kunst Volendams Operakoor zingt bij opening van Stadsgehoorzaal P.K PRINSES BEATRIX TE VFJ.P BIJ DE FESTIVALJEUGD kAleiöoscoqp LUDWIG: verward man of begaafd regisseur Volendammers zijn gek op zingen Nederlandse Opera in OPSPRAAK Door idealisme en geluk gedragen Een mooie avond is in zicht Drie jongelui bijna gestikt De Kraandrijver ?J? D IC V, Mj Symbool van Kwaliteit Eenvoud en gemoedelijkheid Blok beton op treinrails Harde woorden in rechtszaal Uitspraak op 4 september LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1962 (Van onze kunstredactie) rj E Nederlanders mogen in hun algemeenheid nog nietop de opera ingesteld zijnde Volen- \ammers wèl Een hoogst merkwaardig volkje die Volendammers ij zweren niet alleen bij gerookte palingvreemdelin- (en en sinds de afsluiting van de Zuiderzee bij industrie fabrieken rijzen er als paddestoelen uit de grond op maar ook bij zang. Zoals andere dorpen hun oratoriumverenigingen Iebben, zo heeft Volendam zijn tot over de grenzen \ermaard uit 80 leden bestaand operakoorwaarmee inds jaren allerwegen triomfen zijn behaald. Evenals verleden jaar kunt u op 1 september ter \elegenheid van de opening van de gerestaureerde Itadsgehoorzaal daarvan genieten. Het „Volendams Operakoor'' met de soliste Mimi Aarden tuum, dat ge zelfs in deze moderne tijd, zij het in tegenstelling tot de vooruitstrevende jongeren, tijdens een rondwandeling door het plaatsje nog ontmoet, in hoofdzaak gedragen door de ouderen, in het bijzonder de héél oude vissers In Volendam wordt men blijkbaar oud! Begaafdheid Enthousiasme Dat enthousiaste „opera"-zingen, eigenlijk allemaal het gevolg van )t feit, dat de Volendammer Klaas boijer zelf indertijd een fervent terettezanger (zowel als korist en list) ln 1951 met een klein groepje n operettevereniging oprichtte, wel- l al spoedig sterk uitgroeide. Daarmee werden ruim zeven jaar t geestdrift stemmende uitvoerin- ju gegeven met werken als „Een [cht in Venetië", „Wy gaan naar [enen", „Oh, heerlijk Oostenrijk", Varum ist es am Rhein so schön", mascotte en een vreemdeling in ipels" enz. dikwijls in arrangemen- li van Mooijer. Met deze Klaas Moqijer, die zelf in It „bontvak" zit, hebben wij in zijn Zellige woning in het eveneens ge- jllige Volendam 'n praatje gemaakt tenvolle ervaren, wat het beteke- in kan, wanneer iemand anderen pt idealisme weet te bezielen. Want idealisme lag stellig aan zijn reven ten grondslag. Toen deze am- Er-musicus na enkele jaren zelf Ide met zijn groep niet verder te innen komen, schakelde hij de met uziek opgegroeide organist „mees- r' Jan Steur in, een Volendams |derwyzer, die op muziekgebied van Inten wist en het gezelschap met jondige kennis van zaken op opera- Ing overschakelde. Sindsdien ging It „crescendo"! Speciale attractie )e uitvoeringen, steeds met bin- ï- en buitenlandse solisten van ote zelfs ook wereldnaam her- afiert u zich de afscheidsavond van beroemde Italiaanse tenor Tino lipa in 1959 met het Volendams erakoor? zijn van dan af on- ir geweest. reputatie van het koor steeg jit het jaar! Volendam zelf, waar zingen al- een feest is, worden 'jaarlijks concerten gegeven. Dat de Vo lendammers er bij voorduring door geboeid blijven, blijkt uit de steeds stampvolle zalen. Een speciale, spectaculaire attrac tie vormt vanzelfsprekend de kleder dracht met de brede pofbroeken, de wyduitstaande rokken, de hullen. De Volendammers en niet vergeten de charmante Volendamse treden steeds op in het typische folkloristische kos- „De Volendammers", zo zegt de heer Mooijer, „zijn stapelgek op zin gen. Zij repeteren dan ook dat 't een lieve lust is". Toen hy éénmaal voor hen de we reld van de operette had openge broken, was er geen houden meer aan. Daarvóór was in Volendam op mu ziekgebied totaal niets te doen, maar toen de Volendammers, muzikaal als zij zijn en met mooie stemmen be giftigd, er eenmaal de smaak van te pakken hadden, bleek, totaal on verwacht, niets hun te veel om tot de beste resultaten