kunst kaLeiöoscQon DebllSSy: geniaal vernieuwer van de Franse toonkunst VAN OTTERLOO VIERT NU TRIOMFEN IN AUSTRALIË! Verbouwing Kurzaal en Gebouw K. en W. Salzburg toont tekenen van vermoeidheid Musicien francais" schiep eigen wereld Exclusief interview Men hoort daar voor het eerst werk van Nederlanders Zij worden nu geschikt voor veelzijdiger kunstuitingen Brussels Ballet hoogtepunt Honderd jaar geleden geboren Zoekend naar de verstilling Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 21 augustus 1962 Derde blad no. 30735 Ook de jongeren zijn er enthousiast! (Van onze correspondent te Sydney) HET gehele Residentie-Orkest naar Australië brengen? Neen, zeg, dat is toch veel te duur tja zo zuchtte 'de dirigent van het Haagse orkest. Willem van Otterloo, toen ik hem na zijn eerste optreden als gast-dirigent van het Sydney Symfonie Orkest in de Town Hall van Sydney, in bijzijn van zijn 18-jarige, zoon Roger, vroeg wat hij ervan dacht om een inten siever muziekverkeer tussen Nederland en Australië tot stand te brengen. Willem van Otterloo viert triomfen in Australië tijdens zijn tournee als gast-dirigent, uitgenodigd door de Australische Radio Omroep Commissie Australian Broadcasting Corporation, A.B.C.), om op z'n minst 26 concerten te geven in verschillende Australische steden. De A.B.C. zendt deze concerten natuurlijk over de radio uit, zodat niemand zich behoeft te verontschuldigen Willem van Otterloo niet te hebben „gehoord". Onder de solisten bevinden zich o.a. de violisten Thomas Matthews en Ruggiero Rucci, de pianist David Helfgott en de organisten Ashleigh Tcbin en Michael Wentzell. Op Van Otterloo's concertprogram ma's in de verschillende steden zijn tournee brengt hem ook naar Newcastle en Brisbane komen o.a. voor, naast de reeds genoemde wer ken, Hindemith, Schubert, Weber, Ravel, Dvorak, Mozart, Saint Saëns, Berlioz, Sibelius, Delius en Beetho ven. Over zijn optreden in Sydney, waar Van Otterloo o.a. Beethoven's zeven de Symfonie dirigeerde, schreef de Australische pers ronduit bewonde rend: „briljant, virtuoos spel", en „een van de beste uitvoeringen in het samenspel, dat het orkest in de laatste jaren heeft gegeven". In liet zoeklicht De tournee van Willem van Otter loo heeft de naam van Nederland onder het felle zoeklicht gebracht van zowel het muziekminnend Australische publiek als van de pers, die o.a. foto's publiceerde van onze landgenoot tijdens een repetitie met het Sydney Symfonie Orkest. Bij zijn aankomst in Sydney had de A.B.C. er in samenwerking met de Neder landse volksdansgroep voor gezorgd, dat hij verwelkomd werd door de in Volendamse klederdracht gestoken Annie Sprakel (uit Zuid-Holland) en natuurlijk kwam daarvan ook een foto in de krant. Derde Russische kernproef Het seismologisch instituut van Uppsala nabij Stockholm meldt, dat de Sowjet-Unie gisterochtend in het gebied van Nova Zembla een nieuwe kernproef in de atmosfeer heeft ge nomen, de derde sedert de hervat ting der proeven. Men schat de kracht op ongeveer twaalf megaton. De twee vorige ontploffingen wer den teweeg gebracht op 5 augustus (veertig megaton) en 10 augustus (drie megaton). GROTERE PRIJZEN KUNSTSTICHTINGEN De Jan Campertstichting, die het met het jaarlijkse subsidie van f7500 redelük heeft kunnen redden, ver zoekt nu dit subsidie te verhogen tot f 10.000. De bedragen voor bekronin gen zullen namelijk moeten stijgen, meent het bestuur, om niet achter blijven bij prijzen van andere over heden en geen discrepantie te doen onstaan