luilende Arie den Hartog matig beloond met bronzen medaille Gerben Karstens werd tegen de muur gedrukt Jean Stablinsky onttroonde de wielerkeizer van Herenthals Als een vergeten man Sporttoto k UVS versloeg met ruim verschil Chauvinistische Italianen hadden slechts oog voor Bonzioni Anquetil stuurde shynaar voren richt 1 maart 1860 Maandag 3 september 1962 Derde blad no. 30746 'V- •- SpORtf, ^.v -/• portret van wig "Jen Hartog ARIE ut e~[et ergste was, dat ik me a~ kon verdedigen". De 21- n» e fruitkweker Arie den a-tog huilde dikke tranen na r" eremonie protocolaire, waar- 1*iij naast de nieuwe wereld- ■nipioen Renato Bonzioni en t")eense winnaar van het zil- x" Ole Ritter als veroveraar het brons een belangrijk ft,*tleel had gehad. Deze woor- tekenen de helblonde cou- uit Zuidland op Voorne- ten. Niet het feit dat hij in le laatste beklimming van de i bult in het plaatsje Salö kansen op de wereldtitel en zilver definitief verspeelde, w hem zo verdrietig gemaakt. en de onmogelijkheid om in de slotfase van deze mende race om de regen- ïtrui te kunnen verdedigen, de sportieve Zuidhollander tranen doen uitbarsten. „Ik T goede hoop op de tweede lts, want de Italiaan was irschijnlijk toch niet te klop- Maar toen ik die pech ;g, was is zo overstuur dat mijn fiets wel had willen gooien". rie den Hartog is vier jaar iden met fietsen begonnen. 1 1 successen waren in de be- periode echter gering en n hij in militaire dienst Kt, was het zelfs een tijdlang elopen met zijn hobby. Tot in het begin van dit jaar T »r tijd kreeg om te trainen. resultaten zijn niet uitge- ren. In de Olympiatour won de etappe op de tweede dag bezette m het eindklassement ter Henk Nijdam de tweede lts. Daarna kwam de Ronde i Oostenrijk, waarin de Zuid- lander twee ritten won. Toen bovendien de Omloop van de j *onie en nog een vijftal klei- e wedstrijden op zijn naam reef, stond zijn keuze voor de vereldkampioenschapsploeg 1 wel vast. Wat Den Hartog na zijn fraaie derde plaats 't wereldkampioenschap van n is? „Zeker nog een jaar ateur blijven en misschien r wel langer ook als ik in imerking kan komen voor sio. Een kans op zo'n reis g je niet zo gauw meer. Ook ik graag eens in de Ronde i de Toekomst starten". .Bonzioni Bonzioni". In spreekkoren schreeuwden de chauvinistische Italianen op de tribunes de naam van de nieuwe wereldkam pioen der amateurs op de weg uit. Verblind door het succes van de Squadra Azzurri zag men alleen de man uit Brescia in de regenboog- trui. Voor de Deen Ole Ritter en de Nederlan der Arie den Hartog, die Bonzioni op het scha votje als winnaars van het zilver en het brons flankeerden, had men geen oog. Men realiseer de zich in zijn enthousiasme niet, dat de oranjeman met de derde prijs maar matig was beloond. Want juist de helblonde 21-jarige coureur uit Zuidland op Voorne-Putten had (Van een speciale verslaggever) zaterdag zijn stempel gedrukt op het wereld kampioenschap. Hij was de grote animator van een lange vlucht met de Deen Kroier, die bijzondere glans had gegeven aan deze titel strijd. Domme pech in de laatste 500 meter had de illusies van Den Hartog op de wereldtitel en het zilver verstoord. Toen bij de laatste beklimming van de steile helling in Saló zijn voet uit de toeclips schoot, was al het zwoegen van Den Hartog voor niets geweest. Voordat het euvel was hersteld, waren Bonzioni en Ritter namelijk al boven, waar de laatste 300 meter naar de eer brengende eind streep wachtte. I tiende ronde ook wijken voor de over macht. Toen, op het moment van de aansluiting, demarreerde Den Hartog met de Deen Kroier. De Nederlander reed bijzonder gemakkelijk. Met de handen op het stuur leidde hij de vlucht, de Deen in zijn zog mee sleurend. Bij de tiende doorkomst had het tweetal al een voorsprong van 55 sec. op de Belg Vyncke, van precies een minuut op de alleen rijdende Kars tens en van 1 min. 5 sec. op het peloton. Alleen de Belg Vandenberghe doorzag