Ar ie v. d. Oever verrast 'rommelend' Blauw Wit FENNY HEEMSKERK IN ACHTERHOEDE Marjan Wieriks toont een krachtig moreel Eredivisie-voetbal viel opnieuw heel erg tegen Beweeglijke Kanaries vegen SVW weg: 7-2 Quick Boys won (2—1) Sport floreert in Rusland Spurs verslaan Ipswich Town Merkwaardig Marrée won hij lieren Van Leeuwen geblesseerd Selectieploeg voor Edinburgh LEÏDSCH DAGBLAD MAANDAG 13 AUGUSTUS 1963 (Van een onzer redacteuren) Blauw Wit-doelman Rob van Heeswijk heeft zaterdagmiddag op Nieuw Zuid met enig af grijzen naar Arie v. d. Oever geblikt. Het ging ook allemaal een beetje vreemd voor de Amster damse goalie. Tot twee keer toe werd hij ver rast door een bliksemsnel afgevuurd 25-meter- schot, zoals alleen v. d. Oever kan inzenden. De eerste keer, na 20 minuten, greep Van Heeswijk iets te laat naar het klimmende en toen weer dalende schot hij tuimelde met bal en al in het net; de tweede keer. even na rust. stak hij totaal verbluft geen hand uit naar de schroeien de kogel, die langs hem vloog. ..Ik werd er hele maal door verrast verklaarde Van Heeswijk later. ..Zoiets kom je in de eredivisie niet vaak tegen, daar wachten ze veel langer met schie ten". Heel Katwijk had hem al van tevoren kun nen vertellen dat ..wachten met schieten" beslist niet in het woordenboek van v. d. Oever voor komt Volgens het Russische blad „Izwes- tia" mag men 't totale aantal sport beoefenaren in de Sowjet Unie op meer dan 30 miljoen stellen. Dit be tekent dat één op de zeven Russen lid is van een sportvereniging. De grootste sportbond is de atletiekfe- deratie met 4.250.000 leden, daarna komen de volleybalbond (3.500.000), de skibond <3.200.000), de voetbal bond <1.800.000), de basketbalbond (1.670.000), de tafeltennisbond (1.100.000) en de wielerbond (1 mil joen). Rusland, zo meldt het blad, be schikt in 1962 over 1923 stadions, 17.872 gymnastiekzalen en 325.385 sportterreinen. Het Engelse voetbalseizoen werd zaterdag geopend met de traditionele wedstrijd tussen de leaguekampi oen, Ipswich Town, en de houder I van de Cup, Tottenham Hotspur. De Spurs wonnen de ontmoeting, die te Ipswich gespeeld werd, met 5-1. KNSB-toernooi te Blerick "IB (Van onze schaakmedewerker) Onder grote belangstelling werden zaterdag de partijen van de laatste ronde van het KNSB-toernooi te Blerick gespeeld. In Reservegroep A speelde Kohlbeck remise met de sterke Zondervan (Leeuwarden) en bleef hiermee juist een half punt onder koploper Dries. Hij bezet ech ter de tweede plaats met een punt voorsprong op 5 rivalen, onder wie Rolf Westra, die in de laatste ronde eveneens remise maakte tegen Lee- ners <A'dam>. Ketting werkte zich door een goede overwinning op Hof- sommer <R'dam> naar de 8ste plaats in de eindrangschikking op. Hij ver gaarde drie punten. In de Reservegroep B verspeelde J. Kort zijn theoretische kans op de leidersplaats. Jungen uit A dam bleek voor hem een onoverkomelijk strui kelblok. Met 4 punten bezet Kort nu de 4de plaats. De Graaff sukkelde i het gehele toernooi met zijn vorm. j Hij verloor kansloos van de Nijmege- naar Bijvanck en de behaalde 8ste plaats met 3 punten is beslist ver beneden zijn kunnen. Etmans werd nog juist prijswinnaar met 3V4 punt Hij dankt zijn 6de plaats aan een overwinning in ijltempo op Olthof (Emmen). Vriendschappelijke wedstrijden Rot Weiss Essen—VW 8-4, Nieder- lahnstein—Hilversum 4-0, Be Quick <Gr.)