altijd tot een groter verbruik Toenemende welvaart leidt niet Bezwaren tegen hulp ontwikkelingsgebied Kerkdiensten Leiden en omgeving Even pauze...Coca-Cola verfrist u het best! Pilmanschool Brand gesticht in bedrijf: ton schade Plastic melkkrat verdringt ijzeren Onberekenbare Sow jet-Unie Schoolboeken Zandvliet9» Zondag 2 september Probleem cler lage grondstoffenprijzen LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1962 (Van onze financiële medewerker) De overigens wel zeer vage perspectieven ten aanzien van een herstel der economische betrekkingen tussen Nederland en Indonesië hebben opnieuw de aandacht- gevestigd op de deplorabele toestand waarin de meeste grondstoffenlanden, waar onder ook Indonesië kan worden gerekend, verkeren. Het is zeker niet zo dat als de Nederlandse ondernemers, al of niet met terug gaaf van genationaliseerde eigendommen, weer tot Indonesië worden toegelaten, hiervan op korte termijn voor ons land grote materiële voordelen kunnen worden verwacht. Nog afgezien van de geheel andere voorwaarden, welke dan voor de exploitatie van de bedrijven in dat land zullen gelden, is er in de economische positie van Indonesië na de oorlog een zodanige verandering ge komen, dat ook met Nederlands koopmanschap en Nederlands kapitaal vooreerst van een winstgevende exploitatie geen sprake zal zijn. Niet alleen omdat wat in de loop van vele jaren met grote inspanning en ten koste van enorme kapitalen kon worden opgebouwd, is vernietigd dan wel schromelijk verwaarloosd, maar ook en zeker niet in de laatste plaats omdat de waardering voor de tropische produkten in het alge meen na de oorlog aanmerkelijk is verminderd en de prijzen daardoor in sterke mate zijn gedaald. Tenslotte is er het onberekenbaar aanbod van Rusland, waardoor de grcndstoffenmarkt af en toe wordt ontwricht, een tactiek waarvan de bedoeling duidelijk is. Russische invloed Het is dan ook geen wonder dat men zich op Internationaal ni veau reeds lang met het probleem van de armoede in de ontwikkelings gebieden bezig houdt en op midde len zint om door een stabilisatie van de grondstoffenprijzen die lan den tot een zekere mate van w^J- vaart te brengen. Politieke overwe gingen spelen hierby ook een rol en vooral de V.S. hebben er uit dat oogpunt belang bij dat de Zuid-Ame rikaanse en Afrikaanse landen, nu de meeste er van hun onafhankelijk heid hebben gekregen, als gevolg van financiële steun niet in de Russische invloedssfeer terecht komen. Het is gebleken dat de van die zij de verleende steun tot dusver nog weinig effect heeft gehad, maar ook wat Amerika en Europa voor de grondstoffenlanden hebben gedaan heeft er nog niet toe geleid dat de koopkracht op een zodanig peil is gekomen dat de bevolking zich een redelijke behoeftenbevrediging kan veroorloven en die landen als solven te afnemers van de industriële pro dukten uit de Westerse landen tot een verhoging van het algemeen wel vaartspeil in de wereld kunnen bij dragen. Als gezegd wordt op internatio naal niveau gepoogd dat doel te be reiken. Het Internationaal Monetair Fonds heeft reeds grote kredieten verstrekt, de VS zyn daarin ook niet achtergebleven en onlangs heeft de Internationale Kamer van Koophan del over de hulp aan de grondstof fenlanden een uitvoerig rapport op gesteld, waarin de mogelijkheid om op multilaterale basis, d.i. door sa menwerking van een groot aantal landen, een systeem op te zetten, aan een diepgaande studie is onder worpen. Intussen hebben ook de ver- tegenwoordigers van 18 Afrikaanse landep onder auspiciën van de eco nomische commissie voor Afrika (ECA) van de VN de koppen bijel- kaar gestoken om hun economie te beschermen tegen de gevolgen van de lage fluctuerende grondstoffen- prijzen op de wereldmarkt. Moeilijkheden Het is echter gebleken dat de hulp aan de ontwikkelingsgebieden op gro te moeilijkheden stuit. Een stabilisa tiefonds voor de grondstoffen zal ge paard moeten gaan met een beper king van de produktle, waarvan de controle nagenoeg onuitvoerbaar is. De mentaliteit van de bevolking in Zuid-Amerika en de Oosterse landen speelt hierbij een belangrijke rol, vooral nu na de dekolonisatie van vele staten en staatjes de rechtsnor men van de Westerse landen, waar aan men zich vroeger moest onder werpen, overboord worden gegooid dan wel niet m'eer nauwkeurig wor den nageleefd. Tal van handelmaatschappijen, die na de oorlog in Afrika een nieuw werkterrein hebben gezocht, hebben op dat punt slechte ervaringen opge daan en ook als Indonesië voor Ne derland weer „opengaat", zal men tot de ontdekking komen dat men daar over het „mijn en dijn" wel iets anders denkt dan bij ons! Grote risico's Het zijn dus grote risico's welke moeten worden genomen als gepoogd wordt met kapitaal, koopmanschap en overdracht van technische kennis, de zg. „know-how", de Oosterse lan den op een hoger welvaartsniveau te brengen en het is dan ook alleszins begrijpelijk dat voor dergelijke po gingen medewerking en garantie van de overheid gewenst wordt, omdat die risico's door particuliere ondernemin gen in de meeste gevallen niet kun nen worden gedragen. Men is het er echter algemeen over eens dat hier voor de Westerse lan den een taak ligt, waaraan zij zich niet mogen onttrekken en waarvan de volvoering zal kunnen leiden tot een gewenste vergroting van de af zetgebieden nu de industrielanden ten aanzien van tal van produkten met overproduktie hebben te kam pen. Ook in de economie moet de ene hand de andere wassen! Verarmingsproces 1952 is er een daling ingetreden, waarop tot dusver nauwelijks een herstel is gevolgd. Het is op het eerste gezicht een merkwaardig verschijnsel dat de sterke economische groei, welke in da VS en Europa sinds de oorlog voor namelijk als gevolg van een door nieuwe technische vindingen bevor derde industrialisatie mogelijk bleek, is gepaard gegaan met een geleide lijke afbrokkeling van de grondstof fenprijzen. Hierdoor is tussen de Westerse landen en de grondstoffen- gebieden in Zuid-Amerika, Azië en Afrika een scherpe tegenstelling ont staan. Aan de ene kant een voort gaand verarmingsproces, waardoor de paradoxale toestand is ontstaan dat vele aan grondstoffen rijke landen hongergebieden en object van chari tatieve hulpverlening zijn geworden. Oorzaken der prijsdalingen Het zijn verschillende oorzaken die tot prijsdaling van grondstoffen heb ben samengewerkt. In de eerste plaats heeft de tijdelijke vraag tot een min of meer geforceerde produktic geleid, doch daarnaast valt er op te wijzen dat de grotere welvaart van de bevolking in de Westerse landen niet zozeer tot uitdrukking is gekomen in een groter verbruik, maar veel meer in een toenemende dienstverlening en in de gewijzigde vormen, waarin be paalde produkten op de markt wor den gebracht. De losse verkoop van vele artikelen Is voor een deel vervangen door ver pakte merkartikelen, zomede door 't gebruik van geconcentreerde voe dingsmiddelen. Zo is er bijv. het ver schijnsel dat het broodverbruik ver mindert naarmate de wedstand van de bevolking toeneemt. Als men thans zijn lunch of diner kant en klaar kan kopen, betekent dit niet dat er meer wordt gegeten, maar dat aan de voe ding een