AARDBEVINGEN TEISTEREN PERZIE: 6000 DODEN Wapengeweld in Algerije RUSSEN LEVEREN CUBA WAPENS Dichte stofwolken hangen boven het uitgestrekte rampgebied Drie gewonden bij zinloze steekpartij (§ud KONGOLEZEN OP BASIS KAMINA IN KATANGA WEERBERICHT Twee militairen bij ongeval gewond Man met bijl op liet hoofd geslagen Betogende bevolking probeert burgeroorlog te voorkomen Indonesisch parlement gaat akkoord Wervelstorm in Hongkong: 97 doden AUTO GRIJPT AANHANGER: DRIE DODEN tëitws I Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 3 SEPTEMBER 1962 No. 30746 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E A E van Disftoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.85 per week. Witte Singel 1. Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 PERZIE Meer dan zesduizend mensen zijn om het leven ge komen bij de verschrikkelijke aardbevingen, die west- Perzië in de nacht van zaterdag op zondag hebben ge teisterd. Men vreest dat het dodental verder zal stijgen: militairen zijn nog steeds bezig slachtoffers uit het puin op te graven. Premier Assadollah Alam sprak van „de ergste natuurramp waardoor Perzië ooit is getrof fen". Hele dorpen zijn met de grond gelijk gemaakt. Alleen al in de twee zwaarst getroffen dorpen, Daresfahan en Avaj, zijn ten minste 4.500 personen gedood. Steeds meer reddingsploegen, sommige per muilezel, begeven zich naar het rampgebied, dat een driehoek van ongeveer 21.000 vier kante kilometer beslaat die wordt begrensd door de steden Gazvin, Saveh en Hamadan. Ooggetuigen hebben verklaard, dat wolken stof boven het hele rampgebied hangen. Wenende overlevenden zoeken tussen de overblijfselen van duizenden in gestorte lemen hutten naar over levenden. Gisteren en vandaag zijn af en aan vliegtuigen naar het gebied vertrok ken om medicamenten en andere be nodigdheden af te gooien boven af gelegen bergdorpen. Het Perzische le ger is een grootscheepse reddingsac tie begonnen. De voornaamste beving begon za terdagavond om 20.20 uur Ned. tijd. De beving was zo zwaar, dat de re gistratie-instrumenten van het seis mologisch instituut van Teheran de fect raakten. De aardschokken hiel den de gehele nacht aan. Het epi centrum van de aardbeving lag onge veer 160 km ten westen van de hoofd stad Teheran. Vrachtauto's en bussen met gewon den blijven de Perzische hoofdstad binnenstromen. De regering heeft be paalde ziekenhuizen aangewezen, waar zij zullen worden verpleegd. Naar het getroffen gebied zijn me dische ploegen vertrokken om het uitbreken van besmettelijke ziekten tegen te gaan. Ser ie Volgens de Katangese regering zou den troepen van het Kongolese na tionale leger op de militaire basis Kamina, in midden-Katanga, zijn aangekomen. Deze basis staat onder beheer van de Verenigde Naties, en ligt ongeveer 25 kilometer van de stad Kamina, waar president Tsjom- be op het ogenblik vertoeft. Kimba, Katanga's minister van Buitenlandse Zaken, heeft tegen de komst van de Kongolese troepen krachtig geprotesteerd bij de VN- vertegenwoordiger in Leopoldstad, Gardiner, en de Verenigde Naties er van beschuldigd te willen trachten Katanga voor een voldongen feit te stellen. President Tsjombe heeft zaterdag in Kamina verklaard bereid te zijn tot nieuwe besprekingen met de cen trale regering, doch nooit „onder druk" te zullen onderhandelen. Waarnemers verwachten dat door de komst van de Kongolese troepen op de basis Kamina de bereidheid van Katanga om ih te stemmen met de door secretaris-generaal Oe Thant ingediende voorstellen tot hereniging van Kongo, zal afnemen. L'GEr- TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. La gere temperaturen overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur). (STRANDVERWACITTING) Morgen iets minder warm door een zwakke naar zuidwest ruimende wind. Zonnige perioden en overwe gend