vv aiersKien fUit 22 NATIES 0P EEN SCH KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS en vooral duur W h sou-a een sport roor tieners inspannend tijdrovend Jeugd graaft in weiland in Miedums historie (LEIDSCH DAGBLAD Een maand in meisjeskleren Rechten van babysitters LANGS de horizon drijven tientallen zeilboten met hun witte vleugels voort op de wind, glijden plezierjachten en een enkele rondvaartboot met stedelingen die op hun manier Nederlands faam als zeevarende natie hoog houden. Dichterbij, in een hoekje van het meer, vermaakt de jeugd uit de nabije om geving zich luidruchtig in het gemeentelijke zwembad. Maar tegen deze oer-Hollandse achtergrond gaat het er Amerikaans toe. Want zeilers en zwemmers vormen slechts het vredige décor voor een spectaculaire zomer attractie van de Braassemermeer: de waterskiërs. Ronkende racebootjes die razend snel over het in de zon schitte rende water scheren. Achter de lootjes, aan de lijnen, de skiërs, soe pel achterover hangend op de lat ten of de beginnelingen krampachtig voorover gebogen. Het is een beeld dat tal van Nederlan ders alleen maar van de film of van een enkele demonstratie ken nen. Het is een beeld waarvoor de geregelde bezoekers van de Braas- sem niet meer van zijn koffie op kijkt. wereldkampioene heeft gewonnen. Grijsgroene ogen in een ernstig ge zicht onder een grote zware stro hoed. Pas veertien Connie (woont in Den Haag) is 14 jaar. Zij is pas 14 Velen héb ben er zich over verbaasd. Zove- len, dat de Nederlandse kampioene er geen zin in heeft er dieper op in te gaan. Connie lijkt nu eenmaal ouder dan zij is, ook in haai* ma nier van doen en spreken. En in de waterski-sport is zij haar leeftijdgenoten eveneens een jaar of vier, vijf vooruit. Zij is senior, terwijl zij volgens haar leef tijd aspirant zou moeten zijn. „Het is hetzelfde als een jongen van twaalf die in het eerste van Feije- noord speelt", zegt vader Dane met nauw verholen trots. Connie is wel erg jong, maar dat neemt niet weg, dat waterskiën CONNIE EN HILLY samen stunten op de ski's bij uitstek een sport voor jonge mensen is. De blonde Hilly Zegers, dochter van de eigenaar van het paviljoen bij de Braassem, is 17. Drie jaar geleden is zij mee gaan doen aan de Nederlandse kam pioenschappen en Benelux-wed- strijden en tot nu toe is zij steeds prompt achter Connie geëindigd. „Het is een sport voor tieners", vertelt de 14-jarige crack. „Met in ternationale wedstrijden hou je op, zodra je de twintig bent gepas seerd. Je begint meestal als je 16 bent en je bereikt de top op je 20ste. Daarna zak je meestal af". CONNIE DANE toch wel leuk Ook niet als zo'n „speedboat" met een indrukwekkende snelheid op de steiger komt aanstuiven. Hij weet immers: luttele meters voor het plankier zal de boot vliegensvlug wenden, terwijl de skiër daarachter de lijn zal loslaten en zijn vaart zal afremmen door tot zijn borst in het water te zinken. De Braassemermeer is het groot ste waterski-centrum van Neder land. Het is dan t>ok niet toevallig, dat we er Nederlands beste twee waterskisters aantreffen: Connie Dane en Hilly Zegers. Connie, kampioene van Neder land, kampioene van Noord-Europa (de twaalf koud-waterlanden), die in mei van dit jaar zelfs van de Zo "up to date" en levendig als in het Frankfurter Studie- college is de aardrijkskundeles op beslist geen enkele andere Europese middelbare school. En je zult lang moeten zoe ken naar een eindexamenklas waarin uit eigen ervaring over zoveel verschillende landen wordt verteld als in Frankfurt. De leerlingen vertellen elkaar bijzonderheden over economie, geo grafie en staatsinrichting van de diverse landen, waarvan zelfs de leraren nog leren. En ook al is het Duits dat er wordt gesproken, niet altijd even perfect, voor de 150 scholieren van het Frankfurter Studiecollege is aardrijkskunde een van de mooiste vakken. De leerlingen van dit college zijn geen Duitsers, maar komen uit alle delen van de wereld. Eigenlijk zijn het geen middelbare-scholie- ren meer, want zij hebben reeds een diploma behaald dat hen, vol gens de normen van hun vaderland, het recht geeft aan een universi teitsstudie te beginnen. Vele buitenlandse aspirant-stu denten voldoen echter wat kennis Elke dag 2 uur Er is trouwens nog een goede reden om er op die leeftijd mee te stoppen: gebrek aan tijd. Wa terskiën is een enorm tijdroven de sport. Elke dag trainen de meisjes twee uur. Als het weer een beetje mee zit (wat in ons land niet zo vaak het geval is), beginnen zij daar al mee in fe bruari om er pas in oktober mee op te houden. En dat is alleen nog maar het trainen. De wed- ik er echt