linds 'n jaar: 17 miljoen Oostduitsers achter muur Vluchtelingenstroom: arbeiders trager, niet gestopt Ondubbelzinnig symbool van bankroet van het rode regime WERKSTER Na de schilder Hitier nu cle metselaar Ulbricht Communistische terreur kon vrijheidsverlangen niet doden Oostduitse ontevreden Ie BEDIENDE Banketbakkerij-Lunchroom C. HENDRIK!: LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 13 AUGUSTUS 1962 In de nacht van 12 op 13 augustus van het vorig jaar kondigde de Oostduitse leider Walter Ulbricht voor de gehele wereld het politiek en economisch bankroet van het rode regime in zijn land af en hij deed dit door een „uithangbord" van veertig kilometer lang en twee meter hoog: de beruchte muur, waardoor de voormalige hoofdstad van Duitsland in twee delen werd gesplitst, een welvarend Westelijk deel en een armetierig Oostelijk deel. Thans, een jaar later, is dat „uithangbord", dat de Maar de tyd van bluf ging voor- bij en toen kwam de tyd van werken. I De Beriyners. zowel uit Oost als uit West, gingen tunnels graven. Vol gens sommige schattingen zijn er 150 gegraven. Tientallen ontsnapten op deze wüze, enkelen, onder wie Sieg fried Nofke (23) stierven er in. Nofke was een Westberlijns metselaar, wiens vrouw en kind in Oost-Berlijn woonden. Hij wilde hen bevrijden. De dag nadat hij werd gedood wer den vrouw en kind gearresteerd. Lege stoelen debacle van communistische wanbeheer aan let terlijk iedereen duidelijk maakt, nog steeds niet verdwenen. Integendeel, de misère aan de andere kant is zo groot, dat de Oostduitse autoriteiten meenden er verstandig aan te doen de afgrenzing te versterken, te verhogen en te verbreden, waarschijnlijk in de naïeve ver- Mtrcil0 uciaflluc onderstelling, dat de geest en de vruchten van dwongen. Westberlijnse restaurants de vrijheid zich daardoor een halt zouden laten adviseerden hun klanten toeroepen. De muur is thans letterlijk een gevangenismuur, sterker nog: een grafzerk. Door de muur bleven in West- Berlijn plotseling talloze arbeids plaatsen leeg. Zij die niet vluchtten werden door het Oostduitse regime in slecht betaalde betrekkingen ge- In de weken, welke aan de fatale datum van een jaar geleden, vooraf gingen was het verkeer van oost naar west buitengewoon druk geweest: duizenden en nog eens duizenden hadden de tocht gemaakt naar het opvangcentrum voor vluchtelingen Marienfelde. En toen de Sowjetrussische premier aankondigde, dat hij een afzonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland zou tekenen, nam de stroom nog aanzienlijk toe. De Oostberlijners begonnen onraad te vermoeden en zo verbleven er in de nacht van 12 op 13 augustus in Marienfelde niet minder dan 2400 vluchelingen, ongerekend de honderden, die rechtstreeks naar familie en kennissen waren gegaan. De bewaking werd steeds grimmiger De vluchtelingen van de laatste weken hadden goed gezien: plotseling kwam er een stroom van decreten los, waarin het Oostduitse regime vanzelfsprekend onder het masker van lachwekkende verwijten aan het Westen aankondigde, dat er van de 80 verbindingen tussen de oos telijke sector van de stad en het Westen maar dertien openbleven. In de week. welke daarop volgde, werden er van die dertien nog eens zes af gesloten. De ondergrondse en boven grondse treinen staakten hun diensten. Van dat ogenblik af was de vraag voor de as .vluchtelingen niet meer, hoe zij bijv „na Marien felde" aan de kost zouden kunnen komen en of zij het aandurfden alles en ieder achter te laten, maar of zij er wel in zouden slagen over de grens te komen. Maar al heeft d2 muur velen geremd in hun plan nen naar de vrije wereld te vluchten en de tirannie achter zich te laten, dat bouwwerk heeft maar gedeelte lik succes gehad. Men gebruikte draadtangen om zich door de driedubbele rollen prik keldraad een weg te knippen, soms onder de ogen van de Vopo's. Men gebruikte een auto om door de muur de rjjden, schepen