grotere mate van dienstver lening te pas komt. Hetzelfde geldt als men, hiertoe, door een groter in komen in staat 'gesteld, vaker dan vroeger buitenshuis eet. In de wereld van de techniek kan voorts worden geconstateerd dat de zelfde voorwerpen in steeds kleinere afmetingen worden gemaakt en daar voor derhalve minder materiaal no dig is. In de elektrotechnische afde lingen van een bedrijf als dat van Philips, zo werd ons onlangs nog ge demonstreerd, gaat het nog steeds van „bigger to smaller", van groter naar kleiner. Men denke hier aan de vestzaktransistors e.d. Een andere belangrijke oorzaak van de prijsdaling der grondstoffen is de steeds verder gaande toepassing van synthetische vervangingsmiddelen, daardoor de welvaartslanden van de grondstoffenlanden minder afhanke lijk worden. De synthetische rubber heeft de natuurrubber reeds voor een groot deel verdrongen, in de wereld van de textiel hebben de plantaardige stoffen als katoen en wol een harde strijd te voeren tegen de chemische produkten, die in steeds grotere hoe veelheden en in nieuwe vormen op de markt worden gebracht». Men denke hier aan shirts, onder- en bovenkle ding, dekens enz. In de metalurgiische sector vinden koper, zink, nikkel en staal in alumi nium een geduchte tegenstander, evenals in kunststoffen als magne sium en titanicum. Voorts hangen de strategische voor raden van de V.S. graan, rubber, lood, tin, zink, aluminium, chroom die een waarde van vele miljarden vertegenwoordigen, de grondstoffen- markten als een zwaard van Damo cles boven het hoofd en zij blijven vooreerst een ernstige belemmering voor een prijsstijging, ook al neemt het wereldverbruik toe. (Advertentie) voor H.B.S. M.M.S. LYCEUM GYMNASIUM AMBACHTSSCHOOL, enz. BOEK- EN KANTOORHANDEL HAARLEMMERSTR. 117A, LEIDEN TELEFOON 20421 Parijs: voorlopig geen ministersconferentie westelijke vier Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat er voor de onmiddellijke toekomst geen con ferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken der vier grote Wes telijke mogendheden is beraamd. Hij zei verder „geen commentaar" te hebben op berichten als zou Frankrijk „koel" staan tegenover het houden van een dergelijke conferen tie over Berlijn voor de opening van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties op 18 september a.s. Leiden Herv. Gem., Pieterskerk: 10 uur ds. P. Kloek. Hooglandse kerk: 8.30 uur ds. J. Groot: 10.30 uur ds. A. J. Lamping. Marekerk: 10.30 uur ds. I. S. Kijne voor ds. van den Berg; 7 uur ds. H. Bouter. Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot. Bethlehemkerk10 uur ds. C. A. van Harten te Delft: 7 uur ds. S. S. M. van Aertsen te Amsterdam. Maranathakerk10.30 uur ds. H. J. v. Achterberg; 7 uur ds. W. H. de Jong te Nieuwkoop. Bevrijdingskerk: 9 uur ds. H. Bou ter (H.A.). Herv. Ulo-school, Asserstraat: 10uur ds. W. Dijckmeester te Den Haag voor ds. Vossers. Aula school Marnixstraat: 10 uur dr. I. H. Enklaar te Oegstgeest. Ver. van Vrljz. Herv. (Leldse Volks huls) 10.30 uur ds. H. de Nie te Am sterdam. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. J. M. Charensol. Academisch IZekenhuls: 10 uur dr. P. L. Schoonheim. Diaconessenhuls: 10.30 ds. J. de Wit. Zuiderkerk: 3 uur Kerkdienst voor doven. Jeugdkerk, Aula Gymnasium: 10 uur dhr. P. P. de Koning. Geref. Kerk, Zuiderkerk: 10.30 en 5 uur dr. Westerink. Petrakerk: 10 en 5 uur ds. Haver kamp. Kerk Oude Vest: 10 en 5 uur dr. Dronkert. Maranathakerk: 8.45 en 5 uur dr. Rothuizen. Bevrijdingskerk: 10.30 en 5 uur ds. Heule. Groenhoven: 10 uur ds. de Boer (alle diensten viering