Vrees in Algerije voor burgeroorlog Anti - Nasser - beweging wil Egypte „bevrijden" Twee mannen mishandelen meisje van 17 bij Meisje verdronken marineman in arrest Generale staf kiest zijde van Ben Bella Geschil tussen VAR en Syrië toegespitst De Johan uit dienst I erdachte geeft worsteling toe (§ud teiiws [Verklaring van vier willaja's WEERBERICHT VS-kiiiistmaan gelanceerd VN protesteren Katanga Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1962 No. 30742 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A E van Disnoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, I 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Algerije wordt nu ernstiger dan ooit bedreigd door een burger oorlog, nu het geschil tussen Ben Bella en de militaire leiders van Algiers vormen begint aan te nemen waarin een verzoening schier onmogelijk lijkt. In Algerije vreest men, aldus het persbureau UPI, dat het bevrijdingsleger naar Algiers zal optrekken om Ben Bella en diens omstreden politieke bureau met geweld aan de macht te brengen. De generale staf heeft namelijk onomwonden Ben Bella's zijde gekozen. Ben Bella kan rekenen op de steun van de willaja's 1 (Aurès), 2 (Constantine), 3. (Oran) en 4 (Sahara). De lei ders van deze vier militaire districten hebben gisteravond in Sé f een verklaring uitgegeven, waarin een beroep wordt ge daan op de leiding van willaja 4 (Algiers) om het wettige gezag van het politieke bureau te er kennen en het land te sparen voor de „door sommige elemen ten nagestreefde anarchie". Goud voor Nijdam Na de prachtige zwemsuccessen in Leipzig is de Nederlandse sport aan een nieuw succesvol hoofdstuk be gonnen. In Milaan, op de supersnelle Vigorellibaan, werd Henk Nijdam met zeer groot machtsvertoon wereld kampioen der prof-achtervolgers. Twee Nederlandse vlaggen wapperden deze avond in de zwoele Italiaanse lucht, want Peter Post legde beslag op de bronzen medaille. Op de foto: Henk Nijdam. (Advertentie) Hard- en zachtboard op maat en van de plaat. H. JANSE, Haarlemmerstraat 129 Telef. 30553. - Leiden. OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Droog weer met opklaringen maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Matige tot zwakke wind in •hoofdzaak tussen noord en west. Koudere nacht, morgen ongeveer de zelfde middag temperaturen. (Opgemaakt te 1115 uur). STRANDVERVV ACHTING Hogedrukgebied breidt zich van de Azoren naar West-Europa uit. Hier door stabieler en wat zonniger strand weer. Afnemende westelijke wind. In de middag 19 tot 20 graden. Zeewater ruim 16 graden. Vooruitzichten: perioden met zon niger en beter strandweer. 30 AUGUSTUS Zon op: 5.47 uur; onder: 19.34 uur. Maan op: 5.50 uur; onder: 19.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.29 en 15.52 uur, laagwater te 11.42 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De persconferentie, waarop deze verklaring werd voorgelezen, werd bijgewoond door o.a. kolonel Boeme- dienne, stafchef van het bevrijdings leger. Op een vraag of er plannen bestaan om tegen de militairen van Algiers geweld te gebruiken, ant woordde Boemedienne dat dit zal afhangen van de maatregelen waar toe het politieke bureau besluit. De militairen van willaja 4 staan echter ook niet alleen. Zij kunnen rekenen op de steun van willaja 3 (Kabylië). Bovendien hebben giste ren Mohammed Boedjaf en Belkacem Krim. twee vice-premiers van de op een zijspoor gerangeerde voorlopige regering van Ben Khedda, openlijk de zijde van Algiers gekozen. Op een persconferentie in Algiers heeft Krim er geen twijfel over laten bestaan, dat