om langs de ka- riaalwachtposten te varen, een trein om van een vergeten spoorbaantje gebruik te maken. Men sprong van tientallen meters uit ramen, zwom door ijzig water, kroop door stin kende riolen. De stroom vluchtelingen, zij het sterk gereduceerd, hield aan. Groter echter was het aantal dat geen kans zag te ontkomen. Er werden vaders van hun gezinnen afgesneden, brui den van haar bruidegom, arbeiders van hun werk. moeders van hun kin deren. De ontvluchtingspogingen wer den met toenemende hardnekkigheid ondernomen, maar de Vopo's werden nog onverbiddelijker. De bewaking door de Vopo's Cvolks- politie), Grepo's (grenspolitie) en Trapo's (transportpolitie werd steeds grimmiger, de muur ook. De gedeel ten waar prikkeldraad werd vervan gen door de paarsige betonblokken, werden steeds langer, punten waar Westberlijners naar binnen zouden kunnen kijken in de verlaten stra ten, werden afgeschermd met hoge ruwe panelen. De huizen aan de sec torgrens werden ontruimd. De ramen die naar het westen keken werden dichtgemetseld. Later kwamen er schietsleuven in Er werden wachttorens opgericht. Volkstuinen, kerkhoven en groente tuinen werden omgehaald om de Vo po's een goed zicht te geven op mo gelijke vluchtelingen. Op open stukken terrein werd zand gestrooid om gemakkelijk voetsporen van vluchtelingen te kur.nen volgen. Er werden bunkers gebouwd èn er werd veelvuldig met traangasbommen geworpen. De muur was nog maar enkele da gen oud, toen de eerste mensen het leven verloren bij een poging naar het Westen te komen. Rudolf Urban (47) viel van de bo venste etage waar hij woonde in de Bernauerstrasse toen de Vopo's hem naderden. Hij stierf een maand later in het ziekenhuis. Mevr. Ida Sieckmann viel eveneens uit haar woning: drie houten palen markeren de plaats. Op 24 augustus werd een Oostberlijnse jongen doodgeschoten door „Trapo" Herbert Plaul. Zo verloren tenminste veertig Oost berlijners het leven. Hun aantal zal altijd onbekend blijven, want wie gaat na hoevelen er stierven in de stinkende riolen, waarin de Vopo's ijzeren tralies hadden gedreven en waarin zij granaten wierpen als zij een ontvluchtingspoging vermoeden. lijnse agent richtte zijn karabijn. Göring is dood, Laumer werd ge wond. Korporaal Reinhold Huhn <20) hield een maand later bij een tun nelingang Rudolf Muller aan. die zich reeds door een aantal controle posten had gepraat met het smoesje met vrouw en gezin op weg te zijn naar een bruiloft. Huhn geloofde het niet. Terwijl vrouw en gezin doorlie pen, de tunnel in, zocht Muller in zijn zakken naar de papieren. Er klonk een schot en Huhn viel dood neer. Muller wandelde naar de vrij heid. De Oostduitsers zeggen, dat Muller de Vopo neerschoot, de West berlijnse politie zegt dat hij werd neergeschoten door andere Vopo's. tels te bestellen omdat de chef-kok niet kon komen. Wasserijen die nor maal elke week de schone was kwa men brengen werkten met drieweek- se-perioden (als zij al was aanna men Het Westen was traag met reage ren. Vrijwel iedereen in Oost-Berlijn had verwacht, dat Ulbricht een ulti matum zou krijgen: „Binnen zoveel tijd de muur weg Het kwam niet. Het enige die niet traag was. was generaal (luchtbrug) Lucius D. Clay, die binnen een week zijn betrekking van 150.000 dollar per jaar als pre sident Continental Can vaarwel zei om als persoonlijk vertegenwoordiger van president Kennedy in Berlijn domicilie te kiezen. Hij vijzelde het moreel van de Westberlijners weer een goed eind op. Hetzelfde effect had de versterking van de garnizoe nen van de geallieerden in Berlijn. Bijna hysterisch was de begroeting door de bevolking van de binnenrol lende eenheden. Clay wordt in Berlijn gezien als de man. die zó zeker weet dat woordde met min of meer uitdagen de rondvluchten met hefschroefvlleg- tuigen. Hü ging rustig door met het opvoeren van de spanningen, wel we tend dat de Oostduitsers zouden moe ten terugkrabbelen. Zo