Frontale botsing: 2 doden—4 gewonden Pakistaanse generaal hoofd van V.IY.-leger AGENDA V.N. garanderen veiligheid van de „blijvers" in Nieuw-Guinea Zo nodig van dag tot dag Cubaan als kaatsebal In Nieuw-Guinea WERELDNAAM VOOR WAS APPARATEN! MET EEN ENKEL WOORD Meisje (2) verdronken Bayreuth: LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 3 SEPTEMBER 1962 Dc vertegenwoordiger van dc Verenigde Naties in Hollandia heeft vandaaq officieel dev oorwaarden bekend gemaakt» waar onder Nederlandse ambtenaren na 1 oktober kunnen doordienen onder het bestuur van de V.N. Deze ambtenaren kunnen een con tract aangaan van tenminste 1 maand en ten hoogste 3 maanden. Dit contract kan tot en met april 1963 maandelijks worden verlengd. De ambtenaren zullen salarissen krijgen, die gelijk zijn aan de thans geldende, en naar wens worden uit gekeerd in Nederlandse of Nieuwgul- nea-guldens. De ambtenaren zullen, volgens de bekendmaking, officiële bescherming genieten van de V.N. Voorts wordt verzekerd, dat de wettelijke vastge stelde bepalingen, die thans gelden, zullen worden gehandhaafd. De Nederlandse ambtenaren, die na 1 oktober niet wensen aan te bleven, doch na die datum wach- ten op vervoersmogelijkheid, zullen hun werk van dag tot dag kunnen blijven voortzetten en daarvoor een evenredig deel ontvangen van hun maandsalaris. De ambtenaren zullen het recht hebben, van de Nederlandse rege ring een premie te ontvangen. Over hun veiligheid wordt In de bekendmaking gezegd, dat naar de mening van de secretaris-generaal der V.N.de V.N.-troepen, die de Pa- poea-politie en het Papoea-vrijwilli gerskorps zullen assisteren, voldoen de veiligheid bieden. Daarbij wordt er op gewezen, dat het bewind van de V.N. eigen vliegtuigen ter beschik king zal hebben, die onder alle voor zienbare omstandigheden voldoende vervoersmogelijkheden zullen garan deren. Naar aanleiding van deze voor waarden heeft de Nederlandse rege ring besloten dat ook zij, die met de V.N. een contract aangaan voor een kortere duur dan drie maanden, in Nederland maandelijks hun volle sa laris belastingvrij zullen ontvangen. Men heeft dus de voorwaarde, dat eze ambtenaren minstens drie maan den moeten tekenen, laten vervallen. Deze maatregel geldt uiteraard al leen voor degenen, die minstens drie maanden aanblijven, en dus niet die ambtenaren, welke van dag tot dag blijven werken tot het tijdstip van hun vertrek. Wel zal voor deze groep het nonaktiviteits-salaris of hetLL wachtgeld pas ingaan na beëindiging van hun werkzaamheid voor de V.N. Zoals reeds gemeld, moeten de ambtenaren in Nieuw-Guinea vóór woensdag een verklaring indienen of zij al dan niet wensen aan te blij ven onder het bewind van de V N. Thans worden in de gouvernements gebouwen te Hollandia dagelijks tal van gissingen gemaakt over het ver moedelijke percentage „blijvers". Hoewel de bekendmaking van de voorwaarden der V.N. en de wijzi ging van de regeling der extra-toela ge van de Nederlandse regering, de verwachtingen over het aantal amb tenaren dat bereid is door te dienen, vandaag weer deden stijgen, lopen de schattingen nog uiteen van 2 tot 40 procent. Vast staat wel, dat ruim 80 procent der ambtenaren met het indienen der verklaring wacht tot (Van onze R'damse correspondent) Een kleine personenauto is gister morgen op de rijksweg Rotterdam Gouda frontaal tegen een bestelwa gen gebotst. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De bestuurder van de personenauto, de 50-jarige draaierij- baas A. Ooms uit Rotterdam, en zijn 49-jarige echtgenote mevrouw G. Ooms-Kalkman, die naast hem zat, werden op slag gedood. Achterin het wagentje zaten de 67-jarige mevrouw S. Vonk-Ooms uit Rotterdam en haar 36-jarige doch ter S. C. Vonk, die bloemiste van haar beroep is. Zowel moeder als dochter zijn zwaar gewond uit het totaal vernielde voertuig gehaald. Zij zijn naar het Bergwegziekenhuis te Rotterdam gebracht. In de bestelwagen zat aan het stuur de 24-jarige paardenverzorger H. C. A. van der Made uit Amers foort. Hij werd licht gewond en kon na behandeling in het Dijkzigtzie- kenhuis naar huis gaan. De 16-jarige G. H. G. Wilgenburg uit Leusden, die zich ook in de bestelauto bevond, was eveneens lichtgewond. Hij werd ter boservatie in het Dijkzigtziekenhuis opgenomen. De heer Ooms, die in de richting Gouda reed. zou te veel naar links hebben gestuurd, waardoor zijn