te komen. Zij heb ben nu in Jan Steur, zelf zoon van een begaafd dirigent, een mentor, zoals men zich die niet beter wensen kan. Er wordt wekelijks een- of meer malen gerepeteerd, zodat het koor nu over een repertoire van beroemde werken van de grootste componisten beschikt om van te watertanden. Jan Steur heeft een eindeloos ge duld. Dat blykt wanneer wij op on ze vraag hoe het met de uitspraak der vreemde talen staat als antwoord krijgen: „Die uitspraak is nu per- fect, maar u moet niet denken, dat dat „zo-maar" gekomen is, Jan Steur heeft er uren en uren aan besteed en gevijld. De buitenlandse solisten met wie het koor optreedt zijn er opgetogen over, speciaal de Italia nen. Er is zelfs een aantal koorle den, dat tweemaal per week naar Hans Broekman, de regelmatige koor- begeleider en directer van de Mu ziekschool te Purmerend reist, om van hem les in zang en theorie te nemen". Het koor telt dan ook buitengewoon begaafde leden. Wij denken bijv. aan de diamant bewerker, de bartion Albert van Zeist en de huisschilder, de bas Piet Guyt. Zy zyn zelfs „profeten in eigen land". Zy zingen ook op het concert van zaterdagavond als solist, naast de mezzosopraan van de Staats- opera te Hamburg Mimi Aarden, de Bulgaarse sopraan Dany Zonewa en de tenor Ettore Babini, verbonden aan de Scala te Milaan en de Ned. Opera. Zo komt het dat het Volendams Operakoor, waar 't ook optreedt, een graag gehoorde en geziene gast is. Uitnodigingen om in andere lan den te concerteren moesten en moe ten veelvuldig afgeslagen worden, o.a. een tournee van twee maanden naar Amerika. Byna geen enkel lid kon zich zo lange tyd vrymaken, zodat er van die reis niets gekomen is. Wel staat in de naaste toekomst een trip naar Kopenhagen op stapel en een weekeindtocht naar België. Jan Mooijer, die over een enorme operadiscotheek beschikt, waarvan het koor veel kan leren, treedt nog steeds als zakelijk leider van het koor op. Hij toont ons tenslotte een onnoe melijke hoeveelheid foto's en andere herinneringen aan de reeks bijzon der geslaagde concerten in de loop der jaren. Wy leren er uit, dat het succes overal het pad van dit koor begeleid heeft. En het plezierige is, dat hier lou ter van amateurisme sprake is: er wordt door niemand ook maar één cent aan verdiend! Dat is idealisme!" PTTkantoorhouder uit Woubrugge gaat jaar cel in Overeenkomstig de eis heeft de Haagse rechtbank de 34-jarige ex- kantoorhouder van het hulppostkan toor te Woubrugge, wegens verduis tering veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk. In ongeveer zeven jaar tyds heeft de man ruim 26 mille verduisterd. De kantoorhouder is er steeds in ge slaagd bij controles het tekort te ca moufleren totdat iemand ontdekte dat er iets niet klopte met zijn spaarbankboekje. De PTT-ambtenaar is tot deze verduistering gekomen doordat hy niet met zyn loon kon rondkomen. Iemand schoof deur hermetisch dicht Drie jongelui, twee jongens van vyftien en een meisje van 14 jaar hebben gisteravond in Amsterdam, een benauwd uurtje doorgemaakt. Omstreeks half zeven waren ze met z'n drieën op de Zeeburgerkade in een zogenaamde container gaan schuilen voor de regen. Zonder dat ze het merkten deed iemand de deur, die ze hadden open gelaten, dicht zodat ze in de lucht dicht afgesloten container zaten op gesloten. Het is aan het scherpe ge hoor van een portier, die hun hulp geroep hoorde, te danken, dat ze er zonder nadelige gevolgen van zijn afgekomen. De portier waarschuwde onmiddel lijk de Rijkspolitie te water die met een boot naar de Zeeburgerkade voer en daar de deur van de container wist open te krijgen. Nog net by- tijds, want toen de jongelui de con tainer hevig transpirerend verlieten was er niet veel zuurstof meer over. Gezonde longen Napeinzend in het bekende hotel Spaander en starend over het wijde IJsselmeer met aan de prachtig ge- j tekende horizon het silhouet van het voormalige eiland Marken, komt het ons in de gedachten, dat water en lucht toch