Tv-arliesleii zorgen voor daverend slot ROXY BLOEMENPRACHT LANGS EEN ROUTE VAN 36 KM geen echte Protest tegen oecumene „Oom Willem" favoriet «e IfaÈte overal: puur voor uw genoegen! Aalsmeers corso Ditmaal onder liet motto „Bloemenfestival 1962" Meer zorg TERUGGANG IN AFRIKA; VOORUITGANG IN EUROPA Duitser steelt olietankwagen Wist U trap- en ganglopers Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 17 augustus 1962 Tweede blad no. 30732 AMÏfïlCAN LR. C.K.-resoln tie: Oecumene in Wereldraad is Ghana Het vijfde plenaire congres van de Internationale Raad van Christelijke Kerken, dat in Am- Sterdam wordt gehouden, heeft gisteren een resolutie aange nomen over de Oecumenische Beweging en de Wereldraad van Kerken. Daarin wordt o.m. gezegd dat in deze eeuw van overstelpende afvalligheid allen die in de bijbel geloven de nood zaak van ware oecumene moeten beseffen. Het is essentieel dat allen die ln de bijbel geloven als het onfeilbare woord van God en in het bijbelse evangelie, de handen ineen slaan voor een gemeenschappelijke verdedi ging van het geloof. Zo'n gemeen schap en samenwerking, waarbij ver schillen tussen confessionele normen geëerbiedigd worden, is ware oecu mene en zo'n oecumene wordt in de IRCK gevonden. De oecumene zoals die tot uitdrukking komt in de We reldraad van Kerken is vals, aldus de resolutie. De Wereldraad telt onder zijn meest invloedrijke lichamen kerken, die overgenomen zijn en geleid wor den door modernisten en neo-ortho- doxen, zo vervolgt de resolutie. Vele leiders van de Wereldraad van vroe ger en nu zijn modernisten of neo- orthodox in hun theologische opvat tingen. Zij ontkennen, dat de bijbel het onfeilbare woord van God is. Het doel van de Oecumenische Be weging is vanaf haar eerste begin geweest: het vormen van een enkele kerk waarin alle kerken in de we reld protestant, rooms-katholiek. grieks-orthodox en oosters-orthodox moesten opgaan. Zo'n verenigde kerk kan terecht een super-kerk wor den genoemd. De Wereldraad is in zijn huidige vorm zeker geen super- kerk maar functioneert als een in strument voor de oprichting daarvan. Het is daarom aldus de IRCK in Mej. Mieog is zilveren breister Het was gisteren 25 jaar geleden dat mej. Tonia Mieog als breister in dienst trad bij de N.V. Leidsche Brei- fabriek v/h P. J. van Poot Co. Daar de jubilaresse van geen hul diging wilde weten en deze dag zo rugtig mogelijk voorbij wilde laten gaan, is de directie haar thuis in de Piet Heinstraat 2 gaan opzoeken. Met een van veel waardering ge tuigend speechje heeft de heer J. Aal- ders, naast de gebruikelijke bloemen, haar een gouden armband aange boden. De heer M. M. Broers adj. direc teur van de Ver. van Tricot- en Kou senfabrikanten te Utrecht overhan digde haar, na een geestige toe spraak, de erepenning in zilver met daarbij behorende perkamenten oor konde. Een grote fruitmand namens het personeel aangeboden, door de dames W. Hockx en T. Wessels-Lieshout ge tuigde van de onderlinge prettige sa menwerking. In de loop van de dag zijn nog talrijke bewijzen van sympathie door haar ontvangen. Winferprogramma van afd. Leiden NRKM Nu de vakanties vrijwel weer voor bij zijn. heeft ook de afdeling Leiden van de Interdiocesane Katholieke Middenstandsbond haar winterpro- gramma samengesteld. In oktober organiseert de Leidse Middenstands Centrale een demonstratie-avond van technische winkel-installaties. De kring Leiden van de Kath. Kruide- niersbond biedt de afdeling een in teressante avond aan op 13 novem ber. Het programma vermeldt o.m. het optreden van een telepaat. Op 12 december wordt het kerst feest gezamenlijk gevierd. De Jaar vergadering wordt gehouden op 23 Januari. Godfried Bomans zal dan de aanwezigen op de hem bekende wij ze toespreken. De vastenavondviering is op 18 februari. Voor de maanden maart en april zijn nog onderhandelingen gaande. In de maand mei of juni zal de jaar lijkse bedevaart naar Heilo worden gehouden. Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207. heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Boudewljn Willem, zn van J. Nijland en A. C. Gaijkema; Eddy Alexander, zn van J. G. Pagé en Y. de Splenter; Karin, dr van J. van Iterson en G. Ravensbergen; Johannes Laurens, zn van J. Burgers en J. W. Somsen; He lena Johanna, dr van J. W. de Jong en L. J. Wetselaar; Jeanne, dr van A. F. C. Melchlor en G. E. J. de Zwaan; Rudolf Stoffel, zn van C. Zweistra en M. van der Pluljm; Frances Jane, dr van J. Wolterbeek en L. A. Preljers; Pleternella Bartellna. dr van I. Rob bers en B. P. den Engelsman; Johan. zn van M. J. Klootwijk en A. Buljn; Anke. dr van N. Jansze en G. Boerma; Martin Rudolf, zn van H. de Ruijter en C. de Geus: Carola Antoinette, dr van A. E. van Voorthulsen en E. A. van den Berg. GETROUWD A. van Kwawegen en H. J. Donker; C. Zandbergen en A. L. Holswllder; F. A. Vermeij en A. C. F. Alkemade; Z. Bink en J. H. M. Llgtvoet; S. Omver stoot en A. Huner; J. C. N. B. Buite man en J. van der Hoed; J. H. W. van Schie cn P. M. Deppe; G. van Rijn en C. S. M. van der Boog; A. Witvoet en M. Borgcrding; J. van der Nat en M E Bonte; M Reljerkerk en M. T. van de Wiel; J. N. Vinson en M. D. Fosse; W. D Delfos en J. W. Kikkert; J. G van Velzen en E. J. M. Buis. OVERLEDEN J Spies. 77 Jr. e.v. M. van Berkel; C. W. Eschler, 89 Jr. man. zijn resolutie geheel onjuist te be weren dat de Wereldraad slechts een podium is voor bespreking van tus sen de kerken bestaande vraagstuk ken. Er moet ook op gewezen worden dat de toekomstige eenheidskerk geen geloofsbelijdenis kan hebben. Er zal ruimte moeten zijn voor de velerlei en tegenstrijdige meningen, die nu in de Wereldraad bestaan, aldus de reso lutie. Het congres nam naar aanleiding van de uitwijzing van twee bisschop pen door de regering van Ghana een ..verklaring over godsdienstvrijheid" aan waarin een krachtig protest werd geuit tegen deze weigering van gods dienstvrijheid door de regering van Ghana. Nederland-nummer boek NSB-er zonder recensie Het Nederland-nummer van het Wastduitse weekblad „Das Parla- inent" zal opnieuw worden uitgegeven ditmaal zonder de bespreking van het boek „Holland" v. Theodor Meursen, de schuilnaam van de voormalige NSB-er prof. dr. T. Goedewaagen, die van 1940 tot '43 secretaris-gene raal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten was. De redactie heeft bekendgemaakt de vier pagina's waarin o.m. de re censie van Goedewaagens boek staat, over te laten drukken. De redactie kan echter de exem plaren van het gisteren in ons blad bekritiseerde Nederland-nummer, die reeds naar haar abonnees en relaties per posi zyn gestuurd, niet meer te rug vragen. Programma Leidse jeugd Na de twee geslaagde toneelmid dagen, die in de voorgaande weken werden verzorgd door het bekende Haagse toneelgezelschap „Spelender wijs" en het Haags Sprookjestoncel met het jeugdtoncelstuk „Kijk uit" en het sprookje „Assepoester hebben de ruim 1200 vakantiegan- gertjes van de Leidse Speeltuinver enigingen gistermiddag in het Leid se openluchttheater „Het Bospark" (Kikkerpolder) genoten van een va riété-programma, waarin onder lei ding van Carla Flink een aantal bekende TV-artiesten optrad. Zij werden op geestige wijze inge leid door de Leidse conférenciër „Oom Willem" Devilee, die op zijn beurt eveneens uitbundig succes oogstte met de letter-quiz „Geef acht het juiste woord", waarin twee teams gevormd door vijf meisjens en vijf jongens elkaar bekampten in het zo snel mogelijk samenstellen van acht woorden, door middel van vijf letterplankjes Na een zeer span nende strijd, waarbij het publiek als juryleden fungeerde, zegevierde uit eindelijk het jongensteam. dat hier voor onder grote bijval door .Oom Willem" met een traktatie werd be loond. Op het voor deze gelegenheid speciaal aangelegde plankier traden achtereenvolgens opJoe Andy, de jongleur met zijn vliegende