Regels voor breisters met weinig ervaring f bezoek hij: Mevrouw van der Weyden burgemeestersvrouw van Nieuwkoop EIGENLIJK MOESTEN WE ONS SCHAMEN overpeinzing beauty products Parfumerie Suringar ROCOCO ONS MENU Vogels moeten halteplaatsen, nogal eens een keertje extra. Een op z'n elfender En daar zit ik dus bU de rijzige, grijzende burgemeestersvrouw van Nieuwkoop, in een gezellige ruime kamer: een warmrode vloerbedek king, donkere meubelen en veel planten, die er allemaal even fleu rig bijstaan. „Ja ziet U, we waren onlangs veertig jaar getrouwd; toen zyn we enorm in de bloemetjes gezet en daar zijn al die planten nog van over. Deze kamer is zonder plan ten trouwens ondenkbaar". Ik be wonderde een grote frisgroene va ren, een bloeiende bougainvillea, een bloeiende bromelia. Het glorieuze middelpunt van dit alles is een machtige, antie ke schouw! Een achterwand van oudblauwe tegels en om de kap een brede rand van oeroud, diep glanzend eikenhout, waarin een motief van eikenloof met eikels gebeeldhouwd is. Een enorme blankgeschuurde haard staat er onder. Van die schouw wordt verteld, dat hij afkomstig is uit het paleis van de Koningin op De Dam. Toen daar omstreeks 1940 een kleine verbouwing plaats had, was de schouw ge kocht door de vorige eigenaar van het burgemeestershuis en daar vormt hij nog steeds de trots van de huidige bewoners en geeft hij de kamer een voor name sfeer. Toen de zon eindelijk écht ging schijnen, begonnen wij onmiddellijk vakantieplannen te maken. Maat zodra de kaar ten en folders -te voorschijn kwamen, de exotische namen door de kamer spoten, dé vi sioenen van watervallen, hoog gebergten en mohammedaanse dorpjes op het behang versche nen. veegde vader alle illusies met één gebaar van tafel. Wij moesten ons schamen, zei hij. De zoons keken elkaar aan. Dat zy zich over wat dan ook minstens driemaal daags moes ten schamen, wisten zij al. Dat de opvoeding zich nu ook uitstrek te tot het eens zo knusse plan nen-maken was iets nieuws. Zij zuchtten. Ik bedoel dit, zei vader na drukkelijk. Wij hebben half Europa doorgezworven. Wij zijn passen over getrokken, wij hebben gezwommen in Italiaanse meren, in Franse zeeën, in Duitse rivieren, in Belgi sche strandbaden. Wij hebben ijs gegeten in Mi laan. biefstuk in Parijs, spaghetti in Locarno en bouillabaisse in Mar seille. Wij hebben getranspireerd in Lu gano en Cannes en Genua. Maar mijn eigen kinderen hebben nog nooit de Afsluitdijk gezien, nooit een natte voet gehaald in de Friese meren, nauwelijks onze eigen stran den beroerd, nooit een hunebed aanschouwd. En daarom moesten we ons schamen 1 In Denemarken en Zweden zijn we ook nog nooit geweest, zei ik hoopvol. Evenmin als op de kaasmarkt In Alkmaar, viel vader in, of op de Hondsrug of in het Zuiderzeemu seum. daarop zeggen? Hij had gelijk. Kijk eens hier: elke zomer drommen vreemdelingen onze gren zen over met een gezicht van: Tjonge, wat zullen wij nu machtig veel interessants beleven. Na een paar weken keren zij naar huis terug, opgetogen en voldaan. Want voor hen is Nederland iets. dat men gezien moet hebben Maar wat hebben wij gezien? Ben je ooit in de Gemeentegrot te Valkenburg geweest Ken je het Mirdumer Klif? Het Gaasterland? De Martinitoren? Ben je ooit in Zeeland geweest? Hebben wij de Deltawerken bezocht, de Linnaeus- hof? Wij hebben door pittoreske bergstadjes gedwaald, maar Sneek en Hindelopen zijn wij vergeten. Wij hebben aan de voet van Duitse burchten gekampeerd maar wij vergaten het Muider- slot en Haarzuilens. Wij hebben met open mond naar waterval len staan kijken, maar de Linge, de Vlist, de Regge en de Over ijsselse Vecht kennen wij alleen van horen-zeggen. Onze jongens weten aardig de weg in Turijn, maar in Emm en zouden zij ho peloos verdwalen. Wat wil je dan eigenlijk? vroeg ik timide, want ik