droog. In de middag ongeveer 20 graden. Zeewater bijna 17 graden. Vooruitzichten: zonnige perioden met na morgen een grotere kans op een bui. 4 SEPTEMBER Zon op: 5.06 uur; onder: 19 22 uur; Maan op: 11.13 uur; onder: 21 41 u Hoogwater te Katwijk -e 6.08 cn 18.26 uur, laagwater te 2.05 en 14.14 uur. De aardbeving van zaterdagavond was de jongste in een serie aardbe vingen die de laatste weken zich over de gehele wereld hebben voorgedaan, en wel in Zuid-Italië, enkele dagen Prinses Beatrix °P Fraiis Halsexpositie Vanmorgen heeft Prinses Bea trix een particulier bezoek ge bracht aan de Frans Halsten toonstelling te Haarlem. Om half tien arriveerde de Prinses aan het Klein Heilig Land en werd ontvangen door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers. De directeur van het Mu seum. de heer H. P. Baard, heeft Prinses Beatrix rondgeleid. Het bezoek duurde tot ongeveer half twaalf. Een der dochters van de burgemeester was bij het bezoek tegenwoordig. later in Athene en Malta, op het Ja panse eiland Mijakejima, die gevolgd werd door enige kleinere bevingen in midden-Japan en de Izu-eilanden. In Salt Lake City, Utah, werden verleden week gebouwen beschadigd door een aardschok, die tot in Idaho en zuidoost-Wyoming werd gevoeld. In Los Angeles werd zaterdag een lichte aardschok waargenomen. Be gin augustus werden in Columbië (Zuid-Amerika) ongeveer 50 mensen bij een aardbeving gedood. In Perzië zijn de laatste vijf jaren 7.500 mensen door aardbevingen om gekomen of gewond. In 1957 werden 3000 mensen het slachtoffer bij twee bevingen, in juli en december. In april 1960 doodde een aardbeving in zuid-Perzië 3.500 mensen. landsche Roode Kruis heeft klaar ge maakt voor hulp aan de slachtoffers bij de aardbeving in Perzië. met het eerste lijnvliegtuig van de KLM gra tis naar Perzië vervoerd. Deze eerste zending omvat thans 500 sets bloedplasma, 50 tenten voor 400 personen, kleding voor 500 kin deren. 1000 blikjes melk. en duizen den stukken zeep. Het geheel heeft een waarde van 35.000 gulden. Girorekening 777 t.n.v. het Ned. Roode Kruis is opengesteld voor bij dragen aan de hulpverlening van slachtoffers in Perzië. Deelnemi mg Koningin Juliana heeft gisteren een telegram van deelneming gezon den aan de Sjah van Perzië naar aanleiding van de aardbevingsramp die dit land heeft getroffen, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst meege^ deeld. Daarnaast heeft de Koningin een bedrag ter beschikking gesteld als bijdrage ter leniging van de eerste nood. Morgenochtend vroeg wordt de eer ste zending goederen die het Neder- (Van onze Haagse correspondent) Een even massale als zinloze vechtpartij in de Haagse Raam straat heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee mannen in het ziekenhuis gebracht. Voor het leven van een van hen wordt gevreesd. Het is een 49-jarige magazijnmees ter, die met zijn echtgenote en een vriend om kwart over één in de Raamstraat liep. Het echtpaar was in een café aan de Raamstraat geweest en kwam op weg naar huis de vriend een 19-jarige student, tegen. Toen zij met zijn drieën vlak bij de Grote Marktstraat wat stonden te praten, draaide een taxi de Raamstraat in. Het drietal ging opzij om de taxi in de smalle straat te laten passeren. Kennelijk niet vlot genoeg naar de Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Minister Korthals van Ver keer en Waterstaat is zaterdag na een bezoek aan de West op Schiphol teruggekeerd. Hij werd verwelkomd door de gevolmach tigd minister van de Antillen, de heer Lampe. zin van de twee inzittenden, varens gezellen. Een van hen opende meteen d: achterportier. De student duwde de deur weer dicht. Even later stopte de wagen. Terwijl een van de passa giers afrekende met de chauffeur, liep zijn collega naar de student en begon te schelden en te dreigen. Zo