schotels; De Marinelli's in een balance-act rret zeer komische effecten; De Of- mano's. drie spectaculaire rijwiel acrobaten en 't duo „Gezy en Jani- ne" twee rolschaatsen-virtuozen, die Turks protest in Bagdad Turkije heeft gisteren bij de Iraak- se regering een krachtig protest in gediend tegen de schendingen van het Turkse luchtruim op woensdag en gisteren door Iraakse straaljager^ gepaard met een luchtaanval op het grensdorpje Biskan. Volgens een in Ankara uitgegeven communiqué heeft de regering van Irak zich tegenover de Turkse re gering bereid verklaard de door de recente aanvallen aangerichte schade te vergoeden en toegezegd de schul digen te zullen straffen. De Iraakse regering sprak de hoop uit, dat de vriendschappelijke betrekkingen tus sen beide landen door deze inci denten geen verandering zullen on dergaan, aldus het Turkse commu niqué. Duitse werkgevers contra werknemers De voorzitter van het verbond van Duitse werkgevers, dr. Hans Paulsen, heeft gisteren de werkgevers opge roepen zich met beslistheid tegen de eisen tot loon- en salarisverhogingen in de huidige omvang te keren. Deze tegenstand moet met alle middelen gevoerd worden, „wanneer de vak verenigingen hun onverantwoorde lijke eisen onder bedreiging of strijd willen doorzetten', zo schryft hij. In de eerste helft van 1962 zijn de lonen 6 tot 8 procent gestegen, waarbij de kosten door kortere arbeidstijd, lan gere vakanties en andere oorzaken zijn gestegen. In het belang van het volk is verhoging van de arbeids- produktiviteit en verlaging der kos ten noodzakelijk. Aaneensluiting van de werkgevers acht hij nu meer dan ooit nodig. eveneens de jongleerkunst o.m. hel lopen op een grete rollende strandbal machtig bleken te zijn. De accordeonist Nol la Granda ver zorgde de muzikale omlijsting. Aan 't spontane en langdurige applaus, dat alle medewerkenden na hun optre- aen éénmaal voor en na de pauze in ontvangst mochten nemen, bleek overduidelijk, dat ook dit va kantieprogramma onderdeel bij de jeugdige toeschouwers bijzonder in de smaak is gevallen. Het vormde tevens een prachtig geslaagd sluitstuk van de Leidse va kantiebezigheden. „Gele studentenbloem" Middel tegen de naehtblindlieid Ecu grote West.duitse verffabriek heeft een middel tegen verblin ding en nachtblindheid ontwik keld, dat automobilisten bij het rijden in het donker meer veilig heid kan verschaffen. De stof, he- lenium genaamd, wordt uit de „Gele studentenbloem" gewon nen. Deze stof komt ook voor in bepaalde cellenlagen van het menselijke oog. Zij regelt de waarnemingskracht van het oog in het donker en zij herstelt de gevoeligheid van het netvlies na bestraling door fel licht. cigarettes ROXY - en France 2.10 N F les. 20 (Van onze Amsterdamse correspondent) In 100.000 folders in vier talen zal Amsterdam de komende dagen de ons omringende landen wijzen op het Aalsmeerse bloe mencorso. dat zaterdag 8 september onder het motto ..Bloemen festival 1962" door de hoofdstad zal trekken en dat meer dan ooit het karakter van een nationale gebeurtenis zal krijgen. Verleden jaar stonden bijna een miljoen mensen langs de kant van de weg om het kleurrijke schouwspel te volgen. De verkeers politie telde niet meer dan 200 autobussen, die publiek uit alle delen van het land aanvoerden. De komende week zullen raam biljetten in honderden steden en dorpen wederom opwekken de 8ste september naar Amsterdam te komen met de aanbeveling „maak er een feestdag van". De stoet wordt geopend door de hoofdstedelijke politieruiters, gesto ken in hun martiole uniformen, op de voet gevolgd door herauten te paard en een tiental open sport auto's vol vrouwelijke studenten in j gouden capes. In één van deze auto's zal Dorien Mijksenaar meerijden, het I bloemenmeisje Eliza Doolittle uit de musical ..My fair lady". Eerst als dit alles is voorbijgetrokken volgt de rij praalwagens en bloemenauto's af gewisseld door tien Amsterdamse harmonie- en fanfare-orkesten met in totaal ruim 700 muzikanten. gehaald. Bij alle verdiensten die de corso's van Zundert en de Bollen- sti eek hebben mag men toch wel stellen dat het Aalsmeerse corso een nationaal evenement is en een visi tekaartje van de Nederlandse bloem- sierkunst, die in de wereld hoog staat aangeschreven". Aan de samenstelling van de stoet is meer zorg besteed dan ooit het geval is geweest. Men heeft zich niet beperkt tot de 21 fraaie praalwagens met de 20 met bloemen versierde personenauto's, maar in de geest van de St.