KfflM Margot Fonteyn en Noerejew dansen samen het Zwanenmeer verwarming Goutier - Van Weeren een sterk Leicis paar Kom er ACHT-er HOE WERKT HET! Zijn kinderen „hinderen" Botsing tussen twee stijlen, maar toch een boeiend geheel Kom er ACHT-er Grote belevenis op ballet festival in Nervi warm water opstijgend warmwater ontste king motor ventilator De LEDENRADIATOR bestaat uit een bat terij gekoppelde ring- vormige buizen. vuurhaard Onze bridgerubriek Het valt niet mee Uw fcindertjes in de ellenlange vakanties bezig te houden. Eerst gaat dat nog wel, maar op den duur Dan denkt U bij al Uw huis houdelijke beslommeringen „ze zijn hèèl lief, maar 't wordt nu toch de hoogste tijd, dat ze weer aan 't werk gaan". Er is een woord dat zegt: „kin deren zijn hinderen". Zonder 't daar nu mee eens zijn, kunnen er ogenblikken komen, waarin ze U figuurlijk gespro ken over 't woord groeien en U werkelijk niet meer weet, wat ze nu weer moeten (of gaan) uitvoe ren Vooral in de grote steden, met voor jongens en meisjes bitter weinig bewegingsvrijheid zonder tuin en een voortdurende verkeersdrukte vlak voor het huis wordt het voor héél wat moeders een dringend probleem. Zit het vakantie-uitstapje, dat een, twee, desnoods drie weken kan duren er op, dan blijven er nog zoveel andere weken over Wat te beginnen? Ze mogen elkaar niet ln de haren vliegen. Maar als de verveling eenmaal in hun hoofdjes en hartjes gaat spoken, is er meestal geen houden meer aan. Er hoeft maar iets te gebeuren en de popen zijn aan t dansen! Moeder, die 'fc toch al zo druk heeft, moet tussenbeide komen en niemand kan 't haar kwalijk ne men, dat ze dat wel eens doet op een manier, die de kinderen nog meer overstuur maakt. an wordt 't een geblèr van-je- welste, hoe aardig kinder- tjes-op-zichzelf ook mogen zijn. Vader is op z'n werk en kan on mogelijk de boel komen regelen. Moeder zit er dus alleen voor en pas vanavond kan ze hem vertel len. hoe de vork in de steel gezeten heeft. Gelukkig is iedereen dan allang de hele opwinding vergeten, zodat er voor vader niets meer te „boeman nen" overblijft. Trouwens: de goede man is al moe genoeg van zijn dagelijks werk. Nee: het allerbeste is om iets te vinden, dat kinderen de hele dag vast houdt. Een hoopje zand bijvoorbeeld. En een kruiwagen. U heeft dan géén kind aan ze! FANTASIO Bridgevraag dezer week: Oost gever, NZ kwetsbaar, parenwedstrijd. Zuid: Sch 8 6 5; Ha 10 8 4 3; Ru H B 10 8 3: KI 4 Biedverloop: oost pas zuid pas west 1 Sansatout (12/14 p.) noord doublet oost pas zuid 2 ruiten west pas noord 2 schoppen oost pas wat moet zuid doen?? Antwoord elders op deze pagina. De BC Victoria uit Woerden bewoog zich op 1 juli j.l. voor het eerst op het pad der zeer grote bridge-evenementen. De Woerdenaren hebben daarbij ervaren, hoe groot de toeloop ook in Nederland is als men maar een flink stuk spek op hangt en de wedstrijd laat spe len buiten het langdurige com petitieprogramma van de NBB. Het spek één grote gelds waardige prijs, werd door de meestersklassers Lewis Barnett 1. meter links ontbreekt 2. tafelkleed is korter 3. opgestroopte mouw van man is anders 4.hamer Is verlengd 6. lampekap 6. bladzijde boekje is groter 7. draad achter T.V. toestel 8. sleut/1 voorgrond Bij CENTRALE VER WARMING staat op een hoog punt het expansievat voor het opnemen van door de verwarming ontstane volume- versphillen. Een instelbare thermostaat met bi metaal regelt de ka mertemperatuur naar wens, eventueel volgens een instel baar schakelprogramma. De PANEELRADIATOR bestaat uit een vlakke staalplaat waarop aan de achterzijde de ka nalen zijn aangebracht Bij de warmwaterketel, gestookt met kolen,olie of (aard)gas bevindt zich het water om de vuur haard. De PLAATRADIATOR bestaat uit twee aan elkaar gelaste stalen platen, waarin de ka nalen zijn geperst. Doordat warm water soor telijk lichter is dan koud, ontstaat circulatie. Soms wordt deze ondersteund door een centrifugaalpomp, waarvan de schoepen het water naar buiten