Feestelijk samenzijn in nieuwe Stadsgehoorzaal Talrijke woorden van waardering en dank Voetstappen zonder spoor Films van deze week in Leiden u fir— Na de succesvolle restauratie Zang van Ned. Madrigaalkoor Ir. H. Vos naar Sleutelstad Sublieme uitbeelding van een somber familieleven „Ik bemin, jij bemint" Gero-cassetfe PONTSCHOOL STEENSCHUUR 3 AANMELDING DAGELIJKS VAN 8-22 UUR STEENSCHUUR 3 KLEINE CLUBJES INDIVIDUEEL ONDERWIJS ""pgericht 1 le» i 2 0 4 maart 1860 Zaterdag 1 september 1962 Tweede blad no. 30745 ren, zoals de heren Doeve, Tas, Mie- i heeft geforceerd en gestimuleerd. De DE gerestaureerde Stadsgehoorzaal is heropend! Ter gelegenheid van deze grootse gebeurtenis hadden B. en W. onzer gemeente gisteravond een aantal bij deze herbouw betrokkenen uitgenodigd tot het bijwonen van een feestelijke bijeenkomst, waarop na eminente zang van het Ned. Madrigaal koor, met composities van Rathbone, Cornelis Schuyt, Gabriel Faure en Herman Strategier door diverse autoriteiten vele vrien delijke woorden van dank gesproken zijn voor het feit, dat de voorgenomen plannen ondanks velerlei moeilijkheden zoals in het voornemen lag, op 31 augustus gereed zijn gekomen. Zoals de binnenkort scheidende heer A. J. Jongeleen, voor wie deze dag een gloriedag was als bekroning van zijn wethouder schap het opmerkte: „Het is toch gebeurd! En velen hadden het niet verwacht". Historische grond Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot begroette in zijn welkomst woord allen, die aan de restauratie hun beste krachten hebben gegeven, voorts collega's uit randgemeenten, de vertegenwoordiger van de Leidse Universiteit prof. dr. G. Seventer, vertegenwoordigers van 't bedrijfsle ven en van culturele instellingen, alsmede de vele andere aanwezigen, onder wie de raadsleden. Daarna maakte hij gewag van het feit, dat men zich op historische grond bevond en gaf een overzicht van de totstandkoming en de lotge vallen van de Stadsgehoorzaal, in de loop der jaren herhaaldelijk door brand getroffen. Nu negentig jaar geleden werd het eerste concert ge geven, met als opening het „Wien Neerlands Bloed". Voorts bracht de burgemeester dank aan het Ned. Madrigaalkoor voor de spontane medewerking aan deze avond. Een sieraad Nadat dit koor zich had laten ho ren onder leiding van de heer Simon C. Dekker en met Jan van der Meer als accompagnateur op het tijdelijke hulporgel waarbij de eminente kwaliteiten van dit koor duidelijk spraken, hoewel wU ons over de akoestiek na de restauratie nog niet een duidelijk beeld hebben kunnen vormen, was het woord aan wethou der Jongeleen. Deze noemde de Stadsgehoorzaal na de restauratie een sieraad voor onze stad wat wij volledig met hem eens zijn! en herinnerde er aan, dat met de werkzaamheden op 2 januari is begonnen. Hoewel daar door aan de concertbezoekers wel enige overlast, bezorgd moest worden, is thans een gebouw gereedgekomen, dat uitermate geschikt geacht mag worden voor het geven van concer ten, het houden van congressen enz. Wij behoeven er ons niet meer voor te schamen! Dit gebouw beantwoordt aan het- gen men in Leiden bezig is aan cul tureel leven te ontwikkelen. ..Er is nu een prachtig concertge bouw", aldus spreker, maar inder daader ontbreekt nog een nieuwe Schouwburg, die hebben wij nodig". De heer Jongeleen sprak de hoop uit. dat de minister van Bouwnijver heid en Volkshuisvesting, van wie zoveel medewerking js ondervonden, diezelfde medewerking ook zal ver lenen, wanneer de plannen voor de houw van een nieuwe Schouwburg door de Raad zijn goedgekeurd. (Iets, wat wij van harte onderstre pen: wij hebben er dezer dagen nog op gewezen, hoe dringend noodzake