het plannetje van Gerben Karstens, die oranje in de voorhoede wilde gaan versterken en sprong met hem mee. Hy had het goede wiel ge pakt. Want voornamelijk door het zwoegen van Karstens bereikten zy in de 13e ronde de koplopers, van wie Kroier tekenen van afmatting ging vertonen. Zou er dan toch een we reldtitel voor Nederland inzitten? wel het vertrouwen, maar niet zijn krachten teruggeschonken. Schuuring draaide van het begin I af slecht, was voortdurend in de j staart van het peloton te vinden en Is het te verwonderen dat Arie den Hartog wenend op het schavotje dan ook dadelijk bereid om een kwam? Hij had. zoal, dat In rennerskrineen heette, op het hele circuit van a^n Je°r^sf r*n/e ^"ïekke isalo, alles uit zyn kast gereden om roem te vergaren, maar stond daar nu j ^ancj kreeg Dat overnemen van een als een vergeten man. j wjej mag wei nje£ volgens de regie- De gelukwensen van de leiders van de Nederlandse ploeg en de enthou- menten maar Cornelisse voltooide zijn siaste bewondering van de supporters van de oranjemannen konden het j ..misdrijf" niet. want juist toen hij leed slechts weinig verzachten. Den Hartog zal nog lang met wroeging weer wilde opstappen, kreeg hij een terugdenken aan het slot van zijn eerste wereldkampioenschap. Het spreekwoord van de twee honden die om een been vechten is ook hier weer eens opgegaan. Want terwijl de Nederlanders en de Denen in deze rit de toon hadden aangegeven, ging de Italiaan Bonzioni in de slot fase met de hoogste eer stryken. De 21-jarige Renato Bonzioni is een man van de streek, die dit parkoers op zijn duimpje kent en enkele weken ge leden tot tweemaal toe in selectiewedstrijden heeft gezegevierd. Hij wachtte rustig zijn kans af om toe te slaan, maar toch zou ook hij niet al een tiental meters voor de finish in triomf zijn armen omhoog hebben kunnen steken als Den Hartog zijn kansen tot het laatste toe had kunnen verdedigen. aantal deelnemers aan de toto was deze week 564930, die aal f. 685.755 inlegden. Van dit g zyn als prijzen beschikbaar: erste prijs van f. 214.465,een ie prijs van f- 67.890 en een extra van f. 33.945. idagavond waren er reeds vier ngen van dertien goede uitsla- :n voor de overige prijzen vele ligden. Voetbal in Engeland ilham verrast ider Everton ham, zonder aanvoerder John- aynes, zorgde zaterdag voor een tie in de Engelse league door Everton met 1-0 te verslaan, r de bezielende leiding van Jim- ,angley vocht het kansloos ge- s Fulham voor wat 't waard was iverton dat met een team ter de van ongeveer 2,5 millioen n zonder puntenverlies de eer- ilaats op de ranglijst bezette, niet opgewassen te zijn tegen I geestdrift. uitslagen in de eerste divisie n: »n Villa-Blackpool 1-1; Burn- trsenal 2-1, Fulham Everton 1-0, Leicester City-Bolton Wanderers Leyton Orient-West Ham Uni- 2-0; Liverpool-Sheffield United Manchester United-Birmingham 2-0; Sheffield Wednesday-West awich Albion 3-1; Tottenham pur-Manchester City 4-2; Wol- impton Wanderers-Blackburn its 4-2. reservefiets van de materieelwagen. Hij verzuimde echter dit vehikel bij de volgende controlepost in te ruilen en werd een paar ronden later op nogal ruwe wijze door een wedstrijd commissaris aan de kant gezet. In tussen had Schuuring het veld reeds geruimd. Nieuw vuurtje Dit speelde zich af op het moment, dat Den Hartog zich naar voren be gon te werken. Na een mislukte vlucht van een achttal coureurs had de Fransman Aimar een nieuw vuur tje gestookt. In de zevende ronde reed hij vooruit samen met de Roe meen Drumitrescu, die ook bij de eerste vlucht betrokken was geweest. Stevens en Petrov, zeven seconden achter dit tweetal had Den Hartog zich aangesloten bij een jachtgroepje, dat Petrov, Aimar en Drumitrescu opslokte. Stevens bleef het langst tegen stand bieden, maar moest in de Welletjes De honderden Nederlandse suppor ters langs de route vuurden onze landgenoten hartstochtelijk aan. Maar in de hoofdmacht ging