Sarton Medail le toegekend. Naast de medaille ont vangt prof. Dijksterhuis een bedrag van 1500 dollar. Prof. Dijksterhuis ontvangt deze onderscheiding van een wetenschappelijk genootschap uit de Verenigde Staten, voor zijn ver diensten op het gebied van de ge schiedenis van de wiskunde en de natuurwetenschappen. De George Sarton medaille is een onderscheiding, die jaarlijks wordt uitgereikt. Het is de derde keer dat deze medaille beschikbaar wordt ge steld voor een geleerde die niet in Amerika woont. Van de hand van prof Dijksterhuis verschenen talrijke publikaties. Enkele maanden geleden ontving prof. Dijksterhuis de Karl Sudhoff-Plaquette voor zijn weten schappelijke verdiensten. Deze on derscheiding werd hem verleend door een Westduits wetenschappelijk ge nootschap. (Van onze correspondent in Bonn) De spanningen tussen de Russen en de Westelijke geallieerden in Berlijn zijn gisteren opnieuw toegenomen. De drie Westelijke stadscommandanten hebben de Russen de eis gesteld dat zij in de toekomst de soldaten, die dagelijks de wacht aflossen bij het Rus sische gedenkteken in West-Berlijn, niet meer vervoeren via de grenspost aan de Friedrichstrasse, het bekende Checkpoint Charlie. Men stelt de Russen voor in de toekomst daarvoor uitsluitend nog de in de Engelse sector liggende Sandkrug-brug of de Branden burger Tor, die veel dichter bij het gedenkteken liggen, te ge bruiken.- Duidelijk is, dat deze els van de die duidelijk als machtsdemonstratie stadscommandanten in overleg met de regeringen in Washington, Lon den' en Parijs is gesteld. Het Westen noemde geen termijn voor het in gaan van deze maatregel. Deze enigszins kinderachtig lijkende stap heeft een ernstige achtergrond. Sinds enige tijd kan men vast stellen dat de Russen bezig zijn hun macht nu ook in West-Berlijn in toe nemende mate te demonstreren. Het gaat erop lijken dat Moskou doende is de viermogendhedenovereenkomst die oorspronkelijk voor geheel Ber lijn is afgesloten, maar die het Wes ten in het Oostelijk stadsdeel in wer kelijkheid geen enkel recht meer heeft overgelaten, tot een viermo- gendhedenstatus voor uitsluitend West-Berlijn om te buigen. Tot even na de incidenten, die volgden op de dood van Peter Fechter aan de mum-, gebruikten de Russen een autobus om via Checkpoint Charlie de soldaten, die de wacht aan het Russische gedenkteken aflossen, te vervoeren. Toen deze bussen dooi de Westberlijners met stenen werden bekogeld, nam men daarvoor in de plaats drie lichte pantserwagens, die dooi de Amerikanen werden geëscor teerd. Hoewel er van Westberlljnse de monstraties tegen de Russische voer tuigen allang geen sprake meer is, hebben de Russen de lichte pantser wagens dit weekeinde vervangen door drie negen ton zware pantserwagens. Incident Het kwam trouwens in verband daarmede gisteren tot een incident. De Amerikaanse jeep, die als escor te voor de drie Russische voertuigen uitreed, kreeg een lekke band en kon nog maar langzaam rijden. Toen een pantserwagen hem probeerde te passeren, werd de jeep door de Ame rikanen dwars over de weg gezet en daarbij geramd. Na de terugkeer aan de Friedrichstrasse van het kon vooi, waarmee dit incident gebeurde, werd de Russische commanderende officier van de pantserwagens de nieuwe eis van de drie stadscomman danten voorgelezen. De Rus reageer de daarop met afwerende gebaren en kreten. Rede van Brandt Dat de Westelijke stap tegen de Russische machtsdemonstraties niet uit de lucht komt vallen werd dui delijk door een radiorede, die West- berlijns burgemeester, Willy Brandt, gisteren hield. Hij riep zijn bevolking op zich vooral vast te klampen aan de Westelijke garanties voor West- Berlijn, m-ïer dan aan de formeel nog bestaande, maar uitgeholde vier- De Gaulle stemt met voorstel van Cambodja in President De Gaulle heeft in ant woord op het voorstel van Cambodja om een Internationale conferentie over garanties voor de neutraliteit van dit land te houden, gezegd dat de Franse regering zal deelnemen aan een dergelijk overleg indien dit doorgaat. Hij zegt dat Frankrijk de neutrali teit en onafhankelijkheid van Cam bodja eerbiedigt en geen bezwaar heeft tegen geschikte garanties in juridische vorm. Zoals bekend had het Cambodjaan se staatshoofd, Prins Norodom Siha- Krachtiger dan was verwacht De Verenigde Staten hebben be kendgemaakt, dat de nieuwe stra lingsgordel, op 9 juli door de Ameri kaanse kernexplosie op grote hoogte is ontstaan, krachtiger is dan men had verwacht en dat. hij wellicht ver scheidene jaren