dra was zijn collega bij hem of hij liet het niet bij woorden, maar trok zijn mes en stak de student enkele malen in de heupstreek. De magazijnmeester, die de student te hulp schoot, werd ook door de zee lieden aangevallen. Door steken in borst en buik werd hij levensgevaar- luk gewond. De student ren- de een café binnen om hulp te halen maar ook een 24-jarige kunstschilder! die dat varkentje wel even zou was sen. werd met messteken ontvangen. Het mes doorboorde zelfs zijn long top, maar desondanks werd hij ge lukkig niet levensgevaarlijk gewond. Het tumult in de nacht trok van zelfsprekend grote belangstelling. De bezoekers van twee café's in de buurt mengden zich in de strijd en spoedig was er sprake van een volledige kloppartij. Zelfs de echtgenote van de magazijnmeester liep klappen op terwijl haar man bloedend op straat lag. Pas toen de beide varensgezellen de benen hadden genomen luwde de strijd. Een patrouillerende agent kreeg van de student echter een sig nalement plus de mouw van een col bertjasje, dat een van de twee zee lieden in de strijd had gelaten. De politieman klauterde meteen op de fiets van de student. Enkele straten verder zag hij de mouwloze man al lopen. Weinige minuten later zat deze in een cel van het Bureau Bui tenhof. Zijn collega kon men die nacht niet meer te pakken krijgen. De dienstplichtige soldaten A. J. Schouten en L. Wieten zijn respectie velijk aan knie en arm licht gewond geraakt door een ongeval met een karabijn, zo is in Hollandia be kend gemaakt. De beide militairen zijn in het ziekenhuis in Sorong op genomen. Het is niet bekend, hoe het ongeluk gebeurd is. maar de militaire woordvoerder deelde desgevraagd me de, dat er slechts sprake was van een ongeval, dat niets te maken had met enige vijandelijkheden. Zoon gearresteerd (Van onze R'damse correspondent) Zwaar gewond werd een 58-jarige portier zaterdagavond in zijn Gorin- chemse woning aangetroffen. Zijn schedel was gedeeltelijk verbrijzeld. Feti hakbijl werd naast hem gevon den. Later op de avond werd de 25- jarige zoon van het slachtoffer ge- gee» sprake. Hij vroeg de dokter rus weest. De politie trof later bloedvlek ken op zijn overhemd aan. De jon geman een intelligente, maar een zelvige figuur, wat moeilijk in de om gang maakte een onverschillige indruk bij zijn thuiskomst. Terwijl een arts zijn vader hulp verleende was er van enige ontsteltenis bij hem arresteerd. Zwaar geboeid werd hij overgebracht naar het politiebureau. Hoe het drama zich afgespeeld heeft is niet bekend. Het slachtoffer had met zijn vrouw 's avonds wat gewandeld. Kort nadat zij terugge keerd waren, ging de vrouw weer weg Haar man bleef met de zoon in het huis achter. Toen zij terug kwam vond zij haar man zwaar ge wond in de leunstoel, waarin hij naar de televisie had zitten kijken. Het tcestel stond nog aan. De man had het bewustzijn niet verloren. In het ziekenhuis bleek, dat zijn toestand zeer ernstig was. Voor zijn leven wordt gevreesd. Een half uurtje, nadat de man was gevonden, keerde de zoon in de woning terug. Hij ging naar boven om zich te verkleden. Hij zei in de binnenstad van Gorinchem te zijn ge- tig toestemming om over het lichaam van zijn vader te mogen heenstap pen om zich boven te kunnen ver kleden. Het gezin woont al geruime tijd in Gorinchem. De vader is gepen sioneerd sergeant-majoor van de Ken. Marine en werkte nog als por tier bij de Kalkzandsteentabriek in Merwede. De zoon was werkzaam bij de gemeente Rotterdam in een admi nistratieve functie. De zoon heeft nog niet bekend. Het staat echter vast. dat hij 's mid dags met zijn vader ruzi» heeft gehad over het stallen van een motorfiets. De zoon heeft al eens een korte ge vangenisstraf uitgezeten wegens mis handeling. Zonder directe aanleiding sloeg hij namelijk in april een 17-ja- rige jongen op straat met een knup pel bewusteloos. Persbureau Tass geeft toe De Sowjet-Unie heeft bij be-1 ging zal brengen in het officiële sprekingen met een Cubaanse af- j Amerikaanse standpunt, zoals dat vaardiging toegezegd wapens aan j woensdag door president Kennedy is Cuba te zullen leveren, zo heeft hp?!