Woedende Westberlijners bekogelden Russische bus Na de ruimte in 't gedrang „Spooktrein" davert door midden-Limburg Politie vindt lichaam van vermoorde man Cliroesjtsjow wil: NAVO uit Berlijn Kirihio zal Djakarta adviseren over bezetting bestuursposten Volgend jaar demobilisatie in Indonesië Gizenga in hongers ta king WEL VN-TROEPEN... Machinist niet wakker te krijgen WEERBERICHT Het Rode Plein zag zwart. Na> anoniem telefoontje GEVECHTEN IN NOORD-KATANGA ZIJN GELUWD Mevr. Reeser ontloopt pers <§ud GJüe. teitws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 20 AUGUSTUS 1962 No. 30734 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041 Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) De Westberlijners zijn woedend! Pers en publiek hebben dit weekeinde hun gemoed gelucht over wat zij noemen ,.de misdadig heid van de communistische moordenaars en de slapheid van de Amerikanen". De reden: de tragische dood van de jonge Oost- duitse vluchteling Peter Fechter, die vrijdag bij de „muur" werd neergeschoten. Meer dan een uur lieten de Vopo's Fechter, die langzaam doodbloedde, liggen. Zaterdagavond tot na middernacht demonstreerden vele Westberlijners bij de „muur" tegen deze Oostduitse schanddaad. Gisteren ging een woedende menigte van ongeveer duizend mensen tot geweld over: een Russische legerbus, op weg naar het Russische oorlogsgedenkteken in de Britse sector, werd met stenen en flessen bekogeld. Toen de Russische bus by de grens overgang in de Friedrichstrasse aan kwam en stopte om te wachten op een escorte van de Westberlynse po litie in verband met een soortge lijk incident op zaterdagavond brak de menigte door het politiekor- don en trachtte de bus te bestormen. De bus reed daarop met grote snel heid weg, met enkele honderden schreeuwende Berlijners achter zich aan. Alle ruiten van het voertuig werden vernield, maar geen van de inzittenden liep verwondingen op. In de Westberlijnse zondagsbladen i& scherpe kritiek geleverd op de Amerikanen, die vanaf hun post bij de Friedrichstrasse met een jeep de gewonde Fechter best hadden kun- De Indonesische brigade-generaal, S. Soekowati, inspecteur-generaal van de „Volksverdediging", heeft in een verklaring, uitgegeven ter gelegen heid van de viering van de Indone sische Onafhankelijkheidsdag, gezegd, dat Indonesië volgend jaar een begin zal maken met demobilisatie. Indonesië beschikt op het ogenblik naar aangenomen wordt, over een strijdmacht van belangrijk meer dan een half miljoen man, waarboven nog eens een miljoen vrijwilligers werden gerecruteerd voor de campagne tegen westelijk Nieuw-Guinea. De Kongolese nationale veilig heidsdienst heeft zaterdag meege deeld dat de Kongolese vroegere vice-premier Gizenga in hongersta king is. Gizenga wordt al acht maanden gevangen gehouden op een eiland in de monding van de rivier de Kongo. Een medische afdeling van de Verenigde Naties zal een onderzoek instellen naar Gizenga's gezond heidstoestand en daarna mededelin gen verstrekken aan aanhangers van de oud-vice-premier. aldus heeft een woordvoerder van de volkerenorga nisatie meegedeeld. nen ophalen, zo vindt men. Totnutoe is er niets anders gebeurd, dan dat de Amerikaanse stadcommandant Watson een protestnota naar zijn Russische collega heeft gezonden. Een groep Westberlijners heeft een aanklacht ingediend tegen generaal Watson en de Amerikaanse officier die ten tijde van het neerschieten van Fechter dienst had bij de sector- overgang in de Friedrichstrasse. Zaterdagochtend is het een jong meisje gelukt bij Spandau onder een regen van Oostduitse kogels over de grens naar West-Berlijn te ontkomen. Zij werd niet gewond, ofschoon zij door enkele prikkeldraadversperrin- heen moest kruipen. Wel heeft zij 'n zenuwschok opgelopen. Het Westduitse ministerie van Landsverdediging heeft zaterdag be kendgemaakt dat een marinevlieg tuig van het type „Seahawk", dat in het gebied van Eisenach, in Thürin- gen, bij vergissing enkele minuten bo ven Oostduits gebied had gevlogen, prompt door een communistische ja ger is aangevallen en met machine geweren beschoten. De piloot van de Seahawk