MAIGRET MEESTERNIE NU RIDDER NIEUWENDIJK Chr. Nat. School in Leiderdorp 100 jaar Dr. K. Reitsma gaat met pensioen en de molens Pronkstuk op zolder Drie schepen in moeilijkheden Afscheid in A.Z. Koninklijke verrassing Winfield...smaakt zoals't hoort! DAAN LADAN ALLES OP VERFGEBIED Sinds 1942 directeur van Openbaar Slachthuis Leiden Jonge Duitser zoekt beminde Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 24 augustus 1962 Tweede blad no. 30738 (Van een onzer redacteuren) Maigret kijkt naar het dakraam, waardoor hij een klein stukje grauwe lucht ziet. Er valt een druilerige regen, waaraan geen eind schijnt te zullen komen Het zou een zin kunnen zijn die zo uit een van de boeken van George Simenon overge schreven was. Had de bekende Franse auteur deze regels in derdaad geschreven het is niet zo dan had hij het boek waarin ze voorkwamen ..Mai gret en de molens" genoemd. De heer F. W. Maigret, Tessel- Bchadestraat 26 A, lijkt hoegenaamd niet op de hoofdcommissaris uit Pa rijs die Simenon ons in zijn boeken zo meesterlijk weet te beschrijven. Het enige dat hij met deze politie man gemeen heeft is zjjn achter naam, Maigret. En toch zouden die eerste regels op de Leidse Maigret" kunnen slaan, want vele van zijn vrije uren brengt hij door in zijn wat som bere zolderkamertje, dat hij de wijd- se naam „werkhamer" heeft gege ven. In dat kamertje gaat deze 68- jarige oud-hoofdconducteur geheel op in zijn hobby: molens. Grote mo lens, kleine molens, watermolens, ko renmolens. Alle types kent hij. Hij bouwt ze zelfs na. Niet op ware grootte, maar in het klein. De mo lens. die hij van sigarenkistjes maakt zou je zo ergens in Madurodam kun nen neerzetten. In het zolderkamertje van het huis aan de Tesselschadestraat staat een natuurgetrouw model van de prach tige wipwatermolen bij Oud Ade in de Vrouwe Vennepolder. Een jaar lang heeft de heer Maigret eraan gewerkt. Niet aan een stuk door, want het komt nog wel eens voor, dat de deur een kwastje verf moet hebben of dat er een kamer behan gen moet worden, maar toch., een jaar lang. Priegelwerk Elke bezoeker die bü het echtpaar Maigret thuis komt moet natuurlijk het pronkstuk, dat daar op zolder eigenlijk een onjuiste plaats heeft gekregen, bewonderen. Wie zijn ogen door het kleine ka mertje laat dwalen, zal tot zijn gro te verbazing nog tweemaal diezelf de wipwatermolen tegenkomen, veel kleiner weliswaar, maar overigens volkomen identiek. „Je maakt vlugger tien van die grote molens", zegt de heer Maigret. „dan twee van die kleine, want dat is een gepriegel Wie zo'n kleine, door de heer Maigret gemaakte mo len bekijkt, zal die opmerking on middellijk begrijpen, want aan de molens ontbreekt ook niet het klein ste onderdeel: de wiekjes, de omloop- jes, de radertjes. Ze zijn helemaal compleet. Toen hij zestig jaar werd ging de heer Maigret met vervroegd pensi oen. Voor hem was de tijd aange broken om zoals men het wel eens noemt „rustig van zijn oude dag te gaan genieten". Vaak trok hij op zijn fiets de pol der in om gewapend met zijn hengel wat snoek en baars te verschalken. Urenlang kon hij aan de waterkant op zijn eigengemaakte klapstoeltje zitten staren naar zijn dobber in het water. Hartstocht Zou zijn belangstelling voor molens gewekt zijn op een van die dagen dat de snoek en de baars niet thuis" gaven, zodat hij alle gelegenheid had rustig om zich heen te kijken? De mo lens zijn hem in ieder geval gaan boeien door de vorm en de aparte lijn, die zo kenmerkend zijn voor het Nederlandse waterlandschap. Het duurde niet lang meer. of de heer Maigret liet zijn hengel thuis en fietste met een fototoestel op zijn rug naar de polders toe om de molens van alle zijden te fotografe ren. Hij verzamelde artikelen uit kran ten en tijdschriften en sprak met echte molenkenners. Zo groeide zijn belangstelling uit tot