^!-88^ t r 01ï~ Tass bekendgemaakt. Het Rus- 4er het W" zou ztm als sische persbureau zegt in een communiqué, dat de regering van Castro om wapens en deskundi gen voor het opleiden van Cu baanse soldaten heeft verzocht met het oog op de bedreiging van Cuba van de zijde van „agressieve imperialistische kringen". Westelijke diplomaten zeiden, dat de verklaring hoogstwaarschijnlijk slechts het vermelden van voldongen I feiten was. In Cuba zijn onlangs meer dan twintig Russische schepen Maar gisteren werd hij thuis aan- aangekomen, waarvan sommige gehouden. De magazijnmeester en de kunstschilder werden in het zieken huis aan de Zuidwal opgenomen. De student kon na de behandeling van zijn wonden huiswaarts keren. het geheim in de nacht werden ge lost. In politieke kringen in Washington wees men erop. dat de overeenkomst tussen Rusland en Cuba geen wijzi- (Van onze Parijse correspondent) Wat men al dagen vreesde, is gisteren gebeurd: de papieren oorlog in Algerije is uitgelopen op een bloedige strijd, de mani festen en proclamaties hebben plaatsgemaakt voor de wapens. In Parijs hoopte men vanmor gen echter nog steeds, dat het Algerijnse volk, dat al van zo veel wijsheid en zelfbeheersing heeft blijk gegeven, er ook nu in zou slagen de twee rivaliserende clans van Ben Bella en de vierde willaja ervan te weerhouden hun politieke geschil door middel van een complete burgeroorlog te be slechten. De eerste dnden en gewonden moe ten echter al worden betreurd. Offi cieel werd vanmorgen in Algiers meegedeeld, dat twee personen zijn gedood en tientallen gewond. Ver moedelijk is het aantal slachtoffers, van wie de meesten in de kasba van Algiers en in Boghari, 125 km ten zuidwesten van de hoofdstad, zijn gevallen, echter veel groter. Behalve de schietpartij in de kas ba van Algiers tussen militairen en benbellisten van zondagavond, is het gisteren op drie plaatsen ten zuiden van de Algerijnse hoofdstad tot ge vechten gekomen tussen Ben Bella's troepen en soldaten van willaja 4. Na een strijd van twee uur keerden de optrekkende troepen van het poli tieke bureau naar hun oorspronke lijke stellingen terug. Direct na het bekend worden der gevechten verschenen in Algiers dui zenden moslims op straat die „Een heid, geen bloedvergieten!" riepen, terwijl auto's met loeiende claxons door de stralen reden. In Tiaret, ten westen van Algiers, gingen grote groepen Algerijen op straat zitten om te voorkomen dat de militairen van beide partijen slaags zouden ra ken. In het gebied van Boghari kwa men tweehonderdduizend boeren sa- man om de strijd te voorkomen: te dien einde brachten zü de gehele nacht van zaterdag op zondag lig gend op straat door. Ben Bella is er dus niet voor te ruggedeinsd met zyn zwaar bewa pende mannen te pogen nu ook Al giers in zijn handen te krijgen. De hoofdstad wordt beschouwd als het laatste bolwerk van de GPRA, de voorlopige Algerijnse regering, die in feite echter van al haar prerogatie ven is beroofd, doch waarvan de de Amerikanen Cuba zouden" bin nenvallen. Volgens de jongste schatting van het State Departement zijn er op het ogenblik zo'n vierduizend Russen in Cuba. Het betreft hier echter geen troepen in de zin van gevechtseen heden. Vermoedelijk, aldus het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, hebben de Russen de Cubanen luchtafweerraketten gele verd. Rusland heeft aldus Tass ook toegezegd Cuba te helpen bij het opbouwen van een ijzerindustrie en b(j de uitbreiding van drie ijzerfa brieken. Ook zullen de twee landen