AGENDA KEERZIJDE „Ontslag piloten in strijd met ACTIE-ADELAAR voortzetting vliegeropleiding" BEËINDIGD Maak eind aan agressie van Thailand" Fa. Boekkooi Suriname zal verplichtingen geheel nakomen Amerikaanse U-2's naar Engeland Verongelukt op huwelijksreis Drink Wolkbreuk teisterde Terschelling MET EEN ENKEL WOORD Amerika erkent junta in Peru LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1962 WIE zou willen beweren, dat Amerika's buitenlandse poli tiek de laatste tijd een krachtige indruk maakt, doet de waarheid geweld aan. President Ken nedy's gedragslijn is na het Cubaanse avontuur naar het andere uiterste omgeslagen: er kan een reeks ge vallen genoemd 'worden, waarin Washington rechtstreeks dan wel via de Verenigde Naties een op merkelijke voorkeur aan de dag legt voor „vreedzame regelingen". In abstracto kan dat alleen maar toegejuicht worden, maar als dit gaat ten koste van Ideële inzichten en reëel-zakelijke opvattingen, dan be gint men zich af te vragen, wat er nu toch wel aan de hand is. Was de haast om in Laos tot een akkoord te komen begrijpelijk wegens de drei gende nabijheid van Rood-China (al is het allerminst zeker, dat de toe komst zich zo gunstig zal ontwikke len als zij zich aanvankelijk heeft laten aanzien), Kongo is al een heel stuk minder begrijpelijk, omdat daar het normale concurrentiebeginsel wie de beste kaarten heeft, wint onder auspiciën van de Verenigde Staten ingeruild schijnt te zullen worden voor een onredelijke actie tegen Katanga. Nog sprekender is Nieuw-Guinea, een kwestie, waarvan premier De Quay moest verklaren, dat de bondgenoten „geen steun meer" wensten te verlenen. Wat dus betekende (maar dat kon hij moeilijk zeggen), dat Amerika's ingrijpen een onbekwame demagoog zijn tirannieke zin deed krijgen. En tenslotte Ber lijn, ten aanzien waarvan Amerika's houding door allerlei uitlatingen zó veel onzekerder is geworden, dat de bewoners zich veel minder op hun gemak zyn gaan gevoelen en elders in Europa de neiging is gegroeid president De Gaulle gelijk te geven, die, uit helderziend wantrouwen jegens de politiek van Washington, reeds lang geleden de voorkeur is gaan geven aan een eigen Franse atoommacht. MET deze teleurstellende feiten voor ogen vraagt men zich af, wie er nu eigenlijk aan de po litieke touwtjes trekt: het Kremlin of in het gunstigste geval de neutralist Oe Thant. Amerika wekt in elk geval de indruk in feite naar de tweede violen verbannen te zijn. En wat het ergste is: als Nieuw- Guinea aan Indonesië wordt over gedragen, is het Kremlin onbe schaamd genoeg te juichen over „een nieuwe stap naar het verdwijnen van het kolonialisme"... En dat terwijl het Intussen, ongehinderd en zelfs onge- kritiseerd, voortgaat de gekoloni seerde miljoenen achter het IJzeren Gordijn in de grofste imperialistische stijl uit te buiten. Dit alles roept pijnlijke herinneringen op aan de periode van een kwart eeuw geleden. Ook toen imponeerde een dictatuur de wereld met grote technische prestaties: openlijk door een indruk wekkende militaire ontplooiing met de nieuwste typen en in het geheim door nog veel gevaarlijker experimen ten op het gebied van atoomonder zoek en raketten. Tegelijkertijd wer den de allereerste beginselen van de mocratie op mensonterende wijze vertrapt, als was dat nog maar kin derspel in vergelijking met wat zich in de oorlogsjaren zou gaan voltrek ken. Ook nu weer gaat dwingelandij hand in hand met technische won deren. Maar de „muur der schande" in Berlijn merkteken van rode tirannie is het tegenbeeld van de recente prestaties in de ruimtevaart, waarmee Moskou de wereld ontzag tracht af te dwingen. ER zou nauwelijks reden zyn zich op te winden over de vraag of Amerika op het ogenblik al dan niet een achterstand in de ruimte vaart heeft, indien het alleen ging om een technische wedloop. Men zou dan rustig de resultaten kunnen af wachten van de machtige Ameri kaanse industrie, wier machinerie, voorzover ze bij ruimtevaartprojec ten is betrokken, langzamerhand warm begint te lopen en binnen zeer afzienbare tyd op volle toeren zal draaien. Wat er dan uit de bus kan komen, heeft de tweede wereldoorlog aangetoond. Maar helaas, behalve technische wedijver speelt ook de militaire concurrentie een belang rijke rol. Een zo belangrijke rol zelfs, dat niemand minder dan de" Engelsman Sir Bernard Lovell, direc teur van de radiotelescoop in Jodrell Bank, zich zeer pessimistisch heeft uitgelaten door te verklaren, dat de Russen, in de militaire zin van het woord, thans meesters in de ruimte zijn. De dag is niet ver meer, aldus Lovell, dat de Russen in staat zijn Amerikaanse ruimtelichamen te ver nietigen. Waarmede het gevaar van troebelen