flmtoua Nederland zet eerste stap naar herstel betrekkingen Soekarno: Indonesië zal nog in stelling blijven DAKREPARATIE in beek zwaar gewond Ontsteltenis in heel Italië: Nenni bij val Ambtenaren willen waarborgen (§ut^ïït'euws SNELLE UITVOERING VAN AKKOORD Felle aanval op minister Luns 4KKOORD OP 6 SEPT. IN DE KAMER Twee gewonden in Nw-Guinea ZWART Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1962 No. 30732 LEIDSCH iËk DAGBLAD Pirecteur: E. A E van Dlsnoec* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smgel l' Lelden Ouo 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer 18.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Romeinse correspondent) Grote verslagenheid heerst in nagenoeg alle politieke kringen in Italië in verband met het bij zonder ernstige ongeluk, dat de algemene secretaris der socialis tische partij, Pietro Nenni, gis terochtend is overkomen. Nenni, iets meer dan 70 jaar oud, be vindt zich voor een korte vakan tie in de Val d'Aosta, aan de grens van Frankrijk, een streek, waar hij bijna ieder jaar zijn zomervakantie pleegt door te brengen. Tijdens een wandeling in de Val di Cogne volgens een andere lezing: toen hij op de oever zat te lezen en door een flauwte werd overvallen is hij in een berkbeek gestort en heeft daarbij tal van blessures opgelopen: een zware hersen schudding. een schedelfractuur, diepe verwondingen in verschil lende delen van het lichaam en letsel aan het beenderstelsel. Nenni is opgenomen in het zieken huis te Aosta waarheen zich onmid dellijk een vermaarde medicus uit Turijn, prof. Dogliot.ti. begaf. Na een onderzoek werd een bulletin uitge geven waarin de verschillende ver wondingen worden opgesomd en dat besluit met de woorden, dat de me dici hun prognose moeten voorbe houden hetgeen dus zegt, dat men niet zeker is of Nenni. dit ongeval zal overleven. De leiders van alle partijen, met uitzondering natuurlijk van de fascisten, hebben Nenni en mevr. Nenni telegrammen doen toe komen. waarin zij de hoop uitspreken dat hij spoedig en geheel moge ge nezen. Ook de eerste minister. Fan- fani. heeft telegrammen verstuurd en eveneens de president der republiek, prof. Segni. Nenni is wellicht de meest popu laire figuur in de Italiaanse politiek, men kan het met 7-ün ideeën eens zijn of niet, maar geen verstandig mens kan ontkennen dat Nenni een bijzonder eerlijk en oprecht mens is en een hart van goud heeft. Deze eenvoudige mens. die zijn leven be gon als pottenbakker in één van de aardewerkfabrieken in zijn geboorte stadje Faenza, een stad waaraan wij het woord Fayence ontlenen, heeft zich sedert zijn prille jeugd bezigge houden met de politiek en was al heel jong een der meest vooraan staande figuren in de socialistische partij. Voortreffelijk spreker en schrijver Hoewel autodidact is hij een man van grote geestelijke ontwikkeling en hy is verreweg de beste spreker in het Italiaanse parlement. Maar veel groter nog is hij als spreker wanneer hij zich temidden van arbeiders be- MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN AR1ST0NA EUROVISIE EUROPESE ZWEM KAMPIOENSCHAPPEN Komende week elke dag een reportage van het grandioze zwemfestijn te Leipzig vindt. Zijn hoofdartikelen, die sedert vele jaren elke zondagochtend ver schijnen in het socialistische dag blad ..Avanti!", behoren tot het al lerbeste wat in de Italiaanse politieke journalistiek wordt geschreven. Maar om Nenni echt te leren waarderen moet men hem horen spreken. Hoe wel hij kort na de oorlog in het eer ste kabinet-De Gasperi minister van Buitenlandse Zaken is geweest, was hij van 1948 tot begin 1962 steeds een der leiders van de oppositie. De algemene verwachting was echter, dat hij na de verkiezing van het volgend jaar zeker president van de ministerraad zou worden en een der belangrijkste ministerportefeuilles aan hem zou worden toegewezen. Zijn uiterst handige politiek, om de com munisten het gras voor de voeten weg te maaien, heeft in enkele maan den meer gedaan om de communis tische partij in Italië te verzwakken, dan de starre politiek der centrum regeringen in veertien jaren. De vice-voorzitter van de partij, De Martino, is onderweg naar Aosta waar hij vanochtend arriveerde. 