p^egy allen tnacht kan beschermende fataal worden KADAR VERIJDELT SAMENZWERING Administrateur gokt met geld van cliënt Twee VS-atoomonderzeeboten ontmoetten elkaar onder ijskap Papoea's luisteren onbewogen van de Noordpool Logboek van een afscheidsvlucht (II) Eis: twee jaar MAX TAILLEUR in IEXI-TIME De Zijl won BZC- toernooi Luil vse slaags boeren met rijkswacht Jeugdtoernooi van Unicum NINI BOESMAN VAART IN BALLON OVER DE ALPEN LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962 od VERGELDINGSTARIEVEN E.E.G. TEGENOVER V.S. I De vergeldingstarieven, die de I Europese Economische Gemeenschap heeft ingesteld op de invoer van be- 1 paalde produkten uit de Verenigde i Staten, zijn met terugwerkende kracht van 1 augustus jl. in wer king getreden, zo heeft de regering I van de Bondsrepublieic bekendge maakt. Deze tarieven vormen een I vergelding tegen de verhoging van de Amerikaanse invoertarieven op ta- pijten en glas, die op 17 juni jl. werd ingevoerd. Voor verf en vernissen uit de Ver enigde Staten zal bij invoer in lan den der E.E.G. nu een tarief gelden van 14.5 procent tegen 13.4 procent voor de invoer hiervan uit andere genoemde derde landen en vergele- 1 ken met het binnentarief van 6 pro die denken door geïrriteerd reageren jfeni' °P de van poly-ethy- vervangt. Er wordt gepraat over de|lee" ,als grondstof), polystyrol en chaos, die het binnenland van Nieuw- Guinea bedreigt als het bestuursap- 'vezels en cellvulaire kunstvezels paraat verdwijnt Niemand gelooft ...ve5-.? en c*.yuIair.e ■Pstveze.- (Van onze reisredacteur, W. U. Burgsma) De zendings-Cessna zakt uit de grijze lucht boven de zilveren Visselmeren naar de modderige strip van Wageete. Tweeduizend kapauko's wachten Rafaël den Haan, commissaris voor het ll; Centrale Bergland, op. Zij omstuwen ons op de weg naar de ouvernementspost, waar een platte wagen staat, het podium anwaar commissaris Den Haan de Kapauko-bevolking moet ertellen van de dingen, die veranderen gaan. Terwijl hij met de olk overlegt, doen de Kapauko-krijgers wat oorlogsdansen. Zij lollen heen en weer, blaffen als honden en rammelen met speren :n pijl en boog. „Weten ze al wat de V.N. zijn?", raagt Den Haan „en Amerika en Sowjet-Unie?" De tolk gelooft op niet. Als wij naar de Kapauko's u ijken, begrijpen wij zijn twijfel. Zij ijn naakt op de banaangele koker die hun bekken siert en die ge haakt is van een kalebasachtige nicht, die zij plukken van wat men I ier „de broekenboom" noemt. Killeen hun chefs bleven het men- elijk instinct tot zelfverfraaiing uit: én draagt tivee kromme hoektan- m én van een wild zwijn door de eus, zijn gezicht is zwart geverfd, het haar steekt een grote vuur- d ode orchidee van adembenemende al choonheid. d: „Weten ze al dat we weggaan en aarom?", zegt de commisaris. ,.Wel a t, maar niet w a a r o m", zegt de si Dik Er is een nieuwe groep Ka- 1 auko-krijgers aangekomen. Zij hef- sn een tweestemmige krijgszang aan, o gauw zij de filmcamera in het oog rijgen. Daarmee contrastreren de eldboeketjes, die zij in haar pijlen- undels en de genoemde banaangele okers hebben gestoken. Een groep eëvolueerde Papoea's, landbouw- echnici uit Biak, kijkt daar misprij- end naar. Zij dragen witte hemden n blauwe broeken, alsmede borden hoopt, dat de Indonesiërs zich goed en vriendelijk zullen gedragen. De Kapauko's van wie wij zoveel hou den en met wie wy zulke goede vrien den waren, moeten geen ondoordach te dingen doen". De Kapauko's. die in een kring rond commissaris Den Haan zitten, tonen geen enkele reactie. Zij luiste ren aandachtig en met volstrekte waardigheid naar de blanke spreker die een verandering aankondigt, waarvan zij de reikwijdte niet kun nen vatten. Achter hen waaien twee vlaggen, de