is het steeds gegaan. Maar hij is ook de man die Chroesjtsjow geen oorlog om Berlin j bij zi.in vertrek zei: „De spanning is wil. dat hij alle Oostduitse maatre- aanmerkelijk verminderd.' maar een gelen snel en krachtdadig beant- spoedige oplossing zie ik niet". Terugschieten De Westberlijnse politie heeft heel lang het eigen vuur ingehouden. Po litici zeiden, dat men bevreesd was onbedwingbare krachten te ontkete nen, de politie zei dat zij wist dat de meeste Vopo's met opzet mis scho ten. Maar dat veranderde toen Bernd Lunser (22) op 25 meter boven de grond verscheen in een gebouw aan de Bernauerstrasse en om hulp riep. Drie Vopo's waren bezig hem in te sluiten, zij beschoten hem van een dak. De Westberlijnse politie schoot toen ook. Een Vopo werd gewond, maar een andere zag kans de vluchteling te naderen. Lunser viel op straat, hjj had getracht in het vangzeil van de brandweer terecht te komen, maar miste dit net. Een kruis markeert de plaats van zijn dodelijke val. Korporaal Peter Göring (23) en korporaal Kurt Laumer (20) klom men op 23 mei in hun stelling en opende het vuur op een 14-jarige jongen, die zwemmend trachtte de vrijheid te bereiken. De jongen is voor het leven kreupel. Een Westber- Uit het feit, dat maandelijks meer dan 1.500 Oostduitsers een geslaagde vluchtpoging naar het Westen ondernemen, blijkt overduidelijk dat de communis tische bewindhebbers met hun Berlijnse grensmuur de lekken in hun vervaarlijk uitziende grensafscheiding tussen de Oostzee en Tsjccho-Slowakije niet hebben kunnen dichten. De „muur" heeft de kolkende vluchtelingenstroom afgedamd, maar uit het verzamelbekken vinden per week 400 mensen langs een omweg een gaatje naar de vrijheid. Die ontvluchtingen slagen ondanks politiepatrouilles (die opdracht heb ben direct raak te schieten), grom mende politiehonden en de kaalge- kapte „dodenzones" langs prikkel draad en muren. De stroom is vertraagd en omge leid, maar niet gestopt. Uit deze indrukwekkende cijfers moet men overigens niet opmaken dat de Berlijnse muur op zichzelf niet effectief is. Niets is minder waar. Kort voor dat dit grimmige lint als een symbool van de ketening van het Oostduitse volk door de stad slinger de, vluchtte gemiddeld per minuut één D.D.R.-burger naar het vrije Westen. Dit gebeurde te voet of met ondergrondse of bovengrondse tram. Nu vluchten in Berlijn dagelijks slechts tien mensen over de versper ring. In de eerste zes maanden van 1962 zijn volgens het Westduitse ministerie van vluchtelingenzorg 9.922 Oostduitsers naar het Westen ont snapt. Slechts 2.000 van hen trot seerden de muur en zijn bewakers. Nog een paar tekenende cijfers: sedert 13 augustus van het vorige jaar hebben 63.372 mannen, vrou wen en kinderen uit Oost-Duitsland in West-Duitsland om asiel gevraagd, In het Leuna-gebied in Oost-Duits land is begin deze maand onder de 38.000 arbeiders van de grote che mische Walter Ulbricht-fabricken on rust ontstaan over voedseltekorten, zo is zaterdagavond in Bonn verno men. Russische tanks en pantser wagens werden onmiddellijk bij de van wie 51 056 inwoners van Oost-' fabriek samengetrokken cn Oostduit- - - -- se soldaten met bajonet op het ge weer omsingelden de gebouwen. Donderdagavond 2 augustus zou de groeiende ontevredenheid over het voedseltekort een hoogtepunt hebben bereikt. Een der arbeiders zei: „De fabrieksleiders vroegen steeds hogere produktienormen. Wij zeiden hierop dat wij eerst meer vlees, boter en Duitsland die, tijdens verblijf het Westen door de bouw van de Ber lijnse muur verrast, niet meer naar hun haardsteden terugkeerden. Aan 12.316 mensen gelukte het over de muur, door de prikkeldraad versperringen en de Oostduitse mijnenvelden aan de zonegrens naar het Westen te ontkomen. Er is dus een duidelijk verschil tus sen de cijfers over een geheel jaar (sinds augustus 1961) en die van het laatste halfjaar. Een van de factoren die het