Henk Nijdam en Peter Post bij laatste vier achtervolgers Beter Amerikaan verzet zich tegen politie Gaat U met vakantie? Max Ritter tot bittere strijdt Vier doen méér dan één! Frits Kirihio naar Djakarta vertrokken WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN Kampioene in Valkenklasse Meestertoernooi te Amsterdam Tactische fout van Koel Wereldrecords in Los Altos Tegen slagboom gereden dode en gewonde Net als drie jaar geleden Sterk Frans atletiekteam Proces tegen vijf daders van eerste aanslag op De Gaulle Chefarine 4 Peter Fechter begraven IPp: gericht 1 maart 1860 Dinsdag 28 augustus 1962 Derde blad no. 30741 De beslissingen, die de wedstrijd leiding van de nationale zeilkampi- oenschappen op 't Sneeker Meer zon dagavond na langdurig vergaderen nam, brachten opmerkelijke wijzi gingen in de klassementen. Doordat het door de harde wind onmogelijk was maandag op het woeste Sneeker Meer de vijfde en zesde race te zei len, werden deze klassementen tevens de eindstanden. Mevrouw Mable 't Hooft-Snijders werd op deze wij ze verrassend kampioene in de Val kenklasse. Zij was door de diskwali ficatie van twee zeilers in de derde wedstrijd van de Valken 109 punten in het klassement gestegen, waar door zij dertig punten boven K. Kirkenier kwam. Voor het eerst werd een vrouw kampioene in de Valken klasse, Krijn Tol veroverde de titel iil de Regenboogklasse, Henk de Ruij- ter in de pampusklasse en Joop Hel der in de 16 m2-klasse. SCHAKEN Voor het internationale meester toernooi te Amsterdam is maandag de afgebroken partij uit de negende ronde tussen Van der Berg en de Zuidafrikaan Heidenfeld voortgezet. Na negen uur spelen zegevierde de Nederlander, die uit de laatste twee ronden slechts één punt nodig heeft voor het behalen van een z.g. mees- terresultaat. De stand is nu: 1. Tan (Ind.) 6Vz pnt, 2/3. Donner (Ned.) en Czerniak (Israël) beiden 6 punt, 4. Van der Berg (Ned.) 5% pnt, 5. Kieninger (W.-Dld.) 4% pnt, 7/9. Henneberke (Ned.), Langeweg (Ned.) en Rellstab (W.-Dld.) allen 4 pnt, 10/11. Hartoch (Ned.) en Heidenield (Z.-Afr.) beiden 3 pnt, 12. Kool (Ned.) 2U pnt. DUIVENSPORT LEIDSE CONCOURSCOMMISSIE Wedvlucht met jonge duiven van af Tergnier. Aantal vogels 2739, ge lost te 6.30 uur met z.w. wind. Af stand pl.m. 291 km; le duif te 10.4.50 uur. Uitslag: C. v. d. Poel 1, J. Star 2-7- 31, CramerGroen 3-10-48, C. v. d. Berg 4-17-45, Chr. v. d.Pluym 5, J. v. d. Niet 6, W. Jacobi 8, J. Passchier 9- 37, H. Smit 1-26, J. Beugelsdijk 12-28 P. van Griensven 13, C. van Wissen 14, T. Steenvoorden 15, F. Heemskerk 16-39, W. Vermey 18, P. Angevare 19 G. v. d. Reyden 20, M. v. d. Wilk 21, N. Oudshoorn 22, C. Vlaardinger- broek 23, v. d. Nietv. Rijn 24, J. van Alphen 25, H. Mooten 27, P. Klein 29, W. Mark 30, J. den Dunne 32, P. Gijs man 33, W. Vijlbrief 34, HaakHoon aard 35 ,W. Gijsman 36, J Kukler 38, A. van Ruitenburg 40, J. Staffeleu 41 J. Aanhane 42-46, L. van Glasbergen 43, J. van Duuren 44, mej. Brederode 47-49. W. Bey 50. HENGELSPORT Visclub K.N.G. hield een wedstrijd in de Ringvaart te Burgerveen. De vangst was slecht. Uitslag: 1 D. Hoogstraten (winnaar van een' wisselbeker geschonken door ir M. de Jong), 2. H. v. d. Kaay (beker M.A.), 3. J. Ligtvoet, 4. C. W. van Es (beker L.V.), 5. E. Vogelenzang, 6. P. van Egmond, 7. W. Hamerling, 8. J. Azier, 9. M.Montfiels, 10. J.v.d.Leek. „Hengelsport" hield de tweede wed strijd met loodjes in de Zijl. De vangst was matig: 35 stuks bü 17 deelnemers. Uitslag: 1. F. Verstraten sr., 2. T. IJzerman, 3. D. Boon, 4. J. Boef, 5. C. Habraken, 6. E. van Houten, 7. R. van Oosten. 