„DE TIJGERKAT" HET TERRAS IN DE TUIN MADAME DE STAEL, Napoleons vijandin duurste film ooit in Italië gemaakt Liefde veranderde in haat Let op de bretels! Geen wijsbegeerte Man van noorden ,Stem van Jupiter TWAALF BEROEMDE VROUWEN (IX) Scherper tegenstelling dan tassen het wezen van de „Kleine Creoolse" Joséphlne de Beauharnais en de „Grote Frangoise" Anne-Loulse-Germaine Necker is nauwelijks denkbaar. Slechts op één punt stemmen zy overeen: beiden hielden van Napoleon. Maar toen de keizer Joséphlne uit zijn omgeving verwijderde bleef zfl van hem houden. Toen Napoleon Germaine's liefde weigerde, werd zjj zijn gevaarlijke vijandin. Napoleon heeft In de „Grote Frangaise" zijn meerdere moeten erkennen. Eerst vervolgde zij hem rusteloos met haar liefde, daarna met haar haat. En zij droeg in belangrijke mate bij tot 's keizers ondergang. Deze „fatale" vrouw werd op 22 april 1766 geboren als doch ter van Jacques Necker, schatrijk bankier en Frans minis ter van Financiën. Reeds op haar twaalfde Jaar schreef zij toneel stukken, op haar vijftiende rechts geleerde en staatskundige verhan delingen. Later zou zij als Ma dame de Staël de belangrijkste vrouw der Franse letterkunde wor den. In 1788 debuteerde zij als schrijfster met haar „Lettres sur Jean Jacques Rousseau". Inmiddels was zij In het huwe lijk getreden met een Zweeds edel man, baron de Staël Holstein, die ambassadeur van Zweden was ln Parijs. Waarom trouwde zlJ deze tamelijk arme, niet zeer intelligen te en protestantse vreemdeling? Het raadsel van dit huwelijk is nooit geheel opgelost. „De mooiste man van Zweden en de lelijkste vrouw van Frankrijk", aldus ken schetsten tijdgenoten deze weinig harmonische echtverbintenis. Reeds toen Germaine veertien Jaar was, maakte de Zweed werk van haar. Wilde de schatrijke vader van Germaine deze band? Zeker is, dat «dj steeds voor haar vader een gro te verering heeft gekoesterd. Zeker ls ook dat haar vader aan Staël grote bedragen had geleend. Maar Germaine liet zich, ook als kind, nooit iets opdringen. Waarom trouwde zij dan met die protes tantse diplomaat? Wij weten het niet. Wel weten wij. dat zy hem drie kinderen schonk en hem in 1796 verliet. «en moedige vrouw Zelden waren er in een be roemde vrouw zoveel tegen strijdige eigenschappen ver enigd. Naar de mening van haar tijdgenoten had zij weinig uiterlij ke bekoorlijkheden. Sommigen noemden haar zelfs ronduit lelijk. Niettemin werd zij de meest ge vierde vrouw van Europa. Haar stijl was meesterlijk, haar welbe spraaktheid door niets te remmen. Boven alles ging haar de wens om in haar omgeving te schitteren en de eerste viool te spelen in het concert van haar tyd. Zij ver wachtte, dat ledereen zich naar haar denkbeeld en wensen zou richten. Toen de Geest der Revolutie vaardig werd over Frankrijk, ging zij een eind met de „nieuwe tijd" mede, maar zij verafschuwde alle buitensporigheden. Zij legde bi) her haling een grote persoonlijke moed aan de dar, als het er om ging h«e.r vrienden of haars inziens on juist behandelde mensen te hel pen Zo ontwierp zij in 1792 na de arrestatie van de koning een plan om de vorst te bevrijden. In 1795 kwam zij op voor de ongelukkige koningin Marie-Antoinette. Gedu rende de bloedigste maanden der Revolutie, toen één goed woord voor een verdachte iemand het le ven kon kosten, drong Madame de Staël door tot de machthebbers om haar vrienden van de guillotine te redden. Gevaar voor eigen leven telde zij niet. Vrienden heeft zy vele gehad. Namen als Narbonnen, Benjamin Constant, Talleyrand en Ribbing komen op haar „lijst" voor. Nooit verloor zy hen geheel uit het oog. Zelfs tot baron de Staël, de verfoei de echtgenoot, keerde zij jaren