vluchtcijfer gunstig beïnvloedt is het feit dat de communistische bewind hebbers hun eigen politie niet kun nen vertrouwen. In het afgelopen jaar zijn niet minder dan 1000 agen ten van de Volkspolitie naar 't. Wes ten gedeserteerd. Anderen kijken be wust een andere kant uit wanneer zij merken dat mensen de grens nade ren. Sedert de vorming van het com munistische bewind in oktober 1949 hebben 2,8 miljoen Oostduitsers de D.D.R. verlaten!! In 1953 vluchtten er 331.390, in 1960 199.188. In juni 1961 was het cijfer 19.000, in juli 30.000. In augustus van dat jaar, de maand waarin de muur werd ge bouwd. steeg het aantal vluchtelin gen tot gemiddeld 100 per uur. andere dingen wilden hebben". Een ander zei: ..Zij schijnen door ons protest geschrokken te zijn, om dat ze onmiddellijk troepenhulp in riepen. Voor we wisten wat er ge beurde, stonden soldaten met bajo netten rond elk gebouw". Op de vraag waarom de arbeiders niet met staking hadden gedreigd, zei een van hen: „Hier kun je niet staken. Kijk maar eens wat er negen jaar geleden gebeurd is" (toen de Russische troepen een staking met geweld neersloegen). De arbeiders noemden een Weste lijk bericht volgens hetwelk zij had den gedreigd de fabriek op te bla zen wanneer de Russische tanks niet vertrokken, onjuist. „Wij zeiden dat wanneer er een schot zou worden gelost, de fabriek in moeilijkheden zou komen". De volgende dag wer den de soldaten teruggetrokken. kon er zonder speciale politie-vergun- Het nabijgelegen stadje Merseburg j ning in of uit. De fabriek ligt onge- was die avond volgens de bewoners 1 veer 140 km van Berlijn. Er wer- door de politie afgesloten. Niemandken 30.000 mannen en 8.000 vrouwen. Groot zwemfestijn in HILLEGOM Ruim 500 toeschouwers onder wie hel gemeenteraadslid de heer W. Imthorn. het Boaz-sehoolhoofd de heer J. Liezenga en de heer Zaat. directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zorg, hebben zaterdagmiddag kunnen genieten van een uitstekend door de Hillegomse Zwemvereniging georganiseerd zwem en waterpolofestijn. Uitslag 50 meter schoolslag meis jes: 1. Ada van Kempen (HZV) tijd 43 sec., 2. Schimhamer (Heemsteed- se Polo Club tijd 44 sec.. 3. Anneke Beukeveld (HZV) tijd 44.4 sec. Een goede start voor HZV! Uitslag 50 meter borstcrawl meis jes: Hier toonden de meisjes van HPC hun overwicht. De HZV-„sters" A. Beukeveld, M Boll, M. de Groo, B. Out en L Dekker lieten een goede strijd zien. Uitslag 50 meter schoolslag jon gens: 1. K. Ruiter (HZV) tijd 38.8 sec. Ook de tijd van Han Kevze-r (HZV) (42) mocht er zijn. Een aardig intermezzo vormde het schoonspringen van de HZV-meisjes vanaf de hoge springplank: een ges te die door het publiek ten zeerste op prijs werd gesteld. Waterpolowedstrijden: HPC 1 LZC (heren), AZCLZC (dames). LZCHVGB (heren). HZV 1—AZC 1 (heren), HVGB 1—HPC (heren). In de eerste wedstrijd HPC Gouwe toonde HPC een veldover- v icht, hun sterkte bleek alras in het begin en dat kwam in een 20 voor sprong tot uitdrukking. Maar de ploeg van Gouwe was niet zo gauw verslagen en zowaar wisten deze met 42 nog van de Heemstedenaren te winnen. De aanleg van de „muur" heeft merkwaardige gevolgen gehad. Zo is de ingang van de Verzoe- ningskerk" in de Bernauer Strasse bijna dichtgemetseld: er is maar een kleine ruimte over gebleven om de Oostberlijners toegang te verschaffen. Maar de Westberlijners. die eveneens tot de parochie van deze kerk be hoorden, moeten voortaan elders ter kerke. Meisje overleeft val van 8 meter De zevenjarige Cornelia bekooy overleefde zaterdagmiddag een val van acht meter. Zij was op de zolder van het pand Haarlemmerstraat 184 a aan 't spelen toen ze per abuis op een glasplaat ging staan, die het begaf. Acht meter lager kwamz ij in het trappenhuis terecht. Ze brak een enkel en kreeg enkele schaafwonden. De EHD vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. Daarna HZV tegen de kampioen in de 3e klasse: AZC. Nu de Hille gomse Zwemvereniging onlangs van uit de vierde klasse promoveerde, be stond er van de zijde der insiders voor deze wedstrijd grote interesse. Ondanks het feit dat de tegenstan der een klasse hoger speelt gaf HZV goed partij, maar moest met. 20 haar meerdere erkennen in AZC. HZV's goalie Paul Regter demon streerde uitstekend keeperswerk. De derde wedstrijd Leidse Zwem- ClubGouwe, was kwalitatief van hogere standing. Gescoord werd er in deze match niet (00). De laatste wedstrijd HPCLZC. De Leidenaars wonnen met 21. Joop van der Reyden en zijn Leidse poloclub verdienden de zege ten volle. Een eresaluut voor de scheids rechters H. Bakker, Heerkens They- sen uit Heemstede en v. d. Bijl uit Alphen aan den Rijn. Dat geldt ook voor de leden van de HZV die onder oppertoezicht van zwemleraar R. J. Bruseker zo enthousiast de organi satie en uitvoering verzorgden. Voor onz« zaak te DEN HAAG zoeken wfj: EEN FLINKE EERSTE VERKOOPSTER Leeftijd 25 tot 32 Jaar, die bereid is flink aan te pakken en na verloop van tijd in staat is een afd. ling te leiden. Voor deze betrekking wordt wel kassa- en winkel ervaring gewenst, doch geen vakkennis. Brieven te richten aan: Boekhandel J. DE SLEGTE, Kalver- straat 1113, Amsterdam-C. Gevraagd flinke voor keukenwerk. HOTEL „DE HARMONIE", Breestraat 16. GEVRAAGD: met ervaring in marsepeinwerk. 5-daagse werkweek. DONKERSTEEG 7. Na 6 uur Stille Mare SLEUTELTJES GEVRAAGD n Gevraagd voor Ruteck's cafétaria. Stationsweg 7—9. Leiden, verkoopstere, bufiet- bcd lende. Prettige werkkring^ Goede verdiensten. Voll. kost. Gunstige arbeidstijden. Voor li kan men zich dagel. wen- ilcn tot gerant op bovenst, adres. H Gevraagd (steno)typiste or direct. Aanmelden: Uit te lidbureau Randstad), Hof- laan 129, tel. 34299. ra Zoekt U bUverdlenste- "ondwerk? Ook U helpen hieraan Inl. Postbus 21, H.I. Ambacht. Curiositeiten, ouderwets en antiek te koop gevraagd. Zendt briefkaart aan v. d. \VaLeringenlaan 154, Voorburg. R Enige typistes gevr. Ge- iwd geen bezwaar. Aanmel dingen: Uitzendbureau De Koning. ApoUiekersdljk 13, Lei den. tel. 31710. Welke zangleraar wil Jonge man 1 of 2 keer per week les ec— en. Brieven bur. van dit blad onder no. 8859 k. E.J Net meisje gevraagd voor 7e of hele dagen. Aanmel den tv -en 6 en 7 uur. Jan v. Goyenkade 1 A, telef. 32825. ■ft Gevraagd een nette zelf- fuindnrc hulp voor 4 ochten den ptr week. f 1.50 per uur. Aanmelden na 7 uur De Kempenaerstraat 41, Oegst- gcest. Alleenst. heer, b.b.h.h., zoekt in Prot. gezin (event, waar kinderen zijn), kleine ongem zlt-slaapkamertje met huiselijk verkeer, goed eten en gezelligheid. (Geen beroeps kosthuis). Brieven met prijsop gaaf bur. van dit blad onder no. 8897 k. Stalling in garage, box of schuur gevraagd, voor pers.- auto. Brieven met prijsopgave bur. van dit blad no. 8906 k. Te koop of te huur gevr. werkplaats of pakhuis. Brieven bur. van dit blad no. 8934 k. Wegens ziekte der tegen woordige gevraagd nette werk ster. Mevr. Vlieland. Nieuwe Rijn 50. Gevraagd te Wassenaar, In gezin v. 2 pers., Juffr. v. d. hulshouding (geen huiselijk verkeer). Goed kunnende ko ken. Meerdere hulp aanwezig. Brieven met ultv. inl. en ver langd salaris bur. van dit blad onder no. 10706 k. Vriendelijk tehuis gezocht voor leuk poesje, dol op Felix. Rijn- en Schlekade 2, Lelden. 1-pers. opklapbed niet omb. ter overname gevr. (eventueel ruilen voor schilderijen, zijn ook te koop). Tevens werk zaamheden gezocht door keu rige vrouw. Brieven bur. v. d. blad onder no. 3945 k. Ter overname gevraagd een in goede staat verkerend go tisch ameublement. Brieven bur. van dit blad no. 8939 k. Juffr. vraagt zit-slaapka- mer, gestoffeerd, met kook gelegenheid. op zonzijde, liefst met wat uitzicht, bij dame alleen inwonend of vrije etage met kookgelegenheid. Brieven bur. van alt blad no. 8953 k. Twee dames (geen studen ten) zoeken ln rustige omge ving, vrije etage met mini