Conny van den Les Guaranis: warmbloedige muziek uit Zuid-Amerika .liedje moet inhoud hebben9 Mickey Rooney: berooid man met huis van 75.000 dollar Opgericht 1 maart 1860 gllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllM Conny van den Bos (25) beschouwt zichzelf nog min of meer als een beginnelinge in het vak. „Ik loop ook nog pas drie jaar mee9*, zegt ze zelf bijna verontschuldigend. Dat neemt niet weg, dat ze in die tijd al veel heeft gezongen. In talloze Nederlandse zalen. Voor de radio. Voor de televisiecamera's. En in de studio's van haar grammofoonplatenmaatschappij. Daarbij heeft ze haar oren en ogen goed de kost gegeven. Ze heeft heel wat geleerd. Maar ze vindt zelf, dat ze nog veel meer te leren heeft Ze komt er rond voor uit. In een gesprek uit ze zich vlot en vrij. Het kost ons be slist geen moeite haar aan het praten te krijgen, wanneer wij tegenover haar zitten in het hoge woninkje in Amers- foorts enige torenflat aan de Lambertus Heinricsstraat. Ze is een charmante verschijning. Lang en slank, met bruine haren en groene ogen. Een gezellige gastvrouw. Een intelligente gesprekspartner. Briefjes naar omroepverenigin gen bleven onbeantwoord. En men weet, hoe het gaat bij succesvolle audities of wedstrij den. Dan schijnt er altijd wel een of andere mijnheer te zijn, die belooft, dat hy voor een intro ductie bij de radio zal zorgen. „Je knikt dan enthousiast. Je bent blij. En je wacht verder ver geefsmerkt Conny laconiek op. Op de band Daarom had ze er eerlijk ge zegd niet zoveel fiducie meer in, toen er drie jaar geleden een bandrecorderwedstrijd in Amers foort werd gehouden. Maar haar man hield aan: „Je moest het toch maar weer eens proberen". Conny gaf toe. In hun huiskamer Met hart en ziel Ze mag zichzelf dan nog als een beginnelinge zien, dat be lemmert hadr niet hart en ziel aan haar werk verpand te heb ben. „Het intrigeert mij. Ik vind het heerlijk. Ik zou het niet graag missen", bekent ze. En hoe denkt haar man er over? „Ach, in het begin had hij vanzelfsprekend wel bezwaren Vergeet niet, dat zo'n optre dende vrouw, die vaak en lang weg is, heel wat opofferingen vraagt. Toen het succes kwam, hebben we het dan ook samen grondig bekeken. Moest ik stoppen of zou ik doorgaan? Als je eenmaal goed op gang bent en je bouwt aan een car rière, kan en wil je er toch niet ineens mee ophouden. Maar ik ben doorgegaan en nu zou hij het mij niet meer willen af nemen. Bovendien, het groeit allemaal nogal geleidelijk. Je raakt er aan gezoend". En we mogen daarbij niet ver geten, dat Conny's man zelf standig etaleur-decorateur me de „schuld" draagt aan haar car rière. Want wellicht was het nooit zover gekomen als hij haar drie jaar geleden niet had overge haald om deel te nemen aan een zangwedstrijd in Amersfoort. Vaak tevoren Of ja, daarvóór had ze vaak genoeg gezongen. In het koortje van de Haagse hbs, die ze met goed gevolg heeft doorlopen. Op feestavondjes van de scoo terclub, waarvan ze een enthou siast lid is geweest. En met wisselend succes op an dere concoursen. Ze kreeg naar aanleiding daarvan wel aanbie ding, maar alleen voor dancings. En daarin wilde Conny Hollestelle zoals ze toen nog heette be slist niet aan een loopbaan als zangeres beginnen. Ze wilde wél zingen. Wat graag zelfs, want ze vond het heerlijk. Maar ze wist niet, welke wegen ze moest bewandelen om een goed begin te