omlegging van de bl"* leidse vaarroute Aanleg van kanaal en bouw van 3 bruggen Sterkere organisatie communistische ,EEG^ F. WAREMAN G.S. gaan in principe akkoord Burgerdienst Meer salaris voor G.S. (20%) ESSO BENZINESTATION PRIMA SERVICE DOOR VAKKUNDIG PERSONEEL Miljoenste in Madurodam S-kunstmaan gelanceerd LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962 De plannen, welke door de Dienst van Gemeentewerken in nauw overleg tussen de Provinciale Waterstaat zijn ontworpen voor de omlegging van de vaarroute door Leiden het graven van een nieuw kanaal tussen de Vliet en de Rijn, ongeveer ter plaatse waar zich thans de Korte Vliet bevindt hebben een zeer goede kans van slagen. Gistermiddag heeft het College van B. en W. de mededeling ontvangen dat Ged. Staten van Zuid-Holland met het plan In principe akkoord gaan. G.S. zijn bereid dit kanaal niet alleen te doen aanleggen, doch ook j 'Van onze R'damse correspondent) om het kanaal in eigendom, beheer en onder- j Dat de gemeente Heerjansdam houd bij de provincie te doen berusten. Het plan voorziet bovendien in de bouw van drie bruggen, t.w. in de Haagweg (Waddin- gersluis), in de Voorschoterweg en in de te verlengen Vijf Meilaan. Ruim geschat worden de kosten van het totale plan begroot op W]/2 miljoen gulden, waarvan de provincie circa 2*4 miljoen voor haar rekening neemt. Totale kosten begroot op 11 Vz miljoen Indien de raad (maandag a.s.) en de Staten der provincie (in de winter- ritting) zich kunnen verenigen met de aanleg van het kanaal en de bouw van de bruggen en de verwerving van de voor de uitvoering van de plannen nodige gronden, alsmede het verkrijgen van de daarvoor nodige vergunnin gen op korte termijn hun beslag zullen kunnen verkrijgen, kan, naar het zich thans laat aanzien, in de loop van 1964 met het graven van het kanaal en met de bouw van de bruggen een aanvang worden gemaakt. In 1966 rullen dan het kanaal, de drie bruggen en de aansluiting van de Vijf Meilaan aan de Leidseweg in gebruik kunnen worden genomen. Het ligt in de bedoeling, dat voor de uitvoering van de plannen een overeenkomst tussen de provincie en de gemeente zal worden aangegaan. Deze overeenkomst, waarbij ook de wijze van betaling aan de provincie zal worden geregeld, ral zo spoedig mogelijk worden voorbereid. Kanaal wordt 32 meter breed ho Op grond van de recente ontwik keling in de binnenscheepvaart is bet noodzakelijk het kanaal zodanig te ontwerpen, dat het voldoet aan de minimum-eisen betreffende afme tingen van vaarwegen. Dit houdt in, dat het kanaal zal kunnen worden bet aren door schepen tot maximaal 1000 ton. Met het oog hierop en in aanmerking genomen, dat zeker twee schepen elkaar moeten kunnen pas seren, zonder daarbij aan de kant te worden gedrongen, is de breedte op 11 m bepaald. De bodemdiepte zal 3.90 m minus na p., d.i. 3,30 m beneden kanaal- peil worden. De onderwaterbelopen zullen worden aangelegd onder een verhouding van 1:2, terwijl het ka naal onmiddellijk naast de beide oevers over een breedte van onge veer 0,90 m een waterdiepte van 0,50 m zal verkrijgen. Dit zal o.m. ten goede komen aan de roeisport. Tenzuiden van de brug in de Voor schoterweg zal, langs de oostzijde van het kanaal, een pad (mede te gebruiken als coachbaan) worden aangelegd, dat eveneens in eigendom beheer en onderhoud bij de provin cie zal berusten. Dit pad zal nabij de Vliet worden aangesloten aan het (provinciale) Delftse jaagpad. De uitspanning „Allemansgeest" zal be reikbaar blijven via de reeds be staande, in de gemeente Voorscho ten gelegen weg ten westen van het nieuwe kanaal, tussen de uitspan ning en de provinciale weg (de weg van Leiden naar Voorschoten». Het meest zuidelijke gedeelte van de Korte Vliet zal niet worden ge dempt. Hierdoor zal ter plaatse een, eventueel nog uit te breiden, gelegen heid ontstaan