H.A., n.m. bo vendien dankz.). „De Mirt": 10.30 uur dhr. De Die. Chr. Geref. Kerk (in Geref. Zuider kerk) 9 uur (ond. Zondagsheiliging) en 3 uur (ond. Om het eerst geboorte recht) dr. Velema. Geref. Kerk (vrijgem.)10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdlenst. Evang. Chr. Gemeenschap (Middel stegracht 3): 10 en 5 uur dhr. Dlkkes (dinsdag 10 uur bidstond). Baptistengem.10 uur viering H.A.; 5.30 uur dihr. H. Schouten Jr. (vrijdag 8 uur bidstond). Doop6gez. Gem.: 10.30 uur M. J. Vol- thenlus te Broek op Langedljk. Evang. Luth. Gem.: 10.15 uur ds. Haan. Rem. Gem.: 10.30 uur dr. A. W. Cra mer. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Oud Kath. Kerk (Zw. singel 50) 9.45 uur Hoogmis. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Leger des Heils: 10 uur heiligings samenkomst; 6.45 uur Openluchtsa menkomst Gangetje; 7.30 uur Opwek kingssamenkomst o.l.v. kapt. en mevr. A van Engelen-van Dijk. Nieuwe Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24)9.45 en 4 uur dienst (donderdag 7.45 uur ld.). Aarlanderveen 10 uur ds. Boogert; 6.30 uur ds. Klusener te Nieuwveen. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. J. C. van RavenswaaiJ te Sche- venlngen. Alphen aan den R(|n Herv. Gem., Julianastr.: 9.30 uur ds. Roelofsen te Zeist; 6.30 uur ds. Bogers. Aula Im- manuelschool, Anna van Burenlaan: 9.30 uur ds. W. Verwelj. Gebouw Jo nathan: 9.30 uur ds. J. Stehouwer. Ka pel Gouwsluls: 6.30 uur ds. W. Hane- maaijer. Kapel Hooftstr.: 9.30 en 6.30 uur ds. Breure. Oudshoornsewegdhr. J. P. Hulsebos te Sassenhcim. Martha- Stichtlng: 10.30 uur ds. Meijer te Ot- terloo. Geref. Kerk. Maranathakerk: 10 uur ds. W. Wijma; 6.30 uur ds. Drost te Rijswijk. Salvatorikerk: 10 uur ds. Drost; 6.30 uur ds. Wijma. Hooft- straat: 10 en 6.30 uur ds. Tom. Geref. Kerk (vrijgem.). Gebouw Concordia: 10 uur leesdienst; 5 uur ds. Scholten. Chr. Geref, Kerk, Jeruzalemkerk, Grlj- penstelnstraat: 9.30 en 5 uur prof. J. J. v. d. Schuit te Utrecht. Geref. Gem., Van Mandersloostraat: leesdienst. Rem. T- Geref. Gem., Van Mandersloostr.7 uur Weliswaar heeft de Korea-hausse <js. a. de Jonge te Gouda. Baptisten- tijdelijk een sc' .erpe prijsstijging van I gem., IJsclubgebouw: 10 uur Eredienst; de grondstoffen veroorzaakt, maar na 6.30 uur ds. M. Cohen. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. J. de Lange te Utrecht. Ge ref. Gem.: 9.30 uur (bed. H.A.) en 6 uur (bed. H.D.) ds. L. Rijksen te Rotterdam (donderdag 6 sept. 7.30 u. ds. Lamaln, Grand-Rapids (Michlgan- USA). Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Zwljnenburg te Oudewater; 6.30 uur ds. A. den Hartogh. Nieuwerbrug: 6.30 uur ds. J. v. d. Velden te Amers foort. Herv. Evang.: 9 uur ds. H. M. Cnossen te Amsterdam; 7 uur ds. A. Oliemans te Dordrecht. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman. Nieu werbrug: 9.30 en 6.30 uur ds. C. J. Tlssink. Geref. Kerk (vrijgem.): 9.30 en 3 uur ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst (dinsdag 4 sept. 7.15 uur kand. J. Karens te Zoeter- meer). Ev. Luth. Kerk: 10.30 uur ds. A. Jense. Evang. Kring: 10 uur Ere dienst. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. L. Heijmans; 6.30 uur ds. de Leeuw. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. W. Wiersinga te Emmen. Chr. Geref. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Ver. Vrljz. Herv.: 10 uur ds. A. Kalis. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 u. ds. Bogers te Alphen a/d Rijn; 6.30 uur ds. De Vree te Hoogmade. Geref. Kerk: 8.30, 10 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer; 7 uur ds. M. Fokkema te De Kaag. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. W. van der Laan te Arnhem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. W. B. den Brave te Dandenong (Australië). Ned. Prot. Bond: 10 uur in het Nuts- gebouw, v. d. Endelaan 52: spr. mej. van der Voort uit Heemstede. Evan gelisatie-samenkomsten zondagmiddag 3 uur in Gebouw Haven 50: spr. evang. J. Zijlstra te Gouda (donderdagavond 8 uur evang. v. d. Berg te Wassenaar). Maranatha-bijeenkomst woensdagavond 8 uur in het Nutsgebouw. v. d. Ende laan 50 spr. evang. Th. Dikkes te Lei den. Chr. Geref. Kerk: Heden 7.30 uur Interkerkelijk Avongebed. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem., Dorpskerk: 9.30 uur ds. A. Makkenze (H.D.)6 uur vie. J. Voordouw. Kapel Nwe Duinweg: 9.30 uur vie. J. Voor- douw. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Interkerkelijke dienst in gym,.lokaal school Narcisstr.: 10.30 uur ds. T. Kruyne, vlootpred. M.V.K. Val kenburg. Katwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur kand. J. H. van de Bank te Vee- nendaal; 6 uur Jeugddienst ds. Hagen. Oude Kerk: 10 uur ds. J. Poldervaart te Scheveningen; 6 uur ds. Tukker (bed. H.D.) Kapel: 10 uur ds. Tukker; 5 uur ds. G. Pettinga van Lisse. Groen van Pr school: 10 uur ds. De Vos. Aula Over- duln: 10 uur ds. Moerenhout. Zeehos pitium: 6.45 uur ds. De Vos. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Sillevls Smitt te Den Haag; 5 uur ds. Pijlman. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. De Jong. Geref. Kerk (vrijgem.): 8.30 en 3 uur ds. Z. G. van Oene te Zwolle; 10.30 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gem.: 10 en 5 uur Leesdienst. Geref. Gem. In Ned.: 10 en 5 uur Leesdienst. Kouderkerk Herv. Gem.: 10 uur ds. Koerselman; 7 uur ds. Albers te Amsterdam (jeugddienst). Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Genuit te Drachten (Fr.). Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef (Bed. H.D.); 2 en 6.30 uur ds. J. van den Hoek. Kerk- zaal (Zijlkwartier): 6.30 uur ds. Hon nef. Lelmulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds, Gijsbers. Pniël: 7 uur ds. Baart te Rijnsaterwoude. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. Koffrie. Lisse Herv. Gem.: 9 uur ds. G. Pettinga (bevestiging vic.); 10.30 uur ds. G. Pettinga (Bed. H.D.); 1 uur Jeugddienst. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds .P. Hainjé te Krommenie. Chr. Ge ref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Blesma. Geref. Gem,.: 10 en 4 uur ds. van Gilst. Geref. Kerk (vrijgem.)10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst, Ned. Prot. Bond: 10 uur dr. H. Fah r te Wassenaar. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. De Jong: 6.30 uur ds. Van Achter berg te Leiden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur kand. v .d. Brink, Voorburg. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2 uur ds. P. op den Velde te Mijdrecht. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. G. Bloemendaal te Delft. Noordwyk Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Wlersema te Amsterdam. Berghstlchtlng11 uur ds. J. Wlersema te Amsterdam. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. H. W. Bloem- hoff te Heiloo. Noordwyk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds, W. Hoekstra; 7 uur ds. Duiverman. Geref. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. B. Bouma (H.A.); 3 uur ds. T. Ferwerda (Afscheid). Sole Mlo: 10 uur ds. T. Ferwerda. Herv. Geref. Evang., VGLO-school, Schoolstr. 