Nederlandse zwemsters wacht in Leipzig grote krachtproef V.S.-zwemmers ongenaakbaar Nieuwkoopse en Noordense Plassen weer machtig toneel van wind, zon en zeilen Joke v. Tongeren viert debuut met een record Terugblik en prognose Europese kampioenschappen Heren vrijwel kansloos Felle strijd in 16 m2 klasse LEÏDSCH DAGBLAD MAANDAG 15 AUGUSTUS 196t (Van een onzer redacteuren) Voor de tiende keer in de zwemgeschiedenis zal de top van de Europese naties elkaar aan het eind van de week ont moeten voor de strijd om de Europese titels. Gestart in 1926 in Boedapest bereiken de Euro pese kampioenschappen via de „pleisterplaatsen" Bologna, Parijs, Maagdenburg, Londen, Monaco, Wenen, Turijn en weer Boedapest, nu Leipzig in Oost-Duitsland. Nederland gaat er, vooral wat de zwemsters betreft, met „hoop in het hart" naar toe. Zwemmen is een van de weinige sporten waarin wij internationaal nog meetellen. Zolang de Europese kampioen schappen gehouden zijn, hebben de Nederlandse dames bij het verdelen van de titels een grote rol gespeeld. In 1927 waren het Marie Vierdag, Willy den Turk en de later zo be roemde Zus Braun, die de hoogste trede van het schavotje mochten be treden. De tijden waarmee de kam pioenschappen werden behaald, zijn beslist het vermelden waard: Marie Vierdag won de 100 m. vrije slag vin 1.15.0, Willy den Turk de rugslag in 1.24.6 en Zus Braun de 400 m. vrije slag in 6.11.8 tijden die nu nauwelijks nog in aanmerking komen voor clubrecords. Maar de „tij den" waren toen ook anders. Van gerichte training was nog geen spra ke; „wetenschappelijk" gevormde coaches waren een nog onbekend fe nomeen. De grote reeks van Nederlandse successen bij de Europese kampioen schappen hield aan. In 1931 behaal de Zus Braun die bij de Olympische Spelen van Amsterdam het goud op de rugslag had weggesleept, drie Europese titels. Toen zij haar car rière besloot brak het tijdperk aan van twee zwemsters, die misschien wel de grootsten uit de Europese zwemgeschiedenis zijn geweest: Willy den Ouden en Ria Mastenbroek. In Maagdenburg - 1934 deelde dit twee tal dusdanig fors de lakens uit dat de Duitse Madel, die de juist aan de macht gekomen nazis aan hun eerste propagandamateriaal moesten helpen, er op geen stukken na aan te pas kwamen. Willy den Ouden won de 100 m. vrije slag (1.07.1) en Ria Mastenbroek de 400 m. vrije slag (5.27.4) en de rugslag (1.20.3: De estafette was ook voor Nederland en dankzij deze prestaties, veroverden onze meisjes de prijs voor de beste landenprestatie: de Bredius beker, die wij op het ogenblik ook in bezit heb ben. Contrast Groter contrast dan tussen Willy den Ouden en Ria Mastenbroek was al niet mogelijk. Willy was het na tuurtalent bij uitstek, dat in ..harde" wedstrüden nooit op haar best was, maar in races „tegen het horloge" of met weinig tegenstand qua snel heid door niemand werd overtroffen. Ria was de vechtjas, die zich pas op haar gemak voelde als iemand van geiyke klasse naast haar zwom. Sa men bezorgden zy Nederland in de jaren dertig een glorieperiode als als nimmer tevoor en als nim mer daarna! De Berlijnse Olympus bracht ons vier