voor het bergen van Jachten. DRIE BRUGGEN Aangezien het nieuwe kanaal een verbinding zal vormen tussen de Ryn en de Vliet, zullen in de eerste plaats ten behoeve van de belde belangrij ke, naast die vaarwateren lopende wegen de Haagweg en de Voor schoterweg bruggen over het ka naal moeten worden gebouwd. Voorts zal een brug moeten worden ge maakt om de door te trekken Vijf Meilaan te kunnen verbinden met de Leidseweg in Voorschoten. Deze brug zal in de toekomst mede dienen ter ontsluiting van de ten westen van die weg te stichten woonwijk. Aanvankelijk is nog gedacht aan een vierde brug. namelijk in het ver lengde van de Wagnerlaan (Fortuin- wijk). Mede gezien de moeilijke aansluiting aan de Leidseweg zal de bouw van deze brug achterwege moeten blijven. De afstand tussen de brug in de Vijf Meilaan en die in de Voorschoterweg, ongeveer 1200 m, is naar het oordeel van B. en W. aanvaardbaar. De doorvaarthoogte van de drie bruggen in gesloten stand is op 2,50 m bepaald. De doorvaartwijdte van het beweegbare gedeelte zal 10,50 m bedragen en die van de vaste door- vaartopening maximaal 10 m. Ten aanzien van ieder der brug gen afzonderlijk kan nog het volgen de worden opgemerkt. Op grond van de te verwachten grote toename van de verkeersinten siteit op de Haagwee zulks mede in verband met de plannen van de piovincie om een nieuwe weg aan te leggen tussen Leiden en 's-Gra- venhage ten westen van de spoor baan Amsterdam-Rotterdam (de z.g. forensen weg) zal deze brug direct op de volle breedte van 31 m moe ten worden gebouwd. De brug zal om. omvatten een dubbele rijbaan var 2 x 7,50 m, aan de zuidzijde een, tevens voor het rijwielverkeer be stemde, rijbaan voor plaatselijk en langzaam verkeer van 7 m met een daarbij behorend trottoir van 2,50 m en aan de noordzijde eveneens een voetpad van 2,50 m. Door de bouw van de nieuwe brug zal het bestaande kunstwerk ter plaatse van de kruising van de Haag weg en de Korte Vliet moeten wor den gesloopt. Dit houdt in, dat de waterkering in dit kunstwerk, een onderdeel van de waterkering Hoge Rijndijk, zal komen te vervallen. In de plaats hiervan zal een water kering moeten worden opgeno men in de nieuwe brug. De mini mumdiepte voor de slagdrempel van de keersluis zal 3,90 m minus n.a.p. of 3,30 m beneden kanaalpeil moe ten bedragen. Zoals reeds opgemerkt zal de bodemdiepte van het kanaal eveneens op dit peil komen. Brug in Voorschoterweg De breedte van deze brug zal 30 m tussen de leuningen bedragen. De brug zal omvatten een dubbele rij baan van 2 x 7,50 m met een tus- senberm van 2 m, twee rijwielpa den van elk 3 m en daarnaast twee voetpaden ter breedte van 2,50 m. Tussen de rijbanen en de rijwielpa den zullen schampstroken worden aangelegd van l m breedte. Deze brug in de Vyf Meilaan zal dezelf de afmetingen verkrijgen als die in de Voorschoterweg. KOSTEN VAN UITVOERING De kosten van het graven van het kanaal en van het bouwen van de bruggen in de Haagweg in de Voor schoterweg dus exclusief de kos ten van de brug in de door te trek ken Vijf Meilaan worden door de provincieale waterstaat en de dienst van gemeentewerken als volgt ge raamd: aanleg van het kanaal f 2.100.000,- bouw van de brug in de Haagweg f2.300.000,- bouw van de brug in de Voorschoterweg f2.600.000,- totaal f7.000.000,-. Dit bedrag moet worden vermeer derd met de grondkosten. De ge meente zal ongeveer 57.900 m2 grond welke bij het grondbedrijf is inge bracht, aan de provincie moeten overdragen. De prijs van deze grond wordt, gezien de kosten van aankoop taxatie, verplaatsing, rente e.d., ge schat op f650 per m2, d.i. dus f 376,350,- in totaal. De provincie zal ongeveer 33.000 m2 grond, welke zij grotendeels nog door aankoop, c.q. onteigening, zelf zal moeten verwer ven, moeten inbrengen. De waarde van deze grond kan, eveneens be rekend tegen f 6,50 per m2, op f 214.500,- worden gesteld. De grond kosten zullen derhalve in totaal on geveer f376.350,- en f214.500.