tussen de ideële en materi ele waarde der prijzen. Bovendien wil het bestuur een prijs voor een jeugdboek instellen. Bij de Stichting „Nederlands Let terkundig Museum en (vijf vertrek ken in het. oude stadhuis) Documen tatiecentrum" wordt onderzocht in hoeverre de ruimte met enige ver trekken kan worden uitgebreid, zodat een kleine permanente tentoonstel ling mogelijk is. Ten slotte geeft het college in ove weging de vereniging „Hofwijck" voor 1963 een extra-subsidie van f 1000 te geven wegens de expositie ter gelegenheid van het dan te vie ren gouden jubileum. Met ingang van 1962 is het jaar lijks subsidie van de Johan Wage- naarstichting verhoogd tot 110.000. De directe aanleiding hiertoe was het uitschrijven van een besloten opera-prijsvraag. Parallel aan de politiek van boven genoemde stichtingen ligt het in de bedoeling de Maris-jeugdprijs van f 500,in de toekomst te verhogen. De andere Maris-prijzen waren al van f 1000 tot f 1500 verhoogd. Het initiatief kleurenreprodukties van Haagse kunstwerken uit te geven wil men doorzetten. Zowel het gebouw voor K. en W. te Den Haag als de Sche- veningse Kurzaal zullen ingrijpend verbouwd worden. Beide zalen zullen daardoor geschikt worden gemaakt voor meer soorten kunstuitvoeringen. Door deze plannen zal Den Haag straks over een uitstekende zaal, o.a. voor opera's en musicals beschikken. De Rotterdamse architect Rein H. Fledderus werkt in opdracht van de Landbank aan de plannen voor K. en W. De EMS heeft voor de verbouwing van de Kurzaal met de aangrenzende ruim ten de Rotterdamse architect J. A. Apon de plannen laten maken. Overigens zal ook de verbouwing van het Kurhaus-hotel worden voortgezet, zodat van het gehele gebouw .slechts de buitenkant onveranderd blijft", aldus de EMS. Het Gebouw voor K. en W. datOok deze zaal moet akoestisch wor- Het Australische geïllustreerde tijdschrift „People" wijdde verder een hele bladzijde aan Van Otterloo en.diens hobby voor speelgoed- treinen. Een bezoek als dat van Willem van Otterloo bewijst opnieuw welk een grote schakel de muziek kan vormen in de versterking van de cul turele banden tussen Nederland en Australië. onlangs door de Landbank N.V. is gekocht om de exploitatie voort te zetten, is volgens de heer Fledderus zo te verbeteren dat de grote zaal goeci geschikt is voor grote musicals en balletten. Hierdoor zou ook de uitvoering van opera's mogelijk wor den. „Want", zoals de architect het uitdrukt, „met een goede accomodatie voor een groot ballet heb je al bijna een mogelijkheid voor opera". In de zaal zullen „de bakken" ver dwijnen tijdens de verbouwing, ter wijl ook behoorlijke vestiaires en een goede foyer geschapen zullen- wor den. Ook aan de akoestiek zal veel moeten worden gedaan. Uiteraard wordt by de vernieuwing van het Gebouw voor K. en W. re kening gehouden met de verbouwing van het Kurzaal-complcx omdat de Landbank ook eigenaar van de EMS de functies van beide zalen niet wil laten doubleren. De Kurzaal zal na de verbouwing het meest geschikt zijn voor opera's waarvan een artistiek verantwoorde uitvoering tot nu toe in Den Haag niet mogelijk was. Daartoe zal het j toneel moeten worden uitgebreid met o.a. zijtonelen en een achtertoneel. De grote zaal, die „gevangen zit" in de hotelkamers, zal geschikter wor den gemaakt voor grote congressen. Hierdoor zal wellicht een deel van de hotelruimte moeten worden opge- 1 offerd, maar door een doelmatiger in deling van het hotel wordt de ver loren ruimte weer teruggewonnen. den