na de officiële scheiding meer dan eens terug. Het was alsof zij haar greep op mensen nooit wilde ver liezen. Maar één man was er, die zij zo gaarne gewonnen had en die im muun bleek voor haar toenaderin gen. Die man was Napoleon Bo naparte. Op Germaine's zowel als op Napoleons' leven heeft die „ge weigerde liefde" een zwaar stem pel gedrukt. Verhouding tot Napoleon Tijdens het Directoire was Ma dame de Staël een vrouw van grote invloed, zowel door haar salon als door haar geschriften. Zij was het, die de terugkeer van Talleyrand als minister van Bui tenlandse Zaken bewerkstelligde. En Talleyrand was het, die in decem ber 1797 een ontmoeting arran- (Van onze Romeinse correspondent) „De Tijgerkat", de ver maarde roman van Giuseppe Tomasi, Prins van Lampedusa, heeft reeds lang alle Italiaanse records gebroken, wat betreft het aantal verkochte exempla ren. Men nadert nu de vijfhon derdduizend. Het ls dan ook een boek, zoals er in de Italiaanse literatuur na Man- zoni's „Verloofden" niet meer verschenen was. Dat naar deze roman een film wordt gemaakt, is nauwelijks te ver wonderen. Italië maakt meer speelfilms per jaar dan Ame rika en men is er dus steeds op zoek naar goede onderwerpen. „De tijgerkat" leent zich bij zonder goed voor verfilming. Gelukkig heeft een „producer", die tegelijkertijd over(veel) kapi taal en hersenen beschikt, de rech ten verworven en hij heeft voor dit werk de enige regisseur gekozen, die er werkelijk iets heel bijzonders van kan maken: graaf Luchino Vis conti: „De tijgerkat" moet een kunstwerk worden, maar tegelijk een groots spektakel. „Een soort „Gone with the wind" voor Intel- Het terras behoeft heus niet alleen uit tegels te bestaan; het kan ook op een andere manier gezellig gemaakt wo den. Na tuurlijk: de grote rode tegels doen het goed, vooral omdat men ze tegenwoordig in vele kleuren heeft. Er zijn ook soor ten, die het water doorlaten .zo dat er nooit water op het ter ras behoeft te staan en men di rect na de bui dus al weer bui ten kan zitten. Deze soorten zijn iets duurder dan de gewone gladde tegels, doch ze zijn ook veel mooier. Een terras kan men ook met flagstones beleggen: grote stuk ken onregelmatige natuursteen, waaraan de hovenier u wel kan helpen. Ze moeten oordeelkun dig gelegd worden; er moet eerst een laag wit zand onder gewerkt worden en daarom moeten de tegels gelegd worden. Omdat ze in allerlei maten en vormen voorkomen, is het vrij gemakke lijk hier en daar kleine openin gen te houden. Die kan men dan beplanten met kruipende rotsplantjes of in ieder geval laagblijvende plantjes. Er zijn vele soorten die tussen de flagstones gepoot kunnen worden; vooral de vele saxifra- gasoorten zullen u voldoen. Er zijn er met roze, met rode en met witte bloemen .Ze bloeien al vroeg in de voorzomer, doch zijn tegen de zomer, ook als ze zijn uitgebloeid, nog als een sieraad te beschouwen. De semper- vivums zullen u ook wel voldoen. Er zijn vele mooie soorten en ze zijn met weinig tevreden. Ze groeien prima in schrale zand grond, doch ze moeten wel een zonnig plekje hebben. De sem- pervivums zijn allemaal groen- blijvend en op enkele uitzonde ringen na volkomen winterhard. Sedems komen ook in alle mo gelijke soorten voor; het zijn lieve plantjes, waarvan men veel plezier kan hebben. Ze stellen beslist geen eisen; alleen volle zon, doch een ten-as légt men alleen in de zon. De blauwe en paarse aubrietia's zullen het er ook goed naar hun zin hebben; op den duur kan men er flinke plekken van verwachten. G. KROMDIJK heidsoorlogen, beloofde dat „De tij gerkat" een heel bijzondere film zou worden, mits hij onbeperkt kre diet kreeg. Het gaat dus een vier of vijfmiljard lire