In het ziekenfondswezen blijft: vrijheid naast gebondenheid Geen limiet meer voor 't aantal vergunningen Golden Fiction Vrije keuze van arts en ziekenhuis Ander stelsel vrijwillige verzekering Nadere controle op ziekenhuistarieven Wetsontwerp met nieuwe regeling IC Beroeprrecht Ontwerp drank -en horecawet Door Amerika's zachtste tabakken Jarenlange strijd tegen alcoholisme Wapenarsenaal in zinkput „Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 1 september 1962 Vierde blad no. 30745 Advertentie (Van onze parlementsredactie) De eerste volledige wettelijke regeling van de verplichte ziekenfondsverzekering en van het ziekenfondswezen in ons land zojuist in de vorm van een ontwerp-ziekenfondswet bij de Tweede Kamer ingediend. s,j Het wetsontwerp strekt in de eerste plaats tot vervanging van het meer ■zodan twintig jaar oude bezettingsrecht. Verscheidene tot dusver geldende regelingen worden vervangen door één wettelijke regeling. Vernieuwing i) van het ziekenfondsrecht. is in het wetsontwerp niet vergeten, hoewel de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Veldkamp, niet wil breken met de bestaande uitgangspunten van ons ziékenfondsbestélhet beginsel van verplichte verzekering voor loontrekkenden en daarnaast t bepaalde vrijheden, die uit een oogpunt van volksgezondheid belangrijk worden geacht, zoals vrije artsen- en ziekenhuiskeuze. De ambtenaren zullen evenmin als thans onder de ziekenfondswetten vallen. :hl Een grotere vrijheid der zieken fondsen. met name het recht om bin nen redelijke grenzen hun werkge bied naar eigen inzicht te bepalen, is een der doelstellingen van het ont- 1 werp. Ook wordt een grotere finan ciële zelfstandigheid mogelijk ge smaakt. In het wetsontwerp zijn bepalingen opgenomen om te voorkomen dat zie- .jcjkenfondsen hun activiteiten uitstrek ken buiten de grens van hetgeen wenselijk is. De minister is bevoegd i in bijzondere gevallen afwijkingen van de regels toe te staan. Voor wat bij voorbeeld het exploiteren van eigen ■■bedrijven kunnen afwijkingen slechts worden toegestaan ter handhaving van situaties die bestonden op 1 januari 1962. In beginsel voelt de mi nister er niet voor, dat fondsen zelf opticienszaken, klinieken of soortge lijke instellingen in stand houden. Het stelsel van vrijwillige verzeke ring wordt gewijzigd. Hoewel deze verzekeringsvorm in omvang is ach teruitgegaan acht de minister haar echter nog steeds belangrijk, in het bijzonder voor z.g. kleine zelfstan digen. studerenden en vele anderen die niet in vast loon verband werken. Volgens het wetsontwerp zal een pre mietarief gaan gelden, dat enige In komensklassen omvat, met premies die stijgen met het Inkomen. Per klasse zal de premie gelijk zijn. De minister zal dit nader uitwefken. Af gezien van het beginsel „premie naar draagkracht" is de bedoeling, dat de premieopbrengst bij alle fondsen te zamen kostendekkend zal zijn. Strijdpunt Een belangrijk punt. tevens strijd punt, zal een verandering in de op zet en de taak van de Ziekenfonds raad zijn. Deze krijgt volgens het ontwerp-Veldkamp een drieledige samenstelling. De Raad zal bestaan uit vertegenwoordigers van werkge vers, werknemers en leden die door de kroon worden aangewezen. Van de •Ziekenfondsraad-nieuwe-stijl zullen geen ambtelijke deskundigen en vertegenwoordigers van belangheb- ïl bende groepen meer deel uitmaken. De minister ziet de ziekenfondsraad rt als een belangrijk college van advies en bijstand voor de regering en ver- der als beheerder van de algemene kas e In enkele gevallen kan de Raad a ook als beroepsinstantie