vinden. iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Monegasken hielden Gracia van filmen af Prinses Gracia van Monaco heeft in een interview gezegd, dat ze besloot van een comeback als filmactrice af te zien, omdat haar onderdanen ertegen in verzet kwamen. Aanvankelijk was als reden opgegeven, dat regisseur Alfred Hitchcock van Grace Kelly als „Marnic" had afgezien, omdat hij geen kans zag de film te maken in de zo mervakantie van de Prinses. „Nee dat was natuurlijk niet de enige reden", gaf de prinses toe. „Het denkbeeld van een terugkeer naar de film viel bfj mijn on derdanen niet in goede aarde. Ze vonden, dat het niet strookte met mjjn waardigheid als Prin ses. Ik was verbaasd over deze reactie. Ze had grote invloed op mijn besluit, want mijn eerste plichten liggen in Monaco. Ik had gemeend, dat de Hitchcock film gemakkelijk en plezierig zou zijn, maar zo eenvoudig was het niet". De Prinses gaf te verstaan, dat een terugkeer op het witte doek niet waarschijnlijk was. Ze zei: „Ik zou graag acteren, maar het kan niet. En wanneer iets niet mogelijk is, waarom er dan op terug te komen? Ik heb ver plichtingen als Prinses cn als moeder. Men kan niet alles aanpakken. Prinses Gracia ont kende met nadruk, dat ze erin had toegestemd Jeanne d'Arc te spelen in een Italiaanse film. „Ik heb nooit voorstellen uit Italië gehad. Amerikaanse wel, Italiaanse niet," zei ze. De Prinses gaf te kennen, dat het tijdstip waarop over een terug keer onder Hitchcock was ge sproken, ongelukkig gekozen was. Het vorstendom verkeerde immers in de positie zjjn voor naamste bestaansrecht te ver liezen, doordat Frankrijk eiste, dat het voordelige belastingstel sel zou worden gewijzigd, waar door de personen en firma's die zich om aan het Franse minis terie van financiën te ontko men, in Monaco hadden geves tigd, alsnog zouden worden be last naar Franse maatstaven. „Maar voor een comeback zal zich geloof ik nooit een gelukkig tjjds'ip voordoen," aldus Prin ses Gracia. werd een bandje gemaakt. Zeker niet onder ideale omstandigheden dus. Maar merkwaardig genoeg gaf toch juist dit bandje de door slag. Weer was er een mynheer, die zei: „Ik breng jou voor de radio". Weer gingen er maanden voor- by zonder enig bericht. De hoop was eigenlyk al ver vlogen in het Amersfoortse flatje, toen een briefje van de KRO kwam. Conny kreeg een auditie voor Springplank. Toen ging het heel snel. Twee weken later stond ze in een uitzending. Nog eens twee weken later by de Spring plank-favorieten. Een korte tyd daarop bij het Cascade-Orkest van Johnny Ombach. Toen kwam Knokke vorig jaar. Het nu langzamerhand veel om streden concours in de Belgische badplaats, waar een artiest slechts éénmaal mag optreden. De Ne derlandse ploeg, waarvan Conny toen deel uitmaakte, gooide als geheel geen hoge ogen. Maar voor Conny was het schot in de roos. Haar optreden viel bijzonder in de smaak. Het bezorgde haar veel publiciteit en het betekende een grote stap voorwaarts. In de lift De eerste hindernis was geno men. Het bleek de moeilijkste. Spoedig toonden andere omroep verenigingen belangstelling. Een platenmaatschappij maakte haar opwachting. En op de planken werd Conny van den Bos een graag geziene en gehoorde gast. Conny van den Bos met haar donkere, wat gevoileerde stem zat in de lift, die snel omhoog schoot. Ze heeft steeds op free-lance ba sis gewerkt. Dat bevalt haar nog altijd voortreffelijk. „Ik kan nu afsluiten, wat ik