Laatste boterham pindakaas met op evenaar Minimale omzetten in aandelen GRATIS FOLDER Kerkdiensten Leiden en omgeving ASPRO' Na 300 jaar in Azië Obligatie-koersen zijn omhoog gegaan Weinig vrees voor geldontwaarding RONDOM DE VEEMARKT Aanbod van slachtvee was ruimer, doch vraag rustig De functie en de betekenis van bedrijfswinst miskend GEBR. HUISMAN LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1962 Zondag 12 augustus Leiden Herv. Gem., Pieterskerk: 10 uur ds. J. de Wit; 7 uur ds. H. Bouter. Hooglandse kerk: 8 30 uur ds. J. M. D. an den Berg; 10.30 uur ds. E. Saraber te Voorschoten voor dr. Op- penheimer. Marekerk: 10.30 uur ds. E. H. Kalk man te Waddlnxveen voor ds. Van Achterberg. Oosterkerk: 10 uur ds. D. J. Vosser6. Bethlehemkerk: 10 uur dr. P. L. Schoonheim. Maranathakerk: 10.30 uur ds. J. M. D. van den Berg. Bevrijdingskerk: 9 uur ds. H. K. van Wingerden te Zoetermeer. Herv. Ulo-school Asserstraat: 10 uur ds. H. Bouter. Aula school Marnlxstraat: 10 uur ds. W. Helns te Geleen. Ver van Vrljz. Herv. (Leldse Volks huis) 10.30 uur mevr. ds. L. F. A. Mulder te Doorn. Eglise Wallonne: 10.30 ds. Enée Ma- hleu. Acad. Zlekenhulso 10 uur dhr. H. Denekamp te Zuldlaren. Diaconessenhuls: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Geref. Kerken, Zulderkerk: 10.30 uur ds. H J. Heerslnk te Daarlerveen; 5 uur ds. G. L. R. Rlphagen te Leldschen- dam. Petrakerk, Surinamestraat: 10 uur ds. G. L. R. Rlphagen; 5 uur ds. H. J. Heerslnk. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. J. Wes- sel te Rotterdam; 5 uur ds. R. A. Flln- terman te Den Haag. Maranathakerk: 9 uur ds. R. A. Flln- terman; 5 uur ds. F. H. Vonk te Den Haag-Loosd. Bevrijdingskerk. Aerent Bruunstraat: 10.30 uur ds. F. H. Vonk; 6 uur ds. J. Wessel. Groenhoven: 10 uur dr. Westerink. Chr. Geref. Kerk (ln Zulderkerk, Lammenschansweg)9 en 6.30 uur Dienst des Woords. Geref. Kerk (vrljgem.)10 en 5 uur ds. H. Brink te Krommenie. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdlenst (donderdag 7.30 uur ds. Bosschaard). Evang. Chr. Gemeenschap (Middel stegracht 3>: 10 en 5 uur dhr. Dlkkes. Baptlstengem.t 10 en 5.30 uur dhr. H. Schouten Jr. (vrydag 8 uur bid stond). Doopsgez. Gem.: 10 uur dr. 8. L. Verheus. EVang. Luth. Gem.j 10.15 uur ds. Burghoorn te Ede. Rem. Gem.: 10 uur dienst ln Doops gez. kerk). Christian Science (Steenschuur 4) 10.30 dienst. Oud Kath. Kerk (Zw. singel 50) 9.45 uur Hoogmis (woensdag 7.30 uur Avondmis). Vrije Kath. Kerk (Vreewljkstr. 19)1 10.30 uur gezongen H. Mis, Leger des Hells: 10 uur helllglngs- samenkomst; 6.45 uur openluchtsa menkomst Gangetje; 7.30 uur verlos singssamenkomst o.l.v. kapt. L. Kerk hoven en H. Noorlander. Nieuwe Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.45 en 4 uur dienst (donderdag 7.45 uur ld.). Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur (H.A.) en 6.30 uur ds. M. H. Boogert (Dankz. H.A.). Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. G. R. Visser te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.30 uur ds. H. van der Schaaf te Opperdoes. Alphen aan den Ryn Herv. Gem., Julianastraat: 9.30 uur ds. P. A. Le- feber; 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw te Woubrugge. Aula Immanuelschool, A. van Burenlaan: 9.30 uur dhr. A. J. Dekker. Gebouw Jonathan: 6.30 uur dhr. A. J. Dekker. Kapel Gouwsluls: 9.30 uur ds. Joh. Stehouwer. Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds. A. J. Jorls- sen. Oudshoornseweg10 uur ds. G. Cadée; 6.30 uur ds. A. J. Jorlssen. Martha-Stlchtlng10.30 uur ds. J. Veen. Geref. Kerk, Maranathakerk, Raadhulsstr.: 10 uur ds. K. H. Schu ring; 6.30 uur ds. M. Kamper te Wier den. Salvatorlkerk, W. de Zwijgerlaan: 10 uur ds. M. Kamper; 6.30 uur ds. K. H. Schuring. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. J. Hegger te Brussel. Geref. Kerk (vrljgem.)10 en 5 uur leesdlenst. Chr. Geref. Kerk. Jeruzalemkerk, GrlJ- penstelnstraat: 9.30 uur Dienst des woords; 5 uur ds. R. Kok. Oud Geref. Gem., Van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur Leesdlenst. Rem. Geref. Gem Van Mandersloostraat: geen dienst. Baptlstengem., IJ6Clubgebouw: 10 uur Eredienst; 6 uur ds. M. Cohen. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. A. S. Laurense; 6 uur dhr. Van Twigt te Delft. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst (woensdag 7.30 uur ds. Bosschaart te Slikkerveer). Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. G. Hamoen te Oud-Alblas; 6.30 uur ds. W. Kool te Woerden. Herv. Evang.: 10.30 uur ds. P. C. de Vey Mesdagh te Den Haag. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. C. J. Tlsslnk. Geref. Kerk (vrlj gem.) 10.45 uur ds. J. van Nieuwkoop te Den Haag; 3 uur leesdlenst. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst. Ev. Luth. Gem.: 9 uur ds. J. Boendermaker te Eindhoven. Ev. Kring: 10 uur ere dienst; 7 uur Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. Boertje te Moerkapelle; 6.30 uur ds. J. Pronk te Rotterdam (Jeugd dienst). Chr. Geref. Kerk: 9 30 en 4.30 uur ds. J. de Bruljn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Verhave te Hollandsche- veld. Rem. Kerk: 10 uur ds. A. Hoff- Vlsscher uit Den Haag. Verg. van ge lovigen: 9.30 en 5 uur (lokaal Nleuw- 6traat 27a). Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. A. Fase te Appelscha; 6.30 uur ds. J. C. v. d. Broeck te Zwammerdam. Geref. Kerk: 8.30, 10 en 6.30 uur ds. A. W. Bol te Franeker. Hoogniade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree, Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. Chr. Eerhard. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. T. Slebesma uit Kloosterburen (Fr). Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur kand. R. Toorman uit Nieuwe Pekela. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Evan gelie-samenkomst 3 uur (Gebouw Ha ven 50) evang. v. d. Waal uit Velsen (donderdagavond 8 uur J. v. Veelen uit R'dam). Maranatha-bljeenkomst, woensdagavond 8 uur ln het Nutsge- boiuv, v. d. Edelaan 50. evangelist K. Adelmund uit Rotterdam. Katwijk aan den R(Jn Herv. Gem., Dorpskerk: 9.30 uur ds. G. Moen te Alphen a/d Rijn; 6 uur ds. W. A. B. Hagen te Katwijk aan Zee. Kapel Nwe Duinweg: 9.30 uur ds. F. Roosjen te Zutphen. Gym.lokaal school Narclsstr.: 10.30 uur vie. J. Voordouw. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katw()k aan Zee Herv. Gem.. Nwe Kerk: 8.30 uur Baddlenst ds. S. Bijl te Krimpen a d IJssel; 10 uur ds. J. Groot te Apeldoorn: 6 uur ds. G. Pettlnga te Iisse Oude Kerk: 10 uur ds. Tukker; 6 uur ds. H. Harkema te Zeist. Kapel: 10 uur ds. S. Bijl; 5 uur ds. Tukker. Gr. van Prlnstererschool: 10 uur ds C». F Overgaauw te Woubrugge. Aula Overduln: 10 uur dhr. J. Baart, godsd. onderwijzer te Utrecht Zeehospitium: 6 45 uur ds. Tukker. Geref. Kerk: 8 en 9.30 uur ds. Wildschut te Amster dam- 10 45. 5 en 6 30 uur ds. S Erln- ga te Den Hang. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Venema te Zwljndrecht Geref. Kerk (vrljgem): 8.30 en 3 uur ds I. de Wolff te Enschede: 10.30 en 5 uur ds Breen. Geref. Gem 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Gem. In Ned.: 10 en 5 uur leesdlenst. Koudekerk aan den R(|n Herv. Gent 10 uur dhr. Hoek te Leiderdorp; 7 uur dhr Stroo te Koudekerk a/d Rijn. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. J. E. Breedeveld te Helmond. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds E de Tombe te Lelden; 6.30 uur ds' J P Honnef. Kerkzaal: 9 uur ds. J P. Honnef. Geref. Kerk: 10 uur ds. j S. Greldanus te Dedemsvaart; 6.30 uur ds. F. Mlnnema. Kerkzaal: 10.30 .uur ds F. Mlnnema; 5 uur ds. J S Greldanus. Ver. v. Vrljz. Herv. (Lln- denlaan 12a)10.30 uur ds. C. P. Thomsen te Utrecht. Leimuiden Herv. Gem 9.30 uur dhr. J. KoolJ te Lelden. