Betere beoordeling der conjunctuur der V.S. ha Fanta...'t smaakt fantastisch Gunstige cijfers Kon. Olie zonder effect Het gaat slecht in rundveesector de Kerkdiensten Leiden en omgeving KAMSTEEG'S Italiaanse fabriek staakt de levering aan kruideniersbedrijf Stijging van het kostenpeil Schoolboeken Zanclvlict's Nieuwe fase in koelkastenoorlogJ LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 1« AUGUSTUS 1962 (Van onze financiële medewerker) Dat het smadelijk verloop van de Nieuw-Guinea-kwestie in Washington op de Amsterdamse beurs geen Reining van enige betekenis heeft veroorzaakt afgezien dan van enige beweging in Indonesische fondsen is wel begrijpelijk. Dat Nieuw-Guinea voor ons land verloren is, heeft men *ich reeds lang gerealiseerd cn de financiële consequenties van de overdracht aan Indonesië ,zijn niet van zodanige betekenis dat men zich daarover erg druk moet maken. We-hebben op dat punt voor heter vuren gestaan. Men denke aan de miljardenverliezen, welke Nederland bij de overdracht van Nederlandsch-Indië heeft geleden en die we in tien jaar ruimschoots te boven zijn gekomen. '0 Opmerkelijker Is dat de Amster damse beurs en ook die van New ïork zich tot dusver niet veel van V |e nieuwe spanningen rond Berlijn beeft aangetrokken. Men kan er uit concluderen dat we gedurende de laatste jaren tegen die spannin gen zyn gehard en op dat punt niet neer zo gauw ons evenwicht ver- Di Üezen. Men kan er ook uit afleiden dat de effectenbeurzen na de vrij tcherpe koersdaling, welke sinds de eerste maanden van dit jaar heeft plaats gehad, grotere weerstand to nen als gevolg van de overtuiging dat het koerspeil niet incongruent is aan de economische toestand zoals lfljmen die thans ziet. Betere hansen in Amerika De Amerikaanse markt is deze week bij toenemende omzetten een opgaande richting ingeslagen. Nu rooreerst van belastingverlaging geen aprake zal zijn, blijkt men in de V.S. geheigd daaruit voor de eco nomie de gevolgtrekking te niaken dat er meer kans is op 'n verbetering dan op een achteruitgang. Een feit Is dat er in die richting symptomen rijn. De Industriële produktie blijft rich op een hoog peil bewegen, zome de het particulier verbruik. In de automobielindustrie ligt het produktiecijfer belangrijk boven dat fivan een jaar geleden en zelfs de 9 itaalproduktie beweegt zich in op- jaande lijn. In het tweede kwartaal [boekten 478 ondernemingen 'n winst die 15 J,2 pet. groter was dan in die leriode van 1961. nadat het eerste ;wartaal een stijging van 28 pet. heeft getoond. Toen betrof de ver- elijking echter een recessieperiode De vooruitgang in 't tweede trimes ter wordt daarom als zeer bevredi gend beschouwd en tevens als een aanwijzing dat ook het lopende kwar taal niet zal tegenvallen. Het wordt voorts bemoedigend ge acht dat de Amerikaanse export toe- peemt en de betalingsbalans in het - tweede kwartaal od jaarbasis geen groter tekort dan ca. 1 miljard dollar fneeft doen zien, terwyl dit in het terstehalfjaar op jaarbasis 1 mil jard dollar bedroeg tegen 2 1 j miljard -Jdollar in die periode van 1961. Duitsland zwakker Wat Europa betreft houdt de eco nomische expansie in Frankrijk aan fn komen er ook uit Engeland betere berichten, met name over de staal- ïdustrie, die na een scherpe inzin king een herstel toont. In West- Duitsland meent men tekenen te zien van een zwakkere conjunctuur, die 'in een teruggang van de export, een stijging van de importen toe nemende overheidsuitgaven demon streert. maar die men, zoals uit de revaluatie van maart 1961 is geble ken, gewenst heeft om de spannin gen van de hoogconjunctuur te bre ken. Ook in