lijk de zéér spoedige totstandkoming van een nieuwe Schouwburg Is. (Red. L.D.) Hulde De heer Jongeleen bracht voorts hulde aan de Dienst van Gemeente werken, welke ervoor zorgde, dat al les op tijd klaar kwam en huldigde daarbij in de eerste plaats de stads architect ir. Koch, die alles heeft voorbereid en ervoor zorgde, dat al les in orde kwam. Met hem ook al zijn medewerkers (applaus). De heer Jongeleen noemde diverse van die medewerkers bij name. o.a. de aan nemer, de heer B. J. Huurman, die hij huldigde om zijn groot organisa torisch talent: hij heeft van deze restauratie een „erezaak" gemaakt! Ook de zes h zeven onderaannemers werden in deze hulde betrokken. Alles kwam op het laatste ogenblik nog in orde, de tafeltjes, waaraan men gezeten was, waren 's middags eerst te drie uur uit Oisterwijk ver stuurd Onder de medewerkers zijn pracht kerels geweest en met alle respect voor de jongeren: „de oudjes deden het nog best". Spr. bracht ook nog hulde aan de grote medewerking van het College van B. en W. en aan de wethouder van Financiën, de heer Stolp, aan wie verhoging van het toegestane krediet van m tot 2 mil joen onmiddellijk te danken was. Tenslotte droeg hij het gebouw aan de burgemeester over. „Teamgeest" Ir. Koch gaf een korte uiteenzetting van de restauratie en getuigde uit voerig van de daarbij door alle be trokkenen betoonde uitnemende teamgeest, niet in het minst van de afdeling Bouwkunde der gemeente. Het allergrootste kunnen is gevraagd van de firma Huurman, ook ande- le en Rygersberg werden met ere ge noemd, gelijk wethouder Jongeleen dat reeds eerder gedaan had. Portret De heer Huurman herinnerde aan het kalenderwoord dat hy 's mor gens gelezen had en dat luidde: „Er ligt een groot geluk in het besef dat wij iets tot stand gebracht hebben". Hij huldigde de Lichtfabrieken en de Dienst van Gemeentewerken alsmede talryke anderen en bood tenslotte een geschilderd portret van H.M. de Koningin aan, vervaardigd door de kunstenaar Kurt Lob uit Am sterdam, dat echter eerst aan het eind van het jaar een plaats in de Stadsgehoorzaal zal kunnen vinden, omdat het dan pas gereed zal zijn. Gemengde gevoelens De heer Han de Wilde zeide met gemengde gevoelens het woord te voeren. Als voorzitter van de Schouwburgcommissie wees hij er op. dat er nog steeds geen Schouw burg is. daarbij is 't de vraag of de verenigingen de hoge huur kunnen betalen, welke thans gevraagd zal worden. Sprekend namens de Leidse culturele verenigingen vroeg hij zich af, of het juist is, die hoge huren op de verenigingen af te wentelen. Daarnaast betoonde ook hij zich verheugd over de fraaie restauratie welke „een lust voor het oog en voor het zitvlak" is. Ook hij huldigde ir. Koch. de heer Huurman en boven al wethouder Jongeleen, die dit werk laatste heeft een monument gesticht, waarvoor men hem dankbaar mag zijn! Tenslotte wenste hij de exploi tant de heer Versteeg succes toe. In een kort slotwoord heeft bur gemeester Van Kinschot tenslotte officieel het gebouw voor de gemeen te aanvaard, nogmaals dank ge bracht aan alle medewerkers van hoog tot laag en de heer Huurman zijn erkentelijkheid betuigd voor diens geste. „Bovenal gaat waarde ring, bewondering en dank uit naar wethouder Jongeleen", aldus de bur gemeester, door wiens voortvarend heid nu zjjn hartewens in vervulling is gegaan". Duik omlaag Nadat de ondanks het feit, dat uitnodigingen slechts in be perkt aantal waren verzonden toch talrijke aanwezigen de Stadsgehoorzaal in de pauze van A. tot Z hadden bezichtigd en be wonderd onder het genot van aangeboden consumpties, kon men zich tot besluit van deze ge animeerde avond vermaken met de