- s Avonds in La Courtine: 191slenteren door kaal dorp fris 1 en vrolijk ha Fanta... 't smaakt fantastisch „SPAAK geeft VCrZCt Kampioenschappen tegen De Gaulle op Uitstapjes in de weekeinden Veel valt er niet te belevenmaar toch Chauffeurs gaan daar zwaaiend door leven Ziek zoontje emigranten naar ons land Yier Fransen gedood door i«l ALN-soldaten Ook voorwaarde van Engelands toetreding zou vervallen zijn Ondergrondse parkeergarage Relletjes bij feest Woerden Prins Philip aan de dood ontsnapt LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1%2 len uur. (Van onze speciale verslaggever) -■I De patates-friteskraam in La p... Courtine heet „In de gebakken ctijI pieper". Dat is geen grap, de eigenaar van „Au roi de la frite" heeft zijn zonnescherm bijl» vanwege de komst van de Ne- inge< derlandse troepen laten over- alzo» schilderen en er een tekst opge zet, die onze soldaten aan- spreekt. 3 m> Dat is symptomatisch voor de hele middenstand van dit want overal wemelt het van de puur Nederlandse aan prijzingen. „Neem voor moeder zo'n mooie elektrische koffiemolen mee" staat er bijvoorbeeld in de 2 etalage van een bazaar te lezen. 3M!»En in het café: „Om moeilijk- j heden te vermijden is het beter, dat u meteen afrekent a.u.b.". Niet eens het Frans-Neder landse „s.v.p.", maar netjes he) a.u.b.". Jawel, twee maanden per Jaar veert La Courtine op uit de meer 1 dan landelijke rust van een van de armste streken van Frankrijk en ing» trachten de plaatselijke neringdoen den een graantje mee te pikken uit tesfj de soldijbundel van Jan de Soldaat. Met succes trouwens. Wij kunnen verklappen, dat heel wat moeders ■f bij de thuiskomst van zoonlief met „zo'n mooie Franse molen" zullen fuif worden verblijd. chj Honderd huizen Al vroeg in de avond, als de da gelijkse oefening achter de rug en het zorgvuldig naar Nederlands re cept klaargemaakte eten achter de knopen is, zwermen de Nederlandse soldaten uit over het dorp. Niet, dat j er veel te beleven valt. La Courtine I bestaat naar grove schatting uit honderd huizen en veertig café's. Een bioscoop is er niet. De eigena resse van de enige zaal ter plaatse del had voor zaterdagavond een dans feest georganiseerd, maar dat wilde de generaal nu weer niet hebben, omdat het er een vorige keer iets te luidruchtig was toegegaan. De militaire overheid ziet liever, dat de soldaten 's avonds in het kampement blijven. Daar worden iedere avond zelfs twee films ge draaid en er zijn een bepaald niet ongezellige Franse en een Neder landse kantine, waar alles te krij gen is tegen schappelijke prijzen. Maar nou ja, een mens wil eens wat anders en dan blijkt dat een militair ook maar eens mens is: toch La Courtine in. „Neen, zus Dat wordt dan een avond van slenteren door de enige straat van het dorp, kijken naar de etalages van een paar akelig ouderwetse win kels (alle prijzen aangegeven in franken én in guldens), hangen in het raam van de patates-friteswin- kel. „Mayonaise", vraagt het dien stertje. „Nee zus, geen prut". En zus verstaat het. Trouwens, meer „zusjes" blijken in het contact met de Nederlandse militairen al een aardig mondje van onze moeilijke taal te hebben opgedaan. Michèle bijvoorbeeld, serveuse in het cafe- tje dat officieel ..Chez Frangois" heet, maar dat in het soldatenjar- gon een heel wat bloemrijker heiaas niet publiceerbare naam heeft Michèle kan al „dag" zeggen en „ouwe stomp". De jongens proesten het uit, iedere keer als zij dit glans nummer uit