optreden. De wet zal mogelijkheden scheppen tot instelling van commissies bij de ziekenfondsraad. In deze commis- sies kunnen ook niet-leden zitting hebben. Op die manier kunnen zie- S kenfondsen en medewerkers bij het werk van de Raad betrokken blijven. De minister zegt er alle begrip voor - te hebben, dat de voorgestelde ver- Iandering op ernstige bezwaren zal stuiten bij de groepen, die geen deel meer van de Raad zullen uitmaken. Het wetsontwerp ontheft voorts de ziekenfondsen van de verplichting van het voeren van de aanduiding „algemeen ziekenfonds" Tenslotte laat het wetsontwerp artikel 41 van de ziektewet vervallen, de z.g indi- recte dwang tot verplichte verzeke- ring. Dit artikel bepaalt namelijk, I dat ziekengeld wordt onthouden aan degene, die zich niet bij een fonds heeft verzekerd. Minister Veldkamp meent, dat aan deze bepaling in de toekomst geen behoefte meer is. Het lijkt hem voldoende, dat ziekengeld kan worden ingehouden als de be- trokkene zich niet geneeskundig wil laten behandelen. Volksverzekering In de toelichting bij het thans in gediende wetsontwerp herinnert mi- 1 nister Veldkamp eraan, dat meer dan eens de vraag aan de orde is ge weest of bij het ziekenfondsbestel tot invoering van een beperkte volks verzekering (d.w.z. een volksverzeke ring met inkomensgrens) moest wor den overgegaan. De verplichte ver zekering wordt nu immers beperkt tot loontrekkenden. De minister acht een afwijking van de bestaande uit- I gangspunten zonder nadere advise ring niet mogelijk. Ook om een an dere, nog belangrijker reden, heeft de bewindsman nog geen beslissing genomen. Hij is namelijk van plan het vraagstuk van een volksverzeke ring voor geneeskundige verzorging in de eerste plaats aan de orde te stellen in verband met de dekking van z.g. zware geneeskundige risico's, die voor vrijwel niemand zijn te dra gen en waarvan de regeling thans onvoldoende is. verzekering voor loontrekkenden, dan zal de vraag van de uitbreiding van de verplichte verzekering voor kleine risico's tot anderen dan loontrekken den opnieuw aan de orde komen. Samenvatting Tenslotte nog een samenvatting van de hoofdpunten. 1. handhaving van het beginsel der verplichte ziekenfondsverzeke ring onder gelijktijdige vrije artsenkeuze, vrij ziekenhuiskeu ze en vrije ziekenfondskeuze. 2. handhaving naast de verplichte verzekering van de bejaarden verzekering en de vrijwillige ver zekering. 3. handhaving van de voor de ver plichte verzekering en de be jaardenverzekering bestaande financieringsmethode, dat wil zeggen: a. voor de verplichte verzekering be taling door verzekerden en werkge vers tezamen. b. voor de be jaarden verzekering hef fing van een matige premie, aange vuld door belangrijke bijdragen uit de algemene kas der verplichte ver zekering en uit de algemene midde len (gelijke bedragen uit beide bron nen). 4. handhaving van het beginsel, dat de zorg voor de verzekering wordt toevertrouwd aan zieken fondsen, de uit het vrije maat schappelijk initiatief voortgeko men instellingen. 5. behoud met wijzigingen van de Ziekenfondsraad als or gaan voor het adviseren van de regering, het houden van toe zicht en het treffen van tech nische regelingen terzake van het ziekenfondswezen. 6. handhaving van de verstrekkin gen in natura, tenminste op thans bestaande peil en zonder uitbreiding van het element van het „eigen risico". 7. handhaving van het beginsel, dat in de verstrekkingen wordt voorzien door contractueel ge regelde medewerking van vrij gevestigde en onafhankelijke be oefenaren der medische en pa ramedische beroepen, ziekenhui zen en andere instituten hierbij inbegrepen. 