in deze wereld op beangsti gende wyze is vergroot. De Russen zijn zelfs in staat grote satellieten af te vuren, die men tanks-van-de-ruimte zou kunnen noemen en die in staat zijn vijande lijke (lees: Amerikaanse) satellieten te naderen, een explosieve lading af te geven en zich te verwijderen voor dat deze ontploft. Dit weinig opwek kende visioen van een tankoorlog in i t ruimte en in elk geval van een ontwikkeling in die richting, waarbij de Russen „aan kop" liggen, blijft uiteraard geheel voor rekening van (Van onze Amsterdamse correspondent) Het bestuur van de Vereni ging van KLM-vliegers heeft gistermiddag in een communi qué zijn grote bezorgdheid uit gesproken over de toekomstige positie van de leerlingen van de Rij ksluchtvaartschool. Heeft het nu nog nut deze opleiding voort te zetten? Uit de jongste maatregel van de KX..M.-directie om 18 jonge vliegers te ontslaan trekt het bestuur de con clusie, dat het te handhaven be stand aan vliegers inclusief het verloop de behoefte voor de eer ste vyf jaar dekt. Immers, de 18 vliegers krijgen op grond van de be staande regeling voor afvloeiing van vliegend personeel een financiële te gemoetkoming. die overeenkomt met ruim vier jaren salaris, alsmede het recht van voorkeur voor her indiensttreding, indien de KLM op- CHEMISCH REINIGEN VERVEN nieuw tot het aannemen van vliegers mocht overgaan. Naast deze 18 vlie gers, die volgens de vereniging zon der twijfel van hun recht van voor keur gebruik zullen maken, en de 25 reeds afgestudeerde vliegers, die de poorten van de KLM gesloten vonden, zijn er op dit ogenblik nog 85 leerlingen, die een opleiding tot verkeersvlieger volgen. De laatste twaalf van hen zyn nog zelfs in maart tot de RLS toegelaten. Het is duidelijk, dat deze mensen na het eindigen van hun opleiding eeen emplooi kunnen vinden bij de KLM. De vliegers, die van de RLS komen, zullen hun toevlucht moeten zoeken in het buitenland met een zeer klei ne kans op succes of zich geheel moeten omschakelen op een nieuw beroep, aldus het communiqué. Het bestuur van de vereniging van KLM-vliegers meent, dat het ontslag van 18 vliegers door de KLM en het regeringsbeleid om nog in maart 1962 een nieuwe groep leerlingen toe te laten tot de Ryksluchtvaartschool volkomen met elkaar in strijd zijn. Toch draait de Rijksluchtvaart school door. De leerlingen is mee gedeeld dat zij in de naaste toekomst niet op de KLM kunnen rekenen. Hoe kunnen zy dan het voorgescho ten lesgeld van f 3.200.- terugbetalen, als zij geen emplooi kunnen vinden. De vliegeroplelding is bovendien ook de regering een kostbare zaak: w Prins van Cambodja doet beroep op FS Prins Sihanoek van Cambodja heeft gisteren een beroep gedaan op de Verenigde Staten om een einde te maken aan „de explosieve situatie" bij de grens tussen Thailand en Cambodja, waar „sedert 11 augustus twee ernstige incidenten zich hebben afgespeeld". Volgens het Cambodjaanse staats hoofd zijn twee Thailandse compag nieën op Cambodjaans grondgebied gelegerd in het gebied van de Preah Vihear. De Preah Vihear is de tem pelruïne waarover het Internationale Gerechtshof in Den Haag onlangs heeft beslist, dat zij aan Cambodja toebehoort. Bovendien zouden Thai landse mariniers 200 meter in de Cambodjaanse provincie Kong Kong zyn binnengedrongen. Een tiental Amerikaanse militairen bevond zich onder hen. Prins Sihanoek vraagt de V.S., een einde te maken aan „deze daden van agressie" en zegt, dat als zij zich herhalen, hij genoopt zal zijn tot het nemen van maatregelen om het Cambodjaanse grondgebied van vreemde elementen te zuiveren. Het Cambodjaanse staatshoofd noemt het „absurd", dat een oorlog zou uitbreken tussen niet-communistische landen, „die is uitgelokt door de imperialistische oogmerken van Thai land en Zuid-Vietnam". Prins Sihanoek bevestigt officieel, dat hij de dertien mogendheden, die de kwestie-Laos regelden, zal uitno digen voor een bijeenkomst in Stock holm, Genève of Nieuw Delhi om de neutraliteit en de huidige grenzen van Cambodja te erkennen en te waarborgen. l'OOr l f 150.000,- per vlieger. Moet er gezien de nog steeds grote animo voor het beroep van verkeersvlieger dan geen betere voorlichting ge geven worden over de moeilijke toe komst van dit beroep. Advertentie CHEMISCHE WASSERIJ Winkelierster slaat jeugdige overvallers liaar zaak uit Duitse jongens misdragen zich in Den Haag nogal eens. Deze dag zijn weer zeven jonge Duitsers aangehou den, nadat zij probeerden in Scheve- ningen 'n sigarettenautomaat te for ceren. Een van de jongens was in het bezit van een mes. Ter plaatse werden er twee gegrepen, de andere vijf werden opgehaald in de kampeer plaats Ockenburg, waar zy allen ver