verbeterd. Het ligt in de bedoe ling de aparte stijl van de zaal, die toch wel wordt gewaardeerd, zoveel mogelijk te handhaven. Ook de ruim ten om de Kurzaal foyer, balzaal en vestiaires alsmede de toegan gen zullen worden verbeterd. DOCUMENTENDIEFSTAL IN ENGELAND In het afgelopen weekeinde zijn uit; een fabriek in Hitchin, in het Engelse graafschap Hertfordshire, meer dan 200 kilogram geheime en vertrouwelijke documenten ge stolen. Deze documenten hebben be trekking op de bouw van straalmo toren en geleide projectielen. Volgens een woordvoerder van da fabriek hebben de gestolen papie ren, foto's en tekeningen grote waar de voor concurrenten, doch hun waar heid kon hij moeilijk schatten. De Britse veiligheidsdienst en da politie van het graafschap stellen een onderzoek in. Advertentie Ook daar vrij baan voor Von Karajan? (Van onze Weense correspondent) Alles wijst erop dat de dirigent Herbert von Karajan nu ook in het bestuur van het Salzburgse Festival een even sterke en onafhankelijke positie voor zich gaat opbouwen als hij in de Weense Opera heeft veroverd. In Wenen wist hij het administra tieve lichaam van de z.g. Bundestheaterverwaltung met diens directeur dr. Haertl uit te schakelen en dit gaat nu ook in Salzburg gebeuren. Spontaan dankbaar Het optreden van onze landge noot is in Sydney in het begin van augustus, toen hij een serie van drie concert-uitvoeringen voor de jeugd leidde, vrijwel onopgemerkt aan de Nederlandse gemeenschap voorbijge gaan. Hij had van die zijde een bete re ontvangst verdiend, want de en tree-prijs voor jeugdconcerten is zeer laag (drie gulden) en ouderen (bo ven 28 jaar) kunnen eveneens toe gang verkrijgen (tegen 4,50 gulden). Gelukkig heeft de Australische jeugd hem als een vorst bejubeld. Het ap plaus, dat zij hem en zijn orkest toezwaaide, was even onverwacht als een wolkbreuk en ook even"1 zwaar ontladen: tot vier keer toe werd Van Otterloo aan het slot van de avond tot het podium teruggeroepen en eiste het jeugdige gehoor een toegift. Zelden heb ikbij een jeugdcon- cert zo'n onvervalst spontane uiting van dankbaarheid waargenomen als bij dit optreden van onze landgenoot, die op charmante en elegante wij le het 65-man sterke orkest leidde en in één nummer Nancy Weir tot Mliste had. Nancy Weir is een Australische concert-pianiste, die ook In Nederland is opgetreden. (Zij is nu verbonden aan het conservato rium voor muziek van de universi teit van Melbourne) Belangrijke introducties Onder leiding van Willem van Otterloo zijn thans werken van Nederlandse componisten voor het eerst in Australië ten geho re gebracht door Australische symfo nie-orkesten. Dat dit gebeurde onder leiding van een Nederlander moet als ten belangrijke gebeurtenis worden beschouwd in de ontwikkeling van de culturele betrekkingen tussen bei de landen. Onder de ten gehore ge brachte Nederlandse werken bevon den zich Van Otterloo's eigen Sym- 'onietta voor 16 blaasinstrumenten, Dicpenbrock's „Electra", Hans Ba- dings' Symfonische Proloog en werk van Sein Dresden. „Het Sydney Symfonie Orkest" is zeer gedisciplineerd en kan vergele- kei; worden met een eerste klas or kest in Europa", zei de heer Van Ot terloo mü in eer. ge^p achter de WILLEM VAN OTTERLOO coulissen, terwijl drommen leerlin gen van middelbare scholen langs hem defileerden en met adoratie in hun blik hun muziekprogramma's aan hem voorlegden voor zijn hand tekening, die hij grif en vlot gaf. Van Otterloo had al eerder met het Australische publiek kennis ge maakt in Perth (hoofdstad van West-Australië) en in Melbourne (hoofdstad van Victoria). „In beide steden was er", zo zei hij, „een zeer warme ontvangst". De Australische pers schreef over zijn optreden met het Victoriaanse Symfonie Orkest, dat dit „zelden be ter heeft gespeeld dan onder Willem van Otterloo", en noemde onze land genoot „niet alleen een eerste klas di rigent, maar ook een musicus met een volkomen afwezigheid van ver toon, met veel begrip en vlekkeloze muzikale manieren en smaak". Over de uitvoering in Sydney prees de „Sydney Morning Herald" van Otterloo om zijn „indrukwekkende beheersing van het orkestrale even wicht" en roemde de „technische volmaaktheid". Lof voor solisten In Adelaide (hoofdstad van Zuid- Australiëj heeft Van Otterloo de premiere voor Australië gegeven van Henk Badings' Symfonische Proloog, die o.a. in Sydney herhaald werd in een serie abonnementscon certen. Henk Badings vertoeft op het ogenblik in Adelaide, waar hij gast docent is aan het conservatorium voor muziek van de universiteit van Adelaide en er zijn eigen werken en werken van andere hedendaagse componisten dirigeert. Ten tijde van mijn vraaggesprek met Van Otterloo had hij Henk Badings nog niet (uit moet. Gevraagd naar de indrukken, die Van Otterloo heeft gekregen van de jeugdconcerten in Australië zei hij mij: „Ik vind het fijn om voor jonge mensen te dirigeren, omdat zij open staan voor mooie dingen en geen vooroordeel hebben. Het is be langrijk dat er ook in Australië jeugdconcerten worden gehouden, I want deze jong" mensen zijn onze latere concertbezoekers". Vol lof uitte de Haagse dirigent zich over de „jonge Australische so listen. die ik o.a. in Melbourne heb meegemaakt en die ik graag naar Nederland zou willen laten komen". (Van onze kunstredactie) P 22 augustus 1862 dus morgen precies 100 jaar geleden werd te Saint-Germain-en-Laye de geniale Franse muziekvernieuwer Claude Achille Debussy geboren. Bescheiden heeft hij zichzelf steeds slechts „musicien fran cais" genoemd. De invloed welke hij op de muzikale ontwikkeling heeft gehad, is onvoorstelbaar te noemen. Madame Mauté de Fleurville, de schoonmoeder van Paul Verlaine, was de eerste die met het talent van de toen negen jarige Debussy tijdens haar pianolessen in aanraking kwam. Deze amateur-pianiste en oud- leerlinge van Chopin leidde hem op voor het toelatingsexamen van het Parijse Conservatorium en toen hij daar in oktober 1873 zijn intrede deed en voor piano reeds in de „classe superieure" werd opgenomen, begon eigenlijk al onmid dellijk de strijd tegen de traditionalistische verstarring van zijn pedagogen, al moest Debussy nog zijn „eigen aard" verloochenen, om de „Prix de Rome" te winnen. Instinctief heeft Debussy zich ge richt tegen de verwording in de mu zikale smaak, hoofdzakelijk tenge volge van de Duitse invloed. Hij schiep een nieuwe muzikale uitdruk kingswijze, voortkomend uit een vol strekt individualistische geesteshou ding. Door vrijheid tot rijpheid DAARNA, toen hij zich vol komen „vrij" voelde, is de „ware" Debussy successievelijk tot ontwikkeling en tenslotte tot volledige rijpheid gekomen. Het „muzikaal impressionis- me'Vond in hem de grootste vertegenwoordiger, het sterkst herkenbaar uit de gedichtentek sten van zijn liederen. Uit de geest van de „literatuur" kan men de muziek van deze grote franse componist het best beluis teren. Evenals een Verlaine in de dichtkunst, zo heeft Debussy zich de meester van de nuance betoond en hij verklankte er de diepste ontroeringen