JEANNE d'ARC de maagd van Orleans SYNGONIUM: mooie kamerplant VERGETEN MOORDENAARS VAN DONKER PARIJS Vervuilde zwervers en hun levensgeheimen Zaterdag 18 augustus 1962 Pagina 2 TWAALF BEROEMDE VROUWEN (VU) Een voor één veroverden de scha ren van Jeanne d'Arc de steden langs de Loire, waaronder Patay en Troyes. In juli bereikte zij Reims, dat zich zonder slag of stoot ge wonnen gaf. De Maagd van Orleans stond met haar vaandel bij het hoogaltaar, toen op 17 juli 1429 de Dauphin in de oude kathedraal als Karei VII tot koning werd ge kroond. De kern van haar godde lijke opdracht was vervuld. Keerpunt Jeanne d'Arc tepaard. BESCHEIDEN en toch niet minder beroemd dan vele vrou wen van koninklijke bloede was een Frans herderinnetje, Jeanne d'Arc. Haar lot is bewogen als dat van weinig vrouwen, maar weinig vrouwen zijn er ook, die zoveel tederheid, zoveel ver trouwen in ons wekken als Jeanne. Frankrijk verkeerde in het begin van de vijftiende eeuw in een toestand van de grootste ellende en de die-pste verwording. In een allesvernietigende strijd, die eindeloze jaren had geduurd, hadden de groten der aarde alles verknoeid wat er te verknoeien viel. De vlinder machtigen probeerden tussen de wisselende krijgsgebeurte- nissen door nog iets van hun schamele have te redden of volgden het weinig stichtelijke voorbeeld van hun machthebbers, rovend en plunderend waar zij konden. Zelfs het vee had zich bij de onge wisse toestand en de dagelijks dreigende gevaren aangepast. Wan neer in de een of andere stad de alarmklokken begonnen te luiden, liepen de buiten grazende kudden ook zonder aansporing van een herder op een draf naar de stadspoorten om bescherming te zoeken. In die dagen gebeurde er een wonder. Een stil en ingetogen meisje dat lezen noch schrijven kon, vol bracht wat bekwame legeraanvoer ders en ervaren politici vergeefs hadden beproefd: zij versloeg de Engelse troepen, die tot in het hart van Frankrijk waren doorgedron gen en bewerkte de kroning van haar vorst, koning Karei VII. Talloos zijn de beschouwingen pro en contra, die aan dit merk waardige meisje zijn gewijd. Even talrijk zijn de romans en toneel stukken, die haar leven dramati seerden. Alsof hier niet de werke lijkheid een dramatischer toneel stuk schreef dan ooit enig mense lijk brein zal kunnen uitdenken! Want inderdaad vormen de drie perioden van haar optreden, in hun dramatische structuur, de bedrij ven van een verheven klassiek dra ma. Tenslotte bereikte men het kasteel Chinon. waar Karei verblijf hield. De Dauphin had juist van zijn schatmeester vernomen, dat er geen vier daalders meer in zijn kas te vinden waren. Het leger was in wanorde. Om het wonderlijke meis je op de proef te stellen, wees hij een van de hovelingen als de ko ning aan. maar zij zei rustig en zonder enige onzekerheid: „Mijn heer, u bent de koning en niemand anders!" Dat overtuigde de Dauphin geheel. Er volgde nog een lang en pijn lijk onderzoek door geleerden en kerkelijke autoriteiten. De zeven tienjarige maagd vaagde door haar eenvoudige aniwoorden alle twijfel weg. De koning gaf haar het gevolg van een krijgsoverste: een stalmees ter, twee pages, twee herauten en een kapelaan. Zelf hield zij toe zicht op haar uitrusting, waaronder een zwaard, waarmee zij nimmer iemand verwonden zou en een wil vaandel, met leliën bezaaid en met het beeld van de Verlosser er op. Op 29 april 1429 reed zij op haar witte paard het bedreigde Orleans binnen. Zo groot was de indruk, die alleen haar