VOPO'S VERMOORDEN JONGE GRENSWACHT ZWART Algiers van weer toneel machtsstrijd Portier weigert hulp aan gewonde jongen Verdachte bekent de moord in Amsterdam Goud voor Bontekoe Vluchteling al op Westelijk gebied Oostduitser commandant Oost-Berlijn Ongeval voor ziekenhuis Zonder haard te koud Met haard Ie warm DE NlE's verwarmingsshow WEERBERICHT Willaja 4 contra Ben Bella Castro krijgt gevaarlijke rode hulp Zweden jagen op onbekende onderzeeboot (§ucf tyUe teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962 No. 30738 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ger, waar hem steeds verantwoorde- .soldaten uit de communistische sec- lijker werkzaamheden werden toe- Itor wel gewapend naar het Westen vertrouwd, aldus ADN. (Van onze correspondent in Bonn) Oostduitse Vopo's hebben gisteravond een 19-jarige collega die probeerde naar West-Berlijn te ontkomen, doodgeschoten. Men vond het slachtoffer, de grenswachter Hans-Dieter Wesa, in de Franse sector in de Bornholmerstrasse, zeker al vijftien meter op Westberlijns gebied. De vluchteling v/erd onmiddellijk naar een ziekenhuis vervoerd, waar men echter slechts de dood kon constateren. Een politie-onderzock heeft uitgewezen, dat de jonge "worden'opgfhlven" ai- vluchteling zich reeds in de Franse sector bevond toen er op hem dus de nota. die stelt, dat door de werd geschoten. Russische stap niets veranderd is Westelijke nota De Westelijke Grote Drie hebben inmiddels gereageerd op de Russische maatregel tot opheffing van het bu reau van de Russische si adscomman- dant in Oost-Berlijn. In een nota, die in Washington werd opgesteld, zeggen de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, dat de Russen hun ver antwoordelijkheden. volgens het vier- mogendhedenstatuut van Berlijn, blijven dragen. De Westelijke rech ten in Berlijn zijn gebaseerd op mi litaire feiten uit de tweede wereld- De Westberltjnse politie heeft mee gedeeld, dat zü 's avonds In dezelfde omgeving nog driemaal heeft horen schieten in Oost-Berlijn met tussen pozen van ongeveer drie uur en drie kwartier. Zij heeft niet kunnen vast stellen. wat er aan de hand was. Het herhaalde vuren duldde er ech ter op. dat de Vopo's op jacht waren naar een vluchteling, aldus de po- tie van West-Berlijn. Burgemeester Willy Brandt en Franse gendarmerie begaven zich meteen naar de plaats van de schiet partij. Het was gisteren zes dagen geleden, dat de 18-jarige vluchteling Petei Fechter werd neergeschoten, hetgeen het afgelopen weekeinde tot heftige demonstraties van de West- berlijnse burgerij leidde. Het Oostduitse ministerie van De fensie maakte gisteren de benoeming van generaal-majoor Helmut Poppe tot commandant van Oost-Berlijn bekend. Poppe heeft al zijn intrek genomen in het bureau \an de vroe gere Russische stadscommandant in Karlshorst. De Oostduitse leiders pro beren daarmee te suggereren, dat Poppe ook de bevoegdheden van zijn Russische voorganger heeft overge nomen. Men moet echter niet verge ten. dat de Russen eergisteren nog meedeelden, dat deze bevoegdheden tijdelijk zjjn overgedragen aan de commandant van de Russische strijdkrachten in Oost-Duitsland. ge neraal Jakoebowski. Welingelichte kringen in Londen verklaarden gis teren, dat Poppes benoeming door het Westen volkomen zal worden ge negeerd. Volgens het Oostduitse persbureau ADN is generaal Poppe 35 jaar oud en het „type van de nieuwe socialis tische commandant". Hij diende van af 1944 in het Duitse leger en keerde in 1948 uit Russische krijgsgevan genschap in Duitsland terug. Hij nam dienst bij de Oostduitse Volkspolitie en later bij het Nationale Volksle- voor het Westen. In de nota wordt ook nog gewezen op het geval-Fechter en de verant woordelijkheid van de Russen voor di door dergelijke daden in gevaar gebrachte rust en orde in de stad. Een nieuwe reden voor wrijving in Berlijn was gisteren het urenlange staan van drie Russische pantserwa- de