- is f 590.850,- bedragen. Met de uitvoe ring van de plannen is dientenge volge gemoeid een bedrag van f7.000.000,- en f590.850,- is t 7.590.850,-. Met betrekking tot de bouw van een brug in de te verlengen Vijf Meilaan is van de zijde van de pro vincie gesteld, dat dit uitsluitend een gemeentelijke aangelegenheid is. Hierbij werd er op gewezen, dat de gemeente, bij gebreke van het nieuwe kanaal, toch ook, geheel voor haar rekening, een vaste brug over de Korte Vliet zou moeten doen bouwen en dat zij alsdan voorts een belang rijk hoger bedrag zou moeten beste den voor het maken van een brug over de Rijn tegenover de Churchill- laan: deze brug kan, na de omleg ging van de vaarweg, als een vaste verbinding worden uitgevoerd, ter wijl ter plaatse anders een, veel kostbaarder, beweegbare brug zou moeten worden gebouwd. Ook besparingen Tegenover de aan de uitvoering van de plannen verbonden kosten staan voor de gemeente, zoals van de zijde van de provincie terecht is opgemerkt, besparingen. Dit is hier- voren reeds gebleken met betrekking tot de brug over de Rijn tegenover de Churchilllaan. Dat zich nog meer besparingen zullen voordoen, moge uit het volgende blijken. De Blauwpoortsbrug, de Turf- marktbrug en de Pauwbrug (by Pe likaanstraat) zullen binnen afzien bare tyd moeten worden vernieuw u; voor wat de beide eerstegenoemde bruggen betreft vanwege de staat, waarin deze bruggen thans verke ren, en, voor wat de Pauwbrug aan gaat, op grond van het feit. dat deze brug een onderdeel zal vormen van de noord-zuidverbinding via de Hooi gracht. De nieuwe bruggen zullen, by verwezenlijking van de plannen tot omlegging van de vaarweg, niet meer als beweegbare maar als vaste bruggen kunnen worden gebouwd. Bovendien zullen alsdan de kosten van bediening der bruggen belang rijk verminderen. Berekend is, dat de uit een en ander voortvloeinde besparingen kunnen worden geschat op onderscheidenlijk f2.100.000,- (be sparing aan bouwkosten der drie genoemde bruggen) en f600.000,- gekapitaliseerde lagere bedienings- kosten). B. en W. achten het dan ook aan vaardbaar, dat bij het overleg over dat de provincie en de gemeente ieder I de helft van dit bedrag, dat is dus f 2.445.425, voor hun rekening ne men. Er zij nog de aandacht op geves tigd, dat de bijdrage van de gemeente ad f 2.700.000 als een vast bedrag moet worden beschouwd. Het bedrag ad f 4.890.850 kan echter nog wijzi ging ondergaan; dit betreft immers de kosten van uitvoering. Het is de bedoeling de hiervoren aangegeven verdeling tussen provincie en ge meente «in een verhouding van 1:1) onverkort van toepassing te doen zijn op de werkelijke kosten van uitvoe ring, ongeacht dus of deze hoger, dan wel lager zullen zyn dan het thans geraamde bedrag. Grote voordelen De omlegging van de vaarroute zal, aldu9 B. en W. voorzien in een dringende behoefte van de scheep vaart, in het byzonder voor zover deze Leiden op doortocht moet pas seren. Aan de huidige vaarweg kle ven grote bezwaren :hy voert langs vele bruggen, welke eerst moeten worden geopend, wil een schip zyn weg kunnen vervolgen. Bovendien be vinden zich in de vaarroute door de binnenstad vele bochten en andere belemmeringen voor een vlotte vaart. Veelvuldige schadevaringen zyn van een en ander het gevolg, eveneens vaak ernstige vertragingen voor de scheepvaart. De moeilijkheden van de scheepvaart beperken zich echter niet tot Leiden: de gehele vaarweg tussen Katwijk en Alphen a. d. Ryn geeft zodanige problemen, dat van wege de provincie Zuid-Holland plannen tot verbetering daarvan ln voorbereiding zijn. In het kader van deze plannen is de omlegging van de vaarroute door Leiden een belang rijk onderdeel. Maar ook nadelen Naast grote voordelen, zyn