DR. CELSO FURTADO WIL LEGALE REVOLUTIE IN N.O.-BRAZILIË ZOEKLICHT RUIMTEVAART Energiek hervormer voor moeilijke taak TEGENWERKING VAN RECHTS EN LINKS WOORD VAN BEZINNING Zaterdag 18 augustus 1962 Pagina 1 ter-Amerikaanse „Alliantie voor de vooruitgang" zal het nu in tweeën- een half jaar worden uitgevoerd. De V.S. betalen 131 miljoen en Brazilië 145 miljoen dollar voor een verbeterde infrastructuur en dringende sociale projecten: wegen bruggen, scholen (2400 klaslokalen voor 200.000 leerlingen), drinkwa ter, elektriciteit, medische zorg. Te gelijkertijd wordt er begonnen aan twee veel diepgaander hervormin gen: een agrarische en een indus triële. Grondgedachten De grondgedachten van Furta- do's plannen zijn de volgende. Het noordoosten is overbevolkt, om dat het te weinig voedsel produ ceert. Deze kwalen kunnen wor den genezen door irrigatie in het dorre binnenland, dammenbouw, het vinden van droogtebestendi- ge cultures. De bevolkingsdruk op het dorre, snel eroderende binnenland moet worden verlicht door ontginning van braak liggende gebieden (de Nederlandse Heidemaatschappij heeft belangstelling voor de ont ginning van drie miljoen hectare licht tropisch oerwoud in de noordelijkste staat Marandhao. Dr. Celso Fuvtado bij de boeren van het noordoos ten. Hij werkt van 's ochtends negen tot middernacht onafge broken op zijn kantoor, schrijft dan thuis nog een uur of twee aan boeken en artikelen. Zijn weekeinden besteedt hij aan inspectietochten van een paar duizend kilometer in het bin nenland. een project waarvoor zij in Su riname ervaring heeft opgedaan). Onvermijdelijk zal ook zijn een agrarische hervorming in de sui kergordel langs de kust. Het Door de droge sertaodrijven vaqueiroshet magere vee. Zo scherp is het droge struikgewas, dat de Braziliaanse cowboys van top tot teen in leer zijn gekleed. Dat was ook het uniform van de „cangaceiros"de roversbenden die onder leiding van de legendari sche Lampeao tot in 1935 de „sertao" terroriseerden. Furtado. zelf zoon van de „sertao" die hij nu van een moderne economie moet voorzien, herinnert zich nog dat hij als kind voor Lampeao heeft moeten vluch ten. CLARA EGGÏVK grootgrondbezit in deze vruchtba re zone moet worden opgesplitst, gedeeltelijk onttrokken worden aan de mono-cultuur van suiker en dienstbaar gemaakt aan de verbouw van voedingsgewassen. Gelijktijdig moet de grotendeels on geletterde bevolking worden ont wikkeld door lager en technisch onderwijs. Pas wanneer het noordoosten voor zichzelf voldoende voedsel pro duceert kan het zijn resterende be volkingsoverschot opvangen door industrialisatie en exploitatie van zijn minerale rijkdommen. Zolang het duur voedsel uit Brazilië's ver re zuiden moet „importeren", kan de noordoostelijke industrie niet concurreren. Inspanning Het Jijdt geen twijfel, dat deze ontwikkeling een gigantische in spanning van lange duur zal ver gen. Maar het is technisch uitvoer baar. Zelfs het effect van de ca tastrofale droogtes, die het noord oosten zo eens in de vijftien jaar teisteren, kan worden verzacht door het aanleggen van strategische voedselreserves en door het patroon van de noordoostelijke economie be ter tegen de droogto bestand te maken. De werkelijke obstakels liggen niet op het technische maar op het politieke vlak. De mogelijk heid bestaat dat een lir.kse revolu tie Furtado voor zal zijn, Furtado bleek zeer getroffen door Willem de Zwijgers motto: „Het is niet (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Recife Op de receptie in het gouverneurspaleis vermeit de suikeroligarchie zich rond de koude kreeft. Zij heeft haar aanhang meegebracht: politici, journalisten, dames