West-Duitsland houdt het gebrek aan personeel aan, het geen met een tendens naar verdere loonstijging gepaard gaat, nadat de ze de laatste twee jaar reeds ca. 25 pet. heeft bedragen. Toch ziet de Deutsche Bundesbank in de sterke consumptieve vraag, de volledige werkgelegenheid en de hogere lonen ook lichtpunten. Niettemin hebben de effectenkoersen deze week hun laagste punt sinds augustus 1960 be reikt. Toen was het indexcijfer 783 (1953 - 100), begin deze week was het 460. maar sindsdien is ook op de Duitse beurzen de zon doorgebroken. Ongevoeligh eid Blijkt de Amsterdamse beurs voor politieke dreigingen tot dusver vry ongevoelig, ook de conjuctuurgrens van recente datum doen haar niet veel. Dit kan men byv. zeggen van de halfjaarscyfers van de Koninklij ke, die er toch waarlijk niet slecht uitzien. Mogelijk is de koers van de aandelen er al wat'op vooruitgelopen, maar dat de Koninklijke in het twee de kwartaal per aandeel f. 3.63 kon verdienen tegen f. 3.34 in die periode van het vorig jaar en f. 7.22 in het otrste halfjaar tegen f. 6.49 in dat tijdvak van 1961 vraagt naar het oordeel van velen een toch wat ho- fere waardering. In het algemeen vallen de cijfers over het eerste halfjaar, voorzover deze door de ondernemingen worden bekend gemaakt, niet tegen. Zelfs de K.L.M. schijnt het dieptepunt te zijn gepasseerd. Grote en kleine onder nemingen hebben blijkbaar hun con trole op de kostenbewaking verscherpt als een van de middelen om een da ling van de winstmarges tot staan te brengen. Het ziet ernaar uit dat we in ons land aan een verdere stijging van de bedrijfkosten niet kunnen ontko men, maar het is daarbij een we zenlijke troost dat men zulks ook in andere landen niet kan tegengaan «n met name in Duitsland op een veel hoger kostenpeil is gekomen, hetgeen uiteraard de Nederlandse concurrentiepositie vergemakkelijkt. Uit de belangstelling in het buiten land voor de Europoort nu weer van een Zwitsers concern in het Bot- lekgebied blijkt wel dat men daar het loonpeil in ons land voor de vestiging van nieuwe bedrijven nog altijd aantrekkelijk vindt. Statitische vergelijkingen tonen dit trouwens ook aan, hetgeen tot de conclusie noopt dat we hier ten aan zien van de productiviteit nog altijd achterop zijn. Beperking van de in vesteringen is daarom niet zonder bedenking. Op dit punt is er thans in ons land vermoedelijk enige te ruggang in vergelijking met het vo rig jaar. Men kan hier min of meer van een vicieuze cirkel spreken. Min der investeringen wegens de gedaal de winstmarge grotere winstmar ge mogelijk door nieuwe investerin gen. De andere mogelijkheid, nl. die van concentratie en fusie wordt in ons land als bekend niet veronachtzaamd Deze week heeft men weer kunnen lezen dat de V.M.F. (Vereen. Machi nefabrieken) tot samenwerking met Hainje's Carrosseriefabrieken te Hee reveen hebben besloten, waardoor eerstgenoemde een niet of minder rendabel onderdeel van haar bedrijf kan afstoten. Hoewel er thans in verband met de verdere internationalisering van de handel tal van onzekere facto ren zijn en deze hier en daar al thans tijdelijk een ongunstige in vloed op de resultaten zullen uitoefe nen, kan men, gelet op de commer ciële en financiële potenties van het Nederlandse bedrijfsleven, moeilijk aannemen dat het in de „struggle for life" van vandaag en morgen niet zal kunnen meekomen. In de betrekkelijke stabiliteit van het koerspeil op de aandeelenmarkt komt dat vermoedelijk ook tot uit drukking. (Advertentie) voor H.B.S. M.M.S. LYCEUM GYMNASIUM AMBACHTSSCHOOL, enz. BOEK- EN KANTOORHANDEL HAARLEMMERSTR. 