prestaties van een cabaret: de illusionistische show „Chefaio en de parodisten Chic en Co, met pianobegeleiding van Wim Bosch. Eén feit dient nog aparte ver melding; bij het begin van de pauze verdwenen een aantal autoriteiten „naar de kelder", staande op het „beweegbaar po dium", onder het genot van een „goed glas!" Deze duik naar de „onderaardse gewelven" viel in de beste aarde! (speciale berichtgeving) Het gemeentebestuur van Delft en de dienst van Openbare Werken van deze gemeente hebben gistermiddag in het Gebouw voor Bouwkunde te Delft afscheid genomen van de hoofdingenieur van deze dienst, ir. H. H. Vos, die per 1 september a s. benoemd is tot directeur van Ge meentewerken in Leiden. In de voorbereiding en tot stand- koming van tal van grote werken in Delft, zoals de aanleg van een sport park en de uitbreiding van de T.H., heeft de scheidende hoofdingenieur en waarnemend directeur tussen 1952 en 1962 een groot aandeel ge had. Opleiding bejaardenhelpster In september as. beginnen in ver schillende plaatsen in Nederland de nieuwe cursussen voor Bejaarden- helpster, o.a. in onze stad. Deze cursussen worden georgani seerd door de SPOB, de Stichting Protestantse Opleidingen Bejaarden zorg in samenwerking met de chr. nijverheidsscholen ter plaatse. Het zijn tweejarige cursussen, wel ke opleiden voor een officieel erkend diploma. Met dit diploma verwerft de bejaardenhelpster tevens het recht tot het dragen van een uniform en een eigen beroepsinsigne. Wie kunnen deze op moderne leest geschoeide cursussen volgen? Aller eerst degenen die reeds werkzaam zijn in de bejaardenzorg, hetzij in te huizen, hetzij in de wyk, èn zij die reeds als niet-gediplomeerd bejaar denhelpster een taak vervullen. Daarnaast kan ieder, die zich tot de zorg voor de bejaarden voelt aan getrokken, zich aanmelden. Buiten de cursussen werkt de be jaardenhelpster in een bejaardente huis. hetgeen betekent dat zij vanaf het begin der opleiding salaris ont vangt. Vrijwel alle opleidingscursussen zijn gevestigd in plaatsen waar, door de aanwezigheid van vele rast- en verpleegtehuizen, voortdurend be hoefte bestaat aan goed opgeleid personeel. Met de op handen zijnde „Wet op de Bejaardenoorden", welke gediplomeerd personeel als eis stelt, is een goede scholing NU meer dan ooit noodzakelijk geworden. De nieuwe cursus te Leiden zal worden gehouden in de chr. nijver heidsschool voor meisjes „Boshuizen", Toussaintkade 51, (tel. 01710-30822). Meesterlijke Chabrol-regie Jjt' STUDIO Een somber onderwerp subliem verfilmd: dat kan in het kort getuigd worden van de film „Voetstappen zonder spoor" (A double tour), naar de kervend-trieste roman van Stanley Ellin, door Claude Chabrol met groot vakmanschap en sfeerscheppend vermogen geregisseerd. en die van Berloiz in schril contrast tot de lugubere gebeurtenissen, do minerend op de voorgrond treden. Chabrol betoont zich in deze film tevens een ware leider van acteurs,, van wie vooral Madeleine Robinson als de bedrogen moeder voor haar spel geroemd mag worden. Seks en nog eens seks TRIANON „Ik bemin, JU be mint" is een merkwaardige film. vol vreemde verrassingen. In felle kleu ren en in fragmentarische vorm wordt het begrip liefde hier uit de doeken gedaan. Liefde tussen aan- halingstekens, want wat er tentoon wordt gespreid is af en toe verbijs terend smerig. Het is al seks wat men i te zien krijgt, van het begin tot het eind. Het geheel ademt de zwoele I sfeer van nachtclubs en strip-tease- I tenten. En de camera blijft daarbij constant gericht op het vrouwelijk j schoon. Meisjes op straat, meisjes I achterop scooters, meisjes op de I dansvloer en meisjes op bed. het kan