8. J. Wassink. 9. J. Vijl brief, 10. W. de Vries. De voorlaatste avond van de baankampioen- schappen heeft vreugde en verdriet in het j Nederlandse kamp gebracht. Grote tevreden heid van de zijde van Henk Nijdam en Peter Post, die zich zonder moeite bij de laatste vier achtervolgers plaatsten én dikke tranen van Gerard Koel en Theo Nikkesen, de twee teleur- gestelden leden van de achtervolgingsploeg, die zich door een tactische fout met het kleinst (Van een speciale verslaggever) mogelijke verschil de finale zag ontgaan. Dat Jan Derksen met geen mogelijkheid van Antonio Maspes in de halve eindstrijd van de sprint zou kunnen winnen, wist iedereen. Zijn nederlaag kwam dus niet onverwacht, maar zelfs Maspes klopte de veteraan van dit toernooi op de schouders uit tegenstand. Die fout van de achtervolgingsploeg is kostbaar geworden. Het Neder landse kwartet reed uitstekend tegen de sterke Denen, by wie wereldkam pioen Jensen de motor was. Nederland leidde gedurende de gehele race met enkele fietslengten. Twee ronden voor het einde kon Gerard Koel het tempo byna niet meer volgen. Met de grootste krachtsinspanning slaagde hij er echter in bij te blijven, maar het was pertinent onjuist dat de Amsterdammer toen nog bleef overnemen. Daardoor zakte het tempo van de anderen. Koel had er beter aan gedaan maar meteen te lossen. Nu konden de Denen, die aan het begin van de laatste ronde nog altijd een vijftal meters achterlagen, met een verwoede eindspurt de oranjemannen met een verschil van één tiende seconde verslaan. Beter deden onze profachtervolgers het. Nijdam liep de Belg Gillard na 71A van de 121 ronden in, hetgeen na hem Leandro Faggin met de Duit ser Kemper presteerde. Peter Post moest de volle vijf kilometer rijden om de tweede Italiaan Firnoni te kloppen. Maar ook zijn zege kwam geen moment in gevaar en de Neder lander kan zich zelfs permitteren vier ronden voor het einde niet meer vol uit te rijden. De laatste halve fina list werd de Fransman Delattre, die verrassend de Zwitser Ruegg uit schakelde. De Australiër Murray Rose en de Amerikaanse Carolyn House hebben tijdens internationale wedstrijden in de Californische stad Los Altos elk een wereldrecord verbeterd. Rose zwom de 800 meter vrije slag in 8 min. 51.5 sec en bleef daarmee niet minder dan 8.1 sec. onder het oude record, dat sedert 10 januari 1959 op naam stond van zijn land genoot Jon Konrads. Het wereldre cord op dezelfde afstand bij de da mes werd door Carolyn House precies vier seconden scherper gesteld. Zij maakte een tijd van 9 min 51.6 sec. De Zweedse Jan Cederquist. was met 9.55.6 sedert 17 augustus 1960 houd ster van het record. Aziatische Spelen zijn naam kwijt Het organisatiecomité van de Azia tische Spelen in Djakarta heeft be sloten voor de duur van de wedstrij den de naam „Aziatische Spelen" niet meer te gebruiken. De afgevaardig den van India (Sondhi), Japan (Ta- kasjima), de Philippijnen (De Las Alas) en de gedelegeerde van Singa pore (De Sales) ondertekenden een desbetreffende verklaring. Doorslaggevend voor deze maatre gel was het weigeren van inreisvisa aan de atleten van Israël en Natio nalistisch China door de regering van Indonesië, waarna het Interna tionaal Olympisch Comité geen prijs meer stelde op het beschermheer schap van de Spelen en de interna tionale atletiekfederatie dreigde, al le tijdens de Spelen van Djakarta startende atleten te zullen schorsen. Een