men zich nu ook roeren. Een achttal renners onder wie Bonzioni en de toekomstige win naar van het zilver, Ritter, vond het machtsvertoon van oranje nu wel letjes en begon er hard aan te trek ken. Toen de bel voor de laatste ronde luidde, was het duidelijk dat Den Hartog en Karstens zich niet zouden kunnen handhaven. De ach tervolgers waren tot op tien seconden genaderd en ook de hoofdmacht had een flink stuk van de achterstand afgeknabbeld. Na het begin van de laatste omloop moesten Den Hartog, Karstens en Vandenberghe capitu leren. De Zuidnederlander gaf zich echter nog niet gewonnen. Tot drie maal toe probeerde hij aan de aan dacht van de anderen t.e ontsnappen, hetgeen uiteindelijk tot gevolg had, dat hij samen met Bonzioni en Rit ter een voorsprong van enkele hon derden meters kon nemen. De onbe vredigende afloop van dit avontuur is al bekend: Den Hartog werd een huilende derde. Cijfers s van Salo Amateurs: 1. en wereldkampioen Renato Bonzioni (Italië) 179.320 km in 4 uur 53 minuten en 50 seconden, gemiddelde snelheid 39.510 km/u., 2. Ritter (Denemarken) op 9 seconden, 3. Arie den Hartog (Nederland) op 12 sec., 4. Winfried Boelke (W. Dld> op 27 sec, 5. Bazire (Frankrijk) op 44 sec. 6. Willy Monty (België), 7. Macchi Italici. 8. KÜdra (Polen), 9. Megyerdi (Hongarije), 10. Alexei Petrov (Rusland), 11. Viktor Kapi- tanov (Rusland), 12. Gerben Kar stens (Nederland) z.t. als Baziri, 13. Timon (Uruguay) op 54 sec, 14. Kroier (Denemarken) op 54 sec, 15. Adolf Heeb (Liechtenstein) op 1 min 4 sec, 16. Vasquez (Uruguay) op 1 min 51 sec, 17. Grain (Frankrijk) op 1 min 53 sec, 18. Van Kenmenade (Nederland) z.t., 19. Jaisli (Zwitser land) z.t., 20. Schultz (Duitsland) z.t. 22. Visser (Nederland) z.t. Profs: 1. en wereldkampioen Jean Stablinsky (Frankrijk.) 296,240 km in 7 uur 43 minuten en 11 seconden, 2. Seamus Elliott (Ierland) op 1 min 22 sec, 3. Joseph Hoevenaers (Bel gië» op 1 min 44 sec, 4. Rolf Wolfs- hohl (Duitsland) op 1 min 54 sec, 5. Arnaldo Pambianco (Italië) op 2 04 sec, 6. Huub Zilverberg (Neder land) op 2 min 10 sec, 7. Sigi Rena (Duitsland) op 2 min 24 sec, 9. Horst Oldenburg (Duitsland) op 2 min 59 sec, 10. Franco Cribiori (Ita lië), 11. Piet Rentmeester (Ned), 12. Antonio Suarez (Spanje), 13. Luiz Otano (Spanje), 14. Bas Maliepaard (Ned), 15. Jacques Anquetil (Frank rijk), 16. André Darrigade (Frank rijk), 17. Hans Junkermann (Duits land), 18. Kurt Gimmie (Zwitser land), 19. Piet Damen (Nederland), 20. Gunter Tueller (Zwitserland), 25. Raymond Poulidor (Frankrijk), 26. Charly Gaul (Luxemburg). 30. Rik van Looy (België) allen in 7 47.04, 31. Jan Janssen (Nederland) 7.47.19. de 3-0, Het jonge UVS-feam heeft de derde en laatste wedstrijd van het oefenprogramma tot winst gebracht. In Rijswijk versloegen de blauwwitten RVC altijd een lastig te bespelen tegenstan der in een op redelijk peil staande wedstrijd met 30. Bij rust hadden onze stadgenoten reeds met 20 de leiding. Bij het opmaken van de balans na drie oefenwedstrijden kan men vaststellen dat UVS ondanks de enorme aderlating aan spelers materiaal, die men heeft moeten ondergaan bij het verlaten van het semi-profkamp, toch een be hoorlijk team heeft kunnen for tneren. Het is op dit ogenblik na tuurlijk nog niet te zeggen of het elftal in de competitie goed zal kunnen meedraaien. Oefeniued- strijden zeggen in dit opzicht niet zo veel. Het UVS-team bestaat uit zeer jonge spelers en zo zij in technisch opzicht straks niet uit de toon vallen dan is nog de vraag of zij de noodzakelijke hardheid kunnen opbrengen, om tegen hun door Wim Stouten, die ons als nüd- tegenstanders op te tornen vooral als het eens tegenzit! Ofschoon de cijfers waarmee Leidenaren de zege behaalden een stevige meerderheid suggereren, was die er toch in het geheel niet. Integendeel, over het geheel geno men en zeker in de eerste helft was RVC wat meer in de aanval. Maar UVS was ..voelbaar" sterker, speelde ook