geen zin to heb, dat ik denk: nu is het genoeg geweest". Zo'n dag is het vandaag waar schijnlijk, hoewel Connie en Hllly even later op verzoek toch op de ski's stappen. We krijgen een lift van de heer Dane (gebruind, sportief gekleed), wiens boot de beide skisters „op sleeptouw" neemt. Keer op keer scheren we langs de houten steiger waarop onze fotograaf met zijn toe stel balanceert, terwijl Connie en Hilly figuren uitvoeren. „De figuren zijn het moeilijkste Een smalle kronkelweg langs een eindje over een hobbelig weilandweggetje en een paar hekken over: we waren einde lijk waar we moesten zijn, een stuk licht glooiend weiland onder de rook van het Friese dorpje Niedum, waar zes meis- en elf jongens met vereende krachten bezig waren een on geveer dertig meter lange sleuf te graven. Heel voorzichtig grote schoppen hanterend, laagje voor laagje wegschep pend. „Een miniatuur opgraving in op tima forma", lichtte de heer Elzinga toe, die als archeoloog aan het Fries Museum is verbonden en de supervisie had over dit werkkamp, georganiseerd door de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis. betreft niet aan de toelatingseisen van de Duitse universiteiten. Daar om moeten zij zich aan een „ge schiktheidstest" onderwerpen en eventueel daarna nog een jaar het college in Frankfurt bezoeken. De in de Hessische hoofdstad ge vestigde „school" wordt thans door 150 studenten uit 22 landen bezocht. Onder hen domineren de Arabieren en Afrikanen. Hun leef tijd varieert van 20 tot 24. De meesten van hun studeren zeer plichtsgetrouw. Het gros moet dan ook de financiële middelen voor dit voorbereidende jaar zelf bij elkaar zien te brengen, slechts enkelen hebben een beurs. Na de eerste moeilijke weken van aanpassing blijken de buitenlandse gasten ook al gauw een levendige belangstelling te hebben voor vraagstukken en suggesties die niet direct verband houden met hun studie. De gemeenschappelijke voorbe reiding op het zeer moeilijke eindexamen schept onder de aan staande studenten spoedig vriend schappelijke contacten. Werk en discussiegroepen bevorderen de kameraadschappelijke omgangen tussen vertegenwoordigers van de diverse naties. Het onderwijs aan het college wordt in het Duits gegeven de buitenlandse studenten zullen na afloop van het voorbereidend jaar dan ook beslist geen moeite hebben zich in het dagelijkse Westduitse leven te redden! Martin Gale lacht Pianist Martin Gale heeft alle reden om te lachen. Hij heeft een plaatje gemaakt waarop hij de melancholicus Peter Iljitsj Tsjai- kowski laat rock 'n rollen en de brave Zuidafrikaanse Gertie laat twisten en zowel in Nederland als over de grenzen schjjnt dit bij zonder te worden gewaardeerd. De Artone-single met „Nut rocker" en „Twistin' Gerty" wordt tenminste goed verkocht. Martin Gale is het pseudoniem van de 32-jarige Sky masters-pianist Rinus van Galen, die met deze roc kende notenkraker zijn debuut op de internationale platenmarkt heeft gemaakt. Hij wordt begeleid door The Nutcrackers. Bij het schansspringen kun je de meest spectaculaire vallen maken Een vreemde straf heeft een rechter in Texas zes jongens van acht tot tien jaar opgelegd, die zich schuldig hadden gemaakt aan win- keldiefstallen. Hij veroordeelde hen tot een maand meisjeskleren dra gen! De rechter licht te het vonnis al dus toe: „Ik her inner me, dat mijn moeder m'n broer en mij altijd voor straf de kleren van onze zusters liet aantrekken. Er xoas geen be tere methode om ons thuis te hou den". strijden, en vooral de internatio nale slokken ook nog heel wat tijd op. „We hebben er de tijd voor, om dat we neg op school zitten", zegt Connie (MMS-leerlinge), die straks weer vijf tot zes weken extra schoolvakantie krijgt om in het bui tenland te kunnen uitkomen. Haar vader: „Als ze alle uitnodigingen aannam, kon ze wel drie jaar naar het buitenland". Niet enthousiast Enthousiaste verhalen doen bei de meisjes niet. „Ik vind er eigen lijk niks leuks meer aan", beweert Connie zelfs op een gegeven mo ment. En Hilly: „Het gaat verve len, als je elke dag moet trainen". Maar even later herroept het Haagse meisje haar woorden: „Ik vind het natuurlijk wel leuk, an ders hield ik er wel mee op. Maar soms heb ik weieens een dag, dat ■fr Drie meisjes en zes jongens, le den van een in april opgerichte „garin" van zeventien Neder landse joden, zijn naar Israël vertrokken, waar er zes naar een kibboetsj gaan en drie naar Je ruzalem om een opleiding tot jeugdleider te ontvangen. De meisjes en jongens zijn allen ouder dan 18 jaar. De overige leden van de „garin" kerni zullen volgend jaar naar Israël gaan. De emigranten