117A, LEIDEN TELEFOON 20421 Vijf Amerikanen en een Philip- pijn die door troepen van de commu nistisch gezinde Pathet Lao-beweging in Laos waren gevangengenomen, zijn gisteren in de Laotlaanse hoofdstad aan Amerikaanse autoriteiten overge leverd. De zes mannen, die er mager maar monter uitzagen, zijn 15 tot '20 maanden gevangenen van de Pathet Lao geweest. Nog twee Pathet-Lao- gevangenen, gewonde Thallandse mti-ï- talren, zijn onder de hoede van Lao tlaanse regeringsfunctionarissen ge steld. De Zweedse medische raad heeft toeetemming gegeven voor toepassing van abortus op de Amerikaanse me vrouw Finkblne om de mogelijkheid uit te sluiten dat zij tengevolge van het gebruik van Thalidomide een mis vormde baby krijgt. Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) Het is bepaald niet prettig om week in week uit te moeten schrijven dat het niet best gaat in de veehan del, doch het is nog erger om te moe ten vertellen dat het bepaald slecht gaat. En zo was het in feite in de gehele rundveesector in de afgelopen week. Het aanbod was wel wat ruimer doch de boeren toonden zich voor het gebruiksvee, zowel voor het ma gere vee voor de naweiöery, maar matig geïnteresseerd. De prijzen zyn dan ook sedert het voorjaar zeer aanzienlijk gedaald. We menen dat dit voor de mindere klassen gemiddeld wel f. 125 tot f. 150 per stuk kan bedragen. De handelaren lijden dan ook grote Zondag 19 augustus Lelden Herv. Gem., Pieterskerk: 10 uur ds. J. A. Eekhof. Hooglandse kerk: 8.30 uur ds. J. A. Eekhof10.30 uur dr. P. L. Schoon- heim. Marekerk: 10.30 uur ds. J. M. D. van den Berg; 7 uur prof. dr. H. Berkhof, voor ds. Van Achterberg. Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot; 7 uur ds. H. M. Boogert te Aarlander- veen voor ds. Poort. Bethlehemkerk: 10 uur A. G. Huigen, voor ds. Poort. Maranathakerk: 10.30 dhr. H. Dene kamp te Zuidlaren, voor ds. Van Ach terberg. Bevrijdingskerk: 9 uur ds. H. Bouter. Herv. Ulo-school Asserstraat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers. Aula school Marnixstraat: 10 uur dhr. J. Kooy. Ver. van Vrijz. Herv. (Leldse Volks huis): 10.30 uur ds. J. A. Mulder te Naarden. Eglise Wallonne: geen dienst. Acad. Ziekenhuis: 10 uur ds. J. Maaskant. Diaconessenhuls: 10.30 uur ds. J. de Wit. Zuiderkerk: 3 uur Kerkdienst voor doven. Geref. Kerk. Zuiderkerk: 10.30 uur ds. De Boer; 5 uur ds. P. C. Meyer te Valthermond. Petrakerk. Surlnamestraat; 10 uur dr Westerink; 5 uur dr. Rothuizen. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Rothui zen; 5 uur ds. Maaskant. Maranathakerk: 9 uur ds. Maaskant; 5 uur ds. Heule. Bevrijdingskerk. Aerant Bruunstraat: 10.30 uur ds. Heule; 5 uur dr. Weste rink. Groenhoven: 10 uur ds. P. C. Meyer. Chr. Geref. Kerk (ln Geref. Kerk Lammenschansweg)9 en 3 uur dr. Velema. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst (donderdag 7.30 uur ds. C. Molenaar). Evang. Chr. Gemeenschap (Middel stegracht 3)10 en 5 uur dhr. Dlkkes. Baptistengem.: 10 en 5.30 uur dhr. J. de Looy te Alphen a/d Rijn (vrij dag 8 uur bidstond). Doopsgez. Gem.: 10.30 uur (zie Ver. van Vrijz. Herv.). Evang. Luth. Gem.: 10.15 uur ds. H, J. A. Haan. Rem. Gem.: 10.30 uur (zie Ver. van Vrijz. Herv.). Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Oud Kath. Kerk (Zw. singel 50) 9.45 uur Hoogmis. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Leger des Heils: 10 uur heiligings samenkomst; 6 45 uur openluchtsa menkomst Gangetje; 7.30 uur verlos singssamenkomst o.l.v. kapt. H. Wle- linga uit Den Haag. Nieuwe Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.45 en 4 uur dienst (donderdag 7.45 uur id.). Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. M. H. Boogert; 6 uur dhr. L. de Graaf. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Keuning te Veenen- daal. Alphen aan den Rijn Herv. Gem., Jullanastraat: 9.30 uur ds. J. H. Bo- gers; 6.30 uur ds.Joh. Cats te Twello. Aula Irrunanuelschool. A. van Buren- laan: 9.30 uur ds. M. Hanemaaijer. Gebouw Jonathan: 9.30 uur ds. P. A. Lefeber. Kapel Gouwsluis: 6.30 uur ds P. A. Lefeber. Kapel Hooftstraat: 9 uur dhr K. Prinsen te Amsterdam; 7 15 uur ds. H. Harkema te Zeist; Oudshoornse- weg: 10 uur ds. G. Cadee. Martha- Stlchting: 10.30 uur ds. G. Moen. Ge ref Kerk. Maranathakerk, Raadhuis straat: 10 uur ds. C. Glaubltz te De venter; 6.30 uur ds. K. H. Schuring. Salvatorlkerk, W. de Zwijgerlaan: 10 uur ds. K. H. Schuring; 6 uur ds. C. Glaubltz. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk (Vrilgem.): 9 en 5 uur ds. Godschalk te Utrecht. Chr. Geref. Kerk. Jeruzalemkerk. Grij- pensteinstraat: 9 30 en 5 uur ds R. Kok. Oud Geref. Gem.. Van Mander- sloostraat: 9.30 en 4 uur leesdienst. Rem. Geref Gem., Van Mandersloostr.: 7 uur ds. G. Cadée Baptistengem.. IJs- clubgebouw: 10 uur Eredienst; 6.30 uur ds. M. Cohen. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. A. S. Laurense (H.D.); 6 uur dhr. Henzen te Lelden. Geref. Gem 9.30 en 6 uur leesdienst (maandag 7.30 uur kand. Harlnck te Goes). Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur dr. C. Graafland te Woerden; 6.30 uur ds. J. Voordouw te Katwijk. Nieuwer- brug: 6.30 uur dr. C. Graafland te Woerden. Herv. Evang.: 10.30 uur dr. H. J. Honders te Sassenheim. Geref. Kerk: 10 en 6 30 uur ds. L. Loosman. Nleuwerbrug: 9.30 en 6 30 uur ds. C. J. Tissink. Geref. Kerk (vrijgem.)10.30 en 3 uur ds. L. Godschalk te Min- nertsga. Geref. Gem.: 10 en 6 uur lees dienst (dinsdag 7 uur ds. A. Kok te Leerdam). Ev. Luth. Gem 9 uur ds. A. Jense. Ev. Kring: 10 uur Eredienst; 7 uur dhr. Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur d6. W. L. Heijmans; 6.30 uur ds. Enkelaar te Sluipwijk. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Kwast te Ruiner- wold. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Ver. van Vrijz. Herv.: 10 uur ln de Rem. Kerk. Hazerswoude Herv. Gem. 9.30 u. de heer A. J. Dekker te Alphen aan den Rijn. 6.30 uur da. C. Vos te Gouda Geref. Kerk: 8.30, 10 en 6.30 uur dis. N. W. van de Hout. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer; 7 uur ds. Pettinga. Geref. Kerk: 10 en 5 uur drs. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. P. Versteeg te Wormerveer. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Evangelisatie- samenkomst 3 uur (Gebouw Haven 50) evangelist Esmeyer te Rotterdam. (Donderdagavond 8 uur ln Gebouw Haven 50. ev. Zijlstra uit Gouda). (Maranatha-bijeenkomst ln het Nuts- gebouw, v. d. Endelaan 50. 8 uur ev. Wout Phlllppo, m.m.v. zangkoor). floogmadr Herv. Gem.. 10 uur ds. J. H. de Vree. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem., Dorpskerk: 9.30 uur vie. J. Voordouw: 5 45 uur ds. D. Driebergen te Tange- Alteveer (Jeugddienst) Kapel Nieuwe Duinweg: 9.30 uur ds. D. Driebergen te Tange-Alteveer (H.D.t. Gymnastieklo kaal school Narcisstraat: 10.30 uur ds. H Perdok te Oegstgeest. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. W. Netjes te Stellen dam. Katwijk aan Zee Herv. Gem., Nwe Kerk: 8 30 uur Baddienst, ds. D van Heyst te Ommen. 