bleven. Nederlandse jongens trachten soms profijt te trekken van „de slechte naam", die de Duitse jongens lang zamerhand krijgen. Twee jonge lie den van omstreeks twintig jaar heb ben een poging gedaan het geld te roven uit de kassa van een sigaren winkel in Den Haag. Mensen op straat hebben gehoord en gezien, dat de jongens heel goed Nederlands spraken, doch zy deden zich bij de winkelierster voor als Duitsers. Een van hen kwam eerst binnen en vroeg de weg nadat de vrouw hem deze ge wezen had, kwam hy een half urn- later terug in gezelschap van zyn vriend. Nauwelijks binnen stapten zy naar de winkelierster toe en zeiden „Sit- zen bleiben". „Wat is dat?" vroeg de winkelierster. Zy kreeg dezelfde woorden opnieuw te horen. Bovendien had een van de jongen plotseling een blinkend voorwerp in handen. Dit alles inti mideerde de vrouw echter niet. Zij vloog op de jongens af en sloeg hen de zaak uit. zy hadden hier niet van terug en verdwenen ijlings. De politie heeft hen nog niet kunnen opsporen. prof. Lovell. Oud-president Eisen hower denkt er kennelijk anders over. Op een persconferentie in Londen ontkende hy zelfs, dat Mos kou m de ruimterace een voorsprong heeft: Amerikanen en Russen wer ken op verschillende wijze, waarby de Russen zich op het spectaculaire concentreren, aldus Eisenhower, wiens argumentatie overigens weinig overtuigend klonk. Onwillekeurig ryst dan ook de vraag of er enig verband bestaat tussen de kennelyke achterstand van Amerika's ruimte vaart en de zwakke indruk, welke zyn buitenlandse politiek maakt. De Surinaamse minister van Fi nanciën, dr. J. Sedney, heeft in een huishoudelyke vergadering van de Surinaamse Staten medegedeeld, dat de normale verplichtingen van het land onverkort zullen worden nage komen. Het zei dit in een commen taar op de aan de dag getreden on gerustheid. blijkende uit de vele on juiste berichten, die circuleren om trent de moeilijke monetaire positie van Suriname. De Centrale Bank heeft bekend gemaakt, dat in overleg met de com merciële banken een regeling is ge troffen tot een krachtige kredietbe perking. die gisteren is ingegaan. Deze maatregel zal door de Centrale Bank worden gesteund met een ge lijktijdige verhoging van het officiële disconto van 4 naar 5 procent. Deze maatregelen hebben vooral ten doel direct en indirect te grote consump tie te beperken. De Surinaamse regering heeft zich genoodzaakt gezien om maatregelen te treffen op het gebied van devie zen voorschriften om de stabiliteit van de Surinaamse gulden te ga randeren en de betalingsbalans te beschermen. Morgen worden Amerikaanse ver kenningsvliegtuigen van het type U-2 op de Britse luchtbasis Upper Heyford in Oxfordshire verwacht. Zij zullen van deze basis vluchten maken voor onderzoekingen betref fende het weer op grote hoogte en het nemen van luchtmonsters met het ooe op radioactieve neerslag van kernproeven. De vluchten zullen,a ldus het Brit se ministerie van Defensie gemaakt worden boven internationale wateren in het noorden van de Atlantische Oceaan. De vliegtuigen zullen onge wapend zyn. Zoals bekend werd indertijd de Amerikaanse piloot Francis Gary Po wers boven de Sowjet-Unie neerge schoten. toen hy een verkennings vlucht met een U-2 uitvoerde.De V.S. hadden in 1957 een begin gemaakt met dit soort vluchten. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse spoorwegmannen, die de afgelopen drie dagen een stiptheidsactie hebben gevoerd om hun looneisen kracht bij te zetten, hebben gisteren hun naar de naam Adelaar luisterende actie afgeblazen. Volgens de vakvereniging der spoorweglieden was het niet nodig ermee verder te gaan. omdat het deel bereikt was. nu de Bondsrege ring vaste toezeggingen heeft ge daan voor loonsverhogingen per 1 januari. Hierbij moet echter worden opgemerkt, dat de regering haar toe zegging tot loonsverhogingen per 1 januari al gedaan had voordat de Actie-Adelaar begon. Argument voor de actie was dan ook dat de spoor wegmannen niet pas in 1963, maar nog dit jaar verhoging van loon wil den hebben. Begrijpelyk is daarom, dat de di- recite van de Westduitse Bundes- bahn het beëindigen van de Ade laar-Actie heeft geinterpreteerd als haar overwinning. De spoorwegman nen hebben blijk gegeven hun ver antwoordelijkheid te kennen, aldus een verklaring van de directie, die beklemtoonde dat haar officiële voor schriften kennelijk kloppen, want de model-actie, waarbij deze voorschrif ten minutieus werden nagevolgd, leidde niet tot de verwachte vertra gingen etc. in het treinverkeer. Polarisraket explodeert Een Polarisraket van het type A-2 is gisteren, een tiental seconden na de lancering op Cape Canaveral uit elkaar gesprongen. De brokstukken kwamen op