Oegstgeest koopt 15.000 zandzakken om functionarissen te beschermen ALGERIJE op rand van burgeroorlog Amsterdam klaagt over liet bouwbeleid Vier raadsleden komen niet terug Bij eventuele kernontploffing DR. J. MEUZELAAR VOND IN NOORDWIJK LAATSTE RUST Kerkelijk Leven „FANTASTISCH" C. WALENKAMP Vurig pleidooi prof. Geyl voor geschiedenisles Voorschotens wethouders waarschijnlijk herbenoemd BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1962 In de gisteren gehouden raadsver gadering waar wethouder M. v. d. Voet en de heer P. H. M. S. van de Voort wegens vakantie ontbraken werd, onder voorzitterschap van bur gemeester H. L. du Boeuff, een korte agenda afgewerkt en tevens afscheid genomen van vier raadsleden t.w. de dames G. A. Kramersde Vlaming Pleysier (P. v. d. A.), E. de Tombe Huurman (VVD) en de heren K. Veen (P. v. d. A.) en G. Makovich (VVD). De voorzitter bracht dank aan alle leden voor hun ijver en ambitie, als mede voor de goede verstandhouding gedurende deze vier jaar. Mevrouw Kramers die met een korte onder breking (in verband met haar reis naar het Midden-Oosten) 16 jaar zitting had, was destijds het enige vrouwelijke raadslid in Oegstgeest. Daarna zijn er nog twee vrouwelijke leden bijgekomen. De aanwezigheid van vrouwen in de raad achtte de voorzitter van grote waarde. Mevrouw Kramers heeft blijk ge geven van grote sociale bewogenheid. Reeds geruime tijd vóórdat door anderen het bejaardencentrum in Oegstgeest werd gesticht, had de buisvesting voor bejaarden haar bij zondere aandacht. De sociale voor zieningen, destijds door het Armbe stuur, later door de Commissie voor Maatschappelijke Zorg, hadden steeds VOORSCHOTEN f P.V. „De Zwaluw" De postduivenhoudersvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude en jonge duiven (navluch- ten) vanaf Duffel, afstand plm. 116 km. Gelost 7 uur met z.w. wind. Aan komst eerste prysduif 8.23.26 uur, snelheid 1461.93 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 8.34.39 uur, snelheid 12.17.46 meter per mi nuut. Uitslagen: W. Onstenk 1, 3, 4, 10; A. G. Kleiweg 2, 9; A. de Graaf 5: P. N. van Wissen 6; A. C. de Groot 7; P. J. D' Haens 8; Burgemeester L. de Kool 16 op 31 aug. a s. verhinderd spreekuur te houden. Burgerlijke Stand Geboren: Alexander D., zn van A. D. Verhoog en M. M. Rijnsburger; Moni ca J., dr van J. Th. van Amstel en J. A. Lagerwaard; Lucas H. M., zn van H. J. M. Bulier en M. W. van Etten; Ca- tharina J., dr van J. H. P. Schilderinck en A. Th. J. M. Brugman; Marlke, dr van G. H. Radstaake en C. Ch. Gel6ler; Linda, dr van J. Zuijderduin en M. Weening. Geboren: Eric A. M., zn van H. M. Gijbeis en C. M. van Veen; TJabring, zn van N. Stikkelorum en C. E. Ouds hoorn; Albertus J., zn van W. van der Ster en G. Taal; Franclscus Th. J., zn van J. G. "H. ConJJn en C. Hln; Ju liana D., dr van J. W. Frederiks en E. Mulder; Erik M zn van W. H. Melj- sen en M. Meijnen. Ondertrouwd: A. A. P. van der Ploeg en C. E. Verroen; W. Bleeksma en J. M. E. Ebell. Ondertrouwd; C. J. van der Geest en C. W. M. Meijer: W. C. Kraan en C. A. M. Klevits; G. P. Paardekooper en C. L. H. van Kempen. Getrouwd: F. A. J. Angevaare en J. A. M. de Jong: M. van Apeldoorn en J. W. de Graaff; H. Huljding en Ch. G. van Ewijk; T. Arentsen en G. Spa- renreijk. Overleden: A. Helm, 67 jr, man. Overleden: C. A. P. van Paassen, 59 jr; W. P. van Wissen, 82 Jr. WARMOND Programma Volksspelen Op 4 en 5 september a.s. zullen in Warmond de jaarlijkse kinder- en volksspelen worden gehouden. De feestelijkheden worden geopend met een lampionoptocht op maan dagavond 3 september, aanvang acht uur vanaf het politiebureau. Om half negen beginnen de dam-, schaak-, kaart-, en sjoelbakspelen voor oude ren vanaf 18 jaar in „De Stad Ro me". De kinderspelen op 4 september vangen aan om negen uur en zullen bestaan uit; vlaggetje steken, eieren- race, sluit de fles af, zaklopen, stelt lopen, ringsteken op de fiets en an dere spelen. Om 12 uur zal de burge meester de prijzen uitreiken. Van 2 tot. 4 uur hengelwedstrijd voor de jeugd van 5 tot 14 jaar. 14.30 uur: Naar de slaapkamer, voor meisjes van 13 en 14 jaar. 15.30 uur, Vlugge bediening, voor meisjes van 15 en 16 jaar. 16.