—Oldenburg 0-7. NACSt. Gil lis (B) 1-0, AGOW—Slash Breslau) 1-1, Ajax—Sheffield United 3-1, C. A. Paris—Fortuna '54 4-3. Willem 2— Antwerp FC 1-1, Go AheadLeyton Orient 1-2. Bremerhaven—Fortuna VI. 2-2. MVV—Borussia Mtinchen/ Gladbaoh 4-2. Leeuwardenortuna Düsseldorf 1-1. Werda Bremen— GVAV 5-0. Kickers Offenbach—SC Enschede 3-2, Sparta—Sheffield Uni ted 0-3, Galatasaray (Istanboel)— PSV 2-2. Badgastentennistoernooi Met die twee doelpunten van v. d. Oever, waartegen Blauw Wit er slechts één kon plaatsen, won Quick Boys de met veel spanning tegemoet geziene wedstrijd tegen het befaamde Blauw Wit. Een verrassende zege en volkomen verdiend behaald. Ongetwijfeld. Maar toch niet één om lang by stil te staan, hoe trots de Katwykers ook mogen zyn op hun fraaie resul taten tegen het betaalde voetbal. Blauw Wit voetbalde voor een eredivisie- ploeg toch wei heel, heel matigjes. De voorhoede was een en al schrik barende machteloosheid en v. d. Plas en zyn mannen behoefden al niet eens In topvorm te zijn om de blauwwitte aanvallers de baas te blyven. De Amsterdammers hadden bovendien een heel aparte opvat ting over hun sportieve taak in deze door de VVV Katioijk ge organiseerde ivedstrijd. Na rust gooide Blauw Wit, als gold het een etalagewedstrijd, vier frisse spelers het veld in „om te probe ren". Een nogal merkivaardig ge baar. De VVV heeft de Amsterdam mers voor deze match drie lapjes van duizend gulden in de handen gedrukt. Voor een match welte verstaan. NIET om het publiek te tonen hoeveel betaalde spelers men wel in dienst heeft. Op het veld van Rijnsburgse Boys heeft Blauw Wit de afgelopen weken toch ruimschoots de gelegenheid tot „etaleren" gehad. Quick Boys heeft goed, degelijk ge speeld. zonder de hoogtepunten van twee weken geleden tegen Fortuna '54, dat verdedigend ook wel heel zwakjes was. Spil v. d. Plas had geen kind aan midvoor Drommel (ex- Veendam) en hij organiseerde de de fensie zo goed dat er maar heel zel den gaten vielen. Viool, die weer linksback stond, werd in de eerste helft nogal eens gepasseerd door de snelle Surinamer Frenkel, maar her- LWV-driekamp afgelast De zwemdriekamp van de Leidse Watervrienden die voor zaterdag j.l. op het programma stond, heeft i.v.m. het afschrijven van de Haarlemse Watervrienden geen doorgang gevon den. De Haarlemmers moesten op het laatste ogenblik van deelneming afzien, wegens het niet beschikbaar zijn van enkele prominente zwem mers. Het LWV-bestuur zag zich toen genoodzaakt de zwem-driekamp (de IJmuidense Watervrienden hadden reeds afgezegd voor de geplande vierkamp) te annuleren. stelde zich in de tweede helft wer kelijk subliem. Voor de rest waren er voor Quick Boys geen moeilijkhe den, vooral ook omdat de Amster dammers bij het woord „schieten" al begonnen te stotteren. Middenveld Al in de beginperiode Quick Boys wind mee raakte Blauw Wit de draad kwijt. Een goede ver binding tussen verdediging en aan val haddep de zebra's niet, zodat Vi ool en Korndorffer vrij gemakke lijk in het bezit van het middenveld kwamen. In de 10de minuut scheen Quick Boys de leiding 4e nemen. Arie v.d Oever midvoor, maar heel vaak op de linkervleugel opererend prikte een corner zo geraffineerd in de doelmond dat Van Heeswijk de bal over zich heen zag verdwij nen. Linksachter Koers kon echter op de doellijn nog redding brengen. De rechttoe-rechtaan attaques van de gastheren waren te nuchter van opzet voor de Amsterdammers, die zelf zoveel tijd nodig hadden om hun aanvallen te construeren dat Quick Boys al lang vijf man in de buurt van Koos de Hollander had gemobiliseerd nog voor de bal in zijn buurt was. In de 23ste minuut werd het dus 1-0 door een onver wachte kogel van v.d. Gever, waar