een ware harts tocht. die op het ogenblik zijn ge hele leven beheerst. Ervaringen uitwisselen Nog niet zo lang geleden verscheen in een van de dagbladen een arti kel over de heer A. J. Lindeman, een model-molenbouwer uit Voor schoten die in opdrachtv an een rijke Amerikaan een molen bouw de. Ook in Hazerswoude blijkt iemand 'zich bezig te houden met het bou wen van miniatuurmolens. Het is de heer Sepers. De molens die de heer Maigret maakte zouden elke verge lijking met het werk van deze twee glansrijk kunnen doorstaan. Niette min zou hij graag eens ervaringen met hen uitwisselen. De heer Maigret is een man met werkelijkheidszin. ..Ik ga die molens niet verkopen", zegt hij, „mijn doch ter wil ik er ook niet mee lastig val len. want wat moet je nu met al lemaal miniatuurmolens in je huis. Nee, ik ben van plan ze na te la ten aan het Openluchtmuseum in Arnhem. Ik ben tenslotte een oud- Arnhemmer en ik weet zeker, dat ze er daar erg mee in hun schik I zullen zijn". De heer F. W. Maigret aan het werk in zijn wat sombere zolder kamertje. Voor hem op tafel kan men twee modellen onder scheiden die precies lijken op de grote molen, die achter hem staat. Het zijn modellen ran de wipwatermolen te Oud Ade in de Vrouwe Vennepolder. Het zou interessant zijn om te weten hoeveel uren ingespannen arbeid er nodig zijn geweest, voordat deze molens klaar waren. (Foto L.D./Holvast) •ir Na ruim een uur trekken op vol vermogen zijn vijf sleepboten van N V Bureau Wijsmuller er gister avond omstreeks negen uur in ge slaagd het vracht- en passagiersschip „Randfontein" vlot te brengen. Het schip was aan de grond gelopen op eenstrekdam tussen de IJmuidense pieren Bij het binnenkomen kwam het 13.694 ton metende schip bij slecht weer met windkracht zeven omstreeks half acht vast te zitten. Na te zijn losgetrokken is het door de vijf zeeslepers naar de Noorder- sluis gebracht, om zijn reis naar Am sterdam voort te zetten. ir De 14.304 ton metende „Ruys"van de Kon. Java-China Paketvaort Lij- nen N.V. in Amsterdam, dat op weg was van Buenos Aires naar Jokoha- ma, is vijf kilometer van de Argen tijnse hoofdstad in aanvering ge weest met het Britseschip „Exmoor". Beide schepen hebben schade aan de voorsteven opgelopen. De „Ruys" moest door drie sleepboten naar Bue nos Aires worden teruggesleept. De tweemast schoener „Johanna Lucretia" van de heer B. T. Vermeer uit Amsterdam, is gisteravond kort voor het vallen van de duisternis op weg naar Texel op het hoofd van de Oude Schilderhaven gelopen, waarbij het schip zwaar bechadigd werd. Daar de eigenaar niet verzekerd was, probeerde hij eerst zelf uit de hache lijke positie te komen. Hoewel er niet om assistentie was gevraagd, voeren twee Texelse schepen uit om hulp te verlenen, maar het lukte hun niet de schoener in veilige haven te krij gen. De schoener had reeds enkele uren tevoren ligplaats gekozen bij Oudeschild, maar omdat de zee steeds ruwer werd probeerde de bemanning de haven te bereiken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer. grote keuze. Op het graveren kunt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Willem Frederik Karei, z. v. F. Ens en H. B. Stouten; Wilma. d. v. A. van Zeist en H. van Oosten; Johannes Cor nells, z. v. J. C. Baak en A. Beeren- fenger; Jan Pieter, z. v. A. P. van Kempen en C. J. de Goederen; Rogier, z. v. K. J. Brussee en M. Kouwen- hoven; Ingrid Yolanda Margaret, d. v. C. Vlnkestijn en J. J. Nolles; Matthijs, z v. J. Verstraaten en J. M. Laterveer; Nicolaas, z. v. A. H. Kors en C. M. T. V. d. Berg. GETROUWD H. F. van Vliet en E. J. A. van der Velden; W. Zitman en J. van Koope ren; J. H. F. Hlllenaar en C. W. J. Jasperse: L. van Dijk en M. A. Bekooij; E. G. Turk en J. J. Dongelmans; A. Greeve en J. W. Smit; C. Tol en D. Rombout: P. Lardée en P. A. de Wek ker; I. Hollebeek en J. P. Mol; W. Siera en J. M. van de Wetering; G. G. J. Riethoven en A. J. M. Beljaars; N. A. H. Gordijn en C. M. Juffermans: W. A. M. Hoppezak en A. C. van Put ten; K. A. W. Krom en W. de Jong. OVERLEDEN J. Zandvliet. 