AGENDA ARKA eist cifvoerschema voor ambtenarendie niet blijven Hollandia bespreekt de voorwaarden langs De Gaulle rijdt terug zelfde weg Thant spreekt met Gromiko Acht maanden geëist tegen wel erg vingervlugge „persoon" Mr. Schünnann kandidaat voor leider Unesco MET EEN ENKEL WOORD U KUNT TOGAL ONVERWACHT NODIG HEBBEN LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 28 AUGUSTUS 1962 Mr. Bot: „Zonodig worden schepen ingeschakeld" De bekendmaking van de voor waarden voor de Nederlandse amb tenaren, die naa 1 oktober in Nieuw- Guinea willen bleven (o.a. dubbel salaris) waa gisteren in de gouver nementsgebouwen te Hollandia na tuurlijk het gesprek van de dag. Na dat de in alleryi gestencilde formu lieren met de voorwaarden verkrijg baar waren gesteld kwam een lange stroom van ambtenaren de exempla ren haastig in ontvangst nemen. Buiten werden de voorwaarden al spoedig druk besproken. Voor 5 sep tember moeten de ambtenaren een formulier bU hun chefs inleveren of xe wensen te blijven of niet. De besturen van de twee ambte naren organisaties in Nieuw-Gulnea, de Algem. Rooms-Katholieke Amb tenaren Vereniging (ARKA) en het Christelijk Werknemersverbond op Nieuw-Gulnea (CWNG), kwamen nog gistermiddag in spoedzitting in hun kantoren bijeen om de regeling te bespreken. Na afloop van deze be sprekingen deelde het bestuur van de ARKA mede, dat het ernstig teleurgesteld was, vooral door het feit, dat niet gesproken wordt over de ambtenaren, die niet willen blij ven. Volgens het ARKA-bestuur om vat deze groep, ook na de bekendma king van de gunstige financiële voor waarden voor hen die blijven, nog steeds het overgrote deel van de ambtenaren. Primair Van primair belang acht men thans, dat een afvoerschema wordt opgesteld voor de repatrianten. Het belang van degenen, die blijven acht de ARKA slechts secundair. De Franse president, generaal De Gaulle, die gisteren van zijn vakan tie in Colombey-les-Deux-Eglises naar Parijs terugkeerde, heeft na de aanslag, die vorige week op hem werd gepleegd, geen andere terug weg gekozen. Hij reed vanaf het vliegveld dezelfde route als die waarlangs hij woensdag door extre misten, die hem en zi)n echtgenote met automatische pistolen bescho ten. werd opgewacht. De politie had ditmaal geen halve maatregelen genomen, want de president werd thans door met po litiemannen volgepropte auto's ge volgd, terwijl motorpolitie vooruit reed. Bovendien hing een hef- schroefvliegtuie boven de tien kilo meter lange straatwee en om de vijftig meter stond een politieagent op post. Toen de president de plek passeerde waar vorige week de aanslag werd gepleegd, liet hij zijn chauffeur langzaam rijden en men zag hoe hij mevrouw De Gaulle een winkel aanwees, die door kogels uit de automatische wapens van de aan slagplegers was beschadigd. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, heeft gis teren in Moskou twee uur lang met de Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromiko. gesproken „over enkele van de grote vraagstuk ken waarvoor de Verenigde Naties zich gesteld zien". In antwoord op een vraag op een receptie van de Birmaanse ambassade zei Thant, dat hiJ de kwestie of de Russische minister-president Chroesjtsjow, al of niet naar New York gaat voor de zitting van de Al gem eene Vergadering, niet ter sprake heeft gebracht. Toen men hem vroeg of zij over Berlijn hadden gesproken, aarzelde hjj een ogenblik voordat hij „neen" zei. .Voor z\jn gesprek met Gromiko had Thant de president van de Sowjet- Unie, Brezjnjew, een beleefdheidsbe zoek gebracht. Verwacht werd dat Thant vandaag met Chroesjtjsow te Jalta besprekin gen zou voeren. GUATEMALA WIL OPTREDEN O.A.S. TEGEN CUBA De minister van Buitenlandse Za ken van Guatemala, Murillo, heeft gisteravond verklaard, dat de Orga nisatie van Amerikaanse Staten (OAS) moet overwegen tegen Cuba op te treden, hetzij door militair in grijpen, hetzij door een blokkade. De regering van Guatemala heeft voorgesteld een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de OAS-landen te beleggen ter bespreking van gemeenschappelijke verdedigingsmaatregelen tegen de komst, de vorige week, van Russische, Tsjechische en Chinese troepen in Cuba. Volgens Murillo blijkt uit de komst van deze communistische ver sterkingen, dat Fidel Castro geen vertrouwen heeft in zijn volksmilitie, dan wel dat de communisten beslo ten hebben de propaganda-oorlog uit te breiden met militaire ingrijpen in Midden-Amerika en het Caraibische gebied. De Amerikaanse senator Homer Capehart (Republikein) heeft gister avond als zijn mening gegeven dat de Verenigde Staten het recht heb ben Cuba te bezetten indien