Nederlandse en die van Papoea Barat, blauw-wit gestreept en een rood veld met een witte ster. Daarachter liggen de zilveren meren en de blauwe bergen, die als gewel dige, stille golven tegen de hemel staan. De vlaggen zullen binnenkort verdwijnen, maar de bergen niet. De Kapauko's kijken naar de bergen en zeggen volstrekt niets, ook niet als Den Haan plotseling moet opbreken, want de lucht trekt dicht en we moe ten door het laatste gaatje over de bergen naar Enarotali. Als wij op stijgen stort zich een geweldige re genbui uit over de Kapauko's. die ons nat, zwart en glimmend nakijken. De reactie is als in Wageete. Naakt of gekleed, de Kapauko's die op de vloer van de pasanggrahan hurken, luisteren aandachtig, waardig en on bewogen. Er is gelegenheid tot vra genstellen. Een politieman wil weten of de politie evenals de arbeiders op slag zullen krijgen. Een notabel vraagt of Nederland niet 120 Ka- pauko-jongens mee kan nemen om hen een opleiding te geven. Een Pa poea-ambtenaar uit Seroei. die be kend staat als ..rood-wit" (pro-Indo nesisch) vraagt zachtjes of hij tijdens de overdrachtperiode niet verlof kan krijgen, hij wil naar Seroei terug. De plaatselijke bestuursambtenaar, die zich aan 's mans „ondergronds ge wroet" heeft geërgerd, doet alsof zijn neus bloedt en alsof hij niet begrijpt, dat. de man voor zijn hachje vreest. Na afloop van de bijeenkomst drin ken wij cognac in het huis van de bestuursambtenaar. Het haardvuur brandt en we hebben pullovers aan. het vertrek der Nederlanders". Het want Enarotali ligt op 1600 meter I laatste deel is waar: de Kapauko's hoogte en we zullen straks onder I van Wageete betreuren het vertrek twee dekens slapen, eindelijk bevrijd der Nederlanders niet uit persoon- van de tergende hitte in Hollandia, Ondoorzichtig Het is een ondoorzichtige aange legenheid geweest. Hollandia heeft een soortgelijke bijeenkomst be schreven als „een protestdemon stratie tegen de Indonesiërs en tegen Commissaris Den Haan: „De Kapauko's zijn niet alleen moe dig, maar ook wijs lijke overwegingen overigens, maar vanwege het wegvallen van de be schermende macht. Zij vrezen, dat als het Nederlandse apparaat zijn hielen licht, de Kapauko's uit Enaro tali hen op de nek zullen springen. Net als in 1956. toen er vele honder den doden vielen. Die broeder-Kapauko's ontmoeten wij 's avonds in de pasanggrahan van Enarotali. Commissaris Den Haan licht hen met dezelfde verstandige woorden in over de komende gebeur tenissen. De man wiens leven het Centrale Bergland is. maakt zijn laatste grote gebaar. Hij hoort tot de topfunctionarissen, die vóór 1 okto ber weg moeten. Maar zijn verant woordelijkheid voor de Papoea's loopt niet af bij de overdracht, geen glim pje van zyn persoonlijke gevoelens klinkt door in zijn oproep tot wijs heid. Hij gebruikt geen grote woor den. dat de geforceerde Papoeanisering van het bestuur het probleem oplost. Het beste zou zijn, oppert iemand, om het bestuur direct aan de Indo nesiërs over te dragen, zodat er geen machtsvacuüm ontstaat. Bij gebreke daaraan, zou men reeds nu zoveel mogelijk „rood-witte" Indonesiërs van hier moeten inschakelen. Iedereen is het tenslotte eens over één ding. Alle kolonialen hebben ver zekerd dat na hun vertrek „de inlan ders elkaar zouden opvreten". Dat is slechts zeer zelden uitgekomen. Maar In Nleuw-Guinea is het bijkans ze ker. Commissaris Den Haan houdt ech ter teveel van het Centrale Bergland om pessimist te blijven. „De Indo nesiërs zijn niet helemaal kansloos", zegt hij, „ze hebben mensen, die aan het klimaat gewend zijn en die niet de geweldige afstand hoeven te over bruggen. Van de ambtenaren, die wjj hier kregen, was maar 5 procent bruikbaar". Hij vervolgt dat betoog, als