— uur 100 meter roeien voor jongens van 13 en 14 jaar. 19.uur prijsuitreiking bij het politiebureau door de burgemeester. 20.— uur Naar de trein, voor jongens van 15 en 16 jaar. 20.— uur Boeg sprietlopen, voor jongelui van 17 jaar en ouder. Prijsuitreiking na afloop ter plaatse. Woensdag 5 september: 09.uur tobbetje steken, voor mannen vanaf 17 jaar. 14.uur ringsteken voor dames en heren in open auto's. 20.uur wie vangt de Kwartel, voor dames van 25 jaar en ouder. Op het plein van de R.-K. jongensschool. Voor alle spelen uitreiking van de prijzen ter plaatse na afloop. Vanaf 20.— tot 1.— uur is er gelegenheid tot dansen in 't Trefpunt met mede werking van The Hooligans uit Sas- senheim. Op het feestterrein van De Baan zijn verschillende vermakelijkheden opgesteld. P.V. „Warmond" De Postduivenvereniging „War mond" hieid een wedvlucht voor oude en jonge duiven vanaf Duffel. Af stand 123 km. In concours 76 duiven. Gelost om 7 uur. De eerste pnjsduif bereikte haar hok om 8-26-48. de laatste om 8-37-47. Snelheid eerste duif 1452,8 meter per minuut. Uitslagen: C. v. d. Zwart 1-7-8, B. F Oskam 2-4. J. Kortekaas 3. J. Roest 5-9. Q. Beugelsdijk 6, A. J. van Ruitenburg 10. haar grote belangstelling. Uw arbeid in de raad, aldus de voorzitter, heeft stellig vrucht gedragen. Door het onberekenbare spel der politieke krachten moest mevr. De Tombe na 'n kort raadslidmaatschap dat werk neerleggen. Zü heeft, aldus de burgemeester, deze korte tijd uit stekend benut voor inwerking. Hij hoopte, dat zij later nog weer een deel van de raad zou uitmaken. De heer K. Veen met een zittings periode van negen jaar had destijds in ambtelijke zin de gemeente ge diend en gedurende deze 9 jaar in bestuurlijke zin. Hij heeft de ge meente daarmee een grote dienst be wezen. Hij heeft getoond een strijd baar en opgewekt mens te zijn aan wie het gegeven was op het goede moment het verlossende woord te spreken. De heer Makovich. die in het be drijfsleven en de financiële wereld een vooraanstaande plaats inneemt moest door drukke werkzaamheden de gemeentezaken wel eens ten ach ter stellen. De voorzitter nam van hem afscheid met de herinnering aan een beminnelijk mens die steeds de goede sfeer wist te bevorderen. Procedure Een van de voornaamste voorstel len van de vergadering was het voor stel van B. en W. tot het instellen- van een procedure tegen v. d. Ameele's automobielbedrijf tot het verkrijgen door onteigening van diverse panden aan de Geversstraat- westzijde en tot voorlopige inbezit neming. Deze maatregel werd geno men om na jarenlange onderhande lingen de plannen tot verbreding van de Geversstraat mogelijk te maken. Nog even was er sprake van een be sloten zitting over dit punt, doch de meerderheid van der aad had daar aan geen behoefte. Zonder verdere discussie werd het voorstel aange nomen. Nadat verpachting van land aan de heer Juffermans was goedgekeurd en besloten was tot beschikbaarstelling van een krediet voor het aanbrengen van een luidspreker-installatie in de politie-auto en tevens een krediet werd verleend van f. 6000.voor het doen uitvoeren van werkzaamheden in het pand Dorpsstraat 62, was een punt aan de orde, waarover nogal begripsverwarring ontstond. B. en W. wensten n.l. een krediet van f. 9000 voor aankoop van 15.000 zandzakken. De bedoeling hiervan is om bepaalde gebouwen en of wo ningen te kunnen afschermen te gen radio-actieve straling. De opzet hiervan is om de bestuur#,-oering in die omstandigheden mogelijk te ma ken. De voorzitter moest er meer dan eens op wijzen dat dit een heel an dere zaak is dan de werkzaamheden door de B.B. waar het gaat om zelf bescherming door particulieren. De taak van de B.B. werd ten on rechte in de discussies betrokken. De heer P. van Nieuwkoop had liever ge zien dat een bepaald gebouw werd aangewezen dat