rustiger. Het was geen groots spel dat op de grasmat kwam. De UVS-verdediging had in de be ginperiode enkele zwakke ogenblik ken. kwam er naarmate de tijd ver streek steeds beter in en gaf de RVC-aanvallers tenslotte heel wei nig kans. De UVS-voorhoede (Jan sen, Zuma, Candido, Starp en Van Leeuwen) was dit keer niet zo op dreef en moest het meer van „be- vlieginkjes" hebben. Na een half uur sloegen de Leidenaren toe. RVC- spil v.d. Zeeuw wilde Zuma omspelen, in plaats van af te geven, raakte de bak kwijt en Zuma trok met een naar doelman Harteveld die geen kans kreeg. (0-1). Twee minuten later was het opnieuw raak, nu door Can dido, die zeer beheerst een duel vlak voor doel van zijn tegenstander won en vervolgens kogelhard langs Har teveld schoot (0-2). Candido werd na rust vervangen Kaatswedstrijd Leiden - Den Haag In Den Haag werd zaterdag de traditionele bekerwedstrijd tussen de kaatsteams van Den Haag en Leiden gehouden. De uitslag klasse A: eerste prijs, F. van der Veer (Koning), H. Veld- stra, beiden te Leiden en J. Bosma, Den Haag; tweede prys, W. Kiemel, Leiden en B. Procee en F. de Vries, Den Haag; derde prijs. J. Berkenpas, R de Jong en J. te Veen, allen Den Haag. Klasse B: eerste prijs, K. Zylstra (Koning), Visser en C. Glezen, allen Den Haag; tweede prijs, J. Schuil, S. van den Pol en C. Valk, allen eveneens Den Haag. voor iets grotere perspectieven lijkt te bieden. In de 15de minuut kopte Stouten een voorzet van Hans Starp zeer fraai langs Harteveld en een paar minuten later scheen hy weer succes te hebben, toen hij iedereen de doelman incluis passeerde, maar voor een volkomen leeg doel naast schoot. De pogingen van RVC om de UVS-veste op te rollen mis lukten alle, al kwam linksbuiten Wasmus met een kogel tegen de paal dicht bij een treffer. Het voortdu rende opdringen van de RVC ver dediging werd de gastheren bijna nog noodlottig, want Zuma, Starp en Schouten togen er vaak met scherpe aanvallen tussenuit. Gescoord werd er echter niet meer. Het tweede team van UVS speelde gelijk (2-2) tegen RVC 2. De Leidse doelpunten wer den gescoord door Koren en Regeer. Wel verstandig? Behalve Den Hartog hebben ook Gerben Karstens, Ab van Keme- nade en Coentje Visser zich uit stekend geweerd. De schaatscrack Karstens presteerde het om sa men met de Belg VandenBerghe een gat van een minuut en Uvintig seconden naar Den Hartog en Kroier te dichten. Men kan zich afvragen of deze actie van Kar stens, die in de achtervolging al het zware werk moest doen omdat de Belg ternauwernood overnam, wel wijs is geweest. Hij immers bracht een geducht sprinter naar voren. Maar men mag nooit ver geten, dat de titelstrijd der ama teurs nog een zuiver individuele aangelegenheid is en op het mo ment dat Karstens meende aan spraak te kunnen maken op de regenboogtrui, was zijn sprong ge- excuseerd. Eén ding staat echter vast: bij de Italianen, die meer als ploeg van start gaan, was iets dergelijks beslist niet voorge komen. De Leidenaar eindigde tenslotte als twaalfde in de groep die met een Hier lacht Arie nog op het moment dat hij als derde de eindstreep passeert. achterstand van. 44 seconden achter Bonzioni geklasseerd werd. Het was wel triest dat ook Karstens door een ongelukje niet hoger op de ranglijst kwam. Hij werd in de laatste ronde, in het dorp Salö, door zijn collega's tegen een muur gedrukt en moest toen nog hard fietsen om de staart van het groepje te achterhalen. Juist achter de Olympische kampioen Ka- pitanov en diens landgenoot Petrov ging Karstens over de eindstreep. Twee andere Nederlanders, Van Kemenade en Coen Visser, hadden zich verdienstelijk gemaakt bij het afstoppen van de hoofdmacht toen Den Hartog en Karstens in de vuurlinie waren. Leeggereden Alleen de Amsterdammers Cor Schuuring en Henk Cornelisse kwa- I men niet aan het einde. Schuuring, die uit eigen vrije wil twee dagen tevoren was ingevallen in de ploegen tijdrit, ondervond nu. dat