1 Uit het Leidsch Dagblad van 18 Aug. 1862: J (Advertentie) Een jonge- 1 ling, goed kunnende rekenen, IP.ZP.n p.n snhril«at» hiorlt 1 lezen en schrijven, biedt zich 1 aan om op een kantoor werk- 1 zaam te zijn, tegen een sa- 1 laris van 1150 a 1200 's jaars. 1 Br. letter A. boekh. J. J. Koo- reman te Leyden. Een geneeskundige raadt allen, die uit een warm ver- trek in de open lucht gaan, 1 J den mond digt te houden en J door den neus adem te halen. Dit voorkomt ziekten en be- 1 vordert de gezondheid. Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland zullen vandaag aanwezig zijn op Indonesische recepties, die ter gelegenheid van de Indonesische Onafhankelijkheidsdag worden gehouden. Zij hebben opdracht uit Den Haag gekregen om gevolg te geven aan eventuele uitnodigingen daartoe om zo een eerste stap te zetten op weg naar een volledig herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen, waartoe bij de totstandkoming van het akkoord over Westelijk Nieuw-Guinea is besloten. Deze betrekkingen werden twee jaar geleden verbroken. In New York wordt thans druk ge werkt aan de verdere uitwerking van de bepalingen van de overeenkomst. Pe Indiase brigade-generaal I. J. Rictaye, militair-adviseur van waar nemend secretaris-generaal Oe Thant, heeft gisteren over de militai re plannen gesproken met luitenant- admiraal H. H. L. Pröpper, de Neder landse militaire deskundige. Zij kwamen overeen, dat een „drie voudige verbindingsmissie" in Hol- landia zal worden gevestigd. Van deze missie zullen drie Nederlanders, drie Indonesiërs en drie V.N.-verte- genwoordigers deel uitmaken. Hun taak zal het zijn er voor te zorgen dat de overdracht vlot verloopt. Zo spoedig mogelijk zullen onge veer 35 burgerfunctionarissen, o.w. vijf officieren van de Veiligheids dienst. worden gerekruteerd uit het secretariaat van de Verenigde Naties. Verwacht wordt, dat Oe Thant nog vandaag de benoeming bekend zal maken van een hoofdambtenaar, die terstond de leiding van de operatie op zich zal nemen. Nog steeds wordt voor de deze functie de naam van Ellsworth Bunker genoemd. Pamfletten De Ver. Naties zullen eigen perso neel plaatsen aan boord van Indone sische vliegtuigen om pamfletten uit te werpen, waarin de Indonesische infiltranten ingelicht worden over het akkoord en over het „staakt het vuren". Het blijkt echter onmogelijk een team van de V.N., die controle moet uitoefenen op het staken van de vijandelijkheden, reeds deze week ter plaatse te hebben. Dat zal pas vroeg in de volgende week kunnen gebeu ren. Oe Thant heeft gisteren aan zo n zes landen een dringend verzoek ge richt om officieren beschikbaar te stellen voor d .t waarnemersteam. dat uit ongeveer 26 man zal bestaan. Het gaat hier om landen, waarvan reeds troepen onder V.N.