slaagde er nog net in met zijn beschadigde toestel op Westduits gebied te landen. De gronddienst had de vlieger onmiddellijk op zijn fout gewezen. Terwijl hij bezig was deze te herstellen, viel de communistische jager aan. Het ministerie heeft een onderzoek gelast. Het heeft er alle schijn van, dat wat Berlyn betreft ook op diploma tiek niveau moeilijkheden op til zijn. In de rede. die de Russische premier zaterdagmiddag ter gelegenheid van de huldiging van Popowitsj en Niko- lajew heeft uitgesproken, zei Chroesj- tsjow onder meer: „De strijdkrachten van de NAVO-landen zullen zich uit West-Berlijn moeten terugtrekken". Hü voegde eraan toe wel te kunnen instemmen met tijdelijke legering van troepen der VN of van andere lan den in West-Berlijn. Premier Chroesjtsjow zei, dat de overblijfselen van de tweede wereld oorlog dienen te worden opgeruimd. Als eerste taak noemde hü de onder tekening van een vredesverdrag met Duitsland en de regeling van het vraagstuk West-Berlijn. Hij zei dat het akkoord over Laos en de Neder lands-Indonesische overeenkomst over Nieuw-Guineataantonen, dat slepende vraagstukken op vreedzame wijze kunnen worden bijgelegd. „Op dezelfde manier kan het Duit se vraagstuk worden geregeld met on dertekening van vredesverdragen met de twee Duitse staten, toelating van beide tot de Verenigde Naties en een afspraak over de status van West- Berlijn". Ook zei Chroesjtsjow nog: „Wij zijn sterker dan het kapitalisme op het gebied van wapens. Ook onze denk beelden zijn sterker". (Van onze Roermondse correspondent) Mr. Messchaert, officier van Justitie en hoofd van het parket van de arrondissementsrecht bank te Roermond, is voorne mens een diepgaand onderzoek te doen instellen naar de om standigheden, waaronder vorige week maandagavond 'n ..spook trein" door midden-Limburg heeft geraasd. Een goederentrein, die omstreeks 9 uur uit Eindhoven naar Maastricht was vertrokken, heeft toen, ajle on veilige seinen en noodsignalen ten spijt, het gehele baanvak van Eind hoven tot Baexem in gevaar ge bracht. Pas even voorbij het station in Baexem bracht de bestuurder, die 20 minuten in diepe slaap verzonken was geweest, de trein tot stilstand. Versuft De Maastrichtse treinbestuurder, die de trein van Eindhoven naar Maastricht moest rijden, is vermoe delijk reeds gauw na zijn vertrek uit Eindhoven in slaap gevallen of door andere oorzaken min of meer versuft geraakt. Ter hoogte van Budel reed de goederentrein in tomeloze vaart voor de eerste maal door een onveilig sein. Aan de oplettendheid van een baanvakwachter is het te danken, dat, onmiddellijk hierna a<lle posten en stations langs het baanvak konden worden gealarmeerd. Een gelukkige omstandigheid was nog, dat het baanvak tussen Budel en Weert vry was. Er dreigde echter nog een ramp, toen ook in Weert de trein niet stop te voor 3 achter elkaar geplaatste onveilige signalen. De treindienstlei der van het station te Weert waar schuwde de 10 km verderop gelegen post Keipen. Daar had men in tussen reeds verschillende noodmaat regelen getroffen. Een groot aantal N.S.-klapsignalen waren op de rails gemonteerd. Spooimensen zwaaiden als bezetenen met grote lampen, om de aandacht van de machinist te trekken. Luid knalden de klapbom- metjes, toen de trein erover heen daverde. Niets vermocht de trein echter in zijn tomeloze vaart te stui ten. De Russische ruimtevaarders Nikolajew en Popowitsj zijn zaterdag bijzonder feestelijk in gehaald in Moskou. Een beeld na de aankomst van Ruslands ruimtetweelingop het Vnuko- vo-vliegveld bij Moskou. Links Nikolajew, in 't midden premier Chroestjow, die zich over het dochtertje Natasja van Popo witsj had ontfermd en Pavel Popowitsj zelf. Stenen Even verderop stonden spoormen- sen gereed met grote stenen, die zij naar de ruiten van de bestuurders cabine slingerden. Een ruit werd ver- rijzeld, maar de bestuurder reageerde ook toen niet. Men kreeg bange ver moedens over hetgeen de bestuurder I was overkomen. Angstie vroegen vele Mgr. Blessing everleden In de Heilig Hartkliniek te Neer- polt in België is overleden mgr. F. M. Blessing, oud-apostolisch vicaris te Bondo in de Kongo. Hij is 75 jaar geuorden. LAGERE TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen. Overwegend matige naar zuidwest tot west ruimende wind. Minder koude nacht, maar lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). STRAND VERWACHTING Oceaan front passeert komende nacht of morgenochtend ons land met plaatselijk een bui. Morgen in de loop van de dag weer opklaringen. Matige zuidwestelijke wind. Iets koeler. In de middag 19 tot 20 gra den. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: perioden van zon nig strandweer, maar iets koeler dan vandaag. 21 AUGUSTUS Zon op: 5.32 uur; onder: 19.53 uur. Maan op: 22.55 uur: onder: 12.42 u. Hoogwater te Katwijk te 7.05 en '9.32 uur. Laagwater te 3.05 en 15.19 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina'» (Vano nze A'damse correspondent) Frits Kirihio, de in Leiden stude rende Papoea-student over wiens contacten met Indonesië veel te doen is geweest, vertrekt donderdag a.s. naar Djakarta om de Indonesische regering te adviseren over de bezet ting van bestuursposten in Nieuw- Guinea, die op 1 mei 1963 worden overgedragen. De heer Kirihio was tijdens de be sprekingen rond het Nieuw-Guinea- akkoord in zijn kwaliteit van be stuurslid van de Partai Nasional (Parna) adviseur van de Indonesi sche minister van Buitenlandse Za ken, Socbandrio. Hij was de enige van de dit weekeinde uit de Verenig de Staten op Schiphol teruggekeerde onderhandelaars en adviseurs, die met een stralend gezicht kon zeggen, dat hü „zeer verheugd" cn „erg ge lukkig" was met de overeenkomst. De Papoea-student zei te beschik ken over gedetailleerde gegevens over Parna-leden. die in aanmerking ko men voor bestuursfuncties. „Wij wer den in juni reeds door de Indonesi sche regering uitgenodigd hierin te adviseren. Eenzelfde uitnodiging is gedaan aan een twintigtal andere po litieke en kerkelijke groeperingen in Nieuw-Guinea. maar die hebben voor zover ik weet niet gereageerd". „Land verrader Het is duidelijk, dat de Parna door het afvaardigen van Kirihio bin nenkort gevolgd door de Papoea's Wajoi en Tokoro naar Djakarta een stevige positie wil veroveren in de machtsstrijd, die in Nieuw-Guinea te verwachten is. Enige uien voor de aankomst van de heer Kirihio werd deze door het eveneens uit Amerika teruggekeerde lid van de Nieuw-Guinearaad Nico- laas Jouwe een „landverrader" ge noemd. De tot voor kort nog rotsvast in het welslagen van de Nederlandse politiek vertrouwende heer Jouwe wenst met Kirihio en de zijnen niets meer te maken te hebben, doch ken nelijk van vele kwaden het beste kie zende, acht hij èen samenwerking met de groep van Silas Papare (de van de Indonesische volksvertegen woordiging deel uitmakende Papoea) niet uitgesloten. „De mensen houden tenminste de belangen van hun land in het oog". Ronduit Frits Kirihio zei ons, dat de heer Jouwe hem in Amerika ook ronduit in het gezicht een landverrader had genoemd. „Toch blijf ik van mening, dat samenwerking met zijn groep mogelijk is. Ik zou het jammer vin den als Jouwe voor Nieuw-Gui nea verloren ging". En de tot voor kort als een „enfant terrible" be schouwde Papoea-student, die men in de nieuwe situatie enige invloed niet kan ontzeggen, liet tenslotte weten: „Wij zouden in de toekomst de Ne derlanders graag houden in bepaalde functies en als adviseurs". De heer Kirihio hoopt zijn studie te zijner tijd buiten Nederland voort te zetten. „Vele studenten hebben het mij kwalijk genomen, dat ik in januari een bezoek aan Djakarta heb gebracht. Het plezier om hier te studeren is daardoor wel wat ver gald". Zowel de Papoea-studemt als de heer Jouwe zei te verwachten, dat er Papoea's zullen zijn, cjie zich tegen de nieuwe situatie in Nieuw-Guinea actief zullen verzetten. Slot pag. 2 spoorfuntionarissen zich af, hoe deze spookrit zou aflopen. Wel waren alle voorzorgsmaatrege len genomen en het baanvak vrij gemaakt, maar een onbemande trein kan op velerlei manier rampen ver oorzaken. Even voorbij het kleine stationnetje Baexem denderde de trein weer over een aantal bom metjes. Voor het eerstvolgende rode sein bracht