verschijning reeds wekte, dat de bewoners zich van be legerden tot belegeraars voelden worden. Een kleine overwinning be vestigde het vertrouwen. Op 8 mei verdreef zij met een onbeduidend legertje van 800 man do vele ma len sterkere Engelsen uit hun on neembaar gewaande verschansin gen. Haar soldaten vochten of ze onsterfelijk waren. De ruwe, trotse legeraanvoerder der Engelsen, Gla- dale, die haar tevoren voor een sol- datcnmeid had uitgescholden, zakte bij zijn vlucht over de Loire door de half-verkoolde brug cn kwam om in de rivier. Orleans was gered en juichte! In de volgende weken ging het van overwinning tot overwinning. Maar voor Jeanne d'Arc zou dit tegelijk het keerpunt in het aangrijpende drama zijn. Nu de zwakke Karei VII niet meer in nood verkeerde, werd hij toegan kelijk voor de kuiperijen van zijn omgeving, die vreesde haar eigen invloed op de koning te verliezen, zolang dat wonderlijke meisje nog iets voor het zeggen had. Terugge vallen in zijn vroegere aarzelingen, onthield de trouweloze Karei aan Jeanne d'Arc de middelen tot het afronden van haar taak. Het nu achttienjarige meisje liet zich niet uit het veld slaan. Aan het hoofd van een zwakke groep vrijwilligers bevrijdde zij Compieg- ne. Maar zelf werd zij daarbij door de Bourgondiërs gevangen ge nomen en voor 10.000 francs aan de Engelsen uitgeleverd. Eenmaal in handen van haar onverzoenlijke vijanden, was zij een machteloze prooi voor de meest minderwaar dige smaad. Men ontzag zich niet het er op toe te leggen, dat zij in haar gevangenis voortdurend werd aangerand. Hoe snel had het drama zich voltrokken! Van de dag. waarop Jeanne in Chinon voor de koning verscheen, tot haar gevangenne ming waren, met inbegrip van al haar wonderlijke overwinningen, slechts vijftien maanden verlopen. Er volgde een schandelijk proces, waarin de acten gewetenloos ver valst waren en het college van zes tig geleerden in de theologie en doctoren in het canoniek en bur gerlijk recht door de Engelsen be taald werd. Een der voornaamste punten van de aanklacht was, dat Jeanne mannenkleren had gedra gen. Daarop kwamen de rechters telkens terug en tegelijk zorgden zij ervoor, dat de aanrandingspo gingen in de gevangenis voortgin gen. zodat het ongelukkige meisje geen ander middel dan mannen kleren had om zich te beschermen. Het doodvonnis werd aanvanke lijk omgezet in levenslange gevan genisstraf. Maar dat was niet naar de zin van de Engelsen. Nieuwe aanrandingen volgden, waarin zelfs een Engelse Lord een aandeel had. Weer trachtte Jeanne d'Arc zich door mannenkleren te beschermen. Daaruit leidde men af, dat zy een onverbeterlijke ketterse was. Op 30 mei 1431 bracht men haar op de brandstapel. Haar laatste wens was een kruis. Een medelijdende En gelsman sneed er in allerijl een van een paar stukken hout en stak haar dat toe. Zij stierf met de naam van Jezus op de lippen, zon der één woord van verwijt tegen de ondankbare koning Karei. Kieuw proces Toen Karei VII bijna twintig jaar later Rouen veroverde, waar men Jeanne d'Arc had verbrand, liet hij echter op aan drang van haar familieleden en vrienden in een nieuw proces haar onschuld bewijzen en de Paus be krachtigde de uitspraken van dit geding. In Orleans zou men voort aan met een plechtige processie elk jaar haar beslissende overwinning herdenken. Nog eeuwenlang wisselden in de beschrijvingen van haar leven ver ering en bekrompen laster elkaar af. Maar in 1894 werd zij zalig ver klaard en 'in 1920 nam Paus