slingeren. De door een pomp onder druk gebrachte olie (ca.7 atm.) wordt ineen sproeie verneveld en ontstoken. Een ventilator blaast de nevel in de verbrandings ruimte. (Ver. StatenJaap Kokkes gewonnen. Ongeveer 250 bridge- paren bezochten dit geslaagde Woer dense evenement en dit aantal bewees duidelijk, dat grote, goed georganiseerde pa- rentoernooien in Nederland be staansrecht hebben. Een Leidse prestatie van belang, dient ook nog te worden vermeld. In Middelkerke won het Leidse paar GoutierVan Weeren onlangs de eerste prijs in het sterk bezette Belgisch toernooi, waarin de ver maarde Belgen Monk-Silberwasser tweede werden. Als men kennis neemt van een dergelijke uitsteken de Nederlandse prestatie betreurt men het wederom, dat de meester klasse parencompetitie-NBB al sinds jaar en dag op slechts tien paren gefixeerd blijft. Het is wel zeker, dat er nog een behoorlijk aantal spelers in Nederland is dat zich de weg naar de hoogste offi ciële afdeling slechts versperd ziet door de te geringe omvang van deze meesterklasse-A en het weinig soe pele competitiesysteem. De NBB moge erover waken, dat de jongere talentrijke Nederlandse spelers die meesterklasse-A op de duur niet gaan zien als een Meesterklasse- AOW. Kundig Nu ik toch over Leiden spreek, wil ik eens eer betonen aan één der meest kundige spelers uit de NBB, leermeester van diverse jongere Leidse spelers. Van der Star. „Een speeltechniek om van te watertan den" zegt een insider van hem en men kan dat onderschrijven wan neer men de volgende partij ziet, die v. d. Star in de praktijk speelde: Sch A 8 2 Ha 10 4 Ru A 8 5 3 KI H 7 5 2 Sch 9 4 N Sch 7 5 3 Ha HVB8652 Ha 93 ^u H »v u Ru B 10 7 2 '1 10 8 Z KI VB64 Sch H V B 10 6 Ha A Ru V 9 6 4 KI A 9 3 Biedverloop: zuid 1 schoppen west 3 harten noord 4 schoppen oost pas zuid 6 schoppen allen passen. Zuids laatste bod was niet kin derachtig en alleen maar gemo tiveerd door zijn hierna volgende demonstratie van superbe speel techniek. West kwam uit met hartenheer, zuid won en speelde twee malen Heer-Aas)troefhet vallen van wetst schoppen 9 bij west verried wetst doubleton in die kleur. Noords harten 10 werd afgetroefd in zuid hierna volgden klaverenheer, daarna klaverenaas. Nu kwam de sleutelzet: zuid ver volgde met ruiten 4, west legde rui tenheer en in noord werd klein ge legd. West bleef dus aan slag en had niet anders dan harten te spe len noord troefde in met schop; pen 8, oost troefde onder en zuid ruimde een klavertje op. Nog wa ren er maar elf slagen, 'doch v. d Star kwam aan de twaalfde doo: een klavertje te troeven en ver volgens zyn laatste troef te spelen. Noord kon één ruiten opruimen doch oost kwam in een onontwar bare ruiten-klaverdwangpositie er moest kapituleren. Een bijzonder goed spel! H. W. FILARSKI Antwoord op bridgevraag dezer week: In het algemeen past men op partners doublet na een zwakke Sansatout als men enige kracht heeft of men maakt een sprongbod, als men een manchebod of slem bod voordeliger acht. Zuids bod van twee ruiten toonde dus in feite zwakte en een lange kleur doch zó zwak is zuid nu ook weer niet, dat hij na partners twee schop penbod nog niet enige hulp kan bieden. Zuid moet wel drie schop pen bieden zijn partners spel kan heel sterk zijn, zon der dat noord kon jumpen; bovendien had noord, met een matig doublet, wellicht op twee ruiten kunnen pas sen. Het spel kwam voor in het toernooi te Middelkerke (Big) een zeer sterke zuid speler paste, doch miste daardoor de manche, daar zijn partner had: (noord): Sch A H B 9 3; Ha A H B 2; Ru V 5: KI V 6 Noord heeft niet anders kunnen bieden zolang hij niets van zuids kracht weet,- kan hij geen sterkere biedin gen doen. In de praktijk was het mo gelijk 11 slagen te maken in schoppen. Zaterdag 11 augustus 1962 Pagina 4 Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande rekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders op deze pagina. lievend op een jonge edelvrouwe, die door een tovenaar gedoemd