sooi-tgelijke bedreiging werd maandag ook geuit door de secreta ris generaal van de internationale gewichtsheforganisatie, Oscar State (Engeland). De Spelen zullen verder gewoon doorgang vinden in Djakarta, maar records en titels zullen niet worden bijgeschreven in de annalen van de Aziatische Spelen. Deze kreeg een paar ronden voor het einde een lekke band en toen er op nieuw gestart moest worden, was De lattre, die sneller start dan de Zwit ser, er als de kippen bij om de twin tig meter achterstand teniet te doen. In de halve finales krijgt Henk Nij dam nu gelegenheid revanche te ne men voor de nederlaag, die Delattre hem twee jaar geleden in de ama teurfinale in Leipzig heeft toege- toegebracht. Post moét tegen Faggin uitkomen. .Oudjes" bewondering voor zijn grote krachten in de eerste helft van de wedstrijd, waarin de oranjeman voortdurend de degens met Deloof kruiste. Toen de Belg dit duel in zijn voordeel had beslist, had Buis zo diep in zijn reserves getast dat hij in de achterhoede belandde en tenslotte zelfs nog op een ronde werd gereden. De strijd tussen Deloof en Buis was direct na de start begonnen. Na vijf min".ten hadden zij zich ach ter de op kop gestarte Duitser Preuss genesteld. Er v0igde een korte rust pauze en toen zette gangmaker De Graaf de aanval op Deloof in. Spannend Het werd een spannend moment voor de Nederlandse kolonie, want Buis raakte even los van de rol. Zou dit vroege waagstuk wel succes ople veren? Deloof was overdonderend door de series gekomen en men vreesde dat hij Buis nu meteen op de knieën zou krijgen. Maar er gebeurde iets dat niemand had verwacht. Ook Deloof kwam te zwemmen en hiervan profiteerde Buis, die zich prachtig herstelde en ook meteen maar Preuss als leider onttroonde. Het werd drin gen achter de Nederlander. Na twin tig minuten werd hij op de voet ge volgd door Preuss. de Fransman Gis- cos en Bert Romijn, die zich even eens naar voren had gewerkt. Op adem Deloof kreeg nu van zijn gangma ker gelegenheid om op adem te komen, waarbij hij tot de zevende plaats terugviel Na een half uur leidde Buis voor Preuss, Romijn, Gis- cos en Deloof. Maar het bleef zo niet lang, toen de Belg uitgerust was. kwam hij weer naar voren en lan ceerde na 35 minuten zyn aanval op Buis. Slechts kort bood de Nederlan der tegenstand. Hy raakte weer los van de motor en moest Deloof en Romijn laten gaan, die even later Preuss lapten. De Zwitser Laeuppi en de Frans man Giscos hadden zich tot nog toe niet in het strijdgewoel gemengd. Zij hadden rustig afgewacht hoe het ge vecht tussen de Belg en de Neder landers zou aflopen en sloegen hun slag toen Buis terugviel. Nog bleef Romijn de eer van oranje hooghou den. Laeuppi kon hij niet afstoppen, maar met Giscos leverde hij minu tenlang een verwoed gevecht om de derde plaats. Drie minuten later moest hij Giscos definitief laten schieten. De uitslag van de finale van de amateur-stayers luidt: 1. en wereld kampioen Romain Deloof (Belg.) in 1 uur 74,408 km: 2. Hans Laeuppi Zwits. i op 200 meter; 3. Robert Gis cos (Fr.) op 240 meter: 4 Bert Ro mijn (Ned.i op 300 meter; 5. Fritz Schaeppi tZwits.i op 310 meter; 6. Henk Buis (Ned.) op 1 ronde en 30 meter: 7. Horst Staudacher (Did.) op 3 ronden en 250 meter; 8. Lenard Preuss (Did.) op 5 ronden en 10 me ter. Damclub Leiden Na het succes met de hulsdamwed- strijden is DCL begonnen met de bordenwedstrijden. In de komende maanden zullen te vens, t.g.v. het 35-jarig bestaan, ne derlaagwedstrijden worden gespeeld, alsmede