66 J., man; R. Ravens- bergen. 84 j wed. van H Hogewoning; M. A. Plomp, C5 J., echtgen. van F. Hulsman. Uit naam van de geestelijke ver- ü1' nPi Izorgers in het ziekenhuis bood ds. I1P\ I «J- Maaskant de heer Nieuwendijk een IA j jaarabonnement aan op het blad ,Radio-Electronica". Verder werd .meester" Nieuwendijk nog toegespro ken door het districtshoofd van de Rijksgebouwendienst, de heer B. Laagland. Van de personeelsvereni ging kreeg de nieuwe ridder een dia projectiescherm aangeboden. Tot slot dankte de heer Nieuwen dijk. die vergezeld was van zijn echt genote. voor de geschenken en de hartelijke woorden. Na afloop bleef men nog geruime tijd bijeen om persoonlijk van de heer Nieuwendijk en zijn echtgeno te afscheid te nemen. De loopbaan van de heer W. Nieuwendijk bij het Academisch Ziekenhuis vond gistermiddag een hoogtepunt in zijn benoe ming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De versierselen die bij deze Koninklijke onder scheiding behoren werden hem op de revers gespeld door de voorzitter van de voorlopige raad van bestuur van het Kerkelijk L even NED. HERV. KERK Beroepen door de gen. syn. als pred voor buitengew. werkzaamh. (vor mingsleider van het centrum te Bar- chem) J H. Jimmink te Drogeham. GEREF. KERKEN stichting ..Wolfheze' P. v. d. Spek as. em. pred. te 's-Gra- venhage-Zuld. CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-zuidwijk- Pendrecht-LombaraUen P. Blok te De voorzitter van de voorlo pige raad van bestuur van het Academisch Ziekenhuis, dr. R. Goedbloed, speldt de heer W. Nieuwendijk de Koninklijke on derscheiding op de revers. Academisch Ziekenhuis, dokter R. Goedbloed. De heer Nieuwendijk nam gister middag afscheid als chef van de technische dienst van het AZ in de grote cursuszaal van het ziekenhuis. Vele belangstellenden, voor het overgrote deel mensen die in het Academisch Ziekenhuis werkzaam zijn, woonden het afscheid bij. Dok ter M. W. Jongsma, directeur-ge neesheer van het Academisch Zieken huis, sprak de scheidende als eerste toe. Dokter Jongsma herinnerde er aan, hoe „meester" Nieuwendijk op 1 januari 1926 bij het ziekenhuis in dienst trad. Voor die datum diende hij twaalf jaar bij de Koninklijke Ma rine. Spreker prees de ijver, de toe- wijzding en de zelfsbeheersing, die de heer Nieuwenhuis bij zijn werk steeds aan de dag had gelegd. Eén van „meester" Nieuwendijks sterkste eigenschappen noemde hij diens for midabele geheugen. Namens het ge hele personeel van het Academisch Ziekenhuis bood spreker de schei dende chef van de technische dienst een bedrag onder couvert aan, be stemd voor de aanschaf van een elektrisch meetapparaat. Dokter Goedbloed, die de konink lijke onderscheiding uitreikte, merkte in zijn toespraak op, dat de heer Nieuwendijk gedurende zijn gehele loopbaan in het Academisch Zieken huis een steun is geweest voor ieder die met hem te maken kreeg. TOASTED AMERICAN Herdenking op 30 en 31 augustus De Chr. Nationale School te Leiderdorp bestaat volgende week 100 jaar. Op 30 augustus is er feest voor de leerlingen van de school; op 31 augustus wordt er een reünie voor de oud-leerlingen gehouden. Daar voor zal een tent worden opge zet op de speelplaats achter de Advertentie W. Sicra, eerste elftalspelcr van LFC, trad gisteren in het huwelijk met mej. A. v. d. We tering. Jeugdige kanaries vorm den een erehaag en boden bloe men aan. Verffabr. en grossier NIEUWSTRAAT 11 - LEIDEN Tel. (01710) 23156. Na 18 uur: (0 1717) 31772. Official dealer PIETER SCHOEN VERFCHEMIE Een niet alleen in de Sleutelstad, doch ook in nationale en internationale kringen op het terrein