BONTEKOE verovert Europees j GOUD op 400 meter vrije slag HAAR BLONDEREN VOOR UW Carlile: „Ik wist dat Johan liet kon Blijdschap VERRASSENDE POLOZEGE OP FAVORIET ZUID-SLAVIË Sneekweek Russen kuamen niet- Zwitsers gooien hoge ogen in Kralingen Zwemstadion stond op zijn kop ALLE VOORSPELLINGEN BELACHELIJK GEMAAKT Cijfers Leipzig THUIS ZELF DOEN POLY-COLOR Om te huilen... Genoegdoening Jaap Oudkerk ongenietbaar mum mm EIJ2IJNNAAH Karstens start in internationale „klassiekers" Nederlands elftal in trainingskamp Oefenwedstrijden Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 24 augustus 1962 Vierde blad no. 30738 4 x 100 m. wisselslag estafette da mes: 1. en Europees kampioen Oost- Duitsland 4.40.1 (nw. wereld en Eur. ree.), 2. Nederland 4.42.9, 3. Gr. Brit- tannië 4.46.2, 4. Hongarije 4.52.3, 5. Zweden 4.52.9, 6. Rusland 4.58.3. 7. Italië 5.05.2, 8. Frankrijk 5.06.—. 200 meter vlinderslag heren: 1. en Europees kampioen Valentin Kusmin (Rusl.) 2.14.2 (nw Eur. ree.). 2. Brian Jenkins (G.B.) 2.25.6 (nw. Brits ree.), 3. Wolfgang Sieber (O.- Dld) 2.17,(nw. Duits ree.), 4. Vol- ker Frischke (O.-Dld), 5. Per Arne Pederson (Noorw.) 2.21.9 (nw. Noors ree.), 6. Antonelli Rastrelli (It.) 2.22.3, 7. Victor Manuel Fereira de Fomseca (Port.) 2.22.9, 8. Jose Claret (Sp.) 2.23.9. 400 meter vrye slag heren: 1. en Europees kampioen Johan Bontekoe (Ned.) 4.25.7 (nw. Ned. ree.), 2. Hans Rosendahl (Zweden) 4.25.8 (nw. Zweeds ree.), 3. Frank Wiegand (O.-Dld) 4.26.8 (nw. Duits ree.). 4. Petr Lohnicky (Tsjech.) 4.31.7 (nw. Tsjechisch ree.), 5. Ri chard Campion (GB> 4.35.3, 6. Gio vanni Orlando (Italië) 4.35.4, 7. Sven Goeren Johansson Zweden) 4.41.2, 8. Jean. Pascal Curtillet iFrankr.) 4.46.9. Torenspringen dames: 1. en Europees kampioene Ingrid Kraemer (O.-Dld) 107.96, 2. Ninel iCrutova (Rusl.) 95.75, 3. Gabriël Schoepe (O.-Dld), 90.88, 4. Ingeborg Pertmair (Oostenrijk) 98.75, 5. Mar garet Austem (GB) 88.70, 6. Ulrike Sindelar (Oostenrijk) 86.32, 7. Nataly Kuznetsova (Rusl.) 85.90, 8. Terez Szabo (Hongarije) 70.96. Waterpolo: Roemenië—lOost-Duitsland 3—3, RuslandBelgië 9—3, Hongarije— Italië 5—0, ZwedenPolen 64. Ne derlandZuid-Slavië 43. Eindstand groep A: 1. Hongarije 6 pnt 146. 2. Oost- Duitsland 3 pnt 98, 3. Roemenië 2 pnt 8—10, 4. Italië 1 pnt 3—10. Groep B: 1. Rusland 5 pnt 16—J>, 2. Zuid- Slavië 3 pnt 168, 3. Nederland 3 pnt 10—13, 4. België 1 pnt 1—5. Van deze groep gaan Rusland en Zuid-Slavië (door een beter doelge- middelde) over naar het eindtoer- nooi. Klassementen: De stand in de officieuze klasse menten voor teams ziet er als volgt uit: heren: 1. Oost-Duitsland 79 pnt, 2. Rusland 60 pnt, 3. Nederland 43 pnt, 4. Zweden 42 pnt. 5. Frankrijk 37 pnt, 6. en 7. Groot Brittannië en Oosten rijk met 13 pnt. dames: 1. Oost-Duitsland 93 pnt. 2. Nederland 77 pnt, 3. Groot Brit tannië 39 pnt, 4. Rusland 18 pnt. 5. Zweden 12 pnt, 6. Hongarije 8 pnt, 7. Oostenrijk 7 pnt. Advertentie TUBE 2.95 Johan Bontckoe. Wat een knul, wat een zwemmerHet volgepakte Leipziger zwemstadion stond op zijn kop. Johan Bontekoe, een naam die op geen Europese of wereldrecordlijst voorkomt, 19-jarige student in de wis- en natuurkunde uit Heemstede, werd donderdagmiddag Europees kampioen op de 400 meter vrije slag in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 4.25.6. Er zijn geen woorden meer voor. Prachtig, schitterend, fantastisch, het klinkt allemaal zo zwak na al die overwel digende successen, die wij in deze grote dagen in het grijze Leipzig