zal blijven bestaan. In een gemeenschappelijke verklaring van het ministerie van defensie en de commissie voor kernenergie werd hieraan echter toegevoegd, dat er geen gevaar bestaat voor bemande ruimtevluchten, omdat de nieuwe gordel boven de banen van dergelijke vluchten tot dusver zou liggen. Als gevolg van de nieuwe gordel was de radioverbinding met drie kunstmanen verbroken, n.l. met de Britse Ariel satelliet, die door de VS van Cape Canaveral werd afgescho ten, de Amerikaanse kunstmaan (Van onze Rotterdamse correspondent) De spannende tweede ronde van de landenwedstrijd in Rot terdams concours hippique is gistermiddag niet, zoals aange kondigd was, op het televisie scherm gekomen. Oorzaak? noek, een conferentie voorgesteld I voorstel gereageerd. waaraan de veertien landen die on langs een neutraliteitsakkoord over Laos sloten, zouden deelnemen. Hij had geklaagd over bedreiging van Cambodja door Zuid-Vietnam en Thailand. De Sowjet-Unie, communistisch- China en Noord-Vietnam hebben reeds gunstig op het Cambodjaanse Tegenstanders in Rijpwetering bijeen Een onderzoek naar het verloop van de ruilverkaveling Ade heeft duidelijk aangetoond dat kort voor de stemming kleine stukjes grond aan kinderen van voorstemmers zijn verkocht alleen met het doel het aantal voorstemmers te vergroten. Bij de rechtbank ln Den Haag is een procedure aanhangig gemaakt, waar in een anti-ruilverkavelaar stelt, dat de verkoper van een stukje grond daardoor heeft gehandeld in strijd met de zorgvuldigheid die in het maatschappelijk verkeer betaamt. Dit heeft de rechtskundige adviseur van de anti-ruilverkavelaars, de heer Th. J. van der Heijden uit Leiden, meegedeeld op een vergadering van opponenten tegen deze ruilverkave ling in Rijpwetering. Hij zei dat hij zich kon voorstellen, niogendhedenovereenkomst voor ge serwagens de eerste stap heel Berlijn. richting, die Brandt in wil. Zijn waarschuwing bevatte in feite de mededeling dat men de Russen in West-Berlijn geen rechten moet toestaan, die Moskou de geallieerden in Oost-Berlijn weigert. Men krijgt de indruk dat het verzet van de Wes telijke stadscommandanten tegen het demonstratief gebruik maken van Checkpoint Charlie door hun pant- is in de dat vele boeren ernstig gegriefd zijn dat iemand met een klein stukje grond, dat hy uitsluitend voor zijn plezier heeft, evenveel Invloed op het resultaat van een ruilverkaveling kan uitoefenen als een landbouwer. De minister van Landbouw en Visserij heeft thans bepaald, dat het ruilverkavelingsplan Ade niet zal worden uitgevoerd. De minister moti veert dit door mee te delen dat zijn besluit verband houdt met de situatie welke is ontstaan door het inmiddels gereed komen van rijksweg 4a door het blok. Spreker kon zich indenken, dat deze motivering enige hilariteit onder de anti-ruilverkavelaars heeft veroorzaakt, doch hij oordeelde het niet nodig daarop in te gaan: alleen de uitslag is van belang. Van grotere betekenis achtte de heer Van der Heijden een officiële mededeling van Ged. Staten van Zuid-Holland aan de polderbesturen. Daaruit blijkt dat het provinciaal bestuur een nieuwe aanvraag tot ruil verkaveling te zijner tijd bij een meerderheid van stemmen in gun stige overweging zal nemen „mits in voldoende mate komt vast te staan, dat een verkregen meerderheid niet uitsluitend rust op een aantal grond- transacties die het karakter hebben van schijntransacties en daarmee op een lijn te stellen handelingen". De omroepster weet het aan „een technische storing". De ware reden: er hing teveel reclame rondom de ring in de Kralingse manege. Alles was gereed om precies op tijd met de t.v.-uitzending te beginnen. Maar Bussum besliste, toen NTS- functionarissen de proefuitzending van de le ronde hadden gezien: stop pen. En de cameralieden konden van hun hoge posten, bovenop de tribu nes komen, waar ze al klaar stonden om te beginnen. Aad van Leeuwen kon zijn commentatorhokje verlaten. Regisseur Jan Lejjendekker zei: „Het is spijtig, maar hier was geen verantwoorde uitzending van te ma ken. Het ziet hier zwart van de re clame. Als ik die met de camera's moet ontwijken en dat zijn de voorschriften dan zien de kijkers alleen een paar paardehoeven en grassprietjes. Een bescheiden recla me, goed, daaraan valt niet te ont komen, maar dit is te erg". Meer dan anders Er hing de hele week al veel meer reclame rondom de ring dan andere Jaren. Maar alles voor de uitzending werd klaargemaakt, kwamen er „binnen beeld" nog een. paar bij. Door verschillende camera-opstellin