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. J. Boer te Woerden. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettinga: 7 uur ds. D. Lekker- kerker te Valkenburg. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gem 10 en 4 uur ds H. van Gllst. Geref. Kerk (vrljgem.): 10 en 4.30 uur ds. J. Bos. legèrpred. te Lel den. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur Leesdlenst. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur dhr. L. Schipper te Lelden; 6.30 uur ds. J. Stehouwer te Alphen a d Rijn. Geref. Kerk: 9 30 uur ds. C. Chr. Grif fioen te Woerden; 6.30 uur ds. A. C. van Beek te Ottoland. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. R. Kok te Alphen a/d Rijn (H.A.)Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. P. D. TJalsma te Den Haag Nieuw Vennep Herv. Gem 9 en 10.30 uur ds. J. J. Poldervaart te Sche- veningen; 7 uur (Jeugddienst.) dhr. D Eveleens te Epe. Betlfelkapel9.45 uur onbekend; 6.45 uur ds. J. L. Meesters te Amsterdam. Pnlël: 10 uur ds. F. Brouwer te Hlllegom. Noordwyk Binnen Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Bouman Jr. te Katwijk aan Zee; 7 uur ds. J. Korpershoek te IJs- selsteln. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur J. H. J. Mulder. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. W. Dekker. Berghstichting 11 uur ds. W. Dekker. Noordw(|k aan Zee Herv. Gem.: 8.45 uur Duitse dienst; 10 uur ds. Hoekstra: 7 uur ds. Wlersma te Was senaar. Geref. Kerk: 9 en 10.30 ds B. Bouma; 5 uur ds. F. Vroon te Am- sterdam-Slotermeer. Sole Mlo: 10 uur ds. F. Vroon. Herv. Geref. Ev., VGLO- school. Schoolstr. 2: 10 uur dhr. J. Henzen te Leiderdorp; 5 uur d6. C. van der Broek te St.-Nleuwland Oegstgeest Herv. Gem.. Groene- of WUllbrordkerk: 10.30 uur ds. J. M. Hoekstra (Jeugddienst); 7 uur ds. B C. Visser. Pauluskerk: 10 uur ds. J W. de Jong te Voorhout. Ver. v. Vrijz. Herv., W. de Zwljgerkerk; 10.30 uur mej. ds. J. Bossert te Wassenaar. Ger. Kerk. Mauritslaan: 10 en 7 uur ds. P C. de Vries te Den Haag. Geref Kerk vrljgem.), W. de Zwijgerkerk: 8 30 en 3 uur ds. H. Brink tè Krommenie. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. H. Knottnerus te Breda; 7 uur ds A. H. Knottnerus (Jeugddienst met kerkkoor). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. M. Berg te Giessen-Rijs- wijk. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. R(|nsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.15 uur ds. J. C. van Ravenswaay te Scheveningen. Ilijnsburg Herv. Gem 9.30 uur ds. M. J. J. Bonting te Nijland; 5 uur ds. M. C. Groenewoud. Bethelkerk: 9.30 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur ds. P. W. Spruyt uit Amsterdam. Ge ref. Kerk. Rapenburg: 9.30 uur ds. J. S. v. d. Bos te Leens; 5 uur ds D J. Heslinga te Pesse. Petrakerk 9 30 uur ds. J. Bijleveld; 5 uur ds. J. S. v. d. Bos Maranathakerk: 9 uur ds D J Heslinga; 5 uur ds. J Bijleveld. Ge ref. Kerk (vrijgeni 10 en 5 uur ds. J. Douma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenlieim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. C. Jongeboer te Apel doorn; 5 uur ds. J. H. Bogers te Alphen a/d Rijn. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur kand. De Boer te Haarlem. Geref. Kerk: 10.30 uur ds. S. Mlnnema te Leiderdorp; 5 uur ds. H. van den Berg. Ned. Prot. Bond: 10 uur dhr. P. van de Laarse te Den Haag. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Llndenburg Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. N. H. Heyner uit Hein- kenszand. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds D. Lekkerkerker; 6.30 uur ds. D. Veldkamp uit Den Haag. Geref. Kerk: 10 uur ds. J. P. Haspels te Apeldoorn; 5 uur ds M. Wildschut te Amsterdam Geref. Kerk (vrljgem 8 45 en 3 uur ds. C. J. Breen te Katwijk. Voorhout Herv. Gem 10 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem., Dorps kerk: 10 uur ds. Zijlstra; 7 uur ds. F. H. Breukelman. Rijndijk: 10 uur ds. S. Slump te Oegstgeest. Hulp en Heil: 10 uur ds. J. J. van Zorge te Vorden. Geref. Kerk: 9. 10 30 en 5 uur ds. Smit. Geref. Kerk ivrijgem.): 10 en 5 uur ds. H. van Ommen te Loosdrecht. Waddlnxveen Herv. Gem.. Brug- I kerk: 9.30 uur dhr. T. Scheepmaker te Utrecht; 6.30 uur ds P. Westland te I Groot Ammers. Stationsstraat: 9 30 uur ds. J. H Bogers te Alphen: 7 uur kand. A. M Kalkman te Heumen (jeugd dienst). Esdoornlaan: 9 uur ds. P. Westland te Groot Ammers; 6.30 mu ds. D. v d. Ent Braat te Monster. Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. J. de Ruiter te Harkema-Opelnde. Rem. Geref. Gem geen dienst. Chr. Af- gesch. gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem.. Dorps kerk 10 uur dr. H. J Honders: 7 uur ds. A. J. v. d. Ham te Rijswijk. Kle- vietkerk: 10 uur drs. H. B. de Roest. Deylerhuls: 10.15 uur ds. J. T. Wlers ma. Geref. Kerk, Bloemcamplaan10 en 5 uur ds. C van Rijn te Buenos Aires. Zyllaan: 10 en 7 uur ds. W. J. C. de Kluis te Santpoort. Ned. Prot. Bond, Lange Kerkdam: 10.35 uur mevr. ds. C W. der Herder-Brugman (Dg). Den Haag. NPB Rem. Gem./Doopsgez. Gem., Johannahuis: 10.30 uur mej. ds. W. S. Wlardl Beekman (Rem Soefi beweging, Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur universele eredienst. Herv. Evang., Dorpshuis: 10 en 4 uur ds. M. Otte- vanger te De Bilt. Woubruggp Herv. Gem.: 9.30 uur dhr .Stroo te Koudekerk a/d Rijn: 6.30 uur ds. G. Koerselman. Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 uur ds. G. W. J van Bleek. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds D. H. Gijsbers te Leimuiden. Geref. Kerk: 9 30 en 7 uur ds. G. J. van der Kamp te Amsterdam. Zoeterwoucle Herv. Gem.: 10 uur ds. G. Hengstmangers. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 uur ds. C. L. v. d. Broeck; 6.30 uur dhr. J. van den Hoek te Leiderdorp. Geref. Kerk: 10 en 6 30 uur ds. N. W. van den Hout te Hazerswoude. Rem,. Geref. Gem 10 uur ds. J. Thlessen te Moor drecht. Het Noordertransept van de Hooglandse Kerk Leiden, dat sinds enige tijd fraai is gerestaureerd. De laatste werkzaamheden worden thans aan de ingang uitgevoerd. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Biak Zo te zien, vervoert de DC-8 van de K.L.M. 50 voet ballers. Ze zijn goed gekleed en hebben fototoestellen. Er zijn leiders bij, ook in burger ,een tikje ouder, maar toch joviale kerels. Waarom zijn die kantoorbedienden, leerling-bankwerkers, eind- examinandi en een nozem of drie per straalmachina via de Noord pool, Alaska en Tokio op weg naar de andere kant van de wereld? Het antwoord komt pas in Biak. De jovialiteit van de leiders maakt plaats voor een commandotoon: „Uitstappenbagage ver zamelen over tien minuten afmars naar de kazerne". In de tropennacht, die naar een badkamer ruikt, schuifelen de Ne derlandse soldaten-in-burger gehoor zaam ln de rij. Zij zijn nieuwsgierig maar niet geimponeerd. De helden rol, die een ochtendblad hen heeft toegedacht, hoeft al niet meer. Een van de infanteristen in Peek en Clop- penburg-uniform monstert palmen en Papoea's en zegt: „Dag, Nieuw- Guinea, het is maar voor éven hoor. In oktober zijn we weer bij moe ders". Op zijn Hollands Op de ontbijttafel in het KLM- nu naar Holland gaat, koopt een enkele reis. Voor de journalist, die eerder uit tochten heeft gezien, de bleke paniek in Kongo, de bittere woede in Al gerije, is dit ue onwezenlijkste. Na 300 jaar in Azië eten dc Nederlan ders hun laatste boterham met pin dakaas op de