Spoleto: hel grote Festival der enorme mogelij kheden Puzzels bij 't motief van de klokkengieter 3 I Kom er ACHT-er Kennis spelregels laat veel te wensen over Wat Menotti doet wordt een succes Tot nu toe altijd een wonder Steeds verassende variatie m Kom er ACHT -er I Zaterdag 18 augustus 1962 Pagina 4 55 (Van onze Romeinse correspondent J"t ET Festival van de „Twee wereldendat thans voor de vijfde JU maal kunstenaars en critici uit de hele ivereld naar het mid deleeuwse stadje Spoleto Italiëheeft gebracht, icordt lang zamerhand zö groot, dat geen mens het meer in zijn geheel kan overzien. De componist Giancarlo Menotti, de ziel van deze im mense organisatie, ziet het steeds meer uitdijen en daarnaast tege lijkertijd zijn eigen financiën meer in het ongerede raken. Hij krijgt wel steun uit Amerika en van verscheiden Italiaanse indus triëlen en ook de regering te Rome toont ieder jaar meer belang stelling voor dit grootse muziekfeest, dat een zeker welvaart heeft gebracht aan een nobele oude stad. die in verband met haar geo grafische ligging geen deel heeft aan de groeiende welvaart der republiek. Met Prokof iets Liefde voor drie sinaasappelen" werd het Festival van Spoleto geopend. in wereldpremière te laten gaan, natuurlijk zonder een cent auteurs- rechten te vragen. En Menotti. zich bewust dat de twee bestaande thea ters, al geven zij dan drie voorstel lingen per dag. niet voldoende zijn, laat een „tent-theater" (een ver edelde circustent) bouwen, een ge zelschap toneelspelers uit New York komen en verrijkt het toch al over volle programma met een hele reeks toneelvoorstellingen, die 's nachts na twaalven beginnen, op het mo ment wanneer de ook voor Italia nen begrijpelijke opera- en ballet voorstellingen ten einde zyn. De jonge kunsthistoricus Giovanni Ca- randente oppert de gedachte, dat hedendaagse sculptuur nergens beter tot zyn recht zou komen dan in „het stenen landschap" van een geheel onbedorven bewaarde mid deleeuwse stad en we krijgen een openluchttentoonstelling van ruim 130 scheppingen van levende beeld houwers uit de gehele wereld. Alle groten: Arp, Calder, Armitage, Henry Moore, Giglioli, Marini, Manzu, Zadkine, Beverly Pepper, Wotzula, uit ons land Wessel Cou- zijn, sturen hun werken en Caran- dente, een man van grote smaak, weet ze op te stellen op een wijze, dat het lijkt of deze vreemde schep pingen. meestal van zeer groot for maat. ijzeren en bronzen gewroch ten soms 20 meter hoog. hier altyd gestaan hebben en deel uitmaken van het natuurlijk gegroeide stads beeld. „II erkplaats,, Naast het „music-collcge", waar Menotti jaar na jaar een zestigtal jong? toonkunste naars de gelegenheid geeft zich on der leiding van de beste meesters in hun kunst te vervolmaken, heeft hij ditmaal ook Lee Strassberger met zijn vermaarde „Actor's studio" naar Spoleto doen komen en een aantal jonge toneelspelers uit alle landen van Europa neemt deel aan de lessen, terwijl iedere dag belang stellenden gelegenheid krijgen te zien hoe die „workshop", waaruit praktisch alle bekende toneelspelers in Amerika voortkomen, werkt. Daarnaast zijn er dan de opera's, dit jaar drie in getal en alle vol maakt, In een uitvoering zoals geen enkel „commercieel" theater, zelfs de Milanese Scala niet, ze ooit zal geven. De balletten, al namen er heel grote danseressen en dansers aan deel, waren wat het Europees ge deelte betreft, dit jaar niet op Fes- tivalpeil. Daarentegen nemen grote solisten en belangrijke ensembles deel aan de „cocktailconcerten", de zo bijzonder aantrekkelijke concer ten van kamermuziek. waarmee iedere dag om twaalf uur 's mid