voortgaan met de „uitwisseling van hun landbouwervaringen" en zullen Russische specialisten op het gebied van bevloeiing, landwinning en wa terkracht naar Cuba gaan. De Cubaanse delegatie die de be sprekingen in Moskou heeft gevoerd, stond onder leiding van de minister van Industrie, Guavara. Zaterdagochtend arriveerde de Zuiderkruisin Amsterdam met ongeveer 600 repatrianten en evacué's uit N ieuw'—Guinea. De kennismaking met het kille Hollandse klimaat viel niet altijd mee. Het Indonesische parlement heeft zaterdag de overeenkomst tussen Ne derland en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea goedgekeurd. Het parlement aanvaardde ook een resolutie, waarin de politiek van pre sident Soekarno inzake westelijk Nieuw-Guinea werd gesteund. De president werd gemachtigd onder handelingen over deze kwestie voort te zetten. Tenmiste 97 mensen zijn ge dood en 390 gewond door de wer velstorm „Wanda" die zaterdag Hongkong heeft getroffen. De wervelstorm met windstoten van 250 km heeft acht uur ge woed. Daken werden van huizen gerukt en schepen werden op het strand geworpen on door elkaar gegooid. Verscheidene vaartuigen zonken. De meeste doden zijn gevallen in het dorpje Hongkong, op het schier eiland Kowloon, gelegen dorpje Sjatin, dat door een reusachtige vloedgolf werd getroffen die het plaatsje onder drie meter water zette. Er zijn thans meer dan 40.000 dak lozen in Hongkong en omgeving. Advertentie premier, Ben Khedda, gisteren niet temin een klemmende oproep tot de politieke leiders heeft gericht om hun tegenstellingen in een onderling overleg met hem te komen regelen. Ben Khedda heeft met zijn appèl stellig de diepste gevoelens vertolkt van de overgrote meerderheid van het Algerijnse volk en hij werd in Algiers dan ook door een talrijke me nigte onstuimig toegejuicht. Of zijn waarschuweingen echter ook door zijn voormalige kameraden uit het Algerijnse verzet te harte zullen wor den genomen is de vraag. De harts tochten zijn hoog opgelaaid en twee legermachten van de 4e willaja en van Ben Bella die tot de tanden ge wapend zijn, staan nu tegenover el kaar en de eerste schoten zijn al ge lost. De situatie is dus. alles bijelkaar WCIJ UTOUt. uui in het afgelopen weekeinde ontegen- het leven Zijn naam ls nog niet be- zeglijk veel ernstiger en dreigen- kend. De bestuurder van de totaal der geworden, al lijkt een burger- vernielde - personenauto kreeg een oorlog nog met onvermijdelijk. Met shock. grote spanning werd vanmorgen I.. de tegenligger zat de heer Cre- daarom uitgezien naar de verklarin- mers uit Maastricht achter het stuur, gen die Ben Bella vanmiddag zou 1 Hij moest, met, inwendige kwetsuren afleggen op een persconferentie, die naar het ziekenhuis in Heerlen wor- hij in Oran zou beleggen. den overgebracht. Drie personen zün vanmorgen om het leven gekomen bij een verkeers- ongeval op de Rijksweg Vaals- Maastricht. Het ongeval gebeurde, toen een personenauto uit Maastricht een geparkeerde vrachtwagen met 1 aanhanger wilde passeren, terwijl een tegenliggei naderde. Bij deze ma noeuvre greep de personenauto de aanhanger, die over de weg meege- sleurd werd. De 25-jarige J. H. L. Mullenders en de 32-jarige L. J. Verheijden, beiden uit Maastricht, werden uit de wagen geslingerd en overleden ter plaatse. No? een derde inzittende kwam om Deze week: SCHOOLKLEDING Pantalons - ijzersterke polyester 8 jr. 13»7S Schoolshirts exclusieve herfstkwaliteit 8 jr. 8.®s Wollen jassen met warme voering 8 jr. 37.™ KI. stijging per maat Uit het Leidsch Dagblad van 3 Sept. 1862: Te Hildesheim groeit ne vens de groote kerk, den Dom een rozenboom, welks stam een verbazende dikte heeft i en met duizenden roozen be laden is. Men verzekert dat de stam is geplant door kei zer Karei den Groote.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1