met briljanten en de salon zoemt van de kout van het ..illustrissimo" gezelschap. Om dat wij iets aardigs tot de conversatie willen bijdragen, zeggen we dat Recife wel trots zal zijn op dr. Celso Furtado, een van de opmerkelijkste mannen die we in acht jaar reizen om de wereld hebben ontmoet. Het'heeft een effect of we een handgranaat op het koude buffet hebben geworpen: nog nooit hebben zoveel mensen zich tegelijkertijd in koude kreeft verslikt. Men roept: „Celso Furtado, meneer, is een communist, meneer een knoeier, meneer alleen maar een plannenmaker, meneer een man, meneer, die niets doet aan de nood van het noord oosten". zin: de suikercultuur wordt er zo inefficiënt bedreven door de fami lie-ondernemingen dat de produk- tie nog niet de helft der elders gel dende normen haalt. Met andere woorden: door irrigatie en moder nisering der bedrijfsoutillage kan de huidige suikerproduktie op de helft van het areaal bereikt wor den. Het merendeel der suikeron dernemingen werkt met verlies, ver hypothekeert de oogsten. Maar in plaats van te moderniseren, ge bruikt de suikeroligarchie haar po- EEN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii OP DE BOEKENMARKT nodig te hopen om te ondernemen, noch te slagen om vol te houden". De kans op een linkse revolutie wordt vergroot door het taaie ver zet van de rechtse heersende klas se, die der grootgrondbezitters. Zij schreeuwt moord en brand wan neer er gerept wordt van een agra rische hervorming in de suikerzo ne en zegt dat men het enige ex- portprodukt van het noordoosten ten gronde wil richten. Dat is on- Een verstarde economische, sociale, politieke orde. waarin slechts een revolutie beweging kan brengen. De vraag is: een legale of een illegale? litieke invloed om bescherming en subsidies van de federale regering te krijgen. Het is in ieder opzicht een parasitaire cultuur. Zij is ook het sleutelprobleem: men kan haar politieke macht nau welijks breken zonder een landher vorming, men kan die noodzakelijke landhervorming nauwelijks verwe zenlijken voordat haar politieke macht gebroken is. Furtado kan de suikerplanters honderd maal verzekeren, d^t zij mee kunnen profiteren van een moderne hervorming van het noord oosten, zij blijven zeggen: „Furta do is een communist". De commu nisten die voor geen prijs hun re volutionaire voedingsbodem gesa neerd wensen te zien, zeggen daar entegen: „Furtado is een handlan ger van het Amerikaanse imperia lisme". Samen opgeteld geven die twee qualificaties het werkelijke beeld: Furtado is 'n energieke her vormer, een moderne econoom, die de mythes van links ea rechts wil doorbreken. Maar hij moet helaas een deel van zijn kostbare tijd verdoen aan het zich in evenwicht houden boven Brazilië's politieke heksenketel vol intrigues en cor rupte politiek. Har Scheepens. Leeuwekop. Nijgh en van Ditmar. 's Gra- venhage z.j. Evenals in zijn roman uit 1954 „Op Zoek naar de Bron", behandelt Har Scheepens in dit nieuwe boek uitvoerig het huwelijksprobleem; vrijwel onuitputtelijk in zijn einde loze variaties. De auteur heeft eer der blijk gegeven van een vlijm scherpe visie op het gemiddelde huwelijk zodat men wel kan aan nemen dat hij het huwelijk be schouwt als het centrale punt van het menselijk bestaan. In „Leeuwe kop" neigt de tragiek van het eerstgenoemde boek sterk in de richting van de spot. Dit verhaal van het echtpaar De Kuyper is mmder vervuld van de brandende wanhopigheid die dat zo aangrij pend gemaakt heeft. Ook deze geschiedenis is evenwel verre van opwekkend doch men voelt er sterker de ondergrond in van „het is nu eenmaal zo en niet anders". De symboliek van de