we de voltrende dag over de bergruggen naar Hollandia terugvliegen, zich om draaiend en roepend: ..Als de Indo nesiërs maar weten, dat ze van de varkens, tuinen uit de V.S. wordt een tarief van 40 procent gelegd. Het tarief van poly ethyleen uit andere derde landen blijft 16 procent evenals voor poly styrol. De binnentarieven zijn resp. 9.5 en 7.5 procent. De invoertarie ven op weefsels van synthetische en kunstvezels zijn afhankelijk van het land van herkomst en dc kwaliteit. Advertentie Na nog mair een seheut of 'n steek. Maar straks weet V zich geen ratf van de slopende Rhenmatische Pijnen. Doe de beroemde Kruschen kuur. de kleine dagelijkse dosis, om 't bloed weer zuiver te maken. Duizenden gingen U voor en nog heel velen zullen Uw voorbeeld volgen. Een heerlijke ervaring, reeds na een be trekkelijk kortstondig gebruik, als vanzelf die pijnen te voelen wegval len. Dat gebeurt naarmate het bloed gezuiverd wordt van de pijnverwek- kende onzuiverheden, die zich zijn gaan ophopen in spieren en gewrich- vTouwen van deten. Kruschen is de natuurlijke Papoea's af moeten blijven. Want stimulans voor de bloedzuiverende alleen dat geldt voor de Papoea's". organen. Verscheidene vooraanstaande Hongaarse functionarissen rijn ontslagen en velen van hen gearresteerd wegens het smeden van een „komplot" tegen de Hongaarse premier en leider van de com munistische partij, Janos Kadar. Dit is van betrouwbare diploma tieke zijde in Wenen vernomen. Bij het komplot zouden dertig |var. Defensie, die een beschermeling r Ivan Kanar «til min tot vijftig ambtenaren, onder wie vele hoge functionarissen van het ministerie van Binnenlandse Zaken en Defensie, zijn betrok ken. De voornaamste leider in de samenzwering zou Antal Bartos. een onder-minister van Binnenlandse Zaken zijn. Ver der werd als lid van de stalinis tische ..anti-Kadar" groep ge noemd de voormalige minister van Landbouw, Imre Doegei, die eerder dit jaar uit het Cen trale Comité van de partij werd gestoten en daarna zijn parle mentszetel moest opgeven. Volgens diplomatieke kringen had Doegei getracht voor zijn tegen Ka- da,- gerichte beweging communis- tisch-Chinese steun te verkrijgen. In een aan de Chinese ambassade in Boedapest gericht memorandum zou Doegei de Hongaarse premier van „revisionisme" en „titoisme" hebben beschuldigd. Ir genoemde kringen zei men dat d» betrokkenen hun functie hadden moeten opgeven en dat velen thans in fabrieken werken. Maar sommi gen. onder wie Doegei, zitten nog in de gevangenis of hebben huisarrest. De deelneming van veel functio narissen van het ministerie van De fensie en generaals is ten dele te wij ten aan hun ontevredenheid over het beleid van Lajos Czinge, de minister II aar -dig „Wat ik deed, teas verschrikkelijk Wegens het verduisteren van f 45.500 ten nadele van een cliënt in de maand mei van dit jaar, heeft de officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank, mr. H. E. van Re- nesse gisteren tegen een 39-jarige administrateur, een onvoorwaardelij ke gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de preventieve hech tenis geëist. Verdachte bekende, dat hy al het geld had vergokt in speelhuizen in België, nadat hy daar in 1960 f 20.000 eigen kapitaal was kwijt geraakt. „Ik wilde niet accepteren, dat ik myn geld kwyt was. daarom probeerde ik het terug te verdienen met het geld van een cliënt", aldus de verdachte. De president van de rechtbank, mr. B. van der Waerden, hield de ver dachte voor, dat hij ernstig misbruik van het vertrouwen had gemaakt, dat een aannemer uit Soest in hem stelde. Deze had om aan een dreigend faillissement te ontkomen geld ge leend om zijn krediteuren af te be talen. Hij stelde f 48.000 aan zijn ad ministrateur