-vlag in Gaza en Kongo dienen. De namen werden niet genoemd, maar men vermoedt, dat het Ierland, Zweden, Brazilië. Fin land. Nigeria en de Maleise Federatie betreft. Deze waarnemers moeten melding maken van elke inbreuk op het bestand, dat morgenochtend één minuut over twaalf ingaat. veren. De Amerikaanse regering zou voor scheepsruimte zorgen om deze militairen te vervoeren. De militaire raadgever van Oe Thant, brigade generaal Richye zou volgens welin gelichte kringen van plan zijn reeds vandaag naar Nieuw-Guinea te ver trekken. In Aide-memoires aan Nederland en Indonesië, waarin de modaliteiten van de overdracht worden uiteenge zet, zegt Oe Thant, dat de Neder landse vlag in NieuwGuinea op 31 december a s. zal worden neerge haald. Dan zal de Indonesische viag naast die van de Ver. Naties worden gehesen. In de Aide-memoires, die zijn ge zonden aan dr. Van Roijen en aan dr. Soebandrio, wordt voorts gezegd dat de overdracht van de soevereiniteit aan Indonesië ..zo spoedig mogelijk I na 1 mei 1963" zal geschieden. Verder wordt gezegd dat. zodra de speciale vertegenwoordiger van de Ver. Naties in functie is getreden, be gonnen zal worden met de terugtrek king en repatriëring van de Neder landse troepen, onder supervisie van de vertegenwoordiger. Dat moet zo spoedig mogelijk voltooid zijn. In de Aide-memoires wordt gestipuleerd, dat op de dag van de bestuursover- dracht aan de Ver. Naties de Neder landse vlag naast die van de Ver. Na ties zal worden gehesen en dat ze zal blijven wapperen tot 31 december 1962. Verder overleg Volgens Nederlandse bronnen wordt niet verwacht dat de bespre kingen met de Ver. Naties en Indo nesië over verschillende nog uit staande kwesties, die met het ak koord verband houden, onmiddellijk zullen worden hervat. Dr. Van Roijen is gisteren naar Washington terug gekeerd en naar verluidt gaat mr. Schürmann morgen met vakantie. De plannen van dr. Soebandiio voor de naaste toekomst zijn niet bekend, maar vernomen wordt dat hij voor nemens is over een paar dagen naar Djakarta terug te keren. Als mogelijke leveranciers voor de 1.000 man politietroepen van de Ver. Naties, die de plaatselijke politie zul len bijstaan bij de handhaving van de orde in de interimperiode, worden Pakistan en Malakka genoemd. Nederland en Indonesië zullen, zo als bekend, gezamenlijk een resolutie indienen bij de Algemene Vergade ring van de Ver. Naties ter goedkeu ring van het akkoord en wel in de 17de zitting, die op 18 september be gint. Oe Thant heeft alle bescheiden al aan de Algemene Vergadering toe gezonden en gevraagd prioriteit te verlenen aan de behandeling van het akkoord. Ambtenaren Intussen maakt de ARXA, de r.-k ambtenarenorganisatie zich ongerust over de positie van de ambtenaren in Nieuw-Guinea, van wie verwacht wordt, dat zy tijdens de V.N.-perio de op hun post zullen blijven. Het hoofdbestuur van de ARKA meent, dat de regering alleen dan een beroep op hen kan doen, indien de nodige waarborgen omtrent veiligheid van personen en goederen kunnen wor den gegeven. Omtrent (le aard van die waarborgen dient zo spoedig mo gelijk een verklaring te volgen. Bo vendien moet op de kortst mogelijke termijn vastgesteld worden onder welke voorwaarden de bedoelde amb tenaren onder de V.N. werkzaam zul len kunnen zijn. De ARKA heeft de regering verzocht hierover zo spoedig mogelijk besprekingen te openen. Inmiddels heeft het hoofdbestuur een uitnodiging ontvangen van de staatssecretaris van Binnen! ndse Zaken om dinsdag over deze onder de ambtenaren brandende kwestie te komen spreken. Troepen Oe Thant zou voorts overwegc-n Malakka te verzoeken om het gehele contingent van duizend man voor de troepenmacht van de Verenigde Na ties op westelijk Nieuw-Guinea te le- President Soekarno heeft ter gelegenheid van de onafhanke lijkheidsviering een rede gehou den waarin hij zei dat de Indo nesische vlag officieel op 31 december in Westelijk-Nieuw- Guinea zal wapperen ên dat het „Nederlandse kolonialisme" for meel op 1 oktober zal eindigen. „Van dat ogenblik af zullen we geleidelijk West-Irian binnen trekken en het gehele Indonesi sche bestuur zal omtrent 1 mei 1963 in dit gebied arriveren. Aanvaardt, broeders