kunst kalei öoscqqp Frisse „My fair lady" begint nu in Utrecht Mevrouw, u krijgt het bestel 11 Nieuwe gezichten in belangrijke rollen Wat de Ned. Opera in a.s. seizoen brengt l&WVl Willem de Zwijgerkazerne is weer flet Babyhuisgeworden lAndere produkties op stapel Opvangcentrum voor gerepatrieerden GEEF UW HOND ZIJN EIGEN PLAATS VLIELAND voor dier en tuin, Nieuwe Rijn 50 Inleiding: tot Verdi-jaar O.a. ,Raskolnikow% ,Nabucco' en Der liegende Hollander MAX TAILLEUR in LEXI-TIME ■richt 1 maart 1860 Vrijdag 17 augustus 1962 Derde blad no. 30732 Na de vakanties jr RIJDAG 31 augustus begint te Utrecht de musical "My fair Y lady" in de Stadsschouwburg te Utrecht voor de laatste drie maanden. Wanneer UtrechtRotterdam. Den Bosch. Deven- ter. Groningen. Nijmegen. Tilburg en Heerlen deze succes-musical binnen hun grenzen hebben gehad, zal men de produktie in ons land stopzetten. Dat zal het eind betekenen van twee jaar onge leende ovaties en onverwacht succes. Utrecht zal een aantal frisse voorstellingen zien. want niet alleen zijn de kostuums zo goed als allemaal nieuw, maar ook de medewerkers hebben hun vakantie- (tje) achter de rug die, gezien de vermoeidheid door de voorstel lingen. bepaald noodzakelijk was. „Nog vijf jaar!" Hoe noodzakelijk kan men zien aan Wim Sonneveld, die gelijk bekend het land is ontvlucht om op zijn eigen boer derij in Zuid-Frankrijk weer op verhaal te komen. Eerst zaterdag is hij teruggekeerd. Margriet de Groot, die tien weken geleden een dochter kreeg en daarna een galoperatie moest ondergaan, is weer vol frisse moed. Johan Kaart is kennelijk on verwoestbaar: „Ze mogen de iFair Lady wat mij betreft nog vijf jaar doen". Johan Kaart is ook de enige van de acteurs, die na de Nederlandse voorstellingen zal optreden in de Bel gische produktie van deze musical. Speciaal producent Lars Schmidt en regisseur Sven Age Larsen hebben erop aangedrongen dat Kaart naar België zou gaan, omdat hy in Europa de beste Doolittlevertolker is. De Bel- gische produktie begint op 20 decem ber. Hoeveel voorstellingen men er zal geven is nog onbekend. Toen men in oktober 1960 in Rotterdam met „My Fair Lady" begon, schatte men de hele affaire op zeven maanden. Omdat het er 24 werden waagt men zich niet aan prognoses over de duur in België. De ganse ploeg van onge veer 80 personen gaf tot nog toe 603 voorstellingen, die werden gezien door ongeveer 700.000 personen. MaUhieu van Eysden kolonel Pickering Onder de belangrijke rollen zal men twee nieuwe gezichten zien: Matthieu van Eysden speelt van 31 augustus af kolonel Pickering en Freddy Eynsford Hill wordt gespeeld door Marc Alexandre. Deze jonge Belg werd ontdekt op een auditie voor de Belgische produktie in Ant werpen. Larsen was zo zeer over tuigd van zijn mogelijkheden dat men hem ook contracteerde voor de laatste drie maanden in Nederland. Hij is op 10 augustus in ons land gekomen voor de repetities. Jasperine de Jong, de plaatsver vangster van Margriet de Groot, iin het dagelijks leven: mevrouw Van Luin) zal men in Utrecht nog niet zien. Zij zal het aantal voorstellin gen met Margriet de Groot pas de- KUNSTFLITSEN De Hoofdstad-Operette heeft voor het komend seizoen de operette „In einer kleinen Konditorei" op haar repertoire genomen, waarmee 'n tournee door ons land zal worden gemaakt. De eerste uitvoering is op zaterdag 8 september in theater Gooiland te Hilversum. Medewerkenden zijn o.a. Herman Valsner, Lizzi Schöffmann, Jan Handerson, Marga Graf, Han» Tau- be, Karl Frey en Claire Clairy. Diri gent is John Brookhouse Mc. Carthy. Als gastregisseur zal optreden Wal ter Kochner, die meer dan 20 jaar als eerste regisseur voor opera's en operettes aan het Stadttheater te Sf.