Erich Kuby's raad aan Westduitsers: „Makkers, staakt uw wild geraas...." Laatste Beriehtei DE „ECHTE" OPPOSITIE IN WEST-DUITSLAND fe( Paiiitzki volgt Kammhuber op Weer Russisch ruimteschip gelanceerd „Ik kan liet niet geloven" LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1962 (Van onze correspondent in Bonn) „Niemand heeft het Duitse volk bijgebracht Jat het de tweede wereldoorlog verloren heeft dat daarvoor nog een rekening moet worden getaald. Adenauer, de volstrekte a-politicus, heeft de Westduitsers alleen maar gewiegd in Je behaaglijkheid van de economische opbouw. Hij heeft verzuimd hen te verzoenen met het feit dat West-Duitslands grenzen niet voor uitbreiding vatbaar zijn. De in welvaart sudderende Westduitser heeft Adenauer wijsgemaakt dat oriëntering naar het Westen en herbewapening in NAVO- verband te verenigen waren met dat andere zogenaamde doel der Westduitse politiek: her eniging met ..de broeders en zusters'* in Oost- Duitsland. Deze onwaarachtigheid heeft bijge dragen aan het steeds groter worden van de kloof tussen Oost- en West-Duitsland en heeft meegebouwd aan de muur. die nu Berlijn ontsiert". Zo luiden een jxiar denkbeelden km de 52-jarige Beierse journalist Inch Kuby, op dit moment een van ïe meest kritische en recalcitrante nooners van het steeds grijzer hordende politieke landschap der Westduitse Bondsrepubliek. Ruby's achtergrond? Anti-Natio- jal-socialist in de dertiger jaren, jldaat in Hitiers heerscharen van 939 tot 1945. in welke periode dagelijks dagboekaantekeningen laakte, die hij per post aan zijn rouw stuurde, na 1945 hoofdredac- eur van het blad „Ruf", daarna jfii jaar redacteur van de vooraan- laande courant „Siiddeutsche Zei- ung". Beroemd werd Kuby door het raaiboek dat hy schreef voor de ,'itributtfilm: „Das Madchen Rose- jarie". Andere boeken van zijn hand: ,Das ist des Deutschen Vaterland" 1957, een kroniek van het leven de Westduitse en Oostduitse .wachtkamers voor de hereniging" ,Nur noch rauchende Trummer" 1959 .een beschrijving van de zin- ozc verdediging van de stad Brest 'm de Duitsers, waardoor 10.000 r.ensen om het leven kwamen, en Sieg Sieg" in 1961, autobiografische orlogsroman uit de eerste jaren an de tweede wereldoorlog, geba ard op Kuby's authentieke dag- K>eken. Dit laatste boek zal binnen- ort in Nederland bij Becht. Am- terdam. in vertaling verschijnen. Kuby werkt nu als vrij auteur in lunchen voor film. radio en tele- -,sie. Op het ogenblik is hij bezig jan een boek over de affaire-Fibag, zaak rondom minister van De- ensie Franz-Josef Strauss, die er- ,n wordt beschuldigd vriendjespo- :iek te hebben bedreven door een wijfelachtige Beierse woningbouw- irma Fibag aan te bevelen bij de Amerikaanse regering voor de uit- oering van een miljoenenproject, "et Duitse weekblad „Der Stern" iubliceert sinds enige weken de re- ultaten van Kuby's onuerzoek in leze kwestie. Erich Kuby is een intelligent, gees- ig en onafhankelijk schrijver en en man, die niet alleen verder kijkt lan zijn neus lang ls. maar ook wat iet. In 1939, zijn dagboekaanteke- ungen bewijzen het. was zijn oor- eel over het nazisme vernietigend n tevens voorspelde hij een einde puin en vlammen van Hitlers anvankelijk zo succesvolle agressie- crlogen. Nu, in 1962 kijkt Kuby ook vooruit en wat hij ziet is evenmin erg opwekkend. Fouten De communisten zowel als het Westen hebben na 1945 erschrikke- llike fouten gemaakt, aldus zijn ana lyse