ter hand, die slechts f 2500 gebruikte voor de schuldeisers, de rest bracht hy regelrecht naar de Belgische speelhuizen. Advertentie elke zaterdagavond 18.15 op Radio Veronica ..Erg" is eufemistische uitgedrukt, edelachtbare. Wat ik gedaan heb is verschrikkelijk", aldus de verdachte, die verklaarde het verduisterde geld alsnog terug te willen verdienen door hard werken om de krediteuren van zijn cliënt schadeloos te kunnen stel len. Van de 80 cliënten, hoofdzakelijk Gooise aannemers, zei verdachte er nog 30 over te hebben. De geruïneerde aannemer uit Soest verklaarde als getuige, dat hij aan vankelijk groot vertrouwen ln de verdachte had gesteld, omdat deze goed werk voor hem had verricht. Daarom had hij hem opgedragen het geld uit te betalen aan de schuld eisers. De officier van Justitie stelde vast. dat de goklust de oorzaak van de verduistering was. „Ik heb zelden een zaak meegemaakt, waar aan de ene kant zoveel vertrouwen bestond, ter wijl daar aan de andere kant zo ruw misbruik van werd gemaakt." De verdediger, mr. Strater voerde in zijn pleidooi onder meer aan, dat verdachte eerst een paar duizend gulden had gewonnen op de speel bank. Na zijn eerste grote verliezen dacht hij een eigen winstgevend systeem te hebben ontdekt. Om de grote werkkracht van zijn cliënt te illustreren deelde hij mede. dat deze dankzij de medewerking van de of ficier in de cel al weer balansen zit uit te rekenen. Hij bepleitte een gedeelte van ge- eiste straf voorwaardelyk op te leg gen. De rechtbank zal cp 31 augus tus uitspraak doen. WATERPOLO Een opperhoofd: twee slag tanden en een orchidee van adembenemende schoonheid. met hooggestemde slagzinnen en zin gen zwaar en somber het Papoea volkslied. waarvan men goed kan horen, dat het door een dominee van de zending is gecomponeerd. Het is mooi en heeft de edele toon uit Va- lerius-Gedenkklanck. President Kennedy heeft po zijn jongste persconferentie in Washington meegedeeld, dat twee Amerikaanse atoomonder zeeërs een historische reis onder de ijskap van de Noordpool hadden gemaakt en samen in een kleine opening in het ijs boven water waren gekomen. Het waren de „Skate" van de Atlantische vloot en de ..Sea Dragon" van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan. Volgens Kennedy was het de eerste maal. dat twee Amerikaanse kernonderzeeërs op een dergelijke wijze onder de ijskap van de Noordpool hadden samengewerkt. Een woordvoerder van de marine zei later, dat de „Skate" en „Sea Dragon" de noordelijke wateren uit tegenovergestelde richtingen onopval- Stilte Dan valt de stilte voor de woorden van commissaris Den Haan. Hij zegt: J)e „orang belanda", de Nederlander gaat weg. niet omdat hij wil, maar omda' hij moet. Veel grote volken hebben, ergens heel ver weg, dat zo beslist. Er komen nu anderen hier, de „orang Indonesia". Wat moeten de Kapauko's nu doen? De Kapauko's zijn niet alleen heel moedig, maar ook heel wijs. Zij moeten de kat uit de boom kijken. De Indonesiërs zijn niet als de Japanners, die varkens en vrouwen van de Kapauko's stalen en hun tuinen plunderden. Iedereen Pakistan verwerpt Indiase nota Pakistan heeft een Indiase nota verworpen, waarin geprotesteerd werd tegen voorgenomen Pakistaans-Chi- nese grensonderhandelingen. zo heeft de regering te Karatsji gisteren be kendgemaakt. In de Indiase nota was betoogd, dat het omstreden gebied van Djam- I eveneens kan profiteren, omdat de moe en Kasjmier geheel een integre- techniek van beide l oorten experi- rend deel van India uitmaakt. Pa- menten parallel loopt. De president kistan werd gewaarschuwd voor de erkende volmondig dat de Russen „ernstige gevolgen" als het over dit een voorsprong op het terrein van lend waren binnengevaren. Zij beslo pen