- Gallen is verbonden. Het Residentie-vrouwenkoor on der leiding van Arthur Orobio de Cas tro is ditgenodigd deel te nemen aan het tiende internationale muziekfes tival te Arezzo in Italië' dat gehouden wordt van 23 tot 26 augustus. Het koor zal werken ten gehore brengen van Mozart, Carl Orff en de Neder landse componisten Johan Wagenaar en Jaap Geraedts. In het Rijksprentenkabinet van het Rijksmuseum in Amsterdam zal van 15 september tot 1 december de tentoonstelling „Het landschap bij Hokusai", een groepering van de 36 gezichten van de berg Fuji, te zien zijn. Zaterdag 8 september wordt in de Arnhemse Schouwburg door de Toneelgroep Theater de première ge geven van „Voor engelen geen auto maten". Dit blijspel van de Italiaanse acteur-toneelschrijver Dario Fo' wordt geregisseerd door Johan Wal- hain. Dario Fo' schreef dit stuk voor zichzelf. Deze veelzijdige kunstenaar is in feite schilder en wat van zijn hand komt, zo zeggen de Italiaanse critici, is altijd een verrassing. t De toneelgroep „Theater" brengt op 15 september in de schouwburg te Nijmegen de première van „Beau rivage" (Two faces of murder), een thriller van George Baston. F: regie is in handen van Ton Lensink; de vertaling van Shireen Strooker. De 24-jarige acteur Arnold Gel derman. die in Parijs de Prix Fran cois Périer verwierf en reeds met en kele film- en televisierollen bekend heid verkreeg, zal in het komende seizoen deel uitmaken van het «Nieuw Rotterdams Toneel". len, wanneer haar kind geboren is. Veranderingen ziet men wel in het ballet van 8 mannen en 8 vrouwen en het even sterk bezet koor. De meeste koristen, dansers en orkestle den zullen ook meewerken aan de Belgische produktie. Sinds 1 augus tus is men weer druk bezig met de repetities. De producenten van ..My F:iir Lady" Lars Schmidt, Willy Hofman en Pier Meerburg heb ben al weer plannen voor een pro duktie na „My Fair Lady". „Creatieve expressie" i Op 1 september wordt in Amster dam „Nikè" opgericht, 't Nederlands Instituut voor vorming door creatieve expressie. Dit instituut wil door cur sussen de creatieve expressie de haar toekomende plaats geven in het on derwijs, in de jeugdvorming en het volksontwikkelingswerk, in de oplei ding tot functies voor het bedrijfs leven, in de therapeutische toepassin gen. Daartoe heeft het zich verzekerd van de medewerking van een groot aantal docenten die reeds eerder op de meest uiteenlopende terreinen van de creatieve expressie werkzaam wa ren. en tevens van de wetenschap pelijke begeleiding die in dit werk veelal nog mankeerde. Contacten, opgenomen met orga nisaties, instellingen en bedrijven hebben bewezen dat voor dit initia tief grote belangstelling bestaat, die in vele gevallen reeds tot opdrachten voor het geven van cursussen voer de. De leiding van het instituut berust bij Lou Hoefnagels en Tub Willemse. Advertentie „LILI" In het komende seizoen houdt men zich alleen nog bezig met de Belgische produktie. maar voor 1963- 1964 treft men al voorbereidingen voor de musical „How to succeed in business without really trying". Lars Schmidt heeft dit stuk het succes van de laatste drie jaren in New York gekocht voor Europa. In de tweede plaats is men bezig met de musical „Carnival", die in Neder land „Lili" zal gaan heten. Eind van dit jaar beginnen de voorstellingen in Londen van deze musical, die het zelfde verhaal behelst als de destijds in Nederland vertoonde film „Lili" met Leslie Caron en Mel Ferrer. 