Blauw Wit toch wel even van stond te kijken. Nog geen tien minuten la ter kwam er een tweede, veel betere kans voor de Katwijkers Floor van Duyn stoof langs iedereen en kreeg toen van zeven meter van Van Heeswijk een niet meer ie verknoei en kans. En juist op dat moment faalde de Quick Boys international Een spectaculair moment uit de wedstrijd Quick Boys-Blauw Wit. Het lijkt een Amsterdams doelpunt, maar het is de schijn die bedriegt, want doelman Koos den Hollander heeft het leer ele gant over de lat getikt. (Foto Leidsch Dagblad) veel met de spelers „confereerde", moest h^t spel er zelfs even voor stoppen. Nadat men geruime tijd had beraadslaagd werd besloten er niet helemaal een klucht van te ma ken. Verdere „wijzigingen" werden derhalve niet toegestaan. Intussen had Quick Boys al een 2-0 voorsprong veroverd, want in de tweede minuut na rust hadden Anton v.d. Plas en Cor v. Duyvenbode de bal op 25 me ter van het doel netjes voor de lin kerschoenpunt van v.d. Oever ge deponeerd, die dwars door alle Blauw Wit-linies raak kogelde (2-0). In een gelijkopgaande strijd zonder hoogtepunten verliep de tweede helft waarin Blauw Wit nog enkele mooie kansen (Drommel alleen voor De Hollander) liet liggen. Vijf minuten voor tijd werkte Blauw Wit door De Vries de nul weg (2-1). In de tweede helft moest Anton v.d. Plas zich laten vervangen door Koelewijn. De werkelijk abominabele toeersomstandigheden ten spijt, is de wedstrijdleiding van het „Bad gasten"-toernooi te Katwijk aan Zee er toch nog in geslaagd het grootste deel van het toernooi- programma af te werken. Een van de, we zouden zeggen, tradi tionele deelnemers, de heer E. Mauer bracht de heer Pino c.s. dan ook namens alle gladiotoren in de door regen en wind geteis terde arena, een welgemeend en o.i. ook welverdiend „Bedankt" over. Het D.E. A was niet sterk bezet maar dat neemt niet weg dat we de winnares, de jeugdige Marjan Wie- riks zeker een pluim niet willen ont houden. De vasthoudendheid, het zich zelf blyven ook wanneer de za ken in een kritiek stadium zijn ge komen en het juist dan telkens weer vinden van haar beste slagen, die eigenschappen stempelen haar tot een speelster die in de toekomst, na bije toekomst wellicht, meer en spre kender sucsessen zal weten te be halen. In de finale kwam zij tegen mej. Smits, districts-kampioene B van Haarlem, op 5.7 en 0—3, zij won met 57, 63, 63! Veel wedstrijden spelen, fysiek sterker worden en Marjan Wieriks zal voor Roomburg 'n geduchte steun worden op de weg omhoog naar de top van ons natio nale tennis. Vermoeid Een vermoeide E. Lim kon het niet bolwerken in de finale van het H.E. A tegen de Amsterdamse voormalige tennisleraar Marrée, die geen specta culair speltype heeft maar weinig, o zo weinig fouten maakt en die met tempo naar de nederlaag moet wor den gespeeld. E. Lim kon dat tempo niet in zijn slagen leggen en zo werd het voor Marrée een onverwacht, ge makkelijke eindstrijd. 60, 61. Moeilijker had Marrée het daarvoor gehad in de halve eindstrijd tegen de eveneens op vastheid en alles halen spelende Jan Holleman. In de eerste set stond laatstgenoemde met 65 voor. Enkele windvlagen gaven Mar rée een min of meer gelukkige set winst. 