haar repertoire ten bes te geeft. „Ik heb twintig lentes", zegt ze zelf, maar zij is bijdehand voor dertig. ZU kan ook best met de militairen omgaan, kijkt niet meer verbaasd als er drie-flesjes-bier-met-zeven- glazen-worden-besteid, want zij weet, dat de ongeveer dertig gulden, die de soldaat hier per tien dagen ontvangt, gauw op zün. Temeer, om dat kastelein Frangois en zijn Cour- tinese ambtgenoten prijzen bereke nen, die een Champs-Elyseesterras niet zouden misstaan. Veel nichtjes Het valt aan te nemen, dat de kasteleins voor de komst van de Nederlanders alle nichtjes uit de fa milie hebben laten overkomen voor de bediening. In de meeste café's worden de glazen rondgebracht door jonge meisjes. Maar moeder thuis behoeft niet ongerust te zijn. „Die meisjes hier doen heel aardig, ze ,,In de gebakken pieper" verkopen ze 's avonds menig zakje frites met of zonder „prut". lachen eens lief en misschien strij ken ze over je haar, maar daarmee is het ook afgelopen", werd ons ver zekerd door een stevige Rotterdam mer, die het kennelijk weten kon. De sfeer van het contact tussen de Hollanders en de Fransen is vriendelijk en openhartig. De men sen op straat zwaaien naar elke jeep of vrachtauto, die voorbij komt en de chauffeurs, die hier de hele dag af en aan rijden, hebben voortdu rend één hand aan het stuur en de ander wuivend in de lucht. Alge meen heerst onder de dorpsbewoners ook de overtuiging, dat de „herha- lers" van dit jaar, vanzelf een paar jaar ouder dan de dienstplichtigen, die in vorige jaren naar La Cour tine kwamen, rustiger, bedaarder, evenwichtiger in hun optreden zijn. Voorstellingen Het leger doet zijn best het de mannen, die zo pardoes voor een maand van huis zijn gehaald, naar de zin te maken. Behalve de twee films per avond is er om de veertien dagen in een grote tent op het kam peerterrein een variété-voorstelling. De Wama's zijn er dit jaar al ge weest en de Selvera's komen ook de zer dagen. Verder is er een royale bi bliotheek, de jongens kunnen zwem men en aan sport doen en elk week einde worden er allerlei uitstapjes georganiseerd: naar de tapjjtstad Aubusson, naar Clermont-Ferrand of het mooie bergdistrict van de Puy des Domes, waar de meeste knapen voor het eerst van hun leven een top van 1450 meter hoogte zien. .Want dat is ook een positief as pect van deze massale uitzending van herhalingsplichtigen naar Frankrijk: veel soldaten, die nog nooit buitenslands waren geweest, zien op rijkskosten een mooi stuk van het magnifieke Franse land schap en leren tevens een ander volk ook Euromarkt en NAVO partners kennen. Op weg hierheen kwamen wij zelfs in Parijs een dertigtal Neder landse soldaten tegen. Het bleken personeelsleden van de vaste kamp staf in de pleisterplaats Morumelon te zijn, die onder leiding van een baardige luitenant een paar uurtjes in de lichtstad mochten passagieren. Ze waren al druk aan het onderhan delen met een Algerijnse kleedjes koopman. Hij vroeg voor een sjaal van (bij ons» fl.95 niet eens meer dan vijf gulden. Misschien heeft een van de soldaten er een van hem Michèle Chez Frangois" telt twintig lentes, maar bijdehand voor dertig. De Franse autoriteiten hebben gis teren in Algiers bekendgemaakt, dat bij een incident met het Algerijnse nationale bevrijdingsleger (ALN) vier leden van het vreemdelingenle gioen, onder wie een officier, zijn gesneuveld. Het incident deed zich voor bij de plaats Laghouat in Zuid- Algerije. Het Franse legerhoofdkwartier in Algiers verklaarde, dat het gebeur de „met opzet door de ALN schijnt te zijn uitgelokt". Men sprak dan ook van een schen ding van de overeenkomsten van Evian, waarbij Algerije onafhanke lijkheid verkreeg.