die hij ons in een langdurig gesprek ontvouwde De communis ten door hun onder Stalin angstaan jagende uitbreidmgsdrang. het Wes ten door zijn schrikreactie, die in hield dat West-Duitsland als econo mische en militaire troef werd uit gespeeld in het Oost-Westconflict. Men moet niet vergeten, aldus Kuby. dat West-Duitsland zich eerst aansloot bü het Westen, waardoor de Duitse splitsing een feit werd en dat pas daarna Oost-Duitsland als zelfstandige staat in het Oostblok werd binnengehaald. Hetzelfde bij de bewapening: eerst de Bondsrepubliek pas daarna Oost-Duitsland. De Amerikanen, van wie deze poli tiek uitging, hoopten op deze ma nier de Duitse dynamiek te kunnen gebruiken van hun toenmalig ideaal: hec militair terugrollen van het ijze ren gordijn, een ideaal overigens dat Dulles in zyn laatste jaren al had laten varen. LEIDERDORP Kerkdiensten Herv. Gemeente 10 uur ds. G. Koch te Haarlem, 6.30 uur ds. J. P. Honnef. (Zjjlkwartier) 6.30 uur ds. I. de Tombe te Leiden. Geref. Kerk: 10 uur ds. Minnema; 530 uur kand. P. W. de Bruijne te Canada. (Zijlkwartier) 10.30 uur tand. De Bruijne, 5 uur ds. Minnema. WARMOND Mej. D. Verkaik uit Warmond ilaagde te Rotterdam voor het onder- ieel heren- en jongensbovenkleding, lerenmode- en bedrijfskleding van liet textielbrevet. WASSENAAR Medische diensten Doktersdienst.de artsen E. M. N. Oosterbaan, Prinses Marielaan 14a, tel. 3056 en K. T. de Wit. Jonkerlaan tel. 2460. Apotheek Siderium, Langstraat 86, tel. 2141. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Carota Antoinette, dr. van A. E. van voorthulsen en E A. v. d Berg; Fran- tleca Theodora, dr. van P. C Sloos en t M. van Klaveren; Isaac, zn van I. hiurenhout en W. van As; Meliana, van G. Erades en M. J. H Herm- Joanna Maria Catharlna Cor- iua, dr. van J. M. J. Coremkns en H. M. Witkamp; Diana Magdalena, van M. Nleuwkerk en M. Bljland; >han Chrlstiaan. zn. van J. C. Hane- raaff en G. de Ru; Paul, zn. van J. kokaar en K. Visbeen; Pieter, zn. P. Guljt en A N. v. d. Plas; Elze riabeth Annagreeth. dr. van W. H de Jong en D. E. van Wijk; Nelly illemijntje, dr van H. G. Bloemen - «aal n D. A Boekee; Jan Cornells, Jt. van K. Haasnoot en W. Kufit; An- fcnius Adrian®. Maria, zn. van J. P Oudshoorn en M. J. Elstgeest; Miran- Anna Adelhetd. dr. van S. J. van Kins en G. D. T. de Jong; Jan Hen- fr'k, zn. van C. Dreef en J. W. de Jong; Yvo Maria, zn, van N. A. Onder water en P. A. M. Lut. ONDERTROUWD. C J Verver en A. L Sleijser; W. J. hn. Benten en C. J. Voorbij; W. J. M. "itakmp en P. M. van Mil; T. M, J. hii Goozen en M. H. van Mourik; J C Bunning en M van der Staak; A. Rietkerk en K. van Bostelen; P. Rock en E W. van Leeuwen: H wan den Berg en H J Nievaart; W J otavleu en B. C W Sloos; A. t Hart [v- J Visser; A. N. Zwarts en C. Ver liest; A. G. Gommans en D van Bo- hmen; J. H Vermeulen en A C Verberg; M H. Sllggers en J Kikkert; 11 H. E Ansprach en M Lodder; R. A M Vreeburg en M W A Warnau; J H Kuiper en A. Lugthart. GETROUWD. Spierenburg en J. T. Rehllng. OVERLEDEN. Spies. 77 J echtgen van M. van -«kei; C' W Eschler. 