Op eigen (meisjes)benen staan in het buitenland KUSSA: I Li;r n TOCH FIJN, DAT ZE ER ZO ZUINIG OP ZIJN I UIT en I THUIS Vakantie-hulpjes Je bent altijd welkom in het Loudens Netherlands House I' de nieuwste zomergroente ^Yfloederlijke overpeinzing MENU VAN DE WEEK ROCOCO Zaterdag 11 augustus 1962 Pagina 3 Je hebt eindexamen gedaan en je wilt een jaar naar het buiten land om de taal te leren. Je vriendin is het vorige jaar naar Enge land geweest en ze heeft het erg naar de zin gehad, zegt ze. De familie geeft goede raad en waarschuwt je uitvoerig voor de gevaren van een wereldstad, maar tenslotte moet je zelf onder vinden. wat het betekent in het buitenland op eigen benen te staan en je eigen kostje te verdienen. pi In Engeland kan een meisje dat alleen doen als verpleegster of als "mothers help". Deze hulp in de huishouding bestaat uit lichte bezigheden en het verzorgen van de kinderen, met vrije kost en inwoning, één vrije dag in de week en een redelijk loon. Je kunt het heel goed treffen met het gezin, waarin je zult werken. Misschien wordt je als dochter des huizes behandeld, meegenomen op uitstapjes en kryg je genoeg vrije tijd voor je taalstudie. Maar soms loopt het op een bit tere teleurstelling uit en dan ko men de onaangenaamheden, waar over we een tijdje geleden schre ven. Dan wordt je geëxploiteerd en als dienstbode behandeld. Maar afgezien daarvan zijn er minder prettige kanten aan het „avontuur". Reizen is duur in Lon den. Je gaat naar een museum, je drinkt ergens thee, het loopt 8llemaal gauw op. Overdag ben je druk genoeg, maar 's avonds zit je alleen op je kamertje en op je vrije dag lijkt Londen zo groot. Je krijgt een beetje heimwee en je zou zo graag je eigen taal weer eens wil len spreken, maar met wie? En waar moet je heen als je met moei lijkheden zit, die je wilt uitpraten? Speciaal voor de Nederlandse werkende meisjes is in Londen in 1957 het „Netherlands House" opge richt. Het is een opvangcentrum geworden, waar Nederlandse meis jes altijd terecht kunnen. Het cen trum is kosteloos opengesteld voor meisjes van alle gezindten. Je kunt er slapen en ontbijten voor een kleinigheid, en andere Nederlandse meisjes ontmoeten, je kunt er spre ken over je moeilijkheden en er raad vragen. Eens per week wordt een speciaal programma verzorgd met een film of een lezing. Het adres Ls Netherlands House. 3, Nutley Terrace, Hampstead, Londen N.W. 3 en het telefoonnummer: Swls Cottage 4645. Au Pair meisjes in Engeland zeer tevreden is. „Natuurlijk zijn ze te vreden" zei dezelfde huisvrouw „Zo'n meisje krijgt twee pond per week. heeft een goed .gemeubi leerde kamer met een gashaard en vier goede maaltijden per dag. Ze is 's middags vaak vrij en hoeft maar twee keer per week 's avonds op de baby te passen. Me dunkt". Het vorige jaar waren er meer dan 20.000 buitenlandse meisjes, meestal uit West-Europa, „inge kwartierd" bij Engelse gezinnen. Deze regeling voor au pair meisjes ls ontworpen voor hen, die vijftien zijn geweest en die speciaal naar Engeland komen om de taal goed te leren. In ruil voor kost, inwo ning en zakgeld wordt dan van ze verwacht, dat ze helpen met lichte huishoudelijke werkzaamheden, maar „niet meer dan de dochter des huizes zou doen". Zo'n hulp kan een uitkomst zijn voor een huisvrouw met kleine kin deren, maar er komen ook veel klachten over deze au pair meisjes. Een huisvrouw van het platte land schreef: „Op een zaterdag middag moest ik naar een bruiloft in Londen. Ik nam mijn dochtertje mee en liet het au pair meisje met de baby thuis. Toen ik 's avonds te rug kwam. was het huis donker, de baby lag slapend in de wieg en er was verder niemand thuis". Later bleek, dat het meisje deze kans had v aargenomen om een andere be trekking te zoeken. Het schynt, dat veel meisjes den ken: „Ik zal het een paar weken proberen, lukt het niet, dan zoek ik een ander baantje". Een deskun dige mevrouw van een plaatsings bureau zei van de au pair meisjes: Netherlands House in Hampstead, Londen, van binnen en van buiten. Als je in Engeland gaat werken, kun je hier altijd terecht, hetzij om over je moeilijkheden te praten of alleen maar om wat gezelligheid te vinden. „Ze worden veel gevraagd en ze weten het. Ze willen alleen maar werken in het centrum van Londen en als ze zin hebben om weg te gaan. dan gaan ze. Hoewel uitbui ting betrekkelijk weinig voorkomt, aan beide kanten, geloof ik toch. dat niet meer dan de helft van de cvereenkomsten tussen au pair meisjes en gezinnen volledig voldoe ning geeft". De huisvrouwen geven toe. dat het grootste probleem de behandeling van de buitenlandse meisjes vormt. Het meisje zou moeten worden opgenomen in het gezin en in vele gevallen, waarin dit gebeurde ble^f het contact be staan, ook als het meisje allang weer thuis was. Maar de verhouding is niet altijd zo goed. Vaak wordt het meisje aan zich zelf overgelaten als