is gedurende de dag de vorm aan te nemen van een zwaan en zich al leen 's nachts in haar ware vorm te tonen. De climax bereikt deze grote en toch nooit overdreven ex pressiviteit van de jonge kunste naar. die heel wat meer is dan een fabelachtig danser, in de derde akte, waar iedere gemoedsaandoe ning van zijn gezicht te lezen valt. Diepvoelend mens Noerejew, betrekkelijk klein, heeft een volmaakt gebouwd li chaam met uitzondering van de iets te korte hals. Zijn gezicht is niet klassiek mooi, niet prentjesachtig, maar het gezicht van ccn uitermate hartstochtelijk, diepvoelend mens: mager, met uitgesproken Slavische trekken. Hij is een stille, maar fel reagerende, intens levende jongen, romantisch met een wat decadente inslag, die men ook in zijn bewe gingen vindt. Zijn armen en han den zijn de mooiste die we ooit van een danser zagen. Elke beweging die hij maakt is elegant en toch zeer mannelijk. Zijn wat dromerige oogopslag is geladen van emotie. De botsing en daaruit voortvloei end de samenwerking van twee zo verschillende temperamenten maakten deze voorstelling van het Zwanenmeer tot een feest voor al len, die gevoel hebben voor kwesties als deze. Het was als een elektri sche ontlading en vreemd genoeg leek Margot Fonteyn tien jaar jon ge' dan toen wij haar verleden herfst in Londen zagen. Zij is in topvorm en heeft in haar ganse le ven niet zo gedanst, vol spanning en toch uiterst zuiver in ieder van haar bewegingen, als deze avond. Nog meer Het festival brengt nog meer: andere balletten van het Engelse gezelschap drie avonden met het ballet van de Scala en dan, voor het eerst in Europa, een grote folkloristische groep uit Senegal. Het zal stellig de moeite waard zijn. Voor ons is het zesde festival van Nervi: Fonteyn en Noerejew in het zo vertrouwde en plotseling geheel nieuwe, van alle stoffigheid gekuiste, Zwanenmeer. Vrijwel volmaakt Margot Fonteyn is een technische vrijwel vplmaakte uitvoerende kun stenares op het gebied van de aca demische dans en haar rol van Odette-Odile in het Zwanenmeer, waaraan zij sedert een lange reeks van jaren onafgebroken heeft ge werkt. heeft nu min of meer de perfectie bereikt. Zij vergeet geen ogenblik, dat zij in dit romantisch ballet als enige de „klassieke tutu" draagt en dat dus haar bewegingen, haar uitdrukking klassiek beheerst dienen te zijn. Haar partner in het Britse balletgezelschap, Michel So- „Wat van belang is, is de geest van het ballet, de atmosfeer van de periode en als ik die beter kan uitdrukken met bewegingen, die ik voel als meer overeenkomend met mijn temperament dan geloof ik dat daar niets op tegen is". Dat moest natuurlijk tot botsingen lei den Maar de grote charme van Noe rejew, een kunstenaar in iedere ve zel van zijn lichaam en in iedere trilling van zijn bewogen storm achtige ziel, is nu juist dat hij, trots zijn kleine afwijkingen van de overgeleverde choreografie, zich een volmaakte partner toont. Ongeëvenaarde virtuositeit Waar hij alleen danst en vooral in zijn „variation" in de „pas de deux" Zwarte Zwaan, leren wij een danser kennen, wiens techniek niet altijd feilloos is, maar die alle be zwaren van onze uiterst kritische geest uitvlakt door zijn onge ëvenaarde viruositeit en zijn diep bewogen kunstenaarschap. Van dat eerste getuigt hij door in de „va riation" b.v. steeds het dubbele aan tal pirouettes of „tours" (onverge- Foto Will Eiselin, Rijswijk mes, ondersteunde die opvat ting. En nu komt, drager van een gans andere geest, de Rus Rudolf Noerejew onstuimig, romantisch, bezeten. In zijn nog gebrekkig En gels verklaarde Noerejew ons, dat hij het streven van de West-Euro- pese dansers om zich zo strikt mo gelijk aan de overgeleverde choreo grafie te houden en toch vooral niet de minste beweging te wijzigen, niet begrijpt en ook niet helemaal kan billijken. lijkelijk zijn „tours k la seconde", en zijn adembenemende „entrechats huits") uit te voeren binnen de door de muziek gestelde tijd. Nooit zagen wij een zo razend