een grote simultaan seance. De uitslagen van de bordenwed strijden luiden: W. Blom-P. Olivier 1-1; C. Hake- mulder-P. Zeegers 2-0, W. v. d. Rey- den-H. Brouwer 1-1, J. de Vink-W. T. Oliver 1-1, Wassenaar-Loakit 2-0, V. Duvn-Wijsman 0-2, Duivenbode- V. d. Putten 1-1, A. Akkeren-Nyen- huis 2-0, V. Hoven-Hakemulder 1-1, Slingerland-J. de Vink 2-0, De „oudjes" hebben het in de sprint moeten afleggen. De finale van de professionals is een Italiaanse aange legenheid geworden, namelijk tussen titelhouder Antonio Maspes en Santé Gaiardoni. Maspes had het heel wat minder moeilijk tegen de 43-jarige Derksen dan de oud-Olympisch kam pioen tegen de veertigjarige slimme rot Oscar Plattner. Maspes heeft de overwinning echter toch niet cadeau gekregen. In beide ritten moest hij zich ge heel geven om Derksen uit tweede positie te kloppen.Gaiardoni had drie ritten nodig voor hij de finale be reikte. In de belle was het verschil zo klein, dat de finishfoto uitkomst moest brengen. Teleurstellend De finale van de amateurstayers is voor Nederland nogal teleurstellend geëindigd. Na de successen van de laatste jaren vielen de vierde plaats van Bert Romijn en de zesde plaats van Henk Buis wel erg tegen. Kam pioen werd de 21-jarige Belg Romain Deloof, de favoriet voor de titel, die vorige week in de series zijn kandi datuur voor de regenboogtrui op dui delijke wijze had gesteld. Ook Henk Buis, winnaar van de tweede serie, was in staat geacht een medaille te veroveren, maar hij verspilde zijn Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. HUISADRES Straat: De Franse atletiekploeg (heren), welke zondag a.s. in Bergen op Zoom tegen Nederland uitkomt, is samen gesteld. Hoewel het voor de Fransen een B-ploeg betreft, omvat de com binatie verscheidene uitstekende at leten, van wie Gilbert Lundt, Lurot Pellez, Fraysse, Balastre, Sevestre hebben voldaan aan de kwalificatie- eisen voor de Europese kampioen schappen in Belgrado. Zij worden ge steund door een aantal oudere atle ten met klinkende namen, als Alain Mimoun, Fayolle, en Fournier en een aantal jongeren. WIELRENNEN Het Swift-lid P. v. d. Berg (Voor hout» eindigde in de Ronde van .Standaard Buiten (105 km) op de negentiende plaats. Een botsing kost te de Voorhoutse renner een wiel. I Hij reed de koers uit op een gewone fiets. Een 38-jarige ingenieur, die drie jaar geleden opschudding heeft ver oorzaakt dooi- verzet en belediging tegenover de politie in Den Haag, heeft zaterdagavond een reprise van dit. optreden gegeven. De man is op gesloten. In april 1959 werd de ingenieur aangehouden, nadat hij verkeerd had geparkeerd. Toen de politie hem zei aan de kant te gaan met zijn wagen was bij enkele honderden meters doorgereden Hij weigerde zijn pa pieren te laten zien, trad agressief op en zijn overbrenging naar het politie bureau veroorzaakte nogal moeilijk heden De politierechter heeft hem veroordeeld wegens belediging. In hoger beroep is hij later (bij verstek» ook wegens verzet, waarvan hij eerst was vrijgesproken veroordeeld. Hij was Inmiddels echter teruggekeerd naai* Amerika, waar hij woonde. Voor het betalen van een eventuele boete (er werd tenslotte f. 100,opgelegd) had hij een regeling getroffen. Nu is de man weer terug in Den Haag, inmiddels tot Amerikaan ge naturaliseerd. Surveillerende agenten zagen een auto rijden, op een wijze, die drankmisbruik bij de bestuurder deed vermoeden. Op de Stadhouders laan reden ze de auto klem. en daar in troffen ze de ingenieur aan. Weer begon hij