hij voortaan gerekend moet worden tot een der felste tegen standers van Ben Bella. Hij heeft de voorzitter van het politieke bureau ervan beschuldigd, dat deze een per soonlijk bewind wil uitoefenen en zich als dictator wil meester maken van de macht. De commandanten van willaja 4 hebben gisteravond bekendgemaakt, meer dan vijftig gewapende aanhan gers in de kasba van Algiers te heb ben gearresteerd. De gevangenen waren bewapend door „zekere leden" van het politieke bureau die „een gewapende aanval voorbereidden op de geregelde soldaten". Protocols getekend Franse en Algerijnse functionaris sen hebben gisteren in Parijs negen protocols getekend, die voortvloeien uit de overeenkomst van Evian, als mede een protocol betreffende de bank van Algerije. In de stukken wordt o.m. de olie winning in de Sahara en de status van Franse ambtenaren en onderwij zers in Algerije geregeld. Minister Korthals blijft bij besluit: „geen Kamerzetel" Naar aanleiding van berichten, als zou de vice-premier van het Neder landse kabinet, minister H. A. Kort hals. zich uit het politieke leven wil- ten terugtrekken, heeft de bewindsman herhaald, dat hij zich in 1963 niet meer beschikbaar zal stellen voor een Kamerzetel. De minister wees erop, dat hij dit besluit enige tijd geleden heeft medegedeeld aan het bestuur van zijn partij, de VVD. „Sedertdien is er geen wijziging in mijn standpunt gekomen", aldus drs. Korthals in ant woord op een vraag van de corres pondent van het ANP op Curacao. Dp minister vertoeft sinds enige tijd in de Ned. Antillen voor overleg met de regering aldaar. De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren, met behulp van een twee- traps-Thor-Agena-raket, een aard- satelliet gelanceerd. De lancering geschiedde met mili taire doeleinden. Er werd geen enkele nadere bijzonderheid verstrekt. H.K.H. Prinses Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Internationale jeugdfestival 1962, dat in Velp wordt gehou den. Op de foto zien we de Prin ses, terwijl zij temidden van de deelnemers de thee gebruikt. „Een omvangrijke, klandestiene anti-Nasser-beweging, bestaande uit politici, officieren, studenten en intellectuelen, is vastbesloten Egypte te bevrijden." Deze mededeling is gisteren gedaan op een persconferentie in de Syrische hoofdstad Damascus, waar de oprichting van een „Egyptisch bevrijdingscomité in ballingschap" werd bekendgemaakt. De persconferentie werd geleid door een der leden van het comité, Achmed Abdallah Chalil, die verge zeld was door majoor Abdel Rach- man, de Egyptische militaire attaché in Beiroet (de hoofdstad van Liba non) die maandag naar Syrië was gevlucht. Beide mannen werden aan de persvertegenwoordigers voorge steld door een lid van de Syrische generale staf. Men beschouwt deze persconferen tie als een vervolg op de ruzie tus- •n Syrië en de VAR die zoals we gisteren in een deel van onze oplage berichten dinsdag leidde tot de voorwaardelijke uittreding van Egyp te uit de Arabische Liga. Het pers bureau voor het Midden-Oosten deelde gistermiddag mee, dat de VAK zich uit de Liga zal terugtrekken, tenzij de Liga „een beslissing neemt betreffende de campagne van be schuldigingen en leugens tegen de VAR". Een eerder radiobericht van Radio- Cairo maakte er geen melding van, dat de uittreding van Egypte voor waardelijk was. De Egyptische afvaardiging verliet de speciale bijeenkomst van de Liga te Sjtaura in Libanon, nadat haar Boetes geëist tegen vier Britse nazi's Tegen vier Britse nazi-leiders, Colin Jordan, John Tyndall, Denis Perie en Ian Kerr-Ritchie, die terecht staan