Friedrichstrasse. De pantserwa gens aan de sectorgrensovergang bij die op weg waren naar het Russische gedenkteken in het westen van de staa, weigerden nl. een Amerikaans escorte. De Amerikanen van hun kant weer weigerden de pantserwagens ongeëscorteerd door de stad te laten rijden, terwijl zij er verder bezwaar tegen maakten, dat de Russische mi litairen in de pantserwagens gewa pend waren met duidelijk zichtbare mitrailleurs. Volgens de bepalingen van de vier- mogendheden-overeenkomst mogen en omgekeerd, maar er mogen geen bewapende voertuigen over en weer de sectoren in. Men kwam tenslotte tot een overeenstemming. Begeleid door twee Amerikaanse gewone auto's reden de Russische pantser wagens naar het gedenkteken. Proeftochten Westelijke militairen maakten gis teren een groot aantal proeftochten door de Oostelijke sector van de stad, kennelijk om te kijken of de ophef fing van het bureau van de Russi sche stadscommandant ook in de praktijk tot moeilijkheden leidde. Er gebeurde echter niets. Ook merkte men gisteren nog niets van een dreigement van een Russische officier, die aankondigde dat voort aan ook Amerikaanse militaire auto's op de wegen door Oost-Duitsland en Oost-Berlijn Russische-escorte zullen krijgen, als tegenmaatregel voor het feit dat de Amerikanen de Russen in West-Berlijn escorteren. Late luchtigheid (Van onze Haagse cori espondent) Vannacht zijn per vliegtuig 1600 kaki tropenuniformen naar Nieuw- Guinea verzonden voor de Neder landse militairen. Daar aan elke mi litair twee exemplaren worden uitge reikt, zullen 800 militairen, die tot nu toe niet de beschikking hadden over een zogenaamd „luchtig pak", gelukkie gemaakt kunnen worden. Tot eind vorig jaar beschikte men op Nieuw-Guinea over voldoende tro penuniformen. De snelle ontwikke ling der gebeurtenissen maakte het echter niet mogelijk om voor de latei- gekomen militairen tijdig de beschik king over deze noodzakelijke kleding te hebben. Advertentie miiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiinniiiiimiiiniiniiiiiiii EEN UNIEKE OPLOSSING MET UW EIGEN HAARD TOONT U IN DEN BURCHT 28 t/m 31 AUGUSTUS, 2—10 UUR. l!l!,!III|:illllll|i|!!llil!i:i,i'illllll!llllllllllllllllllllllllilllllllll!llll"l|!l!,|i:ii!llin! WESTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavondEnkele opklaringen en plaatselijk een bui. Aanvankelijk harde tot vrij krachtige, later krach tige tot matige westelijke wind. On geveer dezelfde middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Morgen flinke perioden van zonne schijn met weinig of geen buien. Tot matig afnemende westelijke wind. Koel weer. Overdag ongeveer 18 gra den. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: weekeinde met koele luchtstroom, waarbij flinke opklaringen. 25 AUGUSTUS Zon op: 5.39 uur; onder: 19.45 uur. Maan op: 0.49 uur; onder: 17.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.41 uur; laagwater te 6.57 en 19.35 uur. (Van onze Haarlemse correspondent) Het heeft op zijn zachtst uit gedrukt bij getuigen van het ver keersongeluk. dat woensdagavond op de Gasthuisvest in Haarlem is ge beurd en waarbij een 9-jarige jongen zo ernstig werd gewond, dat hij la ter op de avond aan zwaar hersen letsel is overleden, nogal bevreem ding gewekt, dat niet onmiddellijk vanuit het St. Elisabeth-Gasthuis hulp aan het slachtoffer werd ver leend. Het ongeluk gebeurde vlak voor het ziekenhuis. De bestuurder van de bestelauto, die bij het ongeluk was betrokken, heeft onmiddellijk bij de portier van het ziekenhuis om hulp voor het slachtoffer gevraagd. Naar de be stuurder aan de politie heeft ver klaard, heeft de portier op dat ver zoek geantwoord: „Dat mogen wij niet doen. Dat moet door de Gemeen telijke Geneeskundige- en Gezond heidsdienst gebeuren". Wel heeft de portier onmiddellijk de G.G.D. ge beld. die naar getuigen ons gisteren meedeelden, na 7 minuten met am bulance ter plaatse was