wil. Ik heb ook een gezin mijn dochtertje Karin is drie jaar waaraan ik aandacht moet beste den. Als ik een dagje wil vry houden, kan ik dat nu", zegt ze. Ze houdt van dit tweeslachtig leventje. Overdag de huisvrouw in de beslommeringen van het gezin, 's avonds de artieste in het volle licht van de schijnwerpers. En daarbij heeft ze het hart aan de lichte muze verpand. Niet, omdat ze niet van andere muziek houdt. Integendeel. Maar ze heeft de lichte muziek als haar enig werk terrein gekozen en ze is er geluk kig mee. „Het is niet fair en niet juist het met iets anders te ver gelijken. Iedere vergelijking in dat opzicht gaat mank. Het is een vak apart. Ik zou echt geen klassiek geschoolde stem willen hebben. Dan zou ik teveel gaan zingen. Dat wil ik niet. Ik wil wat „zeggen". Wat „vertellen". Op myn eigen manier. Dat wil weer niet zeggen, dat ik geen zangles neem. Ik ben al jaren bij Bep Ogterop. Maar alleen om myn stem, zoals die nu is, zo goed mogelyk te gebruiken. Bep Ogterop zou mijn stem niet willen veranderen. Dat zou je persoonlijkheid verliezen, zegt ze". Chanson Conny van den Bos tijdens het gesprek. Conny's voorkeur gaat uit naar het Franse chanson. Haar grote ogen glanzen als ze spreekt over Juliette Greco, Philippe Clay, Jacques Brei en de andere mees- sters van dit zeer byzondere genre Ze verheugt zich er intens over, dat het chanson steeds meer ter rein wint in ons land, vooral doordat die grote sterren door „Domino" kans krygen op het Ne derlandse televisiescherm te ver schijnen. Maar dat alles impli ceert niet, dat Conny afkerig zou zyn van het Nederlandse lied. Be slist niet. Maar het moet wel aan bepaalde voorwaarden voldoen, qua inhoud en melodie. „Ik wil een prettige melodie en een bruikbare tekst. Die be hoeft niet hoogdravend te zijn. Maar hij moet toch enige inhoud hebben. Je moet zo'n tekst toch kunnen beleven. Op een grammo foonplaat kan je van alles doen. Maar op het toneel wordt er meer verlangd. Daar moet je iets te zeggen hebben. Geen hol en leeg geschreeuw. Ik heb die „artiesten" gezien, die hun populariteit aan een of meer platen te danken hadden, maar op het toneel „om te huilen" waren. Ik breng myn liedjes op voordracht. Zoals ik toch ook met een bepaalde in tonatie praat'. Dat hebben wij goed kunnen beluisteren. Op ons gemak, want Conny had volop tijd voor ons. „Ik vind zulke gesprekjes al- tyd wel leuk. Ik heb er nog geen onplezierige ervaringen mee opge daan, al is het wel eens moeilijk jezelf te herkennen in die ge schreven portretten, die ze soms ophangen". Bovendien, het is nu de stille tijd. Ze had voor 's avonds geen afspraak. „Het is in de zomermaanden nu eenmaal nooit zo druk. Een enkele openluchtvoorstelling, maar die wordt meestal toch af gelast. Over een maqndje is het weer anders. Vroeg weg, laat te rug. En iedere keer meer hopen, dat mijn man op tijd thuis is. Want we moeten nog samen met ons autootje doen". Wensen Sinds Los Paraguayos in 1955 met ..Malaguêna" muziekminnend Europa en- thousiast maakten voor de welluidende ro- T mantiek van Latijns-Amerika. zijn van een gestaag uitbreidend aantal (al dan niet pseudo-) Zuidamerikaanse trio's, kwartet ten en kwintetten platen uitgebracht. In die bonte veelheid onderscheiden zich Les Guaranis door hun spontane speeltrant en warme muzikaliteit. Les Guaranis brengen ongecompliceerde, meestal folkloristische muziek. Zij spelen uitstekend, zingen alleraardigst en laten stijlfoefjes achterwege. Barclay heeft een e.p.