beleven. De overtuigende en volkomen ver wachte wijze hebben de Oostduitse meisjes Ingridt Schmidt. Baerbel j Goebel, Ute Noack en Heidi Pech- Er zijn nog twee passende termen in de stein de gouden medailles op de wis- OwprtninpnH i felle Groningse gewend zijn, toch een vsverruigena voortreffeluke race zwom met 1.21.1 als tussentijd. Achterstand Ada Kok startte tegen de Oost duitse vlinderslag-favoriete Ute vocabulaire te vinden: overweldigend en onge- N<""* m" looflijk. Want met deze zege, met deze gouden J kende tevens als schitterende extra Europese titel, de derde van Nederland na die beloning een nieuw wereld- en Euro- ■k. ,r, xj-r.- ii Pees record. Een seconde sneller dan van Kia van V eisen en Adne Lasterie, zijn alle voorspellingen belachelijk gemaakt, zijn alle theorieën ondersteboven geschopt tot grote vreugde natuurlijk van alles, wat Nederland was, maar het meest van Forbes Carlile, de Australische coach van de ploeg, de verant woordelijke man voor de laatste voorberei dingen. Met een stralend gezicht stond Carlile na de ereceremonie. nadat KNZB-voorzitter Jan de Vries zijn landgenoot het goud had omgehangen en het Wilhelmus over het weer tot rust ge komen water had geklonken. Bontekoe te masseren. ,,Ik wist dat Johan het kon, maar ik durfde ook niet aan goud te geloven" en tot de kampioen, die de behandeling van zijn spieren met een gelukzalige glimlach onderging: ,,je hebt je krachten schitterend verdeeld en je keerpunten waren beter dan ooit, Johan". Johan zelf zei niet veel. Dagenlang had hij naar deze strijd toegeleefd, onder grote spanning had hij zich voorbereid en nu xvas de druk van hem afgevallen en was die sfeer van blijdschap, van iets te hebben bereikt waarin hij zelf niet helemaal kon geloven, over hem gekomen. Hij wees alle radio- en televisie- vraaggesprekken van de hand, hij was blij eenmaal van de fotografen en filmmensen af te zijn, maar hij wilde wel vertellen hoe hij de drei gende aanval van de Zweed Hans Rosendahl had opgevangen. „Toen wij keerden op 300 meter lag hij pal naast me, maar ik wist dat hij links ademde en dat hij me op de voor laatste baan dus niet kon zien. Toen heb ik het tempo verhoogd om een voorsprong te nemen. Op de laatste baan kon ik hem niet zien, maar ik verwachtte zijn eindspurt en onder water zag ik hem toen komen". En zo hadden wij het ook gezien. De Oostduitser Frank Wiegand, die de fout beging veel te snel te vertrek ken met een honderd meter tijd van 60.9 sec, voor Bontekoe in 1.01.7, was snei naar de achtergrond verdwenen, al kwam hij op de laatste 100 meter nog zo goed terug, dat hij in een nieuwe Oostduitse recordtijd, in 4.26.8, derde werd. Wiegand had voor eigen publiek even mogen laten zien wat hij mans was, maar toen begon pas het duel tussen de allergrootsten van het achttal finalisten, het duel tussen Bontekoe en Rosendahl. Prachtige race De bijna 8000 toeschouwers, die kort tevoren de sensatie hadden be leefd van een nieuwe titel en een wereldrecord voor de Oostduitse da mes wisselslagploeg met de Neder landse meisjes op de tweede plaats, leefden hartstochtelijk mee en zo speelde een der mooiste zwemraces, die ooit in Europees water zijn ge- Pp deze dag kon alles Na de triomf van Johan Bon tckoe is men zich in het Neder landse kamp gaan voorbereiden op een zware nederlaag voor de waterpoloploeg tegen Zuid- Slavië. Het was immers onmo gelijk, dat dit Nederlandse team dat nauwelijks nog enige stoot kracht, nauwelijks enige pep in de voorhoede