gen werd tijdens de proefuitzending nog geprobeerd er iets van te ma ken, maar de spandoeken hingen zo tactisch, dat ze eenvoudig niet te ont wijken waren. Daarom heeft Siebe van der Zee in Bussum besloten de uitzending af te gelasten. Tussen NTS en CHIO bestaat een contraot, waarin onder een aantal voorwaarden een bescheiden reclame werd toege staan, omdat er elk jaar spandoek adverteerders zijn. De vraag is nu, wat is bescheiden? Jan Leijendekker zegt: „het ziet hier zwart van de re clame". De heer J. S. C. Schoufour, secretaris van het CHIO zegt: „Moet Je in het buitenland zien hoe daar bedrijven met reclame hippische evenementen steunen. Al hangt er inderdaad meer reclame dan andere jaren, Ik vind dat het hier beschei den is opgehangen. We vinden het bijzonder jammer, dat de NTS de uitzending niet heeft laten doorgaan. In het hele land is er grote belang stelling voor de paardensport". Om nog een andere reden betreurt de heer Schoufour de houding van de NTS. In elke sportuitzending zit re clame, zegt hij. In elk stadion hangt veel reclame, op zuiver commerciële gronden aangebraent. Daarover praat men niet. Maar wij, die geen enkel commercieel belang dienen, maar be drijven die ons willen steunen een reclameplaats moeten geven om fi nancieel dit evenement nog mogelijk te maken, worden zo behandeld. Transit 4 B en de tegelijk met deze op 15 november 1961 gelanceerde TRA AC-satelliet. De Amerikaanse commissie voor kernenergie had in augustus gemeld, dat de verbindingen met deze kunst manen in kwaliteit waren vermin derd door de nieuwe stralengordeL Nu is voor het eerst bekendgemaakt, dat de verbindingen geheel verbroken zijn. De communicatiesatelliet Telstar had niet van de grotere straling te lijden, omdat zij daarop berekend was .aldus de Amerikaanse bekend making. In Amsterdam Overvallen en steekpartijen Twe peersonen zijn eind vorige week in Amsterdam overvallen en beioofd. Twee andere mannen wer den slachtoffer van steekpartijen. Een van hen, een 24-jarige Amster damse kelner moest in het Binnen gasthuis worden opgenomen. H\j werd zaterdag tegen het ochtendglo ren gewond in de Warmoesstraat ge vonden. Enkele uren tevoren was hij door een onbekende man in de buik gestoken. Het andere slachtoffer van een steekpartij wilde op straat het uitvechten van een vete tussen een 19-jarige Amsterdammer en zijn 23-jarige Rotterdamse broer voorko men. Hij wilde als vrederechter op treden, maar kreeg daarbij een mes steek in de linkerschouder. De ver wondingen vielen gelukkig nog al mee. De 19-jarige messetrekker werd aangehouden. Een 23-jarige Amsterdammer werd ook in de cel gestopt. Hij had een man beroofd, die op de hoek van de Brugsteeg en Beursstraat dronken op straat lag. Een 50-jarige Hilver summer stapte zaterdag een politie bureau binnen om nogal laat te ko men vertellen, dat hij in de nacht van vorige week zondag op maandag op het Oude Kerksplein was overval len door twee onbekende mannen. Hij was geslagen, getrapt en beroofd van zijn portemonnee met 185 gul den, zyn bril en een gouddoublé pols horloge. (Yan onze Groningse oorrsspondsntj. Onlang» zijn plotseling aU« rem leidingen van de auto's van het ministerie van Landbouw vernieuwd, nadat een Utrechtse karterimgsfoto- graaf in de buurt van Drentse Zuld» wolde een ernstig ongeluk was over komen, als gevolg van een lek ln de remleiding, waardoor de voetrem weigerde. De auto schoof een sloot ln. De fotograaf kwam er zelf goed af. maair een Jongere collega, die naast hem zat. overleed ln het zie kenhuis te Hoogeveen aan de opge lopen verwondingen. Voor de reahtbank te Assen, waa» deze zaak diende, heeft de verdedi ger, mr. J. C. Vermeulen, het onge luk geweten .aan het nalatig onder houd van de wagen, die eigendom la van het ministerie van Landbouw. Opvallend is, aldus de raadsman, dat na het ongeval alle remleidingen van oe auto's van het ministerie onmid dellijk zijn vernieuwd. Fel hekelde mr. Vermeulen ook het „deskundig^ rapport dat het, ministerie over de kwestie had ingezonden, een rapport cat de politie als „waardeloos" kwa lificeerde. De officier van Justitie rapport s" kwa- achtte bij de handelwijze van ver dachte strafrechtelijk geen schuld aanwezig en vorderde vrijspraak RUSSISCHE KERNPROEF De Sowjet-Unie heeft zondagmor gen vroeg een kemproef van ml a del- bare kracht ln de atmosfeer in de nabijheid van Nova Zembla genomen, zo heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie meegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7