dags de dag van de Festivalbezce- ker feestelijk begint. Het verfris sende van Spoleto is, dat de jeugd overheerst en alle routine wordt ge weerd. Eenmaal rijk Maar Menotti moet toch ieder jaar weer de tekorten bijpassen. Voor hij Spoleto ontdekte was hij een welgesteld, zelfs ryk man. Nu heeft hij zijn landgoederen in Noord-Italië verkocht, zijn waarde volle verzameling moderne schilde rijen in Amerika geveild en hij weet niet hoe het hoofd te bieden aan de toenemende schuldenlast. Maar het Festival moet worden bestendigd. Menotti is niet de man om de grote verwachtingen, die hij heeft gewekt bij de gehele bevolking van Spoleto, te niet te doen. „Ik bedel het hele jaar bij al mijn relaties en tot nu toe is er altijd een wonder gebeurd". Inderdaad, toen dit festival begon bedroeg de schuldenlast 200 miljoen lire. Thans is 80ró daarvan gedekt en er zijn al toezeggingen voor 1963. De moeite waard! Maar wat hier gebeurt, is dan ook de moeite waard. Een Tennessee Williams smeekt Menotti om zijn nieuwste comedie „The milktrain does not. stop here any more" („Zelfs het boemeltje stopt hier niet meer"), een vervolg op „Sweet bird of youth", te Spoleto Onze damrubriek II Mertens Olsen heeft In 1938 grote aan dacht besteed aan het standaard- geval dat men hier ln het eerste diagram weergegeven ziet. Het gees tige is dat hij toen direct tot winst kwam via het beroemde motief van de klokkengieter, ontworpen door de Franse meester Manoury. Wie dat eenmaal bemerkt, ziet eveneens on middellijk de weg die voor de winst moet worden ingeslagen. Zoals men weet is de kunst in de meeste standaard-overmachtseind spelen om bij materiaaloverwicht de daarvoor bestemde schijven naar dam te dirigeren. Dat is heel vaak geen geringe opgave, zoals in het standaardeindspel van Blanke naar. Men ziet dat Olsen op het denk beeld kwam de witte dam (diagr. I) te brengen naar veld 42, deze daar te offeren op 37, waarbij zwart ge dwongen naar 46 slaat, dit te vol tooien met 2631 en 4741, en de dam wordt op 46 muurvast opge sloten. Reeds voor de oorlog was het ons opgevallen dat die winst niet mo gelijk is wanneer wit schijnbaar voordeliger staat, doordat het stuk op 48 reeds dam is (zie diagram II). Wij kwamen tot Z: 26,5 dam/W: 6 dam, 22 dam, 36, 38 waarbij zwart aan zet waarschijnlijk verliest. Maar deze blijkt hier te kunnen offeren door 26—31 en te spelen 5—32 met remise! Kort daarna heb bel wij de zaak nog eens bestu deerd en toen bleek dat in II ge speeld moet worden, niet b.v. 48 39, 23—5, 39—6. 5—46, 47—42, 46—5, 42—38, 5—46. 38—33. 46—5, en 36— 31 met 33—28 (bereikt niets), doch: 16—11, 23—5. 11—6. 5—46. 48—39. 465, 39—17, 532. gedwongen 47—42, 32—5 of 42—38. 26—31 gedw., 36X27, 5—32, 17—21—16, en het is volbracht. En toen we zover waren constateerde wy dat ook de winst uit het standaardeindspel van Bonnard hier opgaat. Bonnard ge raakt in zijn positie tot het model Z: 26.5 dam/ W: 33 36, 49 dam, 50 dam. Hy combineerde via 36—31 en 49—32 naar winst toe, kortom dwong de zwarte dam op die ma nier van de lange lyn de wijk te nemen, zodat de noodzakelyke kro ning tot dam ter resterende schijven plaats kon worden gerealiseerd. Direct constateerden wij dat die zelfde opstelling natuuriyk mogelyk is vanuit het eerste diagram bij de stand van Olsen. Echter lijkt ons hier een wel zekere mogelijkheid tot remise te komen van zwart door met de dam deze schijven klem te werken en snel het stuk op 26 te ruilen. Een ernstige poging naar winst op die manier hebben wy er toen maar bij gelaten. Belangrijk zouden wy het vinden indien onze lezers nog meer moge- lykheden in dit genre ontdekten. Wie ziet daar kans toe? I Olsen a S iCjsf i ^ÊI jiH _jÉf Z.: 26, 23 dam. W.: 16 dam, 36, III Opstelling 2 3 - w? Z.: 26, 46 dam. W.: 6 dam. 27 dam, 36, IV Bonnard 1 2 3 m M, BI Z.: 26. 