89 1 man; J Moenen 86 laar man, H. Jacques. ]aar. man; I. E. J. M Lefeber, 1 Mr, dochter- J. C. Baxnhoorn, 67 J., Vergeten Gevolg van dit alles voor West- Duitsland was echter dat men plot seling de lieve vriend van de voor malige vijand was geworden, dat men dollars kreeg en geholpen werd bij de economische opbouw, waar voor men alle krachten inzette. Daar bij vergat men echter graag dat de consequentie van deze wending naar het Westen (in feite Adenauers oude droom van een herstel van het Ka rolingische rijk) luidde: afstand doen van de hereniging en van de voormalige Duitse gebieden achter de Oder en de Neisse. Adenauer hielp bij dit vergeten. Hij verkondigde dat aansluiten bij het Westen en herbewapening auto matisch zouden leiden tot een terug krabbelen van de communisten. Met deze drogrede bewerkstelligde de oude heer in Bonn dat de West duitsers niet naar compromissen met het Oosten zochten of die aan hun hondgenoten aanbevalen, maar dat in de Bondsrepubliek een opgeblazen anti-communtisch klimaat ontstond, gevoed door de rancune over de ne derlaag tegen het Russische leger en door tt nationalistische ressentiment de halve natie aan de communisten kwül geraakt te zijn. Vergeten werd hierbij gauw dat dit tenslotte ver oorzaakt werd door de Duitse agres sie tegen de Russen, waarbij naar schatting 30 miljoen Russen het le ven verloren Dit anti-communistische klimaat zal nog sterker worden, aldus Kuby, als Adenauer er eens niet meer mocht zijn. Dan zal het a-politieke leven in West-Duitsland opnieuw verpoli tiekt worden en dan uiteraard in de richting van een te vuur en te zwaard bestrijden van de „Russische in dringer" Als de Bondsrepubliek tegen die tijd, in samenwerking wellicht met Frankrijk, de beschikking heeft over atoomwapens, kunnen we wat beieven. In Bonn zal men dan niet rusten tot men het hele Westen onder druk heeft gezet dat een atoomoorlog on vermijdelijk wordt. Want denk maar niet dat het Westduitse nationale le ger. ook al is het nog zo verwezen de Noordatlantische Verdragsor ganisatie, een sierbumper is aan de Wirtschaftswunderwagen. Het is een politiek instrument en de Duitsers Bestaat er in West-Duitsland een oppositie? Jawel, zullen sommigen zeggen: de socialis ten. Dit antwoord bevredigt echter niet. meer sinds de SPD enige jaren geleden omzwenkte naar Adenauers buitenlandse politiek en sinds deze partij boven alles streeft naar een „al- partijen-kabinet". De oppositie in de Bondsrepu bliek is veeleer te vinden bij een aantal onafhankelijke journa listen, historici, kunstenaars, en bij de politieke cabarets in Ber lijn. Düsseldorf en München. Onze correspondent in Bonn. drs. André Spoor, stelt naar deze oppositie een onderzoek in, dat zijn neerslag zal vinden in een aantal artikelen, waarvan het eerste zich bezighoudt met de Münchense journalist-draai boekauteur-romanschrijver Erich Kuby. zullen er gebruik van maken, als men hen niet onder curatele stelt, wat zij zonder twijfel nodig hebben. Geen Cassandra Kuby is geen Cassandra, die een onvermijdelijke ondergang voorspelt en naar wie niet geluisterd wordt. Aan de ene kant is er zeker een aantal mensen dat naar hem luis terden (dat blijkt uit de gemiddelde maandverkoop van zijn kritische boek „Dat ist des Deutschen Vater land": 4000 exemplaren) en aan de andere kant ziet hij ook nog wel eeu weg. die uit het slop leidt. Na melijk een Amerikaans-Russische overeenstemming Als Moskou wat water in zijn Duit se wijn doet en de Amerikanen trek ken zich wat minder aan van de oorlogsbrei die in Bonn wordt ?e_ kookt. dan moet het mogelijk zijn een redelijk compromis te sluiten, zo meent Kuby, die er uiteraard voor stander van is dat de Oder-Neisse- grens wordt erkend, dat Oost-Duits land ook in Westelijke ogen existeert en dat voor Berlijn een oplossing