er ech ter ook nadelen aan deze omlegging verbonden. Dit blijkt, aldus het col lege, uit een adres van de Leidse roei- en zeilvereniging „Die Leythe". In dit adres wordt uiting gegeven aan de bezwaren, welke deze vereni ging koestert tegen het dempen van de lang9 de Rijn- en Schiekade gele gen Trekvliet. Met betrekking tot dit adres merken B. en W. het volgende op. Gezien de nodige baanbreedte per boot en de afstand tussen de boten de oevers, zullen, indien zich overigens geen scheepvaart in het kanaal bevindt, ten hoogste twee bo ten naast elkaar kunnen varen. Deze twee boten zullen geiyktijdig de bruggen kunnen passeren, aangezien deze twee doorvaartopeningen zul len omvatten, welke ieder ongeveer 10 m breed zullen zyn. Het nieuwe kanaal zal zich dus moeilyk lenen voor het houden van roeiwedstrijden, doch wel gebruikt kunnen worden als oefenbaan. Het ligt dan ook in het voornemen aan de oostzijde van het kanaal van gemeentewege een pad aan te leg- op IJsselmonde met een tekort aan personeel te kampen heeft, blijkt duidelijk als men de plant soenen in de uitbreiding ziet, waar de trottoirs nog maar nau welijks van de grasstroken zijn te onderscheiden. In plaats van een sieraad en een lust voor het oog, zal deze aanblik voor velen een dagelijkse ergernis zijn. Hoewel de gemeentewerklieden al het mo gelijke doen een vrije zaterdag schiet er voor hen vrijwel nooit over is het slechts mogelijk zo nu en dan het hoogst noodzake lijke te verrichten. Bij een gelijk blijvend aantal werklieden nemen de werkzaamheden steeds toe. Men denke slechts aan de vele kleine en grotere groenstroken in de uitbreiding, het nieuwe sport veld en de beplanting rondom het zwembad. Natuurlijk is deze groenvoorziening mooi, maar dan ook alleen als het goed. wordt on derhouden. Nu de gemeente het „onkruidprobleem" niet meer aan kan, lijkt er nog slechts één op lossing mogelijk indien de inwo ners van Heerjansdam de handen ineen slaan en als één man zeg gen: wij zullen dat varkentje wel even wassen. Vele handen maken licht werk en zullen in staat zijn de eigen omgeving weer toonbaar te maken. De burgemeester van Heerjansdam heeft een beroep op de ingezetenen gedaan op woens dag a.s. geheel vrijwillig en met vereende krachten het onkruid uit de trottoirs en plantsoenen te verwijderen. Vrijwilligers dienen zelf gereedschap en werkkleding mee te brengen. Na afloop zal ge zamenlijk voor rekening van de gemeente een of andere consump tie naar keuze worden gedronken. Voorstel minister» „In het licht van de maatregelen, die elders op salarisgebied tot stand zijn gekomen, lykt een verhoging van de jaarwedden voor de leden van Gedeputeerde Staten met rond twintig procent in het geheel der sa larisbeweging te passen". Aldus de toelichting bij het ont werpbesluit, waarin wordt voorgesteld de jaarwedden voor de gedeputeerden van Noord- en Zuid-Holland te bren gen van f18.000 op f22.000 en de jaarwedden van de leden van Gede puteerde Staten der overige provin cies te brengen van f 16.000 op f 20.000. In het ontwerp-besluit wordt tevens de vergoeding geregeld voor de plaatsvervangers van de gedepu teerden. Een regeling voor de toekenning van een vergoeding voor de waarne ming van het ambt van commissaris der Koningin Ls ln voorbereiding. De minister van Binnenlandse Za ken heeft het oordeel van de pro vinciale staten over het ontwerp besluit gevraagd. Amerika wil geen basis op Jamaica De Verenigde Staten hebben pre- miei Bustamente van Jamaica be dankt voor diens aanbod een Ameri kaanse basis op het eiland toe ta staan, doch tevens gezegd dat zij hiervan geen gebruik zullen maken. Dit werd gisteren door Amerikaanss functionarissen ln Washington be kendgemaakt. Korte tijd nadat Jamaica op 8 augustus van dit jaar onafhankelijk was geworden van het Britse konink rijk verklaarde premier Bustamente