wagen in de heg zou zijn ge raakt. Bij een poging weer op de weg te komen, zou de auto plotseling door de heg zijn gereden en op het weggedeelte voor het verkeer in de richting Rotterdam tegen de bestel wagen zijn gebotst. Een bromfiets met drie jongelui reed zaterdagavond op het Hint- Hamereind in 's-Hertogenbosch plot seling van achter een geparkeerd staande auto het midden van de weg op en werd gegrepen door een van de andere kant naderende auto. Een van de duopassagiers, de 20-jarige dienstplichtige militair M. van Gel der uit Den Bosch, werd op slag ge dood. De twee andere jongemannen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De 31-jarige mevrouw P. A. Go- sens-Snoys uit Breda werd gister middag op de weg van Breda naar Rijsbergen gedood, toen zij snel tus sen de auto's, die in een file naar het corso in Zundert reden, naar de overkant van de weg wilde rennen Zij werd daarbij gegrepen door een van de weinige auto's, die van de andere kant kwamen. Zaterdagnacht is een 27-jarige ongehuwde motorrijder uit Koog aan de Zaan met hoge snelheid op de Provinciale weg in zijn woonplaats tecen een lichtmast gereden en om het leven gekomen. Het 20-jarige meisje, dat op de duo zat, is in zeer ernstige toestand in het ziekenhuis opgenomen. Een rijschoolhouder uit Liempte is zaterdagavond, toen hij op zijn scoo ter van Boxtel naar huis terugkeer de, aangereden door een auto van hemzelf. Hij werd in die auto tege moet gereden door zijn instructeur, zyn verloofde en een zuster van haar. De man werd zo ernstig ge wond, dat een been moest worden geamputeerd. Zaterdagmiddag is bij Noordlaren (Gr.) een auto uit een bocht gevlo gen en tegen een boom gebotst, waarbij is de wagen ingereden op een groep van tien imbeciele meis jes, die onder leiding liepen te wan delen. Vier van haar werden geraakt. De bestuurder van de auto en de meisjes raakten gewond en zijn met ziekenauto's overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen. De andere meisjes kwamen met de schrik vrij. dinsdagmiddag 14.00 uur, het uiterste tijdstip, waarop de verklaring kan worden afgegeven. Ruitentikker steelt gouden armbanden (Van onze R'dam correspondent) Na een anoniem telefoontje uit een café is de Rotterdamse politie er za terdagmorgen in geslaagd een rui tentikker te arresteren, die in de nacht van vrijdag op zaterdag ver moedelijk 20 gouden armbanden ter waarde van ongeveer f 7000,- heeft gestolen. Bovendien werd voor f 1500. schade aangericht aan de etalage ruit, waar hij twee keien doorheen haa geworpen, en aan in de etalage liggende sieraden.Een voorbijgan ger hoorde 's nachts op de Westkruis kade glas rinkelen en zag een man hard weglopen. Het bleek, dat voor de zoveelste maal een ruitentikker het had gemunt op de juweliers zaak van Reinier van der Berg. de voorbijganger waarschuwde onmid dellijk de politie, die uitgebreide maatregelen nam. In de loop van de morgen kwam het anonieme tele foontje binnen, dat een jongeman zich met gestolen armbanden in een taxi bevond. Aan de Maashaven werd de taxi aangehouden en daar in bleek zich behalve de chauffeur Nicholas Contino Gonzales, een 43-jarige Cubaan, die door de Ver enigde Staten na een strafrech telijk vonnis was uitgewezen naar de Ned. Antillen, is vrijdag met ten vliegtuig van de K.L.M. weer in New York teruggekeerd, omdat men hem op Curasao niet heeft willen toelaten. Toen Gonzales op 18 mei j.l. met een vliegtuig uit de Ned. An tillen te New York aankwam, werd op hem een pakje marihana gevonden. Op 14 augustus werd hij veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf wegens het in zijn be zit hebben van verdovende mid delen. Het vonnis zou echter niet ten uitvoer worden gelegd, indien de veroordeelde uit de V S. zou worden uitgewezen naar Curagao. Aangezien Gonzales met een vliegtuig van de K.L.M. naar de Verenigde Staten toas gekomen, kreeg de K.L.M. opdracht, hem naar Willemstad terug te brengen. Toen hij daar ge eninreisver- gunning kreeg en dus vrijdag weer te New York terugkeerde, oor deelde de immigratiedienst te New York, dat de K.L.M. verplicht was, hem nu ook weer naar Curagao terug te brengen. Indien de KLM dit weigert, loopt zij een boete op van 1000 dollar, aldus de Immi gratiedienst te New York. een 19-jarige klassificeerden te be vinden. Hij was in het bezit van 13 gestolen armbanden. Hij beweert er éë:i te hebben