8. handhaving van het beginsel van vrije toetreding tot de zie kenfondspraktijk voor daarvoor in aanmerking komende perso nen en instellingen. Wij zigingen Principiële wijzigingen acht minis ter Veldkamp de volgende punten: 1. een grotere vrijheid der zieken fondsen, met name enerzijds het recht om met inachtneming van wettelijke regelen binnen rede lijke grenzen hun werkgebied naar eigen inzicht te bepalen en anderzijds een grotere financiële zelfstandigheid. 2. het bevorderen van de rechts zekerheid door het opnemen van vele nieuwe beroepsmogelijkhe den. 3. het opnemen van bepalingen om te voorkomen dat de ziekenfond sen hun activiteit uitstrekken buiten de uit een oogpunt van algemeen belang gewenste gren zen. 4. het opnemen van bepalingen ter waarborging dat de vrijwillige verzekering een volwaardige aanvulling zal zijn van de ver plichte verzekering en de be jaardenverzekering 5. herziening van het stelsel der vrijwillige verzekering door in voering van een premie naar draagkracht en een stelsel van onderlinge verevening. 6. intrekking van het voorschrift voor de ziekenfondsen zich „al gemeen ziekenfonds" te noemen. 7. de verandering van de samen stelling en de taak van de Zie kenfondsraad. Het ontwerp-ziekenfondswet voorziet in een ruimere beroeps mogelijkheid bij geschillen. Voor wat betreft de verplichte verze kering worden de raden van be roep en de Centrale Raad van Beroep te Utrecht ingeschakeld bij geschillen over inschrijving als verzekerde en over premie betaling. Inzake geschillen over verstrekkingen heeft minister Veldkamp een speciale procedure voorgesteld: in eerste termijn de ziekenfondsraad (of een com missie van deze raad, dan wel de voorzitter zelf). De beslissingen van de raad kunnen worden voorgelegd aan de raden van beroep, als laatste instantie. Bij geschillen over inschrijving in de vrijwillige verzekering of bejaardenverzekering en even eens over premies en verstrek kingen in deze sector kan de be slissing van de burgerlijke rech ter worden ingeroepen. Het wetsontwerp geeft aan belang hebbenden echter ook een moge lijkheid van tussenkomst door de ziekenfondsraad, al zal de be slissing van de raad niet bin dend zijn. Het wetsontwerp geeft verder enige regels over geschillen, die kunnen rijzen tussen een zieken fonds en de Ziekenfondsraad dan wel tussen een fonds en de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Geschillen Hierover kunnen worden voorge- egd aan de Ziekenfondsraad, •net beroep op de kroon. 8. het schrappen van een bepaling in de ziektewet, tengevolge waarvan een verplicht verzeker de, die zich niet bij een zieken fonds aanmeldt, geen recht kon doen gelden op ziekengeld. Achter deur Het ontwerp-ziekenfc- 'swet bevat enige „stokken achter deur" voor gevallen, waarin een ziekenfonds een onjuiste opvatting van zijn taak heeft. Zo kan de minister van So ciale Zaken uitbreiding van het werkgebied van een fonds weigeren, indien hem niet aannemelijk wordt gemaakt, dat het fonds in het nieu we gebied tenminste een by algeme ne maatregel van bestuur te bepa len aantal verzekerden zal omvatten. Teneinde oneeriyke concurrentie te voorkomen is bepaald, dat een door de minister aan te wijzen zie kenfonds, dat met onjuiste middelen zyn aantal verzekerden tracht uit te breiden, ten koste van andere zie kenfondsen, in zijn gehele werkge bied of in een gedeelte daarvan de aanvullende verzekering slechts mag uitvoeren met inachtneming van door de minister te stellen regels ten aanzien van de