- De gemeenschap pelijke bestandscommissie is van het gebeurde in kennis gesteld. De Fran se ambassade in Algiers zou een pro test indienen by het Algerijnse voor lopige uitvoerende bewind. Volgens de Franse verklaring dwongen Algerijnse troepen gister avond een kleine groep ongewapen de legioenmilitairen onder gewapen de bedreiging uit een auto te stap pen. De Algerijnen boeiden de le gionairs en deden hen in hun auto stappen. Toen de legioenmilitairen trachtten te ontsnappen, werd het vuur op hen geopend. Desondanks bisten twee van hen te ontkomen en alarm te slaan. De Fransen noemden het incident bijzonder ernstig". Eerder hadden zich al talrijke minder ernstige in cidenten tussen Algerijnse en Fran se militairen voorgedaan in de noor delijke Sahara. De 14-Jarige Connie Dane, alge meen waterskikampioene van Neder land. en de slalomkampioen Peter Alsem, beiden uit Den Haag, zullen worden uitgezonden naar de Euro pese Waterskikampioenschappen, die van 10 tot 14 september in Montreux (Fr.) worden gehouden. tennisleraren In Parijs wordt als zeker aangenomen, dat de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken zijn verzet tegen de denkbeelden van De Gaulle heeft opgegeven en hééft afgezien van zijn eis voor een supra-nationaal gezag in het Europa-van-de-Zes. Hij zou ook niet langer de eis stellen, dat Engeland eerst moet toe treden tot de gemeenschappelijke markt. Spaak en De Gaulle hebben een briefwisseling gevoerd, waaruit aldus bericht „Paris Presse" mag worden geconcludeerd, dat de weg thans vrij is voor een politieke confederatie van Europa, zoals De Gaulle die wenst. Publikatie van „Paris Presse" Intussen blijft er, aldus nog steeds „Paris Presse", een moeilijkheid over, welke met de logica van De Gaulle in strijd is. Spaak heeft namelijk voorgesteld onmiddellijk over te gaan tot de vorming van een politieke commis sie naar het voorbeeld van de eco nomische commissie-Hallstein, die 't prototype is van een supra-nationaal gezag. Hierdoor heet Spaak dit su pra-nationaal gezag toch nog willen redden. De Gaulle heeft daar aan stoot aan genomen en Spaak ver zocht deze opvatting alsnog te wil len herzien. „Paris Presse" merkt op, dat de gewijzigde houding van Spaak nie mand zal verbazen. Na het conflict met de Engelse socialist Gaitskell in de jongste vergadering van het bu reau der socialistische internationale heeft Spaak begrepen dat Engeland geen fractie van de eigen soevereini teit wil opgeven en dat Engelands toetreding tot de gemeenschappelijke markt twijfelachtig was geworden. De politieke eenheid van Europa, zo als De Gaulle die wil, is, aldus „Pa ris Presse" derhalve onvermijdelijk geworden, met of zonder Engeland Spaak, die Frankrijk van sabotage beschuldigd had. is thans bereid vre de te sluiten met De Gaulle. De komende gebeurtenissen kun nen thans zeer snel gaan. Als het diplomatieke overleg positief uitvalt, kunnen de zes ministers van Buiten landse Zaken in september bijeenko men om een verdrag te sluiten, dat in een topconferentie in het midden van de herfst zou kunnen worden bekrachtigd. Eerder kan het niet, omdat De Gaulle in september naar Duitsland gaat en begin oktober de Finse president Kekkonen moet ont vangen. In die tussentijd zal men weten of Engeland toetreedt tot de gemeenschappelijke markt. Maar zelfs die beslissing zal geen invloed meer uitoefenen op de vorming van De Gaulle's plannen, die thans in feite zijn verwezenlijkt, zo besluit „Paris Presse", De Nederlandse kampioenschappen voor tennisleraren zijn gisteren te Schiedam voortgezet. De resultaten waren Herenenkelspel, kwartfinales: Buv- telaar verslaat Kauling 61. 