en zusters, deze resultaten met een gevoel van dankbaarheid tot God", zo zei de Indonesische president. Soekarno zei, dat er hoop moet be staan op goede Nederlands-Indonesi sche betrekkingen. „Wij zijn eeuwen lang met de Nederlanders in conflict geweest en we hebben eeuwenlang als kat en hond geleefd, in de laatste zeventien jaar met allerlei verliezen aan mensenlevens en materiaal aan beide zijden," aldus de president. „Indonesië moet „in stelling" ble ven tot het ziet dat het Nieuw- Guinea-akkoord op eerljjke wijze wordt uitgevoerd, zo ging president Soekarno verder, doch wanneer dit conflict op voor ons bevredigde en i voor de Nederlanders eervolle wyze kan worden opgelost is de hand, die ik vorig jaar toereikte, nog steeds daar". De president zei dat Indonesië in stemt met het houden van een stem ming over zelfbeschikking in weste lijk Nieuw-Guinea tegen 1969. De mensen in het gebied zouden j vrijelijk kunnen beslissen de repu-1 bliek te verlaten of daarin te blijven. I zo zei hij. Soekarno voegde hieraan toe dat de volksstemming „interne j zelfbeschikking" en geen „externe zelfbeschikking" zou betreffen. Indonesië is bereid „een voorzich- I tige houding' in het gebied aan te j nemen wanneer het binnen de repu- bliek komt. 1 Er zijn Indonesische patriotten en „Nederlandse marionetten in West- J l Irian", zei hij. „Daartussen in be- i vindt zich een groep mensen die neutraal staat jegens de republiek". „Ik geloof dat wij hun standpunt moeten waarderen. Laten zij zelf zien wat de republiek is, wat de re publiek inhoudt en wat haar doel stellingen zyn. Als zij eenmaal zien en weten, dan zullen zij, naar onze overtuiging definitief Indonesische burgers wor den die de republiek zijn toegewijd, vaderlanders uit overtuiging. Geen kunstmatige vaderlanders". „Onbeschaamdheid" Verwijzend naar het geschil over westelijk Nieuw-Guinea zei de pre sident: „Onze tongen werden vuisten en onze vuisten werden voorhamers". Indonesië kon de „onbeschaamd heid" van de Nederlandse plannen voor het gebied niet dulden. Ongeveer 2.000 vrijwilligers landden in Nieuw-Guinea. Bij hen voegden zich „duizenden en duizenden" be wapende strijders uit de jeugd van West-Irian. „Deze vestigden overal guerrilla- gebieden. Indien nodig kunnen wij binnen enkele weken deze de facto- guerrillagebied uitbreiden tot geheel West-Irian. Indonesië is bereid op te treden te- gen bewapende Nederlandse avontu riers die in Nieuw-Guinea zouden j overblijven. Wjj hebben ook een reeks bataljons gereed om de veiligheid in het ge hele gebied van West-Irian te ver- zekeren zodat de internationale we- reld niet behoeft te vrezen voor een J noodtoestand zoals fn Kongo wan neer wij West-Irian overnemen", al dus de president. Soekarno deed in zijn toespraak ook een felle aanval op minister Luns. Slot pag. 2 (Van onze parlementsredactie) In Den Haag wordt aangenomen, dat de overeenkomst met Indonesië in zake Nieuw-Guinea op 6 september in de Tweede Kamer in openbare behandeling komt. Volledige zeker heid over deze datum bestaat nog niet, aangezien het vaststellen daarvan mede afhankelijk is van het tempo van de schriftelijke voorbereiding van het desbetref fende goedkeuringsontwerp. Daar 6 september op een donderdag valt en de Kamer op vrijdag ge woonlijk niet vergadert is het waarschijnlijk, dat het debat slechts één dag in beslag zal ne men. Er schijnt trouwens niet veel neiging te bestaan om over deze voor Nederland toch wel pijnlijke zaak een al te uitgebreide politieke discussie te voeren. Het zou neer komen op een nakaarten over ge dane zaken ,die toch geen keer nemen. Mocht het debat niettemin enigs zins uitdijen dan kan natuurlijk altijd nog op vrijdag worden ver