elkaar onder het Ijs als oefe ning in het bestrijden van onder zeeërs. voordat zij tezamen aan de Noordpool op 2 augustus boven water kwamen. Er werden weten schappelijke gegevens verzameld, waarbij tevens een doorgang tussen Groenland en het eiland Ellesmere werd verkend. Hierdoor Is een vaar weg voor onöerzeerboten geschapen die het hele jaar door bruikbaar is. Wat het ruimtevaartprogramma betreft verklaarde president Kennedy dat de nadruk zal blijven liggen op de experimenten voor vreedzame doel einden, maar voegde er aan toe dat daarvan het militaire programma gebied zou gaan onderhandelen, zon der daartoe het recht te bezitten. Pakistan antwoordde dat de aan spraken van India „volkomen onge rechtvaardigd" waren. de zware rakketten hebben omdat de V3 later zijn begonnen. Men heeft het Amerikaanse budget voor het militaire ruimteprogramma echter de laatste jaren verdrievoudigd en pre sident Kennedy vertrouwt tezijner- tyd de Russen in te halen en voor bij te streven. Inmiddels is te Washington kri tiek geuit op wat sommige politici zien als een onverantwoordelijke ach terstelling van de militaire ruimte experimenten. De president vestigde de aandacht op het maanprogramma dat veel geld zal kosten. De daar voor nodige rakettentrossen hebben ook militaire betekenis. President Kennedy is van oordeel dat er geen reden bestaat voor het pessimisme da: sommigen te Washington de laat ste dagen uiten. Bovendien is er de militaire waarde van de jongste Rus sische prestaties onzeker. Overstromingen teisteren India In vier staten van India doen zich op het ogenblik grote overstromingen voor. In Assam zijn de Brahmapoetra en zijrivieren daarvan buiten hun oevers getreden, waardoor bijna 600 dorpen onder water staan en naar schatting 50.000 mensen moesten evacueren. In Bengalen zijn onge veer 35.000 inwoners van 65 dorpen door overstroming van de rivier de Torse dakloos geworden. Volgens een tot dusver in Nieuw- Delhi ontvangen berichten zijn min stens negen mensen verdronken. Troepen olifanten, die door over stromingen uit hun verblijfplaatsen zijn verjaagd, hebben in de provincie MOTORSPORT Twee Vaas-teams naar Garmisch Zestien Nederlanders zullen deelne men aan de 37ste Internationale Mo- torzesdaagse die van maandag 17 tot en met zaterdag 22 september in Zuid-Beieren wordt gehouden. Er zullen twee Vaasteams en acht indi viduele ryders naar Garmisch Par- tenkirchen, de centrale startplaats, vertrekken. De Nederlandse afvaardiging ziet er als volgt uit: Vaas-team A: Frit-s Selling (Am sterdam), Simon Schram (Wolvega), Jan van Dobben (Zwammerdam) en Rudie Boom (Amsterdam). Vaas-team B: Frans Vos (Dor drecht). Arie Vrolijk. Hein van Olst (Heinoi en Herman Wendelgelst (Amsterdam). In totaal moeten de deelnemers ruim 1600 kilometer afleggen. Het principe van deze zware betrouw- baarheidsrit heeft vrijwel geen wij ziging ondergaan. Slechts de snel heidsproef van de laatste dag: is iets korter dan in voorgaande jaren het geval was. Het door de Bergambachtse Zwem- club georganiseerde nederlaag-toer nooi is in een eindoverwinning voor het Leidse De Zijl geëindigd. Het is n.l. alleen de Kooibewoners gelukt om de B.Z.C. een nederlaag toe te brengen <34); het Haagse Swlft kon in een slechte wedstrijd niet verder komen dan een 44 spel, Merwede uit Dordrecht moet met 65 het onderspit delven, evenals de Leidse Zwemclub: 64. De jeugdige LZC-formatie waarin Simon Ouwerkerk en Dick Timmer mans wegens dienst ontbraken, had in de derde periode nog wel met 34 de leiding, maar in de laatste speel tijd gaf de grotere routine van de BZC de doorslag: 64. Grote deelneming wereldtitel-strijd roeien te Luzern In totaal zullen 400 deelnemers met 107 boten uit 25 landen deel