zijn allen lid van de joodse jeugdfederatie „Ichud Haboniem Beholland" te Amsterdam. In Warschau zijn acht kinderen van wie de oudste 16 jaar is, voor de kinderrechter gebracht, omdat zij eigendommen van Westelijke diplomaten hadden gestolen. Eerst „collecteerden" de kinderen voor zogenaamde liefdadige instellin gen, maar toen dit niet genoef opleverde gingen zij tot meei rechtstreekse acties over en stalen fototoestellen, juwelen, kleding stukken en bandrecorders. onderdeel van het skiën", vertelt Hilly naderhand, „al kun je bij het schansspringen de meest spectacu laire vallen maken." Het derde on derdeel is de slalom. Duur Waterskiën is een voor wie het goed wil doen tijdrovende sport. Het is een moeilijke sport, heel wat lastiger en inspannender bijvoorbeeld dan sneeuwskiën. Maar waterskiën is vooral een dure sport. Je kunt als tiener nog zoveel aanleg hebben voor waterskiën en er nog zoveel zin in hebben, als je ouders geen bijzonder goed ge vulde portemonnee hebben, kun je er beter naar blijven kijken dan er zelf aan beginnen. „Het kost kapitalen", zegt de heer Dane ernstig. „In Frankrijk en Italië wordt het alleen maar gedaan door de upper ten". „En In Nederland?" vragen wij. Hü begint te lachen: „In Ne derland eigenlijk ook", zegt hij. „Maar er zijn uitzonderingen", voegt hij eraan toe, o.a. zichzelf bedoelend. Je moet de beschikking hebben over een speedboat (vijftien mille minstens), een paar ski's (Connie heeft een paar draai-ski's van 900 gulden, maar je kunt ze ook goed koper krijgen) en lijnen, terwijl je voorts met benzine- en reiskos ten zit. Wie het toch weieens wil pro beren: zeven minuten lea kost vier gulden. „Maar na die zeven mi nuten ben je de eerste keer be hoorlijk moe", verzekert men ons. Dat mag dan ook wel voor die prijs. „Dit is nu het soort onderzoek, waarvoor wij de vakmensen niet beschikbaar hebben, terwijl het be halve voor de jongelui die eraan meewerken ook voor ons een winst punt is dat het wordt uitgevoerd. En het gaat prima", aldus de ar cheoloog. „De heer F. J. van der Wouden uit Miedum heeft onze aandacht op dit stukje grond gevestigd. Zijn vader had al eens scherven gevon den op zijn land. Zelfs is er een hele pot te voorschijn gekomen die nu in het Fries Museum is te be zichtigen. Toen op een gegeven moment een paard van boer Van der Wouden in het weiland met een been in een put zakte, was het vrijwel zeker dat Miedum bij Leeuwarden een voor archeologen interessant gebied was. De put is inmiddels door de groep jonge amateur-archeologen, meest middelbare-scholieren. bloot gelegd. Er werden diverse scherfjes gevonden van dezelfde soort als in de iets verder gelegen sleuf. Een bewijs dat de put als waterput bij een nederzetting hoorde. Behalve scherven en kleine ste nen voorwerpen, zoals spinspoeltjes en schijfjes die voor een soort dam spel werden gebruikt, hebben de jonge onderzoekers ook een bewerk te houten paal aangetroffen. „Mis schien is deze paal een onderdeel van een huis geweest", vertelde de kampleider, F. C. J. Ketelaar, aan komend juridisch student te Leiden, die het alleen jammer vond da: men het kamp alweer spoedig moest op breken in verband met het einde van de zomervakanties. Ook babysitters hebben rechten! Welke dat zijn, kan men lezen in de „verklaring van de rechten van babysitters", die zes meisjes in de Amerikaanse staat New Jersey heb ben opgesteld. Hun 16-jarige woord voerster vertelde de pers: „Wij zijn geen vakbond, geen club. maar zo maar zes vriendinnen die graag eens orde op zaken willen stellen. We zijn het gesol met babysitters beu". Het merkwaardige „handvest" be helst de volgende punten. Babysitters moeten het bedrag ontvangen dat hun beloofd werd. het tarief van het zestal is: 50 cent Per uur tot midder nacht en 75 cent per uur na middernacht en in de middag. Babysitters dienen tenminste 'n dag van tevoren gewaarschuwd te worden, noodgevallen uitge zonderd. De werkgevers de ouders van de baby Cs) dus moeten niet ook nog de kinderen van hun buren aan de zorgen van hun babysitter toevertrouwen, tenzij daar natuurlijk extra voor wordt betaald. Babysitters dienen er tevoren van in kennis te worden gesteld, wanneer het televisietoestel het niet doet. Men mag van de babysitters niet verwachten, dat zij ook nog het huishouden doen; het zijn geen dienstboden. Tot zover het „handvest" van de zes Amerikaanse babysitters. Wel licht kunnen hun Nederlandse col lega's er hun voordeel mee doen. HILLY ZEGERS (tinks). .JNNiE DANE niet erg enthousiast Dpgericht 1 maart 1860 Zaterdag 1 september 1962 e

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15