vlugge dan ser. Maar wat hem verheft tot het rijk van de allergrootsten is zijn interpretatie. Van het allereerste ogenblik totdat het doek valt aan het einde van de vier akte is Noe- rjew de prins, door zyn moeder aangespoord tot een huwelijk met een of andere prinses en zich ver- (Van onze Romeinse correspondent) Het zag er naar uit, dat het balletfestival van Nervi dit jaar niet zou doorgaan. Men was te laat met de organisatie begonnen. Alle gezelschappen hadden reeds contracten afge sloten. Maar de ongehoord actieve man, die achter dit festival staat, Mario Porcile, heeft weer een van zijn mira kels tot stand gebracht. Na drie maanden lang met het gezelschap van Cuevas Scho ne Slaapster) door Italië te hebben gezworven, was hij op het laatste ogenblik vrij om zich met Nervi te bemoeien en hij slaagde, waar zelfs een Engelsman als Dolin nul op het rekest had gekregen. Hij wist het Royal Ballet", zij het dan slechts „het reizend gezel schap", maar versterkt met vele van de meest vermaarde solisten, naar J^Jervi te bren gen. En dat niet alleen. Als „gasten" kwamen twee van de allergrootste sterren mee: Mar got Fonteyn en de Rus Rudolf Noerejew. Of dit nog niet ge noeg was: zij dansten in Nervi voor het eerst tezamen het „zwanenmeer". Betoverende atmosfeer Men mag het Zwanenmeer als verouderd beschouwen. We zullen niet al te luid protesteren, ook aj zijn wij van mening, dat een groot ballet op muziek van Tsjaikofski, die als schrijver van balletmuziek nooit zijns gelijke heeft gevonden, onmogelijk verouderen kan, zomin als het werk van enig werkelijk groot kunstenaar veroudert. Maar het Zwanenmeer zoals wij het in Nervi mochten zien in de op zich zelf reeds betoverende atmosfeer van het mooiste openluchttheater van Europa, bracht iets heel bijzon, ders. Goed, de muziek is gezuiverd van de banale toevoegsels door Pugni, waarvoor de oorspronkelijke muziek van Tsjaikofski in de plaats is gekomen. Het ballet werd (na tuurlijk» in zijn geheel gegeven: wij zullen nooit ophouden te pro testeren tegen het gebruik alleen de tweede akte. als een soort „diver tissement", te geven of, erger nog, de van actie doorspekte „pas de deux" uit de derde akte (de zoge naamde „Zwarte Zwaan") uit het geheel te lichten en als een soort circusnummer te beschouwen. Het ballet was dus volledig, een avond vullend geheel. Behalve Pepita die de eerste en derde akte heeft gezet en Iwanow, aan wiens zo geheel verschillende mentaliteit we de ly rische tweede en vooral de onver gelijkelijke vierde akte danken, wa ren er nog twee choreografen mee emoeid. Moeilijke passages Ashton heeft in de eerste akte (op eenmaal weggeknipte muziek) een „pas de six" ingelast, die goed het karakter van Pepita en de sfeer van die tijd weet te treffen, maar technisch geladen is met overmoei- lijke passages. En in diezelfde eer ste akte laste Noerejew, tijdens de generale repetitie voor onze ogen, een klein, romantisch „a solo" voor zichzelf in. Na drie herhalingen had hij gevonden wat hij zocht en het was een belevenis voor de bal letliefhebber de jonge kunstenaar even als scheppend choreograaf aan het werk te zien Twee stijlen Het ware feest van deze avond was getuige te mogen zijn van de eerste samenwerking van Dame Margot en Rudolf Noerejew in dit speciale ballet. We zouden het wil len aanduiden als een botsing tus sen twee stijlen, die echter door het aangeboren kunstenaarschap van de beide betrokkenen tot een zo boeiend geheel werd, dat we deze avond als een grote belevenis in ons geheugen zullen bewaren. Zo schijnt trouwens ieder er over te denken, want onmiddellijk gewaar schuwd door de talrijke deskundi gen, die te Nervi het festival bij wonen, waren tal van groten in het rijk van de dans, onder wie Rosella Hightower, Yvette Chauvire en Liane Dayde reeds per vliegtuig on derweg om de herhaling enkele da gen later bij te wonen. Er is hier geschiedenis op het gebied van de dans gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 14