verstrekkingen en de premie. Wanneer het thans bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp „drank-en-horecawet" wordt aangenomen zal er een einde komen aan de wantoestanden, die thans op het gebied van de vergun ning ontstaan. Het maximum-vergunningstelsel zal worden afgeschaft. zet, en niet „van slecht levensgedrag" Dat tot dusver geldende stelsel heeft vroeger zijn dienst bewezen vermindering verkoopgelegenheden van sterke drank), maar het past niet meer in de tegenwoordige tijd, schrijven minister Veldkamp lSocia le Zaken) en staatssecretaris Gijzeis (Economische Zaken) in hun toe lichting op het wetsontwerp. Vaak moeten nu op grond van de drank wet vergunningen worden verleend aan personen, die niet aan de vestigingseisen voldoen, terwijl zij, dieh ieraan wel voldoen, niet in aanmerking kunnen komen. De ver gunningen kregen vermogenswaar de, waardoor zij aan vele houders een ongemotiveerd arbeidsloos in komen gingen opbrengen. Dat kwam omdat er twee vergunning verlenende instanties naast elkaar werkten. Vestigingseisen en drank wet zullen nu beter op elkaar wor den afgestemd. Het wetsontwerp maakt geen on derscheid meer tussen vergunningen en verloven, maar kent alleen ver gunningen. Hier wordt een drieledig onderscheid gemaakt: a. horecabedrijven met alcohol houdende drank voor gebruik ter plaatse, b. het siytersbedrijf, c. sociëteiten en kantines. Het slijten van zwak-alcoholische drank valt buiten het vergunning stelsel. Zedelijkheid als dit leidt tot verstoring van de openbare orde, veiligheid of zedelijk heid. Automaten mogen wel zwak-al- coholhoudende dranken in kleine verpakking bevatten. Vergunningen worden verleend door B. en W. van de betrokken ge meente. In plaats van het huidige WL vergunnings- en verlofsrecht zal een zyn. Men moet ten minste 25 jaar gemeentelijke belasting worden ge- •7nr> one i >oo„. heven. Veel onderwerpen zullen ter nadere regeling aan de gemeenten worden overgelaten, zoals toelating van kinderen in horecabedrijven en de voorwaarden waaronder dansen kan worden toegestaan. Belangrijk is ook dat krachtens plaatselijke veror dening een gemeente geheel of ten dele kan worden „drooggelegd", hier over moet wel advies aan de kamer van koophandel worden gevraagd. Inzake roulettes kan de gemeente geen regelingen treffen. Het wetsontwerp bevat verder o.m. de mogelijkheid van uitoefening van het slijtersbedrijf in een rijdende winkel, bij voorbeeld in de nieuwe IJsselmeerpolders. Over het alge meen zullen echter alleen vergun ningen worden verleend voor „in richtingen", d.w.z. „besloten ruim ten". 10 stuks 50 ct 20 stuks 1.- Geschenkdoos 50 stuks 2.75 EEN LAURENS PRODUCT (Van onze parlementaire redacteur) Tegelijk met het ontwerp-ziekenfondswet is bij de Tweede Kamer een wetsonwerp ziekenhuistarieven aanhangig gemaakt. Volgens dit ontwerp krijgt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de bevoegdheid te hoge prijzen voor ziekenhuis- verpleging te verbieden met het oog op het kostenpeil in de ge zondheidszorg. Verhoogde of nieuwe ziekenhuista rieven moeten bij de minister van Sociale Zaken worden aangemeld. Over al deze tarieven wordt het ad vies van een door ziekenhuizen en oud zijn (thans 21 jaar). Nadere eisen worden overgelaten aan rege ling bij algemene maatregel van be stuur. Inrichting Inrichtingseisen krijgen in het ontwerp een ruimere strekking dan tot dusverre. Deze eisen zullen voortaan ook kunnen worden gesteld voor de hele inrichting, dus ook voor andere delen van het bedrijf dan al leen de lokaliteit, waar sterke drank wordt