land en in zee terecht. Het was de vijfde maal dat een raket van dit typ© na de lancering oxplo- deerde. In totaal zyn negen A-2-Polaris- raketten afgeschoten. De proefne mingen dienen om bepaalde instru menten voor het, volgende type, de A-3. die een reikwijdte van 4.600 ki lometer zou hebben, te testen. De Po- larisraketten worden o a. voor de be wapening van Amerikaanse atoom onderzeeboten gebruikt. De 26-jarige heer J. C. Rietveld uit Diemen is tijdens zyn huweiyks- reis op Texel verongelukt. Hy is gis ternacht in het ziekenhuis te Den Helder overleden tengevolge van een aanryding op woensdagmiddag. Het ongeluk gebeurde op het Havenplein bij de Texelse veerboot, waarmee het echtpaar Rietveld naar huis zou te rug keren. De man werd aangereden door een achteruit rijdende jeep. be stuurd door een politieadjudant.Het echtpaar was drie weken geleden ge trouwd. Advertentie voor mensen die kwaliteit verlangen Advertentie oude Vest 189 tel. 24214 haarl.str. 42a - tel. 21797 (Van onze Groningse correspondent) Een wolkbreuk, zoals men ter piaatse nog nooit heeft meegemaakt, gepaard gaande met een hevig on weer, hagel en zware windstoten ontlastte zioh gistermiddag tussen kwart over vier en vijf uur boven Terschelling. West-Terschel ling kreeg het het. zwaarst te verdu ren. Tenten regenden in elkaar of liepen vol water. Op de kade was het een chaos. De vracht, die de passa giersschepen hadden meegenomen, was juist gelost. De zware stortre gens vernielden de verpakking en vernietigden de inhoud. Veel kruide nierswaren, o.a. een aantal balen suiker, gingen verloren. Voor vele duizenden guldens is schade aange richt. Door de felle winstoten was het niet mogelijk en zelfs levens gevaarlijk het vrachtgoed af te dek ken met zeilen. De Nederlandsche Spoorwegen staan nu voor een puz zel. Van vele fietsen, die voor ver zending naar de vaste wal op de ka de gereed stonden, regende of woei de fietskaart af. Het terugvinden van de eigenaars zal heel wat moei te kosten. De riolen op Terschelling konden het water niet verwerken, zodat de straten in riviertjes wer den herschapen. Ook het zand van de duinen kon het water niet ver werken. Duinpaden werden water vallen en duinkommen werden een meer. Vele kampeerders, die pas mor gen naar huis wilden vertrekken hebben al opgebroken. Meisje gewurgd bij ongeluk in fabriek BU een ongeval in de papierver- werkende fabriek Mopavi aan de Rotterdamse Waalhaven is gister middag de 22-jarige fabrieksarbeid ster Adriana C. Uilenhoedu it de Maasstad om het leven gekomen. Waarschijnlijk door eigen onoplet tendheid kwam haar kleding in aan raking met de drijfas van een machi ne. De kleding werd daarbij zo strak om haar lichaam getrokken, dat zij werd gewurgd. BINNENLAND. Het lid der Tweede Kamer de Auti-Revolutionaire heer A W. Bie- wenga zal zich bij de verkiezingen ln 1S63 niet weer kandidaat stellen. Zlin terugtreden geschiedt om persoonlijke redenen, zo heeft hij aan het centraal comité deze week meegedeeld. De parkebgroepen van de Rijks politie zullen worden gereorganiseerd. Parketwachters, die in het verband van de Rijkspolitie al6 bewakers van gedetineerden e.d. in gerechtsgebou wen en als transiportgelelders optre den. zullen weer bescnikbaar komen voor normale diensten bij de rijkspo litie. De opengevallen plaatsen by de par- ketgroepen zullen worden Ingenomen door speciaal hiervoor te werven man schappen. dde evenwel geen politie functie zul lep hebben. Zo hoopt men het personeelstekort op te vangen. Het kort geding, dat acht winke liers van het te slopen flatgebouw aan de Vijzelstraat ln Amsterdam hebben aangespannen tegen de eigenaresse van het pand. de N.V. Amstelsteln over de 4 meter hoge schutting, die voor enkele winkels is geplaatst is aange houden tot 23 augustus. De 16-jarige J. Leeman uit Utrecht is gisteravond als gevolg van een ongeluk in het nieuwe zwembad „Den Hommel" in Utrecht om het leven gekomen. Hij viel, raakte met zijn hoofd de betonnen rand van het bad en kwam ln het water terecht. De badmeester dook hem onmiddeliyk na en bracht hem op het droge. Het mocht niet baten. De Jongen over leed later. De 13-]arige Robert Den-boer uit Huizen (N.H.) wordt sinds gisteren vermist, nadat hij was gaan baden in de zee bij Lulworth (Dorset) in Enge land. Politie, kustwacht, een helikopter van de marine en honderden vakantie gangers nemen deel aan het opsporen van de jongen, die met vrienden ln een caravan op vakantie was aan de Engelse zuidkust. BUITENLAND. In Argentinië ls gisteren een hevige aardbeving geregistreerd, waar van het epicentrum ln de provincie San Juan lag. Van officieuze zijde werd vernomen, adt er ln een onbe woond gebied op tien