nog altyd een gezond - sterkende invloed op de oergezonde Volendammers en hun longen uit oefenen. Zy voelen zich daarbij en vooral ook by „muziek" gelukkig en dragen hun geluk aan anderen over. Zy zullen daar zaterdavond op nieuw van getuigen! verantwoordelijk werk vereist concentratie Zijn taak vormt een belangrijk onder deel bij het tot stand komen van het zo beroemde Nederlandse Delta-plan 1 Hij moet zich doorlopend op zijn moei lijke werk concentreren! De kraandrij ver weet uit ervaring dat P.K. chewing gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en natuurlijk middel tot concentratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K bij zich omdat dit de beste chewing-gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óókP.K.! Groepsgesprek in het gras (Van onze Bredase correspondent) I In de nacht van maandag op dins- hg, in de periode tussen 10 minuten por en 6 minuten na middernacht, door een tweetal tot op heden nog ibekende personen een blok gewa md beton op de spoorrails van de in Breda-Tilburg geplaatst, op de iet automatische knipperlichten be- Siligde overweg Kampstraat-Vincent in Goghstraat te Gilze-Rijen. Een groot geluk is het geweest, dat eerstvolgende trein, die er moest seren, een personentrein was uit richting Breda, die te Gilze-Ryen ist stoppen en reeds zeer sterk afgeremd en zodoende maar wei- snelheid had. Doch niettemin :rd de rails door de kracht van de inrijding toch nog beschadigd. De trein, die om 6 minuten over aalf moest vertrekken, kreeg een far tier vertraging. Rijkspolitie en spoorwegrecherche llen een grootscheeps onderzoek om degenen op te sporen, die deze schandelijke daad verant- irdeiyk zijn. (Van een speciale verslaggever) De blauwe ogen van Ada Mekes uit Schiedam (19), kweekschoolleer- linge, die gistermiddag Prinses Bea trix had begeleid tydens haar be zoek aan het Jeugdfestival Velp, tintelden toen zy zei, dat het alle maal zo „machtig interessant" was geweest. Het stichtingsbestuur had de aar- dige geste gedaan door haar te kie- zen als begeleidster, naast de parti- culier-secr.esse van Prinses Beatrix mej. M. C. C. Wynen, omdat zij het f beste opstel over het Festival 1961 had gemaakt. Dat interessante lag hierin, dat de Prinses zich zo ongedwongen en pret- j tig had bewogen onder de Festival- j deelnemers en dat zy met zeer kri tische belangstelling had geluisterd naar de inleidingen en had gekeken In het kort geding, dat de chef-regisseur van de Nederlandse Opera, Wolf-Dieter Ludwig, tegen de directie van de Neder landse Opera heeft aangespannen en dat gisterochtend voor de president van de Amsterdamse Rechtbank diende, zijn harde woorden gevallen. Lijnrecht tegenover elkaar stonden de meningen van beide partijen over de positie, Mie de sinds eind 1960 aan de Opera vast verbonden chef-regisseur dient in te nemen zolang zijn contract nog rechtsgeldig is en de directie van mèning blijft, dat met deze man moeilijk is samen te werken. Ongerustheid „Ik kan myn werk niet meer doen, omdat de directie mij overal buiten houdt", klaagde de jeugdige Duitse regisseur, die van de president van de rechtbank een uitspraak verlangde, dat hij onverwyld zijn volledige werk zaamheden zal kunnen hervatten. „Geen sprake van, hij kan af en toe blyven regisseren, maar de be langen van de opera mogen daarby niet in de knel komen", zo meende de raadsman van de Nederlandse Opera, die ten stelligste ontkende dat de ge daagde partij het „droit de travail" ten aanzien van Ludwig zou hebben geschonden. Bovendien achtte hy beantwoording van de vraag of er ge gronde redenen zijn geweest om aan het lopende arbeidscontract met Lud wig geen volledige uitvoering te ge ven, niet geschikt voor behandeling in kort geding. Twee uren lang luisterde de presi dent van de rechtbank, mr. C. II. Plug, naar de standpunten van beide partijen, waarna hy zyn uitspreak bepaalde op 4 september a.s. Er be stond voor de behandeling van dit korte geding grote belangstelling