gouden plakken, doch daarna werd het langzaamaan minder. De Europese kampioenschappen van 1938 in Londen gaven aan de als een propellor door het water schietende Cor Kint een titel en daarbij bleef het Het Deense wonderkind Ragh- nild Hveger, die ook nog bij de Olym pische Spelen van 1952 van de par tij was won al haar nummers (3) met grote voorsprong. Nel van Vliet was de enige Neder landse, die in het eerste naoorlogse titel gevecht (Monaco-1947) een kam pioenschap veroverde: op de 200 m. schoolslag. Het jaar 1950 (Wenen) bracht ons terug op het eerste plan. Irma Schumacher (100 m. vrije slag), Ria v. d. Horst (rugslag) en de estafetteploeg bezorgden ons we derom de Bredius beker. Grote triom fen kwamen er ook in 1958, nadat 1954 ons dank zij Geertje Wielema (rugslag in 1.13.2) één titel had op geleverd. Ada den Haan (schoolslag), meer Europese titels op het program ma dan ooit, maar de kans lijkt ons gering dat wij het succes van Bu dapest (vijf titels) herhalen. Zo zal Ineke Tigelaar de zege op de 100 m. vrije slag wel moeten la ten aan de ineens in vorm geraakte Britse Wilkinson of het Italiaantje Saini. En Klemie Bimolt zal beslist nog sneller moeten gaan dan zij al doet om de Britse Olympische kam pioene Anita Lonsborough op de schoolslag achter zich te houden. Wat snelheid betreft is er geen enkele Europese rugslagzwemster die aan Ria van Velsen kan tippen. Daar staat tegenover dat Ria geen wed- Beeld uit het verleden: Willy den Ouden drukt de hand van de Hongaar Ferenc Csik. Zij werden in Maag denburg (1934) Europees kampioen op de 100 meter vrije slag. Willy den Ouden kreeg vooral grote bekendheid door haar wereldrecord op de 100 meter (1.04.6) dat twintig jaar lang stand hield Csikdie tot verrassing van de gehele zwemwereld in 1936 ook Olympisch kampioen werdstierf op 32-jarige leeftijd onder zeer dramatische omstandigheden. Tijdens een bombardement in het grensplaatsje Sopron (1945) trachtte hij als dokter hulp te verlenen aan een gewonde die tussen puin was geraakt. Hoewel zelf gewond be reikte hij de man nog wel, maar een hernieuwe Duitse luchtaanval trof beiden. lend wrak" uit het water zou moe ten halen. Maar Borg vocht door op kracht en woede. Hy zwom alles en allen genadeloos aan diggelen en won in de nieuwe wereldrecordtijd van 19.07.2 Pas in 1954 won men de Europese titel met een snellere tijd Dan was er ook nog de Frans man George Vallery. Hij werd door zijn enorme wilskracht Europees kam pioen op de 100 m. rugslag in 1947. Vallery was niet alleen een grote sportfiguur. hij was ook een dapper man. Op 16 jarige leeftijd reikte de Franse president hem het „Croix de Guerre" uit wegens zijn rol in het verzet. Vallery stierf even dapper als hij had geleefd in 1950 na een allerverschrikkelijkst ziekbed. Vallery de kleine man met het „hart" van een leeuw. Een andere „vedette" was de Frans man Alex Jany, viervoudig Europees kampioen op de vrije slag. Winnen was leuk voor Jany. En voor zijn I zuster. Verliezen niet zó aardig. Jany werd er stil van en zijn zuster viel bij elke nederlaag flauw Het deed Klaas Peereboom eens schrijven: „Verliezen is moeilijk, zien verliezen soms schadelijk". Onze kansen En nu Leipzig. Ofschoon onze kan sen bij de dames zeker heel behoor lijk staan is het toch wel zaak niet lal te optimistisch te zijn. Ook de (andere landen Oost-Duitsland, Groot-Brittannië, Italië) hebben gro- I te vorderingen gemaakt. Er staan door het opnemen van de wisselslag ADRIE LASTER1E succes in Leiptig? RIA MASTENBROEK huilende vechtjas Jans Koster (400 m.) Tineke Lager- berg (vlinderslag) en de beide esta fette ploegen gaven ons in Budapest meer goud dan ooit tevoren op een Europees kampioenschap. Bij de heren ging het voor Neder land heel wat minder goed. Alleen Kees Hoving won in 1938 tot verras sing van heel Europa de titel op de 100 meter vrije slag. Ook bij de heren heeft een aan tal markante zwempersoonlijkheden op Europese kampioenschappen van zich doen spreken. Daar was aller eerst het befaamde zwemfenomeen uit Zweden Arne Borg, houder van vijf Europese titels. De manier waar op hij in Bologne (1927) het wereld record op de 1500 m. versplinterde is een verhaal op zichzelf. „Feestavond" Borg had de avond voorafgaande aan dit nummer doorgebracht met het proberen van een niet onaanzien lijk aantal flessen wyn van een zeer gerenommeerd merk. Het verhaal gaat verder dat hy bij bet aanbre ken van de morgen in een aller zaligste toestand uit wandelen ging, een fortuin aan statiegeld achterla tend. De feestparty raakte bekend en de goegemeente in het zwemsta- tion wist het al nog voor het start schot in de lucht hing: Borg zou een pak voor de broek krijgen zoals hy in geen jaren had gehad. De zo genaamd met een kater „gewapende" Borg hoorde de roddelpartyen aan en maakte zich woedend. Hy zei niets, maar floot tussen zün tanden een woest lied. Hy trok door de eer ste 500 meter als een waanzinnige en velen vreesden al dat men hem ver voor het einde als een „gorge- strydzwemster met een hard moreel is. Als zij wederom in gevecht met de touwen komt dat is de mogelijk heid groot dat zü evenals in Ro me er „naast" grijpt. Ada Kok, die dit seizoen heel sterk naar voren is gekomen, heeft een redelijke kans op de 100 m. vlinderslag. Haar voor naamste rivale is op papier al thans de Hongaarse Egervari G.10.4). Uitstekend staan onze kansen op de 400 m. wisselslag en de 400 m. vrije slag waarop wij met Marianne Heemskerk en Adrie Lasterie twee sterke ijzers in het vuur hebben. Het buitenland zal bepaald grote ster ren in het water moeten brengen om onze zwemsters naar het tweede plan te verwijzen. De estafettes (wisselslag en vrije slag) zullen een strijd te zien ge ven tussen Nederland, Groot-Brittan- nië en Oost-Duitsland. Eén titel zit er voor ons zeker in, maar dan zal er goed gewisseld moeten worden. In Rome kwam te vroeg wegspringen van één der zwemsters ons op dis kwalificatie te staan Bij de heren heeft Wieger Men- Swift - Combinatie De nationale kampioenschappen wielrennen op de weg worden zater dag in de legerplaats Oldebroek ver reden. Vijfenzeventig renners zullen aan de strijd om het kampioenschap deelnemen onder wie de Swiftrenners Schijf (Rijnsburg), A. Kloosterman, G. Karstens (Leiden), C. v. d. Hulst (Zoeterwoude) en B. Zoet (Sassen- heim). Voor Zoet, die de training de laatste tijd heeft hervat, betekent dit zijn eerste deelneming aan een wedstrijd sinds zijn polsbreuk. In de Ronde van Vleuten <30 km) voor adspiranten veroverde Peter de Jong uit Roelofarendsveen de pres- tatieprijs. Aan de eindsprint kon De Jong niet deelnemen daar hij het slachtoffer werd van een onregel matigheid. Winnaar werd De Graag (Hilversum). Onder auspiciën van de Wilhelmi- na-vereniging in Alphen aan den Rijn organiseert Swift Combinatie zaterdag de Ronde van Alphen voor nieuwelingen in een interclubont- sonides een kansje op een°medailïe. j moeting tussen de volgende vereni- Daar zal het helaas wel bij blijven, gingen: De Bataaf (Halfweg). Spar- De afwezigheid van de Westduitse i ta (Den Haag), Gouda. Uithoorn, ploeg doet zich vooral by de heren Arie v. Vliet (Woerden) West land behoorlijk gevoelen. De Russen zul- Wil Vooruit en Swift Combinatie. De lcn nu wel de meeste titels in de rit gaat over 70 km. De start is om wacht slepen. 3 uur. Eerste progromma Zaterdagvoetbal Zaterdag 1 september a.s. vangt dt zaterdagcompetitie van de KNVB aan met de volgende wedstrijden, 2e klasse: Noordwfjk-DOVO; CSCA Huizen; NDSMRijnsb. Boys; Ko. zakken Boys's-Gravenz. SV; Quick BoysZCFC; Ter Leede-IJsselmeen meervogels. 3e klasse B: SHO—CSVD, ARC-, Zuidland; MonsterExcelsior P; Pe. likaanRCL; SpijkenisseAS WH. 4e klasse A: Schev. Holl. Sport-, GWS; JAC—Katwijk; DEVJO. SVOW; RouwkoopSV *35; Semn AltiusSportlust '46. 4e klasse E: Duno—RAS; Koude, kerkHoekse Boys; Oegstgeest—Or. nas; Be Fair—LoosduinenSchoon- hovende Lier. De eerste party van de beslis, singstweekamp schaken tussen dj Russen Paul Keres en Gelier, zater. dag te Moskou afgebroken, is zon. dag in remise geëindigd. De inzet van de tweekamp is de tweede plaats in het onlangs te Willemstad (Cu- ragao) beëindigde kandidatentoer. nooi. De nationale zeilwedstrijden op de Noordense en Nieuw koopse Plassen, georganiseerd door de Watersportvereniging „Nieuw-Zuid" tellen ook dit jaar een bijzonder groot aantal deelnemers. Zaterdagmiddag hadden de eerste starts plaats onder een hevige storm die heel wat van stuurmanskunst, kracht en uit houdingsvermogen vergde. Vooral de lichtere vaartuigen kregen het zwaar te verduren. 12 m2 Sharpieklasse: 1. A. Borra, 2. C. Tierie, 3. L. P. Paardekooper. Finn jollen: 1. G. Hegie, 2. H. W. v. Berkel, 3. G. F. v. d. Want, 4. R. v. d. Want. Olympiajollen: 1. A. de Wit, 2. W. Westen. 16 m2 klasse A: 1. J. Bodegraven, 2. J. de Ruyter, 3. J. Blonk, 4. R. Sie- brand, 5. W. Barzilav, 6. R. Schutte, 7. J. de Haas. 8. W. v. d. Horst, 16 m2 klasse B: A. J. M. Otto, 2. K. v. Agtmaal, 3. W. Moger, 4. P. K. Kaan, 5. E. v. d. Kooij, 6. J. Ver sloot, 7. J. v. d. Bosch, 8. M. A V/itte. Vrijheidsklasse: l.J. H. Natte, 2. D. Willemse. 3. J. E. Koeners, 4. A. v. Ieperen, 5. B. v. Heuveln, 6. M. P. Kok. 12 Voetsjollen: 1. P. K. Kok. Overi gen werden wegens zeilen van fou tieve baan gediskwalificeerd. Flying Junior: 1. H. Ozinga, 2. H. Heineken, 3. W. J. Duizing, 4. P. v. d. Zanden. Finnjollen: 1. H. v Berkel, 2. R v. d. Want, 3 N. Bergwerf Ol.