had getoond, dat de laatste wedstrijd met 6—6 tegen de bijzonder matige Bel gen had gespeeld, dat deze ploeg ook maar een schijn van kans had tegen de Zuidslaviërs dr'e als favorieten voor de titel naar Leipzig waren gekomen. Maar deze donderdag was weer zo'n dag dat alles kon en in stomme verbazing hebben de duizenden zitten toekijken hoe dit zelfde schotloze Nederland van de vorige dagen als een getergde leeuw ten strijde trok om na een 4-1 voorsprong in de eerste periode tenslotte met 4-3 te winnen. T->~ r.lo«T Tf.priV-VnM dP scherpe kritiek en zij zou wel eens even laten zien of zij niet meer aan een kans voor uitzending naar Tokio behoefde te denken. In die stemming werden de polopetten onder de kin vastgebonden en alle landenploegen weten uit. ervaring dat Nederland dan gevaarlijk is. Rehabilitatie Ere wie ere toekomt, de rehabili tatie was nagenoeg volledig, hoeveel fouten er ook nu weer zijn gemaakt. Het eerste speelkwart was niet min der dan een sensatie. Nog geen mi nuut was er gespeeld of Aalberts had al hard tussen de vertwijfeld reikende doelman en de paal ge schoten. Het betekende nog niets en de Zuidslaviërs lachten erom. Maar die lach bestierf op hun gezicht toen de tengere Gerrit Wormgoor ineens en zwaar gehinderd een boogbal in de verste hoek deed ploffen. Toen Wormgoor door de Spaanse referee even later naar de kant werd ver zen en Jankovic daardoor de stand op 2-1 kon brengen leek het keerpunt te zyn gekomen. Maar nog voor de eerste periode om was had Hans Aal berts met schitterende schoten na goed plaatsen uit het achterveld nog in-pomial rank eeschoten Het. was ongelofelyk. Er kon nog veel ge beuren en er zou nog veel gebeuren. Strafworp Met een tegenstander buiten het veld slaagden de Nederlanders er in de tweede periode niet in de nume rieke meerderheid tot uiting te bren gen. De Zuidslaviërs kregen zelfs een strafworp te nemen, maar Simenc zag zijn schot door Rolf Wagenaar gestopt. Wim Waalewijn weifelde te lang toen hij alleen voor doelman Muskatirovic kwam en daarna gingen de Zuidslaviërs er van door om met een man minder de stand op 4-2 te brengen. In de derde speeltijd was er dat harde schot van Geutjens tegen de paal en even later was het Jankovic die uit een strafworp de achterstand kon verkleinen tot 4-3. In die laatste speelperiode hebben de Nederlanders bijzonder tactisch ge speeld. De bal ging van hand tot hand en terwijl de minuten verstre ken zagen de Zuiaulaviërs geen kans tot doelpunten te komen. Ondanks deze goede overwinning werden onze landgenoten door een slechter doelgemiddelde uitgeschakeld en zullen zij moeten strijden in het toernooi vor de 5de tot en met de 8ste plaats. Enthousiaste Nederlanders na men Johan Bontekoe na diens fraaie zege op de 400 meter vrije slag heren op de schouders. houden, zich af onder een oorverdo vend tumult, waarbij op een gege ven moment iedereen boven op de banken stond. In 2.09.8 ruim een jaar geleden nog goed voor een Ne derlands record op de 200 meter keerde Bontekoe halverwege de af stand met een halve lengte voor sprong op Rosendahl. En zo bleef de positie gedurende de daaropvol gende 50 meter. Bontekoe gleed in zijn verrukkelijke stijl schijnbaar zonder moeite naar het keerpunt, Ro sendahl vocht voor elke centimeter winst, dat kon men zien. Na het keerpunt kwam die winst en bij het voorlaatste keerpunt leek de Zweed iets eerder aan te tikken. De keer punten van Rosendahl waren echter beduidend minder goed dan die van de Heemstedenaar