-tje van hen uitgebracht met o.a. het bekende „Moliendo café" en enkele folkloris tische nummers. band die verder een pittige ..Wol verine blues" laat horen (Omega». De uit Duitsland geïmporteerde Schlager .Heisser Sand" is dank zy Anneke Grönloh ook in ons land een topper geworden. Annekes pakkende vertolking van „Bran dend zand" is samen met het zoetromantische 'Trommels van Bahia" op een Philips-single uit gebracht. Een ander Philips-plaat- je laat ons Anneke horen in twee Maleise liedjes die door Ger van Leeuwen zyn gemoderniseerd: „Bengawan solo" en „Boeroeng kaka". Les Djinns. Dat is de naam van een groot Parijs' meisjeskoor, dat in Frankrijk zelf erg populair is en ook in het buitenland middels de grammofoonplaat steeds meer bekendheid krygt. Les Djinns zijn de tegenhangertjes van de Wiener Sangerknaben, al hebben zv haar vocale capaciteiten, die waarlijk niet gering zijn, in dienst, gesteld van de meer populaire muziek. Dp een e.p.-tje van Du- cretet Thomson zingen zij compo sities van Trenet, Aznavour en Becaud, w.o. „Pilou pilou-hé". Een Amerikaanse vocalgroup met een geheel eigen, ietwat paro diërende stijl vormen The Mar cels, die nu in „My Melancholy baby" hun (vooral aan de „basso profundo" te danken) succes met „Blue moon" lichtelyk op de hak nemen. Aan de andere kant van dit plezierige PYE-plaatje hoort u „Really need your love". Daisy Bell, achter welk Engels pseudoniem een zangeres van Zwolse afkomst schuilgaat, zingt in onvervalst Nederlands „Iwan Iwanowitch" en „Charlie" (Ar- tone). Wie een dixieland-bewer- king van Iwan prefereert, kan terecht bij The Beale Street Se ven, een voortreffelijke dixieland - Anneke Grönloh, die met „Bran dend Zand" in de roos schoot. „Ik hou van het leven" zingen The Spotlights en wy houden wel van de verfrissende wyze waarop dit meisjestrio het leven van de zonnige kant bezien. Zwakker van tekst is ,3innen in", maar de pittige melodie maakt veel goed (Tivoli). Het e.p.-tje „Young at heart" laat The Ray Conniff Singers ho ren in vier oude bekende: „Re member", „Dancing with tears in my eyes", „Ma, he's making eyes at me" en „I'll see you in my dreams". De naam Ray Conniff is een synoniem geworden voor ontspannen, opgecompliceerde koorzang die gemakkelijk in het gehoor ligt. De arrangementen zijn even eenvoudig als verzorgd (Philips). Gepolijste zang laten The Bel- inonts horen in Smoke from your cigarette" en „Tell me why (CNR). The Cousins hebben van „When the Saints come marchin' in" een twist gemaakt die natuur lijk „When the Cousins come twistin" in" is gedoopt; aan de andere kant het grappige „Hey Mae!" (Palette). Van Paul Anka is een single op de markt ge bracht met „L'd never find ano ther you" en het door hemzelf ge componeerde „Uh huh" (ABC Paramount). Twee jeugdige Amerikaanse popsingers die na hun jongste successen in de running proberen te blijven, zijn Brian Hyland en Eddie Hodges. Brian doet dat met „Sealed with a kiss" en „Summe job" (ABC Paramount) en Eddii met „I make believe you" en he" in Amerika populaire „Girls, girls, girls" (Cadence). Het had maar weinig gescheeld of Conny was enkele weken op stap gegaan. Met Rudi Carrell naar Nieuw-Guinea. Alles leek in kannen en kruiken te komen, toen haar moeder ziek werd. Die kon dus niet op Conny's dochtertje passen en toen ging de trip niet door. En of