als een centrale dienst zou doen. Hij achtte dit doel treffender dan het beschermen van een aantal woningen van functiona- narissen, wier aanwezigheid in bui tengewone omstandigheden noodza kelijk is. De voorzitter was van me ning dat het zeer wel mogelijk is dat een dergelijke centrale post er alsnog komt. Hij achtte het evenwel onver antwoord indien in het geheel geen maatregelen zouden worden ge nomen .De raad ging akkoord met uitzondering van de heren Blansjaar en Brouwer. Parkeren Op verzoek van tal van bewoners van de Rijnzichtweg en op advies van de Commissie voor Openbare Wer ken was voorgesteld om op de tijde lijke parkeergelegenheid op de voor malige trambaan in de Rijnzichtweg. een parkeerverbod voor vrachtauto's uit te vaardigen. Besloten werd tot de aanleg van deze parkeergelegenheid over te gaan staan. Mocht in de praktijk blijken dat de aanwezigheid van deze auto's grote bezwaren met zich brengt, dan kan als nog een verbod worden uit gevaardigd. Tenslotte werd besloten tot wijzi ging van de subsidieregeling reclas- seringsinstellingen en tot aanvulling van het subsidie 1961 voor de alge mene openbare bibliotheek. De heer Brouwer wee6 nog eens op verbetering van de verkeerssituatie op de Haarlemmerstraatweg vanaf het M.E.B. tot aan de grens van Sassenheim. Hij verzocht de aan dacht voor de hinderlijke begroeiing van tuinheggen. Voorts herinnerde hij aan de destijds gedane toezegging om een boekje te laten verschijnen over de geschiedenis en tal van bij - De heer Blansjaar verzocht tijdens j zonderheden omtrent de gemeente, de rondvraag nog eens na te gaan of het toch niet mogelijk is éénrich- i tingsverkeer voor wielrijders in te I stellen door de Deutzstraat. Voorts Na afloop van de zitting bleven de leden nog korte tijd bijeen In ver band met het afscheid van de vier vroeg hij de aandacht voor hinder- raadsleden. De nieuwe raad zal wor- lijke betonmolens op de Endegeester- laan en voor het onderhoud van en- I en vrachtauto's daar voorlopig toe tekele gemeentewoningen. den geinstalleerd op 4 september. Deze vergadering begint om half acht. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 30 aug. Leldse Coöp. Groente- en Fruitveiling: appelen 40- 105, aardappelen 12. andijvie 23-41, I pronkbonen 48-64. snijbonen 65-95, siambonen 35-60, kroten, gekookt 35, rodekool 7-15. postelein 35-49. prei 26- 39. spinazie 35-50, komkommers 16-17, tomaten A 25-35. uien drielingen 31.10. ld. middellijn 22.70. ld. mlddelgrof 16.90-17. ld. grof 18.30. waspeen 10-13 per 100 kg. meloenen 70-135. perziken 10-38. bloemkool A 25-73. komkommers A 10-29. sla A 12-28.70 per 100 stuks. AALSMEER. 29 aug. Gerbera 35- 50. Bouvardla 20-37. Clematis 20-35, Chrysanten gr. bl. 75-115. ld. geplozen 30-49 per stuk, Chrysanten tros 80-115, Ornlthogalum 40-60, Fresia 85-130, Iris 80-115, Colvlllel 90-115 per bos. Rozen: Roselandla 3-11. Parel van Aalsmeer 3-11. Geh. Duisberg 5-16. Pechtold 4- 12. Towny Gold 4-13, Mad. Ofman 3- 11. Baccarat 15-36. Montezuma 5-18, Florlade 6-17, Newyorker 4-14, Carol 4-12. Pink Sensation 10-23, Sweetheart 3-11, Nymph 25-50 per stuk. BARNEVELD, 30 aug. Coöp. Ve- luwse Elervelling: weekaanv. 1.200.000 stuks, waarvan 371.600 in veiling wer den gebracht. Handel rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 42 48 gram 15.37-6 37, van 48 52 gram f 6.71-8.69; van 52/60 gram f 9.24-11.35, Algerije verkeert op de rand van een complete burgeroorlog. De willaja's 3 en 4 (Kabylië en Algiers) hebben vanmiddag ver klaard ,.zich met alle beschikbare middelen te zullen verdedigen", nadat bekend was geworden dat troepen van willaja 5 (Oran) be gonnen zijn het gebied van Algiers binnen te trekken. Naar verluidt beschikt willaja 4, dat in oppositie is tegen het politieke bureau van Ben Bella, over ongeveer 10 000 militairen, van wie 8000 rekru ten die pas na de wapenstilstand in maart onder de wapenen zijn geko men. In Algiers zouden zich minstens 2.000 militairen van willaja 4 bevin den. De opmars van de