de re gering van Fidel Castro Russische militairen en voorraden blijft toela ten. Capehart zei op een verkiezings bijeenkomst voor de pers te Rock- ville in de staat Indiana, dat er 3.000 tot 5.000 Russen, voor het merendeel militairen, in Cuba zijn. Het ARKA-bestuur is ook van me ning. dat de regering erg gemakke lijk aanneemt, dat de veiligheid van de ambtenaren gegarandeerd wordt door de aanwezigheid van het Pa poea-Vrijwilligerskorps en de kleine veiligheidsstrijdmacht van de Ver. Naties. „De mogelijkheid, dat er In donesische troepen naar Nieuw-Gul nea zullen komen, heeft men maar verzwegen", aldus het ARKA-be stuur, dat voorts betoogde, dat de Nederlanders in de gegeven omstan digheden maar beter zo spoedig mo gelijk uit Nieuw-Guinea kunnen ver trekken. Voldoende vervoer Het bestuur van het CWNG ver klaarde eveneens, het van het groot- Jongen steekt man (Van onze Bredase correspondent) In het Bredase politiebureau ver toefde gisteren in afwachting van zijn voorgeleiding aan de officier van Justitie een 14-jarig knaapje. Deze was bezig een hekje in een poort in een Bredase volksbuurt te vernielen, toen de eigenaar van het hek bezwaren daartegen te kennen gaf Het jochie was het tegengesproken worden blijkbaar niet gewend: fluks trok hij zijn stiletto en stak daar mee de eigenaar in de hand, waar bij hij een pees ernstig beschadigde. Sowjet-Unie stemt in met conferentie over Cambodja Premier Chroesjtsjow heeft het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, geantwoord, dat zijn regering instemt met een Cam- bodjaans voorstel tot een internatio nale conferentie over de neutraliteit en onschendbaarheid van dit land. De Sowjetrussische eerste-minister verklaarde in een telegram aan prins Sihanoek te hopen, dat de re geringen van de landen, die aan de conferentie over Laos hebben deel genomen, bereid zullen zijn een der gelijke conferentie inzake Cambodja te beleggen. In elk geval was de Sowjet-Unie bereid aan deze confe rentie deel te nemen, aldus Chroesjt sjow. Volgens het Russische persbureau Tass had prins Norodom Sihanoek in een boodschap aan premier Chroesjtsjow een internationale con ferentie voorgesteld, omdat volgens hem Cambodja al verscheidene jaren het doel van samenzweringen, sabo- tage. blokkade en agressie is van ds zfjde „van buurlanden, die mi litair veel sterker zijn". Zondag had het Cambodjaanse staatshoofd in een radiotoespraak verklaard een bondgenootschap met communistisch-China en de Sowjet- Unie te zullen voorstellen wanneer hij geen andere middelen zou vin den om een einde te maken aan „de dreigementen en de aanvallen" van de zijde van Zuid-Vietnam en Thailand. Hij verweet de Verenigde Staten de militaire zwakte van zijn land. Grote Drie stellen opnieuw gesprek over Berlijn voor De V.S., Engeland en Frankrijk hebben gisteren de Sowjet-Unie op nieuw uitgenodigd vier-mogendhe- denbesprekingen te houden ter ver mindering van de gevaarlijke span ning in Berlijn. De V.S. hebben ae Sowjet-Unie er in een nota van be schuldigd, dat zij de Oostduitse po litie „wreedheden laat bedrijven". De Amerikaanse nota is een ant woord op de Russische van 24 augus tus, waarin geprotesteerd werd tegen het optreden van Westberlijners te gen Russische militairen en diploma ten. De Amerikanen zeggen in hun Jongste nota dat de huidige spanning veroorzaakt is door de oprichting van de Muur en de „redeloze wreedheid van de politie van de Oost-sector". Zij wijzen voorts weer op de „mis dadige moord" op Peter Fechter en het neerschieten van een jonge Duit ser, die in een Westberlijns zieken huis stierf. Ondanks deze moedwillige provocaties handhaven de Ameri kaanse autoriteiten de orde In hun ste belang te achten dat er voldoende vervoerscapaciteit beschikbaar wordt gesteld voor hen die wensen te ver trekken. Evenals de ARKA zei men, dat er ernstige ongerustheid onder de ambtenaren zal blijven bestaan, zolang er geen schema bekend is. De voorwaarden voor de ambtena ren, die willen blijven achtte het CWNG geen beletsel om het werk inderdaad voort te zetten. Men legde de nadruk op het feit, dat bij een beslissing niet alleen de materiële zij de in aanmerking moet worden ge nomen, doch dat een ieder zich als christen dient af te vragen in hoe verre in Nieuw-Guinea voor hem nog een taak is te vervullen. De vraag of de veiligheid gewaarborgd is achtte men uitsluitend ter competentie van de overheid. Staatssecretaris mr. Th. H. Bot, heeft vanmorgen verklaard, dat de ambtenaren in Nieuw-Guinea niet ongerust behoeven te zijn over de mogelijkheden voor een tijdige repa triëring vóór 1 oktober. Hij zei, dat ambtenaren, die niet willen