7000 jaren Perzische kunst In het Haags'Gemeentemuseum wordt, in het nieuwe tentoonstel lingsgebouw van 5 september tot 18 november een grote cultuur historische tentoonstelling ge houden die een overzicht geeft over een haast aaneengesloten tijdperk van 7000 jaren kunst uit Per zié (Iran). In meer dan 700 kunstwerken, w.o. vele zeer recente bodem vondsten en een kostelijke goud schat, geeft deze expositie een beeld van de niet aflatende vita liteit en de vaak ongelooflijke rijkdom der Perzische kunst, van haar vóór-geschiedenis af tot aan onze tijd. Sinds Perzië, door de stichting van een wereldrijk onder Cyrus I de Grote <559 v. Chr.) in de wereldhis torie optrad, heeft het een immer be wogen geschiedenis gehad. Afwisse lend geregeerd door vorstenhuizen van eigen bodem in die van invallen de volkeren was het land onderhevig aan vele grenswijzigingen en werd het in de loop der tijden een ware smeltkroes van beschavingen, waar in weliswaar het Aziatische element overheerst, maar waarin sinds de Griekse beschaving, talrijke Europese invloeden zichtbaar zijn. Heel duidelijk zijn alle kunstvoor werpen ontstaan uit menselijke be hoeften: gebruiksvoorwerpen in aar dewerk en metaal vooral veel goud weefsels en fraai verluchte boeken. Het grillig historisch patroon, dat het karakter van deze kunst mede bepaalt omvat zowel de Meden, de Parthen en de Hellenistiscne rfeleu- ciden, die de opvolgers waren van Alexander de Grote (323 v. Clir.). De wereld van de Arabische sprook jes van „Duizend en een nacht" ho ren er in thuis, zowel als die waarvan sprake is in de bijbel (Esther en Ne- hemia) U krijgt beslist het- beste, als u Knorr bouillontabletten vraagt. Nieuw en modern, samengesteld van 't fijnste vlees en voor zien van heerlijke kruiden. Neem Knorr bouillontabletten voor uw eigengemaakte soep, voor uw drinkbouillon ■of als smaakverfijner voor uw gerechten 1 Dubbeltablet Vleesbouillon 35 ct Dubbeitablet Kippenbouillon 40 ct i (Van onze Zwolse correspondent) De Willem de Zwijgerkazer ne in Wezep is weer ..Het Baby huis" geworden. Het complex kreeg die naam enkele jaren ge leden, toen het werd ingericht als opvangcentrum voor gerepa- trieërden uit Indonesië. Sinds gisteren is de kazerne opnieuw opvangcentrum. Ditmaal voor landgenoten uit Nieuw-Guinea. De eersten zijn gistermiddag ge arriveerd. Zes moeders met gezamen lijk 31 kinderen. Gezinnen van amb tenaren, die drie dagen geleden hals over kop in Biak in een vliegtuig naar Nederland werden gezet. Op Advertentie Dan is hij nooit tot last. RONDE MANDEN, -v.a. f4.90 HONDEDIVANS, het ideale honde- bed op pootjes in 10 maten. OVALE MANDEN, die minder plaats innemen en voor elk ras. 15 soorten HONDEBROOD. HALSBANDEN en LIJNEN, in alle modekleuren, vanaf 90 ct. RUBBER BALLEN, die niet stuk gaan, vanaf 0.95. DE nieuwe algemene muzikale leider van de Ned. Opera Franz Bauer-Theussl zal in het komende seizoen en wel in septem ber een serie voorstellingen van Mozarts' Opera ,,Cosi fan tuutte" dirigeren. Dit werk kwam in drie jaar niet op het repertoire voor. In december zal hij, als opmaat voor het Verdi-jaar 1963, de Verdi-opera ,,Nabucco" leiden. (Verdi is 10 oktober 1813 ge boren). Het heden zal vertegenwoordigd worden door de opera ,,Ras- kolnikow" van de Zwitserse componist Heinrich Sutermeister, welk werk geïnspireerd