het vry- I wel onmogelijk is om twee van derge- j lijke zware wedstrijden in drie dagen te ryden. De sterke Amsterdammer I had zich in de ploegentijdrit geheel 1 leeggereden en de rustdag had hem (Van een speciale verslaggever) Op precies dezelfde wijze, waarop hij dit jaar in de Tour de France de etappe naar Car- cassone op zijn naam bracht, heeft de 30-jarige Jean Sta blinsky zondag in Salö de regen boogtrui bij de professionals voor de neus van de concurren tie weggekaapt. In de slotfase van deze spannende rit, die op een grote nederlaag van titel houder Rik van Looy en de Italianen uitliep, veroverde Sta blinsky in een magistrale solo de keizerskroon bij de profs, die twee jaren achtereen de kortge knipte haren van Rik van Looy had gesierd. „Sky", zoals hij door zijn collega's wordt genoemd, heeft een merkwaar dig seizoen achter de rug. In het voorjaar behaalde hij het Franse kampioenschap, maar in de Tour was hij slechts een knecht van Jacques Anquetil. In het eindklassement van de „Grande Bouclé", bezette hij dan ook een bescheiden 30ste plaats. Maar hier in Salö, waar Anquetil zelf geen mogelijkheden zag om de begeerde double. Tourwinnaar wegkampioen te bewerkstelligen, werd Stablinsky door de Rapha's verkozen om aan de overheersing van de Faema's van Rik van Looy een einde te maken. Knap spel Het spel is prachtig gespeeld. Toen in de 16de ronde Van Looy zich te recht zorgen ging maken omdat zijn legertje van knechten door het uit vallen van Plankaert en Demulder danig in kracht afnam, werden Sta blinsky en Elliott door veldmaar schalk Anquetil naar voren gestuurd met de opdracht de titel te gaan veroveren. Waarschijnlijk heeft Rik van Looy deze ..coupe" onderschat. Want terwijl de Italiaan Franco Bal- j manion. de vijandelijke Belg Jos Hoe- vcnaers. de Duitser Rolf Wolfshohl en de Fransman Joseph Groussard mee in de vuurlinie gingen, groepeer de Van Looy zyn Faema's zorgvul- I dig rond zich. Zij wachtten op het sein van de grote tegenactie, maar waarom Van Looy zo lang bleef af wachten is een vraag, waarop hij al leen het antwoord kan geven. Meen de de wielerkeizer uit Herenthals, dat hij ondanks zijn val in de Tour de France nog steeds de macht bezit om zoals vroeger zelf te bepalen wan neer de beslissing zal vallen en hield hij daarom zijn vazallen zo lang mo gelijk in bedwang? In een zeer matig gevecht dat amper zeven minuten duurde, heeft de .Nederlandse middengewichtkam- pioen Harko Kokmeijer zaterdag avond in Keulen voor 6.000 toeschou wers een k.o.-nederlaag geleden te gen de Westduitse kampioen Peter Müller. Zaterdag zyn op het HVV-ter- rein in Den Haag de wedstrijden voor de eerste ronde van het Zilve- ren-Baltoernooi gespeeld. De uitslagen waren: HVVCVV 0—0 (CVV wint na straf schoppen): VUCLaakkwartier 3—2; Spartaan '20—RFC 0—li Quirk H.— De Musschen 02. Jonge honden Er bevonden zich onder zijn met gezellen diverse coureurs, die als jon ge honden aan de lijn rukten, gretig a)s zij waren om achter het wild aan te gaan. Toen het te laat was. Toen in de voorlaatste ronde de nederlaag een feit was geworden, liet Rik van Looy zijn lievelingsknecht Huub Zil verberg los. De robuuste Brabander was echter te laat gelanceerd om de koplopers nog te kunnen achterha len, ook al gaf Zilverberg zich in die slotronde ten volle om te proberen te redden wat er nog te redden viel. De achterstand, waarmee hij de achtervolging inzette, was te groot om succes op te kunnen leveren. Zil verberg werd zesde, de beste Neder lander maar ook de best geklasseer de renner van Van Looy's formatie. De man uit Herenthals moest zelf genoegen nemen met de 30ste plaats. Stuurs kijkend verliet de onttroon de Belg het strijdtoneel, waar hij zijn grote nederlaag had geleden. Hij kon zelfs niet de sportiviteit opbren gen om Stablinsky te feliciteren. Breed lachend passeert Jean Stablinsky de eindstreep.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5