-jollen: 1 W. Schoneveld, 2. J Saltzherr, 3. W. Westen. 16 M b-klasse: 1. P. K Kraan, 2. G Versloot, 3. H. v d. Bosch, 4 K. v Agtmaal. 5. J Kranenburg. 16 MA.-klasse: 1 J Blor.k.. 2 J. Bo degraven. De overige uitslagen in deze klassen kunnen i.v.m. 'n protest nog niet worden gegeven 12 v jollen: 1. M Berend, 2. P G. Kok, 3 R. J. Beudeker Vrijheidsklasse: 1. D. Willemse, 2. H. J. Natte, 3. B. v. Heuveln, 4. Th. Stas, 5. P. Boere. Flying Junior: 1. H. Ozinga, 2. W. v. Duizings, 3. Ph. v. d. Zanden. Sternklasse: 1. H. Hendriks. 2. J. v. d. Bosch, 3. S. Uittenboogaard. Jeugdklasse: 1. A. Thomas, 2. M. v. d. Hilst, 3. T. Ruitenberg, 4. P. Lengton. De uitslagen van de zondagmid dag gehouden wedstrijden waren als volgt: Valkenklasse: 1. A. L. v. d. Veer, 2. J. de Leeuw, 3. N. de Ruit. Sharpieklasse: 1. A. Borra, 2. P. L, Paardenkooper, 3. J. in de Mauer, Finnjollen: 1. H. W. v. Berkel, 2. v. d. Want, 3. G. F. v. a. Want. Ol.-jollen: 1. J. Saltzherr, 2. W. t, Schoneveld. 16 M.A. klasse: 1. J. Visser, 2. J. N. Bodegraven, 3. G. J. v. d. Bosch, 4. J. Blonk. 5. L. Sterk. 16 M. b-klasse: 1. K. v. Agtmaal, 2. P. K. Kraan. 3. M. A. Witte, i G. Versloot, 5. G. Hegie Sr. Vryheidklasse: 1. J. H. Natte, D. Willemse. 3. T. Kriest, 4. H. v. Hol, 5. G. H. Uittenboogaard. 12 Voetsjollen: 1. M. Berend, 2 P. G. Kok. 3. R. J. Beudeker. Flving Junior: 1. H. Ozinga, 2. W, J. Duizings, 3. R. Zaltsherr. Sternklasse: 1. H. Hendrikse, 2. J, v. d. Bosch, 3. S. Uittenboogaard. Jeugdklasse: 1. P. Lengton, 2. T Ruitenberg, 3. K. v. d. Torren, 4. P, H. Thomas. Voor een vijftal zeilers bleek I Sternklasse: 1. H. Hendrikse, 2. O. T T 1 V de wind te machtig. Hun boten sloegen om. De overigen hebben de twee ronden keurig uitgezeild. Vooral in de 16 m2 klasse was er een zeer boeiende strijd tussen de cracks Jo Bodegraven, Jan Blonk en De Ruyter. In de eerste wedstrijd zeilde Bodegraven zijn „Ni- co-Tino" als eerste door de finish, voor Blonk en De Ruyter maar gis teren herstelde Blonk zich kranig en won met ruime voorsprong op Bode graven. De uitslagen van zaterdag waren: Valkenklasse: 1. A. L. J. v. d. Veer. 2. N. de Ruit, 3. A. v. Gemeren. Boom. Jeugdklasse: 1. G. A. Hessel, 2. Ph. Thomas, 3. E. Schaapman, 4. M. v. d. Hilst, 5. H W. Kaufman. De wedstrijden van zondag vonden plaats onder een dreigend wolkendek dat zijn last gelukkig alleen geduren de de middagpauze loosde. Daar de stevige bries bleef waaien kon on danks het ontbreken van de zon toch van goed zeilweer worden gesproken. De uitslagen van de ochtendwed strijden waren: Valkenklasse: 1. A. L. v. d. Veer, 2. J. de Leeuw. 