leeu- wekop zo wordt de gelaatsver andering genoemd die zich voor doet bij de ziekte genaamd lepra i$ wat ver gezocht, want ook de lezer van deze geschiedenis denkt op zijn beurt dat het nu eenmaal zo is en niet anders. Hij zal Maar ten de Kuyper moeilijk kunnen zien als een melaatse, eerder als een gemiddelde mens. Deze De Kuyper dan heeft twee jaar in een sanatorium gelegen en is naar huis teruggekeerd in de hoop op een bevredigend liefdeleven met zijn echtgenote. Helaas treft hem de teleurstelling ,want tussen droom en daad staan wetten in de weg en praktische bezwaren", zoals Wil lem Elsschot heeft gezegd in zijn gedicht „Het Huwelijk". Er komt pas iets van terecht als het echt paar De Kuyper een poosje vakan tie neemt in Parijs; een episode die men met al haar bijzonderhe den inkluis niet bepaald een oor spronkelijk idee kan noemen en heel eerlijk gezegd nogal banaal. Beter is de auteur geslaagd in de beschrijving van de dochters uit het huwelijk met haar respectie velijke echtgenoten, die als even zovele lachwekkende molenstenen aan de hals van hun welgestelde vader hangen. Zij vormen voor het grootste deel „de praktische bezwa ren" voornoemd, want vader Maar ten voelt niets voor deze vrouwelij ke afstammelingen die echter door haar moeder in bescherming wor den genomen tot zijn grote erger nis. De dramatisch dood van de enige zoon Jaap na het verdrin ken van zijn vriendin bij het zei len, aan hersenvliesontsteking deze ziekte speelt ook een rol in Op Zoek naar de Bron maakt de indruk wat te veel terloops te zijn behandeld zoals ook de hele figuur van deze jongen van wie Maarten gezegd heeft dat hij de enige is aan wie hij hecht, om de indruk te maken die een dergelijk veries toch teweeg moet brengen. Hoewel Leeuwekop een minder krachtige ontroering achterlaat dan „Op zoek naar de Bron" is het stellig een roman die door de eer lijke visie van de auteurwaarden heeft die boven „het geval" uit gaan. A. L. Schneiders. Langs het Schrikdraad. Querido. Amster dam 1961. Het debuut van A. L. Schnei ders kenmerkt zich door intelligen tie en oorspronkelijkheid, hetwelk voorwaar geen kleinigheid is in deze onintelligente tijd. Om deze rede nen is het moeite waard kennis te nemen van dit boek met klei ne schetsen die eerder van jour nalistieke dan van letterkundige aard zijn. Het zijn persoonlijke be palingen van houding ten opzichte van de hedendaagse sociale en poli tieke verschijnselen en daar deze Schneider, zoals ik al zei, helder en intelligent kan denken, treffen zijn reacties verfrissend. Men vindt er b.v. de schets „Een moeilijke Wandeling"; het bondig uitgewerkte probleem van een jon gen die bij de bezetting ontdekt heeft dat zijn terecht bewonderde schoolvriend S.S.-officier is gewor den. De schetsen die spelen tijdens de politiële actie in het voormalige Indië zijn zeer raak om de ambi valente houding van de ik-figuur die, zoals de meeste mannen, een primitieve neiging heeft 'ot wa penfeiten vermengd met een gevoel van malaise. Uitstekend zjjn ook de beschrijvingen, eigenlijk niet meer dan notities, van het na-oor- logse Berlijn, oost en wesu. en van een diplomatieke receptie. De trefzekerheid van dit korte proza en de persoonlijke reacties maken mij benieuwd naar een uitvoeriger werk van deze A. L. Schneider. Deze week stond wel in het teken van de ruimtevaart. Zelfs de verwikkelingen rondom Nieuw-Guinea werden erdoor op de achtergrond ge drongen (behalve dan voor de ouders, die het bericht thuis kregen dat hun zoon daar ge sneuveld was». Twee Russische ruimtevaarders cirkelden dagen achtereen door de ruimte, ver pakt als poppen van vlinders in hun kokon. Die