nemen aan de eerste wereldkam pioenschappen roeien die van 6 tot en met 9 september a s. op de Rotsee bij Luzem worden gehouden. Tot de landen die voor alle klassen hebben ingeschreven behoren Nederland, Duitsland, Denemarken, Zwitserland en Rusland. Italië en Tsjechoslowa- kije komen in 6. Noorwegen, Polen Roemenië en de Verenigde Staten in 5, België, Frankrijk, Groot Brittan- nië, Japan en Zweden in 4. Australië, Finland, Canada en Oostenrijk in 3 en Israël. Zuidslavië en Hongarije in 2 klassen uit. Het programma is als volgt inge deeld: 6 september: serie vier met stuurman en twee zonder stuurman 's-middags: series skiff, twee met stuurman en vier zonder stuurman. 7 september: 's-morgens: seriesdub- bel twee en achter, 's-middags her kansingen vier met stuurman, twee zonder stuurman en skiff 8 sep tember: 's middags herkansingen twee met stuurman, vier zonder stuurman,, dubbeltwe® en achten. 9 september: 's middags: heats voor 9 september: 's-middags: heats vo de zevende tot en met de twaalfde plaats; 's middags: finales om de eer ste tot en met de zesde plaats. Flamingo'sFree Foresters eindigde in draw In Haarlem Is de tweedaagse wed strijd tussen de Flamingo's en de Free Foresters geëindigd in een draw. De Free Foresters scoorden in de eer ste innings 164 voor 6, de Flamingo's kwamen tot 184 voor 8. In de tweede innings bedroeg het Engelse totaal 227 voor vier. waarna de Flamingo's tot 140 voor 7 kwamen. Battingscij- fers Flamingo's eerste innings Gail- lois 81, Ter Haar 19. Van Maanen 24, Onstein 33. Bowlingcijfers Free Fo resters: Wheeler Robinson 2 voor 25, Haynes 1 voor 22, Doggart 5 voor 48. Battingcljfers Free Foresters tweede Innings: Fetherston-Hough 11, Wil son 78. Doggart 45, Ainsworth 61 en van Kadar zou zyn. Politieke waarnemers geloven dat dit de eerste georganiseerde revolte tegen het regime van Kadar onder hoge communistische partijfunctio narissen is. De groep is ook indirect in verzet gekomen tegen de huidige politiek van Russische premier Chroesjtsjow door Chinese steun te zoeken. Dit zou tot gevolg kunnen hebben, dat Chroesjtsjow het partij congres dat 18 november in Boeda pest begint, zal bijwonen, aldus de waarnemers. Belgische boeren voorzien van hooi vorken zijn gisteren in Battice ten oosten van Luik slaags geraakt met de rijkswacht die gebruik maakte van traangasgranaten. Twee boeren werden gewond en honderdvijftig werden opgebracht. De botsing deed zich voor na een betoging van de boeren tegen lage prijzen voor zuivelartikelen en de smokkel van Nederlandse boter naar België. In de stoet van de betogende boeren reden tractors met leuzen mee. De eigenlijke betoging had een rustig verloop maar na afloop gooide een aantal jongere betogers de bestel auto van een wijnhandelaar omver, wat het begin van de botsing be tekende. Tevoren hadden sprekers de autori teiten verweten dat zU niet ln staat waren een einde te maken aan de smokkel van Nederlandse boter naar België. TENNIS (Van onze tennismedewerker) Conform de verwachting hebben de teams van Roomburg, de Noordwijkse Sport. er. en LLTC zich gisteren na de dubbelspelen geplaatst voor de tweede ronde. Roomburg en de Noordw. Sp. Ver. maakten het „over stapje" zonder punten verlies. Wel een bewijs van sterkte. Een vierde team dat de tweede ronde reeds be reikte is dat van het organiserende „Unicum". In poule 1 en poule 3 ls het nog geen uitgemaakte zaak wie naar de tweede ronde overgaan. In poule 1 staat Torescate met 5 punten maar één armzalig punt voor op Katw. LTV, in poule 3 hebben de Leidsche Hout en de Munnik beide 7 punten. Forescate en de Leidsche Hout mis ten gisteren net een kostbaar puntje Het H.D. van Forescate Rombouts— Keyzer stond tegen de Roomburg combinatie v. Rh eenBouman op 54 en 3015, twee slagen van een zege. die toch nog naar de niet ver sagende Roomburgers ging, die be heerst verder speelden. 