in de richting van een neutralisering wordt gezocht. „Pas als uitgegaan wordt van de feitelijke toestand in Midden-Europa kunnen de toestan den in Oost-Duitsland verbeterd wor den en kan de liberaliseringsten dens in andere staten van het Oost blok worden gestimuleerd." Pessimistisch Maar optimistisch in Kuby niet. „Ook Kennedy kan niet te zeer in gaan tegen de Duitse wensen, omdat dat zijn eigen positie in de Verenig de Staten kwaad zou doen. Het enige wat wy. oppositionelen, in West- Duitsland kunnen doen is de stem steeds luider laten klinken, die naar een redelyk compromis roept. En één van de dingen, die daarbij van groot belang is, is dat wij scherp slijpers als Strauss, met een streven naar medezeggenschap bij kernwa pens, politiek de weg versperren. En dat doen wij dan ook", zegt Kuby met een glimlachende toespeling op zijn aandeel in de affaire Fibag. Tot slot vragen we hem naar zijn oordeel over de officiële oppositie in de Bondsrepubliek: de sociaal-Demo cratische Partij. „Een partij met dwaalwegen", zo zegt Kuby vernie tigend. „In de buitenlandse politiek neemt zij een strikt nationalistische, tegenover de realiteiten volstrekt on buigzaam standpunt in. Zelfs haar meest jeugdige leden \erbiedt zij een soepeler houding aan te nemen. Van twintigjarigen eist de SPD dat zy er vastgesmede denkbeelden op nahouden alsof zij referendarissen in een ministerie zijn. Je kunt dan wel uitrekenen wat een politieke vastge dertig zijn" aldus de 52-jarige wak kere Erich Kuby, die met zijn oordeel over de SPD overigens niet. wilde ont kennen dat er in deze partij een aan tal persoonlijkheden zijn, die volmon dig zouden instemmen met zyn ana lyse van de ontwikkeling van de Bondsrepubliek anno 1962 Luchtmachtchef Bundeswehr (Van onze correspondent in Bonn) ERICH KUBY heft waarschuwend de vinger. Gevangenisstraffen geëist in zaak van liorlogeiliefstal Gevangenisstraffen van een jaar met atyfek van voorarrest en ander half jaar met aftrek heeft de offi cier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen een koopman van het Amsterdamse AVaterlooplein en een 46-jarige horlogemaker, die betrokken waren bij de diefstal van 7000 polshorloges (waarde ruim een ton) uit het kantoor van een hor loge-importeur aan de Amstel. De diefstal werd gepleegd kort na dat de horlogemaker bij de import firma was ontslagen. Hij werd aan gehouden. maar werd wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten ge stold. Toen de politie vorig jaar de dader van een andere horlogedief stal aanhield, kon meteen de vijf tien maanden oude diefstal worden opgelost. De horlogemaker weigerde een verklaring af te leggen, maar de koopman was openhartiger. Zijn be kentenis klopte tot in details met de werkelijkheid. Dat meende de offi cier van Justitie althans, want hij kon zich niet voorstellen dat de koop man zyn verklaringen een paar maanden geleden had herroepen en nu alleen de heling voor zyn reke ning nam. „Ik heb alleen maar bekend om tante Leen uit de gevangenis te krij gen'. zei de verdachte. Daarom had hij dat hele verhaal van die diefstal maar verzonnen, want zijn geliefde tante Leen was i.v.m. de diefstal ook aangehouden. De officier van Justitie geloofde niets van dit verhaal. Hij noemde de ontkennende hor logemaker de hoofddader van de diefstal. Hij heeft naar zijn mening het misdryf uitgelokt door de koop man te vertellen waar hij de hor loges kon vinden en het verschaffen van