doordie nen onder het bestuur der Verenig de Naties, naar Nederland zullen kunnen reizen volgens het algemene afvoerschema, zoals dat thans in werking is voor de terugzending van vrouwen en kinderen. Het is moge lijk, dat daarbij ook een aantal sche pen zal worden Ingeschakeld. Cocaïnebende in Peru opgerold In de omgeving van de Peruvi aanse hoofdstad Lima zijn onder grondse laboratoria ontdekt, waarin cocaïne werd vervaardigd. Tien mannen, die bij de onwet tige vervaardiging en verhandeling der cocaïne waren betrokken, zijn gearresteerd. Bij de arrestaties ont stond een gevecht, dat aan een der leiders van de handelaars in verdo vende middelen het leven kostte. De afdeling der Peruviaanse politie die de thans geslagen slag acht maanden heeft voorbereid, is er ech ter van overtuigd dat de ware leiders nog buiten schot zijn gebleven. Zij heeft buitenlandse politieleiders ver zocht een oog te houden op passagiers van uit Peru vertrokken schepen en vliegtuigen. Volgens het in Lima verschllnen- de dagblad ,La Prensa' is Cuba thans het centrum voor de vervaardiging van voor de Amerikaanse markt be stemde verdovende middelen. Drie Russische kernproeven Het seismologisch instituut in Upp sala nabij Stockholm heeft gisteroch tend een nieuwe kernproef in het ge bied van Nova Zembla geregistreerd, de zesde in de huidige serie. De kracht wordt op vijftien mega- ton geschat. Op 5 augustus werd een proef genomen, waarbij een kernwa pen met een kracht van veertig me gaton tot ontploffing zou zijn ge bracht. De andere wapens hadden een geringere kracht. De Sowjet-Unie had voorts twee wapens tot ontploffing gebracht één boven Nova Zembla en een in cen- traal-Siberië. „Een persoon, 1.84 m. lang, flink De officier van Justitie geloofde niet haar D-phni-pn upnk. veei van de verwarrende verhalen en postuur, zwart haar, gebogen wenk brauwen, ovale gelaatsvorm en don kerbruine ogen" luidde het signale ment van de Noordafrikaan, die zich gistermiddag voor de rechtbank in Amsterdam wegens diefstal van een portemonnee met f. 900 moest ver antwoorden. Hoewel de man zich D. G. Mahmud noemde, geloofde de officier van justitie, mr. R. L. Heu- kels, daarvan niets en daarom had hij gewoon „een persoon" met signa lement en drie foto's gedagvaard. Deze unieke vorm van dagvaarding dreigde op het laatste moment nog mis te lopen, want voor de rechters verscheen een man met een baard. Toch gaf de verdachten vlot toe, dat de beeltenis op de foto's klopte met de werkelijkheid op 9 juli toen „de persoon", die zich nu bekendmaakte als een 26-jarige Tunesische café kelner, in een Amsterdamse nacht club werd aangehouden. Hij maakte zich toen bekend als de 22-jarige student, filmfigurant Mahmud uit Tripoli. „Dat zei ik alleen maar om dat ik in het bezit was van een vals paspoort van de F.L.N. verklaarde de verdachte, die het de rechtbank bijzonder moeilijk maakte. Niet al leen met het geharrewar rondom zijn identiteit, maar ook ontkende hij glashard de diefstal van de porte monnee. „Dat heeft *n Marokkaanse vriend, met wie ik die avend op stap was, gedaan", liet hij weten. Maar de getuigen (een barkeeper en een kel ner. hadden daarvan niets gezien. Zü hadden duidelijk gezien dat de Tunesiër de portemonnee rolde. „Vingervlugheid" noemde een ge tuige de wijze, waarop de verdachte erin zou zijn geslaagd eerst de por temonnee te stelen en daarna weer in de zak van de bestolene terug te toveren, nadat hij binnen een minuut het geld er had uitgehaald. Dat moest zijn gebeurd op het mo ment. dat de Tunesiër zich zoge naamd dronken op de grond liet val len. Toen de bestolene zijn portemon nee miste, fouilleerd hij zonder suc ces de Tunesiër. Daarom maakte de Tunesiër een gebaar van „Ach man, je zoekt natuurlijk verkeerd", waarop hij zelf de nachtclubbezoeker eens ging onderzoeken. Hij haalde toen de lege portemonnee uit de zak van de Amsterdammer. Het geld vond de politie in zijn kous. „Dat heeft mijn Marokkaanse vriend erin ge stopt", verweerde de verdachte zich. eiste een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek. Op 6 septem ber zal de rechtbank vonnis wij zen. Jongen omler brok beton gedood De 13-jarige Joost van Wilsen uit Amsterdam, die met zijn ouders op het caravan, en kampeerterrein aan de noord-boulevard in Zandvoort zijn vakantie doorbracht, is gistermiddag bij het graven van een hol in de duinen om het leven gekomen, door dat een brok beton ter dikte van on geveer een decimeter op hem terecht kwam. Met drie andere jongens in de leeftijd van tien tot veertien jaar groef hij het hol in een duintop on der een brok beton. Toen de jongens het hol dieper probeerden