is door en op de roman „Schuld en boete" van Dostojewski. Ook zijn enkele reprises te verwachten van de opera ..Philomela", welke ook tijdens het Holland Festival gegeven werd. Deze opvoeringen staan onder leiding van Leo Driehuys en Paul Pella. resp. de benjamin en de nestor der Nederlandse operadiri genten. Na 10 jaar staat op het programma ,.Der fliegende Hol lander" van Richard Wagner. Hiermee wordt de kennismaking met Bernard Haitink als operadirigent voortgezet. Schiphol hoorden zij voor het eerst, dat Nederland en Indonesië het Nieuw-Guinea-akkoord hadden gete kend. Hun reactie was „onder deze omstandigheden was het heter ge weest, dat wij in Nieuw-Guinea ge- hieven zouden zijn. Dan hadden wij na verloop van tijd gezamenlijk niet onze mannen kunnen repatriëren". Vooral de vrouwen, die nog niet eerder in Nederland waren, zeiden gisteren de steun van hun mannen erg te missen. Zoals bijv. mevrouw Parinussa. Zij werd op Ternate ge boren en tien jaar geleden trok zij met haar man naar Nieuw-Guinea. Gisteren zette zij met haar negen kinderen voor het eerst in haar le ven voet op Nederlandse bodem. Fa milieleden heeft zij niet in Neder land. Mevrouw Parinussa zei: „Ik weet niet wat er met ons gaat ge beuren. Ik weet niet eens waar wij zullen gaan wonen". .september a.s. de Zuiderkruis zal bin- I nenlopen met aan boord 580 gerepa trieerden. Velen van hen zullen tij— delijk in de Willem de Zwijgerkazerne moeten verblijven. Er zal daar zo goed mogelijk voor hen worden ge- zorgd. Maandag al wordt in het com- I plex een winkel geopend, waar de gerepatrieerden zich kleding zullen i kunnen aanschaffen. Morgen gaat j er een kleuterleidster aan de slag. Over enkele dagen zullen bovendien nog vier militaire sportinstructeurs arriveren, die zich in het bijzonder met de oudere jeugd zullen bezig houden. Vanmiddag zouden verte genwoordigers van het Jeugd Rode Kruis de kinderen uit Nieuw-Guinea speelgoed komen aanbieden. tijdelijk In de Willem de Zwijgerkazerne hebben de gerepatrieerden een tijde lijk onderdak gevonden. Militairen en vrouwelijke vrijwilligers hebben in de afgelopen dagen enkele slaap zalen voor hen ingericht. Zo spoedig mogelijk zullen zij echter verhuizen naar contractpensions. Het ministe rie van Maatschappelijk Werk heeft inmiddels de beschikking gekregen over 400 bedden in deze pensions, j Over enkele weken wanneer de va- kantiedrukte wat geluwd zal zijn, |kan reeds worden beschikt over 1.500 bedden. Gepoogd wordt de nieuw aan- gekomenen zo spoedig mogelijk op hun gemak te stellen. Daarom wor den zij op Schiphol opgevangen door dr. Smit-s, die tot voor kort gouver- nements arts in Hollandia was. Daar om ook werd in Wezep als verpleeg ster aangetrokken zuster Soetekauw uit Delft, die vier maanden geleden met verlof uit Nieuw-Guinea terug keerde met de bedoeling deze maand haar werk in de tropen weer te her vatten, maar die haar plannen door de recente ontwikkeling zag door kruist. Daarom ook tenslotte is een deel van de geestelijke verzorging in handen gelegd van een pater, die tot voor kort m Nieuw-Guinea werk zaam was. Gisteren al kon hij in de Willemde Zwijgerkazerne een van zijn oud-parochianen de hand schud den. Zo worden, waar mogelijk, bij het opvangen der gerepatrieerden mensen ingeschakeld die Nieuw-Gui nea uit eigen ervaring kennen. elke zaterdagavond 18.15 op Radio Veronica Na afloop van het concert, dat in het Kurhaus te Scheveningen door het Residentie-Orkest onder leiding van Roberto Benzi werd