een valse sleutel. Belastend voor de horlogemaker was de verklaring van de koopman, die liet blijken dat hij een vordering op hem gecompen seerd kreeg met een partijtje hor loges. De raadsleden van beide verdach ten, mis. J. Mathuisen en E H. Bak- huys, bepleitten een straf gelijk aan het voorarrest resp. vrijspraak. De koopman en de horlogemaker horen hun vonnissen over 14 dagen. Per 1 oktober zullen 26 hoge pos ten in de Bundeswehr met andere j officieren bezet worden. De meest spectaculaire aflossing van de wacht „h„irt, „,lio is wel de opvolging van de lucht- i ee°rcule radio apparatuur, machtchef. generaal Kammhuber, door generaal Panitzki. De Sowjet-Unie heeft vandaag weer een ruimteschip gelanceerd, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Het ruimtevaartuig heet Kosmos Villen is in een baan om de aarde gebracht. Aan boord bevinden zich wetenschappelyke apparaten voor verder ruimteonderzoek en een uit- De bevelhebber der Nederlandse Zeestrijdkrachten, vice-admiraal L. Brouwer, heeft aan de troepen in Nieuw-Guinea een dagorder uitgege ven. waarin hij zijn waardering be- VN dringen aan op stopzetting van strijd in Katanga De Verenigde Naties hebben giste l-en de Katangese regering doen we ten. dat zij „met alle ter beschik king staande middelen" zullen moe ten ingrijpen, als de Katangese rege ring geen doeltreffende orders geeft om een einde te maken aan een aan val, die door Katangese troepen in Noord-Katanga zou zijn ondernomen. In een boodschap van de hoofd vertegenwoordiger van de VN. in Kongo, Gardiner, aan de Katangese minister van Buitenlandse Zaken, Kimba. wordt gezegd, dat vijandelijk heden zijn uitgebroken in het gebied van Moekato-Kiajo. „na een aanval van het Katangese leger". Het bewuste gebied ligt tussen Al- bertstad en Boudewijnstad Albert- stad staat sinds eind 1961 onder ge zag van de centrale Kongolese rege ring. Boudewijnstad is trouw aan de regering in Elisabethstad. In de V.N.-nota wordt niet gezegd wanneer de Katangese aanval is be gonnen, maar in V.N.-kringen in Eli sabethstad is gezegd, dat de gevech ten woensdag zijn begonnen en nog voortduren. IGA '63 IN HAMBURG Van 26 april tot 13 oktober zal in Hamburg onder de naam „I.G.A. "63" een grootscheepse internationale bloemen- cn tuinbouwtentoonstelling worden gehouden, waaraan zeker 30 landen zullen deelnemen. Hamburg bestendigt hiermede een traditie, die al uit 1897 stamt. De laatste grote tentoonstelling werd in 1953 gehou den. Het terrein waarop de I.G.A. ge houden zal worden ligt tussen het stadscentrum en de Elbe en beslaat 76 ha. Veel bloemen, tuinbouwpro- dukten. tuinarchitectuur en techni sche zaken, die op tuinbouw betrek king hebben, zullen elkaar afwisse len. Ook zal aandacht worden besteed aan de toepassing van levend groen bij de stedebouw. Tijdens de expositie zullen in Ham burg verscheidene belangrijke con gressen en dagen worden gehouden, o.a. het internationale Gartenbau- congres. een congres van „Fleurop" en een Hollandse dag op 14 septem ber. Om aan de tentoonstelling de nodige publiciteit te geven maakte de garnalenkotter „Sperwer" onder com mando van kapitein Hans Peters een tocht van Hamburg via Cuxhaven en Hoek van Holland naar Rotterdam. In de Maasstad tuigde een bloemen handel uit Hillegom het schip op met tuigt voor hetgeen door hen in de 7500 gladiolen en zo versierd begon afgelopen jaren, doch in het bijzon- het gisteravond een tocht over de