-Nicolaasinlochten honderden medewerkers gemobiliseerd om er een werkelijk spectaculair feest van te inaken. Dit is het onder Libanese vlag varende schip "Lucky Star", waarop de commerciële zender Radio-Mercur opereerde. Het schip is giste ren door de Deense politie en douane in beslag genomen en naar de haven van Kopenhagen gesleept. Politiefunctionarissen zeiden, dat het schip in beslag was ge nomen, omdat geen bewijs van Libanese nationaliteit kon worden overlegd. Tegen de bemanning zal geen aanklacht worden ingediend. De uitzendingen van Radio-Mercur werden vorige maand door de Deense regering onwettig verklaard. Sch lagers in beeld Vermoeiende toelit Evenals vorige jaren adopteren de 20 buurtschappen van het Bloemen- dorp ieder 'n wagen, die in de werk- nacht twee dagen voor het corso door de bewoners wordt opge bouwd onder leiding van een bloe mist die met zorg wordt gekozen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Bennekom (vac C. Vos) C. van Bart te Ter Aa. Aangenomen naar Wons (Fr.) (toez.) G. J. de Vries, kand. te Amsterdam Bedankt voor Papendrecht (vac. H. C. Bultman) P J. Bos te Sprang. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Ede (vac. R. Kok) G de Vries te 's-Gravendeel en M. Vlletstra te IJmulden. „De bloemen komen dit jaar be ter uit dan ooit", aldus de heer Noy- ons. ..Ik heb mijn ontwerpen geheel ondergeschikt gehouden aan de bloemen". Op 8 september kan men de resultaten zien. De stoet vertrekt 's morgens om kwart over tien van de Aalsmeerse bloemenveiling voor d? vermoeiende rit van totaal 36 km. Na een rustpauze op het terrein van het Olympisch Stadion zal men om half drie Amsterdam binnentrekken. Om vier uur wordt een défilé ge houden op de Dam. waar voor ge nodigden een tribune wordt opge richt. Hier zullen zich o.a. ministers, staatssecretarissen en leden van het Corps Diplomatique en het Corps Consulaire bevinden. Wereldraad doet beroep op Ghana De Wereldraad van Kerken heeft evenals de Internationale Raad van Christelijke Kerken gisteren de Gha- nese regering verzocht terug te keren van haar besluit om de Anglicaanse bisschop van Accra, dr. Reginald Roseveare, uit te wijzen en de ver blijfsvergunning van de aartsbisschop van West-Afrika, Cecil Patterson, in te trekken. In een resolutie, die met algemene stemmen door het centrale comité van de Wereldraad in Parijs werd aanvaard, wordt gezegd, dat „het ware welzijn van een volk de vrijheid vereist om kwesties betreffende het algemene goed onder de aandacht van het publiek te brengen en dat in het bijzonder zij die een herdelijke taak in de kerk hebben, het recht en de plicht hebben om een verant woord oordeel uit te spreken over ge loofskwesties die het maatschappelijk leven betreffen". De 21 wagens zullen <lit jaar na men dragen van liederen en schla gers en daarmee kon de Amsterdam se tekenleraar A. W. J. Noyons. die reeds 14 jaar achtereen de ontwer pen voor het Aalsmeerse corso maakt wel uit de voeten. Zo werd „O was ik maar bij moeder thuis gebleven" 1 een prachtige tuin en „Aan de Am- j sterdamse grachten" een Iraaie boog- brug. De „Stervende zwaan" ont breekt natuurlijk niet. evenmin als de „Bloemenwals. Wim Sonneveld succeslied „De koningin van Lom- bardije" wordt ook uitgebeeld com pleet met wuivende hand. Een moeilijke opgave was temid den van dat alles een wagen te wij den aan de herdenking