op beschuldiging van het on wettig in bezit hebben van explo sieven is gisteren voor een recht bank in Londen voor een ieder een boete van honderd pond sterling (ongeveer 1.060 gulden) geëist. De deskundige verklaarde, dat 't „on- kruidverdelgingsmiddel", dat in het Londense hoofdkwartier van de nazi-organisatie „speerpunt" was gevonden, voldoende was voor het vervaardigen van een explosief mengsel voor honderd handgrana ten. Tijdens de behandeling van de zaak was politieversterking ingezet. Bij het verlaten van de rechtszaal werden de vier nazi's door enige honderden belangstellenden uitge jouwd, terwijl Jordan de Hitler groet bracht. Onder het talrijke publiek op de openbare tribune wa ren zowel dragers van de Davidster als van het hakenkruis. De zaak wordt op 11 september voort gezet. Honderdduizend eruit leider een rede had uitgesproken, waarin 't opzienbarende besluit van de VAR werd bekendgemaakt. De bij eenkomst van de Liga was belegd ter bespreking van het geschil tus sen Syrië en de VAR. Syrië had de VAR beschuldigd van inmenging in Syrische binnenlandse aangelegenheden. Syrië, dat zich in september losmaakte van de Ver enigde Arabische Republiek, had op een eerdere bijeenkomst van de Liga ter staving van deze beschuldiging documenten ingediend. Het hoofd van de afvaardiging van de VAR, Akram Deiry, noemde deze documen ten „leugens en verzinsels". Maandag had een Syrische afge vaardigde. Khalil el Kallas, een re solutie ingediend ter veroordeling van de VAR, omdat volgens hem de verzoenende stappen van de Liga „onduldbare voortgezette agressie" tengevolge hadden gehad. De Arabische Liga wordt nu ge vormd door: Irak. Jordanië. Libanon, Libië, Marokko. Saoedi-Arabië, Soe dan. Tunesië, Jemen, Koeweit, Syrië en Algerije. (Advertentie) HERNIA RUGPATIËNTEN Beter rusten, beter slapen. 1- en 2-persoons. Bij H. JANSE slaagt u altijd. HAARLEMMERSTR. 129, LEIDEN Tel. 30553. 's Maandags gesloten. Koninkl. echtpaar 18 okt. naar Perzië Koningin Juliana en Prins Bern- hard zullen op 18 oktober een bezoek van een week brengen aan Perzië. Aldus meldt het Britse persbureau Reuter uit Teheran. Een woordvoer der van de Rijksvoorlichtingsdienst in Den Haag noemde als datum voor het bezoek eveneens 18 oktober, doch verwees voor nadere inlichtingen naar het ministerie van Buitenlandse Zaken. Een zegsman van dit ministe rie verklaarde over het koninklijk be zoek geen informaties te kunnen ver strekken. De directie van de N.V. Stoom vaart Maatschappij „Nederland" deelt mede. dat de reizen rond de wereld die de „Johan van Olden- barnevelt" in 1963 zou maken geen doorgang zullen kunnen vinden aan gezien het schip uit de dienst zal worden genomen na de Trans-Tas man reis die eindigt in Sydney op 3 februari 1963. „Er kunnen nog geen mededelingen worden gedaan over v at er na deze datum met het schip zal gebeuren", aldus de directie. De VN in Kongo hebben bij Ka- tanga geprotesteerd tegen beschieting van Ethiopische straaljagers door luchtafweergeschut. Dit is gisteren in Leopoldstad bekendgemaakt. De jagers bevonden zich boven Kol- wezi, Zuid-Katanga, toen zij op 24 augustus tijdens een verkennings vlucht werden beschoten. Er wordt geen melding gemaakt van slachtof- fers of schade. De Belgische regering heeft het plan goedgekeurd van waarnemend secretaris-generaal Oe Thant van de V.N., dat voorziet in de hereniging van Katanga met de rest van Kongo. Zoals bekend geeft dit plan drie mo gelijkheden aan om een einde te maken aan de afscheiding van Ka- tanga. Bij de laatste mogelijkheid wordt rekening gehouden met even