Prinses Margriet deed intrede in Leids Universitair Wethouder opent trots „zijn" laatste school Voordrachten over studeren als een evenwichtig avontuur Eerste jaarsdagen geopend in Pieterskerk Nieuwe rector prof. Dresden sprak nieuwe generatie toe Eigen weg en groepsverband Studeren en student zijn Man redt kind De mooiste van Leiden Jarenlang gevecht Enige honderden eerstejaarsstudenten hebben vanochtend hun intrede gedaan in het Leidse Universitaire leven, door in de Pieterskerk de opening van de traditionele eerstejaarsdagen bij te wonen. Onder hen bevond zich ook Prinses Margriet, die (na een studie in Mont- pellier jn Frankrijk) in Leiden een korte rech tenstudie zal volgen. De Prinses heeft haar intrek genomen in dezelfde studentenkamers, waar ook haar oudste zuster Prinses Beatrix verbleef tijdens haar vijf Leidse studiejaren, namelijk in het statige herenhuis Rapenburg 45. Prinses Margriet wandelde met enige studie vriendinnen van haar woning naar de Pieters kerk, waar zij zich voegde bij de velen, die de welkomsttoespraken van de rector magnificus en de praeses facultatum zouden aanhoren. Deze eerstejaarsdagen geven de nieuwe studentengeneratie gelegenheid. kennis te maken met het milieu waarin zij de komende jaren zullen vertoeven: de college- en practi cumzalen, het Prytaneum. de sfeer van de studentenorganisaties en andere onderdelen van de gecompliceerde academische samen leving. De openingsbijeenkomst in de Pieterskerk werd bijgewoond door talloze vertegenwoor digers van de vele Universitaire instanties en instellingen en door vele ouderejaars studenten. ogenblik en de manier die hun te stade komt. Daarvan kan geen spra ke zijn Verder wordt het contact be moeilijkt door het euvel dat de stu denten menen, dat de docenten uit een overvloed kennis kunnen geven die slechts behoeft te worden opge nomen. De studie vergt echter ook van de student inspanning en moeite. Er is al veel bereikt wanneer de stu- De nieuwe studenten werden in de Pieterskerk toegesproken door de nieuwe rector magnificus, prof. dr. S. Dresden, die op grond van de nieuwe T. Hp rinrpnt "ïp?rfh"nphu I wet op het wetenschappelijk onderwijs reeds de eerste september in functie i nirPjto mn«t Hoor. iro*-.n<. 'het deelnemen aan het studentenle tot een volledig mens. Vele jaren ge leden heeft Klikspaan eens opge merkt. dat de Universiteit een brand punt is van wetenschaDpelijke be schaving. waar ook graden verleend worden. Het gaat bij de studie in derdaad niet in de eerste plaats om die graden, om feitenkennis, eruditie en intelligentie, hoe belangrijk die ook mogen zijn. Wezenlijker dan dit alles is de wetenschappelijke bescha ving, het menselijke ethos, de ma nier van zijn en doen waarin erudi tie en intelligentie een bekroning en voltooiing vinden. De praeses facultatum de heer O. F Pieters opende de plechtigheid in de Pieterskerk met een beschouwing, waarin hij eveneens het belang schetste van een evenwichtige gang door de Universitaire gemeenschap, ditmaal een evenwicht tussen het in slaan van een eigen weg en het zich opgenomen weten in een bepaald verband. De student moet leren op zichzelf te staan, zodat hij zich be wust wordt van zichzelf en zijn om geving. Pas bij een dergelijk bewust zijn. bij volwassenheid, kan men zijn kennis op zinvolle wijze aanwenden. Ook moet er een evenwicht be staan in de studie-alleen en de stu die in groepsverband. Wetenschap is ook teamwork, naast het scheppend zoeken door het individu. Zeer belangrijk noemde spreker ven en het begrip voor het devies van de Alma