mannen moe ten wel over stalen zenuwen be schikken om dat te presteren en vol te houden. En nu kan men vele gegronde bezwaren hebben tegen de Russen en hun regime, en wie heeft ze niet. wij zullen het toch wel moeten toe geven, dat zy het Westen op dit gebied van technische ontwikke ling kilometers voor zijn. Men kan zich nauwelijks voorstellen wat er bereikbaar zou zijn als deze twee concurrerende firma's, Oost en West, eens loyaal gin gen samenwerken. Of, misschien is het ook wel zo, dat deze resul taten bereikt worden vanwege de wedijver tussen deze twee. Een competitiesysteem prikkelt nu eenmaal tot steeds grotere in spanning. Tot op heden liggen de Russen vrij stevig op kop. Dat is wel duidelijk. En toch heb ik de indruk dat althans de Amerikaan Glenn wezenlijk voorligt bij de Rus sen en dat zijn ruimtevaart ons daarom meer te zeggen heeft dan de ongetwijfeld eclatante successen van Gagarin en zijn opvolgers. Waarom? Wel, toen Gagarin uit de ruimte terugkeerde, moet hij spottend (wie weet beteken de het voor hem wel een soort opluchting) gez d hebben, dat hij nu op de drempel van de ruimte geweest was, maar nog steeds niets van God ontdekt of gezien had. Kijk, dat is arm, dat is onstellend arm. Dat be tekent, dat hij, op verkenning door de ruimte, het eigenlijke en wezenlijke geheim van de hele schepping nog niet ontdekt en verstaan heeft. Want het wer kelijke. wezenlijke geheim van het leven en van de schepping is juist God. Of, beter gezegd, hij heeft dus het geheim van God nog niet ontdekt. De ver gissing van hem (en velen met hem) is. dat hij denkt dat God een raadsel is. Een raadsel, dat ons mensen ter ontraadseling is voorgelegd. Een puzzel, die met technische en geestelijke ruim tevaarten op te lossen zou zijn. Als hij daarvoor werkelijk de ruimte ingegaan zou zijn, of ge dacht heeft door z'n ruimtevaart iets aan een nadere oplossing van het raadsel God te kunnen bijdragen, of als hij een bewijs zou hebben willen leveren voor zijn gedachte dat God er riiet is, dan is al zijn moeite voor niets geweest. Dat had ik hem. bij wijze van spreken, van te voren wel kunnen vertellen. Want, om iets van God te ont dekken, behoeft men zich niet in de ruimte te laten schieten. In tegendeel, dan moet men zich biddend buigen. Biddend buigen over de bijbel. Wat dat betreft had Gagarin beter naar de pa triarch van Moskou kunnen stappen om een bijbel van hem te lenen. Dat was technisch een voudiger, maar misschien voor hem wezenlijk moeilijker ge weest. God is n.l. geen raad sel, waarvan ergens de oplossing liggen moet, maar een geheim. En een geheim kan ik slechts kennen als het mij wordt mee gedeeld, doorverteld. Welnu, dit is de boodschap van de bijbel: God heeft Zijn geheim, ja Zich zelf meegedeeld. Jezus Christus is de openbaring van het ge heim Gods. En Zyn geheim blykt dit te zijn: wij behoeven niet op zoek te gaan naar God, God heeft naar ons gezocht en ons gevonden, in Zijn grondeloze, niets ontziende, lief de. En wie zich dit geheim heeft laten zeggen weegt dat het waar is. Hij ziet het terwijl anderen misscnien zeggen: „Er is niets te zien", en, „Ik heb God nog nooit ontdekt". Hij ziet het, hij weet het. „Al steeg ik op naar den hemel, Gij zijt daar. Al bedde ik mij in het dodenrijk Gij zijt daar nog". „Er is niets wat mij scheiden kan van de liefde Gods in Jezus Christus, mijn Heer, noch hoogte, noch diepte", en dat is m.i. de voorsprong van Glenn op Gagarin. Glenn heeft, blijkens zijn uitlatingen, er iets van begrepen, dat hij, ook in de ruimte in Gods hand was. Ik kan ook zeggen: hij heeft het geheim ontdekt, het geheim van God en daarom het geheim van