86. Daarna had hij steeds het initiatief, zij het dat Holleman ver woede tegenstand bleef bieden, 63. Het H.D. A werd een papieren zege voor het overigens verrassend goed voor de dag komende Katwijkse duo Blanken-Verhees. Holleman-Chatab gaven n.l. na de halve finale togen de gebroeders B. en E Lim te hebben gewonnen, in verband met de reeds invallende duisternis de voorkeur aan een toss om de eerste plaats. Verhees -Blanken wonnen die toss en konden bij de prijsuitreiking een fraaie siga rettenkoker-aansteker in ontvangst nemen. Het G D. A werd een pittige strijd tussen mevr. Nooteboom en Chatab en mej. Snellon en Marrée. „Nieuw' Na de rust kwam er dus een nieuw Blauw Wit team in het veld: Spa- rendam verving Petterson, Rozen- daal nam de plaats in van Dekker, Kok die van Wagenmaker en De Vries die van de zeer matige Mul Als het aan de Amsterdammers had gelegen had men halverwege de tweede helft nog meer gewisseld. Scheidsrechter Van Bentvelzen, die wel resoluut zijn (niet altijd correc te) beslissingen nam, maar oJ. te De spectaculaire vollies van Chatab en de zeer solide drives, vooral de backhand deed prachtig werk, van mevr. Nooteboom legden net iets te veel gewicht in de schaal voor de weer zeer secuur spelende, Marrée 16, 63. 64 voor mevr. Noote- boom-Chatab. Niet onvermeld mag voorts blijven de triomf van E. Mauer in het H.E. B. Na 2'4 uur zware strijd en dat na een bijna even lang du rend en slopend duel met Verhees in de halve finale, 63, 36, 63 won hij van Van Min, 6—8, 63, 6—4. Een prestatie van de niet meer zo jonge Mauer 40De finale G.D. B werd niet gespeeld. Het Katwijkse duo mej. Tieleman—Blanken en de Leidse-Hout-combinatie mej. De Ja gerBonte kwamen overeen de eer om de eerste plaats op een latere da tum te betwisten. Jammer, want het zou wellicht een stevige eindstrijd zijn geworden. Tennisdag Burki. de gedoodverfde winnaar in het H.E. C. had in de finale tegen de Duitser Albrecht kennelijk alle ener- i gie verbruikt. Dat was ook wel te begrijpen want hij had van 's mor gens 9 uur tot het tijdstip van de finale. 5 uur. bijna onafgebroken op de baan gestaan. Albrecht won met 6—3, 6—4. In het H.D. C zegevierde Kemeling en Thomasjewski over Kaiser en I. v. Duyvenvoorde met de merkwaardige score 46, 61, 61. In de A-tienkamp bracht de laat ste ronde Vink de verwachte over winning. Een remise tegen rivaal De Heyer (Barendrecht) was hiervoor voldoende. Vink scoorde 7 punten. Het nieuwbakken Philidor-lid drs. H. B. Gerritsen complt»eerde zijn deba cle in de laatste ronden door een nieuwe nederlaag, ditmaal tegen me vrouw Hovingh (A'dam). Met 3*4 punt bezet hij de 6de plaats in de einduitslag. Beneden verwachting In de A-achtkamp heeft het Berg aan pech niet ontbroken. In tijdnood kon hij tegen Vfin Kooten uit Utrecht niet verder dan remise komen Met 3 punten en een 6de plaats be antwoordde hij beslist niet aan de verwachtingen dit men in hem als een van de beste Leidse schakers ge steld had. Ook V. d. Bosch stelde enigszins teleur. Een vijfde plaats met 3 punten in de B-achtkamp is voor deze opkomende Jonge speler te laag. Ad van den Berg deed het beter. Met 6 punten won h(j de C-acht- kamp gedecideerd. Reeds winnaar zynde maakte h(J in de laatste ron- Goede oefenwedstrijd van LFC Conferentie op het midden veld. Mogen er verse Amster damse spelers de gelederen van Blauw Wit komen versterken a of nee? (Foto Leidsch Dagblad) (Van een onzer redacteuren) LFC heeft tot dusver in zijn oefenwedstrijden een verheu gende schotvaardigheid getoond die voor de komende competitie het beste doet verwachten. Vorige week in de uitwedstrijd tegen Dinxperlo schoten de Kanaries zes keer raak. Giste ren tegen SVW deden zij het al niet minder. Zeventwee voor LFC waren de cijfers, waarmee scheidsrechter Arts zo lang zamerhand een ,,oude bekende" voor de Leidenaars het einde aankondigde. Het