Mater, het bolwerk van de mceite moet doen om kennis te ver treedt in plaats van op de derde maandag in september, wanneer volgens 0veren. traditie de officiële overdracht plaats vond. Deze overdracht wordt volgens de oude traditie gehandhaafd, doch de toespraak tot de eerstejaars werd Geen tegenstelling stéeds"heeft "verde^igd^mvat^dë tö- ditmaal voor het eerst door de nieuwe rector gehouden. De afgetreden prof Dresden vroep voorls aan_ |erantie om een ieder lijn ruimte té rector prof. dr. G. Sevenster is daardoor de eerste na-oorlogse rector, die dacht voor het onderling contact tus- j laten, zolang deze geen Inbreuk op niet op de gebruikelijke wyzz de eerstejaars heeft begroet. sen de studenten. Hij meende dat andermans rechten pleegt. Deze to. zeer nadrukkelijk niet alleen de stu- lerantie moet niet opgevat worden als een kleinburgerlijke ongeïnteres- De intrede in de Leidse Universi taire gemeenschap betekent volgens prof. Dresden het begin van een nieuw leven, maar ook het begin van een zelf te banen weg door een oer woud van goed georganiseerde instel lingen, van uitvoerige richtlijnen en nauwkeurige spelregels. Kortom er begint een avontuur. Over de vrijheid, het sleutelwoord van de Leidse Universiteit, merkte de rector magnificus op. dat deze alleen bejitaanbaar is in samenhang met verplichtingen. Vrijheid zonder meer is alleen maar bandeloosheid. Ander zijds lijken verplichtingen zonder meer op suavernij. De nieuw aan komende studenten hebben in vrij heid een taak op zich genomen die zij dan ook te vervullen hebben, en waaraan zij zich gebonden moeten weten. Welke wetenschap de aankomende student ook gekozen heeft, de ver dieping daarin betekent altijd een avontuur. Het vreemde van iedere wetenschap is, dat zij in zekere zin afhankelijk is van wat haar beoefe naren ervan maken. Zij is nimmer vergelijken met een schoolopleiding, voltooid, misschien zelfs niet voltooi baar. Dit betekent ook. dat de weten schap de nieuwe studentengeneiatie nodig heeft. Dit avonturieren In de wetenschap Is nodig, ook voor wie naar Leiden gekomen is om een vak te leren en examens af te leggen. De belangrij ke taak voor de studenten ligt juist hierin, dat zij een evenwicht vinden en telkens opnieuw veroveren tussen het vrjje avontuur dat de weten schap biedt en de schijnbaar nauw keurig gebaande weg der vakstudie. Er wordt meer van de student ver wacht dan het slagen voor examens. Problemen De student zal bij dit avontuur velerlei moeilijkheden ondervinden. Daar is dus in de eerste plaats de spanning tussen de zuiver weten schappelijke eisen en de sociale re sultaten. die van de studie worden verwacht. Daarbij mag niet worden veigeten, dat een Universiteit niet alleen een opleidingsinstituut is maar een instelling, waar door beoefening der wetenschap voor bepaalde func ties wordt opgeleid. Een andere moeilijkheid is, dat de aankomende student veelal te licht geneigd is de studie min of meer te Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40- of het allerbeste van f 200.