23 dam. W.: 16 dam, 36, 47, 48. 7,.\ 26. 53 dam. W.33, 36, 49 dam, 50 dam. Het "Teatro Nuovo" te Spo leto (1863) is groter dan enige schouwburg in ons land. Opzienbarend Ieder jaar zorgt Menotti voor min stens één grote verrassing. Bracht hij twee jaar gele den het oudste bekende muziekdra ma „The play of Daniel", of juister „Incipit Danielis Lu dis", 'n gezon gen, gedanst en gemusiceerd myste riespel, dat in 1220 door Franse se minaristen werd geschapen, voor het eerst naar Europa (vreemd ge noeg zijn het vaak Amerikanen, die de waarde van deze overoude Euro pese kunstwerken het eerst besef fen) ditmaal zijn de verrassingen twee. De voor ieder, die Spoleto be zoekt het meest zichtbare wordt ge vormd door de tentoonstelling „Sculptuur in de oude stad". De meest opzienbarende is „black Nativity". We hebben hier te doen met een nieuwe en byzonder in drukwekkende vorm van „Gospel- singing". Een groep negers, onder leiding van Alex Bradford, predikant van een Methodistenkerk in de neger- wyk Harlem, zingt en danst de ge boorte van Christus, om na de pau ze de blyde boodschap „uit te dra gen over de ganse wereld", hetgeen in dit geval zeggen wil, dat zy al zingende en dansende op sterk rit mische jazz-muziek zich mengen onder 't schouwburgpubliek en dit aanzetten om deel te nemen aan hun vervoering over het heuglyk feit, dat een Heiland is geboren, die onze zonden uitwist. Het zeer by zondere publiek van Spoleto. Ro meinse Prinsen en gravinnen, Mi lanese miljardairsdochters. de „beatnik", dichters van San Fran cisco. petroleumkoningen uit Texas, die de Bohème komen beleven en daartussen de echte Bohème van geheel Europa het verwondert ons helemaal niet de uitdagende witte kuif van jhr. Sandberg hier te zien temidden van de nog te schaarse Nederlanders. Sandberg heeft tenslotte hier in Carandente zijn beste paladyn gevonden neemt in geestvervoering deel aan de simpele kunst der „Gospelsin- gers". Gospelsinging Wat Menotti aanraakt is ge doemd een succes te worden en zo zal ook deze groep, na Spoleto. een zegetocht maken door gans Europa. De EBC heeft al het opvoeringsrecht gekocht om op kerstnacht in Eurovisie deze ..negerkerstmis" in alle huiskamers te brengen. Marion Williams, een negerin wier gewicht zeker meer dan 150 kg bedraagt is met baar „stars of faith" (sterren van 't ge loof) de ziel van het vrouwelijk deel en wat zij biedt stelt Mahalia Jackson verre in de schaduw. „Black nativity" is een „tophit" op religieus gebied. Men kijkt en luistert met verbijstering vooral wanneer een bijna blinde vrouw, Princess Stewart, met een zilveren stokje haar weg zoekend, naar vo ren komt en glimlachend maar vol geestvervoering zingt: „Wat geef) het of ik helemaal niets meer zal kunnen zien. Zyn wil moet geschie den. Hij weet wat het beste is voor mij. ..His will must be done". „Go spelsinging" is niet nieuw meer voor Europa, maar in deze uiterst thea trale en toch kerkelijke vorm: „We are a church here to-night: o es. we are a church to-night" is het volkomen nieuw, zelfs voor Ameri ka. waar Menotti door een toeval enkele maanden geleden deze groep ontdekte. Achttien maal heeft „Black nativity" de schouwburg van Spoleto tot de laatste plaats gevuld en er waren nog zoveel aan vragen voor plaatsen, dat Menotti er best nog een maand mee had kunnen doorgaan. Hij wilde de groep laten optreden op het Dom plein, maar de Aartsbisschop wilde van deze