grote winstpunt van deze oefenwedstrijd was naar onze me ning de beweeglijkheid en de fan tasie waarmee de Leidse aanvalslinie Rietkerken-A. Heymans-Dick Sira- v.d. Heijden-H. Heymans optrad. Op deze punten had LFC vorig seizoen wel eens een starre indruk gemaakt Nu was er vaart en verve in de com binaties. De voorhoede zoals zij gis teren tegen SVW speelde lijkt ons de sterkste die LFC op het ogenblik op de been kan brengen. Natuurlijk mag niet uit het oog worden verloren dat LFC een wel I heel zwakke oefenpartner had in het Gorkumse SVW. De gasten speelden mat en vooral de verdediging wekte de indruk nog in een heerlijke „zo- I merslaap" te sudderen. Van begin af aar. grepen de SVW-ers naar de bui- tenspelval en dat is maar zelden een teken van zelfvertrouwen, veeleer een overtuigd zyn van eigen zwak- I te De wedstrijd was eigenlijk binnen het half uur beslist. Dick Sira een felle, agressieve midvoor, die als spelverdeler nog wat moet groeien was indirect verantwoordelijk voor de openingstreffer in de 10de mi nuut. Hij maakte het linkshalf Vio- veen zo moeilijk dat deze de bal m t de hand ging bewerken. De als al- I tijd met de resoluutheid van Leo Hom leidende Arts kende maar één remedie: strafschop. Leo de Jong drukte de elfmeterschop vlak onder de lat. In de 25ste minuut werd het 2-0 door een doelpunt van de fami lie Heymans. De corner van Henk werd door de al op de knieën veren de Aat heymans keurig met het hoofd afgewerkt. Een ogenblik later liep doelman Van Leeuwen bij een riskante duik op de schoenpunt van een der SVW-ers een (geheel onop zettelijke) trap op, die hem met een vrij ernstige armblessure uit de strijd wierp. Greven kwam hem ver vangen. De scoringslust werd er al lerminst door getemperd Uit een goede combinatie op links trok Aat Heymans de bal scherp op het hoofd van de aanstormende Dick Sira, die kogelhard inkopte (3-0). Onnauwkeurig Na rust ging de scoringsdrift on verminderd door. SVW ging onnauw keurigheden met de buitenspelval be gaan en dat heeft bijna altijd doel punten tot gevolg. Eerst Dick Sira (4-0), daarna Aat Heymans (5-0) en tenslotte Riekerken, v.d. Heijden en Henk Heymans in eendrachtige samenwerking maakten het halve do- j zijn vol. Pas toen kwam SVW tot i iets doortastender aanvalsspel. Drie- 1 kwart van de wedstrijd had spil Leo do Jong de Gorkummers „als een vader by de hand genomen" en I hur keer op keer met de belachelij ke eenvoud, die 't kenmerk van het ware is, de bal ontnomen. Door Ro- mijn werd het 6-1. door Aat Hey mans 7-1. Het mooie doelpunt van Hommerson bepaalde de eindscore op 7-2. Van Leeuwen (LFC) brak zijn arm Doelman Van Leeuwen van LFC heeft bij de ongelukkige botsing waarin hij tijdens de vriendschappelijke wedstrijd LFC—SVW betrokken was, zijn arm gebroken, zo heeft een medisch onderzoek uitgewezen. WIELRENNEN. Huub Zilverberg won in Schiedam Huub Zilverberg uit Goirle toonde zich zaterdag duidelij: de sterkste in de internationale wielerronde voor professionals en onafhankelljken te Schiedam, die zich in een grote be langstelling mochten verheugen. Van het begin af was Zilverberg voorin te vinden en na een geslaagde vlucht met Jaap de Waard slaagde hij er in na 25 ronden een ronde (onge veer 1200 meter) voorsprong te ne men op de rest van het veld. De beslissing viel na ruim 80 km toen Zilverberg er opnieuw tussen uit trok, ditmaal in gezelschap van C?es Lute, Coen Niesten. Piet Steen voorden en Jan Janssen. Later zou den ook Wim van Est, Theo Sythof De voorzitter van de Kon. Ned. Schaakbond, ir. H. van