gewoon niet op. Tussen de beelden 1 van al dit schoons door ziet men dan allerlei soorten „ballet": Japans bal let. Russisch ballet en als een soort klap op de vuurpijl dan ook nog een sterk erotisch getint negerballet. Ver der hoort U in deze film van bont allerlei soldatenkoren zingen en het ritme van de jazz spelen. Liefde overdag en liefde in de nacht, jon ge liefde, gerijpte liefde en ontluis terende liefde. Het wordt U op vreemde wijze voor ogen gehouden. Alleen de ware liefde, die komt in dit dubieuze (film) spel niet of nauwe lijks voor. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiH Zelfmoord Bataljon Geen oorlog REX „Eindelijk een film die de oorlog laat zien zoals hij werkelijk is". Met deze kreet wordt elke oor logsfilm bij het bioscooppubliek ge ïntroduceerd, de goede en de slechte. Ook de film Zelfmoord Bataljon heeft de macabere pretentie uit het (oorlogstleven gegrepen te zijn. We hadden het eigenlijk al vermoed: het was weer niet waar. Niet dat er te weinig wordt geschoten, of dat er te weinig doden vallen, integendeel. De film laat geen fanatieke Japanners zien, die hun leven voor het vader land willen offeren, maar een groep je Oosterlingen, dat wel bereid bleek te zijn om voor een paar harde dol lars enige malen kermend ter aarde te storten. De Amerikaanse soldaten die hen bestrijden lijkt op een stel padvinders, die op hun eigen houtje een oorlog gaan winnen en die tussen de zware bombardementen door steeds in staat blijken te zijn puntige afo rismen te lanceren. Kortom, een film die de oorlog laat zien zoals hij niet Advertentie Zoekt U een van f40.— of f400.— v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero.specialist. Uitbeelding van de wanhopige si tuatie, waarin een gezin komt te verkeren door de grote liefde van de echtgenoot voor de beeldschone, jonge Léda (een liefde, welke be antwoord wordt), doch waarvan de echtgenote de dupe dreigt te worden of eigenlijk al is. Een delicaat probleem is hier op zuiver natuurlijke, doch tevens uiterst navrante wijze weergegeven. Alle verschrikkelijke consequenties, welke zodanige conflictstelling met zich meebrengt, worden de toeschou wer voor ogen gebracht, tot zelfs de moord op het meisje door de zoon. die een moederbinding blijkt te hebben, toe. Sowel de auteur als de regisseur zijn tot in de kern van 't ontzettende gegeven diep doorgedrongen: zij ge ven 'n onverbloemde visie op dit aan een zijdendraad hangende, overigens volslagen decadente familieleven, dat U in zijn verbijsterend- beangstigen de en verschrikkelijke realiteit met ontzetting vervult. De progressieve Chabrol heeft er afgezien van de felle en onnatuur lijk aandoende kleuren, waarin het geheel is vervat een dramatische kunstwerk van groot formaat van gemaakt. Jacques Dacqmine en Antonella Lualdi in ..Voetstappen zonder spoor" HU doet U tenvolle meeleven met de gevoelens van hartstocht, van liefde, zowel als van haat, welke in deze vervoerende film prevaleren, een film, culminerend in die af grijselijke, ja monsterlyke daad. waardoor een vroegtijdig einde komt aan een jong mensenleven. De dader geeft zich tenslotte, onder pressie van de familie, bij de politie aan. Hij zal er zeker voor moeten boeten, al zullen ongetwUfeld verzachtende omstandigheden in aanmerking ge nomen worden. Antonella Lualdi, Jaques Dacq mine, Jean Paul Belmondo, Jeanne Valerie, Bernadotte Lafont en Ma deleine Robinson vertolken de hoofd rollen in deze indrukwekkende film, waarvan het niet te verwonderen valt dat zy op het Festival te Vene tië opschudding verwekte. Zy is dan ook even schokkend als ontroerend en zal niet nalaten In tegenstelling tot de benaming haar sporen na te laten. Zeer speciaal vestigen wij nog de aandacht op de muzikale illustratie, waarin de edele muziek van Mozart Met de buurvrouw op stap Fijne humor CASINO De Amerikaans»» film „The facts of life" heeft in ons land de oubollige titel „Met de buu.