zag de ogen van de zoons schitteren. Zij von den vaders redevoering het evene ment van het jaar. Ik wil doodgewoon wat honderd duizenden Duitsers, Belgen, Fran sen en Denen deze zomer willen: Nederland zien en ontdekken. De schoonheid van het vlakke land on dergaan. Varen op de Friese meren zwemmen in de Noordzee, genieten van onze eigen waterzon, de geuren van de eigen velen opsnuiven. De schoonheid bewonderen die pal Zoals het vaak gaat was ook h een kind de aanleiding tot het ve. dere gesprek. Er kwam n.l. ee stevig gebouwd bruinverbrand joi getje binnenlopen, dat me met zij donkere ogen eens goed opnar, „Zeker een kleinzoon, die bij U V geert" veronderstel ik. „Ja we hei- ben 27 kleinkinderen, moet u w ten en dit is er een van. We hel ben zeil acht kinaeren en som ge van hen hebben ook weer gr< te gezinnen, één heeft er zelfs el dus dan schiet je al een heel ein. in de richting. Mijn moeder leei ook nog; die heeft nu op haar 8 sti jaar 65 achterkleinkinderen' 't Zou de moeite waari zijn, dach ik. die eens allemaal samen op ee foto te zien Boerin Al tien jaar woont mevrouw Van der Weyden in Noorden, dat tot de gemeente Nieuwkoop hoort. Daar voor, vanaf 1947, was haar man burgemeester van zijn geboorte plaats Zevenhoven, waar nij tot aan die tijd een boerderij had. Mevrouw van der Weyden is dus van oorsprong boerin en haar ogen stralen, als zij aan de tijd denkt, dat zij nog op de boerderij woonde en werkte, toen zij nog kaas maak te! Zoetemelkse, maar ook komijne kaas. Zij was n.l. een van de wei nige boerinnen, die deze laatste soort bereidden en daar is ze echt nog een beetje trots op. „Het was zeker wel een hele (Hergang, van de boerderij naar het burgemeestershuis"? naast de deur ligt. en die niet on derdoet voor die van de Alpen, de Apenijnen of het Hoogland van Auvergne. Hé ja Auvergne! riep ik uit. Zwijg. De schoonheid die wij de ze zomer gaan zoeken is anders, maar niet minder interessant. Dus niet naar het buitenland, zei Henkie. Het klonk, alsof hij opgelucht was. In Nederland heb je in ieder geval véél water, pre velde Adriaan. de zwemmer. En speeltuinen, juichte Marian. En dierenparken, vulde Henkie aan. De Waddenzee schreeuwde Adriaan, die er nu helemaal in kwam. Ik keek weemoedig naar de bij- eengeschoven kaarten en folders. Géén bergen? Géén warme meren diepblauwe luchten, keistrandjes, bistro's, cypressen? Géén verse abri kozen. geen fjorden of krijtrotsen! Jutland even onbereikbaar als Triëst of Venetië. ^ÏTlocderlykiZ •S-' Als wij nu eens begon ik. Ja ik weet precies wat Je wilt zeggen, sneed vader af. Maar wij doen het niet. Mijn kinderen moeten eindelijk ontdekken dat ook zij in een ge zegend land wonen, waarop je je ogen kunt uitkijken, waar van alles en nog wat te beleven valt, dat een vakantieparadijs bij uitnemend heid is. Wij blijven de traditie handhaven, wij gaan weer of geen weer er met tent en auto op uit. Wij laten ons niet door stormen of regenvlagen naar huis jagen. Wij gaan reizen twee weken lang, zoals wij altijd hebben ge daan. Maar ditmaal in het eigen land. Je zult zien, dat dit één van de mooiste vakanties wordt, die we ooit hebben gehad. 't Lijkt me best leuk, zei Henkie voorzichtig. Ik voel er ook veel voor, zei Adriaan. Marian knikte voldaan. Zij had op ijzig smalle bergpaadjes al me nig benauwd ogenblikje doorge maakt. Het stemde haar tot te vredenheid dat het nu bij 't vlakke land zou blijven. Dat doen wij dus, zei vader en stopte de folders in de kast. Ik keek naar het behang. Er ver scheen een nieuw visioen: glinste rend water, een witte schuimrand langs het strand, een zonsonder gang boven de Waddenzee, een Advertentie Verkrijgbaar bij: BREESTRAAT 108 - LEIDEN TELEFOON 23401 „Ja, dat was hel, maar ik kin niet anders zeggen, dan dat ik dit leven ook heel prettig vind". „Wat boeit u