Stee- nis, overhandigt de bekers aan de winnaars van de toernooien om de nationale titels, mevrouw Vreeken en H. van Oosterom. de snel remise met Sanders (Leeu warden). Een mooi resultaat voor de Noordwyker. R. van der Waall verloor in de laatste ronde van Fade Scheffer uit Kapelle a. d. IJssel. Een afgebroken partij uit de vorige ronde werd re mise en dit was voldoende voor een verdienstelijke tweede plaats met 4 punten. In de E- achtkamp was drs. P. Selier duidelijk de sterkste. Door een remise tegen H. van der Bergh (Den Haag) bracht hy zijn totaal op 6 punten en werd daarmee onbereik baar voor al zyn concurrenten. Ros- dorff vijzelde door een nieuwe over winning zijn score op tot 3 punten. De overwinning op P. Jager (Blerick) was zelfs nog voldoende voor een 4de prijs. Ditters heeft toch wel te kampen met een gebrek aan wedstrijderva ring. Voor zijn eerste toernooi is een score van 2(4 punt echter ruim schoots voldoende. In de G-achtkamp is de score van Van Klaveren nauwelijks acceptabel. Door een nederlaag tegen clubgenoot Sluyts bleef hij op 1 punt staan. Sluyts verraste met een goede derde plaats met 4 punten. In de B-tienkamp bereikte W. Wiebes een derde plaats met 6 pun ten. De LSG-speler won in de laat ste ronde van G. Pennewaard (Heer len). De week werd besloten met het traditionele snelschaaktoernooi, dat eerste prijzen bracht voor Kort en Van den Bosch, terwijl Kohlbeck een tweede prijs behaalde. Dames In de stryd om het nationale dameskampioenschap won mevrouw Vreeken, die in 1960 ook al kampi oene werd, de titel opnieuw door een overwinning op mevrouw Roodzandt, die het kampioenschap ook al eens won en wel in 1937 Fenny Heemskerk, die duidelijk op haar re- toer is, eindigde in de achterhoede. Ook de jonge Carla Bruinenberg stelde haar supporters teleur door een middelmatige klassering. Bij de heren behaalde de Hilver summer Henny van Oosterom de titel. Deze jonge International treedt de laatste tijd sterk op de voorgrond en dit „open" kampioenschap van Nederland is dan ook de bekroning van een lange reeks van successen. De Nederlandse atletiekselectieploeg die zaterdag a.s. in Edinburgh tegen een Schotse selectie uitkomt ls als volgt samengesteld: Heren: 100 en 220 yards: Hans Smit en Jaap Noordenbos. 440 yards: Louis Dekker en Chris Konings. 880 yards: Ray van Asten en Kees Koppelaar. 1. mijl: Henk Snepvan gers en Harr Janssen. 2 mijl: Joep Delnoye en Klaas de Ruyter. 120 Hards horden: Eef Kamerbeek en Peter Nederhand. Hoogspringen: Rein Knol en Harry van Kleeff. Dames: 100 yards: Lenie Boele en Tilly van der Zwaard. 220 yards: Til ly van der Zwaard en Geesje Soes- beek. 80 meter horden: Toos Mutter en Lia Hinten. Hoogspringen: Nel Zwiers en Paula van der Wegen. en Joop van der Putten zich by de vluchters voegen. Aangezien ook de ze poging slaagde finishte Zilverberg tenslotte met een ronde voorsprong op nummer twee. Jan Janssen, die de spuit van de achtervolgers won. De buitenlanders speelden geen rol van betekenis. Ex-wereldkampioen Rik van Steenbergen (België) staakte in de 30ste ronde de stryd na een lekke band. De uitslag was: 1. Huub Zilverberg (Goirle) 125 km in 3 uur 22 minuten en 19 sec. op 1 ronde: 2. Jan Janssen (Noot dorp), 3. Cees Lute (Castricum). 4. Coen Niesten (Heemskerk), 5. Piet Steenvoorden (Heemstede). 6 Wim van Est (St.-Willibrord), 7 Werner Swaneveld (Rotterdam) 8. Joop van der Putten (Den Haag), 9 Theo Sythof (Rotterdam), 10. Frans Bal- vert (Amsterdam).

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7