3. A. v. Gemeren Scharples: 1. A. Borra, 2. C. Tierie, 3. J. de Mauer Jeuydulletiek in Leidse Hout Goede prestaties De afdeling Lelden van de KNAU, heeft zaterdag j.l. succes gehad met de door haar georganiseerde jeugd- wedstryden op de sintelbaan Leidse Hout. Ruim 250 deelnemers maakten er een aantrekkelijke wedstryd van, waarby enkele verrassende prestaties uit de bus kwamen, zo b.v. Joke v. Tongeren (Nieuw Brunhilde), die voor de eerste maal aan een wed stryd deelnam en by het versprin gen meisjes A direct maar het Leid se record voor zich opeiste met 5.38 meter, een prestatie waarmee ze op het ogenblik de vierde plaats op de ranglyst 1962 inneemt! Ook de jongens gaven goede prestaties te zien. De strydlustige Piet Beelen (Spartaan) uit Lisse won de 1500 meter steeple chase jongens A met grote overmacht in de goede tyd van 4.29.3, waarmede hij zyn Zuidhollandse en Leidse re cord weer verbeterde. Eveneens voor een prachtig resultaat zorgde de Hollandatleet hoogspringen waarmee de jonge Noordwijker dui delijk zijn capaciteiten bevestigde. Bij deze belangrijkste resultaten willen we ook nog noemen de 100 m jongens A van de V en L-er De Koning in 11.1 sec., de 53.10 m. waar mee Zijl (Zaanland) het speerwer pen won en de 8.1 sec. waarmee het ADA-meisje Kok de 60 meter meis jes C won. Jongens A: 800 m.: 1. Hillikhuizen (LDA) 2.06.7; 2 Assies (Sparta) 2.06.9; 100 m.: 1. De Koning (V en L) 11.1; 2. Evers (Cialfo) 11.2). Polsstok- hoog: 1. IJff (Zaanland) 3 m.; 2. Meelker (Holl.) 2.90. 1500 steeple: 1. Beelen (Spartaan) 4.29.3); 2. Gerrit sen (Cialfo) 4.40.5. Kogel: 1. Zyi (Zaanl.) 13.90; 2. De Koning (V en L) 13.46. Speer: 1. Zyl (Zaanl.) 53.10; 2. IJff (Zaanl.) 51.82. Hoog: 1. V. d. Haak (Holl.) 1.76 2. Wildenburg (Spartaan) 1.68. Jongens B: 1500 m.: 1. V. Ryswyk (Cialfo) 4.18.3 2. Verwoerd (Start) 4.23.5. 100 m.: 1. Berkhout (V en L) 11.2; 2. Wyker (Shell) 11.3. Discus; 1. Venger (OSV) 41.65; 2. Onrust (OSV) 38.49. Ver: 1. V. Wyk (Sprint) Jongens C: 80 m.: 1. Simonse (Hel las) 9.5; 2. Mahien (V en L) 9.6; 600 m.: 1. V. d. Burg <Sios> 1.35; 2. Kortekaas (Spart) 1.35.4. Hoog: 1. Simonse (Hellas) 1.57; 2. Teerlink (SCR) 1.52. Jongens D: Kogel: 1. V. d. Berg (PP) 10.27; 2. Mens (LDA) 9.40. 60 m.: 1. V. Kan (AVON) 8.2; 2. V. d. Laan (Altis) 8.4. Meisjes A: Ver: 1. J. v. Tongeren (Nw. Brunhilde) 5.38 (nieuw Leids record); 2. Weerdenburg (Meeuwen) 5.01. 100 m.: 1. Weerdenburg (Meeu wen) 12.9; 2. V. d. Staal (Sparta) 12.9. Speer: 1. Gerritsen (ADA) 34.62: 2. V. Alst (Sag.) 28.69. 600 m.: 1. Hemminga (Amstel) 1.47.2; 2. Louwrier (Bat.) 1.48.3. Discus: 1. V. Hooff (LDA) 31.27; 2. Dingjan (Sparta) 29.02. Meisjes B: Kogel: 1. Luyer (LDA) 10.70; 2. Zandvliet (LDA) 9.71. 80 m. 1. Vonk (ADA) 10.1; 2. Striker (Spar ta) 10.3. Hoog: 1. Zandvliet LDA) 1.46; 2. J. Weerdenburg (Meeuwen) 1.38. Meisjes C: Kogel: 1. De Graaff (Estaf.) 9.76: 2. Vrins (Sprint) 9.26. 60 m.: 1. Kok (Ada) 8.1: 2. Hoogen- doorn (S en L) 8.2. Ver: 1. Kok (Ada) 4.50; 2. Kikkert (Sparta) 4.44; 3. Mazurel (Sportief) 4.11. Bynummers: 100 m. dames D.: 1. Hemminga (Amstel) 13.9; 2. Verkerk AAV *36) 14.1; 3. Teske (Nw Brun hilde) 14.4 1500 m. heren C: 1. V. Wyk (Gouda) 4.13.4; 2. Kraan (Bat.) 4.13.4; 3. Hobo (Holland) 4.14.4. 800 m. heren C: 1. Baak (Cel.) 2.03.2; 2. Brugman (Bat.) 2.05.1. 800 m. heren B: 1. Klos (LDA) 1.57.1; 2. Klinken berg (AV *40) 1.57.5. 3000 m steeple Piet v. d. Haak op I 6.10; 2. V. Benkhard (GAC) 6.05.; heren: 1. V. d. Brink (Holland) jongens A. Ineens Speer: 1. V. Steenhoven (PP) 42.91; 10.06.4; 2. Verkerk (AAV *36) 10.07.4; kwam er een respectabele 1.76 uit, 2. Staphorsius (Zaanl.) 