getapt. Men heeft hier tevens het oog op de hygiëne (toiletten e.d.). Deze eisen zullen ook voor het slij tersbedrijf kunnen worden gesteld. Ook hier is de nadere uitwerking aan een algemene maatregel van be stuur overgelaten. Ontheffing is mo gelijk. Voor bestaande zaken geldt een overgangsregeling tot 1970. Wat de vestigingseisen betreft, deze zul len worden gebaseerd op de nu in gediende drank- en horecawet. Het is hier te doen om slijters en horeca bedrijven die alcoholische drank ver kopen. (Ook vallen onder deze rege ling: diploma's, verklaring van be kwaamheid en ontheffingen). Voorschriften Veel bijzondere voorschriften van de oude drankwet zijn min of meer gewijzigd overgenomen in de nieuwe regeling. In het algemeen blijft het verboden om in een horeca- of slij tersbedrijf andere dan voor deze be drijfstak omschreven goederen te Evenals krachtens de oude drank- Zeer binnenkort zal dr. Veldkampwet zullen ook in de toekomst zede- verkopen. Evenmin mag een onder aan de Sociaal Economische Raad lykheidseisen gelden. De uitgebreide ,deel van de zaak gelijktijdig voor advies vragen over de wenselijkheid lijst van feiten, die kunnen leiden tot horeca- en slytersbec ïjf worden ge- van een volksverzekering voor zware weigering of intrekking van de ver- i bruikt. Alcoholhoudende drank mag geneeskundige risico's (invaliditeit gunning, komt te vervallen. Hiervoor niet buiten de winkel worden ver- ed) in afwachting daarvan zou een in de plaats worden alleen de be- strekt, behalve op bestelling, tussentijdse regeling moeten gelden, langrijkste eisen in de wet vastge- Nieuw zyn enkele regelingen waar- Zou worden besloten een volksverze- legd. Als beheerder of bedrijfsleider bij het is verboden alcoholhoudende kering voor zware risico's in te voe- mag men niet onder curatele staan, drank in automaten voorhanden te ren naast de verplichte ziekenfonds-niet uit de ouderlijke macht zyn ont- hebben, of deze drank te verstrekken PELGRIM* óók voor oliehaarden iillllilillliilillilililliilllliilllllillllliililliliiiiiliiiiilillililiiiillilililliliililiiiiii De eerste drankwet (van 1881) was in het bijzonder gericht op vermindering van het aantal ge legenheden tot drankverkoop. Dit doel is in belangrijke mate verwezenlijkt. In 1904 en 1931 kwamen nieuwe wetten tot stand. Het aantal vergunningen, dat in 1883 ruim 32.000 bedroeg, was in I960 teruggelopen tot circa 17.000, dat wil zeggen van 78 per 10.000 inwoners tot 16, dus met circa 80 procent. Hetzelfde mag. zonder dat daarover concrete cijfers ter be schikking staan, gezegd worden van het nevendoel der wet: het beteugelen van de openbare dronkenschap. Deze is uitzonde ring geworden. Wat het uiteindelijke doel (terugdo*ijvine van het alcoho lisme) betreft, ligt de conclusie minder voor het grijpen, omdat het alcoholisme zich niet alleen voordoet bij openbare dronken schap, maar ook bij andere, voor de volksgezondheid niet. minder funeste verschijnselen, die ech ter veel moeilijker zün waar te nemen. De regering waarschuwt tegen de illusie als zou er in Neder land geen alcoholgevaar meer bestaan. Ons huidige cultuurpa troon vertoont een aantal ont bindende krachten, welker ge vaarlijke invloed niet, mag wor den onderschat. Ook kunnen milieufactoren, die tot navolging nopen, of juist het, streven zich te bevrijden van de vele maat schappelijke bindingen, "n scha delijke werking uitoefenen. Ten slotte zou ook de gestegen wel vaart, en het nauwere contact met. landen waar het alcoholge bruik groter is. tot vergroting van het gebruik in Nederland kunnen leiden. ziekenfondsen