kilometer van de gelijknamige stad scheuren ln de aardbodem zijn ontstaan. In 1944 werd de provincie San Juan door een aardbeving geteisterd, die aan duizend mensen het leven kostte en de hoofd plaats tot een puinhoop maakte. Bij vuurgevechten tussen ambte naren cn burgers in de stad Jutlcalpa, In midden-Honduras, zijn donderdag zes mensen gedood. De schietpartij werd veroorzaakt door politieke ge schillen tussen de gemeente-autori teiten en de liberale party ln Jutl calpa, waa rverkiezingen worden ge houden. Bij een soortgelijk gevecht werden afgelopen zondag twee per sonen neergeschoten, Krisjna Menon, de minister van Defensie van India, heelt in de Tweede Kamer gezegd, dat op grond van een overeenkomst met de Sowlet-Unle. met ingang van 1963 Russische vliegtuig motoren. die bestemd zyn voor ln In diase fabrieken gebouwde straalvlieg tuigen. ln India vervaardigd zullen worden. Een groep studenten heeft voor twee weken de beschikking gekregen over de experimentele atoomreactor ln Israël om praktische proeven te nemen ter aanvulling van hun theore tische studie. Een aantal landen heeft Israël reeds verzocht radio-actieve Iso topen te produceren voor wetenschap pelijke en medische doeleinden. Het afgelopen half jaar zyn negentien verschillende radio-actieve Isotopen femaakt o a. kobalt 60. fluor 18, goud 98. natron 24 en Jodium 131. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. Journaal. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pianospel. 18.25 Kinderkoor 19.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Op de helling, klankbeeld. 19 45 Kamermuz. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Promenade-ork. en zang- solisten: Operetemuzlek. 20.40 Lichte gram. 21.10 Socialistisch comm. 21.25 Licht ens. 21.50 Op de oude toer: lied jes van vroeger. 22.20 Sportnws. 22.30 Nws 22.40 Tango-Rumba ork. en zang- solisten. 23 10 Melodleen uit films en musicals. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. muz. 18.10 Jazzmuz. 18 30 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19 25 Klass. koor werken. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Popul. klass. muz. 21.00 Lichte gram. I. d. pauze: Zingen, zien, winnen: mu- ziekwedstrijd. 21.55 Operettemuz. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 WIJ lulden de zondag in. Godsd. progr. 23.00 Klass. muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 15.00 Tips voor Uw vakantie. 15.25 TV-film. 15.50 Avond na avond, Deense filmimpressie. 16.15 TV-fllm. 16.40 Documentair progr. over de ont wikkeling van de luchtvaart. 17.00-17.30 V. d. kind. 19.30 Top of Flop. NTS: 20 00 Journaal en weeroverz. VARA: 20.20 Zonnige Perioden, luchtig va- kantieprogr. 21.20 Een vrouw met een verleden, politiefilm. 21.45 Willens en wetens, tweekamp. 22.35 Achter het nieuws. VOOR ZONDAG 19 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. VARA: 8 00 Nws., postduivenber. en soc. strydlied. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen weer, gevar. progr. De V.S, hebben gisteren het nieuwe militaire bewind in Peru erkend en de diplomatieke betrekkingen en de uitvoering van het economische hulpprogramma ter waarde van 81 miljoen dollar hervat. Zoals gemeld had Washington de betrekkingen opgeschort, toen op 18 juli een mili taire junta zich van de macht in Pe ru had meester gemaakt. In een verklaring van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Washington werd gezegd, dat de jun ta „belangrijke stappen op de weg terug naar een grondwettige rege ring" heeft gezet. De kwestie of ook de militaire hulpverlening, ter waar de van ongeveer 22 miljoen dollar, zal worden hervat, wordt nog door de Amerikaanse regering bestudeerd. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur n.m. Doopsgez. Kerk: Adventkerk. Bijbel studie 10-11 uur v.m., prediking ds. C. Animon. 11-12 uur v.m. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen. 4.30 en 6.30 uur n.m. Ryksmuseum voor Volkenkunde: film over Afrika: 'n Wall Bene. De film wordt ingeleid door dr. A. A. Gerbrands. onderdirecteur van het mu seum. 2.30 uur n.m. Steenschuur 6Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG Den Burcht: Verwarmlngs- en huls- houdshow firma A. Zwart. 10 uur v.m.10 uur n.m. Den Burcht: Verwarmlngs- en huls- houdshow firma A. Zwart. 10 uur vm.10 uur n.m. Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. WOENSDAG Den Burcht: Verwarmlngs- en huls- houdshow firma A. Zwart. 10 uur v.m.10 uur n.m. Zoeterwoudseweg 3: Buitengewone aandeelhoudersvergadering N.V. Leld- sche Wolspinnerij. 11 uur v.m. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dienstvergaderlng van Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nm. Pieterskerk: Orgelconcert Adrlaan Blankensteln. 