10 uur ds. Tukker; 6 uur ds A. Groot te Scheveningen (H.D.Oude Kerk: 8 uur Pfarrer H. Kopsch aus Weidenau Sleg; 10 uur D. van Heyst: 6 uur ds. Iz. Boot te Wijn gaarden. Kapel: 10 uur ds. Iz. Boot; 5 uur ds. Tukker. Groen v. Pr .school: 10 uur Eerw. heer F. van Rossum, Godsdienstonderwijzer te Scherpenzeel. Aula Overduln: 10 uur ds. A. van der Most. Zeehospitium: 6.45 uur ds. Erin- ga. Geref. Kerk; 8 en 9.30 uur ds. A. Vos te Wassenaar; 10.45, 5 en 6.30 uur ds. Wilschut te Amsterdam. Chr. Ge ref. Kerk: 10 en 5 uur ds. De Jong. Geref. Kerk (vrijgem.): 8.30 en 3 uur ds. W. G. de Vries te Lelden; 10.30 en 5 uur ds J. R. Wlskerke te Middelburg. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10 en 5 uur lees dienst. Koudekerk aan den Rijn Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10 uur ds. v. d. Berg te Sassenheim; 7 uur ds. Kuiper te Sas senheim. Leimulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers. Pnlël; 7 uur ds. D. H. Gijsbers. Geref. Kerk: 8.30 uur ds. G. W. J. van Bleek te Woubrugge; 2.30 uur kand. J. B. F. van den Brink te Voorburg. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettinga; 7 uur ds. W. Hoekstra te Noordwijk a/Zee. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Geref. Gem.: 10 en 4 uur leesdienst. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10 uur ds. H. J. Mulder te Lel den. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur dhr. K. A. Klelder te Amers foort. Geref. Kerk: 9 uur ds. C. J. Tis sink te Bodegraven; 6.30 uur ds. L. Loosman te Bodegraven. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst der Woords; 2 uur ds. J. Keuning te Veenendaal. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. J. Lin demans te Rotterdam. Nieuw Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. P. van Haas te Den Haag. Bethelkapel: 9.45 uur ds. G. A. Alma te Amsterdam. Pniel: 10 uur ds. M. C. Don. Noordwijk Binnen Herv. Gem.: 10 uur ds. Veenendaal te Hillegom; 7 uur prof. Rasker te Oegstgeest. Ge ref. Kerk9 30 en 5 uur ds. W. Dek ker. Berghstlchtlng11 uur ds. W. Dekker. Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 8.45 uur Duitse dienst; 10 uur ds. W. Hoekstra; 7 uur ds. F. A. Nolle te Oegstgeest. Sole Mlo: 10 uur ds. Ka- man te Arnhem. Geref. Kerk: 9, 10.30 en 5 uur ds. Post te Rijnsburg. Herv. Geref. Evang.: 10 en 3.30 uur ds. R. Hulzlnga te Ouderkerk a/d IJssel. Noordwükerhout Herv Gem.: 9 en 10.30 uur ds. P. Kloek uit Leiden. Oegstgeest Herv. Gem., Groene- of Willibrordkerk: 10 30 uur ds. B. C. Visser. Pauluskerk: 10 uur ds. j. Irik; 7 uur ds. W. J. H. Hubeek Ver. van Vrijz. Herv.. W. de Zwfjgerkerk: 10.30 uur ds W. J. H Hubeek. Geref. Kerk, Mauritslaan: 10 en 7 uur ds. Meijer. Geref. Kerk (vrijgem.), W. de Zwijger- kerk: 8.30 en 3 uur geen opgave ont vangen. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur prof. dr. G. P. Itterson te Utrecht. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. v. d. Bos te Pijnacker. Rem. Geref. Gem.: 10 uur da. Hoogslag te Soeren. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 5 uur ds. C. van der Weele te Ermelo. Rijnsburg Herv Gem. (grote kerk) 9 30 uur ds. M. C. Groenewoud 5 uur dö H. van Gosllga. (Bethelkerk) 9 30 uur ds H. van Gosliga. 5 uur d6. M. C Groenewoud. Geref. Kerk (Rapen burg): 9 30 uur ds. J, C. van Egmond Tholen. 5 uur Ds. P. D. Kuiper te Sas senheim. (Petrakerk) 9.30 uur ds. B. Bouma Noordwijk a. Zee 5 uur ds J. O van Egmond (Maranathakerk). 9.30 uur ds. P. v. d Spek. 5 uur ds. B Bouma. Geref. Kerk (vrijgemaakt). 10 en 5 uur ds. J, Douma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart; 5 uur ds. F. Brouwer te Hillegom. Geref. Kerk: 9 30 uur ds. P. D. Kuiper; 5 uur ds. H. van den Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur kand. Leendertse te Haar lem. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. T. Brulnsma. Ter Aar Herv. Gem 9.30 uur dhr. Baart uit Utrecht; 6.30 uur ds. Lin- denburg. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. N. H. Heyner uit Helnkenszand. Gem.: 10 uur ds. Voorhout Herv. De Jong. Voorschoten Herv. Gem., Dorps kerk: 10 uur ds. Saraber; 7 uur ds. D. Lekkerkerker. Rijndijk: 10 uur ds. A. Lentz te Zeist. Hulp en Heil: 10 uur ds. Tabaksblatt te Den Haag. Geref. Kerk: 9. 10.30 en 5 uur ds. Modderaar. Geref. Kerk (vrijgem.j10 en 5 uur ds. C. van Ommen te Hattum. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur dhr. J. W. Grlsnigt te Rotterdam; 6.30 uur ds. Joh. Verwellus. Wijkge- bouw: 9.30 uur ds. Joh. Verwelius; 6.30 uur ds. D. van de Ent' Braat te Monster. Wet en Evangelie: 9.30 en 7 uur ds. E. H Kalkman. Geref. Ker ken: 9.30 en 6.30 uur ds. P. Boes te Nieuwloosdrecht. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra (Jeugddienst): 7 uur ds. E. Saraber te Voorschoten. Wassenaar Herv. Gem. (Dorps kerk); 10 uur ds. C. P. van Andel te Den Haag; 7 uur drs. H. B. de Roest. (Klevletkerk) 10 uur ds. A H. Helle mens te Den Haag. (Deylerhuis) 10.15 uur ds. H. A. van Loon te Loosduinen. Geref. Kerk (Bloemcamplaan) 10 en 5 uur ds. E. PijLman. ((Zijllaan) 10 en 7 uur ds. Z. C. Versluys te Hoofd dorp. Ned. Prot. Bond: (Lange Kerk- dam) 10 35 uur dB. J. Zuurdeeg Jo hn n nahuis: geen dienst. Soefibewe ging: (Wald. Pyrmomtlaan 6) 11 uur universele eredienst, Herv. Evangelisa tie (Dorpshuis): 10 en 7 uur ds. L. Vroeglndewey te Delft. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6 30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur Eredienst. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. G. W. J. van Bleek te Woubrugge. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. R. Hengstmangers. verliezen. Voor het jonge fokvee was de belangstelling ook maar zeer ma- tig en ook hiervoor zyn de pryzen duiöelyk lager dan in net voorjaar, j Op de' slachtvee-afdeling was de 1 toestand al niet beter. Ook hier was het aanbod vrijwel op alle markten duidelijk groter dan ae vraag, zodat de handel zeer traag en met da lende pryzen verliep. Het meeste slachtvee varieerde in pryzen tussen f. 2.60 en f. 3.- ge middeld per kg. geslacht gewicht. De mooie jonge vleesbeesten rond 20 cent per kg. daarboven, terwijl slechts een enkele uitblinker een hogere prys kon gelden. Veel oudere en soms te veel in het vet uitgegroeide koeien deden nog minder dan f2.60 per kg. boms i. 2.4U De slacnistieren ue- den eveneens een lagere prys. 1. 2.85 - i. a.iO en een pruna zware vleestype f. 3.20 per kg. geslacht ge wicht. De vette kalveren werden nogal ongelijk verhandeld. Het aanbod was niet buitensporig, doch er gaan mo menteel zoais we vorige week reeds meldden, veel levende kalveren naar Italië dat direct van da boer wordt algeleverd. Voor de goedsoortige kwa liteit werd rond f. 2.50 tot f. 2.60 per kg. levend gewicht betaald en voor ae rest in hoofdzaak tussen f. 2.- en f. 2.40 per kg. De nuchtere kalve ren werden by klein aanbod zeer vlot opgenomen. Veelal bestemd voor de niesterij. De geschikte soorten hier voor brachten een extra prys op, doen overigens ueuen oe siacntkai- veren tussen f. 1.30 en f. 1.60 per kg. levend gewicht. De wolveesector gaf een zeer be vredigend beeld te zien. De slacht- lammeren werden voor export vlot opgenomen en de prijzen lagen in hoofdzaak tussen f. 90.- cn l. 110.- per stuk. Vette schapen f. 75.- f. 100.- cn fokschapen tot rond f. 125.