- en f 300... v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken DR M. H. BOLKESTEIN 25 JAAR PREDIKANT Woensdag a.s. zal het 25 jaar ge leden zyn. dat dr. M. H. Bolkestein uit Zeist, thans wetenschapp. hoofd ambtenaar bij de theologische facul teit aan de Leidse Universiteit werd bevestigd als predikant in de Neder landse Hervormde Kerk. Dr. Bolkestein is voorzitter van de Raad voor de Catechese en voorzit ter van het Centraal Comité Depok. Naar wij vernemen ligt het niet in de bedoeling van dr. Bolkestein om te recipiëren en ook niet om een her denkingsrede uit te spreken. Prinses Margriet met enkele studievriendinnen op weg van haar woning aan het Rapenburg naar de Pieterskerk, waar zij de opening van de eerstejaars dagen bijwoonde. (Foto L.D./Holvast) de tentamina met repetities waar voor men enige tijd werken moet. Tentamina zij slechts bakens langs een gebaande weg. die eerst werke lijk zin krygen als resultaat van een wetenschappelijk werk. Men hoort er steeds mee bezig te zijn, dus aan tentamina behoort eigenlijk nooit ex clusieve aandacht geschonken te worden. Dan is er nog het probleem van het contact tussen docenten en stu denten. waarover volgens de traditie nogal geklaagd wordt. Volgens spre kers vaste overtuiging is zowel bij docenten als bij studenten de wil tot dit contact aanwezig. De studenten menen echter nogal eens, dat zij wel iswaar dit contact, of deze studiebe- geleiding wensen, maar alleen op het die mnar ook het student-zijn tot de wezenlijke taak van de student be hoort. Het Ls onjuist hoewel dat steeds gebeurt een tegenstelling te maken tussen studie en studenten leven. De taak van de student is be paald niet alleen gelegen in de theo retische en praktische beoefening van een wetenschap. Dit ls zelfs niet volledig mogelyk, zonder zich reken schap te geven van wat er verder en door anderen op geheel ander gebied gebeurt. Ook hier ligt een vreemdsoortige vermenging van avontuur en even wicht. die ieder voor zichzelf moet beleven en uitvoeren. Wetenschappelijke beschaving Een goede studie verlangt dagelijks werk maar vraagt niet minder om dagelijks niet te werken en in de omgang met anderen uit te groeien Pontschool heeft nieuwe directeur Wethouder J. C. van Schaik was zaterdagmiddag in de Pontschool aan de Steenschuur om de nieuwe direc teur van de school, de heer B. de Klerk Wolters. toe te spreken. De heer De Klerk Wolters. die reeds di recteur was van de rijdende type- school nam zaterdag de school offi cieel over, van de heer en mevrouw De Wit. Met deze rijdende type school be zoeken de heer De Klerk Wolters en zijn staf vele Leidse ulo-, vglo- en vhmo-scholen om de leerlingen de eerste beginselen bij te brengen van het typen. Dit onderricht geschiedt gedurende de schooltijden. De kosten hiervoor worden voor de helft door de gemeente gedragen. Weth. Van Schaik gewaagde van de goede sa menwerking, die steeds tussen de gemeente en de typeschool van de heer De Kle~k Wolters heeft be staan. Hij sprak de hoop uit. dat het contact, ook nu de heer De Klerk Wolters de Pontschool heeft overge nomen, mag blijven voortbestaan. Na wethouder Van Schaik voerden nog het woord de heren P. H. de Wit. van wie de school werd overgenomen, de seerdheid, maar als een wezenlijke aandacht voor de ander. sche vorming ook zelfstandigheid eigen te maken, omdat eerst in die zelfstandigheid de vryheid en tole rantie werkelijk beleefd kunnen wor den. Die zelfstandigheid brengt ook mee dat men zich tevens deel van het geheel weet. De heer Pieters noemde als groot ste uitdaging, grote concentratie op brengen voor het werk en daarnaast een zo groot mogelijk aantal men- Dit leidde spreker tot de noodzaak sen deelgenoot maken van kennis en voor de student, zich naast academi- 1 persoonlijkheid. Een kruidenier uit Rijnsburg, de heer v. d. Wild, kan zich sinds za terdag een mensenredder noemen. Door zün doortastend optreden is namelijk een 3-jarig meisje voor een verdrinkingsdood behoed. Het tienjarige zoontje van de heer C. Kromhout was zaterdag in de Vliet aan het vissen, zijn nichtje, dat