kosten, maar het wordt de moeite waard. Sommige delen van het boek, bij voorbeeld het einde met de dood van Don Fabrizio Salina (uitge beeld door Burt Lancaster) kunnen niet worden verfilmd. „Wijsbegeerte is in een film niet op zijn plaats", zegt Visconti hiervan. Verder heeft hij meer aandacht gewijd dan in het boek gebeurt, aan de opmars lectuelen", zei Goffredo Lombardo tegen Visconti. En de Milanese re gisseur, wiens meesterwerk „Senso" naar het oordeel der werkelijk be voegden de beste film is, die ooit in Italië werd gemaakt en toevallig een film, die zich eveneens afspeelt in de periode der Italiaanse vrij- BERT LANCASTER moest zich inleven in de per~ soon van Don Fabrizio. der GarlbaldUnen tegen het leger der Bourbons. Dat geeft veel actie en bovendien is het ten volle ver antwoord, daar de neef van Don Fabrizio, de jonge Prins Tancredi Falconieri (Alain Delon) kapitein ls bij de Garibaldijnse vrljscharen en in het boek „de toekomst" ver tegenwoordigt. Tancredi en de eer zuchtige Angelica (Claudia Cardi nal), die zijn verloofde wordt, zijn in de film (en tot op grote hoogte ook in het boek) de twee enige le vende wezens. De andere personen, ook Don Fabrizio, zyn levend-dood, spookverschijningen. Die indruk maakt de Siciliaanse en in het al gemeen de Zuiditalüaanse adel ook in onze tijd en dat zal stellig hon derd jaar geleden nog veel meer het geval zijn geweest. zy bewe gen zich in een overmatig rijk, ba rok décor. In muffe, vervallen zalen, die eruit zien als juwelencassettes in het groot, maar echt levend zijn ze niet. „Op Sicilië komt het er niet op aan of men goede of slechte dingen doet. De zonde, die wy Si- cilianen niet vergeven, is eenvoudig die van iets te doen", leest men in de roman. En tot op zeer grote hoogte heeft Visconti zich daardoor laten leiden: in staatsie en praal laten zyn figuren zich leven, zon der enig persoonlyk handelen. Maar ergens is Visconti, hoe lief hem die vergane tyd ook is en hoezeer hy ook zelf een Italiaans aristocraat is gebleven, toch een man van het noorden, de laatste telg uit een heel oud en heel ver maard geslacht. Maar een telg, die Karl Marx heeft gelezen en die ter dege gelooft in het nut van bepaal de handelingen, gelooft dat mensen hun vryheid door handelen en strijd kunnen winnen, dat rechtvaardig heid en vooruitgang bestaan en niet alleen maar loze termen zyn om ontevreden elementen mee in slaap te sussen. Vandaar de bewogenheid der ge deelten van de film, die betrekking hebben op de Palermitaanse op stand en vandaar ook de kracht, di ehij leent aan de figuur van de jonge Tancredi, een opsnyerige op portunist, precies als in het boek, maar een jongeman, die terdege oog heeft voor de historische zin van dat wat zich om hem heen vol trekt. Visconti heeft opzettelyk aan deze film gewerkt in de zomer maanden. Sicilië, het landschap, zo goed als de mensen, is in de zomer, wanneer maandenlang de zon mee dogenloos het land verschroeit, nrg onbeweeglijker, nog meer verheven- streng dan in de korte winter. Natuuriyk zyn er heel wat moel- lykheden geweest. Het liefst zou de regisseur de opnamen van Donna- fugata, het buiten verblijf van Don Fabrizio, gemaakt hebben in het dorp en op het landgoed, dat Lam- pedusi op het oog had, toen hij zyn boek schreef. De hele bevolking van dat dorp werd bij de film betrok ken en zou er een behoorlyk centje aan verdiend hebben, maar de plaatselyke Mafia vond het beledi gend voor de lokale eer en de cine asten moesten ijlings de vlucht ne men. Ook in Palermo bleek het no dig tot een vergelijk te komen met de Mafia. Drie bekende leiders van „de eerbare sociëteit" werden ermee belast de uiterst gevaariyke Paler mitaanse