het meest hierin"? ..'Leukst vind ik. da' je met zo veel mensen in aanraking komt. Ik zoek het contact h~lemaal niet in een bepaalde beperkte groep. Maar ik ga graag om met iedereen, met alle „gewone" mensen, zoais dat dan heet. zonder onderscheid van richting of wat dan ook. Ik bezoek veel bejaarden en zieken en ik ga zo nu en dan ook eens naai de bejaardensociëteit en naar de beide prachtige bejaardentehuizen, die we hier hebben". troep Sterntjes op weg naar het nachtverblijf en onze oude tent tus sen de elzestruiken. Rust, schoon heid, stilte. Ik geloof waarachtig, dat jullie gelijk hebben, zei ik zacht. THEA BECKMAN. GEBRUIK de juiste wol. het juis te breipatroon. Wanneer u breiwol en een patroon koopt, kies dan al tijd de wol die op het patroon be trekking heeft of omgekeerd een patroon dat bestemd is voor de ge kozen wol. Een aardig model na- breien uit andere dan de aa/gege ven wol kan op een grote disillusie uitlopen. KIES een patroon dat eenvoudig is, wanneer uw brei-ervaring be perkt is. Aantrekkelijke fantasie steken kunnen even moeilijk, tijd rovend en ontmoedigend als aan trekkelijk zijn Bovendien is en blijft de klassieke, gemakkelijke en snelbreiende tricot- of Jerseysteek nog altijd een van de mooiste. DE SPANNING van uw breisel is heel belangrijk. Brei altijd een klein proeflapje (met de aangege ven wol en de voorgestelde naal den) voordat u met het eigenlijke werk begint. Op die wijze kunt u het eventuele verschil in steken- verhouding tussen breipatroon en eigen werk bepalen. Ook wie zon der patroon breit kan het niet zon der een proeflapje stellen, ter be paling van het aantal op te zetten steken. Wie te strak breit en op het proeflapje minder steken per centimeter heeft dan in het brei patroon is aangegeven, tracht niet opzettelijk losser te breien maar probeert het met dikkere naalden Zij die te los breit neemt haar toe vlucht tot dunnere naalden. EEN DRAAD aanhechten is een werkje dat alleen de geroutineerde breisters op de juiste doen. maar dat ook de beginner goed kan doen Indien enigszins mogelijk, begir. dan met een nieuwe knot aan het begin van een toer, niet ergens midden in een toer. Wanneer een deel van het werk voltooid is en de steken op een reservenaald wor den gezet opdat er later mee door gebreid kan worden, knip of breek de draad dan niet af: leg ook het restant van de knot opzij, opdat u later met dezelfde draad door kunt werken. Hoe minder aanhechtingen er in het werk zitten hoe beter (netter en sterker!). Een goede aanhechting is niet zomaar een knoop in de uiteinden van twee knotten wol, zelfs niet «alhoewel beten twee samengebreide uitein- En het organisatieleven'1 „Zeker, dat vind ik ook heel pre- zierig. Ik ben b.v. erevoorzitster van de Bond van Plattelands vrouwen hier in Nieuwkoop". Zangclub Mijn gastvrouw schenkt nog eens een kopje koffie in en vertelt on- dei de hand verder over haar ac tiviteiten. ,.We hebben hier ook een zang club voor dames, de „Zilver meeuwen"daar ben ik een en thousiast lid van; ik heb trou- wens al vari mijn vijftiende jaar aj meegewerkt aan een koor. Ja, mijn ouders waren vooruitstre vend in die tijd, want lang niet iedereen mocht zoiets!" Al die bezigheden maken dat me vrouw Van der Weyden een druk bezet leven heeft temeer omdat Nieuwkoop een vrij sterk groeien de gemeente is. „WD tellen nu 5600 inwoners; toen wij hier kwamen, tien jaar geleden, waren het er 4100" Ik krijg een plattegrond te zien waar op de hele nieuwbouw van het dorp is na te gaan. Informerend naar de samenstel ling van de gemeente kom ik te we ten, dat Noorden vooral agrarisch den. n 3r dit. ontrafel de uiteinden van beide draden (de nieuwe en die welke aan het werk zit), leg de twee uitgerafelde delen langs el kaar en rol ze. met even nat ge maakte vingers, stevig tot éen draad samen. LEG