benbellistische troepen is begonnen, nadat het po- Tafelkeuring van LPKV De Leidse Pluimvee- en Konijnen- sportvereniging houdt zaterdag a.s. een tafelkeuring voor jonge dieren. De keuring wordt gehouden in het clubhuis van de speeltuinvereniging .Oosterkwartier' aan de Borneostraat Er bestaat reeds veel belangstelling voor deze tafelkeuring, die om half twee begint. Keurmeesters zijn de heren Hogenbrug uit Hilversum en De Groot uit Gouda. Collecte voor de kankerbestrijding Het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding houdt deze week in Leiden een jaarlijkse geldinzame ling. De huis-aan-huis-collecte, die gedurende de gehele week wordt ge houden, overtreft alle verwachtin gen. Als het Koningin Wilhelminafonds volgend jaar over dezelfde middelen kan blijven beschikken, zal het mo gelijk zijn de reeks van kleine over winningen in de grote strijd tegen de kanker voort te zetten. Het bestuur van de Leidse afde ling kampt momenteel evenwel met een grote moeilijkheid. Voor de straat collecte, die men zaterdag a.s. houdt, heeft men nog te weinig collectan ten. Het zou jammerzijn als men niet geheel Leiden zou kunnen be strijken. Een wenk dus voor degenen die zich zaterdag al is het maar enige uurtjes actief willen tonen voor de kankerbestrijding. Collecte bussen kunnen vrijdagavond 7 uur en zaterdagmorgen worden afgehaald bij de Geneeskundige Dienst op de Mare. Algemene verslagenheid Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag op de Algemene Be graafplaats te Noordwijk het stoffe lijk overschot van dr. J. J. Meuze- laar, Ned. Herv. predikant te Amster dam, die vorige week te Siegburg in Duitsland bij een verkeersongeval uit het gezin en zijn gemeente werd weggerukt, teraarde besteld. Het bericht van zijn plotseling en tragisch verscheiden werd ook in Noordwijk met ontroering ontvangen, in het bijzonder in de kring van de Hervormde Gemeente van Noordwijk- GENERALE SYNODE CHR. GEREF. KERKEN. Bij de Generale Synode van de Christelijk Gereformeerde Kerken, die te Santpoort bijeen is, kwam woensdagmorgen een dankbetuiging binnen van de Koningin voor het aan haar gezonden telegram van heilwens. Over het rapport van deputaten van ambtelijke arbeid onder de chr. geref. schippers ontspon zich een brede discussie, waarbij vooral het algemeen beleid van deputaten ter sprake kwam en gewezen werd op de lijnen van het gereformeerd kerkrecht, terwijl ook werd gewaar schuwd om deze zaak niet te over trekken. De Synode brak de behan deling af om enkele buitenlandse gasten te verwelkomen. Reverend Collens werd door ds. J. C. Maris uit Bloemendaal. secx-eta- ris van deputaten voor buitenlandse kerkenvertaald en namens de svnode toegesproken. Reverend Col- lèns gaf een uiteenzetting van de positie van zijn kerk temidden van de andere Schotse kerken. Hij waar schuwde tegen het oecumenische be weging. die niet wordt gedragen door het gezag van het woord van God Voorts bepleitte hij uitwisseling van jongeren uit beide kerken. In zijn beantwoording zegde ds. Maris toe dat deze laatste gedachte de aan dacht van de Synode zal krijgen. Om zes uur is de Synode uiteengegaan tot dinsdagmorgen 18 september. Binnen, die dr. Meuzelaar van 1947 tot 1957 als herder en leraar had ge diend. Vele gemeenteleden waren op de begraafplaats aanwezig om hun vroe gere predikant de laatste eer te be wijzen. Verder merkten wij burgemeester mr. G. F. W. van Berckel en de ge meente-secretaris, de heer B. Ike. Verscheidene collega's van de over ledene en talrijke belangstellenden uit Mijnsherenland en Amsterdam woonden de droeve plechtigheid bij. Aan de groeve sprak ds. Kooistra, een zwager van dr. Meuzelaar, die besloot met het lezen van psalm 23 en het gezamenlijk bidden van het Onze Vader. Diep onder de indruk verlieten de honderden aanwezigen de doden akker. Voorafgaande aan de begrafenis vond in de Maranathakerk te Am sterdam een uitvaartdienst plaats. NED. HERV. KERK Beroepen te Broek ln Wateiland (toez.) J. J. Buskes te Etten. Aange nomen naar Sint PhlllpBland B. A. van Donkersgoed, kand. te Den Hulst, dl» bedankte voor Goudswaard (toez.) GEREF. KERKEN Beroepen te Driebergen R. Akker man te Diever. Aangenomen naar Schoonhoven-WUllge-Langerak E. Dijk stra te Heinenoord. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Chatham (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Churches) M Vlietstra te IJmuiden. GEREF. KERKEN Beroepen te Vrouwenpolder J. B. F. van den Brink, kand. te Voorburg. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Oud-Beljerland T. Harder te Kornhorn en R. Slofstra te Harder wijk. Beroepen te Ede M. Vlietstra te IJmuiden. Bedankt voor Broek onder Akerwoude C. den Hertog te 's-Gra- venhage-West. CHR. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Gouda J. W. Kloot, kand. te Gouderak. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Hilversum C. van de Woestijne te Barneveld. litieke bureau vanochtend op de wil laja's 1, 2, 5 en 6 en op de staf van het Bevrijdingsleger een beroep had gedaan om „naar Algiers de contin genten te zenden die het politieke bureau nodig heeft om de orde te herstellen en de veiligheid van alle bewoners te verzekeren". De leiding van willaja 4 antwoord de hierop door nieuwe versterkingen naar de Algerijnse hoofdstad te zen den. In de kasba van Algiers is een grote strijdmacht samengetrokken, die overal tot op de daken ma- chinegeweerposten heeft ingericht. is onze miskleuraanbieding, uit de bekende WILLEM II FANTASTICA. Van f 13.50, THANS flO.— per 50 stuks. SIGARENHANDEL Prinsessekade 1 Telefoon 21126 Leiden Giro 170502 Adviesvan nazi: doodt De Gaulle De leider van de Amerikaanse na zipartij, George Rockwell, heeft in Montreal na tenxgkeer van een reis in Europa de Fransen geadviseerd president De Gaulle dood te schie ten. „omdat hij het land aan de communisten verkoopt", aldus meldt het Canadese persbureau. Hij is op weg naar de V.S. Rockwell, wiens hotel door de poli tie werd beschermd, zei verder dat de communisten moeten worden doodgeschoten. Dit zou niet nodig zijn indien de Westelijke regeringen wetten maken waardoor het mogelijk wordt „communistische verraders en zionisten te vergassen, omdat er niet genoeg elektrische stoelen zijn". (Van onze Arnhemse correspondent) Volgens zeer velen wordt het ge schiedenisonderwijs bedreigd door de onderwijsvernieuwing, zoals die Is vastgelegd in de mammoetwet. Voor dit vak hield gistermiddag op de Pietersberg te Oosterbeek voor le den van de vereniging van leraren aan de rijks-h.b.s.'en, prof. dr. P. Geyl een warm pleidooi, getiteld „de waar de van het geschiedenisonderwijs" Allereerst signaleerde prof. Geyl de misvattingen over geschiedenis, die bij ambtenaren heersen. Hun advie zen komen vaak voort uit „opper vlakkigheid en culturele impotentie", aldus spreker. Beknotting van de klassieke talen en geschiedenis staat daarbij op de voorgrond. Prof. Geyl erkende ten volle, dat het onderwijs aangepast moet worden bij de ge weldige opbloei van de natuurweten schappen. Dit wil echter niet zeggen dat de geesteswetenschappen minder hoog aangeslagen moeten worden. Juist voor de oudere leerlingen, die dieper op het vak zouden kunnen In gaan is het aantal lesuren inge krompen. Historisch besef is onmis baar om de continuïteit der cultuur te behouden en van groot belang om overijlde besluiten tegen te gaan. Van onderwerping aan het verleden is geen sprake, aldus prof. Geyl. maar het idee er vrij van te staan is een illusie. Wil men in dit verband com municatie met de Sowjet-Unie dan blijft dit onmogelijk zolang de Rus sische historici dp geschiedenis mis bruiken en dienstbaar maken aan "hun meesters. Op het gebied van de geesteswetenschappen is Rusland hermetisch voor ons afgesloten. Een zijdige verheerlijking van de natuur wetenschappen en verwaarlozing van in het bijzonder de geschiedenis ver zwakt het geestelijk weerstandsver mogen tegen de naar expansie stre vende opvattingen van het commu nisme. Voor het nieuwe vak maat