verkocht, maar de politie vermoedt dat het er meer zijn. De man werd ingesloten in het hoofdbureau van politie De Pakistaanse brigadegeneraal genoegen moeten nemen Said-ud Din is benoemd tot com- eenvoudige kleine hotelkamer, waar mandant ïan de veiligheidstroepen werken volgens hem onmogelijk was. der Ven Naties in Nieuw-Guinea. De De generaal woont nu in een ruim huis in de nabijheid van het paleis generaal zou vandaag in Hollandia arriveren. De Pakistaanse regering heeft ook een verbindingsofficier benoemd, die van de gouverneur. Hoge officieren van de Ver. Naties, van Indonesië en van Nederland zijn eveneens deze week in Hollandia zal vandaag begonnen aan een tournee arriveren. Deze officier zal in het door geheel Nieuw-Guinea. De missie hoofdkwartier van de Ver. Naties te New York worden gestationeerd, na dat hij zich op Nieuw-Guinea ge oriënteerd zal hebben. De komst van de vele buitenlan ders te Hollandia heeft reeds proble men geschapen ten aanzien van de huisvesting. Het enige hotel, dat ge ëxploiteerd wordt door het gouverne- I wordt geleid door het hoofd van het waarnemersteam van de Ver. Naties, de Zweedse overste Melin. Voor het Indonesische leger zal o.m. generaal Achmad Wiranata Koesoemah de tocht, meemaken en voor de Neder landse strijdkrachten generaal Eek hout. Het gezelschap zal bezoeken bren- o.Ken aan Sorong, het eiland Misool, ment, is overvol De enige buiten- I Fak Fak, Kaimana en Merauke. Men landers, die totnutoe niet in het. ho tel zijn ondergebracht zyn de leden van de Indonesische delegatie, die een huis toegewezen kregen. Na twee dagen zijn ze inmiddels al in een andere woning getrokken, aangezien zij het hun toegewezen huis te klein vonden. Ook de Indiase VN-generaal Idar Jit Rikhve heeft nu een huis in Hol- zal zich op de hoogste stellen van de aantallen van uit het oerwoud te voor schijn gekomen infiltranten. Staatssecretaris Bot heeft zijn be zoek aan Nieuw-Guinea beëindigd en is uit Biak naar New York vertrok ken. Hij zal daar korte tijd blijven om op het secretariaat van de Ver. Naties besprekingen te voeren over de uitvoering van het Nederlands- landia betrokken. Hij had totnutoe Indonesisch akkoord Textiel jaarbeurs ook opgenomen in Kon. Necl. Jaarbeurs De Koninklijke Nederlandse Jaar beurs te Utrecht en de Nederlandse Textieljaarbeurs te Arnhem hebben besloten volledig te gaan samenwer ken. Onder voorbehoud van instem ming der aandeelhouders van de Nederlandse Textieljaarbeurs zal op 1 juli 1963 een integratie tussen beide instituten tot stand komen. De heer A. G. Biemond jr., tot nu toe directeur van de Nederlandse Textieljaarbeurs. zal in dienst treden var. de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs. Onder verantwoordelijk heid van de algemeen directeur, de heer drs. J. H. D. van der Kwast, zal de heer Biemond, naast de heer Meester, die optreedt als directeur commerciële zaken, de functie van di recteur buitenland vervullen. Naast wasmachines -centrifuges - combinaties droogmachines Man aangehouden wegens een poging tot aanranding De Amsterdamse zedenpolitie heeft gisteren een 33-jarige gehuwde bouw vakarbeider uit de hoofdstad in ver zekerde bewaring gesteld wegens een poging tot aanrandig van een 17-jarig meisje. Omstreeks kwart over elf kwam het meisje zaterdagavond terug bij de ouderlijke woning aan de Insulin- deweg van een bezoek aan een nicht je. In het portiek van de woning zocht ze naar de huissleutel, die ze in het donker niet zo gauw kon vin den. Ze deed een stap terug om met behulp van het licht van een straat lantaarn het zoeken in haar hana- tasje te vergemakkelijken. Op dat moment passeerde de 33-jarige bouwvakarbeider. Hij greep het meis BINNENLAND Bij het baden in zee bij Scheve- nlngen is gisteren de 23-Jarlge D. Klein uit Angermunt by Düsseldorf verdronken Zlin lichaam is nog niet aangespoeld Het slachtoffer had fa milieleden naar de badplaats gebracht en zou weer terugkeren naar Duits land om zijn familie een week later weer op te halen. Bij het baden in een van de Vennen bij het viaduct te Heeze in Noord-Brabant, is gistermiddag de 11- iarlge F. L. van der Mijden verdron ken. Toen men de Jongen uit het wa ter haalde bleek het al te laat om met succes kunstmatige ademhaling toe te passen. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf is de ft-Jarige J. Dunsbergen uit Breukelen door onbekende oorzaak te Woensdag vertrekt de 42e lnfan teriebrlgade onderdeel van de le divi sie ..le december" naar La Courtine om gedurende drie weken aldaar te oefe nen. De brigade keert op 29 september ln Nederland terug. Daarna volgt de 11e infanterie brigade. eveneens van de le divisie, die op 27 september Nederland verlaat en terugkeert op 23 oktober. BUITENLAND Een Cubaanse regeringsambte naar ln Havanna heeft meegedeeld dat op het gehele eiland vierhonderd Cu banen zijn gearresteerd. Uit kringen die nauw contact met de regering heb ben wordt vernomen dat er een kom- plot zou zijn ontdekt. Verscheidene personen die met de samenzwering te maken hadden, zouden op ambassades asiel hebben gevraagd. water geraakt ln het Amsterdam-Rijn Kanaal en verdronken. je bij haar schouders vast en drukte vissen en zou tegen twaalf uur naar Bondsrepubliek haai tegen zich aan. Het meisje ver- hu's gaan. Toen hij niet thuis was f*-' weerde zich heftig en begon te gil lcn. De man reageerde daarop met een vuistslag in het gezicht van het meisje, waardoor haar bril sneuvel- waar'de* de Het stukgeslagen glas verwond- I de een van haar ogen. Ze moest zich daarvoor ln een ziekenhuis laten be handelen. De man vluchtte weg. Een voorbijganger zag hem en waar schuwde meteen de politie, die een 8 auto de buurt liet afzoeken. Korte tijd later kon de man op het Javaplein worden aangehouden. Hij heeft gisteren bekend oneerbare be doelingen te hebben gehad. Hij had wat gedronken, doch de politie be schouwt dit niet als een excuus. De bouwvakarbeider is al eerder met de politie in Amsterdam en Groningen ;n aanraking geweest, doch niet voor een zedendelict. de bijzondere zorg voor de textielaf- deling zal de heer Biemond tot taak krijgen de bevordering van het inter nationaal karakter van de Konink lijke Nederlandsche Jaarbeurs. Dit samengaan is. evenals de vorig jaar tot stand gekomen samenwer king met ,,'t Raedthuys" uitvloeisel van het streven van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, om door bundeling van krachten haar deel nemers op de best mogelijke wijze te dienen. gekomen is zijn vader overal gaan zoeken en heeft teneinde raad tegen drie uur de rijkspolitie te Breukelen ingeschakeld. Deze vond op de plek waar de longen had gevist alleen nog de hengel Even later werd het leven loze lichaam gevonden. De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt heeft zich ln een pers- gesprek met de „Neue Ruhr Zeitung" De knaap was met vriendjes gaan uitgesproken voor oprichting in de i Bondsrepubliek van een commissie voor het uitwerken van de grote lijnen van een Duits vredesverdrag Brandt zei verder dat Duitsland allereerst moest streven naar zo nauw moge lijke aansluiting van Engeland en Scandinavië, politiek zowel als econo misch. bij de Westelijke gemeenschap. Ter gelegenheid van de officiële opening van de Leipziger najaarsbeurs heeft de Oostdultse minister van Han del. Balkow, verklaard dat het steeds meer noodzakelijk wordt om de be lemmeringen. die de EEG aan de ontwikkeling van de handel tussen Oost en West in de weg legt, op te ruimen. Volgens het Oostdultse pers bureau ADN kwalificeerde minister Balkow de EEG als een ernstig ont wrichtende factor. Balkow herhaalde de reeds door. premier Chroesjtsjow geopperde suggestie tot het oprichten van een internationale organisatie ter bestrijding van discriminatie ln de wereldhandel. De Inwoners van Singapore heb ben zich in een zaterdag gehouden volksstemming met grote meerderheid uitgesproken voor aansluiting van Sin gapore bij de federatie Malesië. De Portugese regering heeft haar gezant ln Leopoldstad opdracht gege ven om in de krachtigste termen te protesteren tegen het besluit van de centrale Kongolese regering om „op haar grondgebied een basis af te staan ter opleiding van terroristen, die van plan :ijn he'. grensgebied van Angola aan te vallen". De Portugese minister van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de Kongolese regering hiermee het Handvest vgn de VN heeft ge schonden. De 52-jarige mevrouw Bense uit Zandvoort wilde gistermiddag oprui ming houden onder de bezittingen van haar 17-jarlge zoon. die de gewoonte heeft met ontplofbare stoffen proeven te nemen. Zij deponeerde ondermeer enige flesjes met chemicaliën in de vuilnisbak. Op dat moment volgde een geweldige ontploffing. Met zware ver wondingen aan armen en gelaat