en toén Johan zich van de tegelwand had afgezet lag hij weer voor om nu met verhoogd tem po door te gaan en opnieuw een duidelijke voorsprong te nemen. Laatste aanval Tenslotte kwam dan de laatste aanval van de Zweed, die werd op gejaagd door de fel terugkomende Wiegand. Maar we hebben het Johan Bontekoe zelf al laten zeggen de Nederlander had het gevaar gezien en dankzij de reserves, die hü had gespaard door de tactische verdeling van zijn krachten was hü in staat die aanval af te slaan. Onmiddellijk keek hij naar rechts en naar links en toen hü zag dat het gelukt was. kwam er een brede grijns op het gezicht van de sympathieke Nederlander, terwijl zün landgeno ten op de tribunes en op het plat form rond het bassin elkaar in de armen vielen. Het is niet overdre ven daaraan toe te voegen, dat bij menigeen de tranen in de ogen blon ken. Anders dan bij de successen van de meisjes. Niet belangrijker was deze overwinning, maar anders, om de eenvoudige reden, dat overwinningen van Nederlandse zwemsters in inter nationaal verband reeds sedert bijna 40 jaar regelmatig voorkomen en dat een Europese titel voor een Neder landse zwemmer nog maar éénmaal Kees Hoving in 1938 op de 100 meter vrije slag vermeld is kun nen worden. De Italiaanse zwemmer Fcn- derico Dennerlein kon wel hui len. Hij, de sterkste zwemmer van Europa op de 200 meter vlinderslag, die door zijn bond niet werd afgevaardigd omdat hü verleden maand in een land- denwedstrijd waterpolo niet van de partij wilde zün omdat het water te koud was, hoorde don derdagavond door de radio, dat de Rus Valentin Kusmin de Europese titel had gewonnen in de nieuwe Europese recordtijd van 2 min. 14.2 sec. Het was allemaal teveel voor de arme Italiaan, die ongeveer op dezelfde tijd dat Kusmin de Europese titel binnenhaalde, in Marseille met een verbeten trek het water indook en met molen wiekende slagen het water ran selde. Na 2 min. 12.6 sec. tikte hü aan en verbeterde met 1.6 sec. het record waarmee de Rus Europese kampioen werd. Is het niet om te huilen wanneer je op deze manier geen medaille wint? de onaantastbaar geachte tijd van de Amerikaanse zwemsters. Onze me ning. dat de Duitse ploeg in de se rie tegen Nederland de opdracht had gekregen zich niet helemaal te ge ven, werd bewaarheid, waarbij m aanmerking moet worden genomen, dat in de plaats van Ute Noack toen Baerbel von Zrick zwom. Ria van Velsen en Ingrid Schmidt gaven el kaar op de rugslagbanen geen centi meter toe en nog is men het er niet over eens wie als eerste de taak aan de schoolslagzwemster overgaf. Maar het deed er niet veel toe. De super snelle Oostduitse schoolslagsprintster wereldrecordhoudster Barbara Goebel trok onmiddellijk weg van Klenie Bimolt. die met een opkomen de oorontsteking aan de start kwam. maar die zoals wü van de harde stand. Op dat moment stond de zege van de Duitse meisjes al vast, hoe wel Ada met haar lange, machtige slag iets op de stijlzwemster Noack inliep. Op dat moment werd het ons duidelijk, dat Ada Kok in de vlinder - slagfinale van vrijdag een reële kans heeft de Europese recordhoudster te kloppen. Klenie Bimolt had het hem geleverd. Anita Lonsbrough van Groot-Brittannië voor te blijven en Engeland deed na de schoolslag in het gevecht om het goud niet meer mee. Toen Heidi Pechstein voor de borstcrawl startte Nederland eigen lijk ook niet meer, want voor Ineke Tigelaar, die zich halverwege de eer ste baan verslikte, was het een on mogelijke opgave om de achterstand op te