2: 10 uur ds. A. de Hartogh te Bodegraven; 5 uur dr. C. Graafland te Woerden. Oegstgeest Herv. Gem., Groene- of Wllllbrordkerk: 10.30 uur ds. J. Irlk (H.D.)Pauluskerk: 10 uur ds. G. F. Callenbach; 7 uur ds. J. A. Eekhof te Lelden. Ver. v. Vrijz. Herv., W. de Zwijgerkerk: geen dienst. Geref. Kerk, Mauritslaan: 10 en 5 uur ds. Kappers. Geref. Kerk (Vrijgem.), W. de Zwijger- kerk: 8.30 uur ds. R. Brands; 3 uur ds. J. Koopmans te Den Haag. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Knottnerus; 7 uur ds. Hart- dorff te Amsterdam. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Kornet. Rem. Gem.: 7 uur ds. Mackenzie. R\jnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. Baart (H.D.); 7 uur ds. Gijs bers te Lelmulden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 5 uur ds. J. C. van Ravenswaay te Scheveningen. Rijnsburg Herv. Gem., Grote Kerk: 9.30 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur ds. H. v. Gosliga. Bethelkerk: 9.30 uur ds. v. Gosliga; 5 uur ds. Groenewoud. Geref. Kerk, Petrakerk: 9.30 uur ds. v. d. Linde; 5 uur ds. Post. Rapen- WAT UW LIEVELINGSSPORT OOK IS... voetbal, hockey of zeilen, er komt een moment dat een verfrissende pauze welkom is. Spelers en supporters, overal ter wereld, kiezen dan heerlijk sprankelende Coca-Cola. Geniet er óók van als U dorst hebt. Erkend bottelaar: Bottelo N.V. Schiedam 's Gravenhage burgkerk: 9.30 uur ds. Post; 5 uur ds. Bijleveld. Maranathakerk: 9.30 uur ds. Bijleveld; 5 uur ds. v. d. Linde. Chr. Geref. Kerk (Eben Haëzer)10 en 5 uur ds. Kampman. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 10 en 5 uur ds. J. Douma. Sassenhelm Herv. Gem.: 9. 10.30 en 5 uur ds. W. H. Walvaart. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur dr. J. C. Gilhuis te Amsterdam. Cbr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur da. Th. J. H. Steenbeek te Wateringen; 6.30 uur ds. Joh. Stehouwer te Alphen a/d Rijn. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Geref. Kerk (vrijgem.): 10.15 en 6 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. De Jong. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Brouwer; 7 uur dhr. J. Vink te Katwijk aan Zee. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6 30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. M, J. van Reenen. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur kand. Inow te Utrecht; Den Hoef: 7 uur kand. Rosa te Amsterdam. Ge ref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. Van Dijk te Krommenie. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. Hengstmangers. Zwamnierdam Herv. Gem 10 uur kand. J. J. van Llenden te Eist; 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Wagenaar. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. (Van onze Groningse correspondent) De Groningse recherche heeft een 44-jarige magazijnbediende uit Gro ningen aangehouden, die inmiddels heeft bekend maandagavond j.l. te gen een uur of zes brand te hebben gesticht bij zijn werkgeefster, de fir ma A. de Metz in de Turf torenstraat te Groningen. Op de zolderverdieping had hij een grote hoeveelheid hout wol in een rieten mand gestopt en met zijn sigarettenaanstewer aange stoken. De gehele zolderverdieping brandde uit. Met grote moeite slaag de de brandweer erin de aangren zende panden voor vuur te sparen. Er werd voor meer dan f 100.000. schade aangericht. In eerste instantie werd aan de mogelijkheid van kort sluiting gedacht. De rechercheur, die memt het onderzoek werd belast, ver trouwde de zaak echter niet. Toen Glen Tedley bij Ned. Danstheater Bij het Nederlands Danstheater zal in de periode