der in het laatste jaar, werd verricht. Ryn die in Mainz eindigt. Er is niet gemeld, dat de Kosmos VIII bemand is. maar het is niet waarschijnlyk. De vorige gelanceerde Hoewel de onder Göring in het I Kosmos-kunstmanen waren alle niet Derde Rijk opgeklommen Kamm- i bemand. roestheid zij ten beste geven als zij uit. huber al 66 jaar is en dus al enige tijd pensioengerechtigd kan men toch wel aannemen dat zijn aftreden niets met zijn leeftijd te maken heeft. Meer moet men de oorzaak zoeken in enige onenigheid, die Kammhuber de laatste tijd met de minister van Defensie, Strauss, heeft gehad. Vooral de kwestie van eskadercom mandant Barth, die door Strauss werd overgeplaatst als straf voor het feit dat twee van diens onderge schikten buiten diens weten over Oostduits grondgebied naar Berlijn waren gevlogen, moet de relatie tus sen Kammhuber en Strauss hebben vcvtroebeld. Kammhuber gaf name lijk een ontactvolle uitleg van de al® om bekritiseerde overplaatsing van Barth, die de socialistische oppositie wapens in de %hand gaf om Strauss het vuur na aan de schenen te leg gen. Kammhubers opvolger Panitzki, die eveneens in het Derde Rijk carrière maakte bij Görings luchtmachtstaf, staat bekend als een trouw volgeling van minister Strauss. Nog voor de minister zelf zijn befaamde eis tot atoombewapening ook van het Bondsleger steunde, had Panitzki een dergelijke eis al in het openbaar ge- De „omlooptijd" van de Kosmos VIII is iets meer dan 92 minuten. De baan ligt tussen 604 en 256 km van de aarde. Dr. van Royen: (Van onze Amsterdamse correspondent. Ik kan niet geloven, dat Soekarno datgene heeft gezegd, wat hem door c? pers in de mond is gelegd". Al- ous verklaarde dr. J. H. ran Roijen vanmorgen na zijn aankomst uit New York op Schiphol Uit de rede van de president, zoals deze door de internationale persbu reaus is weergegeven, zou men kun nen opmaken dat de zelfbeschikking van de Papoea's in feite slechts zou rterkomen op de keu> in Nieuw-Gui- r.ea te blijven of het land te verla ten. Zo dit inderdaad het geval zou zijn. zou men het gesloten akkoord rds waardeloos kunnen beschouwen Dr. Van Roijen verklaarde dat het akkoord, naar zijn olstrekte over tuiging. het besta is. da; onder de gegeven omstandigheden te bereiken w as. De heer Van Roijen zei, dat alles zal afhangen van de wijze waarop het akkoord wordt nageleefd. „Wy moe ten erop vertrouwen dat Indonesië evenals Nederland de bepalingen op loyale wijze zal uitvoeren". Vanmorgen om half tien plaatse- lijke tijd is in Nieuw-Guinea het „staakt het vuren" officieel afgekon digd. De waarnemers van de Verenigde i Naties, die de controle op het staken i van het vuren zullen uitoefenen. worden volgende week to Hollandia I verwacht. >»- -,.M De bestuurder van een vracht- I schoot de wagen, na tientallen auto uit Nieuw Vennep raakte meters door de zachte berm te gistermiddag op de Kerkweg te hebben gereden, in een diepe Rijnsaterwoude door tot nu toe sloot, waar de wagen enkele onbekende oorzaak de macht uren later met veel moeite weer over zijn stuur kwijt. Hierdoor is uitgetrokken. De chauffeur kwam er met de schrik af. evenals twee andere jonge inzittenden. Zowel aan de beschoeiing als aan een landhek werd flinke schade toegebracht. (Foto LeldBch Dagblad) MARKTBERICHTEN AALSMEER. 