halen tegen de zwemster met wie zij in de persoonlüke finale ge lijk was geëindigd. Zo moest Neder land de titel, die in Boedapest in de toenmalige recordtüd van 4.52.9 was veroverd, aan Oost-Duitsland Een dubbele genoegdoening 4 was er donderdag voor de splin- ternieuwe Europese kampioen 400 meter vrüe slag heren, onze landgenoot Johan Bontekoe. Niet alleen won hü de titel op 1 eclatante wijze, maar tevens had 1 hij met 4 min. 25,6 een nieuw Nederlands record gezwommen i en daarmee verschillende jour- nalisten, die in hun voorspellin- f gen ten aanzien van de Neder- landse herenzwemmers slechts a matige klasseringen hadden verwacht, te kük gezet. Het was daarom voor Johan f Bontekoe. naast die Europese f titel, zo uitermate bevredigend t om toe te zien bü dat moment f dat een van de Nederlandse f journalisten onder de ogen van ruim 8.000 toeschouwers en a voor het front van miljoenen televisiekijkers door zün ploeggenoten gestraft werd. De leden van de Nederlandse f ploeg toch al uitgelaten over t de prestaties die in Leipzig ge- leverd worden grepen de f arme reporter bü armen en be- nen en voordat hü het wist lag a deze volledig gekleed te water. Zün tüd werd echter na deze (onfortuinlüke) start niet be- f kend gemaakt afstaan. Het oranje-kwartet was ver slagen door een wereldrecordploeg. Men kan minder eervol verliezen De tüd van Nederland was boven dien zeer fraai: 4.42.9, precies tien se conden sneller dus dan in Boedapest. De tussentijden van de gouden en zilveren ploegen waren: Oost-Duits land: Ingrid Schmidt 1.10.7, Barbara Goebel 1.18.3. Ute Noack 1.08.6. Heidl Pechstein 1.02.6. Nederland: Ria van Velsen 1.10.7, Klenie Bimolt 1.21.1, Ada Kok 1.07.8, Inike Tigelaar 1.03.3. Het Friese team had in de groeps- wedstrüd bij de Regenbogen in de laatste wedstrijd de kans een volko men onverwachte eindzege te boeken, maar het geluk was op de hand van de Hollandse ploeg, waarin Leen de Wit Kruin Tol verving. Tijdens de race lagen vier Friezen aan kop en het pleit leek beslecht. Maar het fok- kebouw van H. de Vries brak en de Friezen moesten daardoor met een j schip minder de strüd voortzetten, terwijl een kostbare derde plaats i verloren was gegaan. Het was toen i niet meer te verhinderen, dat de Hollanders opdrongen en de derde tot en met de zesde plaats gingen be zetten. Holland 82.2 pnt., Friesland 71.1 pnt. In de Valkenklasse won J. F. Kla- zinga, maar Egon Rolf v. d. Baumen, de hoofdprijswinnaar, leverde de grootste prestatie door na een te vroege start van de laatste naar de tweede plaats te varen. De laatste Regenboogwedstrüd werd op zeer fraaie wyze gewonnen door Hans v. d. Velde. Ir. G. A. Bak ker (zevende) had evenwel voldoen de punten voor de hoofdprijs. Cees de Haas jr. werd door een zege in de laatste race van de Vry- heidsklasse tevens hoofdprijswin naar. De Haas had het ongeluk di rect na de start overboord te slaan. Hij kwam echter weer snel in zyn schip en vervolgde de wedstrijd, die hij na fraaie strijd met Jan Romkes- De Vries won. De groepswedstrijden in de Val kenklasse, Vryheidsklasse en Pam- pusklasse werden alle gewonnen door Friese teams. Verschillende Holland se zeilers waren in deze groepswed- strüden niet aan de start gekomen. WIELRENNEN Het is iveer helemaal mis met Jaap Oudkerk. Een jaar geleden in Zürich, toen hij bij de wereld kampioenschappen debuteerde, liep de Oostzaner hypernerveus tot diep in de nacht op straat, bemoeide zich met niemand, maar dat werd hem als beginneling