- per stuk. Alles uit de wol. De scheerwol doet in de handel tot rond f. 3.50 per kg. De varkenspryzen bleven in de af gelopen week vrywel stabiel. Er schynt weinig uitvoer te zyn. Al leen voor slachtzeugen is de belang stelling voor export opvallend op het moment. Voor net binnenland is het magere vlees gevraagd, doch voor de vettt aelen is de alzei veel te krap om prijs te kunnen maken. Vandaar dat mager varkensvlees in de win kels duur blyft. De paarden voor de slacht wer den bij willige handel vlot opgeno men en styf zo hoog in prys als de vorige week. We noteerden voor de prima jonge paarden tot rond f. 2.60 en iets hoger. Voorts tussen f. 2.20 en f. 3.50 per kg. geslacht gewicht. Slachtveulens f. 2.70 tot f. 2.80 per kg. geslacht gewicht. Werk paarden f. 800 - f. 1100.- Luxe paar den f. 1.000.- f. 1250.- gemiddeld per stuk. Zwanimenlam Herv. Gem.: 10 uur dhr. W. M. Offringa te Alphen aan den Rijn; 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur as. N. Streefkerk te Oldebroek. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. UtCAC SERVICE AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Groen ate lommerrijk Cover is de fles vól vrolijke frisheid. Fanta is koel en kfaar. Fanta ontlokt èen levensbig HAI aan dorstige lippen. Fanta, fantas tisch, voor iedereen! Erkend bottel aar van „FanU' en „Coca-Cola"; Bottel* M.V. - Sebteda» - Tall Ships Race De officiële uitslag van de Tall Ships Race luidt: Klasse 1: 1. „Gorch Fock" van de Westduitse Marine, gecorrigeerde aankomsttijd: woensdag 11.17; 2. „Sorlandet" van de Sorlandets Sei- lende Skoleskibs Institution. Kristi- ansand (Noorwegen), woensdag 22.00. Klasse 2: 1. „Corsaro 2" van de Italiaanse Marine (tevens algeheel winnaar van de race), gecorrigeerde aankomsttijd: dinsdag 23.36; 2. „Wy- vern" van de Croftholmen Yrkess- kole for Sjomenn in Stathelle (Noor wegen), woensdag 08.36; 3. „Uranie" van de Kon. Nederlandse Marine, 10.47; 4. „La belle Poule" van de Ecole Navale in Brest (Fr.), 17.41; 5. Drie Duitse alpinisten werden de Italiaanse Alpen, door een onweer overvallen. Twee van hen werden door de bliksem gedood. „lEtoile" van de Ecole Navale in Brest, 20.37. Klasse 3: 1. „Glenan" van de Cen tre Nautique des Glenans (Fr.), 15 40; 2. ..Wish Stream" van de Royal Mi litary Academy, Sandhurst (GB), 17.57; 3. „Merlin" van de Home Air Command Sailing Association (GB), 18.254. „Sereine" van de Centre Nautique des Glenans iFr.), 18.39; 5. „Gryphis" van de Brlttannia Royal Naval College, Darmouth (GB), 19.09; 10. „Najade" van de Kon. Ma rine Jacht Club (Ned.), donderdag 00.58. (Van onze Amsterdamse correspondent) In de hevig voortwoekerende „koel kastenoorlog" heeft de georganiseer de handel in elektrotechnische arti kelen een Italiaanse fabriek van koelkasten kunnen bewegen de leve ring van deze artikelen aan een groot kruideniersbedrijf in ons land te sta ken. Het betreft hier de Zanussi-fabrie- ken, een der grootste Europese pro ducenten van koelkasten, die na 6670 koelkasten aan het groot-winkelbe drijf Simon de Wit NV te hebben af geleverd, de rest van de order op aan dringen van de Nederlandse vakhan- del heeft geannuleerd. De bestelling van Simon de Wit zou. volgens op gaven van Zanussi 10.000 koelkasten bedragen. Dit is bekend gemaakt door de Ne derlandse importeur van de Zanussi- produkten, de N.V. Elektro-Techniek te Amsterdam, die de beslissing liet bevestigen door de Italiaanse ver koopleider van Zanussi. dr. Stefano. „Toen de order werd afgesloten verkeerden wij in de veronderstelling, dat de verkoop en service in handen zou zijn van de erkende elektrotech nische detailzaken", aldus dr. Ste fano, die voorts zei, dat zyn directie de levering heeft gestopt, toen bleek dat de organisaties van detailhande laren in Nederland zich fel tegen de verkoopactie van Simon de Wit keer de. De 125 liter-koelkast van de Za- nussi-fabrieken, die onder het neven- merk „Naonis" door Simon De Wit aan de klanten wordt aangeboden, kost gekoppeld aan de verkoop van kruidenierswaren f 255.tot f 270.