maal 4 kamers en keuken, op goede stand, ln Lelden of Oegstgeest. Brieven bur. v. d. blad onder no. 10716 k. Gids gevraagd (vrl.) voor in de rondvaartboten ln Lelden Enigszins bekend met Engels en Duixs. Ingaande woensdag 15 augustus. Melden walkantoor voor 17.00 uur. Beestenmarkt. Rederij Harland. Tel. 23633. Mevr. Kuiper, RlJnsburger- weg 31 B, Leiden, tel. 52187, zoekt flinke werkster. B Beschaafde Jongeman zoekt per 1 okt een net kosthuis. Zondags afwezig. Brieven bur. van dit blad no. 8950 k. Italiaan van goede huize zoekt kamer met volledig pen sion, in centrum stad. Brieven bur. vain dit blad no, 10719 k. AANGEBODEN Kinderledikant Je te knop aangeboden. 60 x 120. Te be\r. Lorentzkade 70. Lelden. B Voor betere en goedkopere schoenreparatie De Concurrent Galgewater 10, v.h. Noord- einde 2 b, Lelden, tel. 34935 - 33765. B Voor nieuwe hakken of be kleden van uw hakken natuur lijk De Concurrent. Galge water 10. v/h Noordeinde 2b, Lelden. Tel. 34935-33765. SI Dames, vanaf neden al uw akken klaar terwijl u wacht. De Concurrent. Galgewater 9-10, Leiden, tel. 34935 - 38765 B Conversatie moderne talen, voor beginners en gevorderden Kon. Erk. Pitmanschool, Plant soen 65, telef. 22558. B Voor f310.uwe. mod. elektr. zig-zag naaimachines m. kleine lakfoutjes. Zonder zig-zag f 195. Bekend merk. 15 J. gar. Event, gem. bet. Gratis demonstratie. Brieven bur. v. d blad onder no. 10701 k. B „Weg pech onderweg". 5 praktijklessen f 15.-. Iedere maandag 8 uur nam. Kwak's Verkeerslnst. Tel. 22803. Zoe- terwoudse Singel 104, Lelden. B Aangeb. Mutsaerts kinder wagen, blauwgrijs, in prima staat f 40. Divanbed f 7.50 en klnderledlkantje. Willem Klooslaan 8. B Bon. Bü Inlevering van deze bon 10 procent korting op zeemlappen. Drogisterij Boer- haave, Haarlemmerstraat 68. B Occasion. Een V.W. de Luxe 1957 met sohutfdak, aanrij- dingvrij. Slechts 66 duizend km. gereden. In zeer goede conditie. Te bevragen: Hoge Ryndljk 172 A. Lelden, p/a. Borsje. B Ilelnkel scooter '58. I. z. g. st. Desk. onderz. toegestaan. Financiering mogelijk. Te be vragen: Molenstraat 18 A, Lel den. B Te koop Fiat. 1 pers. f 100. Moet aan gewerkt worden. Bachstraat 344, Lelden. B Te koop 2-pers. opklapbed met ombouw, f 35. F. S. Holswllder, Nlc. Beek straat 27 A. B Te koop witte Mutsaerts kinderwagen met toebehoren, in z. g .st. Vingboonshof 1. z.w. B Scooter aangeb. 1960. In zeer goede staat. Inl.: Magda- lena Moonsstraat 20. Leiden. Na 5 uur. B Te koop een Engels 2-pers. ledikant met bed. Te zien na 7 uur. Beatrixstraat 34, ach ter de Herensingel. B Te koop aangeb. prima bankstel, motvrlj. e.v. geschikt als toneelrequisite. Terwee- weg 92. Oegstgeest. B Auto - Brommer. „Hlllman Minx", prima lopende wagen. Benz 1 14 f 185. „Magneet- sport 1959. 12 I. tank f 145. Aurillenstraat 98 (Kool). B Regenmantel wit met zwart kruisje, te klein gekocht, maat 38, van f 45 voor f 20. Japon, maat 38. van f 40 voor f 15, 3 rokken, trui en vest f 5. Peter van Anrooystraat 24. bij Churchilllaan B Jongedame. leeft. 23 Jaar. met een Jaar kantoorervaring, zoekt per 1 sept. werk voor halve dagen, in Leiden. Liefst 's morgens. Om daarnaast haar studie ie kunnen voltooien. Br. bur. v. d. blad no. 10703 k B Deur met glaspaneel te koop. ruit geëtst vensterglas. Winkelvak en hangvltxine. Waxnecke. Haarlemmerstraat 158. Tel. 33983. B Aangeboden een gotische wieg. bekleed en matrasje. Tevens een butagasstel, ln goede staat. v. d. Krogt. Jan- v assens teeg 48, B Te huur, voor dame. mooie gestoffeerde kamer met ruime kookgelegenheid, ln rustig ge zin. Goede stand, dicht bij station. (Niet voor echtpaar). Br. bur. v. d. blad no. 8943 k. B Te koop zwarte Poedel met ketting. Adres: A. van Duyn, v. Heemstrastraat 10. Sassen- heim. B Gehuwde Jonge vrouw biedt zich aan van vm. 9 uur tot vjn. 11.30. Liefst ln de huis houding. Brieven bur. van dit blad onder no. 8947 k. B Jongeman, 22 Jaar, zoekt een werkkring. Is met maga zijn werk bekend'. Alleen met woning ln vooruitzicht. Brie ven bur. v. d. blad no 10717 k. B Aangeb. van eerste eigenaar 2 C.V. 1961: Irenestraat 20, Leiderdorp. Na 18.00 uur. B Aangeboden Renault 4. in goede staat. Bouw], 1951. Prijs f 375.Ook genegen bromfiets in te rullen. 