onderwereld in bedwang te houden. De weduwe van Giuseppe Tomasi werd ingeschakeld om aanwyzingen te geven over het leven van de Si ciliaanse adel en ook de aangeno men zoon van de schrijver Don Gioacchino Lanza, Prins van Maza- rino werd wekenlang door de uiterst nauwkeurig werkende Vis conti ondervraagd en steeds in het byzijn van Burt Lancaster, die zich geheel in de persoon van Don Fa brizio moest inleven. In Palermo huurde Visconti voor negentienmil joen lire per maand het Paleis Gangi, waarvan de zwaar-barokke balzaal moet dienen voor het grote bal, dat het slot vormt van de film. De figuranten op dat bal zyn voor een groot deel Palermitaanse edel lieden, die hun overgrootvaders uitbeelden, wat hun weinig moeite kost, daar het leven in Palermo, althans in die kringen, nauwelyks is veranderd. CLAUDIA CARDINALE eerzuchtig Visconti is als regisseur een tiran. Ieder vreest zyn gebulder, „de stem van Jupiter", zoals hy in toneel spelerskringen wordt genoemd. Maar hy wordt ook vereerd, omdat men terdege weet wat hy waard ls. Alles moet by hem altyd authentiek zyn. De rode hemden van de Garibaldynen werden eerst een paar dagen in zeewater gelegd en daarna op de barre rotsen in de felle zon gedroogd, zodat er on regelmatige verschoten vlekken ont stonden. Ergens trekt Alain Delon in verband met de hitte zyn jasje uit en dan worden zyn bretels (in die dagen droeg men natuurlijk bretels) zichtbaar. Visconti rustte niet, voor hy een paar echte bre tels uit de eerste helft der vorige eeuw had bemachtigd. Ze zyn in Londen gemaakt en er zyn met de hand romantische landschapjes op geschilderd. Het is best mogelijk dat de episode straks wordt wegge knipt, maar als dat niet gebeurt, let dan straks in de bioscoop op die bretels, die misschien een halve minuut zichtbaar zullen zijn. Ze hebben een vermogen gekost!. Zo is de hele film. Elk onderdeel is tot het uiterste verzorgd en niet allsen de sfeer van het boek, maar ook de sfeer vin het eiland, zoals die een eeuw geleden was zal straks op het witte doek tot in iedere by- zonderheid herleven. Zaterdag 1 september 1962 Pagina 2 toespelingen aan zyn adres. „Vind ik die vrouw dan steeds op myn weg?" riep lhj vertwyfeld uit. Hy zou haar op zijn weg vinden tot aan zijn val. Zij reisde alle landen af om stemming tegen Napoleon te maken: Rusland, Italië, Duits land, Zweden, Engeland. Alom werd zy als een vorstin ontvangen. Over al plantte zy haar* haat tegen Na poleon. En Napoleon, die in haar een toegewyd en machtig mede- standster had kunnen vinden, zo hy het hoofd had willen buigen, was te trots en te koppig om haar tegemoet te komen. Hy deed dit pas, toen het te laat was. In 1810 leerde Madame de Staël ln Genève een gedistingeerd, maar zeer jong cavalerie-officier kennen, de ritmeester de Rocca. zy werd smoorverliefd op hem. Germaine was toen 45 jaar oud, hy 23. In het geheim was zy mèt hem ge trouwd, toen zy op 7 april het le ven aan haar zoon Louis-Alphonso schonk. Het geval kreeg de kleur van een schandaal. In menige stad maakte men Madame de Staël in puntdichten belacheiyk. Haar kind vertrouwde zy toe aan betaalde pleegouders. Terug in Parijs Na de val van Napoleon keerde Madame de Staël naar Parijs terug, maar het was geen triomfale terugkeer, zoals zy zich die had gedroomd. Lodewyk XVIII gaf haar weliswaar twee miljoen frank als schadevergoeding voor «door haar vader geleden ver liezen, maar toonde zich overigens matig gesteld op „de eerste dame der wereld", zoals de Engelse cou ranten haar hadden genoemd. Napoleon was op Elba, Germaine in Parijs. Daar kreeg zy gegevens in handen over een samenzwering tegen Napoleon's leven, zy zorgde dat die samenzwering geen doel