Bene- dictus XV haar onder de Heiligen op. Shakespeare laat Jeanne d'Arc in zijn drama .Henry VI" een wei nig eervolle rol spelen, Voltaire trachtte haar belachelijk te maken. Anatole France zocht het wonder met quasi-objectiviteit uit te Plui" zen. Maar de glorie van de maagd van Orleans is machtiger geble ken Opdracht In een klein huisje, dat men nog in het dorpje Domremy in Lo- tharingen vinden kan, werd op 6 januari 1412 aan boer Jacques d'Arc en zijn vrouw Isabelle Romee een dochter geboren, die zij Jeanne noemden. Het meisje hoedde al vroeg met andere kinderen de dorpskudden. Zij had een helder verstand, maar was bijzonder zacht, bescheiden, vroom en medelijdend van aard. Al van haar dertiende Jaar af hoorde zij bovennatuurlijke stem men en had zij wonderlijke visioe nen, die geleidelijk de vorm aanna men van een goddelijke opdracht: Frankrijk te redden van de onder gang. Eerzucht was aan dit alles zó vreemd, dat zij God bij herha ling smeekte, haar van deze boven menselijke taak te ontheffen. Maar het was anders bestemd. De oorlog kwam steeds naderbij. In 1427 werd Vaucouleurs door de Bourgondiërs belegerd. Iedereen koos partij. De dorpskinderen zelfs leverden onderling bloedige veld slagen. Jeanne wist toen, dat zij haar opdracht niet langer uit de weg zou kunnen en mogen gaan. Van haar ouders wist zij toestem ming te verkrijgen om een bezoek te brengen aan haar oom van moe derszijde, de oude Durand Laxart, in het naburige dorpje Bury-le-Petit. Deze brave man nam zij in haar vertrouwen «n hoewel met enige aarzeling baande hij haar de weg naar Vaucouleurs, naar de machti ge legeraanvoerder Robert de Bau- dricourt. Voorspelling Onder het volk gin? sinds lang de voorspelling, dat Frank rijk ten gronde zou gaan door een vrouw en herrijzen door een maagd. De noodlottige vrouw kon niemand anders zijn dan ko ningin-moeder Isabella van Frank rijk. De redster heette Jeanne d'Arc. Na een nieuwe nederlaag der koninklijke troepen bij Rouvray wilde Robert de Baudricourt, on danks al zijn scepticisme en inner lijke twijfel, niet langer wachten. Twee edellieden. Jean de Mete en Beltrand, zouden de in mannenkle ren gestoken Jeanne bij de Dauphin brengen. Twintig dagen trokken zij ge drieën door streken, die door de vijand onveilig werden gemaakt. Syngonium doet wel een beet je aa.i een Philodendron den ken: een mooie, klimmende en groenblijvende kamerplant, waarvan men vele jaren plezier kan hebben. Deze plant komt oorspronkelijk uit tropische ge bieden en men dient dus voor normaal verwarmde kamer te zorgen, doch een vochtige at mosfeer is nog belangrijker. Men zal het blad dus geregeld moeten besproeien, doch dat dient men met lauw water te doen. Koud water zo uit de kraan mag men er in geen geval voor gebruiken. De potgrond zal men ook normaal vochtig moeten houden en vooral als straks het stookseizoen aanbreekt moet er veel gesproeid worden. Syngonium kan ook veel voed sel hebben en flinke planten dient men dus ook te bemesten. Vooral van het vroege voorjaar tot diep in de herfst moet men wekelijks een weinig bemesten en voor dit doel kan men ge bruikmaken van de bekende ka- merplantenmest. In de wintermaanden moet de plant volle zon hebben, doch in deze tijd van het jaar zal men haar moeten beschermen. Ze verlangt echter wel een licht plekje. Als er 's winters geen zon is. dan in elk geval een normaal verwarmde kamer. En als de plant enkele luchtwortels vormt, is dat voor u een bewijs dat de atmosfeer voldoende