ONDER DWINGELOOSE DENNEN KAMPEREN 25 NATIES PATHMA - FAVORIETE! 'FOTOMODEL'- HUILT; KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS Britse hoofdonderwijzers schaffen de ooievaar af PATHMA, het donkere onderwijzeresje uit Ceylon in haar vlekkeloos witte feest-sari, heeft tranen in de ogen. Daarom! en zij wijst naar al die andere meis jes in nationale klederdracht die, moe van het volks dansen, naar het tentenkamp in de Dwingeloose bos sen terugkeren. De meest Internationale „show" die de inwoners van dit Drentse dorpje ooit op hun Brink hebben gezien, is voorbij en Pathma, zelf herhaal delijk gefotografeerd, huilt omdat z Ij niemand heeft kunnen fotograferen. Zij kwam te laat bij de plaatse lijke drogist, wiens voorraadje filmrolletjes niet in verhouding stond tot de plotseling wel erg sterk geste gen vraag. Maar als de zoveelste fotograaf haar belaagt, veegt zij haar tranen weg en poseert bereidwillig, met een aarzelende glimlach. Volksdansen door vier Ierse padvindsters In nationale klederdracht. De Britse Vereniging van Hoofdonderwijzers zal voorgoed afrekenen met het bloempje en het bijtjede ooievaar en de rode kool. Dé secretaris van de vereniging heeft meegedeeld, dat de hoofdonder wijzers druk bezig zijn nieuwe gedragslijnen op te stellen met b& trekking tot de plaats van de voorlichting in het onderwijs. „De dagen van de Victoriaanse aanpak zijn voorbij", voegde hij eraan toe. „De onderwijzers zullen niet langer verstoppertje hoeven té spelen als de kinderen met netelige vragen komen". „De kinderen zal worden verteld", aldus de secretaris, „dat de verhou» diiig tussen jongen en meisje zowel op idealen als op fysieke aan* trekkingskracht moet zijn gebaseerd. We zullen hun bijbrengen wat juist en wat niet juist is, en het hun tussen de lessen door op onge* dxcongen xvijze vertellen." Pathma Abraham (24) is een van de ruim 250 buiten landse padvindsters en gidsen, die samen met evenveel Neder landse meisjes tussen de Dwin geloose denneappels en hei kamperen en daar Nederland- op-zijn-natst leren kennen. Zij vertegenwoordigt in haar een tje Ceylon, een van de 25 na ties die in „Stop-Contact" ver broederen. Of moeten we spreken van ver- zusteren? Hoe dan ook: het leggen van contacten is het voornaamste doel van dit door de Nationale Pad- vindstersraad georganiseerde kamp. De naam zegt het trouwens al koningin Juliana gaf er echter nog PATHMA ABRAHAM het meest gefotografeerd. een tweede uitleg aan, toen zij in het kampprogramma schreef: „Ik wens je toe, dat „Stop-Contact" je zoveel energie mag schenken dat je straks in eigen omgeving een bron van warmte en licht kan zijn". De padvindsters kunnen deze da gen trouwens zelf ook wel wat meer warmte en licht gebruiken, in de meest letterlijke betekenis dan. Maar alle kou en nattigheid ten spijt gaat het met de „contacten" prima, al zou de verscheidenheid van nationaliteiten een Babyloni sche spraakverwarring doen ver moeden. Recept Iet Lubach (15) uit Leiden doet een probaat recept aan de hand: „Het is heel gemakkelijk. Je spreekt gewoon Engels, dan verstaat ieder een je. Je raakt er zo aan gewend, dat je soms zelfs tegen Nederlan ders Engels spreekt". Iet vindt het kamp het eerste internatio nale van deze omvang in ons land „geweldig leuk". Dat is een ver diend compliment voor de organisa toren die anderhalf jaar druk zyn geweest met de voorbereidingen voor „Stop-Contact". Voordat het kampbegon, waren trouwens al heel wat