41.74 l 3. C. Verkade (AAV *36) 11.19. Het ..veld" Vrijlieidsklassers zit dicht opeen tijdens de natio nale zeilwedstrijden te Nieuw koop. (Foto Leldsch Dagbladl De eerste twee dagen van de Amerikaanse zwemkampioen- schappen in Akron hebben een aantal schitterende prestaties opgeleverd. Drie wereldrecords, waarvan een twee keer verbe- terd, en één evenaring ziedaar de (voorlopige) oogst. De meest succesvolle zwemmer was onge twijfeld Tom Stock, student aan de Universiteit van Indiana, die de records op de 100 en 200 meter rugslag scherper stelde. Een andere zwemmer, die zich op prachtige wyze, en nu al jaren lang, aan de top handhaafde was de in Amerika studerende Australiër Mur ray Rose, de viervoudige Olympi sche kampioen. Rose, de vegetariër, won de 400 meter in 4.17.2 en de 1500 meter na een fantastische race tegen het horloge zyn tegenstan ders bleven meters achter in 17.16.7, slechts 5,7 seconden boven het wereldrecord van John Kon- rads. Rose won met een voorsprong van 17 seconden. Tom Stock won de 100 meter rug slag in 1.1.0 hetgeen 0.3 sec. sneller was dan het bestaande wereldrecord van Bob Bennett, die tweede werd en zyn wereldrecord van 1.1.3 even aarde. De 200 m. rugslag won Stock in de schitterende tyd van 2.10.9, oud-wereldrecord 2.11.5 eveneens op zyn naam. Een sensatie was ook het zwemmen van de 16-jarige scholier Don Schollander, die met een tyd van 2.00.4 het wereldrecord op de 200 meter vrye slag van Yamana- ka (Japan) evenaarde. Carl Robie bracht in twee etappes het wereldrecord op de 200 meter vlinderslag (met 2.12.5 op naam van de Australiër Kevin Berry) omlaa? tot 2 min 10,8 seconden. Hoe sterk door de Amerikanen werd gezwommen bewyst wel het feit dat de Duitser Gerhard Hetz, die als gast aan de kampioenschappen meedoet, geen indruk van betekenis kan maken. Op de 400 meter wissel slag werd hy tweede op byna zes seconden achter winnaar Ted Stick- les, op de 200 meter vrye slag werd hy al in de series gewipt. Een ander voorbeeld van de enor me sterkte der Amerikanen was het nummer 100 meter wisselslag. De zes finalisten bleven allen beneden de minuut. Het Europees record op dit nummer staat op naam van de Tsjech Hopka met 1.1.2 Resultaten 100 meter schoolslag: 1. Chet Jas- tremski (VS) 1.08,2 2. Ken Nakasot» (VS) 1.11,1. 400 meter vrye slag: l Murray Rose (Austr.) 4.17,2, IN meter vlinderslag. 1 Ed. Spencer (VS' 58,9 sec., 2. Fred Schmidt (VS) 58.9 sec., 400 meter wisselslag: 1. Ted Stickles (VS) 4.51,5, 2. Gerhard Heti (W. Did.) 4.57,2. 200 meter rugslag: 1. Tom Stock (VS) 2.10 9 (nieuw we reldrecord), 200 meter vrye slag: 1 Don Schollander (VS) 2.00.4, 2. Roj Saari (VS) 2.01.5, 3. Murray Rose (Austr.) 2.01.7, 200 meter schoolslag: 1. Chet Jastremski (VS) 2.30.0, 205 meter vlinderslag: 1. Carl Robie 2.10.8 (W.R.), 2. Fred Schmidt (VS) 2.13.5, 100 meter rugslag: 1. Toni Stock (VS) 101.0 (W.R.) 2. Bob Ben nett (VS) 1.01.3, 3. Jed Graef (VS) 1.01.9, 4 x 200 meter vrye slag: Santa !«vre 8.12.2.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 6