vochtig is. Die luchtwortels moet men de plant laten behouden. Het is verkeerd die weg te snijden. Vroeg in het voorjaar kan men eventueel ook verpotten en dan kan men de bekende bloe- mistengrond voor gebruiken, doch roer er dan nog een beetje extra turfmolm en gehakt veen- mos doorheen, want de plant houdt wel van een voedzaam, doch vooral van een luchtig grondmengsel en onder in de pot zullen ook wat scherven moeten komen. Als de plant te hoog opgroeit mag men terugsnoeien. Toppen vooral als er luchtwortels zit ten kan men als stekken ge bruiken. Eventueel kan men ze zonder wortels ook wel in een weckfles met water tot ontwik keling brengen. G. Kromdijk. J! ouderlijke .speurtocht ran Heuri van Leeuwen „Toen ik de afgelopen maanden in Parijs als clochard deel uitmaakte van het leger»van duizenden zelfkanters, slapend on der de bruggen van de Seine, op de ijzeren roosters van Les Halles en in de bouche van de Métro, heb ik verschillende ver geten moordenaars ontmoet. Ergens voelde ik me vaak tot deze tragische figuren aangetrokken en trachtte hun innerlijk te peilen. Een enkeling droeg nog een oud vergeeld kranteknipseu bij zich met bijzonderheden over zijn misdaad. Ook al ontkwa men dan ook sommigen aan hun aardse rechter, zo betaalden ze dan toch de tol voor hun daad op een andere manier, die mij vaak erger leek dan het schavot", aldus vertelde ons de onlangs teruggekeerde Amsterdammer Henri van Leeuwen, die reeds eerder als zingende bedelaar door de Lichtstad zwierf en zijn ervaringen onder de titel ..Zwerver in Parijs" te boek stelde, doch dit maal de stof zocht om in een heruitgave verschillende aanvullende moordenaarsportretten te verwerken. Teneinde naar de diepste scha duwkant van de onvolprezen licht stad af te dalen, werkte hij eerst bij de Emmaus-stichting van de ..schutspatroon" der clochards, Ab- bé Pierre. Hier zocht hij tegen f 5,- per week oude schoenen op kleu ren en maten uit. waarna hij in de Hallen (de enorme voedselmarkt die men de „buik van Parijs" noemt» zich mengde onder de zwer vers, die hier voor een bord uien soep of een glas wijn allerlei hand en spandiensten verrichten. om daarna de oceaan over te ste ken en als onvindbaren van hun weelde en geluk te genieten. Ze namen hun intrek in een chique hotel in de Europese wijk. De vol- gende ochtend bezochten ze sa men een dure bar, waar de vrouw een knappe jonge Roemeen ont moette en aan hem voorstelde met de mededeling, dat deze man voor de pas gezorgd had. De man, die zich zeer correct gedroeg, bleef in hun gezelschap en sprak met haar in een onverstaanbare taal. heertje, ineens ontnuchterd, bood hevig verzet. Tydens de worsteling, die ontstond, beet hij uit alle macht in een der handen van de aanvaller, die daarop het mes greep en zyn slachtoffer met een paar snelle steken doodde. Daarna wist de dader ongezien met de goed gevulde portefeuille met dol larbiljetten te ontkomen. Voorals nog zette hij zijn zwerversbestaan voort, want hij durfde de grote biljetten niet te wisselen. Toen de beetwond met een lelyk litteken genezen was. deed hij op een avond een afschuwelijke ontdekking: in het grillige rode en blauwe lijnen spel van het dicht getrokken vlees herkende hij duidelijk het gezicht van zijn slachtoffer. Door wan hoop gedreven wendde hij zich hierna tot verschillende doktoren met het verzoek de bewust plaats operatief uit te snijden. Maar nie mand kon de noodzaak van een dergelijke ingreep begrijpen, waar na hij tenslotte door