2e Gortestraat 64. B Z.g.a.n. Beckers haard te koop aangeboden. Charl. de Bourbonhof 4, Lel den. B Te koop aangeboden Volks wagen. bouwjaar 1951. van particulier. Prijs f 850. Telef. 53554. B Aangeb. commode met ma trasje. wit gelakt. Veel berg ruimte f35. De Groot, Was- «traat 22. tel. 31388. BI Kinderwagen te koop. oog model. Van Duyn, Van Rlebeeckhof 26. Lelden. f Rijbewijs. Bondsrijschool endriks geeft U vlugge, vei lige en goedkope lessen, ln de nieuwste Dauphine 1962 Lekstraat 55. tel. 33623. 50 gebruikte snelbrommers, alle merken en prijzen Finan ciering mogelijk. Tevens rijwie- '-n als nieuw, met garantie. Tempo, Groenmarkt, hoek Schoolstraat 2. Den Haag, Gebruikte onderdelen van bijna alle merken en tvpen bromfietsen. Ook bromfietsen om zelf op te knappen. Zater dags geopend, v. a. Mev. Mid delweg 29. Lelden (Centrum). B Koelkast zonder dat dit u geld kost Besparing ls groter dan de kosten 135 Itr koel kast huurt u reeds voor f 2.20 p.w Geen aanbetaling. Geen onderhoudskosten. Merk naar keuze. Dit biedt Teske, Doeza- •traat 5. «Aangeboden Opel Rekord 1'55. Zowel uiterlijk als mechanisch ln zeer goede staat. Nieuwe banden en wegenbelas ting. Van particulier Moet weg. Te bevragen: 2e Looier straat 7. B Automatisch wassen, de droom van Iedere hulsvrouw. Deze droom wordt werkelijk heid bij Teske voor f 6.40 p. w. Geen aanbetaling. Geen onder houdskosten. Hulp in de huls houding kost u meer Dit biedt Teske. Doezastraat 5 B Televisie kunt u nu huren, geen onderhoudskosten, geen aanbetaling Merk naar keuze. 43 cm t.v. f 4.75 p.w., 59 cm. t.v. f 6.40 p. w. Dit biedt al leen Teske, Doezastraat 5. Tel. 26164. Nieuwe auto's zonder chauf feur. Volkswagen, Chevrolet, Opel, Consul, V.W. busjes, be stelwagens. Blonk's automo- bielbe< Tel. 3( B Eethoekjes. Bergmeubelen, stoelen, tafels, wandmeubelen, boekenrekken, bijzettafels, schrijfbureaus, hang- en leg kasten enz. enz. Vraagt prijs. Voordijk's Houthandel. Lange Mare 106, telef. 22017 B De nieuwste Agfa en IIford camera's. Speciaal voor begin ners. die óók een film vol geslaagde (kleuren) foto's wil len. Fotohandel A. G. Ober, Nieuwe Rijn 18. bij Koorn- beursbrug. B Heren, uw baar is even be langrijk als uw kleren. Laat het juist daarom door ons mo delleren en Nederlands mo dernste herenkapper John Pierre adviseren. Kraalerstr. 34 P| Rotan sclielpstoel vanaf 13.50. tafels met 5 mm. glas plaat vanaf f 14. Rotanstuur- mand met haken en hengsel, grote maat f 7 loperkussens voor elk model rotanstoel. Grote sortering rotanstoelen, wiegen, mandwerk enz G. P. v. d. Vaart, Pieterskerk- koorsteeg 24, tel. 30534. B Reparatie alle soorten meu belen. Wij verzorgen ook uw stoffeerwerk. D. v. Smaalen, Herengracht 83, tel. 25626. Werkplaats: Oranjegracht 74. Tel. 24209. B Wasmachines f 135. Nog en kele dure machines. Iets be schadigd f 155. Centrifuges. Fa. Dusoswa, Turfmarkt 1-3, tel. 24409 Autorijschool Stalllnga, Wasstraat 4, tel. 24949. met F.N.O.P.- en V.A.M.O.R.-diplo ma. rijdt met Peugeot 403 (ook 's avonds. B Aannemersbedrijf Jac. Stou ten, alleen Schelpenkade 23, voor al uw metsel- en timmer werk. Tel. 21751. Lelden. B Heren polshorloges, 17 st. anker, schokvrij, onbr. veer, waterproof, koopt u bij ons met farantie en goede service voor 29.75. De vakzaak v. d. Water Haarlemmerstraat 207. Con tante verkoop. Uw voordeel. B Voor al liw lompen, papier en metalen naar P. Voorzaat, Caeclliastr. 49. hoek Lijsbeth- steeg. Telef. 