van de zyde van operamedewerkers. Volgens de dagvaarding voor dit korte geding werd eind 1961 ontslag aan Ludwig aangezegd naar aanlei ding van een door hem medeonder- tekend schrijven van de staffunctio narissen van de Nederlandse opera, gevolgd door een schriftelyke toelich ting van Ludwig. Onderwerp: onge rustheid over de artistieke organisa tie. De heer Ludwig, die sinds 1956 by de Nederlandse Opera werkzaam is, meent dat hy als zondebok heeft moeten fungeren in een affaire, waarbij het beleid van de directie van de opera-instelling van vele zijden is aangevallen. Het Gewestelyk Ar beidsbureau heeft nog geen beslissing genomen over de aangevraagde ont slagvergunning. „Harde woorden in deze zaak zyn onvermydelijk". zei de raadsman van Ludwig, mr. R. J. Polak, in zyn toe lichting. Naar zyn mening gaat het in deze zaak in feite om een stryd tegen de gevestigde leiding (de „es- tablisement") geleid door jongeren, die in artistiek opzicht willen tonen wat ze waard zijn. Met instemming citeerde mr. Polak een aantal pers publicaties, waarin Ludwig een van de weinige „artistieke potenties" wordt genoemd. De oorzaak van de moeilykheden bij de Nederlandse Opera noemde mr. Polak de eigen aardige samenstelling van de direc tie. Overal in de wereld worden de opera's geleid door iemand die zyn sporen in de opera zelf heeft ver diend, alleen in Nederland is er een driemanschap, waarvan alleen Frans Vroons de ervaring als zanger heeft. De beide andere directieleden weten niets van het operabedryf af en moe ten oordelen of een technisch goed geschoolde regisseur wel geschikt is. Daardoor moeten er, volgens mr. Po lak. wel conflicten ontstaan. Geraakt De aanleiding voor het in decem ber aan Ludwig verleende ontslag is volgens mr. Polak gelegen in de per- soonlyke geraaktheid van directeur Frans Vroons, die enkele kritische opmerkingen van Ludwig over zijn regie van „Hofmanns Vertellingen", neergelegd in de brief met toelich ting van staffunctionarissen, moeilijk kon verdragen. Het ontslag noemde mr. Polak bo vendien in stryd met de stichtings akte van de Nederlandse Opera, om dat daarin wordt bepaald dat benoe mingen, schorsingen en ontslagen ge schieden in overleg met het gemeen tebestuur van de hoofdstad. Dit over leg is er niet geweest. De kern van de wry vingen by de opera is volgens mr. Polak gelegen in het feit, dat men in het beleid te kort schiet en de repetities onvol doende zyn Goede solisten verdwij nen daarom van hier naar het bui tenland. „Als deze laksheid zo door gaat, zitten we over een paar jaar met een operagebouw zonder solis ten", zei mr. Polak. Mr. Polak geloofde niet veel van de grieven, waarop de opera-directie haar ontslag heeft gebaseerd. Hoe kan men zoveel grieven hebben tegen iemand, die men een jaar tevoren nog in vaste dienst aanstelt?. De raadsman geloofde trouwens dat deze grieven pas een rol spelen bij het af lopen van het contract per ultimo augustus 1963. „En dan zullen wy die gronden betwisten", zo kondigde hij aan. Evenmin geloofde mr. Polak dat Ludwig de kwaliteiten van een ervaren regisseur mist, waarbij hy o.m. verwees naar dagbladrecensies en verklaringen van o.m. Erna Spoo- renberg, Jan Willem Hofstra en Bernhard Haitink. Het argument dat er geen behoorlyke samenwerking tussen Ludwig en de geëngageerden mogelyk zou zyn, trachtte mr. Polak te ontzenuwen met een brief van de Federatie van Beroepsverenigingen van kunstenaars. De vyfde reden van ontslag (Ludwig zou uitsluitend ne gatieve adviezen verstrekken) is vol gens mr. Polak ook onhoudbaar, om dat het de taak van een goed regis seur is slecht werk te signaleren. Rel Mr. R. Korthals Altes betoogde na mens de opera, dat deze zaak zich eigenlijk niet voor behandeling in kort geding leent, omdat getuigever- horen noodzakelyk zyn om de ach tergronden precies te weten te ko men. Mr. Korthals Altes ontkende dat de vaste aanstelling aan Ludwig werd gegeven omdat hij zo goed en prettig werkte. Evenmin is 