dac hij bereid was de Verenigde Sta ten een basis op het eiland te ver schaffen zonder daarby te denken aan een tegenprestatie in de vorm van Amerikaanse steun. In de rij van 's avonds met schijnwerpers in flootlight ge plaatste gebouwen, waaronder ook de molen „De Valk be hoort thans ook de onlangs ge restaureerde molen d' Heester boom aan de Haagweg. Haagweg 65 - Leiden Tegen inlevering van deze advertentie voor Iedere cliënt een leuke verrassing. gen. Dit pad zal desgewenst tevens vraagstuk is het van veel belang, dat als „coachbaan" dienst kunnen doen. Zoals gezegd, zal de omlegging van de vaarroute tot gevolg hebben, dat verschillende beweegbare bruggen in de toekomst door vaste bruggen zul len kunnen worden vervangen. Bo vendien zal het na het gereedkomen van het nieuwe kanaal mogelijk zijn die bruggen dan reeds vast te leggen. Voor enkele aan de huidige scheep vaartroute gelegen bedrijven kan het nadelige gevolgen hebben, dat zy dan niet meer voor de grotere schepen bereikbaar zullen zijn. Uit een voor lopig onderzoek is gebleken, dat dit slechts een gering aantal bedrijven betreft. Voor het verkrygen van een bevredigende oplossing van dit de raad door de vaststelling van het uitbreidingsplan „Leiden-de Waard 1962", de mogelijkheid heeft geopend om aan en naby het Rijn-Schieka- naal een insteekhaven en de nodige openbare los- en laadgelegenheden aan te leggen. Jeugdbuitencentrum moet verdwijnen Een nadeel B. en W. zoeken ech ter naar een oplossing is ook, dat het vorig jaar geopende Jeugd buitencentrum „De Korte Vliet" by de aanleg van het kanaal zal moe ten verdwynen. (Van onze Weense correspondent) Dat het Westen met zijn econo mische samenwerking en Europese integratie op de goede weg is, blijkt 't duidelijkst uit het felle verzet van het communisme. De Sowjet-Unie wil zelfs op de a s. vergadering van de VN een aanklacht tegen de EEG in dienen, omdat deze organisatie „een storing betekent van de wereldhandel en daarmee van de vrede". Onder invloed van deze integratie heeft ook het communisme jaren ge leden een dergelijke organisatie on der de naam Comecon in het leven geroepen, maar aanvankelijk bleven de lidstaten tamelijk zelfstandig en was er geen sprake van een totale integratie. Tot nu toe vergaderde de opperste leiding van deze organisatie op ongeregelde tyden, en wanneer er besluiten werden genomen, waren dit slechts aanbevelingen en geen ver plichtingen. Bovendien waren slechts de waarnemende ministers-presiden ten van de aangesloten landen lid van het opperste bestuur. Onder de toenemende invloed ech ter van de Europese integratie heeft men de structuur van het Comecon grondig veranderd. Het hoofdbestuur bestaat niet meer uit de waarne mende premiers, maar uit de pre miers zelf van de aangesloten lan den. Deze zijn bovendien verplicht om tenminste eenmaal per Jaar te vergaderen. Verder krygt dit hoogste bestuurs lichaam een apart uitvoerend orgaan, dat tot nu toe ontbrak en dat van nu af systematisch moet zorgen voor de doorvoering van de besluiten. Dit uitvoerende comité moet dan ook minstens om de twee maanden ver gaderen. Tot voor korte tijd waren slechts Europese communistische landen lid van het Comecon o.a. zelfs Albanië, niet echter Joego slavië maar het ledental is nu uitgebreid door de opname van de Mongoolse Republiek. In verschillende communistische landen wordt nu de vraag opgewor- LEIDEN IN LAST Het is een merkwaardige sa menloop van omstandigheden, dat in dezelfde week, dat de nieu we verkeersregeling in de omge ving van de Blauwpoortsbrugmet haar vele voetangels en klemmen, is ingevoerd, het verheugende be richt komt, dat Ged. Staten in principe akkoord gaan met de omlegging van de vaarroute door Leiden. Deze omlegging kwam reeds in de gemeenteraad in discussie bij een verdeling van de kosten tussen de bhanedling