is de vrouw naar het Sint- Elisabethzieken- huis in Haarlem overgebracht. Na een bezoek van 374,849 perso nen heeft de 3 x A tentoonstelling te Enschede, die op 21 augustus werd ge opend. zaterdagavond om twaalf uur haar poorten gesloten. Het enige paviljoen, dat deze ten toonstelling zal overleven is de hal „100 jaar activiteit", welke naar het sportpark „Het Dlekman" te Enschede zal worden overgebracht en als sport hal dienst zal doen. Zij heeft een nuttige speelruimte van 27 x 85 me ter. De 20-jarige dienstplichtige mili tair A. A. van Osselen uit Breda is gistermiddag tijdens het zwemmen ln het Hollands Diep bij de Moerdijkbrug verdronken. Volgens zijn meisje, dat het zag gebeuren, moet hy last van kramp hebben gehad Het stoffeiyk overschot is nog niet aangespoeld. De 2-jarige Carla Berends uit Lei- muiden is gisterochtend ln het water van de Drecht gevallen en verdron ken. In een onbewaakt ogenblik de vader was naar de kerk en de moe der was in haar huis aan het werk is het kind naar buiten gelopen. Toen mevr. Berends haar jongste dochter miste, rende ze het huis uit om het kind te zoeken. Al spoedig vond zy Carla in de sloot. De levensgeesten waren toen reeds geweken. VOOK HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert. 18.30 Klass. gram 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Accordeonork. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte ork.muz. en zang. 20.10 Zangrecital. 20.30 De vorstin, hoorspel. 21.00 Lichte muz. 21.20 Gewijde muz. 22.05 Gram. 22.15 Amus muziek. 22.30 Nws en SOS.-ber. 22.40 Avondoverd. 22 55 Boekbespr. 23.05 Muz. uit La tijns-Amerika 23 40 Het Evangelie ln Esperanto. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18 00 Nws. en comm. 18 20 Inst rum. trio met zangsollste: Jazz- muz. 18.40 Hammondorgelspel. 19.00 Lichte gram. 19.15 Regerlngsultz.: De radlozllvervloot, gepresenteerd door Herman Stok. 19.30 Amus. ork. 20.00 Dienen als beroep (Van onze t.v.-medewerker) De kijker, die zijn zaterdagavond heeft besteed aan de t.v., zal zien, dat we het onderwerp van professor Van Holk's gesprek als titel boven dit kroniekje plaatsen. Waarom? Wel, we kregen zo dui delijk het gevoel, dat het maken van televisieeen beroep en een lasti ge en veelal ondankbare professie toch feitelijk in laatste instantie „die nen" betekent, althans dient te be tekenen. Met dit laatste voorbehoud willen we uitschakelen al degenen, die het vak bedrijven om eigen ydelheid te strelen of stokpaardjes gemeen goed te laten worden. Hoe moet het oordeel over de VPRO:-uitzending nu luiden als we het dienstbetoon aan de kijker als criterium aanvaarden? Om dat na te gaan, moeten we de onderdelen stuk voor stuk in onze beschouwingen betrekken. Het voorgerecht was volgens een nieuw recept gereed gemaakt. Het heette „Antenne" en was op de jeug dige consumenten gericht. Het ging over ditjes en datjes, waarop we slechts één oog en één oor hebben gericht, totdat .mevrouw Asscher- Pinkhof aan het woord kwam. We hebben ademloos naar deze wijze, ge voelige en begaafde vrouw zitten luis teren en hopen slechts, dat „Anten ne" er steeds in slagen mag een per soonlijkheid van zulk een formaat te vinden om eigen ervaring uit te dra gen. Het monument voor de moeder, wier hart breekt, maar niettemin haar kind koestert met een liedje, staat zeker in vele geesten opgericht. Zij heeft haar dienst goed verricht. Een met veel toewijding in elkaar gezet aardigheidje werd bijgedragen door een klein team jongeren, dat in de Schoolmeestergedichten was gedo ken en daaruit een scenario had op gevist Waar hier met zo grote zorg tewerk was gegaan, hadden we het niet onaardig gevonden als mr. J. van Lennep, de inleider en mentor van Gerrit van de Linde, die van knaap jongeling geworden „in den jare 1825 naar Le.vden gezonden werd ten einde zich aldaar voor het redik- ambt bekwaam te maken", een voor woord gezegd zou hebben, gepresen teerd door de hedendaagse bezorger der herdrukken in de Wereldbiblio theek de auteur C. J. Kelk. De Canadeze bijdrage aan het fes tival te Montreux is ook weer zo'n prettig geval van dienstbetoon. Zij werd gratis aan alle t.v.