en het slachtoffer naar het Gasthuis heeft gebracht. Gistermiddag is er naar deze zaak een onderzoek ingesteld. Daarna ont vingen wij van dr. P. A. Heeres. ge neesheer-directeur van het zieken huis, het volgende commentaar: „De dienstdoende portier heeft inderdaad geweigerd een brancard te zenden, ontstaan. Hij deed dit, omdat hem bij een vorige gelegenheid toen er ook een aanrijding op de Gasthuisvest was gebeurd, en het slachtoffer daarvan wel door hem en enkele anderen per brancard was opgehaald een aan merking van de politie tebeurt was gevallen. De conclusie van de por- t'er was echter niet alleen ontac tisch, maar ook onjuist. Hij ziet dit nu wel in. Overigens zijn er drie mi nuten verlopen sinds de melding van het ongeluk en de komst van de auto van de G.G.D. Ook de eerste hulp dienst van het ziekenhuis was in tussen gewaarschuwd, zodat- de ge wonde jongen onmiddellijk is behan deld, d.w.z. gereed gemaakt voor het vervoer naar de neuro-chirurgische afdeling van het Wilhelminagasthuis in Amsterdam. Men had de zieken auto van de G.G.D. voor het St. Eli- zabeth-Gasthuis laten wachten. Het vervoer van het slachtoffer naar Am sterdam geschiedde onder geleide van twee artsen en een operatie van ons ziekenhuis", aldus het commentaar van dr. Heeres. Het lid van de Haarlemse gemeen teraad, de heer A. P. N. Pielage (P.v.d.A.), heeft B. en W. van Haar lem schriftelijk gevraagd een onder zoek in te stellen naar de toedracht van hetgeen zich na het ongeluk heeft afgespeeld, waardoor aldus het raadslid vertraging in het ver lenen van medische hulp zou zijn foeii generaal Rikhye na zijn aankomst op het vliegveld Sen- tani naar Hollandia vertrok had zich buiten het stationsgebouw een groepje van enkele tientallen Papoea's opgesteld, dat door middel van het in Engels gestel de leuzen demonstreerde. ,,V.N.f verkoop ons niet als dieren". In Algiers is een machtsstrijd ontbrand tussen het politieke bureau van Ben Bella en de leiding van willaja 4, het militaire district waarin de Algerijnse hoofdstad is gelegen. Een machts strijd die, na eerst binnenskamers te hebben gewoed, gisteren naar de straat werd verplaatst: de hele middag en avond was Al giers het toneel van heftige en massale betogingen, nadat beide partijen de bevolking tot demonstraties hadden opgeroepen. Gisteravond moest de politie zich verschansen in het gebouw van het algemeen bestuur en werden brand slangen gericht op een menigte van naar schatting 20.000 betogers, die de hekken vernielden, ruiten vernielden en het gebouw trachtten te bestor men. Ook elders in de stad demon streerden duizenden moslims. De massa voor het regeringsgebouw riep: „Er is genoeg gepraat! Wij willen nu daden!" Mohammed Khider. lid van het politieke bureau, verscheen op het balkon van het gebouw en richtte zich tot de menigte. Hij riep op tot eenheid. Hij beloofde, dat de regering die over anderhalve week door het volk gekozen zou worden, uitgebreide sociale hervormingen tot stand zal brengen. Toen veranderde als bij toverslag de stemming van de menigte. Borden met opschriften ten gunste van de gerust stellen, dat de eerste ronde van de strijd om de macht door het poli tieke bureau is gewonnen. De leiding van willaja 4 schijnt evenwel haar verzet niet te willen opgeven. van willaja 4 radio-Algiers hadden bezet. „Indien de militairen de zen der niet ontruimen, zullen wij het volk bevelen de zender in te nemen", aldus Khider. Hij zei verder, dat de willaja 4 heeft meegedeeld haar kandidaten van de lijsten voor de Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag aanstaande parlementsverkiezingen I ,b'!''rnde™aakt' dat Cub.a de a''e" te schrappen. i ,op?.n ,?eke.!?.. e.en aanzienlijke hoe- Khider deelde gisteravond op een j voorkomen dat het land tot een anar- persconferentie mee, dat soldaten 1 chie wordt", aldus Khider. De andere vijf willaja s houden zich "'""id mil"a.ir mal"i«l, d? aan