evenaar. Dan stappen vrouwen en kinderen gehoorzaam in de Superconme en zeggen tegen hun mannen: „Daag, tot ziens". Die mannen laten zich in het KLM-restaurant dan nog een kopje koffie aanreiken door de Papoea-be diendes onder een staatsiefoto van 't koninklijk paar. Ik vraag een van selijk, hé. Eerst al die beloftes aan de Papoea's, hé en nu dit. Ze lachen ons achter onze rug gewoon uit. Jou- wa en die andere Papoea-intelluctue- len zijn gewoon woest. Kan ik me voorstellendie Soekarno is ook een engerd. Nou ja, ik hoop dat mijn man in Holland gauw een andere baan krijgt. We hadden natuurlijk ook een beetje op de beloftes van de regering gerekend en nu ritten we met ons goeie gedrag". Terwijl de radio speelt „Nobody knows the trouble I've seen", golft buiten de grijze verveelde zee, die het zo een zorg zal zijn wiens landsgren zen zij omspoelt, en tikken binnen ambtenaren van Sociale Zaken for mulieren voor de evacuées. zy doen dat bedrijvig en kundig. Ieder volk evacueert, zoals het geaard is. De Belgen in Kongo zeer snel in Ame rikaanse automobielen. De Fransen in Algerije met razerny in het hart en een pistool in de zak. De Neder landers uitstekend georganiseerd, niet bang en gedisciplineerd. hotel staan pindakaas en hagelslag 'die mannen hy heeft iets met be en de regen valt op zijn Hollands bossing te maken wat hij ervan naar beneden. Op de startbaan bui- vindt. Hij zeg: „Ach, we hebben ons ten stijgen onophoudelijk straalja- gezicht verloren, maar verder geluk- gers op, die even later de pannen kig niets". Als ik lach. is hij ver van het dak komen vliegen. De hele baasd. hij bedoelde het volstrekt niet Nederlandse luchtmacht lijkt verte- ironisch. genwoordigd. Maar het gedruis van Wat vinden de Papoea-bediendes straalmotoren wordt nog overstemd ervan? Voorlopig niets. Zij glimla- door het gehuil van de kinderen, die chen vriendelijk en zeggen tegen een onwaarschijnlijk blond en luidkeels KLM-dame: „Dag mevrouw, moet u zijn. Ze slaan met hun lepels in de nog niet weg", pap. gooien boterhammen op de j grond, dreinen en lijken niet van 1 evacuatie te houden. Hun jonge moe ders vegen met de rug van hun hand het zweet van het voorhoofd. Ze zijn al gelukkig, wanneer de oudere kin deren het rollen van biljartballen over de grond staken en op het me dedelingenbord van de KLM gaan schryven: „Japie is gek". Onwezei ilijk Er zyn ook Nederlandse kinderen, die onwaarschijnlyk donker zijn en nog minder van evacuatie houden. Maar die zijn stiller. Een zo'n meisje zilt haar koffie met dikke tranen. Haar vader kykt naar buiten, waar een Nederlands schip door het regen gordijn van de baai binnenschuift. Dat was de oude wereld van ken nissen „afdouwen", een „pait" aan boord en verlof in Holland. Die we- Geen bitterheid Door de stromende regen spuiten de straaljagers voort, die aan het conflict niet te pas hoefden te ko men. Ze worden nagestaard door een eerste luitenant met een hard en mager gezicht, die kale plekken in zijn haar heeft van de jungle- zweren. Hij ziet eruit als een Fran se parachutisten-officier. Maar als ik hem vraag of hij geen bitter heid voelt, zegt hy: „Ik heb geen machtiging van myn superieuren om verklaringen aan de pers af te leggen. Ik heb mijn orders en daar houd ik my aan. Maar bitter ben ik helemaal niet. hoor. We hebben laten zien, dat we de Indonesiërs een lesje kunnen geven als we wil len en dat is ons genoeg!" Ik vraag een dame-zonder-supe- rleuren, wat zij ervan vindt, zy zegt: reld is binnenkort ten einde, wie er'„Ja, we generen ons natuuriyk vre- Indonesisch leger vordert schepen Het persbureau Antara heeft van daag meegedeeld dat 36 Indonesische koopvaardyschepen door de stryd- krachten zyn gevorderd. Het betreft een totale scheepsruimte van 35 pro cent van de Indonesische oorlogs