gaderd. Daarna moet uiteraard de j Eerste Kamer zich nog in snel tem- I po over het akkoord uitspreken. Half september zou het immers reeds in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties ter discussie moeten worden gesteld. Daar de inhoud van de overeen komst ergens toch wel over de grenzen van de grondwet heengaan is het aannemelijk, dat in beide Kamers een meerderheid van twee derde der uitgebrachte stemmen is is vereist. De Legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat gisteren tijdens een vuur gevecht nabij de Kampong Soem in de omgeving van Fak Fak twee Ne derlandse militairen niet ernstig ge wond zijn. De gewonden zijn de 23- jarige tijdelijk reserve-tweede luite nant C. H. L. M. Moreu uit Eibergen en de 21-jarige dienstplichtige sol daat eerste klasse W. P. Verstegen uit Tilburg. Zij zijn thans opgeno men in een ziekenhuis in Kaimana. Een overzicht van het gigan tisch bouwdok voor de Coentun- nel in Amsterdam-Noord, bij Tuindorp-Oostzaan, waarin de eerste twee vormen voor de tun nelsegmenten (op de voorgrond van de foto) op stapel zijn gezet Niet meer dan zes ..rondjes" van Amerikaan Het Amerikaanse Mercury-ruimte- vaartuig is niet groot genoeg om er meer dan zes banen om de aarde mee te beschrijven. De eerstvolgende Amerikaanse astronaut, die in de de tweede helft van september in de ruimte geschoten zal worden, zal dan ook niet meer dan dit aantal om wentelingen maken, aldus een mede deling van Brainard Holmes, leider van het bemande-ruimtevaartpro gramma in de Verenigde Staten. Doordat Amerika over slechts één lanceerinrichting voor Atlas-raketten met Mercury-cabine beschikt, zijn de Verenigde Staten ook niet in staat om gelijktijdig twee ruimteschepen te lanceren. Gisteren is in Moskou van welin gelichte zyde vernomen, dat de Rus sische ruimtevaarders Nikolajew en Popowitsj morgen om elf uur in Mos kou zullen aankomen. De Sowjetrussische regering heeft een nieuwe onderscheiding ingesteld, welke zal worden uitgereikt aan bur gers, die als ruimtevaarders meer dan een miljoen kilometer hebben afge legd. Majoor Nikolajew. die met zijn „Wostok-3" 2.600.000 kilometer heeft afgelegd, heeft twee medailles van de nieuwe onderscheiding gekregen, ter wijl luitenant-kolonel Popowitsj, die bijna tweemiljoen kilometer aflegde, één medaille heeft ontvangen. Uit een artikel in de Prawda blijkt voorts, dat de eerste Russische ruim tevaarder, Joeri Gagarin, is benoemd tot „chef van het detachement ruim tevaarders". Hij heeft in deze krant een artikel van zijn hand onderte kend met: Joeri Gagarin, chef van het detachement ruimtevaarders, held van de Sowjet-Unie". Wanneer hy in deze functie is benoemd, is niet bekend. LOODGIETERSBEDRIJF HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 WEERBERICHT OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. (opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Kleine depressie passeert snel ons land met regen. Hierna opklaringen. Morgen matige westelijke wind en weinig of geen buien. Koel strand weer. Overdag ongeveer 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichtenweekeinde licht onstabiel met af en toe zon. Koel door zeewind. 18 AUGUSTUS Maan op: 5.27 uur; onder: 20.00 uur. Maan op: 21.35 uur; onder: 8.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.47 en 17.18 uur, laagwater 0.44 en 13.04 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's Vlet komende anderhalf jaar zal een 90 meter lange en 2x/i meter hoge schutting de voor- en achterzijde van het Koninlijk Paleis op de Dam voor een ge deelte aan net oog onttrekken. Achter de schutting zal de laat ste fase van de restauratie wor den uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1