de bestuurder, die inmiddels wakker was geworden, de goederen trein tot stilstand. Daar kwamen di rect een paar spoormensen bij hem in de wagen en informeerden naar hetgeen de man was overkomen. De bestuurder begreep al deze drukte niet dadelijk. Hij was er zich niet van bewust wat er gebeurd was. Ook de klapsignalen had hij niet gehoord. Geheim Zo liep het avontuur, dat velen 20 minuten lang in angstige spanning hopeloos naar het hoofd had doen grijpen, bijzonder gelukkig af. De leiding van de Nederlandsche Spoorwegen heeft het gebeurde angstvallig geheim weten te houden, tot in het weekeinde deze zaak toch uitlekte. Geen enkele spoorwegin stantie toonde zich bereid nadere in lichtingen te verstrekken. De treinbestuurder bezorgt na zijn taak bij de Spoorwegen ook nog kranten in Maastricht. Was het deze arbeid, die in ruime mate heeft bijgedragen tot een over vermoeidheid van de treinbestuur der? Of waren er andere oorzaken, waardoor de man versuft is geraakt of iets dergelijks. Op deze vragen zul len de bedrijfsmedici van de N.S. eerst na een uitgebreid onderzoek antwoord kunnen geven. Het aanvaarden van nevenbetrek kingen door personeel van N.S. is niet geoorloofd. Wel wordt dit de laatste tyd oogluikend toegelaten. De Russische ruimtevaarders Popowitsj en Nikolajew hebben zaterdagmiddag een triomfale intocht in Moskou gehouden. Nadat zij op het vliegveld door Chroesjtsjow. Mikojan en hun familie leden waren omhelsd, reden zij in met bloemen versierde open auto's naar het Rode Plein. Hefschroefvliegtuigen wierpen boven de stoet verwelkomingspamfletten uit. Honderdduizend mensen hadden zich langs de route geschaard en overal werden bloemen naar de kosmonauten geworpen. Het Rode Plein zag zwart van de i kolajew zaten op het podium, met mensen, toen Popowitsj en Nikola- in hun midden een stralende en jew op het mausoleum van Lenin makende Chroesjtsjow. Van het. geheel werd een foto gemaakt. Nadat de ontvangst bijna drie uur door premier Chroesjtsjow werden gehuldigd. Beiden kregen de titel ,,held van de Sowjet-Unie" en mogen zich voortaan pilootkosmo naut van de Sowjet-Unie" noemen. Behalve andere Russische leiders en familieleden van de twee ruim te-heldenhadden ook Gagarin en Titow op het mausoleum plaats genomen. Chroesjtsjow zei in zijn toespraak onder meer, dat toekomstige ruimte vaarders zich vertrouwd dienen te maken met gezamenlijke ruimtevaar ten en met het overstappen van het ene ruimteschip in het andere. In het Kremlin gaf de regering later een receptie, die door driedui zend personen werd bijgewoond. Pre sident Brezjnew speldde de orden van Lenin en Gouden Ster-medailles op de tunieken van majoor Nikolajew en luitenant-kolonel Popowitsj. Daarna werden de twee ruimtevaarders door hun collega's Gagarin en Titow om helsd. Nikolajew en Popowitsj spraken voor de vuist weg een kort dank woord, waarin zij volk, partij en re gering der Sowjet-Unie dankten voor de hun verleende onderscheidingen en voor de hulp. die zij hadden on dervonden bij het volbrengen van hun taak. Het gezin van Popowitsj en familieleden van de vrygezel Ni- Frits Kirihio. de Leidse Papoea student, die heel wat stof deed opwaaien door zijn reis van enige maanden geleden naar Djakarta, is zaterdag uit New York op Schiphol aangekomen. Hij zal enige dagen in Neder land blijven voor het afhandelen van privé-zaken om vervolgens weer naar Djakarta te reizen. Tijdens de persconferentie op de luchthaven legden Nederlandse persvertegenwoordigers, die kort tevoren de heer Nicolaas Jouwe over Kirihio hadden horen spreken als over ,.een verrader" de student het vuur na aan de j schenen. Hierboven Kirihio in gesprek met een vriend. aan de gang was geweest, werden de twee kosmonauten door een nog steeds breed lachende Chroesjtsjow uit de zaal geleid. Westerse correspondentendie de receptie in het Kremlin bijwoonden, merkten onder de aanwezigen vier glimlachende jongemannen van ge middelde lengte en klaarblykelyk stralende gezondheid op, aan wie bijna evenveel aandacht werd ge schonken als aan de nieuwe „helden van de Sowjet-Unie" Nikolajew en Popowitsj De