van de jo den waarop sinds enkele jaren was aangedrongen. De heer Noyons heeft nu een ontwerp gemaakt van het schip Exodus, waarvan de achter zijde met een rijzende Davidsster het beloofde land symboliseert. „Ik ben blij dat ik juist dit corso mag ontwerpen", vertelde de heer Noyons ons. „Het is namelijk het kostbaarste corso dat in Nederland wordt gehouden en dat is bij het ontwerpen een enorm voordeel. Ik behoef mij niet te beperken. Daar bij komt. dat voor het schikken van de bloemen de beste bloemisten van Nederland naar Alsmeer worden Unilever in eerste halfjaar 1962 (Van onze financiële redacteur) Als men alleen naar de totale bedrijfsresultaten van Unilever over het eerste half jaar 1962 kijkt, zijn deze zeker niet slecht te noemen. Want de winst na belastingen heeft f. 261 miljoen be dragen tegen f. 257 miljoen in de eerste helft van 1961 en f. 260 miljoen in de tweede helft van dat jaar. Dit schijnt dus te wijzen op een zekere stabiliteit in de gang van het bedrijf. Maar het is dan ook niet meer dan schijn. Want bij naders beschouwing blijkt de Nederlandse groep haar bedrijfswinst van f115 miljoen tot f 139 miljoen te hebben zien stijgen, terwijl de Limited, de Engelse groep, van f 142 miljoen tot f122 miljoen terugging. Dit is te wij ten aan de sterk verminderde ver kopen aan derden door de groep Uni ted Africa, een vermindering, die f 162 miljoen bedroeg. Voorts werd in Nigeria een verlies geleden en zijn de verkopen elders in West-Afrika kleiner geweest. Hiertegenover staat dan dat de af zet in de rest van de wereld zich bevredigend ontwikkelde, hetgeen, ge let op de scherpe concurrentie van de Amerikaanse Proctor en Gamble bijzondere aandacht verdient. In een toelichting van de directie wordt met name de verkoop van wasmiddelen in Europa als een factor genoemd, die het resultaat gunstig heeft be ïnvloed. De verkopen aan derden gingen in Europa met 6 vooruit, de winst voor aftrek van belastingen met 8 Het is jammer, dat de buitenge wone winsten en verliezen ditmaal een verlies van f 9 miljoen hebben opgeleverd, tegen een voordelig saldo van f 26 miljoen in de eerste helft van vorig jaar. Hierdoor is het eind resultaat, na afF -k van het aandeelte Driebergen. van derden in de winsten van onder horige maatschappijen, ditmaal f241 miljoen tegen f 273 in die periode van 1961 en f 264 miljoen in de tweede helft van het vorig jaar. Een teruggang van bijna 12% van de netto-winst is niet onbelangrijk. Het is te hopen dat de min of meer toevallige baten en lasten dit in het tweede half jaar althans tendefe zul len goedmaken. Als de eigen bedrijfs winsten dan op peil blijven of nog iets beter worden, kan het lopende jaar met een winst worden afgeslo ten, die, alle bedrijfsvoorwaarden in aanmerking genomen, nog bevredi gend zal kunnen worden genoemd. De verkeerspolitie heeft gistermid dag op rijksweg 12 onder Drieber gen een olietankwagen aangehouden, welke afkomstig was uit Rotterdam en die gisterochtend ontvreemd was uit Amstelveen. Een 22-jarige Duitser uit Wupper- tal. die de wagen had gestolen en zonder een cent op zak ermee aan het rijden was. werd gearresteerd en overgebracht naar het politiebureau dat onze sortering uit meer dan 50 SOORTEN bestaat. TE KUST EN TE KEUR BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 (Alléén voor textiel). MIDZA Muzikale rondgang van succesvol K. en G. K. en G. wil heel Leiden laten de len in het succes, dat het chr. tam boer- en pijperkorps dezer dagen in Kerkrade boekte. Het korps maakt morgenavond van 7 tot 8 uur ren muzikale rondzang door de Sleutel stad De route die gevolgd wordt is als volgt; Levendaal. Korevaarstraat. Breestraat. Kort Rapenburg, Turf markt. Beestenmarkt. Steenstraat, Prinsessekade. Noordeinde. Witte Singel, Zoeterwoudse Singel, Gere- kracht. Levendaal. En nu maar ho- I pen, dat het weer zich goed houdt.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3