8.15 uur n.m. VRIJDAG Schuttersveld: Circus Boltini. 8.15 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Het tul penmotief ln de Turkse kunst". Werk dagen 10-4 uur; zond. 1-4 uur (tot 20 augustus). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. vaD 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Naar wyder horizon" Werkd 10 tot 5 uur: s zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober) Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappenDagelijks 10-4 uur. zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN. Casino: „De negende cirkel". 18 Jr. Dag. 7 en 9.15 uur; zond. 4.45, 7 en 9.15 uur „Chaplin's festival". A.l. Dag. 2.30 uur. Trianon: „Cartouche". 14 jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lldo: „El Cld". 14 Jr. Dag. 2.30 en 7.30 uur. ..45 Geestelijk leven, toespraak. 10.00 Holland Festival 1962: Nederlands strijkkwartet: klass. muz. 10.40 Lieve oudersbrieven van beroemde kin deren. 11.00 Lichte gram. AVRO: 12 00 Lichte muz. 12.30 Sportber. 12.32 Cock tail Trio en zangsollste. 13.00 Nws. 13 07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Europese zwemkampioenschap- pen te Leipzig. 13.25 Verzoekprogr. v. d. sold. 14 00 Boekbespr. 14.10 Omroep- ork moderne muz. 14 55 Filmpraatje. 15.05 Joegoslavisch kinderkoor. 15.35 Strijkorkest. 16.00 Dansork. en zang- solisten. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Salonork en zangsollst. 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sport journaal. VPRO: 18 30 Korte Nederl. Herv. Kerkdienst. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De Open Deur, lezingen AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Fragmenten uit de Musical Kiss me Kate. 20.55 Por tret van een oude man, hoorspel. 21 30 Hongaars ork. 21.50 Europese zwem- kampioenschappen te Leipzig. 22.00 Moderne kamermuz. 22 30 Nws. 22 40 Act 23.00 Met de Franse slag nieuwe gram. 23.30 Moderne kamermuz. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 8 00 Nws. 8 15 Gram. 8.25 In leiding Hoogmis. 8.30 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Omroep- kamerorkest: gewijde muz, IKOR: 10 00 Muziek voor de zondag. 10.15 Inleiding op de kerkdienst 10.30 Hervormde kerkdienst. 11.30 Vraag en antwoord. 11.45 Een lawine van Jaarverslagen, le zing. NCRV. Geestelijke liederen. KRO: 12.15 Buitenlands cómm. 12.25 Lichte gram. 12.55 De hand aan de ploeg, le zing. 13.00 Nws. 13.05 Paris et ses vedettes. 13 30 Pianospel: moderne muziek. 13 45 Muziek-Perlodiek. 14 '.5 Moderne muz. 14.55 Radiokamerork.: klass muz. 15.35 Lichte ork muz. en zangsolisten. 16 00 Sport. 16 30 Ves pers. Convent van kerken: 17.00 Geref. Kerkdienst. NCRV: 18.30 Geestelijke liederen 18.55 Nws. uit de kerken. 19.05 Jeugdkoren. 19.30 De Openbaring aan Johannes, lezing. KRO: 19,45 Nws. 20 00 Een avond ln Spanje. 21 30 Do- re-ml: licht progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Klass. ork.muz. 23.55-24.00 Nws. Radio Blneinendaal 9.30 uur ds. H. v. d. Brink te Haarlem: 11 uur ds H. A. L. v. d. Linden van De Bilt - uitzending dienst voor belangstellen den; 4 uur ds. H. v. d. Brink. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.00-15.00 Nationale tennis kampioenschappen te Schevenlngen. 15.00-18.00 Eurovisie Kopenhagen: In ternationaal concours hippique. Deze uitzending wordt eventueel onderbro ken voor enkele hoogtepunten van de tenniskampioenschappen te Scheve- ningen. 19.30 Weekjourn. 20.00 Sport in beeld. VPRO: 20.30 Gesprek aan de schrijftafel. 20.40 De oude draaldoos. 21.15 Eurydice. ballet. 21.40 Postscript to Empire, film over Engelands toe treding tot de EEG. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 ni. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Progr. voor natuurvrienden. 13.40 Operamuz. 14.00 Wenken voor de tuin. 14,30 Ork.muz. I. d. pauze: Le zing. 16.15 Voordr. 17.00 Gevar. muz. met comm. 17.20 Hoorspel. 17.50 Le zing. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en journaal. 1845 Lichte orkmuz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. pro'gr. 20.25 Liefdadigheidsoproep. 20.30 My Word, quiz. 21.00 Klankb. 22.00 Nws. 22.10 Klankbeeld. 22.50 Epiloog. 22.59 Weerber. 23.oO Nws. 23.02-23.35 Kamer muz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12 00 Verzoekprogr. 13.30 Gevar. muz. 14.00 Gevar. progr. 14.25 Liedjes. 15.00 Fllmkroniek. 16.00 Popul. muz. en nwe gram. 17.00 Verzoekprogr. en Inter views 18.00 Liedjes. 18.30 Gevar. pro gramma. 19.30 Nws. 19.35 Gevar. muz. 20.30 Samenzang. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Lichte muziek. 22 30 Nws. 22.40 Lichte muz. (verv.). 