van 1 september tot 1 december de Amerikaanse dan ser Glen Tedley als gastsolist optre den in de plaats van Job Sanders die tijdens een uitvoering van de Pas dc deux uit de Notenkraker met Sonia Arova in het Jacobs Pillow Festival in Amerikta een kniebles sure heeftopgelopen die operatief in grijpen noodzakelijk maakte. Bij het Ned. Danstheater treden per 1 september officieel in dienst Marian Sarstadt (soliste van het voormalig ballet van de markiezin De Cuevas) en Toos Waldman van het Soapinoballet terwijl Ben Kuv- pers als toneelmeester is geënga geerd. Hij is jaren achtereen toneel- Den geb sten en Wetenschappen Haag geweest. De officiële openingsvoorstelling van het vierde seizoen vindt plaats ïr. de Kon. Schouwburg in Den Haag op maandag 24 seiptember. bleek, dat de brandhaard niet bij elektrische leidingen was gelegen, moest ernstig met een misdrijf wor den rekening gehouden. Reeds zondagavond schijnt bij de magazijnbediende, die enige jaren bij de firma De Metz, een groothandel in chocolade en suikerwerken, werk zaam is, het plan om brand te stich ten te zijn ontstaan. Door de recher che gevraagd naar de beweegredenen, gaf hij te kennen dat er teveel snoep goed in het magazijn moest worden opgeborgen. Hij kon het allemaal niet kwijt en was toen tot de slotsom ge komen, dat een brand een einde aan de moeilijkheden zou maken. Direct nadat de magazijnbediende het hout wol in brand had gestoken, repte hij zich naar buiten. Voorbijgangers maakten hem attent op rook, dat op de zolderverdieping naar buiten, kwam. Hij deed of hij van niets wist en ging met de andere personeelsle den rap naar de eerste etage, om ta kijken wat er aan de hand was. Ds hele etage, stond toen al in lichter laaie. De magazijnbediende is door de politie ingesloten. Plantsoen 65 Tel. «1710-26558 Typen Steno in 4 talen Convers, en corresp. Duits - Engels Frans - Nederlands Middenstandsopl. Inschrijving dagelijks In de nieuw gebouwde gerefor- meerde Petra-kerk in Leiden (Surinamestraat) heeft men het traditionele bankensysteem los gelaten. Alle zitplaatsen zijn stoe.en. (Van onze Haagse correspondent) In een Nederlandse kunststoffen- fabriek wordt hard gewerkt aan de vervaardiging van 20.000 plastic krat- ten voor melkflessen. Begin decem- ber zullen de eerste in gebruik wor- j den genomen in een aantal grote steden in ons land. Voldoen deze kratten in de praktijk waar gro te kans op bestaat, omdat de Vereni ging voor Zuivelindustrie en Melk hygiëne er een jaar van research geleidelijk tnderhalf miljoen van worden aangemaakt ter vervan ging van de ijzeren kratten. Het meest spectaculaire gevolg voor het publiek zal zijn, dat het nachtelijke lawaai van rammeldende kratten met flessen voor 80 procent zal ver dwijnen. Op het ogenblik zijn er vele typen Ijzeren melkkratten in gebruik en de uniformiteit is zoek. De melkfabrl- kanten en de slijters zijn er dan ook voor kratten van één type in te voeren, wat voor iedereen gemakke lijker is. Natuurlijk vraagt dit een grote in vestering, maa» ieder jaar valt toch een gedeelte van de ijzeren kratten die 10 jaar meegaan, af. Deze kunnen dan vervangen worden door de goed kopere plastic kratten, die echter maar 7H jaar meegaan. Het voor deel voor fabrikanten en slijters ligt voornamelijk bij minder breuk én minder gewicht. De kratten zullen in zwarte kleur worden uitgevoerd, omdat deze kleur de beste bescherming biedt tegen de inwerking van ultraviolette stralen Deze stralen maken de kratten op den duur bros, wat breken tot gevolg heeft.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9