schappijleer had spreker alle waar dering, zolang het niet ten koste van het geschiedenisonderwijs gaat Door beklotting van dit vak wordt het geestelijk leven verarmd, zo besloot stellen blijkt, dat de fractievoorzitters Het Rotterdamse „Duivenvrouwtje" overleden „Hannetje" het duivenvrouwtje vooral de ouderen onder de Rotter dammers zullen zich haar herinne ren is gisteren in het tehuis voor bejaarden aan de Van Oostervant- straat in Rotterdam op 92-jarige leef tijd overleden. Hendrika Trijntje var. Ham voor de burgerlijke stand, maar voor de Rotterdammers hard nekkig het „Duivenvrouwtje" is ge durende tal van jaren het schoolvoor beeld geweest van een onbaatzuchti ge dierenvriendin. Velen zullen zich „Hannetjes" beroemde trektochten herinneren, een karretje voer voort duwend, langs de Rotterdamse dui ven-. zwanen- en eendencentra. Po pulaire voederplaatsen waren destijds de omgeving van de Laurenskerk, waar het duivenvrouwtje „haar" dui ver verzorgde en langs de Rotte, waar tientallen zwanen en eenden voer van haar kregen. Ook de vele loslopende dieren in pakhuizen werden door haar verzorgd. Alle kosten droeg zij zelf. Een uiterst sobere leefwijze was hier van het gevolg. Het Rotterdamse dui venvrouwtje wordt menigmaal ge noemd in oudere boeken over de Maasstad. Recenter is haar medewer king aan enige toeristische filmpjes over Rotterdam. Hendrika Trijntje van Ham heeft de laatste zes jaren van haar leven doorgebracht in het tehuis voor ouden van dagen aan de Van Oostervantstraat. Dinsdaq 4 september s avonds l zu,,^n *)Jn voor de verkiezing van de 0 r wethouders. om 8 uur komt de nieuwe ge meenteraad voor het eerst bijeen. prof. Geyl zijn pleidooi. De agenda vermeldt: beëdiging en installatie raadsleden; verkie zing wethouders; benoeming van leden en plaatsvervangende leden voor de diverse commissies Na gehouden schriftelijk overleg met fractievoorzitters stellen B. en W. voor de volgende leden van de ge meenteraad ln de commissies te be noemen A. Commissie van bijstand voor de gemeentefinanciën: Leden C. For- tanier; mr. dr. J. P. I. v. d. Wilde; dr. P. S. Pels, A. de Groot; plaatsver vangende leden: Ir. W. C. M. Rom- bouts. dr. G. B W. Huizinga, mevr. dra. A. Stoker, dr. M. S. Kamminga. B. Commissie voor de strafverorde ningen: Leden: C. G. L. Plomp, mr. dr. J. P. I. v. d. Wilde, mevr. dra. A. Stoker, dr. M. S. Kamminga; plv. le den: Fortanier, E. P. Bakels, ir. J. M. Veldhuis, mevr. A. de Waal Male- fijtSpruyt; C. Commissie van bij stand voor onderwijs, culturele en sociale aangelegenheden: Leden: C. Fortanier, dr. G. B W. Huizinga, mevr. dra. A. Stoker, mevr. A. de Waal Malefijt—Spruyt. plv. leden: C. G. L. Plomp. drs. A. B. Vaandrager, dr. P. S. Pels. A. de Groot. D. Com missie van bijstand voor openbare werken: Leden: lr. W. C. M. Rom- bouts. E. P. Bakels. dr. P. S. Pels, A. de Groot. plv. leden: drs. A. F. v. d. Laan, mr. dr. J. P. I. v. d. Wilde mevr. dra. A. Stoker, dr. M. S. Kam minga. E. Commissie van bijstand voor de gemeentebedrijven: Leden: drs. A. F. v. d. Laan. drs. A. B. Vaan drager. ir. J. M. Veldhuis, dr. M. S. Kamminga: plv. leden: lr. W. C. M. Rombout-s, E. P. Bakels, H. J. van Eerde. mevr. A. de Waal Malefijt Spuryt. F. Commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken: Leden: drs. A. F. v. d. Laan; drs. A. B. Vaandrager: H. J. v. Eerde. mevr. A. de Waal MalefijtSpruvt: plv. leden: C. G. L. Plomp. dr. G. B. W. Huizinga, dr. P. S. Pels. A. de Groot. Uit de publikatie van deze voor- wel tot overeenstemming gekomen Bij de voorgestelde leden en plv. leden voor de diverse commissies ont breken n.l. de namen van de beide huidige wethouders, de heren G. Schrama en J. J. Dekker, Daaruit zou geconcludeerd kunnen worden, dat 't in de verwachting ligt, dat deze beide wethouders ook in de vergadering van a.g. dinsdagavond wel weer benoemd zullen worden. van 60/65 gram f 11.30-12.28, van 65/ 72 gram f 12.02-12.56. Elervelling S.B.E.. aanvoer 565.802 stuks, handel redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 47 57 gram 16.51-10 02. van 57/61 gram f 10.37-11 66. van 61-64 gram f 11.61- 12.18. van 64 72 gram f 11.95-12.28, eendeeleren van 50 64 gram f 5.69-8.80, van 65 72 gram f 9.02-10 22. Eiermarkt: aanvoer 2 300.000 stuks, handel grote eieren kalm met trag* afloop, henneëieren vlug. Prijzen per 100 stuks: eieren van 60/65 gram f 11.40-12.65, algem. prlja f 12.10, kiloprijs f 1.95 basis 62 gram. henneëieren van 44/50 gram f 6-8.15, kiloprijs f 1.37-1.63, van 61/59 gram f 8.50-11.15. kiloprijs f 1.67-1 89. Pluim veemark taanvoer ca. 48.000 stuks, handel traag. Prijzen ln gids per kg: slachtklppen f 1-1.10, slachtkulkens f 1.40-1.65. GOUDA, 30 aug. Op de kaasmarkt te Gouda zijn vandaag 149 partijen aangevoerd. Ie kwal. noteerde f2.25- 2 31. 2e kwal. f 2.16-2.24 en extra kwal. f 2.32-2 50. alles per kg. D« handel waa kalm. BEURSOVERZICHT PHILIPS VAST Amsterdam, 30 augustus Het Damrak heeft zich vanmiddag gekenmerkt door een min of meer vaste stemming bij de opening voor de aandelen Philips. Ook de overige hoofdfondsen waren niet onvriende lijk. In de staatsfondsenhoek was veel vraag naar de staffellening, waar door deze obligaties een punt hoger openden op 91 7/8. Voor de Philips-aandelen was er wat vraag van lokale zijde, terwijl de arbitrage belangstelling had op een wat lager niveau. De openings- prijs werd vastgesteld op f 154,70, tegen een voorgaande slotprijs van f 153.80. Later werd f 155,40 voor de elektro-aandelen betaald. Unilevers noteerden 40 cent hoger op f 135,40. Eenzelfde verhoging was voor aande len Kon. Olie weggelegd op f141.40. AKU plus één punt bij een notering op 364terwijl Hoogovens rond de 554 schommelden (53312). Gedurende de verdere beursduur deden zich geen belangrijke wijzigin gen in de koersen van de hoofdfond sen meer voor. Evenals gisteren was het ook vandaag in de scheepvaart sector zeer stil. Het niveau lag vrij wel gelijk met de slotkoersen van gis teren. Van de leidende cultures wer den certificaten Deli hoger geadvi seerd. Voor de Staatsobligaties blijft de kooplust aanhouden. Speciaal de staffellening ontmoette grote belang stelling, waartegenover bijna geen aanbod stond. Hierdoor lagen deze obligaties bijna een vol punt hoger op 91 3/4. Aandelen Kon. Zout/Ketjen en Sikkens werden hoger geadviseerd. Aandelen „Wester Suiker", houdster maatschappen van aandelen Centrale Suiker, werden 5 punten hoger op 290 bieden geadviseerd. Het is maanden geleden dat in dit foonds een stuk werd verhandeld. Deze aandelen lig gen de laatste tijd steeds met hogere biedkoersen in de markt. „Van der Heem" werd iets hoger getaxeerd op het vestigen van een bedrijf in Tehe ran in samenwerking met een Perzi sche onderneming voor het fabri ceren op kleine schaal van radio en tv apparaten. WISSELKOERSEN Amsterdam, 30 augustus Londen 10.09410.104New York 3.604— 3.604Montreal 3.34^—3.34fjParijs 73.5673 61Brussel 7.244—7.254; Frankfort 90.1290.17; Stockholm 70.014—70 064; Zürich 83.39—83.44; Milaan 58.07458.124; Kopenhagen 52.06—52.11: Oslo 50.404—50.454; Wenen 13.974—13.984; Lissabon 12.59 412.604. (Van onze Amsterdamse correspondent) In Amsterdam ligt voor een totale bouwsom van f. 250 miljoen aan bouwplannen te wachten op uitvoe ring. Voor deze plannen is rijksgoed- keurin? aangevraagd, maar nog niet verkregen. Sinds 1 januari J.l. is het j aantal nog niet gehonoreerde aan vragen om rijksgoedkeurine tot het viervoudige gestegen. Het betreft hier uitsluitend burgerlijke en utiliteits bouw, buiten de sector woningbouw. Op het ogenblik beloopt de totale bouwsom van in uitvoering zijnde bouwwerken in de hoofdstad (uitge zonderd woningbouw, gemeentelijke werken en universiteitsuitbreiding) meer dan t. 200 miljoen B. en W. spreken in de toelichting op de vandaag verschenen ontwerp- typisch als een beleid op korte ter mijn. Het omvangrijke bouwprogram ma van Amsterdam zal echter gerea liseerd kunnen worden als een Inpas sing van dit programma ln een lan delijk bouwbeleid op