uit te gra ven ontstond er een zandverschui- ving, waardoor het brok beton naar beneden zakte. Voordat het slacht offer kon worden bevrijd, waren de levensgeesten reeds geweken. De 5-jarige Krino Bont te Nieuwolda (Groningen) was zondag middag aan het spelen achter een woning, waarin getimmerd werd. In de woning lag een grote hoop zand. Hij maakte daar een diepe kuil in en stak er daarna zijn hoofd in. Daarbij is het zand gaan glijden en is het jongetje bedolven. Een buur vrouw zag op een gegeven ogenblik de beentjes en ging eens kijken wat er aan de hand was. Zij heeft toen de grootvader geroepen. Toen zij het jongetje eindelijk bevrijd hadden, bleken de levensgeesten reeds gewe ken te zijn. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft de Neder landse vertegenwoordiger bij de V.N. te New York, mr. C. W. A. Schür- mann, kandidaat gesteld voor de func tie van directeur-generaal van de „Unesco". De Italiaan Veronese, die tot voor kort deze functie bekleedde, heeft om gezondheidsredenen ontslag genomen. De uitvoerende raad van de „Unesco" zal ter vervulling van deze vacature in september een voor dracht doen aan de Algemene Ver gadering, die in november te Parijs een beslissing zal nemen Kandida ten uit een aantal andere landen dingen mee naar de vrij komende functie. sector, aldus de nota waarin dan tot slot de hoop wordt uitgesproken, dat de Russische regering het voorstel voor overleg zal aanvaarden. Een jeugdige Oostduitse grens- politieman is gisterochtend in uni form en met zijn machinepistool naar West-Berlijn gevlucht. Hij werd door zijn collega's niet opgemerkt. In de nacht van zaterdag op zondag zijn naar thans bekend werd vijf jonge lieden uit Oost- naar West-Duitsland gevlucht. Zij kwamen bij Braun schweig Neder-Saksen binnen. Evenwichtig plezier (Van onze t.v.-medewerker) Na wat inleidend geschermutsel in „Achter het nieuws" en „Interpol cal ling" met de stoere inspecteur Duval, kwam Friedrich Hollaender voor de tweede maal aan bod. We hadden er ons. zijn eerste gave vertellingen in dachtig, op verheugd. We zijn niet teleurgesteld. Integendeel, weer heel iets anders, fris en boeiend, werd ge boden. Niet zo scherp als de eerste keer, vriendelijker gepresenteerd met verfijnd, modern ballet op smaak ge bracht, wist Hollaender met zijn re gisseur een afwisseling te brengen in een geraffineerde presentatie, die pit tig was, soms even bewust tegen het sentimentele aanleunde, maar die niets hinderlijks Duits had. Een grootse prestatie in alle eenvoud ge bracht, zonder pretentie, maar van werkelijke waarde. Daarna werd koers gezet naar Ca nada aan de hand van Pier Tania, die best een goede gids wilde zijn, maar een betere gevonden had. Wat een vangst, zo'n man als Anton van de Water. Men kan ons tegenwerpen, dat deee niet gekwalificeerd was om Nu ook Britse Veronica Twee voormalige Britse journalis ten, inwoners van de plaats Slough, zullen binnenkort radio-uitzendin gen gaan verzorgen vanaf een schip, dat in de monding van de rivier de Theems zal komen te liggen. Deze piratenzender in wording zal de naam „The Voice of Siough" krij gen. Het is de bedoeling om uitslui tend miEiekuitzendingen en nieuws berichten te geven. De leiding van de Britse P.T.T. is niet van plan „The Voice of Slough" ongemoeid te laten. Zij bereidt thans maatregelen voor om de uitzendin gen van deze piratenzender te ver hinderen. Een woordvoerder der PTT verklaarde nog dat deze niets kan doen, voordat de uitzendingen daad werkelijk zijn begonnen. BINNENLAND De 15-Jarlge 6choller Robert Louis den Boer uit Huizen (Noord-Holland), die al enige tijd in zuld-Engeland. waar hij met vakantie was, werd ver mist. is verongelukt, zo is gebleken. Óp zoek naar zijn zaklantaarn is hij waarschijnlijk van een rots in zee ge vallen en verdronken. Bij de val brak hy een dijbeen. Dit zijn de conclusies, waartoe de lijkschouwer van East Dor set is gekomen. Op grond daarvan kwam hij tot de uitspraak: dood door ongeluk. Met groot materieel heeft de Gro ninger brandweer gisteravond een uit slaande brand bestreden, die woedde in het pand van de firma A. Metz, grossier in chocolade en suikerwerken, aan de Turftorenstraat in Groningen. De zolderverdieping van het grossler- derijgebouw brandde geheel uit, de be nedenverdieping kreeg grote water schade. Er gingen grote hoeveelheden chocolade en suikerwerken verloren. Men schat de schade op vele duizenden guldens. ïn het zwembad 't Hitje in Pos- terholt is een twaalfjarige Jongen uit Maastricht bij het baden verdronken. De Jongen, die niet kon zwemmen, was te ver gegaan. Toen hij korte tyd na dat hij in de diepte was