16 aug. Gerbera 20-39. Bouvardla 25-37. Calla 10-25. Clematis 15-30, Chrysanten gr. bl. 45-75. Idem geplozen 25-45 per stuk, Ornithoga- lum 30-50, Fresia 60-80, Cyclamen 35- 58. Gladiolen 90-120, Colvillei 75-110 per bos, Rozen; Roselandla 4-14, Pa rel van Aalsmeer 3-13, Geh. Duisberg 3-13, Pechtold 2-10, Towny Gold 2-10, Mad. Ofman 5-17, Baccarat 12-28, Mon tezuma 4-15, Florlade 3-13, Newyorker 4-15. Carol 2-10, Pink Sensation 5-21, Sweetheart 2-9, Nymph 5-16 per stuk. BOSKOOP, 17 augustus. Coöp. Ver ,De Boskoopse Veiling" G.A Diversen; Liatris 4728. Gladiolen 100. Asters 533626, Zinnia's 4735, Leeuwen- bekles 13. Spirea 26. Flox 59—22. Asclepias 754756, Gypsophilla 48. Achillea 36. Anaphalls 33. Statlce 34. Aconithum 65. Hortensia 23 Solidago 16085—58. Potplanten: Bego- i ..la '105110, Varens 27. Gesneria 28. Gloxinia 115, Peperomia 52. St. Paula 34 Babyrozen per bos van 10: Nimf 250 —240—160—110. Else Poulsen 130—90 —52—30, Sweetheart 17013070. Highlight 90, Anna Whitcrofft 120— 9055, White Ju well 15050. Gr.bloe- mlge rozen p b. van 20 Vierlanden 320—240180. Bettertimes 12080. Butterfly 190140—90. Duisberg 190 15080. Gemengde rozen 8055. White Butterfly 170—16085. Pink Sensation 120. Rosalandia 10071. New Yorker 400—340240, Pechtold Hypericum met bes Margrieten 4535. Babyrozen per King 160, Aria 100— 55 Juweeltje 100, Wolfs Glorie 8555. Valeta KATWIJK AAN DEN RIJN. 17 aug Groenteveiling Waspeen tper kist) Al .60—3.90. A2 2 904 40. Bl 3.60— 5 40, B2 180. Cl 3.70. bloemkool (per 100 st Al 1639. A2 12—21. andijvie 3D45. bospeen (per 100 bos) 1538, prinsessenbonen (per kg.) 0.650.70, snijbonen (per kg.): I 1.551.80. II 1.35. afw. 0.75, rodekool 1920. spits kool 1721 .sla (per 100 st.l 4.80 12 50, uien (per kist) 3.504 50. ra barber 610, blauwschokkers 82 ka- pucyners 40. tomaten 3277. komkom mers (per 100 st. 15—20. peterselie (per 1C0 bos) 38, selderie (per 100 bos) 68 Aanvoeren: waspeen 42.000 kg., waarvan 28.000 kg. voor export en 3.000 kg voor de Industrie werd ver kocht; bloemkool 63.000 stuks, waar van 5 000 stuks voor export werden verkocht. TER AAR. 17 augustus. Groente- \eillng Snijbonen 1.502.25. Idem B 95—1.45. Idem stek 301 00 .stamprin- sersenbonen 7590. witte pronkers 75 1.15. Idem B 3550 blauwschokkers 55 alles per kg tomaten A 4 405 20. Idem B 4 001 80 .Idem C 4 004 40. Idem CC 1.802 20 alles per bakje van 6 kg komkommers krom 15. Idem stek 1011. zllverulen 43. waspeen 9—13. uien 1118. augurken 39. spitskool 1217. kroten 8^16. aardappelen 13 17. Idem kriel 5, rabarber -f8, an- dyvle 3241, spinazie 22—23, poste- Het Nederlands Shetlandpony Stamboek viert in Eist zijn zilve ren jubileum. In Ret raam van de viering had gisteren een grote keuring plaatswaaraan onge veer 4000 pony's werden ge keurd op stamboek waarde. Jam mer genoeg werkte het weer niet zo mee: zo kon het gebeuren, dat een van de te keuren pony's keurig werd gekapt en dat zijn meesteres daarna behoedzaam een paraplu boven het dier hield om te voorkomen, dat de moeite verloren zou gaan door de neer stromende regen. lein 17 alles per kg. Sla 3.509.50 per 100 stuks. Bloemkool A 2437. idem B 1219, Idem C ÏO11, komkommers AA 2326 .Idem A 21. Idem B 1617. Idem C 14. kussa 12—27 alles per stuk Selderie 3—5 .bospeen 1016. boskro- •en 68. peterselie 7. bosuien 13 al les per bes Kruisbessen 40 per kg. Meloenen 67 per stuk. Peren; Krulde- nlersperen 3646. Idem 2 24. suiker peren 3034 Appelen. Yellow Trans parant 4447 .Idem 2 15 alles per kg. Bloemen: Anjers 20. MargTleten 16 per bosje.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5