- vrouw op stap" meegekregen. Een ti tel, die een vakantie-klucht met la chen, gieren, brullen doet vermoe den. Geheel ten onrechte, want het is een bijzonder geslaagde film vol geestige dialogen en füne grapjes. Lucille Ball is een getrouwd vrouw tje. moeder van twee kinderen, dat zich verwaarloosd voelt en tydens een gezamenlUke vakantie dan ook gemakkelyk verliefd wordt op de man van haar vriendin. En hU (Bob Hope) op haar natuurlyk. Bei den willen, als ze weer thuis zyn, het avontuur voortzetten, maar beiden hebben ze ook gewetensbezwaren. Met wisselend succes proberen ze die te overwinnen. Maar de omstandig heden werken niet altyd meer. Het is dan ook voor een groot deel dank- zU die omstandigheden, dat de mo- raa.l zoals dat hoort in een vrolUke film, overwint. TELEFOON 21219 EERSTE LEIDSE COPIEERINRICHTING (ELC.I) RIJDENDE TYPSCH00L „ZUID-HOLLAND" ONS KENMERK: Inschrijving voor de cursussen: STENO (Ned.- en moderne talen) TYPEN NEDERLANDS ENGELS DUITS FRANS (Conv. en Hand.-corresp. POPULAIR NEDERLANDS MIDDENSTAND BOEKHOUDEN MODERNE BEDRIJFSADM. ALGEMENE ONTWIKKELING. INSCHRIJVING: IEDERE DAG van 's morgens 8 tot 's avonds 10 uur (ook telefonisch) bij Het vertrouwde adres voor gedegen les EL CID Weer geprolongeerd LIDO De machtige film „El Cid" beleeft haar derde week. Wel een bewys. hoe de kwaliteiten van deze film van mond tot mond zijn gegaan en dus steeds weer nieuwe bezoekers zich aanmelden, om „El Cid" te zien. Het staat vast, dat men niet be drogen uitkomt by dit imposante historische gebeuren! Lezers schrijven. Kamerleden moeten tegenstemmen Het akkoord met Indonesië over West Nieuw-Guinea bevat geen waterdichte garanties, dat de bevol king zich tUdig en vrij zal kunnen uitspreken, of ze al dan niet bij Indonesië wil behoren. Dus houdt het in: woordbreuk tegenover de Papoea's en het van-zich-schuiven van de verantwoordelijkheid, die Nederland vrywillig op zich nam in 1949. In ruil hiervoor: herstel der „vriendschappelyke betrekkingen" met Indonesië. Dus: terwille van Nederlandse materiële belangen zal Nieuw-Guinea theoretisch minstens 7 jaren, praktisch blijvend (tenzij er overal opstanden beginnen) bezet zijn door de onwelkome, tot welvaart- brengen-onmachtige Indonesiërs. Men zegt: de regering kon niet anders. Als Indonesië met Russen- hulp grootscheepse aanvallen gaat ondernemen, kan Nederland het ge biedsdeel niet blyvend verdedigen. Het laatste is waar, maar Nederland week niet voor aanvallen, het week wellicht alleen voor bluf! Ursus, de leeuwenkoning Brede brave borst LUXOR Een goed recept voor een wilde avonturenfilm vol woeste gevechten? Doe 'n greep uit de ver halen van de Griekse of Romeinse Oudheid, verander hier en daar wat aan het authentieke gegeven en er opent zich een dozijn mogelykheden Ongeveer in deze trant moeten de makers van de film „Ursus. de leeu wenkoning" er over hebben gedacht. ZU hebben een filmverhaal „verzon nen" dat wel heel erg veel leep op de bekende geschiedenis van Romulus en Remus. Alleen was de wolvin, die de stichters van Rome groot bracht, hun waarschynlUk te weinig specta culair en werd vervangen door een dreigend grommende leeuwin. Is het dan een wonder, dat er uit het weer loze ventje Ursus, dat door de leeu wen werd opgevoed 'n geweldige stoe re body-builder groeide? Gelukkig richtten de leeuwen hun opvoedkun dige taak niet alleen zuiver lichame