ver geven. Maar nu is het nog veel erger. Oudkerk, die hedenochtend te Milaan als eerste Nederlander in de baan zal komen in de kwa- lificatieritten voor de achtervol ging, wordt algemeen als de nieu we wereldkampioen gedoodverfd en deze last drukt zo zwaar op hem, dat hij nu helemaal onge nietbaar is geworden. Het heeft al enkele malen weinig gescheeld of het was tot een handgemeen met zijn ploeggenoten gekomen. Slechts de tact van Arie van Vliet heeft dit kunnen voorkomen. Maar donderdagmiddag was ook Van Vliet, die zichzelf schertsend de „kunstmoeder" van de ploeg noemt, op het punt om Oudkerk een draai om zijn oren te geven. Toen namelijk om 1 uur de ploeg aan tafel ging, was Oudkerk er nog niet. Van Vliet telefoneerde naar de kamer, maar kreeg geen gehoor. Toen is de oud-wereld kampioen zelf naar boven gegaan, ivaar hij Oudkerk languit op bed vond. Nog bleef Arie kalm. Even later kwam Oudkerk beneden ivaar Bert Romijn op Oudkerks stoel zat. De opmerking van Piet van der Lans „Jaap, je stoel ben je kwijt", was genoeg om Oudkerk woedend te laten uitroepen: ,JJan eet ik maar niet" en hij liep iveg. Men liet hem gaan en later vond soigneur Liebrengst de Oostzaner languit liggen in de stoep van het hotel. Toen had Arie van Vliet, die toch al heel wat heeft mee gemaakt in de wielrennerijwel even moeite om niet uit zijn moe- eerlijke rol te vallen. Het is ech ter weer met een sisser afgelopen, omdat ook Van Vliet wel iveet, dat Oudkerk niet zo'n kwaaie jongen is en dat hem alleen maar de ze nuwen parten spelen. „Ik hoop nu maar, dat hij tijdens de wedstrijd dagen in de kabine geen rare din gen doet, want dan zijn ook alle anderen op van de zenuwen en zou Oudkerk wel eens een behoor lijke opdoffer kunnen krijgen", aldus Van Vliet. De Zwitsers hebben op het jaarlijkse hippische festijn in het Kralingse Bos, dat ditmaal uit twee delen bestaat: het officieel internationaal dressuur concours van de FEI (het 20e) en het officieel internationaal concours hippique (het 15e), de eerste lauweren geoogst. Sergeant- majoor Henri Chammartin legde met respectievelijk Woermann en Wolfdietrich beslag op de le en 3e plaats in de vrije dres- suurproef om de Prijs van Bel- lerophon, terwijl zijn landgenoot sergeant Gustav Fischer, op Wald de tweede prijs in de wacht sleepte. Advertentie 1. Hemd Chammartin (Zwits) met Woermann 230 punten, 2. G. Fischer (Zwits) met Wald 225 pnt 3. Cham martin met Wolfdietrich 221 punten, 4. R. Klimpke (Did) met Arcadius 214 punten 5. Klimpke met Sankt Georg 206 pnt, 6. Mevr. J. Girard (Fr) met Hermes 193 pnt 7. Mevr. Hall-Carp (GB) met Conversano Ca price 181 pnt. 8. Mevr. Linsenhoff (Did) met Monarchist 170 pnt 9. Lt. Kol J. de Saint André (Fr) met Kesbou 157 punten, 10 mej. T. van Doorne (Ned) met Favory Elbina 148 punten 11. Mej. A. van Doorne (Ned) met Maestoso Brecia 136 pun ten. DROP (Van een onzer verslaggevers) De 15 Nederlandse renners (ama teurs) zyn thans definitief aange wezen die ons land zullen vertegen woordigen in de grote internationale klassieker „San Pellegrino" welke op zondag 9 september as. in Brabant verreden zal worden. Het startschot valt in Helmond en vervolgens trek ken de renners o.a. ploegen sa mengesteld uit de sterkste amateurs uit België, Frankrijk en Italië 160 km lang door de Peel om weer terug te keren naar Helmond. Nadat de amateurs vertrokken zijn wordt in Helmond zelf een internationale prof- ronde verreden. De vijftien uitverko ren amateurs de vyf beste Neder