van het wegen provincie en gemeente voorop Is ge- schema. Van de zijde van daf dP bPdra, !b en werd toen 0Jpgemerkt steld, dat de gemeente een bedrag van f2.100.00, plus f600.000 is f 2.700.000 als een baste bijdrage in de kosten van aanleg van het kanaal en de bouw van de bruggen in de Haagweg en de Voorschoterweg voor haar rekening neemt. Voor een ver deling tussen provincie en gemeente komt dan in aanmerking een bedrag van f7.590.850 minus f2.700.000 is f4.890.850. B. en W. zUn met Ged. Staten tot overeenstemming geko men over een regeling ln dier voege, „dat een omleiding van het scheepvaartverkeer door de stad naar een kanaal ter plaatse van de Korte Vliet volstrekt noodza kelijk is om de verwezenlijking van belangrijke onderdelen van het wegenplan, ook in de eerste fase, mogelijk te maken". Inderdaadeen belangrijk onderdeel van dit plan vormt de I je" en de Nieuwe Beestenmarkt verkeerssituatie in de omgeving van de Blauwpoortsbrug. Wij kun nen de thans voorgestelde oplos sing allerminst bewonderen. Ook voor hen, die op grond van hun plaatselijke bekendheid op de hoogte zijn van de toestand ter plaatse, is de zaak allerminst overzichtelijk. En voor doortrek kende vreemdelingen is Leiden eerst recht in last. Het verkeer komende van de Prinsessekade en gaande in de richting van het Station, mag niet langer gebruik maken van de Blauwpoortsbrug, maar moet rechtuit rijden over de Turfmarkt. Maar niet gedurende de vrij dagse markt en ook niet wanneer de Turfmarktsbrug voor het scheepvaartverkeer is geopend. In het laatste geval moet het rijver- keer, dat ter plaatse zeer inten sief is, wél van de Blauwpoorts brug gebruik maken, doch onmid dellijk daarna rechts afslaan, langs het water van de Beesten markt om via een uitermate las tige bocht langs het „markthuis- Op deze plaats zal vermoede lijk in 1966 een geheel nieuwe situatie zijn ontstaan. Rechts de brug in de Haagweg Waddin- gersluis), die een totale breedte van 31 meter krijgt. Midden op de foto de Korte Vliet, welke tot een kanaal van 32 meter zal worden vergraven. Geheel links de huidige flatbouw langs de Haagweg. (Foto L.D./Holvaat) de weg langs de Molen „de Valk" te bereiken. Op vrijdag is de situatie weer anders. Dan moet het verkeer eveneens gebruik maken van de Blauwpoortsbrug om daarna zijn weg te vervolgen via Steenstraat en Stationsweg. Een en ander wordt naar behoefte aangegeven door draaibare borden, hetgeen een studie op zichzbelf vereist. En dat op een van de drukste punten van de stad.' Waar zoals men gisteren in dit Blad heeft kunnen lezen Metro in Londen wordt uitgebreid Londen krygt er voor het eerst in 55 jaar een nieuwe metro by, name lijk de Victoria-lijn. welke het Vic- toriastation via de stations van Eus- ton en King's Cross met het noord oosten van de stad zal verbinden met Walthamstow als eindpunt. De nieuwe lijn wordt evenals de andere hoofdlijnen van het Londen- se ondergrondse systeem een „tube" namelijk een ruim 30 meter onder de grond liggen ronde stalen buis. De Victoria-lijn krijgt een lengte van ruim 16 km. In het spitsuur volgen de tube-treinen elkaar elke 60 of 90 seconden op. Het is mogelijk dat de nieuwe lijn, welke over zes jaar klaar zal zijn, ook gebruikt zal worden voor onbe mande geheel automatische treinen, waarvan er thans reeds enkele in New York lopen. Door de nieuwe lijn zal het ver keer boven de grond in aanzienlijke mate worden verlicht, speciaal de da gelijkse chaos bij 't Victoria-station. Gehoopt wordt dat de opening van deze verbinding velen zal doen be sluiten hun auto thuis te laten. De kosten van de nieuwe lyn zul len 650 miljoen gulden bedragen. Het denkbeeld voor deze nieuwe onder grondse verbinding werd reeds der tien jaar geleden geopperd, maar de regering moest het plan door geld gebrek laten liggen en heeft er thans toestemming