correspondenten kregen de indruk dat dit de Russische ruim tevaarders nummers vijf, zes, zeven en acht waren. Slot pag. 2 De Amsterdamse politie heeft van nacht omstreeks twee uur op het terrein van het toekomstige Rem- brandtpark aan de Jan Evertsen- straat bij de Orteliuskade het stof felijk overschot van de 55-jarige kantoorbediende J. K. Termohlen uit de Pieter van der Doesstraat gevonden. De identiteit wist men toen nog niet, evenmin als de doodsoorzaak. Wel nam de politie toen reeds aan, dat de man om het leven is ge bracht. Zij grondde deze veronder stelling op het feit, dat een onbe kende tegen middernacht het bu reau Lodewijk van Deysselstraat telefonisch mededeelde, dat er in de Jan Evertsenstraat een vecht- De gevechten die zich begin vorige week op verschillende punten in Noord-Katanga tussen Katangese Marechaussee-eenheden en Kongole se troepen hebben voorgedaan, zyn thans geluwd, zo is in Leopoldstad vernomen. De ongeveer 350 man sterke Ka tangese marechaussee heeft de Kon golese troepen uit enkele stellingen ten zuiden van Albertstad verdreven. De Verenigde Naties souden voor bereidingen treffen om haar troepen in Noord-Katanga te versterken, teneinde de Kongolese militairen al- partij was geweest en dat op de genoemde plaats een lichaam lag. Onmiddellijk ging de politie naar de aangegeven plaats. Kort daarop werd de wachtcommandant opnieuw opgebeld: uw mannen zoeken aan de verkeerde kant van de dijk. An derhalf uur later werd het ont zielde lichaam gevonden in een sloot op enige meters van het trot toir. De sectie heeft uitgewezen, dat de man gewurgd is. In aanwezigheid van de officier van Justitie mr. W. Tonckens en on der leiding van het hoofd van de Amsterdamse recherche, commis saris P. A. de Jong wordt een ver der onderzoek ingesteld. Daarbij wordt o.a. gebruik gemaakt van de speurhond Sies van opperwacht meester S. Wagemaker uit Weesp. Wat de laatste jaren voor vrijwel niemand, behalve misschien een enkel staatshoofd, mogelyk was, is zaterdagmiddag mogelyk gebleken voor mevrouw Reeser, echtgenote van schout by nacht L. H. Reeser. commandant van de strijdkrachten op Nieuw-Guinea, toen zij met een KLM-vliegtuig uit Nieuw-Guinea op Schiphol terugkeerde. Hoewel alle op Schiphol aankomende passagiers de douane moeten pas seren voor zy het vliegveld kunnen verlaten en hoewel passagiers van machines uit het Verre Oosten steeds naar een quarantaine afde ling worden geleid, waar zy vacci natiebiljetten moeten tonen (veilig heidsmaatregel tegen de gevreesde pokkenziekte) stond voor mevrouw Reeser bij de DC-8 een personen auto gereed, waarin zij onmiddellijk van het vliegveld wegreed. Journa listen en persfotografen werden door leden van de luchthaven- politie op een afstand gehouden. Later verklaarde een vertegenwoor diger van de luchthaven, dat dit alles was geschied op speciaal ver zoek van schout bij nacht Reeser. Dat de persfotografen geen foto hadden mogen maken werd toege schreven aan een misverstand. De luchthavenpolitie had het verzoek van mevr. Reeser. dat zij geen con tact met de pers wenste te hebben volgens deze vertegenwoordiger van de luchthaven foutief geïnterpre teerd. daar te helpen bij „het verhinderen van eventuele nieuwe Katangese ge- biedsschendingen". De Kongolese minister van Bin nenlandse Zaken, Kamltatoe, heeft zaterdag op een persconferentie in Leopoldstad onder meer verklaard „Het Kongolese leger is niet van plan een offensief te ondernemen". Hij maakte echter wel duidelijk dat de centrale Kongolese regering haar troepen in Noord-Katanga wil hand heven. Kamitatoe beschuldigde Groot- Brittannië en België ervan de Ka tangese aanvallen op de troepen van het centrale Kongolese leger in Noord-Xatanga goed te keuren. Uit het Leidsch Dagblad van 20 Aug. 1802: Dc Gemeenteraad van Deventer heeft besloten om vanaf 1 Jan. a.s. het gaz aan particulieren te leveren tegen 14 cents per kub. el. Zondag 11. overleed te Alk maar de heer Mr. J. A. Klup pelt, president van de arron- dissements rechtbank aldaar en o.a. lid van de Maatsch. van letterkunde te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1