zichzelf en van ons mensen: God heeft ons lief, wij mogen van Hem zijn, en waar dan ook, in welke situatie ook, Zyn Lief de in Jezus Christus draagt ons. Te allen tijde en op alle plaat sen mogen wij in Zijn handen zijn. En wie dat geheim nog niet ontdekt heeft, gaat doelloos, zonder toekomst en dus zinloos, door de wereld en het leven. Hij zweeft als een robot door de ruimte. Als een robot, want hij kent het ware geheim van zijn leven en zijn mens-zijn niet. Daarom houd ik het voorlopig maar op Glenn. Hij heeft, geloof ik, dwars door alle techniek heen. ook in de ruimte, iets van het waarachtig mens-zijn be grepen en vastgehouden. Dat is Gagarin blijkbaar niet gelukt. Dat is ook veel moeilijker als een ruimtevaart, want dan moet men zichzelf overwinnen, leren knielen dus. Wat Glenn deed kon daarom wel eens veel belangrijker zijn dan alle Russische prestaties te zamen. J. P. Honnef. Ned. herv. predikant te Leiderdorp. De nood van het noordoosten is groot. Tienduizenden werk lozen in Recife leven uitsluitend van schaaldieren, geen koude kreeft, maar kleine krabben, die zij iedere dag uit de droogval lende moddervlakten peuren. In de suikergordel aan de kust sterft binnen het eerste jaar de helft der kinderen van de onderbetaalde, ondervoede riet snijders. In het dorre binnen land, de „sertao", bidden de boeren geobsedeerd om regen. Want, geen regen, geen voed sel. De meeste grootgrondbezit ters kunnen de nood blijkbaar niet aanzien, zij brengen hei grootste deel van het jaar dooi in Rio de Janeiro en komen slechts af en toe afrekenen. Maar ook in Rio is de nood kreet doorgedrongen van een gouverneur uit het noordoosten (drie maal Frankrijk, 23 miljoen inwoners): „De Nordeste" is ge vaarlijker dan zes Cuba's". niets gedaan hebben. Welnu, Su- dene heeft de eerste drie jaar van zijn bestaan moeten besteden aan „surveying" en „planning". In een gebied waar de enige statistisch ge gevens bestonden uit gruwellegen- des over de droogte, is de balans De federale regering in Rio heeft na de catastrofale droogte van 1958, die vijf miljoen mensen zon der voedsel liet.Sudene opgericht, de „Superintendencia do Desenvol- vimento do Nordeste". Aan het hoofd van die federale ontwikke lingsautoriteit staat de 41-jarige econoom dr. Celso Furtado. Zijn taak is het scheppen van een nieu we economische structuur voor de negen staten van het noordoosten. Dat klinkt onschuldig, maar het betekent meer. Het wil zeggen het doorbreken van een verstarde ge vestigde orde, waarin de grootgrond bezitters (suiker en katoen) alle economische en politieke macht aan zich getrokken hebben. Het wil zeggen een legale, gekanali seerde revolutie op economisch en sociaal gebied, voordat er een ille gale revolutie losbarst. Daarom en misschien ook wel omdat Su- dene het enige niet-corrupte Bra ziliaanse staatsorgaan is gebleken verslikt de heersende klasse zich in haar kreeft als Furtado's naam valt. Balans opgemaakt Omdat zij Furtado niet kan ko pen, valt zij hem aan. Sudene zou opgemaaxt van de klimatologische, minerale, agrarische en industriële mogelijkheden. Men verwijt Fur tado dat hij zijn fondsen niet ge bruikt om onmiddellijk nood te le nigen. Lees: men bedelt liever om federale en buitenlandse steun, steekt 40 procent daarvan in eigen zakken en deelt de rest uit als ze- nuwstillend middel voor de akeli ge status quo der vele armen en weinig rijken. Furtado's plannen gelden daarentegen een systema tische continue ontwikkeling op lange termijn. De eerste fase van die ontwik keling ligt vervat in Sudene's vijf jarenplan. Met behulp van de in-

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11