voor gegeven. pen of ook communistisch-China niet moet worden toegelaten. Onder on* miskenbare psychologische druk heelt Moskou iets toegegeven door te ver klaren dat China als waarnemer aan de besprekingen kan deelnemen, maar de tyd is zo wordt uitdrukkelijk gezegd nog niet ryp voor een vol* ledig lidmaatschap. Als reden wordt» opgegeven dat de ontwikkeling in China nog niet zulk een stadium heeft bereikt als nodig is voor een coördinatie op lange termyn. Dat men op dit punt in grote di mensies denkt, blijkt uifc het lelt da Ij de economische plannen zich uit* strekken tot het Jaar 1980.,.^. nog geen tijdstip kan worden ge noemd waarop de rijksgoedkeu ring mag worden verwacht voor de bouw van een nieuwe veemarkt en het op z'n vroegst 1966 zal zijn voordat de geprojecteerde nieuwe vaarroute zal zijn verwezenlijkt, moet worden gevreesd, dat de thans ingetreden verkeerssituatie nog vele jarei bestendigd zal blij ven. Wij voorzien dacrvan een bron van vele en grote ellende. Nu de Blauwpoortsbrug eindelijk is gereedgekomen, zouden wij aan i handhaving van de oude regeling vooralsnog de voorkeur geven Nederlandse film met Jolian Heesters in de hoofdrol? De ln Wenen wonende Nederland se acteur-zanger Johan Heesters heeft met de Amsterdamse filmre gisseur Gerard Rutten gesproken over het eventueel spelen van de hoofdrol van goochelaar in een Ne derlandse film, waarvan het draai boek reeds gereed is. Dit vertelde de nu 58-jarige acteur, die voor een korte vakantie in Zandvoort ver- blyft, gisteravond in Amsterdam. Even te voren was hy door de illu sionist Kalanag tydens diens show in het City-theater „op verzoek van een bezoeker" op het toneel getoverd. Heesters zong het bekende liedje uit de film „De jantjes", „Nou, taba dan", wat aan de zaal een hartelyk applaus ontlokte. Johan Heesters, die 30 jaar weg is uit ons land, zei graag in deze film te willen spelen. Het zal een echt Nederlandse film worden, die in een Nederlandse en Duitse versie uitge bracht zal worden, als de plannen doorgaan. De vraag in welk stadium deze zich bevinden en hoe de film gefinancierd wordt, wilden noch Jo han Heesters, noch Gerard Rutten beantwoorden. Het zal een interna tionale rolbezetting worden met een groot aantal Nederlanders, zo vertel de Gerard Rutten nog. Ten aanzien van de realisering der plannen merk te hy op: „Er is een redelijke kans". Het is een volslagen Nederlands on derwerp en het zal een dramatische film worden in zwart wit. Heesters, die by Royaards zyn to neelcarrière begon, is nu 42 jaar aan het toneel verbonden. Hij is aan het tweede theater in de Oostenrykse hoofdstad vast verbonden. Hy heeft pas zyn derde televisiefilm gemaakt Johan Heesters heeft in ons land ook nog voor de stomme film van „Benno in Haarlem" gespeeld. Toen de tien jaar oude Hans Kley- weg uit Schipluiden gisteren even na vyf uur in gezelschap van zyn moeder, twee zusjes en een broertje, het miniatuurstadje Madurodam in Den Haag binnenstapte, beleefde hy een grote verrassing. Het bleek na- meiyk, dat hy de miljoenste bezoe ker van dit Jaar was. Hans werd opgewacht door en kele bestuursleden en functionaris sen van Madurodam. Hij werd toe gesproken en kreeg enkele cadeaus. Zo zal hy straks thuis kunnen spe len met een elektrisch te bedienen racebaan voor auto's, terwyl hy kauwt op chocolade, die hy met een geschenkbon ook nog kreeg. De miljoenste bezoeker was er overigens een maand eerder dan vo rig jaar. Toen verscheen degene, die het miljoen volmaakte op de 22ste september. Het Amerikaanse leger heeft gis teren met behulp van een Blue Scout raket een kunstmaan gelanceerd Bijzonderheden zyn niet bekend gemaakt. Dat, is steeds dp tactiek in geval van een lancering üie van be lang kan zyn voor de defensie of andere militaire doeleinden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7