23 30 Gevar. muz. 23.50 Avondgebeden. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Svmf. conc. 13.00 Nws. 13.10 Operamuz. 14.45 Muz. van oude mees ters. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Klass. mxiz. 19.30 Symf. conc.: klass. muz. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Amus.muz. 23.15 Dans- en amus. muz. 24.00 Nws. 0.15 Kamermuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.10 Radio Filharm. Ork.: klassieke en moderne muz. 13.40 Hoorsp. 16.11 Grafln Maritza, operette. 18.00 Ork. conc.: klas6. en moderne muz. 19.30 Lichte muz. 20.00 Kamermuz. 22.12 Gram. 22.45 Lichte gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 nt. 324 ni.: 12.00 Nws. 12.03 Symf. muz. 12.30 Weerber. 12.35 Lichte gram. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold 14.00 Opera- en belcanto-conc. 15.30 Gevar. progr. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18 00 Moderne en klassieke planomuz. 18.30 Godsd. ultz. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 20.00 Luxor: „Houten koppen". A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Drie ls teveel". 18 jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur „Dik Trom en het circus". A.l. Dag. 10.30, Rex: „Geronimo. de laatste der Apa chen". 14 Jr. Dag. 2 30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4 45, 7.15 en 9 15 uur. Donderdagcyclus „Gevaarlyke verhoudingen". 18 Jr. Astra-theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur en zat. 7 en 9.15 uur „De brave soldaat Schwejk". Zond. 6.45 en 9.15 uur; ma. en dl. 8 uur „Ka mers te huur". 18 Jr. Wo. en do. 8 uur „De trots en de hartstocht". 18 Jr. Zondag- en woensdagmiddag 2.30 uur Annie get your gun". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Van zaterdag tot en met vrijdag zyn voor spoedeisende gevallen geopend: apotheek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406. Apotheek R, van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp ls geopend. De Oegstgeester Apotheek. Wllhel- mlnapark 8. tel. 53274 ls 's zondags geopend van 12-13 uur. Weekeindedienst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tand arts J. P. Kooreman, tel. 23119. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zater dagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de dok toren Van Wingerden, tel. 30791; 's Gravensande. tel. 31919; De Jong, tel. 32877; Mastenbroek, tel. 53156 en H. Jasperse. tel. 24961. By geen gehoor van Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Dans muz. 23.00 Nws. 23.05 Lichte muziek 23.55-24.00 Nws. 484 in.: 12.15 Lichte gram. 13 00 Nwi 13.15 Verzoekprogr. 17.00 Nws. 17.41 Lichte muz. 19.00 Katholiek halfuifc 20.00 Variété. 22.00 Wereldnws. 22.51 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 20 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym 7.20 Soc. strydlied 7.23 Lichte och. tendklanken. (Om 7.30 Van de voor pagina, praatje). 8 00 Nws. en soc strijdlied. 8.18 Muzikale ochtendpos! 8.35 Klass. ork.muz. 9.00 Gym. v. d vrouw. 9 10 Lichte gram 9.35-9 44 Waterst.). VPRO: 10.00 Want iede? mens draagt een naam. overdenking VARA: 10.20 Zestig ininuten voor bó- ven de zestig. 11.20 Voordracht. 1135 Oude en moderne kamermuziek. 12 0( Promenade-ork. en zangsolist: Ita liaanse klanken. 12.30 Meded. t.b.v land- en tulnb. 12.33 Voor het platte- land. 12 38 Hammondorgelspel. 12,55 Europese zwemkamploenschappen tc Leipzig. 13.00 Nv 13.15 V. d. midden stand, lezing. 12.30 Lichte gram. 1345 De gebroken zuilen van Hercules, Ie- zing. 14.00 Klass. en moderne kamer muz. 14 30 Hoorsp. 15.15 Lichte gram 16.00 Oxide liedjes. 16.15 Weerklanlc, muzlekrevue. 17.00 Lichte mxiz. 17.15 Orgelspel: lichte muziek. 17.35 Gram 17.45 Exiropese zwemkamploenschappen te Leipzig. 17.50 Act. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18,20 Jazzmuz. 18.40 Gram. 19.00 Lichts gram. 19.15 Regerlngsultz.: Bescher ming Bevolking vraagt Uw aandacht, 19.30 Viool en piano: klass. en moderns mxiz. 20.00 Nws. 20.05 Grand Gala-ork, 20 35 Op de praatstoel. 21.00 Salz- bxirger Festspiele 1962: Messa da Re quiem. 22.20 Act. 22 30 Nieuws. 22.40 Licht lnstrxim. ens. 23.05 Voordracht van gedichten. 23.25 Filmmelodieen. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 ni. NCRV: 7.00 Nws. 7 10 Gewijde muz. 7.30 Lichte gram. 7.50 Het brood dei levens, meditatie 8 00 Nws. 8.15 Ra diokrant. 8.35 Liederen. 8.50 Gram, 9 00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d, vrouw. 10.10 Klass. muz. 10.20 Rond om het woord: etherleergang 11.05 Fluit en plano: klass. muz. 11.35 Lich te gram., 12.10 Pianospel met ritmischs begeleiding 12.25 Voor boer en tuin der. 12.30 Meded. t.b.v. land- en txiin- bouw. 12 33 Lichte muz 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Jazzmuz. 