'het juist dat het ontslag kwam als een giftige reaotie van de directie op de brief van Lud wig. Deze brief noemde mr. Korthals Altes een rel, waaraan men geen enorme waarde moet toekennen. De brief was volgens deze raadsman kennelyk ingegeven door jaloezie, omdat niet Ludwig maar Vroons „Hofmanns Vertellingen" had gere gisseerd. De grieven tegen Ludwig hadden zich volgens mr. Korthals Al tes opgehoopt en de brief was de druppel die de emmer deed overlo pen. Dat Ludwig overal wordt buiten gehouden ontkende de opera-advo caat. Hy neemt aan de weekrooster- besprekingen deel en kan ook nog regisseren, zo meende hij, waardoor d« opera het „Droit de travail" na komt. Maar men mag van een direc tie niet verlangen, na al hetgeen er is voorgevallen, dat Ludwig zyn werk op de oude voet kan voortzet ten. Het gezegde „wie wind zaait zal storm oogsten", heeft volgens mr. Korthals Altes ook Ludwig ervaren. Zelfoverschatting Deze man UJdt naar zyn mening aan een grote zelfoverschatting; een verwarde man is het, die geen ver schil weet tussen de waardering over zichzelf en de waardering die hij by de buitenwereld geniet. Hij weet het altijd beter, hy procedeert maar, is met de regie steeds aan het experi menteren, terwijl er zc weinig repe titieruimte is, hij haalt bij de repeti ties altijd het hele ensemble, hetgeen tijdverspilling is en onder zijn leiding zijn kostbare en onhanteerbare de cors gemaakt, die voor uitvoeringen in de provincie niet gebruikt kunnen worden. Een andere grief tegen het beleid van de chef-regisseur noemde mr. Korthals Altes het feit dat hy geen contact heeft, onderhouden met an dere regisseurs en solisten. Tydens zijn ziekte heeft de operadirectie door het. werk van zijn plaatsvervanger ge zien hoe het wel moest. De tekortko mingen van Ludwig noemde mr. Korthals Altes notoir, hetgeen zi. biykt uit de omstandigheid, dat de naar de beeldhouwwerken van Piet Siegers. Het protocol moest uiteraard ge handhaafd worden, maar het ging zo eenvoudig en gemoedelyk als maar mogelyk was. De Prinses arriveerde om half twee by het lyceum, zy was gekleed in een grijs met blauw gestreepte deux- pieces. Zy droeg een blauwe hoed en had blauwe pumps aan. Zy had nau welijks een voet buiten de koninkiyke auto gezet, of de Festival-jongens en -meisjes en alle kykers juichten spontaan. Toos Gerritsen uit Velp, leerlinge aan de meisjes-h.b.s. te Arnhem, bood de vorsteiyke bezoekster bloe men aan. De overige bestuursleden, de hoofdleidster en andere autoritei ten werden in de leraarskamer aan H.K.H. voorgesteld en toen dit offi cieel welkom was afgelopen, keek de Prinses met belangstelling naar de tentoonstelling „Verbondenheid der kunsten", ondergebracht op de eerste verdieping van het gebouw. Daar maakte zij ook kennis met de ge- sprekleiders. Ydillisch! Maar de sfeer in het Festival werd in feite gebracht door de criticus Pierre Janssen, die met een histori sche rede over kunst onmiddeliyk sfeer wist te scheppen. Directeur Britse spoorwegen krijgt schop van betoger Spoorwegarbeiders hebben gisteren in Edinburgh uiting gegeven aan hun ontevredenheid over de jongste aan kondigingen van bezuinigingen die tot doel hebben het Britse spoorweg- bedryf te stroomlijnen. Ongeveer driehonderd man jouwden het hoofd van de Britse spoorwegen, dr. Richard Beeching, uit toen hy op het Waverley-station aankwam. Een man kwam uit de menigte en gaf dr. Beeching onder gejoel een flinke schop. De man werd door de politie weggeleid. In Derby besloten 4000 arbeiders vandaag te staken uit protest tegen de bezuinigingen. Bert Haanstra, de bekende Neder landse filmer, was druk bezig een uiteenzetting te geven over de tech nische zyde van het filmmaken, toen Prinses Beatrix na de inleiding van Pierre Janssen by hem de zaal bin nentrad en meeluisterde. En ook meegenoot van het filmpje „Zoo", een visueel verhaal over een zaterdag- en zondagbezoek aan Artis, vastgelegd door een onzichtbare camera en dus zonder de