zich te verzetten. Hij sprak alleen Engels, weigerde uit de auto te komen, sloeg een agent en schold he vig. Hij werd uit zijn auto gehaald en met. veel moeite in de politiewagen gezet. Onderweg naar het bureau probeerde hij de bestuurder van de auto te slaan, doch dit werd voor komen. Op het, bureau ginff hü door met zijn verzet, al scheldend. Hij sloeg de ruit van de portiersloge in en tegen de wachtcommandant en de inspecteur van dienst eing hij hevig te keer. Hij is, hangende het onder zoek, ingesloten. Drie jaar geleden kwam vast te staan, dat de ingenieur nogal eens ether gebruikte als verdovingsmiddel. Het is tot dusver niet bekend, of zijn Panamese rebellenleider geeft rich over Twee uit het Duitse grensdorpje Oedeng, bij Winterswijk, afkomstige Duitsers zijn zaterdagavond bij de Nederlandse doorlaatpost Kotten op een bromfiets met flinke snelheid te gen een gesloten slagboom gereden. De gevolgen waren zo ernstig, dat de een in de afgelopen nacht is over leden en de ander nog steeds in le vensgevaar verkeert. De Duitsers waren vermoedelijk op de terugweg van de volksfeesten in Winterswijk. Zij verkeerden onder in vloed van sterke drank. Aangenomen mag worden, dat ze mede daardoor de grensboom aan de Nederlandse zijde van de grens niet hebben ge zien. Beiden werden tegen het weg dek gesmakt. Ze zijn later in een Duitse ziekenauto overgebracht naar een ziekenhuis in het Duitse stadje Stadtlohn. De 29-jarige H. J. Gesing, gehuwd en vader van vier kinderen, is daar in de afgelopen nacht overleden. Hij had een dubbele schedelbasisfractuur opgelopen. Voor het leven van zijn 32-jarige metgezel die een zware hersenschudding en een gescheurd® lever heeft, wordt gevreesd. De Panamese minister van Justitie Marco Robles, heeft gisteravond te Panama meegedeeld dar ex-majoor Manuel Hurtado van de nationale garde, die zich sinds zaterdag jl. aan yy het hoofd van een groep opstandige I)OtlYVPll clctll JnBctgS voormalige gardisten in het heuvel- In komend voorjaar gebied nabij de Panamese hoofdstad ophield. Zich heeft overgegeven. Bandieten vermoorden 29 dorpelingen Bij een overval op het dorp Toro, in de Columbiaanse provincie Valle, zijn 29 bewoners door bandieten ver moord. Onder de slachtoffers bevon den zich vrouwen en kinderen. Vol gens het ooggetuigeverslag van een arts, die gewond was doch zich voor de bandieten dood gehouden had, wa ren de dorpsbewoners beroofd en toen door de overvaller vermoord. De politie, die spoedig een grote gedrae van zaterdagavond weer aan j opsporingsactie begon, slaagde erin dit verdovingsmiddel te wijten is ge- lelf bandieten te doden en vierentwin- weest, of dat hij te veel had gedron- tig gevangen te nemen. Een aantal ken. imoordenaars wordt nog achtervolgd. (Van onze Parijse correspondent) Morgen begint in Troyes het proces tegen vijf beklaagden, die vorig jaar september een poging hebben gedaan om gene raal De Gaulle uit de weg te ruimen. De vijf zijn amateurs, vergeleken bij de ervaren ter roristen. die verleden week woensdag in de Parijse voorstad Petit Clamart geprobeerd heb- RECHTSE MEERDERHEID IN LINKSE VERANDERD (Van onze Parijse correspondent) In Saint-Brieuc hebben zondag ge- I be" de generaal ",;"vê™oord7n ben veranderd in een linkse. Een en ander is het gevolg van de houding van de voormalige bisschop van de stad. monseigneur Coupel, die bij de verkiezingen van maart 1959 op de verkiezingsdag, een zondag, een her derlijke brief van de kansel had la ten voorlezen, waarin de kiezers