trof. Tydens de „Honderd Da gen" (na Napoleon's terugkeer van Elba) ontmoette de keizer Mada me de Staël. Nu trad hy haar voor komend tegemoet en beloofde haar steun in de moeihjkheden, die* ge rezen waren rond het huwelyk van haar dochter met de hertog de Brog- lie. Maar Germaine had de smaad van weleer niet vergeten. Tien da gen vóór de slag by Waterloo nam zy contact op met de tsaar van Rusland. Stellig was Madame de Staël de beroemdste schrijfster van haar tyd. Haar bewonderaars stellen haar zelfs boven mannen als Mon tesquieu en Rousseau. Nu, Madame de Staël was geniaal en had veel inzicht, hoewel haar proza wel eens wat al te lyrisch en haar styl wel eens vermoeiend is. Allen zijn het er over eens, dat zij nog beter kon praten dan schrijven. Haar salon was een ontmoetingsplaats van ver tegenwoordigers van de kunst, de politiek, de wetenschap en het be- dryfsleven. Alle mogeUjke onder werpen kwamen er ter sprake en Madame de Staël leidde veelal de gesprekken op waarlijk schitteren de wyze. zy heeft er veel toe by- gedragen, dat de „nieuwe denk beelden" op littérair gebied ingang vonden in Frankryk. Enige harer belangrykste wer ken zyn: „De la littérature dans ses rapports avec l'état moral et politique"; twee autobiografische romans, te weten „Delphine" en „Corinne ou lltalie", waarin zy zichzelf enigszins idealiseert; „De l'Allemagne", een verhandeling over Duitsland, die aan Frankryk op knappe wijze Duitslands geestesle ven openbaarde; „Consiaérations sur la révolution frangaise", dat na haar dood verscheen. Het einde En het einde van deze beroemde ▼rouw? Het einde van deze uit nemende schrijfster, van deze ha tende en Intrigerende, maar tevens hartstochtelijke, moedige, geniale Madame de Staël? In februari 1817 werd zy, terugkerende uit Italië, door een beroerte getroffen. Zy overleed op 14 Juli 1817, op de ver jaardag van de bestorming der Bastille, die destijds door het af treden van haar vader als minister van Financiën op gang kwam. En toen zy op haar sterfbed lag, schreef haar „beminde vyand" op het eilandje Sint-Helena als keizer, lyke banneling over de rol van Ge malne de Staël, die hem had lief gehad en die zo'n werkzaam aan deel had genomen ln de voorberei ding tot zyn val. geerde tussen de 27-Jarige Germai ne en de 28-jarige Napoleon. Maar de latere keizer wisselde nauwe lyks twee woorden met haar en liet haar links liggen. Germaine maakte een weinig tactivolle op merking over Joséphlne de Beau harnais (van wie Napoleon geen kwaad kon horen) en overstelpte Napoleon met geleerdheid en wel bespraaktheid. Napoleon hield van zacht, tedere vrouwen. Madame de Staël stootte hem af door haar le- lykheid en haar geldingsdrang. Liefde werd haat „Houdt u dan niet van vrou wen?" vroeg zij. „Ik houd van myn eigen vrouw", antwoordde Na poleon. Toch schreef zy hem harts tochtelijke brieven. Hy antwoordde niet. Toch nodigde zy hem uit. Hy verscheen niet. Napoleon ont vluchtte haar! Toen het haar dui- delyk werd, dat zij hem nooit zou winnen, ging zy hem vervolgen met haar haat. Napoleon had reden om haar te vrezen, want toen de oor log tussen Germaine en hem een maal was verklaard, spande zy overal tegen hem samen. Waar zy er de kans toe kreeg, ondermijnde zy met haar woorden en geschrif ten zijn gezag. Napoleon verhandde haar buiten Parys. Zij ging naar Wei- mar en studeerde er Duitse letterkunde. Zy sprak er met Goe the, Schiller, Wleland en andere grote Duitse geesten. Vervolgens ging zy naar Zwitserland en toen terug naar Frankrijk. Daar werd zy geduld, maar zaj ageerde ver der. Napoleon verbood haar boe ken, vooral dat over Duitsland, vol

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 14