vloot. Volgens Antara heeft kapitein ter zee Moeljono Silam gezegd, dat de Indonesische marine op het ogenblik al het zeestransport van militairen voor haar rekening neemt. De marine heeft alleen Indonesi sche schepen opgeëist. Er werden geen buitenlandse schepen gecharterd, al dus het persbureau. Advertentie PIJN neem In EEG-Iainlen vraag naar varkens Ofschoon momenteel de stand van het weiland in het algemeen beter is dan tot nog toe in dit weideseizoen. blijft de kooplust in de rundveesector, zowel voor het gebruiks- als voor het weidevee nog altijd achter bij normaal. Dit is wel te begrijpen want de hooioogst is bijzonder slecht uit gevallen en ook wat het z.g. kuilvoer betreft komt men veel te kort. Het ligt dus voor de hand dat de boer meer neiging vertoont om zijn veestapel aan de vrij krappe voederpositie aan te passen. De veestapel is de laatste jaren nogal sterk uitgebreid, zodat het niet te verwonderen valt dat de markten op dit ogenblik al een flink aan bod vertonen en de prijzen voor het gros van het vee aan de lage kant liggen. Vrijwel alle markten gaven van de week dan ook weer een zeer stugge handelstendens te zien met flauwe pryzen. Alleen de uitmuntende die ren. die men zeer weinig aanbiedt, houden steeds een vaste waarde. We zien hierin ook gedurende de verdere loop van het weideseizoen weinig of geen verandering. (Van onze financiële medewerker) Lest heugt best, maar de cijfers wijzen toch ook wel uit dat de vakantiemaanden ditmaal voor de beurzen, althans die van New Vork en Amsterdam, slachter zijn dan het vorig jaar. Voor Amsterdam was de julimaand wel bijzonder mager met een omzet van niet meer dan f50.1 miljoen nominaal op de aandelenmarkt tegenover f 58.9 miljoen in de voorgaande maand en f 55.9 miljoen in juli 1961. De eerste zeven maanden van het lopende jaar hebben een omzet gebracht van goed f450 miljoen, dat is bijna f 150 miljoen minder dan in die periode van 1961. Als men bedenkt dat we in de haussetyd op de Amsterdamse beurs een record- maandomzet van f 123 miljoen hebben gekend (juni 1960) dan blykt daaruit wel in hoe sterke mate de fondsenhandel onder de invloed staat van de onzekerheid ten aanzien van de toekomstige conjunctuurontwikke ling. Ook op de Newyorkse beurs en vooral sinds de laatste weken op de Duitse beurzen blijven vele beleggers zich van de aandelen markt distantiëren, hetgeen deze week op de beurs van Düsseldorf een vrij gevoelige koersverlaging heeft veroorzaakt, waarvan de Amsterdam- sebeurs vermoedelijk ook enige weer slag heeft ondervonden. De nog altyd gereserveerde hou ding tegenover de aandelenmarkt komt uiteraard aan de obligatiemarkt ten goede, omdat hier thans aan trekkelijke rendementen kunnen wor den verkregen en de kans op een waardedaling van de hoofdsom gering is. Zo was de uitgifte van de 6 G Bundespost in West-Duitsland een groot succes en noteren de 6 c'> obli gaties merendeels weer iets boven pa- Iri. Ten onzent ziet men hetzelfde ver- schynsel. Nadat op 28 juni jl. voor Nederlandse staatsfondsen een laag- tcpunt werd bereikt, is sedert de laatste weken weer een herstel in getreden. Zo werden de 1 c( Neder land 1961, die op genoemde datum tot 95 waren gedaald, weer voor 98 r'o verhandeld, de 4 'i» obligaties kon den van 99 3 4 (7> op 28 juni deze week tot ca. 101 monteren, de 3 lening van 1962/64, die nog slechts 16 maanden loopt, kwam van 99 1/4 op bijna pari, waaruit wel blijkt dat er op de kapitaalmarkt een behoor lijk aanbod is. Ook de hypotheekbanken hebben daarvan geprofiteerd, want in de eer ste helft van dit jaar hebben ze voor f 84' 2 miljoen pandbrieven kunnen afgeven tegen f. 62,9 miljoen in die periode van het vorig jaar. Ook al is de rentemarge by de hypotheekbanken dit jaar vermoe delijk iets lager dan in 1961, zo kan