werd afgeraden op de communistische lyst te stemmen. Volgens de wet is dat verboden, want als de verkiezings campagne gesloten is, mag geen en kele partij meer propaganda maken. De rechterzijde, bestaande uit de katholieke volkspartij, de conserva tieven en de gaullisten kregen de meerderheid in de raad. De commu nisten gingen tegen de bisschop in beroep bij de staatsraad, die er drie jaar over gedaan heeft om uitspraak te doen. Het verkiezingsresultaat van 1959 werd onwettig verklaard, waar op de kiezers jl. zondag andermaal naar de stembus werden geroepen. De communisten en socialisten, die in groten getale naar de stembus waren gekomen, kregen 18 zetels en de post van burgemeester. Hun tegenstan ders haalden er maar 13. No. "Woonplaats: Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet van toepassing is VAKANTIE-ADRES P-a: Straat: Te: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: -No. ALLE gegevens invullen. Kwestie La iso11 —Devilt Oorlogsverklaring aan Europa Het bestuur van de internationale zwcmfederatie, de FINA, heeft in Leipzig in een deels bijzonder bewo gen vergadering nogmaals de kwes tie Larson-Devilt besproken. Het re sultaat was, dat geen besluit werd genomen, waarop voorzitter Max Rit ter verklaarde de strijd tot het bit tere eind te zullen voeren, desnoods tot op het FINA-congres van 1964 te Tokio, met behulp van juristen. Ritter verweet de Europese be stuursleden, de heren Saellfors (Zwe den), De Vries (Nederland) en de Raeve (België), die tijdens de his torische 100 meter finale van de Olympische Spelen te Rome de jury d'appel vormden, dat zij hadden ge handeld met voorbijzien van het be stuursbesluit van 1956. Volgens dit besluit zou in twijielgevallen bij de aankomst van zwemmers worden af gegaan op de machinale registratie, verdwijnen. Deze registratie was in Rome gene geerd. Het conflict in de vergadering liep zo hoog. dat de heer Ritter van het verder leiden van de vergadering af zag. waarna vice-president De Vries die taak overnam. Op voorstel van de penningmeester, de Engelsman Scott, die de voorzitter had verweten dat hij niet als FINA/man, maar uit sluitend als kortzichtig en chauvinis tisch Amerikaan bezig was te hande len, werd besloten de kwestie niet verder te bespreken. Vóór behandeling stemden slechts de FINA-president en de Zuid-Afri kaan Cetz. De Australiër Berge Phil lips onthield zich van stemming. De heer Ritter liet zijn oorlogs verklaring aan zijn tegenstanders ver gezeld gaan van het dreigement, dat hij op liet congres van Tokio, nadat Lance Larson alsnog tot Olympisch I kampioen 100 meter vrye slaf 1960 I zal zijn uitgeroepen, er voor zou zor gen, dat de uropese invloed in de wrrrld-zwemfederatie voorgoed zou Op 8 september 1961 reed de stoet van het staatshoofd met grote snel heid van Parijs naar het landgoed in Colombey-les-Deux-Eglises. Om kwart voor negen 's avonds ontplofte ever. voorbij Pont-sur-Seine een pri mitieve bom, waardoor de wagen van De Gaulle licht beschadigd werd. De president zette zijn tocht voort, ter wijl de politie onmiddellijk met het onderzoek ter plaatse begon. De bom was van eenvoudig maak sel, maar had grote explosieve kracht kunnen hebben, als hij door vakmen sen was bediend. In een lege buta- gas-fles lag een hoeveelheid van tien kilogram dynamiet, die op grote af stand tot ontploffing kon worden ge bracht via een elektrische draad. De fles lag onder een hoop zand ver borgen. Vermoedelijk was het zand vochtig, zodat maar een klein deel