gemanieerdheid van de mens, die bewust voor de lens gaat staan. De Prinses ging vervolgens heeriyk in het gras zitten. De beeldhouwen- lievende Festivaljeugd schaarde zich rond haar en in het hoekje van de tuin had een groepsgesprek plaats, idyllisch ln zyn uiterlijke vorm. Het slot van het vorstelyk bezoek speelde zich af in het Rhedens lyceum, waar de Prinses in besloten kring een discussie bywoonde over architectuur, welke onder leiding stond van J. P. Kloos en Chr. J. F. Karsten. De Prinses vertrok om ruim 5 uur. Er was veel hartelijk gejuich. De haag van enthousiaste mensen groei de in een oogwenk en de Prinses, die de harten van de festivaldeelnemers had gestolen, wuifde in de langzaam wegrydende hofauto. directie van het Holland Festival „Don Giovanni" alleen in het pro gramma wilde opnemen zonder Lud wig als regisseur. De onderlinge ver houdingen zijn door het optreden van Ludwig teveel verstoord, zei mr. Korthals Altes. De belangen van de opera komen z.i. in de knel als Lud wig de stoei weer inneemt die hy voor zHn ziekte bezette Naar aanleiding van de opmerking, dat het ontslag niet in overleg met B en W zou zyn gegeven, zei mr. Korthals Altes. dat het gemeentebestuur een vertegen woordiger in het stichtingsbestuur van de opera heeft. Hy is hiervan op de hoogte en heeft ermee ingestemd. Van een vernederende behandeline is geen sprake geweest, omdat de inten dant uiteraard niet gerechtigd is te overleggen met iemand, die zyn ad vocaat laat procederen. Redelyker- wijze kan van een directie niet. wor den gevergd dat samenwerking in zo'n sfeer wordt bestendigd Bij de replieken stelde mr. Polak nog, dat hy zich niet kon voorstellen dat de operadirectie een kennelyk zo verwarde man een jaar tevoren vast heeft aangesteld. De president van de rechtbank kreeg van Ludwig zelf nog te horen, dat hy in feite geen regie- werk meer verricht.,, Ik ben alleen myn eigen ervaringen aan het opfris sen, werk dat eigeniyk voor mijn as sistenten bestemd is, aan nieuw werk kom ik niet toe". Meisje in België bloedt dood voor opgehaalde brug (Van onze Brusselse correspondent) Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden in een Belgisch meisje, dat het slachtoffer was ge worden van een verkeersongeluk, doodgebloed in de auto, waarmee iemand haar naar een ziekenhuis vervoerde. Deze was gedwongen een kwartier te wachten voor de brug over het kanaal van Vilvoorde by Brussel, die was opgehaald. Automobilisten gaven verwoed sei nen met hun caxons en riepen de brugwachter toe wat er aan de hand was, doch deze zei dat het hem on- mogelyk was de schepen, die reeds kwamen aanvaren, nog tegen te hou den. Toen de brug eindelyk weer voor het wegverkeer werd opengesteld, bleek het meisje, dat een jaar of tien oud was, te zyn overleden als gevolg van het grote bloedverlies. Het gebeurde heeft nogal opschud ding verwekt in Vilvoorde, waar de meningen verdeeld zyn over de vraag of de brugwachter verkeerd begrepen bureaucratie de brug niet heeft wil len sluiten of inderdaad de nog een 300 meter van de brug verwyderde schepen niet heeft kunnen laten stil houden zonder ernstige schade te veroorzaken. Prof. Von Einem afgetreden De voorzitter van de kunstraad voor de Salzburger Festspiele, de Oosten rijkse componist prof. Gottfried von Einem, is uit protest tegen het ont slag van het directielid van de Salz burger Festspiele, dr. Hartel, afge treden. Prof. Von Einem. die momen teel in Berlijn verblijft, heeft zijn ontslag op 27 augustus schriftelijk by het curatorium van de Festspiele ingediend. In zyn brief zegt hij niet ook het risico te willen lopen ont slagen te worden. Dr. Hartel werd destyds ontslagen voordat aan de dirigent Herbert von Karajan was aangeboden in de lei ding van de Salzburger Festspiele op nieuw zitting te nemon. In het voor jaar 1962 zouden tussen Hartel on Von Karajan tydens de crisis in de Weense Staatsopera moeilykheden gerezen zyn.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5