6-A). Blom verslaat v. d. Torre 6—4, 6—2. Smit verslaat v. d. Torre 7—5, 6—8, 7—5. Dekkers verslaat De Smit 6—1, 6—0. Herendubbelspel, halve finales: Buytelaar en Dekkers verslaan War- menhoven en Nieberg 63. 62. Blom en Van Leeuwen verslaan gebr. Bunt 97, 62. In Rotterdam Rotterdam zoekt het steeds meer onder de grond. Binnen enkele ja ren zal er in het hart van de stad ook een parkeergarage in de bodem zitten, waar 760 auto's een plaatsje kunnen vinden. Deze ondergrondse garage, die f 9.5 miljoen gaat kosten, komt op het Schouwburgplein, onder de huidige parkeerplaats tussen schouwburg en toekomstig concert gebouw. Bovendien is in de bouw een voetgangerstunneltje begrepen, dat voor een verbinding tussen ga rage en concertgebouw zorgt. Een- zelide service voor de bezoekers van de schouwburg stuitte echter af op bezwaren van technische aard. Voorts is er een servicestation in ge projecteerd. Aldus blijkt uit een voorstel van B. en W. aan de gemeenteraad. B. en W. verwachten op grond van prognoses, dat er op den duur een sluitende exploitatie bereikt kan wor den. Een idee om deze ondergrondse garage tevens als schuilgelegenheid voor een groot aantal personen in te richten, bleek onuitvoerbaar. De negenjarige T eddy Schotte, zoon van het Nederlandse emigranten echtpaar Schotte, vliegt vandaag met zijn moeder van Sydney naar Nederland in de hoop in Europa genezing te kunnen vinden voor zijn ernstige ziekte kanker). Bij haar vertrek uit Sydney vertelde mevrouw Schotte aan verslaggevers dat in Australië al het mogelijke voor hr \r zoon gedaan was, maar tevergeefs. „Er is een kans van één op honderd, dat hij in Europa kan genezen", zo zei zij. Het echtpaar Schotte woonde vroe ger in Zevenhuizen. Elf jaar ge leden emigreerden zij naar Austra lië. waar zij zich vestigden in Ara rat. Victoria. Het echtpaar heeft drie kinderen, een zestienjarige dochter Karen, de negenjarige Freddy en de vierjarige zoon Mar tin. In april J.l. werd Freddy ziek. Artsen adviseerden de ouders met de Jon gen naar Europa te gaan, aange zien alleen daar een kleine kans op genezing bestond. Het echtpaar Schotte beschikte echter niet over de benodigde financiën om deze tocht te bekostigen. Zij be sloten hun huis en bezittingen te verkopen, toen de heer Schotte, aannemer van beroep, een prijs van 1600 pond starling in de loterij won. De inwoners van Ararat waren juist met een inzameling gestart om de reis van moeder en zoon naar Europa mogelijk te maken. Tijdens de feestelijkheden, die deze week in Woerden plaats hebben, is het tydens een amateurshow tot ernstige ongeregeldheden gekomen tussen Ambonese en Woerdense Jongeren, tussen wie al geruime tyd een vete bestaat. De politie wist de twee groepen, die elkaar met allerlei wapens, varië rend van fietskettingen, boksbeu- f;els en dolken tot een pistool te ijf wilden, te scheiden waarbij rake klappen vielen. Op het kritiekste ogenblik kreeg de politie onverwachts steun van een hevige regenbui. Een Woerdenaar. die in het bezit was van een pi stool, is aangehouden. Winkeliers in de Vijzelflat beginnen