landers starten op hun beurt in de klassiekers te België, Liechtenstein en Italië zijn: A. v. d. Kemenade (Eindhoven), B. Solaro (Den Bosch), Th. Rutten (Leende), G. Haest (Rys- bergen), A. v. Aart (Achtmaal), L. van Dongen (Made), F. Boonman Cs-Heerenhoek), T. Brekelmans en J. Gisbers (Eindhoven), J Boog (La ren). C. Vriens (Helmond). P. Buuts (Keidonk). C. Schuuring (A'dam), W. de Rooy (Bei-gen op Zoom) en onze stadgenoot Gerben Karstens. Wat be treft Karstens kan nog medegedeeld worden dat hy als individueel win naar van het Pellegrino-klassement vermoedelyk in alle nog te ryden in ternationale ritten zal starten. De bekende oud-renner Glno Bar- tali (Italië) zal voor beide wedstrij den het startschot lossen. En toch waren zü niet de eersten die in het nieuws tonden. Dit waren de Russen, die schitterden door afwezigheid. Aan de voor-avond van het dressuur concours ontvingen de organisatoren een telegram van de Russische hippische sportbond, waarin deze aankondigde, dat in ver band niet de huidige toestand de Rug sische dressuurruiters (onder wie da Olympische kampioen I960, Filatov) helaas niet naar Rotterdam konden komen. Het zou voor de eerste maal zijn geweest dat Russische ruiters in Nederland zouden uitkomen. Hiermee ontbreekt 'n sterke afvaardiging, die ongetwyfeld een aparte plaats in het dressuur concours had ingenomen. De Zwitsers hebben op de eerste dag reeds getoond tot. de grootste kandidaten voor de officieuze Euro pese titel, waarom zondag wordt ge streden in de „Grand Prix", te beho ren. Ook is donderdag reeds dui- delyk geworden dat de Nederlandse vertegenwoordiging bestaande uit de gezusters Annie en Tiny van Doorne met hun in de internationale dres- suurwereld niet hoog gewaardeerde Lippizaners, een zeer bescheiden rol in dit dressuurfestün zal spelen. Zij eindigden van de elf deelnemende combinaties donderdag op de laatste en voor-laatste plaats. Uitslagen Met ingang van de wedstrijd tegen België, die op 14 oktober wordt ge speeld, zal de voorbereiding van het Nederlandse elftal voor elke inter land worden afgesloten met een ver- blüf van een drietal dagen in een trainingskamp. Het KNVB-sportcen- trum in Zeist is hiervoor uitgekozen. De technische commissie van de bond heeft, in overleg met bonds coach Elek Schwartz, een schema uitgewerkt dat voorziet In een twee tal centrale trainingen voor elke in terland en een verblijf in Zeist van drie dagen. UVSGouda, Zondag 2.30 uur. Op stelling UVS: Vermeer, Kooreman, Balkhoven, Lardee, Massaar, Van Duyl, Veefkind, Zuma, P. Maaskant, Starp, C. van Leeuwen. Zwart WitLFC. zaterdag 15.30 uur. Opstelling LFC: Van Putten, Bruggeling, H. Sira, C. v. d. Zeeuw, L. de Jong, J. v. d. Heyden. A. Hey- mans, J. Rietkerken, D. Sira, P. de Jong, H. Heymans. ONARoodenburg. zondag 2.30 u., opstelling Roodenburg: Keereweer, De Roode, Hensen, Van Rooyen, Van Kooperen, Van Weerlee, Olivier, Honsbeek, Den Os, Kooien, Jongman. CRICKET CRICKETPROGRAMMA Den Haag (HCC-terrein)Neder land—Free Foresters (25 en 26/8). Eersteklasse B: Rood en Wit II— Quick N; PW—Her mes/D VS; Spar ta—SCHC. Tweedeklasse C: Kieviten—HRCOt Hermes/DVS IIIConcordia. De 41-jarige oud-doelman van SHS Wim Landman heeft overschry- ving aangevraagd om als amateur uit de komen voor Xerxes. Deze laat ste club overweegt bü een eventueel succesvol optreden de oud-interna tional een contract aan te bieden, SHS heeft tegen de overschrij vingen geen bezwaren.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11