kerkdienst, waarbij ge- scherst. gedanst, gelachen en ge juicht wordt, niets weten. Knust van Nikolais Er is nog iets geheel nieuws: Ad- win Nikolais „New theatre of motion". Wat Nikolais biedt is ongetwijfeld kunst, theater in zijn meest pure vorm. maar een naam zouden wij er niet voor weten. De uitvoerenden moet men wel „dan sers" noemen, bij gebrek aan een andere beraming. Maar zij worden geheel verontmenselijkt, tot voor werpen gemaakt of soms tot on derdeel van een groot voorwerp. Het eerste wat we van Nikolais' groep zagen was dit: op het toneel staan drie hoge yzeren krukken, zoals men die in café's voor de bank ziet staan. Op elk van die krukken een ruim twee meter hoge zak of worstvormige ballon uit plas tiek. een felrode, een groene en een blauwe. Aardig decor, denkt men. Snerpende geluiden van elektroni sche muziek, de zakken deinen en wiegen op de maat en het lykt een mechanisch trucje. Plots worden ze langer: daarna breder, er vormen zich rare uitstulpingen en men be grijpt, dat er iets levends in zit. Die zakken zyn drie (volkomen on zichtbare» dansers. De hedendaagse non-formale sculptuur is tot leven gebracht. In vele „balletten" van Nikolais dient het „kostuum" om elke herinnering aan de menselyke anatomie uit te wissen. Op mecha nische. elektronische muziek bewe gen zich vreemde voorwerpen, steeds prachtig van kleur en op de meeste geraffineerde wijze belicht. Het is ongemeen boeiend, maar op die weg voortgaande, wordt de hoogste vorm van theater de kaleidoscoop uit onze kinderjaren. Ook Nikolais begint na Spoleto zijn reis. waarschynlijk ook een zege tocht, door Europa. Lynn Chadwick's „Vreem deling III" misstaat allerminst in een verdroomd hoekje van het oude Spoleto. .*uni u de acht arvvykingen in de Deide bovenstaande teKtningen inden? De juiste oplossing vindt U elders op deze pagina. Onze bridgerubriek Begin september vangt het speelseizoen voor de wedstrijd bridgers weer aan. De Nederlandse Bridgebond luidt de gebeur tenissen in met een groot open internationaal zomertoernooi, dat op 1 en 2 september in Den Haag zal worden gehouden; inlich tingen erover kan men krijgen bij de administrateur van de NBB, Emmapark 9, Den Haag. In de daarna volgende weken staan er nog enkele bekerwed strijden op het programma en omstreeks oktober beginnen de langdurige competities voor bridgeparen en -viertallen. Al deze wedstrijden behoren feitelijk strikt volgens de officiële spelregels te worden gespeeld doch in de praktijk laat dat nog wel eens wat te wensen over. Bridgevraag dezer week: Zuid: S. A, H. 5. H. 10, 9, 4; R. H, 7, 5; KI. 7. 4, 3, 2. Oost gever, niemand kwetsbaar, parenwedstryd. Biedverloop: oost 1 schop pen - zuid pas - west pas - noord doublet - oost pas - zuid 1 Sansatout - west pas - noord 2 ruiten - oost pas - zuid 3 ruiten - OW passen verder - noord 3 har ten - wat moet zuid doen?? Antwoord elders op deze bladzyde. Het is geen geheim, dat zelfs in verenigingen die by de NBB zijn aangesloten, de onwetendheid op het gebied van spelregels en spel- manieren ontstellend groot is. Niet alleen bij de spelers, doch vaak ook bij de bestuurders en wedstrydlei- ders, die beter behoorden te we ten. Bridge volgens de spelregels is in Nederland geen populaire zaak maar al te vaak wenst men vergissingen e.d. te corrigeren on der de beeldspraak, dat men niet niet het mes op tafel wenst te spelen. Toch is goed en aangenaam wed- strydbridge alleen maar mogelyk, als men zich althans aan de be langrijkste spelregels nauwkeurig houdt. Er is nu eenmaal een ver schil tussen een partijtje met pa en moe thuis en een toernooi of