tueel gebruik van geweld door de volkerenorganisati e (Van onze A'damse correspondent) De Amsterdamse zedenpolitie heeft vannacht een 25-jarige Amsterdam mer aangehouden, die wordt verdacht gisteren tezamen met een vriend een 17-jarig meisje uit Hilversum te heb ben aangerand en mishandeld. Het slachtoffer was van het gebeurde zo danig overstuur, dat zij nog niet kon worden verhoord. De identiteit van de vriend van de aangehouden man is nog niet bekend. De politie hoopt deze in de loop van de dag van de arrestant te vernemen. Het meisje, dat sinds kort bij een zuster in Amsterdam woonde, zou gistermorgen gaan werken bij een schoonmaakbedrijf. Zij was echter zo vroeg, dat zij in de Albert Kuyp- straat een koffiehuis binnenging om een kop koffie te drinken. In deze gelegenheid hing een aantal duistere figuren rond uit het Amsterdamse nachtleven. Het meisje zou hier twee jongemannen hebben ontmoet. Op uitnodiging van de beide man nen ging het meisje kort daarna in hun auto mee naar een café in de binnenstad, waar vermoedelijk is ge tracht haar dronken te voeren. Zij heeft gezegd, dat zij tenslotte tegen haar wil in een auto is meegenomen naar een woning aan de Fagelstraat, waar verdachte een kamer had. Wat zich precies op de kamer heeft afgespeeld is nog niet geheel duide lijk. Onder de buren doen de wildste geruchten de ronde. Een bovenbuur vrouw vertelde, dat zij het meisje om hulp heeft horen roepen. Zij durfde echter niet naar beneden en ver zuimde de politie te waarschuwen. Alles uit angst voor represailles van de onderwereld. Wel zouden er tij dens het samenzijn van de beide mannen en het meisje twee politie agenten hebben aangebeld. De zedenpolitie noch het afdelings bureau is hiervan iets bekend. De buurvrouw zegt voorts, dat het meis je tegen de avond bij haar kwam en de gruwelijkste dingen vertelde. Het tweetal had gepoogd haar aan te randen, maar dat was mislukt. Daar na zou zij gedwongen zijn een fles cognac te drinken. Ze zou getrapt zijn en ze zouden peukjes sigaret op haar lichaam hebben uitgedrukt. Overdekt met brand- en andere won den lieten de mannen hun slacht offer achter. Ais gevolg hiervan zou zij het be wustzijn hebben verloren, waarna de aanranders de woning hadden ver laten. De politie vermoedt, dat het meisje zeven uur bewusteloos in het huis heeft gelegen. De buurvrouw is gisteravond met het meisje naar het hoofdbureau van politie gegaan om aangifte te doen. Verdachte, die vrijwel nooit thuis is, werd vannacht ln de Amsterdam se binnenstad aangehouden. Zeventien militaire waarnemers van de Verenigde Naties, die onder leiding van de Zweedse e_ I Overste Olof Melin toezicht In de 556-ste Staatsloterij, vierde klasse, zevende lijst is de honderd- duizend uitgeloot op nummer 84 63.! gaan uitoefenen op de naleving De series van het lot zijn verkocht i van bet bestand in Nieuw-Gui- in Diemen. Haarlem, Purmerend, Nij- t megen en Dordrecht. 1nea, zijn met een lijnvliegtuig van de KLM in Hollandia aan gekomen. De waarnemers komen uit India, Brazilië. Ierland. Zwe den, Nigeria en Ceylon. De foto toont enige waarnemers bij het verlaten van het vliegtuig. Na uitstapje naar kennis Een 23-jarige machinist van de Koninklijke Marine uit Huizen (N.