van de lading tot ontploffing kwam. Tijdens het onderzoek bleek dat de man, die op de ontsteker moest drukken, seinen had gekregen van een auto. die op de kruising van twee wegen stond geparkeerd, de N 19 en de D 52. De Gaulle kon van Parijs naar Colombey-les-Deux-Eglises drie hoofdwegen volgen. Hoe de daders precies op de goede plek kwamen te staan en door wie zij ingelicht waren, moet uit het pro ces blijken. Als De Gaulle uit het Elysée vertrekt, worden de chauffeurs pas op het allerlaatste ogenblik ver teld, welke weg zij moeten volgen. Het eerst werd gearresteerd een ze kere Villemandy, die op de knop had gedrukt. In plaats van er zo gauw mogelijk van door te gaan. kwam h:j op de plek van de aanslag terug om ln het donker zijn auto te zoeken. In „geleende" auto huis binnengereden Twee jongens van 16 en 17 jaar oud uit Venlo hebben zaterdagavond door even stiekum met een auto te gaan rijden een schade veroorzaakt van duizenden guldens. Zij namen in Venlo een geparkeerde auto weg en reden daarmee naar het plaatsje Blitterswijck. Daar reed het tweetal tegen een splinternieuw huis, en was de rit ten einde. De voorgevel stortte gedeeltelijk in, waardoor ook een deel van het meubilair werd vernield. De auto werd volkomen vernield. De twee joyrijders kropen uit het wrak en ontkwamen aanvankelijk in het duister. Een van de jongens was zwaar gewond aan zijn hoofd. Hij werd al strompelend en ondersteund door zijn maat op de vlucht door I een toevallig passerende politie- I patrouille aangehouden. De ouders 1 van de Jongens zijn niet verzekerd. Een landarbeider hielp hem uit een greppel. Uit dankbaarheid bood Vil lemandy de arbeider een kop koffie aan ln een café van Pont-sur-Seine, maar deed daar zo zenuwachtig, dat de caféhouder argwaan kreeg en de politie waarschuwde. Toen men Villemandy te pakken had, was het verdere verhoor een kleinigheid, want de man viel door de mand en gaf alle namen van zijn helpers op. Henry Manoery was de leider van de bende. Mare Rouvière legde de bom onder de zandhoop, Bernard Bernace zat met Armand Belvisl in de wagen, die met kop lampen de seinen gaf. Advertentie Vier middelen in één labiet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I De vier middelen, verenigd in Che- farine „4", helpen elkaar en werken daardoor bijzonder weldadig tegen pijn en griep. Eén der middelen zorgt ervoor dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Glazen bunjt 20 tabletten f 0.80 Handige itnpverpikVing 40 tabletten f 1.00 Voordelige flacon 100 tablettn f 3.50 Congresgebouw 'i Als de vergunning spoedig verleend wordt kan de bouw van het Neder lands congresgebouw, op het terrein in Zorgvliet in Den Haag reeds in het voorjaar van 1963 beginnen. De ze mededeling deed de burgemeester van Den Haag. mr. H. A. M. T. Kolfschoten, gistermiddag in de laat ste vergadering van de gemeenteraad in oude samenstelling. Aan de orde was het voorstel om mede te wer ken aan de oprichting van de N.V. Nederlandse Congresgebouw, die het congresgebouw gaat bouwen en ex ploiteren. Het aandelenkapitaal van deze N.V. zou 10 miljoen gulden groot zijn. Er zullen geldleningen aange gaan worden. In dit aandelenkapitaal zal hel bedrijfsleven deelnemen voor onge veer vier miljoen gulden, zo wordt verwacht. Het resterende bedrag wordt bijeengebracht door het Ryk voor 5 miljoen gulden en door de ge meente Den Haag, aldus het voorstel, voor 1 miljoen gulden. De gemeenteraad toonde zich en thousiast voor het plan om deel te nemen in