langere termijn tot. stand kan worden gebracht. Op de nieuwe gemeentebegroting zijn de bruto-kapita&lsuitgaven ge steld op f. 265 miljoen. De begroting is sluitend, d.w.z. als de uitkering uit het gemeentefonds overeenkomstig de verwachting zal zijn. Ondanks de tariefsverhogingen van tram en bus blijft, het tekort van het Gemeentevervoerbedrijf stijgen: een verliespost van f. 14.8 miljoen in 1963 tegen f. 13,7 miljoen in dit lopende jaar. Omdat de minister van Econo mische Zaken ernstige bezwaren heeft ingebracht tegen de voorgeno- Donderdag 30 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— Ned '58 4 4 Ned. '59 44 Ned '60-1 44 Ned '60 II 44 Ned '59 4V4 Ned '60 44 Ned '61 44 Ned. '53 34 Ned Gb obi 34 Ned '47 34 Ned '51 34 Ned '53 I-II 34 Ned '56 3 4 Ned '48 34 Ned bel cert. 34 Ned '50 I-n 34 Ned '54 I-II 34 Ned '55 I 34 Ned '55 II 34 Ned '37 3 Ned G.b obi '46 3 Ned dol In. '47 3 Ned Inv cert. 3 Ned. 62-64 3 Indië *37 3 Indië *37 A 3 Ned. won. b.l. '57 6 Ned w bJ. '58 44 Amst. Rubber Ver HVA-mij. A.K.U Deli Mij cert. Hoogovens cert. Philips gem bez. Unilever cert. Dordtse Petr Kon P (50 k i 20) Holl. Amer. lijn Java China Pak. KIM Kon. Ned. St.boot Kon. Paket Mij. Stoom Mi) Ned. Niev. Goudr cert, v. Ommeren cert. Kon Rott Lloyd N Scheepsv Unle Vorige Slotkoers koers v. heden. 1004 100 7/B 1004 1004 1004 1004 1004 1004 99 H 100^ 1004 1004 100 ïoo y8 95 95 794 90j| 91U 96 Vi 964 954 5 954 944 944 874 874 864 b 874 874 904 90 y« 90,'g 90 924 924 904 91 914 914 874 874 99,V 99t»„ 99 H 994 100 944 94tf 1964 107 100 IOOA [EVE AANDELEN 1104 111 1204 1214 3634 3644 140.20* 142.50 5534 5534 153.80 154.65 135 134.80 6414 6454 vorige Slotkoen koers v. heden. 106 107 894 804 804 874 874 884 884 804 804 814 814 904 91 91 924 91 904 92 874 874 854 96 b 854 864 105 x 1044 141.05 121 131 52 40 1404 1364 138 112 248 132'i 129 141.30 1204 1314 52.40 1414 137 140 1114 250 1324 1294 b'egrotine 1963 hun grote bezorgdheid I men nieuwe tariefsverhoging, zal uit, over deze ontwikkeling van de binnenkort een nieuw tarief worden bouwbedrijvigheid. Zij zien het rijksgoedkeurlngsbeleid 1 tegemoet, komt. I voorgesteld dat aan deze bezwaren NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem.leningen A'dam '47 34 3 94 4 tdem 48 (34).. 944 R'dam '52-1 (44 98 ld *37 I-II (34 94 4 944 Z -Holl '55 44.. 984 Bankwezen Bb N.Gem. 58 5y4 1024 1024 ld NWB'52 (44) 994 98,V BVG rsbr f500 209 2094 b BVG rsbr '52 1444 145 (nrlustr Obligaties Philips Doli *51 874 87 VERKLARING ER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 124 A'dam 56 1 24 A'dam '5R n 24 A'dam'56 III 24 Eindhoven '54 4 Enschede *54 24 DenHaag^ 124 Idem n 24 R'dam *52 I 24.. Idem II 24 Idem '57 24 Utrecht '52 24.. Z.-Holl. 1957 24 Zuid-HolL '59 24 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Interunie f50.-.. 180.50 180 Robeco 206.— 206 Unitas f50.- 465 470 Ver Bez. v 94 f50 127.50 127.50 Amst Bank 375 375 Cultuurbank 33 33 Holl Bank U eert. 2234 2244 Ned. Handelmi). 350 349 Rott. Bank 353 353 Twentsche Bank 305 307 Senembab 30 b Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Pat BorsumiJ-Wehry Calvè Delft eert. ElectrolasmlJ K. Pap. v. Gelder K. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bmy. Internatio v. Kemp. en Beg. Leidse Wolsp.rU Mliller en Co ND. Ned. Kabelfabr. Philips pref. Rott. Droogd Mij Sikkens Groep Ver. Touwfabr. Walvisvaart Wernink's Bet .mi) Wilton FeiJenoord v Wijk - Heringa Zaalberg 129 Mijnbouw en petroleum 593 505 226 226 69 71 6724 6724 383 382 301 300 161 165 444 4444 1904 194 1964 160 1614 4044 406 3384 3334 515 510 56.40 56 60 4584 460 b 818 826 387 390 97 1994 198 281 84 129 129 Blliton 2de r Kon Petr (f20) Amerik. fondsen Canad Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service Genera) Motors.. Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel 443 139.50 440 140.— 21 Ti 214 66 65A 424 42,4 32 32 494 534 524 70 70 364 364 34 ,V 334 30 304 45 Ti 454

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11