obsessie gedreven bij een aan lager wal geraakte arts belandde, die het lit teken wegnam. Toen de wond op nieuw genezen was. stelde de moor denaar met ontzetting vast, dat de ingreep niet gebaar had, daar het litteken gebleven was. Hij rende naar de bewuste dokter terug en verzocht hem, opnieuw te willen opereren, maar deze vond dit al te dwaas en weigerde. Om van het vreselijke spookbeeld verlost te zijn. legde hij zijn hand 's nachts op de spoorrails en liet deze door een trein afrijden. Voordat hy na de vlijmende pijn het bewustzijn verloor, zag hij een zwerver naast zich bukken. Toen hij een in hos pitaal bij kennis kwam, werd er met geen woord gerept over bet „Het was vaak niet makkelijk om de mensen aan het spreken te krijgen. Ik had er veel tact en ge duld voor nodig. Maar ik heb toch heel wonderlijke dingen te horen gekregen en als u wilt, zal ik er u wat van vertellen Verdoolde kassier „In de Seine ligt het Asile flottant van de Armée du Salut een schip dus van het Leger desHeils, dat in de onderwereld met de term Piniche wordt aangeduid. Ik heb hier meermalen tussen de daklo zen geslapen en er een verdoold kassier ontmoet, die een moord op zijn geweten had. Nog zie ik de ha rige kop van de man voor mij, zoals hij met zijn ruige witte baard op de opgerolde voddige jas sliep Eens was hij een gezien en sta tig man, die als kassier bij een bank in een kleine Franse provin cieplaats werkte Met zijn zwarte baard en uilebril, steeds in een onberispelijk donker costuum ge kleed, gold hij als de onkreukbaar- heil zelve. Zijn hele leven, het kin derloze huwelijk met eén koele vrouw incluis, verliep met de regel maat van een klok. Maar met de innerlijke rust was het met één slag gedaan, toen een zeer mooie en gewetenloze vrouw hem op een bepaalde dag op een zeer geraffineerde wijze in haar netten wist te verstrikken. Hij werd een willoos werktuig in haar handen en geloofde aan de moge lijkheid van een nieuw, rijk en ge lukkig leven aan haar zijde, zoals ze hem dit verleidelijk wist voor te spiegelen. Toen hij op een middag op het gewone sluitingsuur met de gebrui kelijke tas de bank verliet, kon niemand vermoeden, dat de zwarte baard en de opzichtige bril een uur later tot het vèrleden zouden behoren. In de sneltrein naar Parijs zat kort hierna een herboren man, die plotseling miljonair was en ver trouwde op de kwaliteit van de valse pas, die de betoverende vrouw hem via haar relaties in de onderwereld had toegespeeld. Zij had ook voor twee kleine automatische revolvers gezorgd en het reisdoel leidde via Marseille naar de internationale „vrijhaven" Tanger, waar zich in de Medina en de Kashba vele figuren voor de sterke arm der gerechtigheid on vindbaar weten te maken. Ze zouden zich niet schuil hou den, totdat de zaak geluwd was Clochard Henri van Leeuwen tijdens zijn verblijf in Parijs, werkend in de hallen op zoek naar vergeten moorde- Een dag later kwam de wrede ontnuchtering, daar de kassier bij het wakker worden met een vreem de hoofdpijn met een schok tot de ontdekking kwam. dat de vrouw met de buit verdwenen was. Zon der meer begreep hy. dat de Roe meen de eigenlijke vriend van zyn geliefde was. Het besef in een hin derlaag gevallen te zijn, maakte hem razend en na dagenlang zoe ken vond hij de vrouw in een klein Moors etablissement in de kasjba. Voordat zij gillend kon wegvluchten, vuurde hij een paar maal met het automatische wapen op haar. zodat zij dodelijk ge troffen ineen zeeg. Willoos liet