—. De import van de Naonis-frigidai- res berust bij de N.V. Electrozaan, die onlangs door Simon de Wit werd overgenomen. Dezelfde koelkast werd vroeger door Electrozaan geïmporteerd ten behoeve van de coöperatieve vereni ging AMCO, waarvan de leden grote en kleine detaillisten in Neder land voor deze AMCO-naonis- koelkast een verkoopprijs van f335,- vroegen. Met ingang van gisteren wordt de Naonis-koelkast door Zanussi niet meer aan Electrozaan geleverd, maar aan de N.V. Electro-Techniek. die deze weer via de AMCO-winkeliers voor de oude prijs van f335.in de verkoop brengt. Tot zover schijnt de AMCO deze slag in de koelkastenoorlog te heb ben gewonnen. Niet bekend cipe geen bezwaren te hebben tegen de verkoop van koelkasten door krui deniers. mits de normale winstmarge maar gehandhaafd blijft. „De heer Goudsmidt van de Bijen korf is begonnen met textiel en breidde zijn assortiment uit met alle mogelijke artikelen tot en met rook vlees, maar hij is altijd een eerlijk zakenman gebleven. Als Albert Heijn vertelt, dat er op koelkasten 30 tot 35 procent winst wordt gemaakt en dat hij genoegen kan nemen met 17 procent, dan geloof ik dat niet. Het is een reclamestunt en Albert Heijn zowel als Simon de Wit behoeft niets te verdienen op de koelkasten, als er maar een hogere omzet in kruide nierswaren wordt bereikt. Wat zou den de heren zeggen, als de elektro technische handelaren koffie en sui ker tegen inkoopsprijs gingen ver kopen om hun eigen omzet in radio- en t.v.-toestellen te verhogen?" De directie van Simon de Wit, die wy om commentaar vroegen, was door het besluit volkomen verrast. Directie-secretaris A. E. Muur ling zei ons: „Wfj hebben niets van Za- Het ™*este bezwaar zegt de AMCO- voorzitter echter te hebben tegen het feit, dat de kruideniersbedrijven niet nussi vernomen over stopzetting van de levering. Het spreekt vanzelf, dat de aflevering van de door ons be stelde koelkasten normaal zal moe ten doorgaan. Over de aantallen van de bestelde en reeds afgeleverde kasten kan ik om begrijpelijke redenen geen mede deling doen. Dr. Stefano is een van de staffunctionarissen van Zanussi en zijn mededeling wil ik dan ook niet bestrijden. Persoonlijk geloof ik echter, dat de directie van Zanussi niet achter de beslissing staat". Ook by de NV Electrozaan. die de koelkasten voor Simon de Wit importeert, was gisteren nog niets bekend over het besluit van de Za- nussi-fabrieken om de levering te stoppen. De voorraad koelkasten is nog zo groot, dat de verkoop aan de klanten vooralsnog normaal doorgang vindt. De voorzitter van de AMCO, de heer N. Vrenegoor, zei ons in prin- in staat zyn de kopers van elektro technische artikelen service te bie den. „De klant heeft geen enkele waarborg. Dat heeft h[j wel by de erkende vakhandel, die echter van wege de hoge kosten van de service verlening geen procent van zijn winstmarge kan laten vallen. Bo vendien vergeet het publiek, dat het zo'n „goedkope" koelkast bij de kruidenier pas kan kopen, als men voor f2500 tot f5000 aan levens middelen koopt". De AMCO-organisatie heeft zijn leden laten weten, dat zy als lid worden geschrapt, als zü de koelkast van Simon de Wit gaan verkopen. Alle andere verenigingen van im porteurs, grossiers en detaillisten op elektrotechnische gebied hebben de zer dagen in een rondschrijven hun leden geadviseerd niet mee te wer ken aan de campagnes van de krui- deniersbedryven.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7