onvoltooid werk nooit weg voordat een toer teneinde is ge breid. U voorkomt daarmee lelijke uitgetrokken steken die moeilijk tp herstellen zijn. HET OPMAKEN en in elkaai zetten is het moeilijkste en mees! belangrijkste deel var\ de opera t „brei het zelf". Pers elk deel va het breiwerk voordat het in elkar wordt gezet. Denk erom: breiwe: mag nooit gestreken worden, he wordt geperst: doe dit op de ver keerde kant van het werk en or een zachte, dikke onderlaag. Gerib de boorden, kantbreisel en fantasie steken \Vorden luchtigjes gepers' onder een nauwelijks natte doek Breisel in jerseysteek kan mei een warm ijzer krachtig worden ge perst. De lengtenaden van het werk (zijnaden enzovoorts) wordei net zo gemaakt als in een stoffen kledingstuk: leg de twee pandei met de goede kant op elkaar, speld de naad zorgvuldig vast (zó dat een eventueel dessin niet ver springt) en naai in stiksteek met zijden of katoenen garen. In hee dik breiwerk kan de naad met dt breiwol worden gemaakt. Indien de naden niet op de hand worden ge stikt maar met de machine, i: zorgvuldig rijgen van het grootst' belang. Pers de naad open. Schou dernaden en eventueel ander dwarsnaden varen er wel bij indier er een boorbandje op wordt ge ïaaid, dat rekken voorkom' DE finishing touch. Het zijn vaal de heel kleine details die het wer) zijn uiteindelijk goede aspect be zorgen. Een ripslint, (in de kleu: van het breiwerk», tegen de over slagen van een vestje of cardlgar genaaid, houdt het kledingstuk ir model. Knoopsgaten zijn honderc maal netter wanneer ze worden ge festonneerd even keurig als ir een stoffen kledingstuk. Een ge breide rok dient te worden gevoerd opdat hy beter afkleedt en zijn model behoudt. Zomen zijn mooier wanneer ze worden ingebreid, dan wanneer ze worden Ingezet, ze die- Mevrouw Van der Weyden met drie van haêr zevenentwin tig kleinkinderen. (Foto Leldsch Dagblad) is en dat Nieuwkoop veel midden standers telt. Met name de recre atie, die de plassen bieden, heeft daarop een grote en gunstige in vloed. ,.De ene zaak na de andere gaat uitbreiden en moderniseren. Ik vind leuk. om de opening van zo'n nieuwe zaak mee te maken". Ik dacht bij mezelf hoe iedere mens iets' typerends, iets karak teristieks heeft. En ik vond dit bij mevrouw Van der Weyden in haar van oorsprong boerin zijn. Was het eigenlijk wel zo'n over gang -van de boerderij naar de gemeente? Want zoals zij als boe rin haar bedrijf had overzien en zich verheugd over de welvaart, die op haar erf waar te nemen viel. zo overziet zij nu het erf van de gemeente, zo weet zij wat daar omgaat, zo ziet zij met blijdschap waar het goed gaat en zo deelt zij in de zorgen en moeilijkheden. Juist het feit. dat zij haar nieuwe taak in de eigen vertrouwde omgeving op zich mocht nemen, maakt dat zD er zoveel van houdt. nen zorgvuldig te worden geperst. Kantbreiwerk, en elk los breisel zelfs al is het dik) behoort geheel op tule te worden genaaid, waar door het meer „hand" krijgt en zijn vorm aanzienlijk beter bewaart Halsboorden z;en er „vakkundiger" uit wanneer ze worden aangebreid dan wanneer ze worden aangenaaid. Raglan is op zijn mooist wanneer het wordt ingebreid. Wie de regels der breikunst in het oog houdt kan, zelfs als ze met de naalden nog betrekkelijk onervaren is. een kledingstuk produceren dat elke kritiek kan doorstaan en dat kan wedijveren met de beste hand- of machinegebreide stukken uit de winkel. J.V. Al die regen doet een rechtgeaarde Nederlandse huisvrouw natuurlijk naar de breipennen grijpen en over breien willen we het vandaag hebben. Doorgewinterde breisters weten het natuurlijk wel. maar als u nog niet zo heel erg ervaren bent. zult u veel hebben aan de volgende regels. En die regels zijn belangrijk voor wie prijs stelt op een resultaat waarvan uw vriendin zegt: ..Waar heb je dat ge