het later nog eens zal kunnen gebeuren is onge acht de politieke ontwikkelingen 'n grote vraag. Want voor het winterseizoen staan er alweer heel wat afspraakjes in haar agenda. Voor avondjes, radio-uitzendingen en wellicht televisie. Steeds wat anders. „Kortgeleden heb ik toeval lig meegewerkt aan een revuetje in Breda. Geen grote, maar het was toch een erg leuke ervaring. Ik moet zeggen, het is mij bijzon der goed bevallen. Misschien zou ik het wel eens aardig vinden om net als Corrie Brokken bij een revue te gaan werken. Om deel uit te maken van een groter Conny van den Bos bij het schil derij, dat haar man eens van haar maakte. Dat was voor haar huwelijk. „Hij had wel met schilderen willen doorgaan, maar hij zag er niet voldoende brood in". geheel en af en toe in verschillen de kostuums het toneel te kunnen opstappen", vertelt ze. .,En weet u, wat ik ook graag zou willen? Eigenlijk durf ik het niet te vertellen. Het is zo'n beetje een modegril geworden. Maar toch zou ik ook in een mu sical willen werken. In een rol letje. Eens wat meer doen dan alleen maar je stem gebruiken. Kijk, ik weet nu zo langzamer hand wel. wat ik moet doen. Als je pas in het vak bent, sta je er een beetje vreemd tegenover, maar nu weet ik heus wel, hoe ik mij op het toneel moet gedragen. Ik heb oren en ogen steeds wijd open gehad en dan steek je ter loops genoeg op. Maar op een ge geven moment wil je dan ook wei eens iets anders. Daarom zou ik graag bij een musical willen. Ik zeg niet, dat ik het zou kunnen, maar 't lijkt mij leuk. Bovendien, en dat zou ik ook belangrijk vin den, je wordt dan eens goed en verantwoord geregisseerd. Ik wil niet zeggen, dat ik „self-made" ben, maar tot nu toe gebeurde dat alleen maar te hooi en te gras. Destijds voor Knokke wat. Bij de televisie wat. Maar het lykt mij goed om eens een tijdje onder een vaste regisseur te werken". Een heel nuchtere opmerking onderbreekt dan plotseling ons gesprek. „Excuseert u mij even, ik moet naar de andijvie kijken". Het doet ons op onze horloge kijken. Het loopt tegen etenstijd. Daarom maken we snel een einde aan het prettige gesprek. De tijd voor het zangeresje is weer voor bij. de taak van de huisvrouw staat te wachten De Amerikaanse filmster Mic key Rooney, die in de loop der jaren aan zijn rollen in Holly- woodprodukties meer dan 12 miljoen dollar heeft verdiend, heeft tijdens een gerechtelijk vooronderzoek naar aanleiding van een dreigend faillissement te Los Angeles verklaard, dat hij slechts 500 dollar bezit en 1)8^.91^ dollar belastitig- en speel schulden en achterstallige ali mentatiesommen moet voldoen. Rooney hoopt zijn autobiogia- fie binnenkort uit te geven en daarmee een grote som gelds te verdienen. In 1960 hebben vier rechts kundige adviseurs een N.V. op gericht, die zijn belangen behar tigt. Deze onderneming, „Bar- broogenaamd, kocht een huis aan voor 75.000 dollar, waar de acteur met zijn vijfde echtgenote en kinderen woont, betaalt hem 1.000 dollar per week en regelt de geleidelijke afbetaling van zijn schulden. Rooney moet aan twee van zijn voormalige echtgenoten nog meer dan 20.000 dollar aan ach terstallige alimentatie ter hand stéllen. Hij vertelde het hof te Los Angeles, dat zijn huidige vrouw twee bedienden heeft, die eveneens door de N.V. werden betaald. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllil

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9