-diensten ter wereld aangeboden en de VPRO greep die kans voor Nederland. Terecht, want we hebben zelden een zo smaak volle, niet opdringerige demonstra tie ondergaan van wat jazz is of kan zijn. Het werkstukje Was met veel smaak en liefde gecomponeerd. Ernst van Altena had knappe vertalingen in moderne sfeer bijgedragen. Eerlijk gezegd is Simon van Col- lem een fervent berijder van één en kel stokpaardje, een verschijnsel, dat zojuist door ons werd gegispt. Maar Van Collem laat het diertje met zo veel zwier draven, dat ontelbare met veel vreugd zijn capriolen aanschou wen. Hij had ditmaal vooral Lilian Harvey van stal gehaald en haar zelfs in eigen domein opgezocht, maar ook oude films draafden mee. En hoe! Het programma sloot met een kleine bloemlezing complimenten ter gele genheid van de gouden draaidoos. Het slot van de avond werd gevormd door een fraaie door Willy van He- mert uit. het Frans vertaalde éénak- ter, die bijzonder sterk bezet was. Ko van Dijk speelde met groot gemak de vader. Hans Croiset met geladen heid de schoonzoon en gespannen stond Kitty Courbois hem terzijde. Een grillig stukje toneel, dat diep woelde, omdat de jonge generatie zo moeizaam tot het besef kan komen, dat dienstbaarheid in een beroep een besef is, waarvoor gestreden moet worden om het in bezit te krijgen. Het serieuze slotakkoord leek ons een doorslaand succes, niet het minst te danken naast de spelers aan de indringende regie. Van verschillende kwaliteit (Van onze t.v.-medewerker). We hadden ons op de zondag avond eerst door een portie erger- né heen te werken. De trouwe lezer van dit kroniekje weet hoe verheugd wij waren toen het jonge echtpaar per vliegtuig uit het Heilige Land huiatoe ging, want de reisavonturen hadden ons nimmer kunnen beko ren. omdat we teveel glamour en te weinig van het oude Palestina te z.en kregen. Er waren kennelijk een paar ,.set-inns" ingestapt, want de jonggehuwden zijn tot heden nog steeds niet weg te cijferen uit het beeld. Maar wat we gisteren ervoeren, heeft ons verbijsterd. De jonge man lus voor uit de bijbel en zijn vrouw bereidde hem een sinaasappel ter consumptie. Even later werden de rollen verwisseld en ging hij on- oer het voorlezen notabene zitten peuzelen. Als de NCRV bezwaar heeft tegen een liedje uit „M.v fair Lady" tijdens een nationale uitzen ding. mag dat voor ons best gezegd wezen, hoewel we het een beetje kin derachtig vinden. Maar dan staat ze in ieder geval in haar princi pale) recht. Aan de andere kant heeft ze dan echter zelf bijzonder strikt te waken tegen profanatie op eigen erf. Welnu, naar onze smaak liep de vrijmoedigheid gisteren de spulgaten uit. Het was ergerlijk. De klap op de vuurpijl was het ant woord op de vraag, wat de strekking van het verhaal van Jozef wel zijn mocht. Het luidde lomp: ..Laat jezelf c'an maar naar Egypte ontweren". Op een volslagen ongedwongen ma nier. geheel ontspannen, stelde Elly van Stekelenburg haar grote talent ten toon bij de voordracht van een Amerikaans negerverhaal. Wij wer den vooral door de actrice geboeid, want de monoloog had niet zo erg teel om het lijf. Het BBC-filmpje over de Hover craft was wat langdradig, maar ja. zc zijn er ook trots op ginds, dat een Brit een ei van Columbus heeft ontdekt. Het hoofdnummer was de vertol king van Claude Debussy's „Ver leren zoon", een zang- en dansspel, een cantate, een ..Scene lyrique". ook wel genoemd, maar op het scherm een opera geheten. We hebben ge boeid geluisterd en het luistergenot werd ondersteund door actie in een krachtig decor. De kern van het verhaal, de herkenning na de terug keer van de verlorene door de moe der. was inderdaad een muzikaal en dramatisch hoogtepunt, alsmede de lofprijzing van de vader. De slot apotheose. de gemeenschappelijke dankzegging was eveneens overtui gend. MAANDAG Stadhuis (Burgerzaal): Afscheid van de wethouders J. C. van Schaik, A. J. Jongeleen en J. G. Hagens. 4 uur n.m. DINSDAG Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. Oosterkerkstraat 11: Wethouder J. C. van Schalk opent Leidse Avond- H.B.S. 7 uur n.m. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur n.m. Vroom en Dreesmann (lunchroom) Brelmodellenshow te 10.30 uur v.m. en 2.30 en 4 uur n.m. WOENSDAG Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur n.m. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. Pieterskerk: Orgelconcert Adriaan Engels. 8.15 uur n.m. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Demonstraties Kon. Ned. Natuur historische Ver., 8 uur nm. VRIJDAG Kurhaus (Scheveningen)Mode show Couture Riël-Leiden. 