contacten ge legd. De buitenlandse meisjes heb ben namelijk allemaal een week ge logeerd bij de Nederlandse deel neemsters. „Over die logeerpartij hebben we niets dan prettige be richten gehoord", aldus mejuffrouw R Snel, een van de „stekkers" (stafleden) van „Stop-Contact". Zij vertelt, dat men om het contact te bevorderen de groe pen buitenlandse deelneemsters „uit elkaar heeft geplukt" en samen met Nederlandse meisjes in groeps- kampen heeft ondergebracht. Zes groepskampen vormen een sub kamp. Er zijn in totaal drie sub kampen, die worden aangeduid met de kleuren van de Nederlandse vlag rood, wit en blauw. De groepskam pen dragen namen als „Fanfare". „Dobbelaars", „Potsemakers" en „Pottenbakkers". MYROSLAWA SIMKIW en MELANIE ZAJAC geen Russinnetjes! Geen Russinnen By de „Couriers" treffen we Me- Ianie Zajac en Myroslawa Simkiw (beiden 15) aan. twee Oekrainse meisjes die hun vaderland nog nooit hebben gezien. Zij zijn allebei in Duitsland geboren. Hun ouders zijn in 1945 gevlucht. Als iemand hen voorstelt als „de twee Russinnetjes", protesteren zy heftig: „Wir sind nicht Russisch, wir sind Ukrai- nisch!" En om dit als het ware te onderstrepen, beginnen zij een rad De Canadese meisjes Heather Hiltz (15) en Patricia Nott (16) zjjn beiden voor de tweede keer in Nederland, al geven ze toe dat zij de eerste keer, toen zy ons land in één dag „deden", byna geen „ge wone Nederlanders" hebben gezien Het weekje logeren by een Ne derlands gezin hebben beiden „wonderful" gevonden. Patricia is vooral verbaasd over het Nederlandse eten. Zij vindt het maar gek, dat wij tweemaal op een dag brood eten en bij de warme maaltijd helemaal geen brood! Lachend De enige mannen in „Stop-Contact"vier voortrekkers uit Meppel en een militair (voor het licht en het geluid) die door het leger is „uitgeleend"Op deze foto ziet men, dat deze vijf jongens niet uitsluitend specifiek mannelijke taken zijn toegedacht. dialoog in het Oekrains dat zij van hun ouders hebben geleerd. Rita Eglitis (15). een van de drie Letse meisjes in het kamp, zit haar houten sandalen te schrobben. En al schrobbend vertelt zij. Rita heeft evenmin haar vaderland ooit ge zien. Zij woont met haar ouders in een stadje onder de rook van Hamburg, waar zich nog een paar Letse families hebben gevestigd. Zij voelt zich helemaal geen Duitse, zegt ze, en met nadruk„Ik ben een Letlandse". Rita vertelt, dat by haar huis altijd Lets wordt gesproken. Zy is lid van een Lets dansgroepje en van een Lets koortje en eens in de week op zaterdagavond gaat zy naar een Letse „school", die be staat uit één leraar en drie leerlin gen, van wie zy de oudste is. In „Stop-Contact" grypt Rita elke kans aan om andere meisjes over Letland te vertellen, in het Engels, het Duits of het Frans. De twee Oekrainse en de drie Letse meisjes zijn de enige (onof- fiële) vertegenwoordigsters van de landen achter het ijzeren gordijn. Verder kom je de meeste nationa liteiten van West-Europa in het kamp tegen: België, Denemarken, Duitsland, Engeland, Finland, Frankrijk, Griekenland, Ierland. Italië. Luxemburg, Noorwegen, Zwe den en Zwitserland. „Very green Verder zijn er padvindsters uit de Verenigde Staten, Canada, Nieuw-Zeeland, Libanon, Marokko. Brazilië, Zuid-Afrika en Australië. Het land van de kangeroe wordi vertegenwoordigd door Judith Ma son 14)Maar al heeft de blonde Judith de Australische nationaliteit, haar thuis is in Libanon, waar haai vader als piloot bij de