de vorming van de N.V„ hoewel men besefte dat de gemeente een zware financiële last te dragen krijgt. Algemeen was de raad ech ter van mening dat de stichting van het congresgebouw Den Haag in de toekomst vele voordelen zal bieden. Ruim 300 Oostberlijners hebben gisteren de begrafenis bijgewoond van de 18-jarige bouwvakarbeider Peter Fechter, die tien dagen gele den door Oostduitse grenswachten werd doodgeschoten toen hy naar het Westen trachtte te vluchten. Een Oostduitse gemeente-ambte naar hield een toespraak by het graf. Hy zei dat Fechter het slacht offer was geworden van „het dwaze i besluit" om te proberen naar het Westen te vluchten. De kameraden van Fechter, die een krans hadden gestuurd „aan onze dierbare Peter Fechter ter erkenning van zyn vlyt op het werk", hadden getracht hem „het juiste verband tussen de dingen in deze moeilijk tyd" te laten zien. maar zij waren daar kennelijk niet in geslaagd. Volgens de spreker be rustte bij de regering „de verant woordelijkheid om voor haar onder danen uit te maken welke wegen ge vaarlijk zijn en welke wegen geslo ten moeten blyven voor het gewone volk". Tijdens de toespraak huilde Petera verloofde. Vrienden van de Fechters zeiden later dat de overheid een kerkelyke begrafenis had geweigerd, De 27-jarige Papoea-student. Frits Kirihio is gisteravond in gezelschap van zijn verloofde, die eveneens uit Nieuw-Guinea afkomstig is, en een medestudent, de 24-jarige S. Hindom, met de Holland-Italië Express uit Utrecht naar Keulen vertrokken. Vandaar vliegt het drietal via Bang kok naar Djakarta. Kirihio die voordat de geheime on derhandelingen tussen Nederland en Indonesië begonnen, door de Indone sische minister van Buitenlanse Za ken, dr. Soebandrio. werd benoemd tot adviseur voor Nieuw-Guinea van de centrale regering in Djakarta, zal ongeveer een maand in Djakarta blijven. Als de Verenigde Naties in oktober het. bestuur van Nederland zullen hebben overgenomen, gaat de oud student uit Lelden naar Nieuw-Gui nea. Zijn voornaamste taak zal zijn de Indonesische regering van advies te dienen by de benoeming van Pa poea's in belangrijke stuursfunc- ties. Kirihio weet nog niet wat zyn functie na mei van het volgend jaar zal zijn. De post van gouverneur voor Nieuw-Guinea ambieert hy op het ocenblik niet, maar een even tuele benoeming zou hy niet weige ren. Het akkoord van New York vindt Kirihio voor de 3 betrokken partij en de beste oplossing. HJ'. is ervan overtuigd, dat Indonesië hefc akkoord tot in details loyaal zal uitvoeren. Volgens Kirihio zal de bevolking van Nieuw-Guinea de bestuursover- dracht aan Indonesië rustig onder gaan. Zestig procent van de bevol king begrijpt niet eens, wat er ge beurt en van de rest zal verreweg het grootste deel een passieve hou ding aannemen. „Maar er zullen natuurlijk wat relletjes voorkomen. Juist daarom ls het zo belangrijk dat de Interim periode kort is", al dus Kirihio. die zijn uiterst® best zal doen zijn land te brengen „tot een sterke autonomie binnen de Repu bliek Indonesië". Acht mijnen weer open in Asturië Acht van d® 23 kolenmijnen ln het bekken van Asturië die de Spaanse overheid naar aanleiding van een actie van de mijnwerkers voor een halve vrije zaterdag had gesloten, zijn gisteren weer geopend. Het aantal arbeiders dat zonder werk is. werd daardoor van 15 000 to: 10.000 verminderd. Ongeveer tien stakers werden aangehouden, omdat zij collega's tot de actie zouden heb ben aangezet.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9