stond toe te kyken verloor plot seling het evenwicht en deed het. wa ter in. De jongen sprong haar ach terna. maor was niet bij machte de kleuter op het droge te brengen. Gelukkig passeerde juist op dat ogenblik de heer v. d. Wild. die het meisje, dat juist naar de diepte zou zinken, wist te grypen. Oranjerit wer<l weer een succes Als sluitstuk van de feestweek nerd zaterdagmiddag de Oranje-puz- zelrit gehouden, die door de Oranje- I Vereniging was georganiseerd. Niet minder dan 72 deelnemers startten 's middags om hun geluk te beproe ven. De rit die was uitgestippeld door d? heer Wildeboer uit Voorschoten, ging ditmaal in de richting van de Rynstreek en bleek niet gemakke lijk te zijn. In zaal „Vliethof' wer den om zeven uur de prijzen uitge reikt. Alvorens hiertoe over te gaan j sprak de voorzitter van de O.V de 1 heer D. Heemskerk een kort woord waarin hij allereerst de deelnemers dank bracht voor hun medewerking. We kunnen aldus spreker niet an- ders zeggen, dan dat deze middag i weer geslaagd is. Vorig jaar namen 'slechts 8 Rijnsburgers aan de rit deel, dit jaar 26. Hierna gaf de heer Wildeboer een uiteenzetting van de puzzelrit. waar na de voorzitter hem namens de Oranje-vereniging een bos anjers en een taart aanbood. De prijswinnaars waren: in de klasse A. eerste prys de heer C. Bosschaert uit Den Haag. die tevens voor de tweede maal de wisselbeker i in de wacht sleepte. 2. J. Reijneveld uit Ter Aar. 3 J. Jesse uit Voorscho ten. 4. J. Kluppel uit Leiden. 5. C. Prinses Margriet poseerde op de Doelenbeug tegenover ^ar 2 Katw^k. studentenkamers even voor de Egmond uit Rijnsburg. 4. mevr J, |den Heyer-van Egmond uit Ryns- enkele fotografen, die haar eer- burg. 5. G. van der Meij uit Rijns- r r burS. 6 D Vo°Üs Katwijk. 7. H. ste gang door Leiden als Leids I van Klaveren uit Oegstgeest. 8 S. Star uit Valkenburg (Z.H.i. 9. J. Roo- studente wilden vereeuwigen. I de uit Katwijk. De poedelprijs viel (Foto L.D /Holvaet) l*n deel aan de heer C. de Mooi) uit Rynsburg. Badgasten vermist Hoek van Holland Twee stapeltjes kleren zijn zater dag op het strand van Hoek vaJi Holland gevonden, waarvan de eige naars nergens te bekennen waren. De kleren behoren toe aan de 19-jarige mejuffrouw G. Stoppelenburg uit Al- blasserdam en de 30-jarige P. C. Heereboer uit Dordrecht. Toen de politie navraag deed bij enkele getui gen. bleek dat het tweetal om onge veer 11 uur was vertrokken met het plan de p,er op te gaan en vandaar naar het strand te zwemmen. Er werd contact opgenomen met de politie in hun woonplaats, maar zowel mejuf frouw Stoppelenburg als de heer Heereboer waren niet thuis gekomen. Men vreest dan ook het ergste. Kind speelt met lucifers: zolder uitgebrand (Van een speciale verslaggever» De bewoners van de Sophiakade ln het- noordelijk stadsdeel van Rotter dam werden gistermorgen vroeg op geschrikt door een felle uitslaande brand, welke woedde op de zolder van pand nummer 12. Het 4-jarige zoontje van de aldaar wonende fa milie had in zijn kamertje op zolder met lucifers gespeeld. Zyn 6-jarig broertje sloeg alarm, waarop de ouders die hierdoor werden gewekt direct maatregelen namen. De brandweer maakte aanvankelijk klein alarm, maar de brand liet zich zo ernstig aanzien dat dit werd ver vangen door middelalarm. Het vuur trok van de achterkant van de zol der. waar het. was ontstaan, naar het middengedeelte. De ruiten spron gen waardoor de vlammen naar bui ten sloegen en weldra zaten er ga> heer J. Blösman, die sprak namens j ten in het dak. Met twee nevelstra- het Instituut voor