van de koeltechniek bekende figuur, verlaat 1 september a.s. de gemeentelijke dienst met pensioen. Het is dr. K. Reitsma, sinds 1 januari 1942 directeur van het Openhaar Slachthuis en hoofd van de Centrale Keuringsdienst van Vee en Vlees te Leiden. De heer Keimpe Reitsma, die 21 augustus 1897 te Leeuwarden werd geboren en na zijn hbs-tijd de Vee artsenijschool te Utrecht bezocht, be haalde in 1921 het diploma dieren arts. Op 15 juli van datzelfde jaar ving hij zijn ambtelijke loopbaan aan als assistent aan het Veterinair Pathologisch Instituut der Utrechtse Veeartsenijschool. Met ingang van 1 oktober 1923 werd hij benoemd tot directeur van de Vleeskeuringsdienst der gemeente Rheden. In zijn Rhe- Feuilleton „Rendez-vous met het verleden" Tijdens en na de publikatie van ons feuilleton .Rendez-vous met het verleden" van de Duitse schrijver Clemens Laar in het begin van dit jaar bereikten ons van meerdere zijden vragen of en zo ja, onder welke titel deze roman nog in de boekhan del verkrijgbaar was. Op grond van ingewonnen informaties moesten wij deze vraag ontken nend beantwoorden. Dezer dagen werden wij evenwel opgebeld door 'n enthousiaste abonnee uit Zoeterwoude, de heer Van der Bijl, die ons mededeelde de na sporingen te hebben voortgezet en zowaar met succes. Min of meer door een toevallige samen loop van omstandigheden kwam hij er achter, dat dit feuilleton, dat blijkens de talrijke reacties bij zeer velen bijzonder in de smaak is gevallen, nog verkrijg baar is bij de uitgeverij Bertels- man in Gütersloh (Did) en wel onder de titel „Meines Vaters Pferde". Het is een vervolg op een eerder verschenen verhaal over een dergelijk onderwerp „Gard du corps". Wij vertrouwen de toenmalige vragenstellers een dienst te be wijzen door de mededeling van de heer Van der Bijl bij deze ook aan hen door te geven. dense tijd vond de heer Reitsma ge legenheid om van de Rijksuniversi teit te Utrecht de colleges in de dier- Dr. K. REITSMA geneeskunde te volgen. Een studie, welke hij in 1929 afsloot door te pro moveren tot doctor in de diergenees kunde op een proefschrift getiteld: „Bijdrage tot de kennis van nieuwe- vormingen bij vogels, in het bijzon der bij de kip". Op 15 maart 1938 aanvaardde dr. Reitsma de functie van veterinair inspecteur van de Volksgezondheid in algemene dienst te 's-Gravenhage. Hü bekleedde deze functie tot 1 Jan. j) 1942, toen hij in dienst trad der ge- I meente Leiden als directeur van het Openbaar Slachthuis en hoofd van de Centrale Keuringsdienst Zijn twintig Leidse jaren waren voor hem voldoende om zich geheel en al in te leven in het milieu van de Sleutelstad. Vele jaren was hij bestuurslid van de Kon. Ver. .Litteris Sacrum", terwijl hij In me nig stuk. oa. in „Vorstenschool" van Multatuli, blijk van zijn kunnen gaf. Ook zijn echtgenote, mevr. H. Reits- ma-Klein Wassink, was een zeer ver dienstelijk amateurtoneliste, wier naam men in vele stukken van „Lit teris" tegenkwam. Daarnaast had de heer Reitsma zijn plaats in het In stituut van Hoofden van Dienst spoedig gevonden, terwijl men hem ook lange tijd heeft gekend als voor zitter van de Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs, in welke kwaliteit hij veelvuldig con tact had met tal van onderwijsacti viteiten. Naast zijn ambtelijke werkkring, heeft dr. Reitsma vele functies ver vuld. Zo was hij vele jaren voorzit ter van de Ned. Ver. voor Slagerson- derwijs te Utrecht en tot voor kort secretaris-penningmeester van de Ned. Vereniging voor Koeltechniek. Talrijke malen werd hij uitgenodigd zitting te nemen, als voorzitter of als bestuurslid van diverse commissies en op te treden als gedelegeerde der Nederlandse regering naar Interna tionale Koude-Congressen. Dr. Reitsma heeft een groot aan tal publikaties op zijn naam staan. In samenwerking met thans wijlen