-H.), die gisteren in Den Helder is gearresteerd naar aanlei ding van de vondst van het stoffelijk overschot van de 24-jarige Annie Gouwenberg in de Lange Vliet, heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De machinist had beweerd, dat het was gestolen. Over de juiste toe dracht heeft hij zich nog niet uitge laten, maar hij beweert in paniek te zijn geraakt, toen het meisje in het water was gevallen en zich uit de voeten te hebben gemaakt. Dochteroiideriiem. „Varossieau" Varossieau en Cie (verf-, vernls- en lakfabrikanten) NV heeft opge richt muurverffabriek „Gold Bond Holland" NV. Van het maatschap pelijk kapitaal ad f25.000, verdeeld in 25 aandelen van f 1000, zijn 5 aan delen geplaatst. De nieuwe NV be oogt het fabriceren van vernissen, lakken, verfwaren enz. Zoals bekend heeft „Varossieau" einde 1961 van de „National Gypsum" te New York de licentierechten verkregen van „Gold Bond" muurverven. Voorlopig zal de produktie hiervan in de bestaande fabrieken geschieden. In een latere fase zal hiervoor een aparte fabriek worden gebouwd. Naar hoeveelheid gemeten worden muur verven het meest voor woningbouw en onderhoud van huizen en gebou wen gebruikt, aldus de directie van „Varossieau". De directie zal worden gevoerd door de heer A. H. C. van Wersch te Alphen aan den Rijn. Schade aan kunstmanen door straling kernproef Een woordvoerder van de Ameri kaanse organisatie voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft gisteren in Washington verklaard, dat de stra ling, die het gevolg was van de kern wapenproef op grote hoogte, welke de VS 9 juli boven de Grote Oceaan hebben genomen, de cellen in pen aantal Amerikaanse aardsatellieten, waarmee zonlicht in elektriciteit wordt omgezet, heeft beschadigd. Hij voegde hier nog aan toe dat deze straling geen gevaar oplevert voor het zogenaamde „Mercury"- programma, dat voorziet in het dóen uitvoeren van bemande ruimtevluch- ten. Evenmin zal de voor eind sep tember op het programma staande ruimtevlucht van Walter Schirra, die dan zes banen om de aarde zal moe ten beschrijven, erdoor vertraagd worden. Een lid van het Luchtmachtbewa kingskorps vond gisterochtend het stoffelijk overschot. Uit het verhoor door de Koninklijke Marechaussee is gebleken, dat verdachte maandag avond met een vriend naar de kermis in Julianadorp is geweest, waar zij Annie en een vriendin hebben ont moet. Na de kermis hebben de mannen de meisjes thuisgebracht. Terwijl haar vriendin doorliep, is Annie nog even met verdachte gaan wandelen. Toen zij later in het gras zaten schijnt deze handtastelijk te hebben willen worden, waarop het tot een worsteling moet zijn gekomen. Niet alleen het meisje, maar ook verdachte is daarbij te water geraakt. Gebleken is namelijk, dat hij met een nat pak de Mijnendienstkazerne is binnengekomen, terwijl in zijn kastje schoenen lagen, waarop eendenkroos zat. Zijn uniform is gistermiddag op gevist uit het bassin van de kazerne. De politie, die in deze zaak nauw met de Marechaussee heeft samen gewerkt, is via de vriendin, een taxibedrijf, waarvan een chauffeur de mannen naar Julianadorp had gebracht, en een kastelein achter de identiteit van verdachte gekomen. Deze is in verzekerde bewaring ge steld. Het onderzoek wordt voortge zet. Het meisje komt uit een landbou wersgezin. Zij staat goed bekend. Haar ouders merkten haar verdwij ning pas laat op. omdat ze dachten dat ze bij haar vriendin zou blijven slapen. (Advertentie) HANG- EN LEGKASTEN H. JANSE heeft wat U zoekt. 1-2-3-deurs. Haarlemmerstraat 129 - Leiden Tel. 30553. 's Maandags gesloten. Uit het Leidsch Dagblad van 29 Aug. 1862: Bij een koffijhuishoudster te St. Germain kwam 2 maanden lang een vreemde ling een broodje en een kop melk gebruiken en ging steeds zonder betaling behoeven te doen. 10 jaar later vermaakte hij 6.0.000 frs aan de mede lijdende kof lijhuishoudster

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1