verdwenen, uit het water werd opgehaald, werd nog kunstmatige ademhaling toege past doch zonder succes. De Jongen was in Posterholt met vakantie. Op slechts een tiental meters van de ouderlijke woning aan de Bever wijkerstraatweg te Castrlcum is gister avond de zevenjarige Llda Brakenhoff voor de ogen van haar vriendinnetjes door een auto gegrepen en op slag ge dood. Al speler ie stak het kind plot seling de straat over en het werd daar bij gegrepen door een personenauto. Een tand van meer dan gewone omvang, die tevoorschijn kwam bij graafwerkzaamheden aan de bouwput ten voor de nieuwe sluizen te Ter- neuzen is door ir. Trlmpe-Burger van de oudheidkundige dienst geïdentifi ceerd als de kies van een mammoet. Later werd ook nog een grote rugge- wervel gevonden. Deze kon nog niet aan het oordeel van ir. Trlmpe-Burger worden onderworpen, maar men ge looft dat deze eveneens van een mam moet afkomstig is. BUITENLAND Russische en Finse onderhande laars hebben gisteren in Helsinki een overeenkomst getekend, waarbij het Russische deel van het kanaal van Saimaa aan Finland wordt verpacht. Het kanaal, dat vóór de tweede wereld oorlog geheel op Fins gebied lag. ver bindt de bossen van Oost- en Mldden- Flnland met de Finse Golf. Het ak koord moet nog door de volksverte genwoordigingen van de twee landen worden bekrachtigd. Burgemeester Willy 3randt van West-Berlijn is voornemens eind sep tember een bezoek te brengen aan de Verenigde Staten, zo is officieel in Berlijn bekendgemaakt. Hij zal aan de Harvard-universltelt twee lezingen houden, waarvoor hfj is uitgenodigd. Een Westberlljnse woordvoerder kon niet de geruchten bevestigen, dat de burgemeester ook een ontmoeting zal hebben met president Kennedy. In Damascus is gisteravond of ficieel bekendgemaakt dat majoor Zaghloel Abdoel Rahman, militaire at taché van de VA.R. in Libanon, naar Syrië is gevlucht, waar hem politiek asiel is verleend. Koning Hassan n van Marokko is gisteren naar Rome gevlogen, waar zijn vrouw bevallen is van een dochter. Over de echtgenote van koning Hassan is weining bekend. Zij zou Latlfa he ten en 18 Jaar oud zijn. Haar vader zou een stamhoofd zijn in het Atlas gebergte en haar broer adjudant van de koning. In Moskou is gisteren een con ferentie van theoretici van het marxis me begonnen. Zij wordt bijgewoond door afgevaardigden uit 23 Europese. Aziatische en Amerikaanse landen. Hoofdschotel op de agenda is het „hui dige kapitalisme", terwijl ook ..de EEG en zijn economische en politieke vraag stukken" op de agenda staat. In de eerste helft van deze maand zijn in een ziekenhuis te Napels 19 mensen aan kinderverlamming over leden. Sinds mei zouden in dat zie kenhuis ruim 80 kinderen en vier vol wassenen aan deze ziekte zijn bezwe ken. In een rapport, dat de Britse vereniging van vliegers en navigators heeft uitgebracht aan een door het Britse ministerie van Luchtvaart inge stelde commissie voor de veiligheid in de lucht, wordt gezegd, dat de piloten van straaljagers gedwongen zijn op het kantje van de veiligheid af te vliegen, in verband met de voorschriften tot beperking van het lawaai bij het op stijgen. Men mag van vliegers niet ver wachten. dat zij hun vaardigheid of de mogelijkheden van hun toestellen op de proef stellen louter om het lawaai met enkele decibels te verminderen, aldus het rappor verder. Drie Venom-straalvllegtuigen van de Zwitserse luchtmacht zijn gister avond bij de Furka-pas verongelukt De vliegers van twee van de toestel len zijn omgekomen. Het lot van die van het derde vliegtuig is nog niet be kend. Het ongeluk gebeurde tydens een oefenvlucht. een indruk te geven van het leven van de doorsnee Nederlandse emi grant, maar daarom ging het deze eerste keer ook niet. Er moest een inpressie van het Canadese grote stadleven worden geboden en daarin slaagde de combinatie wonderwel. Voor en na werden de sportliefheb bers verwittigd van hetgeen zich in Milaan afspeelde. De avond als totaal werd gekenmerkt door een gelukkige balans van kijk-en luistergenot, ver strooiing en belering. Het was goed werk by de aanvang van de nieuwe week. VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. AVRO: 18.00 Nws.. 18.15 Eventueel actueel, 18.20 Pianospel: lichte muz., 18.30 Radio-Volksuniversiteit: Achter de schermen - IX - het blijspel, door drs. G. J. de Voogd. 19.00 Fragmenten uit Der Dreischütz, opera (gr.), 20.00 Nieuws. 20.05 Opklaringen, licht pro gramma. 20.50 Het ABC van het heel al. lezing (VII en slot). 21.10 Opname Wereld-Muzlek Concours te Kerkrade. 21.50 Gitaarspel. 22.30 Nws.. 22.40 Ac tualiteiten. 