1—6, 6—3, 75 voor v. Rheen—Bouman. De Leidsche Hout-dubbel mej. I. en E. Kengen streed een verwoede strijd tegen de gezusters H. en E. Bakema van de Munnik. Na een lange eerste set, 911 voor de Munnik-combinatie, was de tweede set sneller bekeken. Deels omdat de Leische Hout-com binatie even over het verlies van de eerste set heen moest komen. De re turns op de service lieten nog wel eens te wensen in de eerste spellen van de tweede set. Verwacht mag worden dat de finale zal gaan tussen de poule-winnaars. Roomburg, de Nd.wijkse Sp. Ver. en de LLTC. Deze hebben zich tot dusver toch wel on betwist de sterkste formaties getoond. Een verwachting uitspreken over de uiteindelijke triomfator in dit toer nooi durven we niet te doen. Daar voor achten we het krachtsverschil tussen bovengenoemde ploegen te ge ring. Wel ls voor ons Roomburg licht favoriet. Nadat woensdag een Ameri kaanse, een Zwitserse en een Bel gische bemande ballon erin ge slaagd waren voor het eerst in de geschiedenis over de Alpen te va ren, is deze prestatie gisteren ge ëvenaard door een Nederlandse, een Turkse en een Duitse ballon. Aan boord van de Nederlandse ballon ..Utrecht" bevond zich mevr. Nini Boesman en een Zwit serse passagier. De ballonvaarten waren terdege voorbereid. Drie miljoen liter water stofgas moest per bergbaan naar het op 1600 meter hoogte gelegen Mürren worden gevoerd. Daar werden de drie ballons in drie uur tijd gevuld. Op de startplaats had de Zwitserse weer Assam in India sinds het begin van kundige dienst een tijdelijk weersta- de week vi*r personen gedood en 49 tion ingericht, terwijl militairen een woningen vernield. radiopost hadden geïnstalleerd op de Jungfrau en bU Locarno De ballon- vaarders kregen levensmiddelen mee voor drie dagen en pikhouwelen en andere hulpmiddelen om zo nodig op het ijs van de Alpen te kunnen over nachten. Om één uur 's middags steeg de Nederlandse ballon „Utrecht" op, ge volgd door de Turkse en Duitse bal lons. Het was een moeilijke opgave om boven de hoogste top van de Jungfrau te stijgen. Men had het voordeel dat de wind de ballons over de Eigerspitz voerde, en daarna over de Aletsch-gletscher. De Turk voer op ongeveer 5500 me ter hoogte met een snelheid van 60 km. zuidoostwaarts, de Duitser liet zich in de dalwind meevoeren tot oos telijk van Bellinzona en mevr. Boes man zocht, na een tocht waarbij een temperatuur van 10 graden onder nul werd gemeten, een landingsplaats voorbij Bellinzona. Bakker 21. Bowlingcijfers Flamingo's tweede innings: Terwiel 2 voor 47, Maas 1 voor 50, De Ruig 1 voor 45. Battingscijfers Flamingo's tweede in nings: Van Manen 36. Trijzelaar 16, Maas 18 en Blaisse 22, Ter Haar 30 not out en Sllngenberg 10 not out. SCHAKEN Mecstertoernooi te Amsterdam Gisteren is het internationale meestertoernool in Amsterdam voort gezet met de afgebroken partijen. Verrassend was dat de Israëliër Cserniak tegen de Nederlander Har- toch niet verder kwam dan remise, zodat nu drie deelnemers. Cserniak, Donner en Tan aan de leiding staan. De uitslagen luiden: Hartoch (Ned.)-Henniberke (Ned.) 1—0, Tan (Ind.)-Kool (Ned.) 1—0, Van der Berg (Ned.)-Henneberke (Ned.) '2—1., Heidenfeld (Dld.)- Tan (Ind.) 0—1, Cserniak (Isr.)- Hartoch (Ned.) H De stand na de zevende ronde ziet er als volgt uit: 1. 2. en 3. Cserniak, Donner en Tan allen 5 pnt, 4. Van der Berg 4'- pnt, 5. Kienninger 4 pnt, 6., 7. en 8. Dun- kelblum. Henneberke en Langeweg allen 3 pnt. 9.. 10. en 11 Heidenfeld. Kool en Rellstab allen 2>a pnt, 12. Hartoch 2 punten.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13