hij zich daarna overmeesteren en aan de politie uitleveren. Het vonnis in teresseerde hem niet en de jaren tussen de grauwe muren telde hij niet. Het leven had hem niets meer te bieden, want hij bleef toch van de vrouw houden, die hij gedood had. Toen hij eindelijk vrij kwam, begon hij een zwerversbestaan, want een terug naar de maat schappij was er voor hem niet meer „De Stomp" Het verhaal van de stomp heeft me meerdere nach ten uit mijn slaap gehou den. Hij had een smalle gedegene reerde Don Quichotekop met een doorzichtige puntbaard, ijn bij naam dankte hij aan het feit, dat hij zijn rechterhand mieste Toen de man destijds uit een in richting voor geestelijk gestoorden ontsnapt was, begon hij hongerig door de stad te zwerven. Hij wist zich in het bezit te stellen van een groot slagersméfe, doch had niet de bewuste bedoeling iemand te doden Op een avond zag hy een goed gekleed heertje in een smal straat je uit een obscuur cabaretje ko men. Hij was aangeschoten en stond besluiteloos rond te kijken, kennelijk niet goed wetend, waar hij nog verder heen zou gaan. Hij haalde een heel boek met geld voor de dag. dat hy begon te tel len, doch gaf dit spoedig hoofd schuddend op. „De Stomp" volgde de richard en viel hem in een don kere steeg onverwachts aan. Het geld. dat men toch in zyn kleren gevonden moest hebben. Later begreep hij, dat de onbe kende clochard hem beroofd had, doch dit kon hem weinig schelen, daar hy zich voor het eerste sedert lange tijd weer innerlijk rustig voelde Zo waren er nog vele anderen, zoals b.v. de oude Anatole, bijgenaamd „de blijde moor denaar". Hij was door omstandig heden in een huwelijk met een oudere vrouw gedwongen, die hem geheel beheerste en bang maakte. Een aan lager wal geraakte vrouw ging hem chanteren, zodat hij op een avond tot het uiterste ge kweld een bijl greep en haar de schedel insloeg. Daarna meldde hij zich blij bij de politie, daar hij door deze daad tevens uit de ker ker van zijn trieste huwelijksle ven verlost was. Verder ontmoette van Leeuwen, „Marie la salope" (de sloof), die in een donker keldertje voor een p tates friteskraam aardappelen schilde. Zij wist op een ochtend in de hotelkamer, waar haar „mooie Louis' 'met een ander sliep, onbe merkt de kraan van de gashaard open te zetten. Beiden gingen de dood in en hoewel men een onge luk aannam, kon Marie nooit meer in haar leven glimlachen Vermelding verdient ook het dra ma van het Japanse meisje Taiso, dat op de attenties van een timi de jongeman in een slecht zittend confectiecostuum inging en een bonbon accepteerde, waarna ze zich onwel ging voelen en geheel stijf werd. In een taxi 'werd zij wegge bracht en toen zij bijkwam, be vond ze zich in een ziekenauto met twee andere meisjes die zich ook geheel verlamd gevoelden. Via de „vieux port", de beruchte haven wijk van Marseille, gingen zij naar Casa Blanca om van hieruit naar de geheime harems in Marokko verkocht te worden. Toen haar jeugd verlept was, werd zij terug gestuurd, maar aangezien zij te veel wist, moest een moordenaar met een mes haar tijdens de vlucht doden. By de aanval wist «y ech ter met grote behendigheid net mes in handen te krijgen en haar aan- rander neer te steken Nee. het zijn geen „opgewekte" verhalen, die Henri van Leeuwen uit Parijs meebracht. Maar m hun diep-menselijke tragiek weerspie gelen ze toch iets van dat andere en onbekende Parys, dat de toerist nooit te zien krygt

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 12