dr. W. Luxwolda schreef hij een handleiding voor de vleeskeuring. Met prof. C. F. van Oyen gaf hij een handboek uit onder de titel „Vee en vleeskeuring". HU verzorgde de met zijn vakgebied samenhangende gedeelten in diverse handboeken over het slagersbedrijf en over voedings leer. was hoofdredacteur van het tijdschrift „Slachthuis-Keuring- Markt" en redacteur van het maandblad „Conserva". Ook in an dere wetenschappelijke en vaktijd schriften publiceerde hij regelmatig artikelen, boekbesprekingen e.d Deze artikelen en beschouwingen hadden betrekking zowel op diergeneeskundi ge. slachthuis- en koeltechnische vraagstukken als op de vleeshygiëne en de geschiedenis van het slachten en keuren. Woensdag afscheid in „Lakenhal" A.s. woensdag om 10.30 uur zal in een in „De Lakenhal" te houden sa menkomst officieel afscheid van dr. Reitsma worden genomen, waarna er om circa 11.30 uur gelegenheid is om dit persoonlijk te doen. Willem de Zwijgerschool, die minstens 500 personen kan be vatten. De heer C. van der Zwet. directeur van het Chr. Paedagogisch Studie centrum te Den Haag, zal een rede uitspreken. Op 1 september wordt er in Irene een receptie gehouden. Tevoren zal mevrouw Gallas de nieuwe kleuter school van mej. Meerburg openen De kleuterschool behoorde tot voor kort onder het bestuur van de Chr. Nat. Schoolvereniging, maar is nu overge gaan, met de hervormde kleuter school. in een Stichting voor Protes tants Kleuteronderwijs. Echter van wege de Jarenlange samenwerking heeft men dit feestelijk openen van de nieuwe kleuterschool laten samen vallen met het feest van de lagere school. Gedenkboek Ter gelegenheid van dit 100-jarig bestaan heeft de gemeente-secretaris, de heer C. Hobo, jarenlang penning meester van de schoolvereniging, een gedenkboek samengesteld. Dit boek bevat zeer veel foto's, ook oude. bijv. van het oude bestuur, kleurenfoto's, financiële overzichten en ook worden er inleidende woorden in geschreven. Toen de school in 1862 werd ge sticht, werd deze gehuistvest in het gebouw van de vroegere Boerenleen bank en de tegenwoordige firma's Bik. Snyder en Van Rossum. De tegenwoordige kleuterschool „Marijke" was de eerste school en in 1955 werd de tegenwoordige school aan de Willem de Zwijgerlaan in ge bruik genomen. Deze school heeft nu 6 leslokalen en één handenarbeidlokaal (op het ogenblik ook als leslokaal in gebruik). Het aantal leerkrachten bedraagt 9; twee klassen zyn nog ondergebracht in de oude school. Bestuur Het schoolbestuur wordt gevormd door de heren S. J. van der Stoel, voorzitter; F. van Ingen Schenau. 2e voorzitter; C. M. J. Rietveld, secreta ris; H. v ,d. Ploeg, penningmeester; J G. F. Vroman, C. Hobo, A. Schoon hoven, W. de Jong en P. de Graaf. De jeugdige Willy Heidbückel uit Eschweiler (Duitsland) vond op de laatste dag van zijn vakan tie in ons land zijn grote geluk. Op het kampeerterrein Vlugten- burg in het Westland maakte hij kennis met een Delfts meisje. Toen Willy weer thuis was ont dekte hij, dat hij het meisje niet kon vergeten en zowaar verliefd op haar was geworden. Maar... hij wist naam noch adres, waaruit we dus mogen af leiden dat het meisje óf aanvan kelijk niet veel indruk op hem had gemaakt, óf daarentegen zo veel, dat hij nauwelijks meer re delijk kon denken. Willy wist al leen. dat hij tot over zijn oren verliefd was op een Delftse win keljuffrouw. Liever dan alle Delftse zaken aan te schrijven legde hij zijn probleem in een brief van vele kantjes voor aan een, uiteraard verbaasde ambtenaar van de bur gerlijke stand. Met een beroep op de Europese samenwerking (I verzoekt Willy in hoffelijke be woordingen bekendheid te geven aan zijn persoontje, opdat hij binnenkort de Delftse verkoopster (17 tot 19 jaar) in zijn armen kan sluiten... Als ze tenminste wil

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3