kocht?'' in plaats van ..zelf gemaakt?'' Uw modehuis Zaterdag 18 augustus 1962 Pagina 3 Vlijt en Zegen „Och ja, je zou eigenlijk veel meer willen doen. maar je hebt ook je gezin en je huishouding, al wordt het stiller, nu er nog maar twee dophters thuis zijn. De tijd van ons pensioen begint te nade ren en we zien dus al wat voor uit naar die levensperiode. Dit heerlijke huis zullen we dan moe ten verlaten maar we hopen dat. een geriefelijke bungalow te kun nen bouwen. Waar? O, hier in de ze omgeving, we zouden hier niet graag vandaan willen!" En dan is er nog het plan om, zodra de tijd beschikbaar is een reis te maken naar de belde in Canada wonende kinderen. „Daar verheugen we ons natuurlijk héél erg op". Het is prachtig weer, die mid dag en tot slot van mijn bezoek lopen we door de openslaande deuren de tuin in, om ,,'t Hove- ke" ook van de buitenkant te bekijken. Ik bewonder de gezel lig rood-witte zandloperluiken, die zo goed passen bij het rieten dak, het molentje in de tuin; de klimrozen en de waterlelies. En in een hoekje staat een minia tuur boerderijtje, met de naam er op geschilderd; „Vlijt en Ze gen". „Dat is het model van onze boerderij in Zevenhoven. Nee. niet helemaal precies, zo als het echt is, maar de naam is wel echt en die willen we graag in ere houden, „Vlijt en Zegen". Het is mijn tijd weer, mevrouw Van der Weyden brengt me naar de bus en op de ophaalbrug voor het huis een van de tientallen bruggetjes, die aan Nieuwkoop en Noorden zo'n aardig landelijk aan zien geven neem ik afscheid van een capabele burgemeesters vrouw, vol belangstelling voor lief en leed in haar gemeente, een vi tale. levendige grootmoeder, middel punt van een uitgebreide familie kring, een gezellige vrouw met een warm en jeugdig hart. HERMINE G. VAN DE WEEK ZONDAG: Italiaanse pizza, gemengde sla, Deense vla. MAANDAG: Hongaarse goulash, aardappelen, Zweedse kwarkschotel. DINSDAG: Zuppa pavese. leverragout, biet jes, aardappelen. WOENSDAG: Franse baconschotel, yoghurt met pruimen. DONDERDAG: Risotto, Zwitserse appelschotel. VRIJDAG: Tortilla (Spaanse omelet) of ge stoofde kabeljauw met worteltjes en aardappelen, muesli. ZATERDAG: Ministrone, chocoladevla met plakjes banaan. Zuppa pavese Bak een sneetje wittebrood in een beetje boter goudgeel. Leg dit onderin een voorverwarmd soep bord. Een ei bakken en dit op het brood leggen. Dik met oude gerasp te kaas bestrooien en vleesbouillon erover schenken. Het vest. dat mevrouw Ver linde uit Middelburg breide, is iets heel bijzonders. Haar man spon n.l. de wol. waarmee zij breide, van de losgeraakte vachtharen van Iwan. de grote chow-chow. Je bent niet zomaar één twee drie in Noorden, waar de familie -rf Van der Weyden woont! De bus stopt, behalve bij de normale tigst overstekend troepje eenden, een dwars over de weg staani I'iAl/f-.lf' ijscokarretje, een slordig geparkeerde fiets, vormen evenzovel VOOr mode Obstakels. Maar toen ik eenmaal uit de bus stapte was ik wél twee drie binnen bij mevrouw Van der Weyden. Want op moment, dat ik over de wiebelende ophaalbrug stapte, zwaaic de deur van ,,'t Hoveke" al gastvrij open en een vrolijke vrie delijke stem riep me toe: ,,U komt zeker van het Leids Dagblad! Komt U maar gauw binnen!" De Parijse hoeden voor de winter hebben volume en veel couturiers bereiken dit effect door het gebruik van veren. Jacques Heim maakte dit cock tailhoedje van parelhoenveer fjes. Eveneens van Heim, is dit model van zwarte veertjes op een wit fond. dat hij Der- wiche" noemde. Jean Patou is verantwoorde lijk voor dit roze geval, waar onder men zich gemakkelijk kan verbergen. Het materiaal bestaat dan ook uit struisvogel veren. Dit ontwerp is weer van Jacques Heim. De bol is ge maakt uit fazanteveren, de rand uit eendeveren.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13