13.35 Promenade-ork.: amus.muz. 14.15 Ds zevensprong, wedstrijd. 14.30 Omroep- ork. en solisten: moderne muz 15.30 Klavecimbelrecital. 15.40 Vocaal ens. klass. liederen. 16.00 Bijbeloverdenking, 16.30 Pianorecital: klass. muz 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Lichte ork.muz, en zangsollste. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsüitz.: Bescherming Bevolking vraagt Uw aandacht. NCRV: 18 00 Orgelspel: lichte muz. 18.30 Met band en plaat voor U pa raat: gewijde mxiz. 19.00 Nws. en weer bericht. 19.10 Latijns-Amerikaanse muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muziek. 20.10 Hertog te huur. humoristisch hoorspel. 20.55 Gram. 21.10 Klavecim bel-recital. 21 40 Klass. strijkkwartet. 22.00 Reportage congres I O.C.C. 22.15' Amus.mxiz. 22 30 Nws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Moderne ork.muz. 23 40 De Goede Boodschap. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLA I'EM'KOGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 18-20 uur) I Hxigo Wolf. Itallenisches Lleder- buch. Irmgard Seefrled, sopraan; Die trich Fischer-Dieskau. bariton; Erik Werba. Jörg Demus. plano. II. Franz Schubert. Sonate no. 1 voor piano in a kl. t. op. 42. Moderato. Andante, poco mosso. Scherzo. Allegro vivace - Un poco piü lento. Rondo. Allegro vivace. Svjatoslav Richter, plano. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.00 Eurovisie Leipzig: Euro pese zwemkamploenschappen. 20.00 Journaal en weeroverz NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Alles draalt om Moeder, TV-feuill. "20.55 Muziek uit Zuid- en Midden-Amerika. 21.10 Voordr. NTS: 21.30 V for Victory, documentaire film over de tweede wereldoorlog. NCRV: 21.55 Avondwijding. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 in. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. mxiz. 13.40 Inter view. 14,10 Gevar. mxiz. 15.00 Hoorspel. 16.30 Progr. voor oudere luisteraars. 17.00 V. d. Jeugd. 17 55 Weerber. 18.00 Nw". 18.15 In the Soxith-East. regio naal progr. 19 00 Balladen van alle tijden. 19 30 Ork.conc. I. d. pauze: 20.40-21 00 Lezing. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Gevar. muz. 22.59 Weerber. 23.00 Nws. 23 02 Voordr. 23.15-23.35 Kamer muz. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Popul. gram. 12.31 Gevar. pro gramma. 13.30 Nws. 13.45 V. d. kind, 14.00 Boekbespr. 14.15 Klankb. 1500 Dansmxiz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 The Dales, dagb. 16.31 Uitslagen races en cricketultsl. 16.35 Gevar. muz. 17.00 Gevar. progr. 17.31 Gevar. muz. 18.33 Sportnws. 18.45 Hoorspel. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sportber. 19 31 Hoorsp. 20.00 Gevar. muz. 20.31 Licht progr. 21.00 Hersengym. 21.31 Gevar. muz. 22.15 Orgelspel. 22.30 Nws.. sport berichten en act. 22 41 Gevar, muziek. 23.45 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk, 309 m. 12.00 Jazzmxiziek. 13.00 Nws. 13.15 Amus.mxiz. 16.00 Symf. ork, en solis ten: kamermuz. 17.00 Nws. 17.45 Dans en amus.mxiz. 19.00 Nws. 19.30 Salz- burger Festspiele 1962: gewijde mxiz. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.30 Amus. muz. 23.00 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.20 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.10 Gram. 13.50 Gitaarspel. 13.55 en 14.13 Gram. 16.00 Italiaanse symfo nische muziek. 16.30 Klass. muziek. 16.44 en 17.11 Gram. 17.27 Muz voor blaasinstrumenten. 17.42 Symfonische muz. 18.05 Kamermxiz. 19.45 Moderne kamermxiz. 20.00 Nationaal Omroep Orkest en soliste: klass. en moderne muz. 22.30 Gram. 23.10 en 23.30 ld. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 481 m. 324 in.: 12 00 Nws. 12 03 Lichte gram. 12.30 Weerberichten. 12.35 Landbouw- kroniek. 12.42 Lichte gram. 12 50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Oude ka mermxiz. 14.00 Lichte gram. 15.00 Sa xofoon en piano. 15.30 Lichte gram. 16.00 Beursber. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muziek. 18.00 Balletmuziek. 18.20 V. d. sold. 18.50 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.40 Licht ork. 20.00 Pianotrio: klass. muz. 21.00 De Zev-en Kunsten. 21.15 Lichte gram. 22.00 Nws. 22.15 Lichte gram. 22.35 Popul. volksmuz. 22.55 Nws. 23.00-23.15 Uitz. v. d. zeelieden. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Lichte gram. 14.03 Klass. ork.muz. 15 08 Lichte gram. 16 08 Operetteselectles. 17.00 Nws. 17.15 Belgische kamermuziek. 18.45 Lichte gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel. 20 40 Gram. 22 00 Wereldnieuws. 22.15 Jazz. 22.55-23.00 Nws.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2