23.00 Pizzicato: nieuws flitsen en actualiteiten uit de lichte muziekwereld, 23.55-24.00 Nws. Hilversum II 298 m. KRO: 18.00 Voor de Jeugd, 18.20 Kaarten op tafel, gesprekken over actuele problemen, 18.30 Licht ensem ble met zangsolisten, 19.00 Nieuws, 19.10 Actualiteiten. 19.25 Lichte gram- mofoonmuziek. 20.15 Klass. planomuz. (gr.). 20.45 Utrechts stedelijk orkest en solist: mod. muz., 21.35 Klass. muz. (gr). 22.10 Wereldkampioenschappen wielrennen te Milaan. 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nieuws, 22.40 Lichte grammofoonmuziek. 23.05 Wereldkam pioenschappen wielrennen te Milaan, 23.15 Modern Pianotrio (gr.), 23.55 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal, 20.20 Politieke lezing CHU. 20.30 Dwaaltocht door het dierenrijk, 20.55 Sunvalley Serenade, speelfilm. 22.20-0.30 Eurovisie Milaan: wereldkampioenschappen wielrennen op de baan. VOOR WOENSDAG 29 AUG. Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nws., 7.10 Ochtendgym., 7.20 Socialistisch strijdlied, 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.> (Om 7.30: Van de voorpagina, praatje), 8.00 Nws., 8.18 Lichte grammofoorunuzlek. 8.30 Ver- keerswenken, 8.35 Lichte grammofoon- muziek, 8.55 Kookpraatje, 9.00 Gym nastiek voor de vrouw, 9.10 Moderne orkestmuziek (gr.). (9.25-9.40 Water standen). VPRÖ: 10.00 Messianisme en Christendom, lezing. VARA: 10.20 Lichte orkestmuziek. 10.50 Koorzang (gr.). 11.00 Moderne muz. (gr.), 12.00 Licht ensemble, 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Voor het platteland, 12.38 Hammondorgel spel: amusementsmuz. 13.00 Nws., 13.15 Licht ensemble. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Holland Festival 1962: Hedendaagse muz.. 14 45 Volksmuziek uit Opper-Oostenrijk. 15.00 Straks naar school, toespraak. 15.10 Voor de Jeugd, 16.30 Muzikale impressie van het Verre Westen (gr.), 17.00 Wegwijzer, tips voor vakantie en snipperdagen, 17.50 Rege ringsuitzending: Nieuw-Gulnea kroniek VARA: 18.00 Nieuws en commen taar, 18.20 Actualiteiten, 18.30 Roe meens orkest, 19.00 Voor de kinderen, 19.10 Joods programma. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws., 20.05 Lichte orkestmuz., en zangsollst, 20.35 Als het een roos mocht zijn hoorspel, 21.40 Fragmenten uit de mu sical: South Pacific (gr.) 22.00 Sra- riang Tori. Surinaams programma, 22.20 Sport halverwege, 22.30 Nws., 22 40 Met een knipoog naar de Muzen, licht progr., 23.00 Klass kamermuz., 23.20 Lichte grammofoonmuz., 23.55 24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. NCRV: 7.00 Nws., 7.10 Te Deum laudamus (opn.), 7.30 Lichte grammo- foonmuziek. 7.50 Meditatie. 8.00 Nws.. 8.15 Radiokrant, 8.35 Koorzang (gr.), 9.00 Voor de zieken. 9.35 Lichte gram- mofoonmuziek, 9.40 Voor de vrouw, 10.10 Grammofoonmuziek, 10.15 Mor gendienst, 10.45 Geestelijke liederen, 11.15 Klass. muz. voor strijktrio (gr.), 12.00 Lichte grammofoonmuz., 12.30 Mededelingen ten behoeve van land en tuinbouw, 12.33 Gew. muz., 12.37 Nederlands hervormde kerkdienst. 13.00 Nws.. 13.15 Licht ensemble, 13.45 Mod. muz. (gr.). 15.20 Hobo en plano (gr.), 15.30 Licht ensemble, 16.00 Voor de Jeugd. 17.20 Jazz Club (gr 17.40 Beursberichten, 17.45 Licht en semble." Advertentie Voor migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit en andere pijnen hebt U nooit vlug genoeg iets in huis. Iets dat snel èn afdoend helpt: Togal. Met Togal hebt U altijd zin in 't leven. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88 DINSDAG. Den Burcht; Verwarmingsshow J. de Nic en Zonen. 210 uur nam. Hogewoerd 175: Dienstvergadering van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. WOENSDAG Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nm. DONDERDAG. Hogewoerd 175: Dienstvergadering van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Ulo-school Asserstraat: Afscheid van de heer H. F. K. Koster als hoofd van de Prinses Ireneschool. 8 uur n.m. VRIJDAG. Den Burcht: Verwarmingshow J. de Nle en Zonen. 210 uur nam. Doopsgez. Kerk; Evangelisatie chrls- tengem. „Ecclesia 8 uur nam. StadsgehoorzaalOfficiële herope ning. 7.30 uur nam. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10- 11 uur vm. Bijbelstudies 11-12 uur, ds. K. C. van Oossanen. Stadsgehoorzaal: (grote zaal): Opera concert: Volendams Opera-koor, 8 uur nm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen, 4.30 en 6.30 uur nm. Naar beter kiesrecht voor negers in VS Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft met 294 tegen 86 stemmen een resolutie aangenomen, op grond waarvan aan de vijftig sta ten een grondwetswijziging zal wor den voorgelegd, behelzend het on grondwettig verklaren van het heffen van belasting op het recht van stem- uitbrenging tijdens federale verkie zingen Deze wijziging van de grondwet, die beoogt ook de negerbevolking van de Verenigde Staten beter in staat te stellen haar stem uit te brengen by presidents, en Congresverkiezingen. zal in de komende zeven jaar door minstens achtendertig van de vijftig Amerikaanse staten moeten worden goedgekeurd, wil zij van kracht kun nen worden De Amerikaanse senaat heeft de resolutie reeds eerder aangenomen. De hier bedoelde belasting wordt op het ogenblik nog geheven in de sta ten Alabama. Arkansas, Mississippi. Texas en Virginia. Na eventuele verandering van de grondwet zal deze heffing alleen nog mogelijk zijn voor verkiezingen betreffende deze staten of de daarin gelegen gemeenten. Stationsplein (perron 10): Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Amstelveen en A'damse Bos. 9.05 uur v.m. Steenschuur 6Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, 10.30 uur vm. MAANDAG Pieterskerk: Opening eerstejaars- dagen voor studenten. 11 uur v.m. Stadhuis (Burgerzaal): Afscheid van de wethouders J. C. van Schalk, A. J. Jongeleen en J. G. Hagens. 4 uur n.m. Van den Brandelerkade: Officiële opening Ulo-school. 10 uur vm. TENTOONSTELLINGEN Legermuseum (Pesthuislaan)Met uitzondering van maandag, dag. vaD 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v. d. Werf park 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde; Tentoonstelling „Naar wijder horizon" Werkd 10 tot 6 uur; 's zondags 1 tot uur (tot 8 oktober) Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur. zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Casino. „De man die alles kan" (14 J.). Werkd. 7 en 9.15 u., zond. 4.45. 7 en 9.15 u.; dagel. 2.30 uur „Koldercocktall" (alle leeftijden) Lldo. „El Cld" (14 J.). Dag. 2.30 en 7.30 uur. Luxor. „Nur der Wind" (14 J.). Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio. „Liefdesavontuur in Rome" (18 J.). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon. „Cartouche" (14 J.). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex. „Twee mannen reden uit" (14 J.) Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donder dag cyclus „Alleen de zon was ge tuige" Astra Theater (Wassenaar)Vrijdag 8 en zaterdag 7 en 9.15 u. .Bastogne' (14 1.). Zondag 7 en 9.15 u„ maandag en dinsdag 8 u. „My Ghelsa" (14 J.) Woensdag en donderdag 8 u. „La Notte" (18 J.). Zondag- en woensdagmiddag 2.30 u. ..Door het dolle heen" (alle leeft.) Geopend voor spoedeisende geval len: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 en Ha - - 18, tel. 20085. Haven Apotheek, Haven De dienst vajn apotheek R. van Breest Smallenburg t j Leiderdorp, wordt eveneens waargenomen door ae Haven Apotheek. Bil geen gehoor van Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. NCRV: 18.05 Geestelijke liederen, 18.30 Het spektrum, lezing. 18.45 Lich te grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Muziek van het Leger des Heils. 19.30 Radiokrant. 19.50 Radlofilharmonlsch orkest en soliste: Mod. en klas. muz. In de pauze (plm. 20.40 tot 2100): De betekenis van de Jongste aardgasvondsten ln Nederland lezing, 21.45 Kanttekeningen, 21.55 Metropole orkest, 22.30 Nieuws en SOS-berichten, 22.40 Avondoverden king, 22.55 Operamuziek (gr 23.30 Lichte grammofoonmuz., 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn va» 18-20 uur) Ain't she sweet (Yellen), Orkest Claude Bolling; Back to Charleston (Bolling), ld.; Lullaby of blrdland (Shearing), Trio Pla Beck; Zlg-zag mambo (Murales), Orkest Max Greger; Roulette (Stanford). Fritz Schulz Reichel; Das hab'ich ln Paris gelernt (Hennlng), Ork. Max Greger; Alexan der's ragtime Band (Berlin), Orkest Peter Cramer; Festival swing (Sand- mann), Orkest Max Greger; Sleep walk (Farina), Orkest Günther Fullsch; Dolly 25 (Barrier), Orkest Claude Bol ling; Charlestonic (Bolling), ld.; Pl- galle (Ulmer), Orkest Ricardo Santos; Marianne (Larue), Les Compagnons de la Chanson; Java (Stem), Maurice Larcange; Le Jour oü la pluie vlendra (Delanoë). Les Compagnons de la Chanson; Bolero (Durand). Orkest Ar- mand Mlglani; Ricordate Marcellino (Savons), Florella Blnl, Adrlano Valle; Clribirlbln (Pestalozza)Orkest Ricar do Santos; Guaglione (Funclelll) Flo rella Blnl; Maria Dolores (Garcia). Or kest Helmut Zacharlas; Lisboa antlgua (de Vale). Gloria Lasso; Espaüa canl (Marqulna)Orkest Marcel FeiJoo; Splel noch elnmal ftir mich Habanero (Gletz), Caterina Valente; Tanzende Finger (Gerlach), Orkest Horst Wende: Auf Ja-ma-malka (Gletz), Caterina Valente; Patricia (Prado), Orkest Bert Kaempfert; Granada (Lara). The Four Freshmen; De postkoets (Cleber). Or kest Erwln Halletz; Someone to watch over me (Gershwin), Orkest Norrle Paramo: Twilight time (Ram), Orkest Werner Müller; Bird dog (Boudleaux), The Everly Brothers; Mélodie d'amour (Salvador), Orkest Joe Loss; St. Louis blues (Handy). Velma Mlddleton, Louis Armstrong: Yellow dog blues (Handv), Louis Armstrong: Loveless love (Han dy). Velma Mlddleton, Louis Arm strong; Just you. Just me (Greer), Sonny Stltt Quartet; Dancing on the celling (Rodgers), id. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.3517.45 Internationaal Jeugdjour naal, 20.00 Journaal en weeroverzlcht, NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Jong Israël danst. 20.55 Korte film. 21,20 Weten schappelijke film. 21.40 Waar blijft mijn koffie? fllmfantasle, 22.10 V for Victory, documentaire film, 22.35 Dag sluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. ,0™°^ Cricket. 12.10 Volksdansen, 12.30 Voor de boeren, 12.55 Weerber 13.00 Nws.. 13.10 Klankbeeld. 13.40 Ra'- diokronlek, 14.00 Franse operettemuz 15.00 Hoorspel. 15.30 Cricket. 16.00 Vespers. 16.45 Lezing of voordracht. JZS2 Y.°°r de Jeufd- 17-55 Weerber., 18.00 Nws., 18.15 In the South-East. regionaal programma. 19.00 Twintig vragen, 19.30 Interview. 20.00 Opera muziek. 21.40 Wetenschappelijke lezing, 22.00 Nieuws en berichten. 22.30 Klankbeeld. 22.59 Weerbericht, 23.00 Nieuws, 23.02 Voordracht. 23.1523.35 Orgelconcert. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Reportage Nationale Radio Show, 12.31 Gev. programma, 13.30 Nieuws. 13.35 Crlcketultslagen. 13.45 Voor de kleuters, 14.00 Voordracht, 14.15 Lichte muz., 14.31 Vragenbeant- woordlng van teenagers. 15.00 Lichte muziek. 15.31 Muziek bij het werk, 16.15 The Dales, dagboek. 16.31 Uit slagen races en cricketuitslagen, 16.35 Grammofoonmuziek voor de Jeugd 17.00 Jazzmuz., 17.31 Grammofoon muziek, 18.00 Reportage Nationale Radio Show. 18.33 Sportoverzlcht. 18.45 Hoorspel. 19.00 Nieuws en Journaal, 19.25 Sport. 19.31 Gev. progr., 20.00 Gev. muz., 21.00 Hoorspel, 21.31 Lichte orkestmuz.. 22.30 Nws., sport en actu aliteiten, 22.41 Gev. muz., 23.31 Lichte muziek. 23.5524.00 Nieuws. NDR/WDR 309 m. 12.00 Gev. muz.. 13.00 Nws., 13.15 Gev. muz., 16.00 Het vergeten lied, 17.00 Nws., 17.45 Hammondorgelspel, 18.00 Amusementsmuz.. 19.00 Nws., 19.30 Kamermuz.. 20.20 Hoorspel. 21.45 Nieuws. 22.15 Grammofoonmuz.. 23 15 Gev. muz.. 24.00 Nws., 0.20 Lichte muz. 1.00 Weerbericht en gev. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.10 Orkestconcert, 13.45 Grammo foonmuz., 14.15 Kamermuz., 15.05 La Perichole. opera-buffa. 16.42 Kamer muz.. 16.42 Kamermuziek (gr.). 18.30 Grammofoonmuziek. 19.00 Nws 19 20 Russische muz. (gr.), 20.00 Lichte muz.. 21.00 Hoorspel. 22.11 Grammo foonmuz.. 22.54 Gitaarspel (gr.), 23 10 Kamermuziek. 23.5324.00 Nieuws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nieuws, 12.03 Lichte grammo foonmuz., 12.30 Weerber.. 12.35 Lichte grammofoonmuz.. 12.50 Beursberichten 13.00 Nws., 13.15 Klassieke kamermuz., 14.00 Hoorspel. 15.00 Mod. kamermuz.. 15.30 Klas. kamermuz.. 16.00 Beurs- ber.. 16.06 Walsmuz.. 17.00 Nws., 17.15 Lichte muz. 18.00 Grammofoonmuz 18.10 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 18.50 Lichte orkest muziek. 19.00 Nws.. 19.30 Festival van Bayreuth 1962: Tannhauser. opera. (Om 20.45: Pianorecital, Om 22.30 Nws.), 23.3023.45 Voor de zeelleden. 484 m.: 13.00 Nws., 13.15 Lichte grammo foonmuziek. 14.00 Idem. 15.03 Juke- Box voor de teenagers. 16.08 Lichte grammofoonmuz.. 17.00 Nieuws, 18.30 Modern Jazz 1962, 19.00 Lichte gram mofoonmuz.. 19.30 Nws.. 20.00 Louise opera. 22.00 Wereldnws.. 22.15 Gev. muz., 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagei Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlhn Frankfort MDnchen Ztlrlcb Oervéve Locarno Wenen rnnsbruct- Athene Rome Aiacclo Madrid Mallorco Lissabon bew regenbul half bew. hall bew. geh. bew. zwaar bew geh. bew. geh. bew. geh. bew. zwaar bew Sïh. bew. all bew. licht bew. zwaar bew regen zwaar bew zwaar bew hall bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew geh. bew. zwaar bew hall bew. mist onbewolkt onbewolkt zwaar bew hall bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew onbewolkt onbewolkt a d 1 z s'2 tï B E tr z 2 17 4 w 6 17 0.1 1 w.stÜ 18 zw 6 17 0 wzw 4 16 1 w.stil 18 3 zzw 2 17 2 zzw 4 18 0 zzw 4 18 0 z 5 17 8 w 4 14 12 w.stll 16 3 w 10 17 5 wstli 15 0.4 z 2 19 0.5 z 2 19 0 wzw 2 19 0 o 1 22 0 w.stll 26 0 w.stll 29 0 nnw 2 26 0 wzw 6 22 0 w.stll 24 0 Z 1 26 0 W.5tll 24 0 w.stll 28 0 O 1 29 0 nnw 2 30 0 w.stll 29 0 nno 3 35 0 w.stil 32 0 no 2 27 0 wstll 0 w.stil 30 0 w.stll 38 0

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2