8 uur nm Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. Stationsplein: Excursie Ned. Chr, Relsver. naar Aalsmeerse Corso. 7 uur nm. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk, lO- 11 uur. bybelstudie, 11-12 uur. ds. J. Knopper van Gouda. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen, 4.30 en 6.30 u nm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, 10.30 uur vm. TENTOONSTELLINGEN Dag 10-4 uur .zondag Geref. Jeugdhuis (Breestraat 19): Ben van Kempen en Ton Verhelj ex- Soseren etsen, tekeningen en keramiek /erkd. 6 tot 9 uur nm. 's-Zaterdag 12 tot 6 uur. Zond. gesloten (t.e.m. 15 september). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Luchtfoto en archeolo gie". Dagelijks 10-5 uur: 's zondags 1-5 uur (t/m 30 september). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Naar wyder horizon" Werkd 10 tot 5 uur; 'e zondags 1 tot 6 uur (tot 8 oktober) Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dageiyks 10-4 uur. zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Trianon: „Ik bemin, JIJ bemint". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: ..Zelfmoordbataljon". 14 Jaar. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus „Het geheim van het zwarte museum". Casino: „Met de buurvrouw op stap". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 4.45, 7 en 9.15 uur. alleen vrij dag, zat. en zond. te 2.30 uur „Kol dercocktail". Lldor „El Cld". 14 jr. 7.30 uur. Dag. 2.30 en Luxor: „Ursus de leeuwenkoning". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Voetstappen zonder spoor". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theatcr - Wassenaar: Vrydag 8 uur; zat. 7 en 9.15 uur „De zwarte monocle". 18 Jr; zond. 7 en 9.15 uur; ma. en wo. 8 uur „Vrijgezellenflat". 14 Jr. Donderdag 8 uur „Lino ln de knel". 18 Jr. Zond. en wo. 2.30 uur „Conny en Peter maken muziek". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden Is geopend voor spoed eisende gevallen Apotheek D. C. Kok. Rapenburg 9. tel. 24807. Ook de Apo theek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp ls geopend. Bi| geen gehoor van Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Nws. 20.05 Radio Fllharm. ork., groot koor en soliste: Klass. en moderne muziek. 21.25 Op de praatstoel. 21.50 Licht ork. 22.20 Act, 22.30 Nws. 22.40 Gitaarrecital. 23.15 Lichte gram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal, en weeroverz. KRO: 20.20 Woord en beeld. 20.35 Te kenfilm. 21.00 Licht ens. 21.25 Docu mentaire over Japan. 22.10 Epiloog. VOOR DINSDAG 4 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Klass. gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Amus.muz. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Klass. gram. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.24 Klass. gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Muziek houdt fit. 11.50 Volaanvooruit, praatje. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.04 Popul. gram. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht lunchconc. 13.00 Nws. 13.15 Platennws. 13.30 Amusmuzlek. 14.00 Moderne orkmuz. 14.35 V. d. platte landsvrouwen. 14.45 Omroepdubbel- kwartet. 15.00 Lichte gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Bidstond v. d. zieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: De Ned. Antillen, door Frank Martinus Arion. KRO: 18.00 Dansork. en zangsolist. 18.20 Regeringsuitzending. 18.30 Radio- Volksuniversiteit: Van Bach tot Bou- lez - IX, door H. Citroen. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichte gram. 20.10 Wereldmuziekconcours Kerkrade 1962: Orgelspel. 20.45 Klass. en moderne ka- mermuz. 21.15 Radio Filharm. ork. en solist: klass. muz. 22.15 22.25 gram. 23.15 Planorecital: klass. muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Ochtendgym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Blokfluit en klavecimbel: oude muz. 9.40 Morgen wijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Arbeids vitaminen 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Instrum. trio: Jazz- muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz v. d. landbouw. 12.30 Meded. t b.v. land- en tulnb. 12.33 Metropole ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded, event, act. of gram 13 25 Beursber. 13.30 Militair ork. 14.00 Mo derne kamermuz. 14.40 V. d Jeugd. 15.00 Sopraan en piano: klass. liede ren. 15.30 De vrouw ln het wit, hoor spel. 16.10 Hongaarse melodieën. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Licht ens. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Pianospel. 18.30 Licht ork. en licht vocaal ens. 19 00 Paris vous parle, gesproken brief uit Parijs 19.05 Bel canto. 20.00 Nws. 20.05 Dlscolarla. 21.00 Dansork. en zangsollsten. 21.45 Suc cessen en teleurstellingen van het we tenschappelijk kankeronderzoek, lez. 22.00 Bariton en piano. 22.30 Nieuws. 22.40 Act. 23.00 Hedendaagse Rus sische muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Internationaal agrarisch nws. 20.00 Journ. 20.20 Zendtijd poli tieke partijen: Ultz. van de Katholieke Volkspartij. KRO: 20.30 Woord en beeld. 20.40-22.40 Uit het Hollywood der Jaren twintig, documentair progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 13.40 Klankb. 14.10 Muziek uit historische gebou wen: Vocaal en Instrum. ens. 14 40 Lezing of voordr. 15.00 Hoorsp. 15.30 Amus.muz. 16.15 Quiz. 16.45 Lezing. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. regio- progr._ 19.00 Fanfare-ork. 19.30 naai Lezing. 19.45 Klankbeeld. 20.30 Gram. 21.30 Rep. wetenschappelijke bijeen komst te Manchester. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Gevar. muz. 22.59 Weerber. 23.00 Nws. 23.02 Voordr. 23.15-23.35 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Popul. gram. 12.31 Gevar. pro gramma v. d. arb. 13 00 Autoraces. 13.30 Nws. 13.35 Crlcketultsl. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15 00 Dansmuz. 15.31 Muziek bij het werk 16 15 The Dales, dagb. 16.31 Uitslagen races en crlcketultsl. 16.35 Gram v d Jeugd. 17.00 Jong talent. 17.31 Gevar. muz. en ber. 18.33 Sportoverz. 18.45 Hoorsp. 10.00 Nws. en Journaal 19.25 Sport. 19.31 Hoorspel. 20.00 Theater- ork. en zang. 20.31 Hoorspel. 21.00 Ver- zoekprogr. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Nws.. sport en act. 22.41 Gevar. muz. 23.31 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 in. 12.00 Pianospel: lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Operettemuz. 16 00 Kamer muz. 17.20 Kamerrmuz. 17.45 Lichte gram. 19.00 Nws. 19.15 Lichte orkest muziek en zangsolisten. 21.15 Gevar. gram. 21.45 Nws. 23.20 Omroep symf. ork., dameskoor en solisten: moderne ï?,uz,_24,00 Nws- 0-20 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3. 289 en 235 m. i 12,00„ ^ws. 12.10 Moderne ork.wer- ken 13 05 Gevar. muz. 14.15 Holland Festival 1962: Concertgebouw en so listen: Moderne en klass. muz. 15 45 S?JXr-„«ram- 1830 Gram. 19 00 Nws. 19.20 Gram. 20.00 Festival Nuits de Sceaux 1962: Kerkconcert: Franse en Belgische gewijde muz. 22.00 Gevar. gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 12.00 Nws. 12.03 Lichte gram. '22 ^eerber- 12.35 Tuinbouwkroniek. k„,c i^a,"esn^z 12,50 Beursber. 13.00 wws 13.15 Kamermuz. 14.00 Une vie TiX?ar* °,pera' 15,15 Kamermuz. i« o« .V chte ork muz 16 00 Beursber. 16.06 Marsmuz. 16.30 Klass. en moderne kamermuziek. 17.00 Nws 17.15 Lichte muz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Kamer! muz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Gram. S"o ^WS" Lichte ork.muz. 19.50 Le ning- 20.00 De Temptatie, hoorsp. 20.36 Mis'?U?' -1J Jazzmuz. 22.00 Nws. i.iï. .Omroep symf. ork. en zangso listen. amus. muz. 22.55-23.00 Nws. 140?uWS' 1315 Lichte eram. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam zwaar bew vtïL? zwaar bew Ypenburg half bew Vllssingen half bew. Eelde licht bew De Bilt licht bew. Twente onbewolkt Eindhoven half bew. 'Li™burg onbewolkt Helsinki onbewolkt Stockholm zwaar bew Oslo geh. bew. Kopenhager geh. bew. Aberdeen regen Londen zwaar bew zzo Brussel onbewolkt zzo Luxemburg onbewolkt - ParUs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Ztlrlcb Genéve Locarno Wenen fnnsbruck Athene Rome Macclo Madrid Mallorca Lissabon s a g'2 2 a Sêr CM 2 22 O 2 20 O 2 22 0 21 O 0 2 22 2 22 3 23 2 24 2 24 O 3 14 0 1 12 1 3 13 4 3 18 6 20 5 25 O 2 24 0 1 26 O half bew. o 2 36 0 onweer wzw 3 27 0 3 licht bew w.stil 31 O onbewolkt nnw 4 27 o licht bew w.ftll 22 0 onbewolkt no 2 27 O onbewolkt w.stil 27 O onbewolkt w.stil 27 0 onbewolkt w.stil 32 O licht bew w.stil 23 O licht bew zo 1 22 o onbewolkt wnw 2 28 O onbewolkt nno 8 33 O onbewolkt w stil 35 o onbewolkt no 2 29 O zwaar bew w.stil 35 0 licht bew. w.stil 32 0 onbewolkt zo 3 27

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2