men er toch wel zeker van zijn dat deze instellingen weer een goed jaar zullen hebben. De Westlandsche heeft reeds bericht dat de financiële resul taten van het eerste halfjaar die van 1961 hebben overtroffen. Op de markt voor incourante fondsen beginnen de koersen van de aandelen van hy potheekbanken, waarop merendeels 10 of 20 is gestort, dan ook weer aan te trekken. Hetzelfde ziet men bij de aande len van de levensverzekeringsmaat- sehappyen, die een gevoelig koersda ling achter de rug hebben, maar zich daarvan geleidelijk beginnen te her stellen. De produktie van deze in stellingen is tot dusver in het lopen de jaar weer groter geweest dan in 1961 en ook deze instellingen zul len, ondanks de hogere bedryfskos- ten, ongetwyfeld weer een goed jaar kunnen afsluiten. Ook bij de spaarbanken en de spaarafdeling van de handelsbanken blijft de toevloed van kapitaal op peil, waaraan de verhoging van lonen en salarissen vermoedelijk niet vreemd is Men is geneigd hieruit te conclu deren dat de vrees voor een verdere waardevermindering van het geld in ons land niet groot is, maar hier mee zal men toch voorzichtig moe ten zyn. De ervaring heeft namelijk geleerd dat vele beleggers en vooral de klei nere dat risico van de waardever mindering van het geld riskeren te genover de zekerheid dat althans de hoofdsom nominaal intact blykt. Wat de waardevermindering van het geld betreft zijn sommige waar nemers van oordeel dat het gevaar daarvoor niet groot is. Het is bekend dat Minister De Pous ten aanzien van de prijsbeweging voor goederen en diensten de vinger aan de pols houdt om een algemene prysstyging te voorkomen. Het algemeen index cijfer voor de grjoothandelspryzen is de laatste tyd dan ook niet in sterke mate gestegen. Bij een gemiddeld cij fer van 138 voor 1961 (.1948:100) was het op 31 mei jl. 142, dat is 3 punten hoger dan in maart van dit jaar. Bij de grond- en hulpstoffen is het zelfs van 163 in 1961 tot 159 gedaald. Zien we echter naar de cij fers voor de voedingsmiddelen, dan blijkt dat by een gemiddelde van 117 voor 1961, dat van mei 1962 tot 134 is opgelopen na een cyfer van 122 voor maart en van 130 voor april. Hoewel de prijsstyging voor aard appelen en melk door een prysdaling van andere produkten wordt opgehe ven, zal toch de huismoeder tot de conclusie komen dat haar uitga ven, zonder dat ze meer koopt dan voorheen, gaandeweg stijgen. Dit proces van geleidelijke prys styging zal naar het zich laat aan zien, vooreerst nog niet tot zijn eind komen, omdat het prijspeil in ons land gedurende een bepaald tyds- verloop aan dat van de andere E.E.G. landen moetw orden opgetrokken. De recente overeenkomst te Brussel ten aanzien van de agrarische produkten is daarvan een voorbeeld. Boven dien zullen de gevolgen van voort gaande loons- en salarisverhogingen hun invloed op het prijspeil van goederen en diensten niet kunnen missen, zoals o"bk wel is gebleken uil de aanmerkelijke verhoging van de tarieven voor het vrachtvervoer bij de spoorwegen. De inflatie moge dan niet, gelyk voorheen vaak het geval was. ontstaan door een deficittenpo- litiek van de regering, ook een loon- inflatie zoals het proces van de waar- nevermindering van het geld thans wordt genoemd, heeft op de kodten van levensonderhoud hetzelfde effect. Vroeger was de prys van grond en hulpstoffen veelal de voornaamste I factor voor de prys van het afge- werkte produkt, thans is 't de loon- I factor, die daarop de sterkste invloed uitoefent. Advertentie Vraag de Vespa dealer met grammofoonplaatje! IMPORTEURS: IMPORT "NEGA" N.V. G.A.M. I N.V. NEDESPA Rotterdam Soenveg 2S j Roermond Telefoon 176600 j Telefoon 4354 VESPA-DEALER voor Lelden en omstreken HOGEWOERD 66—68 Terwyi vroeger de aandelenmarkt in sterke mate door de waardever mindering van