gegeven, vond een enthou siaste huldiging plaats. In het midden de Russische violist Bo ris Gutnikow winnaar van het Tsjaikowsky-concours te Mos kou. Gisteravond vond in de Rus sische ambassade een receptie plaats, waarbij ook minister Luns aanwezig was. De tijde lijk zaakgelastigde van de USSR in Nederland, de heer A. A. Martynow bood deze receptie aan ter gelegenheid van het ver blijf in ons land van Boris Gut nikow. Deze speelde tijdens de ontvangst werken van Tsjai- kowsky. Mozart, Bach en Scott. Op de receptie waren voorts o.m. aanwezig hoofden van di plomatie vertegen woordigingen de plaatsvervangend chef van de directie Europa van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. mr. F. Simons en vertegenwoordi gers van culturele organisaties. In januari volgt een reeks opvoe ringen van „Lucia di Lammermoor. Arrigo Guarneri heeft daarvan de lei ding. Virginia Zeani zal de titelrol zingen, Giuseppe Forgione, die ver leden jaar reeds als bariton triom fen vierde, is Lord Enrico Ashton. Uit het Franse repertoire is de keu ze gevallen op de opera „Werther" van Massenet, een der meest popu laire opera's in Frankrijk. Nog dienen genoemd de navolgen de opera's welke het repertoire zul len sieren: ,,L' Italians in Algeri" van Rossini, „Simon Boccanegra" van Verdi, ,,L' Elisir d'Amore" van Donizetti, „Cavalleria Rusticana" van Mascagni en „I Pagliacci" van Leon cavallo. J Uit het afgelopen jaar blijven be houden werken als „Carmen" „Faust" „Die lustigen Weiber von Windsor" I „Madame Butterfly" „Don Giovanni" „Aida" en „La Forza del Destino". In het komende seizoen zullen de navolgende zangeressen en zangers I als solisten aan de Ned. Opera ver bonden zijn: I Els Bolkestein, Nelly Burbach, Cora Canne Meyer, Anny Delorie, Wilma Driessen, Nel Duval, Jeannette van |Dijck, Conchita G.aston, Mizzi van. der Lanz, Marijke van der Lugt, I Sophia van Santé, Erna Spoorenberg, I Antoinette Tiemessen, Marilyn Tyler, Lidy van der Veen, Elly Verhagen, (Virginia Zeani, Luigi Alva, Ettore Babini, Theo Baylé, Pieter van den Berg, Peter van der Bilt, Arjan Blan ken. Jos Borelli, Jos Burcksen, Bert Bijnen, Scipio Forgione, Gé Gene- jmans, Paolo Gorin, Guus Hoekman, Rudolf Kat, Wim Koopman, Georg Lntasy, Aurelio Oppicelli. Chris Reu- mer, Cornelis Schell, Henk Smit, Si mon van Trirum, Frans Vroons, Jess .Walters, Johan van der Zalm. Speelavonden I De Nederlandse opera herinnert er- I aan dat in uit seizoen de tekenin gen van het nieuwe operagebouw ge- j reed zullen zjjn, de Amsterdamse 'gemeenteraad de uiteindelijke beslis sing zal nemen en, na verkrijging van de nodige goedkeuringen, met de bouw kan worden begonnen. Bouw- meester Bjjvoet is nog steeds blnner het tijdschema en de Nederlands. Opera meent optimistisch te mogen blijven. Str, oom Tot nu toe zijn ongeveer 1.200 gerepatrieerden in Nederland aange komen, van wie er 350 moesten wor den opgevangen door het ministerie van Maatschappelijk Werk. De overi gen voornamelijk gezinnen van Nederlandse militairen werden door de militaire autoriteiten onder gebracht. Een kleine groep tenslotte vestigde zich op eigen gelegenheid, meestal bij familie in Nederland. |Het vliegtuig, dat gisteren op Schip- i hol landde, had 67 passagiers uit I Nieuw-Guinea aan boord van wie er dertig zonder bemiddeling van het ministerie van Maatschappelijk Werk huisvesting hadden gevonden. Het komende weekeinde worden nog drie vliegtuigen verwacht, terwijl op 2 In het nieuwe seizoen zal de Am- I sterdamse