Machmeschry- len hebben de brandweerlieden het ven en Stenografie, de heer J. C Craamer, bestuurslid van de Federa tie voor Stenografie en Machine- schrijven en de heer J. de Vos na mens de drukkerij „De Graficus", Na afloop werd ieder in de gelegenheid gesteld de nieuwe directeur met zijn aanwinst te feliciteren en een rond gang door het gemoderniseerde ge bouw te maken. vuur bestreden. Zij slaagden er spoe dig in de brand op de grens van het voorste gedeelte van de zolder een halt toe te roepen, maar de na blussing heeft nog geruime tijd ge duurd. De schade aan het pand en aan de inboedel wordt geraamd op ongeveer f20.000. Gelukkig voor wethouder J. C. van Schaik, dat hij eerst van avond wethouder-af is en dat hij niet met ingang van vandaag met pensioen is gegaan. Door deze omstandigheid kon hij vanoch tend nog de mooiste school ope nen, die Leiden ooit heeft ge kend. de nieuwe Prof. Gerardus v. d. Leeuwschool voor ulo aan de Van de Brandelerkade. Met recht kan de heer D. Voort man. het hoofd der school, trots zyn op het nieuwe gebouw, dat twaalf lokalen en twee vaklokalen bevat. De school werd gebouwd naar een ont werp van de architect D. L. Land- Wetliouder Van Schaik wenst de nieuwe directeur van de Pontschool. de heer B. de Klerk Wolters geluk bij de aanvaarding van zijn functie. WASSENAAR GOUDEN FEEST KAB Op zondag 9 september a.s. viert de afdeling Wassenaar van de Ka tholieke Arbeidersbeweging het 50- jjarig bestaan, 's Morgens zal er in de drie parochiekerken een H. Mis met algemene H. Communie worden opgedragen, 's Middags van 3 uur tot half 5 is er receptie in het Ver enigingsgebouw. Zondag- en maan dagavond wordt het gouden feest ge vierd met amusementsavonden in het Verenigingsgebouw, die verzorgd zul len worden door een gezelschap on der leiding van John Kelly met me dewerking van Siem Nieuwenhuyzen. Na afloop is er dansen op muziek van „The Rocking Combination". Wethouder f. C. van Schaik overhandigt aan het hoofd van Gerardus v. d. Leeuwschool. de heer D. Voortman. een persoon lijk geschenk in de vorm van een schilderij. man en zal als vervanging dienen van de hoogbejaarde school aan de Pie terskerkstraat. Wethouder Van Schaik gewaagde van de vaak harde strijd, die gele verd moest worden om de rijksgoed- keuring voor de bouw van de nieuwe school te verkrijgen. Allerlei instan ties en zelfs Kamerleden werden in geschakeld. Ook ondervond het ge meentebestuur bijzonder veel mede werking van de rijksinspecteur van het volksonderwijs, de heer L. L. Bogaard. Het moet een voldoening voor de wethouder zijn, dat hy nog tydens zijn ambtsperiode deze school kan openen. Over die strijd om de rijksgoedkeu ring deed ook de heer Bogaards een somber boekje open. Reeds vlak na de oorlog kwamen bi) de gemeente Leiden klachten binnen over de school aan de Pieterskerkstraat In het ge bouw kon eigenlijk, medisch en on derwijstechnisch gezien, geen onder wijs meer gegeven worden. In 1955 kwam eindelijk de urgentieverklaring los voor de bouw van een nieuwe school met zes lokalen. Het zyn er nu twaalf geworden. Bovendien is de school nu een gymnastieklokaal ryk. De heer Bogaards wees erop, dat dit gymnastieklokaal het eerste nieuwe is. dat sinds 1956 in Leiden in ge bruik werd genomen. Er bestaat een ontzaggelijke behoefte aan dergelijke lokalen Alleen in Leiden al bestaat behoefte aan zestig gymnastiekloka len. En er zijn twintig noodlokalen in de Sleutelstad I 9gericht 1 maart 1860 Maandag 3 september 1962 Tweede blad no. 30746

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3