het geld beheerst is dit tot dusver (nog) niet het geval, omdat men niet zeker is dat de be drijven daardoor hun winsten in geld uitgedrukt, zullen zien stijgen. Niet alleen wordt in vele gevallen een prijsstyging van de produkten van hogerhand tegengehouden, maar ook als door een grotere produktiviteit, dan wel door toegestane prijsver- hogingen de winstmarges weer stij lgen, blyft het de vraag in hoeverre de aandeelhouders daarvan prof ij I I zullen trekken. Het kwaad zit hierin dat de func tie en de betekenis van de bedrijfs winsten thans in vele kringen wor- I den miskend. De slachtveepryzen zijn voor de beesten van matige en mindere klasse ook geregeld niet zo best, zodat de trek naar latere weiders ook minder is dan normaal. Een mooi soortig vleestype wil men graag kopen, doch die komen in verhouding zeer schaars aan de markt, zodat er dikke pryzen voor worden gevraagd. Het is dus in alle sectoren van het rundvee het overschot aan mindere klasse, dat de markt blijft drukken. Het aanbod van slachtvee was deze week totaal gezien even rui mer dan de week tevoren en de vraag erg rustig, zodat de pryzen vooral niet beter waren. Van onder naar boven noteerden we van f2.60 tot aan f3.30 per kg. geslacht ge wicht. Slechts een enkele uitblinker kon daar bovenuit komen. Vette kalveren werden er wat min der aangeboden. Vorige week was er veel aanbod op het augustuscontin- gent van Italië en toen is er zoveel geslacht, dat het nu weer vrijwel stop staat, waardoor de zware kal veren met 10 tot 15 cent per kg. in prys terugliepen. De lichtere soorten voor Duitsland en Luxemburg deden ook iets minder, doch dat liep met ongeveer 5 cent per kg. af. Onze noteringen lagen tussen f 1.80 en f 2.60 per kg. levend gewicht. Bij hoge uitzondering iets daarboven. Nuchtere kalveren waren ook iets gedrukt; fl.25fl.50 gemiddeld per kg levend gewicht. Vette kalveren mogen weer levend naar talië wor den verzonden, doch niet via de markt. Dit moet regelrecht vanaf de boerderij geschieden. Hiervan wordt reeds een druk gebruik gemaakt, zo dat de prijzen zich weer volkomen hebben hersteld. De wolveehandel bleef tamelijk stabiel. De zuiglammeren bleven goed in trek by de exporteurs en maakten gemiddeld tussen f85.— en f 115.per stuk. Fokschapen f 110. tot f 120.vette schapen f 75.— tot f 100.— per stuk, uit de wol. De wol- prijs ligt momenteel rond f3.50 per kg voor Noord en Zuidhollandse kwa liteit. De varkensprijzen zijn in opgaande iyn. Er is vraag naar de EEG-landen. In de eerste dagen van het EEG- verband werden door onze expor teurs voor plm. 3000 slachtvarkens vergunningen aangevraagd, doch dit wil nog niet zeggen dat een en ander ook wordt gerealiseerd. Het komt ons het beste voor, de kat nog even uit de boom te zien, en de officiële weekcijfers van de PVV af te wach ten. Van de week is aan de slachthuizen voor de fyne slagers varkens tussen f 2.15 en f 2.30 per kg betaald, ge slacht gewicht. Extra zware soor ten deden echter minder. De beurs liep tot f 2.12 op het einde der vorige week terug, doch met een stygende tendens. De prijzen van magere varkens en biggen zijn in verband met het marktverbod moeilijk of nauwelijks te peilen. Het wordt hoog tyd, dat de markten weer eens open komen. Ge lukkig neemt het mond en klauw zeer sterk af, zodat de kans wel groot is dat het vervoer en marktverbod spoedig wordt opgeheven. De paardenmarkt was deze week even williger. Niet alleen voor het binnenland,, doch ook was er nogal wat vraag naar slachtpaarden voor uitvoer. Werkpaarden werden ook meer gevraagd. We noteerden van f 900.— tot f 1050.en voor luxe paarden van f1150.tot f 1300.— per stuk. Slachters f 2.20f 2.50 en voor prima jonge paarden wat hoger, per kg. geslacht gewicht.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4