Stadsschouwburg in prin- Icipe worden bespeeld op woensdag-, I donderdag-, en vrijdagavond. Voorts Izai zes keer op een zondagmiddag I worden gespeeld en op de gebruike- De nieuwe algemeen muzikaal leider Bauer~~Theussl lijke wijze op de kerst-, paas- en pinksterdagen. Daarvoor is de don- j derdag, de traditionele opera-avond voor Den Haag. niet meer beschik- I baar. Voor het Haagse gebouw voor I Kunsten en Wetenschappen is nu een aantal dinsdag- en zaterdagavonden vastgesteld. Voor Utrecht en Rotter- jdam. waar in de regel op maandag avond werd gespeeld, behoefde geen Iverandering te worden aangebracht. Geen succes voor jeugdige afpersers „Als u dinsdagavond vijftig gul den onder een steen legt. die ge merkt is met de letter A, dan krijgt u uw hondje terug. Wanneer u dit niet doet of de politie op de hoogte stelt, dat wordt Teddy gedood". Een briefje met deze inhoud ont ving een 60-jarige Enschedeër zater dagavond. De brief was, zo bleek la ter, afkomstig van een 17-jarige ma gazijnbediende, een 15-jarige maga zijnbediende en een 15-jarige scho lier. Zij hadden moeilijkheden gehad met de betreffende persoon en toen zij in de krant lazen, dat diens hondje werd vermist, besloten zij bovenstaan de brief te schrijven. De man waarschuwde de politie. Deze stelde zich in de buurt van de steen op. De afpersers lieten zich evenwel niet zien. Toch is het de politie gelukt hen aan te houden. Tegen de drie jongens is proces verbaal opgemaakt. Late Brugse hulde voor Nederlander (Van onze Brusselse correspondent) Jhr. M. W. R. van Vollenhove heeft vandaag uit handen van de burgemeester van de Vlaamse stad Brugge het ere-burgerschap van da stad ontvangen. Deze huldiging is rijkelijk laat gekomen. In de loop van de eerste wereld oorlog hebben drie in Brussel geac crediteerde diplomaten, Erand Whit- lock <van de Verenigde Staten), de markies de Villalobar (van Spanje) en jhr. Van Vollenhove (van ons land) een grote bijdrage geleverd voor de voedselvoorziening van het onder Duitse bezetting levende Bel gische volk. Uiteraard hadden zij daar met ontelbare moeilijkheden te kampen. Na de bevrijding in 1918 zijn de drie deswege van vele zijden en op velerlei wijzen gehuldigd. Jhr. Van Vollenhove werd o.a. ere-burger van Brussel, Gent, Antwerpen en Luik. Een marmeren buste van hem werd in een der wandelgangen der Belgi sche Senaat geplaatst en een boule vard van de Brusselse agglomeratie werd naar hem genoemd. Ook kreeg hij het ere-docoraat van de uni versiteit van Leuven. Thans zal de hoogbejaarde ex-diplomaat dus ook nog ere-burger van Brugge wor den. Ontvoerden Sowjets Belgiselie pater? Naar men aanneemt is pater Jean Kornieswky van de Russisch-katho- lieke missie in Brussel van het in Helsinki gehouden internationale jeugdfestival naar de Sowjet-l'nie ontvoerd, aldus heeft de leider van genoemde missie, pater Antome Ilc, gisteren meegedeeld. Korniewsky had een korte mede deling achtergelaten waarin hij om gebed verzocht. Hij zou op 4 augustus onder dwang aan boord van een toestel van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot, die van Helsinki naar Le ningrad vertrok, zijn gegaan. Volgens de verklaring van pater Ilc was Korniewsky reeds in 1958 door Sowjetrussische functionarissen in Brussel onder druk gezet en sedertdien zou hij er meermalen over geklaagd hebben dat hij ach tervolgd werd In juli j 1. was hü met andere leden van de missie centrale naar Helsinki gereisd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5