opgerichte stichting ingewonnen. Voorzover het niet gaat over tarie ven, die voor ziekenfondsen zijn be deeld wint de minister het advies in, tenzij het betrokken ziekenhuis dit reeds zelf heeft gedaan en het advies bij de aanmelding van het tarief overlegt. Wat betreft de tarieven, die aan ziekenfondsen in rekening worden gebracht zal de Ziekenfondsraad ad vies inwinnen. De Raad moet goed- j keuring hechten aan overeenkomsten 'tussen ziekenfondsen en instellingen, die meewerken by het verlenen van geneeskundige hulp. Vroeger heeft de Ziekenfondsraad zich stilzwijgend neergelegd bij tarieven, die door de minister van Economische Za ken werden vastgesteld. Dit gaat nu veranderen. Wachttijd Als beginsel geldt, dat verhoogde of nieuwe ziekenhuistarieven niet eer der mogen worden toegepast dan drie maanden na de aanmelding by so ciale zaken. Deze termijn kan wor den verkort of verlengd. In alle gevallen, waarin de minis ter van Sociale Zaken ingrijpt in ziekenhuistarieven zal deze maatre gel beperkt blijven tot het aangeven van een maximumgrens. Men kan dus niet spreken van een prysvaststel- ling. Voor de toepassing van deze wet worden onder ziekenhuizen niet ver staan psychiatrische inrichtingen, verpleeginrichtingen, herstellingsoor den, rusthuizen, academische zieken huizen (By deze laatste kan de mi nister van 0„ K en W. voorschriften geven) Uitgangspunt van het nu ingedien de wetsontwerp is, dat de vaststelling van ziekenhuistarieven allereerst een taak is voor de besturen van zieken huizen en voor de organisaties van patiënten zoals de ziekenfondsen. De prijsopdryvings- en hamster- wet (1939) gaf aan de minister van Economische Zaken de bevoegdheid maximumprijzen vast te stellen, ook ziekenhuistarieven. Deze wet werd in 1961 vervangen door de pryzenwet, die uitsluitend bevoegdheid verleent tot tydelyk ingrijpen in de vrije prijsvorming, indien het algemeen sociaal-economisch belang dit eist. Intussen ontbond de vraag of de overheid na..st de prijzenwet nog over andere bevoegdheden zou mo" ten beschikken met het oog op lu* kostenpeil van de gezondheids zorg. De ministers Veldkamp (So.iale Zaken) en De Pous (Economische Zaken) meenden dat dit Inderdaad Meisje gegrepen door trein De tienjarige Willy Garrits uit Brummen isgistermiddag by het passeren van de onbewaakte overweg tegenover huize „Rhienderstein" in Brummen gegrepen door de perso nentrein, die om 12.08 uit Zutphen was vertrokken. Het meisje is ter plaatse overleden. Zy was per fiets onderweg van school naar huis. Een goederentrein had het meisje eerste laten passe ren, doch de uit Zutphen komende trein heeft ze vermoedelijk niet op gemerkt. Een schoolvriendinnetje, dat bij haar achterop zat wist nog tydig van de fiets te springen. In een oude zinkput aan de Noor derstraat in Hoogkerk (Gr.) is een aanzieniyke hoeveelheid wapens en munitie gevonden. Bij het huis aan de Noorderstraat wordt een antisep- tic-tank gemaakt. Daarvoor moest een oude zinkput worden opgeruimd. Arbeiders stootten dezer dagen op iets hards: het bleek een geweer te zijn. De politie werd gewaarschuwd en er kwamen toen een stuk of tien geweren van allerlei makelij, hand granaten en een grote hoeveelheid andere munitie tevoorschyn. De mynopruimingsdienst zou de munitie vandaag ruimen. Het vermoeden be staat dat een Hoogkerker verzets man, die in 1943 is gefusilleerd, wa pens en munitie in de put heeft ver borgen. Advertentie nodig was. Vandaar dat zy de indie ning van dit wetsontwerp hebben bevorderd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7