competitie om pryzen of kam pioenschappen. Mag men bij het partytje schaak thuis, de blunder die de party di rect zou beslissen door „terugzet ten" ongedaan maken als men een schaakwedstryd speelt is dat onmogelijk. Waarom zou het in wedstrijdbridge anders zyn? Waar om zou men daar aan zichzelf of aan de tegenpartij straffeloosheid moeten toekennen, als er voor de beurt wordt geboden, verzaakt wordt of een andere ernstige overtre ding van de spelregels wordt be gaan? Goed wedstrijdbridge. betekent niet alleen dat men goed biedt en goed speelt: het betekent óók dat men géén slordigheden of overtre dingen begaat. Als men drie sans slecht afspeelt gaat men down als men verzaakt bij het spelen is dat een fout die óók slagen kan kosten. Taak Daar de gemiddelde bridgespeler nauwelijks bereid is in bridge te studeren, kan men helemaal niet van hem verwachten, dat hij be reid is de uitgebreide en nogal dro ge lectuur van de spelregels ter hand te nemen. Degenen die moe ten zorgen, dat het wedstrijdbridge tóch goed en prettig verloopt, zyn dan ook in de eerste plaats de clubbesturen en de wedstrijdleiders. Zij hebben een bridge-opvoedende taak. v/aarvan het belang voor het wedstrijdbridge niet hoog genoeg <an worden aangeslagen. Het is feitelijk de plicht van iedere ver eniging. aan het begin van het wedstrydseizoen in het clubblad, per ciculaire, of met korte bespre king op één der eerste clubavon den van het nieuwe seizoen, alle le den in te lichten over wat mag en wat niet mag. Het is helemaal niet nodig, daar toe het gehele spelreglement te be handelen, doch enkele van de meesl belangrijke punten moeten bepaald aan de orde worden gesteld. Enkele van deze punten noem ik voor de beurt bieden, verzaken, verplich tingen de wedstrijdleider te roe pen, recht van protest, de welvoe- gelijkheid. Over al deze punten ont staan jaar in jaar uit in allerlei Nederlandse clubs geharrewar - en ik stel thans, dat het de club besturen zijn die véél van dit on aangenaams kunnen voorkomen door de leden goede voorlichting te geven. Natuurlijk moeten deze bestuur- deren dan ook enige deskundii heid bezitten en zij kunnen elementaire kennis reeds opdoen door zich bij de NBB can te schaf fen 't boekje „Spelregels voor wed- strydbridge". De bagatel die het kost (f. 1.50) voorkomt vele uren van ergernis en vergaderen over onaangename kwesties. Ook hier geldt het gulden woord voorkomen is beter dan genezen. H. W. FILARSKL Antwoord op bridgevraag deze week: Noords doublet in de vierde hand kon oor spronkelijk niet als sterk uit gelegd worden - het kan een spel met ong. 10 pun ten aangeven, waarmee noord de tegenpartij een voudig niet één schoppen wilde laten spelen. Kennelyk heeft noord op zuids 1 SA (dat niet zó sterk behoeft te zijn als het gegeven spel) eerst maar eens voorzichtig twee ruiten geboden waar op zuid het goede, aanmoedi gende bod deed van drie rui ten. Met drie harten accen tueert noord niet zo zwak te zyn maar zuid kan thans geen 3 SA zeggen, daar het bezit in klaveren van noord te dun kan zijn. Een goed bod is thans drie schoppen waarmee zuid aangeeft goede schoppendek king te hebben; de verant woordelijkheid ligt nu verder bij noord en op elk verder bod van noord kan zuid rus tig passen. Te riskant is vier harten- noord zal slechts een vierkaart hebban en dreigt bij klaveruitkomst troefarm te worden. 1. hoed man 2. model tas is anders 3. koffer is groter 4. pakje op de voorgrond ontbreekt 5. ruitjeshemd jongetje 6. strik op de dameshoed 7. venster rechts is omgedraaid 8. rok vrouw is langer

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 14