Libanese luchtvaartmaatschappij werkt. Ju dith vindt Nederland „very Green" in vergelijking met Libanon. Op andere vragen hoe zy het kamp, het contact met de andere pad vindsters en de Nederlanders vindt, antwoordt zij steeds met een ver legen gemompeld „I like it". Dwalend door het uitgestrekte kamp uitgestrekt dank zij de Dwingeloose boeren die lappen grond beschikbaar hebben gesteld komen we ook Pathma weer te gen. Een lachende Pathma. ditmaal gekleed in een groene sari, het uniform van de Ceylonese padvin- rij. „Niet zo praktisch, he?" zegt zij, op haar sari wijzend. Nee, mis schien niet zo praktisch, maar toch heel wat vlotter en coquetter dan de weinig flatteuze uniformen van de meeste andere padvindsters. De volksdans-„tragedie" is zy teboven. Staphorst, de Noordoost polder en Arnhem zijn er immers ook nog! En zij gaat nog een dagje naar Amsterdam. Met foto toestel en met filmrolletje. Hoog bezoek De deelneemsters aan „Stop-Con tact" de meesten zijn in de leef tijd van 14 tot 18 Jaar hebben niet lijdzaam de ene bui na de an dere in het kamp afgewacht. Deze week hebben zij verschillende ex cursies gemaakt. Maar het onbe twiste hoogtepunt in de tien dagen kamperen in de Dwingeloose bossen was gisteren toch wel het bezoek van world chief guide Lady Ba den Powell, de 73-jarige weduwe van de stichter van de padvinders beweging. Het kamp Is van zeer tijdelijke aard. Maandagmiddag al wordt het Stop-gebod opgeheven. Maar hope lijk is het Contact, dat in tien dagen tussen al deze meisjes Is ge legd, van blijvende aard. RITA EGLITIS schrobben en vertellen IET LUBACH je spreekt maar Engels. PATRICIA NOTT en HE ALTHER HILTZ voor de tweede keer in ons land k In Polen zullen de mannen voortaan niet eerder in het hu welijksbootje mogen stappen voordat zy 21 Jaar zyn. Totnutoe mochten zij trouwen zodra ze 18 waren. Het belangrijkste argu ment voor de nieuwe wettelijke regeling is, dat huwelijken, ge sloten voordat de man zijn mili taire dienstplicht heeft volbracht, vaak op echtscheiding uitlopen. Niet alleen in het „bandeloze" Westen zijn er jongelieden die verslaafd zyn aan narcotica. Ook in Moskou blijkt voor verdoven de middelen een afzetgebied on der de Jeugd te bestaan. Hoewel de Russische autoriteiten door gaans ontkennen dat in de Sow- jet-Unie narcotica klandestien worden verhandeld en hierover zelden berichten in de pers wor den gepubliceerd, heeft onlangs een Moskous blad de activiteiten beschreven van drie handelaars in heroïne en marihuana. De mannen opereerden in Moskou en verkochten hun „waar" voor namelijk aan jongens en meisjes die zij op straat en in restau rants benaderden. Het blad be richtte dat een diepgaand onder zoek zou worden ingesteld. We zijn benieuwd of ook de resulta ten daarvan wereldkundig zullen worden gemaakt. Shakes pear es Othello is geschrapt van het programma van de mid delbare school voor kleurlingen in Kaapstad, omdat Othello en Desdemona de wet op de ge- gemengde huwelijken hebben overtreden", zo lezen wij in Het Vrye Volk. Een Israëlische onderwyzer die de aan een leerling toegediende stokslagen wilde rechtvaardigen met een aanhaling uit het boek Spreuken: „Wie de roede spaart, haat zijn kindwerd toch tot een boete veroordeeld door een Jeruzalemse rechter, die het ci taat afrondde: en wie zjju kind bemint, onderwijst het". Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 11 augustus 1962

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9