de besluiten van het politieke 'andfn„ an „h" common,stische blok bureau wat betreft de omvorming van i neei1 omvangen, hun geregelde eenheden in één gere- j Aan 't eind van vorige maand waren, geld leger. „Het politieke bureau zal volgens de Amerikaanse woordvoer- zijn gezag volledig handhaven om te der, zestien passagiers- en vracht schepen uit communistische landen, met materieel en technici op Cuba Kort voordat de rechercheurs van het politiebureau Lodewijk van Dejjsselstraat gisteravond het ver hoor van de 24-jarige expeditie knecht bij een ochtendblad, die ver dacht wordt van moord op de 55- m'Stal^'leldms lv?rd6«nen met deluge kanioorbediend, J. K Ter- dragers ervan. Nieuwe borden werden afsIult-n« hee^ de ex- naar voren gedragen met opschriften peditieknecht een volledige bekente- waarin duidelijk blijk werd gegeven I nI® at gelegd. van svmpathie met de politici, zoals politie was na het hardnekkig „Ben Bella aan de macht" en „Het ontkennen van verdachte en na vier leger naar de kazernes". dafe? intensief verhoor reeds bezig Ook Ben Bella vertoonde zich op het dossier af te sluiten om de ver- het balkon. Hu zei. dat over enkele dachte vanochtend aan de officier! dagen de werven zouden worden ge- I £a" Justitie voor te geleiden. Zijn opend. Fabrieken, waarvan dc leiders bekentenis kwam op t laatste ogen- In Frankrijk vertoeven, zouden door i b,lk- de Algerijnse overheid worden her dat hij zich bezwaard voelde en wroeging had" aldus inspecteur Ver- hoeff, die er aan toevoegde, dat hij verder geen bijzonderheren zou be kend maken. De rechtszaak zal waarschijnlijk te zijner tijd met gesloten deuren worden behandeld. Verdachte heeft verklaard, dat hij het horloge van het slachtoffer, dat in een tas van zijn bromfiets werd gevonden, van de Termohlen heeft gekregen. opend. Het politieke bureau bereidt een plan voor agrarische hervorming voor, dat in het bijzonder voorziet in een verdeling van de gronden. Ben Bella's rede werd herhaaldelijk door ovaties onderbroken. Men kan Advertentie Na de twee mysterieuze telefoon tjes zondagavond, die tot het vinden van het stoffelijk overschot van de heer Termohlen leidden, kregen de rechercheurs opdracht iedereen, die het speurwerk van de politie gade sloeg, aan te houden. Ook de ekpe- ditiechef werd toen aangehouden. Hoofdinspecteur Verhoeff achtte het niet uitgesloten, dat de politie de da der reeds had gearresteerd voordat het stoffelijk overschot gevonden was. In ieder geval had men de man. die later de dader zou blijken, een uur daarna. Duidelijk spoor Verdachte heeft steeds fel ont kend. Hij zou met enige Duitsers zijn uitgeweest, die hem zondag avond in de buurt van de Jan Evertsenstraat zouden hebben afge zet. Hij verklaarde, dat zijn brom fiets bij het station stond. Toen dit onjuist bleek, werd hij nader aan de tand gevoeld. Een duidelijk spoor, dat in de rich ting van de expeditieknecht wees, was het horloge van het slachtoffer, dat gevonden werd in een tas van zijn bromfiets, die in de Willem Schoutenstraat bleek te staan. De verdachte beweerde het horloge van een onbekende te hebben gekocht. De expeditiechef zal waarschijn lijk niet wegens moord worden ver volgd, omdat het slachtoffer na een onenigheid in elkaar is gezakt, waar uit de verdachte concludeerde, dat hij was overleden. Verdachte heeft de bewusteloze man toen in het wa ter gegooid, waarop deze door ver drinking om het leven kwam. Onenigheid Zaterdagnacht omstreeks half drie hebben het slachtoffer en de ver- Wereld- en Europese records, een gouden medaille voor onze landgenoot Johan Bontekoe op de 400 meter vrije slag heren in de Nederlandse recordtijd van 4.25.6, maar liefst 2.1 sec. onder zijn Nederlands record dat hij dinsdag in de series vestigde. Zilver voor de dames estafette ploeg bestaande uit Ria van Vel- sen, Kleni Bimolt, Ada Kok en Ineke Tigelaar achter de Oost duitse ploeg die het wereld- en