kort geding Namens acht (van de 17) winke liers, die negen winkels hebben in het te slopen flatgebouw aan de Vij zelstraat in Amsterdam, is een kort geding aangespannen tegen de eige naresse van het gebouw, de N.V. Amstelstein, die op het ogenblik een schutting rond het pand laat plaat sen i.v.m. de slopingswerkzaamhe- den. De eisers vorderen, dat de N.V. Amstelstein wordt veroordeeld tot: het doen verwijderen van de schut ting binnen 2 maal 24 uur na de uitspraak, het plaatsen van een schutting na te laten zolang de eisers nog het wettelijk recht toe komt het gehuurde te blijven ge bruiken. Een en ander tegen een dwangsom van f 5000,- aan iedere eiser voor iedere dag van overtre ding of niet-nakoming. Het kort geding zal op 17 augus tus voor de pr.sident van de arron dissementsrechtbank te Amsterdam dienen. Mr. A. N. Kotting zal na- I mens de verenigde winkeliers optre den. De belangengemeenschap van de winkeliers heeft gisteravond drie telegrammen verzonden: aan de minister-president en aan de minis ters van Justitie en van Wederop bouw en Volkshuisvesting. In het te legram aan de minister-president verzoeken de winkeliers o.a. maatre gelen te nemen, dat B. en W. van Amsterdam het blijkbaar gegeven sloopbevel onmiddellijk intrekken, j dai opdracht tot het restaureren van het flatgebouw zal worden ge geven en dat eventueel de slechte delen worden verwijderd met behoud van de ondergelegen winkelgalerij. gekocht. Die is dan een klein beetje beetgenomen, maar alla, voor een sjaal uit Parijs voor je meisje heb je wat over. Hij zal zich allicht niet zo opgelicht voelen als die korporaal in La Courtine, die trots in het kam pement terugkeerde met een hals doek van acht gulden en daar tot de ontdekking kwam. dat zijn maat maar voor precies dezelfde aankoop 's Avonds na de dienstt wandelen in het dorp. een paar minuten eerder vfjf gulden had betaald. Wie dacht, dat „Courtine" Frans voor „korting" was, heeft het mls.r Efk«nd boueiaar vm Jwti" m „Coca-cou"; Botteto fcLV. Schladam - 'a-Gravenhega Prins Philip, die deelneemt aan de zeilwedstrijden in Cowes, is giste ren aan een ernstig ongeluk, en misschien we' aan de .ood, ont snapt toen een tien meter lange boom van een tweehonderd jaar oude lier afbrak, waarmee zijn ge kapseisde zeiljacht "Coweslip" zou worden opgeh.sen. He: jacht sloeg tijdens de race om en de Prins en zijn metgezel vielen in het water. Zij klommen echter weer aan boord en slaagden erin het Jacht op te richten. Het was echter zo erg vol gelopen, dat het met moeite drijvende kon worden gehouden. Het werd door de motor boot van een fotograaf naar de Jachthaven gesleept. De Prins stond op de steiger, toen de boom afknr.pte. Toen deze begon te kraken sprong de Prins weg. Hij zei lachend: „Het was bijna met mij gebeurd!" „Als het snel gebeurd was, zouden er waarschijnlijk enkele doden In de haven ronddobberen", voegde hij er nog aan toe De omstanders waren ondersteboven van schrik, maar de Prins bleef uiterst kalm. Het bleek later, dat het ijzeren stuk, waaraan de boom vastzat, was doorgeroest. Vandaag zou Prins Philip het startsein geven voor de race van oude driemasters van Torbay naar Rotterdam. 'n Fles vól friese levenevreugd. Glazen vól tintelende zonnig heid voor vrolijke, levensblije mensen. Fanta is heerlijk er» helder. Fanta Ie dauw-fris voor dorstige kelen. Mensen die Hal tegen het leven 2eggen, drinken heerlijke Fantal

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7