mee. Debussy's strijd, het zich volko men los maken uit tot dan toe heer sende vormen al werden en wor den hem nog steeds invloeden van Wagner en Moessorgsky toegeschre ven is geëindigd in een triomf: hec heeft niet nagelaten op talloze navolgers een onuitwisbaar stempel te drukken. De periode, welke muzikaal ge sproken met Debussy verbonden is, had reeds duidelijk in de Franse cultuur gesproken: als dichters wa ren Verlaine en Mallarmé, als schil ders Claude Monet, en De Toulouse La utree er de vertegenwoordigers van. Kenmerken Aan het woord „De Franse muziek helder, elegant, een- zegging wil voor alles genot ge ven", heeft Debussy, die voorts huidi ge het „de schoonheid moet gevoe lig zijn, zij moet ons een onmiddel lijke vreugde geven, zij moet als het ware in ons door dringen, zonder dat wij ons hebben in te spannen om haar te vatten" heeft Debussy voldaan. Het allerbelangrijkste wat wij hem dunken is het feit dat hij de Euro pese muziek los maakte van de hege monie der Germaanse laatroman tiek. De klankmassaliteit, welke daar van het kenmerk was, maakte plaats voor de „verstilling". De instrumen tale behandeling wijzigde zich: hij vond nieuwe klankleuren, zachter, minder fel: harp. altviool en klari net, die op de achtergrond stonden ontvingen van hem een domineren de rol. Harmonisch heeft Debussy de gren zen met oneindig veel rijker moge lijkheden verruimd door de toepas sing van exotische Javaanse ga melan en gregoriaanse expressies, hij rekende af met het uitsluitend majeur en mineurprincipe en bracht daarvoor gans andere wetmatighe den in de plaats, waardoor een vrij ere samenhang der stemmen ont stond. hij onthief de melodie van de dwang der symmetrie. Tot nu toe was dr. Haertl lid van het Festival-bestuur, omdat Salzburg op de steun van de Weense Opera was aangewezen. Nu is dit opeens niet meer nodig, omdat het Festival- bestuur Von Karajan als lid en als artistiek leider voor zich wil winnen. De dirigent schijnt zich hiertoe be reid te hebben verklaard echter op voorwaarde dat de Bundestheater verwaltung en dus Dr. Haertl geen zitting meer heeft in het Festival- bestuur. Onder druk van Von Kara jan heeft dit bestuur deze kwestie nu niet bepaald elegant opgelost door namelijk dr. Haertl eenvoudig aan de dijk te zetten. Daarmee krijgt Von Karajan nu ook in Salzburg vrij baan. Herhaling van vorig jaar Artistiek gesproken kan dit voor Salzburg een voordeel zijn. want het t huidige Festival vertoont beslist geen I spectaculair karakter. Afgezien van het feit dat er geen enkele wereld première wordt opgevoerd, is het pro gamma nauwelijks typisch Oosten rijks en bovendien grotendeels een herhaling van het vorige jaar. Het hoogtepunt wordt niet gevormd door een prestatie van Oostenrijkse huize, maar door het optreden van het „Ballet van de 20e eeuw" uit Brussel dat onder leiding van Maurice Béjard een fenomenale interpretatie heeft gegeven van Stravinsky's „Les No- ces" en „Le sacre du printemps". Volgens het algemene oordeel heeft niet een Oostenrijks ensemble voor het hoogtepunt gezorgd, maar een buitenlands ballet, dus geen opera opvoering of een concert. Ook niet het „Requiem" van Verdi of diens „Troubadour", ofschoon beide wer ken uitstekend werden gedirigeerd door Von Karajan. Vernieuwing noodzakelijk Het Festival van Salzburg vertoont tekenen van slapte en vermoeidheid, zodat vernieuwing noodzakelijk is. Dat weet ook het bestuur en daarom werd Von Karajan uitgenodigd tot systematische samenwerking. Wie het karakter