26574. Wij halen ook af. B Mooie rake pasfoto's voor alle doeleinden. Klaar ln 24 uur. Alleen bijA. C. Ober. foto cine. Nieuwe Rijn 18. tel. 24134. B RUschool Frans Goddon geeft U een snelle dus voor delige opleiding ln nieuwe Opel Ook theorielessen. Madoera- straat 29. Garenmarkt 5. tel. 34430 B Ook U kunt ln het bezit komen van een klasse naaima chine. Na le aanbetaling reeds van f 5.— per week. Komt U eens praten bij: P. J. v. Steijn, Nieuwe Rijn 46 B. B Zig-zag naaimachines vanaf f 350.-, met 3 Jaar garantie en gratis les aan huls. P. j v. Steijn Nieuwe Rijn 46 B, Lei den. B Alle motoronderdelen heeft motorsloperij Cor Bosman, Hekkelaan 223, Den Haag, tel. 600355. B Met een auto, gehuurd bij garage Tlp-Top geniet U vol op. Keuze uit Mercedes, Volks wagen, Taunus en V.W.-busjes B.M.W. LS. St.-Aagtenstraat 14 Tel. 25709. B 10 uur autorMles voor f 50,- ln Taunus bij Erkende Bonds- autorDschool Madl, Lelden. Tel. 24066. B Boorden vernieuwen alle soorten overhemden 2.95 (geen stof Inleveren) enkele man chetten 2.25. boorden zelf aan te naaien 2.00. Warnecke. Haarlemmerstraat 158. Telef. 33983. B Nieuwe auto's zonder chauf feur, Taunus 17 M, Consul, Opel Rekord, Volkswagen, Ang- lia, V.W.-busJes met radio. All-risk verz. Werkhoven's Garagebedrijf. Maredijk 34 a. Tel. 22300 - 32735 B Verhuur van nieuwe luxe automobielen, o.a. Mercedes. Opel, Simca. V.W. en DAR. Bierman's Automobielbedrijf, Oude Singel 66. Lelden, telef 34403, Lelden. DIVERSEN ÏOok ln de zomermaanden een gezellig boek op zijn plaats. In onze bibliotheken 16 een grote sortering, waaronder de nieuwste uitgaven. Van Leeuwen's bibliotheken. Lok- horststraat Ple tersker k gr Lombokstraat 22 (Kool). B Rondvaart niet bezoek aan Avifauna. Afvaart op werk dagen 11.30 uur. Room burger- weg bij de Wilhelminatorug. Tarief volw. f3.50, kinderen f 2.50. Toegang park Inbegre pen. Inlichtingen Rederij Neu- teboom. Haarlemmerweg 64. Leiden, tel. 30339 B Dames, voor betere perma nent moet U bij ons wezen. Ook voor heren. Wassen, wa tergolven f2,75. Coupe kn. v. fl.50. De kapper voor lastig haar. Bezoekt de haardokter. Het Kappershuis. Apothekers- dijk 8. tel. 26218 B Schepnet. Samenklaphaar schepnet zoek geraakt uan de Zijl, bij de Kaag. Beloning bij terugbezorging A. Verbrugge. Prinsenstraat 60. Leiden B MUnheer S. P.. maakt U na der bekend onder no. 8915 k bur. van dit blad B Verloren, gaande van Noord- wijk aan Zee vla Duinpad naar Katwijk, Rijnsburg, Oegsteest, een gouden damesarmbandhor- loge. Gaarne terugbezorgen: Hofdljck 55, Oegstgeest. Telef. 52952. B Mil dame, met kind art terop die zaterdugm. 4.30 op <Je Hoge Rijndtik, bij Bu-„- gravenlaan een ketting o; raapte, deze terug bezorgen. Hoge Rijndijk 52, Leiden. 5-| Verzoeke geen geld of _Jeren af te geven aan nr vrouw H. Veldhuyzen, dj deze door mij niet betaald terugbetaald) worden. A. C; N'leuwkerk, Konlnglnnehof B Am. gitarist zag zich gaan ne geplaatst ln bandje. Heel plm 6 jaar ervaring en 1$ goed muziek lezen. Vestestraat 15 B. Lelden. B Nette j.man, 37 J., In bd van woning, zoekt kennisnw king met leuk. vlot en sp« tief meisje, plm. 35 J. DiscvH tie verzekerd. Brieven m. foti bur. van dit blad no. 89401| Jonge man, 37 Jaar, kennismaking met Jonge 2837 Jaar. Gescheiden /nel vroi: of *«J duwe geen bezwaar. 1 kil ook geen bezwaar. Brieven b' van dit blad no. 8928 k. B Wonlngrull. 3-kamerfl) aangeboden, pracht uitzie! parterre (plan Noord), rulle voor hele woning met tuin. Br. bur. v. d. blad no. 89481 B Rullen: ben.huls omg. Kon bev. 1 voor- en 1 achterk., sl k.. gang, w.c., keuken en tul f 8.45 p. w. Gevr. groter be of ben.huls met tuin. Brieve bur. van dit blad no. 8891k. B Aangeboden vrij huls, k» mer en suite, 3 sl.k.. Lelden-: Gevraagd: gezinswoning of 1 of 5-kamerflat. Brieven bu' van dit blad no. 10711 k. f Tarief „SLEUTELTJES 120 woorden f 1.25 130 woorden f 2.— (een woord hoogstens 12 te ters. Bewijsnummers f 0.1 extra. Toezending nummer brieven f0.20 meer. .Sleuteltjes" worden behott dens gebrek aan plaaLMiiinrt dagelijks opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4