Europees record verbeterde, het was allemaal weer groots in het zwemstadion van Leipzig. Voor een reportage van deze nieuwe Nederlandse successen zie men de sportpagina. aangekomen. Op de vraag of het State Depart ment ongerust is over deze gang van zaken antwoordde de woordvoerder, dat men ongerust zou kunnen zijn over de bedoeling die premier Castro met dit materieel kan hebben. .Bij voorbeeld het beginnen van avon turen in andere Latijns-Amerikaanse staten". Voorts verklaarde de woordvoerder, dat men periodiek rapporten had ontvangen over de aanleg van raket basis op Cuba. Men beschikte echter niet over berichten uit onafhankelijke bron om deze rapporten te bevestigen. Zweedse torpedobootjagers hebben gisteravond in de omgeving van Got land in de Oostzee dieptebommen ge lanceerd tegen een niet geïdentifi ceerde onderzeeboot die zich in de Zweedse territoriale wateren bevond, aldus heeft de Zweedse staf voor de defensie meegedeeld. Toen de jagers door middel van radar en luisterapparaten de positie van de onderzeeboot hadden vastge steld, gaven zij het onbekende oor logsschip bevel boven water te komen. De onderzeebootkapitein gaf geen. gehoor aan het bevel, waarop de ja gers dieptebommen in zee lieten val- ten en granaten afvuurden. De on derzeeër zocht met grote snel heid een goed heenkomen in inter nationale wateren. Meer dan een uur lang hebben de Zweedse oorlogsschepen door middel van luisterapparaten contact met de onderzeeër gehad. Uit het feit dat men de onderzeeboot ook op de radar heeft waargenomen, blijkt dat de periscoop boven water moet zijn ge weest. De Zweedse marine houdt oefe ningen in het gebied van Gotland. Kimba noemt plan van Oe Tliant voor Kongo positief De Katangese minister van Bui tenlandse Zaken. Kimba. heeft de waarnemende secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, meegedeeld dat het maandag gepu bliceerde plan voor de hereniging f Uit het Leidsch Dagblad van f 25 Aug. 1862: t Te Douvres is een dame in zee gewaaid, doordien de wind in haar crinoline sloeg; zij werd echter door een ma troos gered. De luchtreiziger Begenti v heeft Dingsdag l.l. te Berlijn I f een luchtreis ondernomen. De ballon heeft een hoogte van J 11.000 voet bereikt. gas - water HOOIGRACHT 18 sanitair Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Mevr. Rathbone, echtgenote van de president van de Stan- tel. 239511 dard Oil Company, heeft bij I Verolme op Rozenburg aan boord van het Noorse scliool- schip „Sorlandct" de 90.000 tons de achtergrond het Noorse mammoettanker ,,Esso Libya" gedoopt. Een muziekkorps zorgt voor een opgewekte noot, nadat de plechtigheid i: afgelopen. Op sclioolschip en de mammoettan ker. (Voor verslag zie men el ders.) dachte elkaar in de Declercqstraat van Kongo talruke positieve elemen- in Amsterdam ontmoet. Zij kenden ten bevat. Waarnemers ie Elisabeth- elkaar waarschijnlijk niet. Toen zij |^ad achten Kimba s rota aan omstreeks vier uur op het terrein |T-Jant verzoeningsgezind van toon. van het toekomstige Rembrandtplein Kimba wenste de Verenigde Naties waren, ontstond de onenigheid. j geluk met hun voorstellen voor her- De verdachte heeft, bekend de poli- vatting van de onderhandelingen tie tweemaal te hebben opgebeld van- tussen de Kongolese minister-pres:- uit de telefooncel op het Mercator- Ident, Adocla, en de Katangese rege- plein om de rechercheurs de plaats ringsleider, Tsjombe. van het slachtoffer te wijzen. „Hij Zoals bekend, heeft Oe Thant heeft dit waarschijnlijk gedaan, om- maandag een voorstel gedaan voor een plan in drie stadia ter beëindi ging van de afscheiding van Katan ga met als uiterst alternatief ge bruikmaking van de strijdmacht van de volkerenorganisatie. Kimba zei in zijn nota aan Thant: „Onze regering is geheel en al be reid elk ander vraagstuk te bespre ken waarover u het met ons zou wil len hebben".

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1