lijk, maar ook het geestelijke peil van Ursus verwaarloosden zU niet. ZU leerden hem zelfs spreken. Hoe. dat verraadde de film niet. Deze episode werd namelyk overgeslagen. En dank zij deze leeuwen kon de brede brave borst met luide stem aanspraak ma ken op de troon, die hem inderdaad rechtmatig toekwam. En mochten zijn argumenten niet dadelijk ern stig worden genomen, dan wist hij deze bU tijd en wyle wel wat kracht bU te zetten. Moet men zich dan verbazen, dat de boze koning Ajak (misschien af geleid van Ajax) bU een dergelyke explosie van geweld eerst figuurlUk en vervolgens letterUjk 't hoofd ver loor? En als dan Nieuw-Guinea werkelyk militair niet te houden zou zUn, dan is Nederland genoodzaakt, het eiland te verlaten: niet dit akkoord te slui ten. Nederland had het akkoord moeten weigeren en Nieuw-Guinea snel moe ten verlaten! In 1949 Is het snel-verlaten, heb abandonnéren, overwogen dort- mi nister Sassen, maar door de overige ministers verworpen, omdat het grote aantal personen, dat er voor in aan merking kwam, niet zo snel ge-eva- cueerd kon worden. Dit bezwaar geldt voor Nederl. Nieuw-Guinea niet: men kan in een dag: of 10 alle Nederlan ders en Nederlander-vrienden aan boord nemen. Er is een ander argument voor ver werping van het akkoord Iedere keer als er in de toekomst over Nieuw-Guinea in of buiten de V N. gedelibereerd wordt, willen de leiders der Papoea's, dat enigen hun ner in de buurt zUn om hun eigen inzichten te verspreiden en de Papoea-belangen zelf te behartigen: wordt nu het akkoord door de gamers aanvaard, dan kan de Neder landse staat en kunnen de Neder landse ambtenaren niets voor die Papoea-„waarnemers" doen; zou men het verdrag verwerpen dan zouden de Nederlandse ambassades nog enige bUstand kunnen verlenen. Ik begry'p. dat er waarschUnlijk veel meer stemmen vóór. dan tegèn de ratificatie zullen worden uitge bracht; maar er is een goed alter natief. er zyn redenen te over om niet met de trouweloze Soekarno- regering te pact éren en er is dus ge noeg grond om tegen te stemmen. Iedere stern-tegen is een aanwij zing voor de wereld, dat niet elke Nederlander zich gelaten neerlegt bij dit immorele akkoord. Wij roepen allen, die dit lezen, op, om hun Kamerlid tUdig mee te delen hoe men over het akkoord denkt. W. J. LEYDS. secretaris Comité Zelfbeschikking Nieuw-Guinea. Naarden. 29 aueustus 1962. Nagtglaslaan 3. 10 MtlCHTINGEN KJ ONS KANTOOt MEESTtAAT 36. LEIDEN. TELEFOON (01710) 30343. Zilveren jubileum bij Backer Co. Het was gisteren 25 Jaar geleden, dat mej. De Swart als boekhoudster in dienst trad bU Backer en Co NV. Mej. De Swart werd gehuldigd tU- dens een byeenkomst in de bedrijf s- kantine, waar het voltallige perso neel van de fabriek Etanwezig was. De jubilaresse werd toegesproken door de directeur, de heer N. Spaar garen. die haar lof toezwaaide voor de nauwgezette wyze waarop zij al die jaren haar werk heeft gedaan. De heer N. G. Spaargaren, com missaris. bood haar namens het ge hele bedrUf een enveloppe met in- houd aan. Hierna voerden nog en kele sprekers het woord en boden ge schenken en bloemen aan. Tot slot sprak mej. De Swart een dankwoord voor alle vriendelUke woorden en de geschenken. ZILVEREN JUBILEUM W. F. KWESTROO De heer W. F. Kwesbroo, technisch hoofdambtenaar A bU de dienst van Gemeentewerken afd. Bouw- en Wo ningtoezicht. speciaal belast met Hin. derwetzaken. hoopt, op 10 september as zUn zilveren jubileum in over heidsdienst te vieren. In de middag van die da* tussen 3 uur en half vUf bestaat er te zUnen huize. M. Treub- laan 17. gelegenheid tot het aanbie den van gelukwensen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3