van deze unieke dirigent kent. verwacht dat hij nu ook in Salzburg oppermachtig zal worden. Zijn plannen heeft hij slechts ge deeltelijk verraden: een paar con certen met de Philharmonievan Praag en een typisch Russische ope ra. waarvoor het gehele ensemble van Moskou zou worden uitgenodigd. Men vergete niet dat Von Kara jan tot nu toe nog niet in de Sowjet-Unie is op getreden en niemand twijfelt eraan dat hij dat graag zou willen. Tegen „lawaai" Illustratieve dan wel meditatieve sfeerschepping geboren uit een wel haast nimmer aflatende inspiratie, daarbij constant de „muziek pur sang" vooropstellend, is het voor naamste geschenk, dat de componist ons nagelaten heeft. Ook al zijn op Debcssy's uitge breid oeuvre weer de nodige reac ties gevolgd men keerde zich hef tig tegen de zogenaamde „verslap ping" aan Debussy danken wij een reeks onmetelijk muzikale schat ten, welke nog steeds het repertoire van orkesten, kamermuziekensembles, pianisten en vocalisten in ruime ma te mogen vullen. In de slechts 56 jaren van zijn leven op aarde schreef hij talloze werken van zeldzaam pure schoon heid, welke hart en geest verrukken. Met als een der culmitatiepunten zijn meesterwerk, de opera „Pelléas et Mélisande". Tegen alle lawaaiige en knetteren de humbug in schiep Debussy een eigen wereld, waarin de „natuur" zijn trouwe bondgenoot was: men denke oa. aan zijn trilogie „La Mer" of zijn „Prélude a l'Après Midi d'un Faune" en nog zo oneindig veel meer. Hij overleed op 25 maart 1918. Zijn begrafenis vond plaats onder het bulderend geweld der Duitse ka nonnen: lawaai, dat hij tijdens zijn ganse bestaau verfoeid had. Zuiverheid Ons past de diepste eerbied bij het herdenken van deze „Claude France", wiens esprit en eruditie onverflauwd voortleven in het muzikaal bewustzijn, alle in dertijd en ook nu nog ondervonden tegenstand ten spijt! Hoe zeer na hem de „nieuwe za kelijkheid" beginnend met Stra winsky's „Sacre", ook höar Intrede gedaan mag hebben, hoe zeer de tijd van „dromen en bespiegelingen" voorbij mag zijn, hoe zeer nieuwe „bronnen van Inspiratie" ontdekt wer den, hoe zeer het „Debussysme" ook verworpen moge worden, hoe zeer de muzikale ontwikkeling nadien weer opgeschrikt werd door abrupte „schokken" in de meest letterlijke betekenis van het woord, hoe zeer alle „wazigheid" en „versluiering" ook verdwenen, de taal van Debussy zal ulijven voortleven als die van dw meest zuivere van het Franse In stinct. Daaraan mogen wy morgen op Debussy's geboortedag herinnerd zijn! H. RESTAURATIE RAMEN BOSSCHE ST.-JAN In de ateliers van de glas- in ïood- kunstenaar Noud Lelyveld in 's-Her- togenbosch wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan de restau ratie van de gebrandschilderde ra men van de Bossche St.-Jan. Eind van dit jaar zullen de 15 ramen van het linker en het rechterdeel rond het schip gereed zijn gekomen. Deze restauratie vormt een onder deel van de totale uitwendige restau ratie waarmee men al een aantal ja ren bezig is. Zes jaar geleden werd het dak van de St.-Jan hersteld. Daarna is men begonnen met de ramen, welke date ren uit de periode 1870—1890. Zij waren destijds een geschenk van di verse adellijke families en werden ontworpen door Lambert Hezemans. die in die tijd architect was van de herstelwerkzaamheden van de St - Jan. De restauratie van elk raam duurt ongeveer drie maanden al naar gelang de inwerking van de natuur (verkleuring en roest) of de geleden oorlogsschade.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5