haar werk klaar is en vaak ook zijn de meisjes naar Engeland gekomen met ideeën over onafhankelijkheid en „geen fami lie-bemoeienissen". Ze voelen zich zeer beledigd als de huisvrouw, soms maar een paar Keerzijde We schreven over „geëxploiteerd worden", maar er is een keerzijde aan deze medaille. We lazen nl. In „The Times" over Engelse huis vrouwen, die ernstig teleurgesteld waren in de meisjes, die ze au pair in huis hadden genomen. „Ik heb er genoeg van, altijd door gezaagd te worden over exploitatie van au pair-meisjes", zei een Londense huisvrouw, „Want er zijn evenveel gevallen, waarin het gezin uitgebuit wordt door het meisje". Uit. een onderzoek is ge bleken, dat de meerderheid van We hebben gisteren kussa gegeten. Kussa uit Aalten. Voordat u vreemde ideeën krijgt over kannibalisme of zo, moeten we wel even zeggen, dat kussa de nieuwste zomer groente is. geïntroduceerd door een selectiebedrijf in Aalten. Kussa lijkt van buiten een beetje op komkommer, maar smaakt heel anders en is, zo horen we, ook heel anders van samenstelling. Door het slechte voorjaar is de oogst dit jaar later dan normaal, want de grootste kussa oogst valt in juli en augustus en dit jaar is ze nu pas op de markt gebracht. Pierre Balmain ontwierp deze fraaie avondjapon. die hij Cheverny'' noemde. De ruime rok is aan de voorzijde korter dan van achteren en de taille is versierd met een strik op di rug. Bij dit toilet van grijs-zij den organdi met borduursel ho ren lange handschoenen en een cape. Houdt u van een zeer zachte groente, kook dan de geschilde en in blokjes gesneden kussa met wei nig water in vijf minuten gaar. Laat de blokjes niet tot moes ko-* ken. U kunt de groente daarna met een bloemkoolsaus overgieten of peper, zout en nootmuskaat toe voegen. Dikke plakken kussa met. zout en peper bestrooid, door bloem ge haald en in hete olie gebakken smaken bij rijst uitstekend. Een van onze bekende keuken prinsessen. mevrouw R. Lotgering- Hillebrand, stelde de volgende re cepten voor kussa samen: Als salade 1 grote kussa (ongeveer 3 4 kg>, enige lepels mayonaise, sandwich- spread of slasaus. Was de kussa, schil de vrucht en schaaf er op ae komkommerschaaf plakjes van. Doe ze afwisselend met wat mayonaise, slasaus of sandwichspread in een slakom. Werk ze luchtig dooreen en maak de salade zo nodig naar eigen smaak af. Kussa laat veel minder vlug dan komkommer vocht los en kan dus gerust enige tijd voor het eten worden aangemaakt. Zoet en zuur 1 kussa, zout, 50 gr. boter. 2 le pels azijn, 1 lepel suiker, aroma, soya of pikante saus, aardappel meel om te binden. Was de kussa, halveer ze in de lengte en snijd er. zonder ze te schillen, halve plakken van. Smoor ze in een platte pan met boter, suiker, azijn, zout, soya of andere geurige saus. Voeg in het begin een lepel water toe, om aanbran den te voorkomen. Leg de plakken af en toe eens om, opdat ze allen iets van de geurige saus krijgen. Smoor ze 12 a 15 minuten. Bind de ontstane saus met wat aange maakt aardappelmeel door de pan schuin te houden. Roer de stukken kussa niet opdat ze niet tot moes worden. Kussa en kaas gaan zeer goed samen, maak er dus eens een kaas saus bij. Ook rauw smaakt kussa goed b.v. op de boterham, bestrooid met wat zout. Gebakken kussa 1 dunne kassa, 50 60 gr. boter, een lepel zout met peper en noot muskaat gemengd of een lepel sel derijzout, eventueel wat tomaten puree of tomatensap en fijn ge knipte peterselie. Was de kussa, schil ze niet maar snijd ze aan plakken van \k cm of iets dikker. Bestrooi elke plak met wat zout niet peper en nootmus kaat of selderijzout. Laat ze daar mee even staan. Er loopt dan wat sap uit, dat eventueel kan worden opgevangen en later op de gebak ken plakken kan worden gedaan. Maak in een grote koekepan een deel van de boter warm en leg daarin zoveel plakken als er plaats hebben op de bodem. Draai ze tij dens het bakken herhaaldelijk om en leg de plakken die zacht zijn in een stoofschotel. Bak zo alle plakken en vul onderwijl zo nodig de boter eens aan. Kussa vraagt tijdens het bakken niet zoveel bo ter. Giet over de kussa in de stoof- schaol wat aangelengde tomaten puree of wat tomatesap en strooi er wat peterselie over. Warm de plakken in dit geurige nat. Maak hiervan een hele maaltijd, door met de kussa wat soepballetjes gaar te maken en geef er droge rijst bij. jaar ouder dan zij zelf. vertelt, hoe laat ze thuis moeten zijn. Zo was er een meisje, dat haar baan opzegde, omdat er opmerkin gen waren gemaakt over het aantal mannen, dat zij op haar kamer ontving. Zakelijker aanpak In het begin van dit jaar heeft de „National Council of Women" de minister een memorandum aan geboden. waarin wordt gepleit voor een zakelijker aanpak van het pro bleem. „Het meisje zal zich dan rea liseren, dat er moet worden gewerkt er. de huisvrouw moet begrijpen, dat het meisje tijd moet hebben voor haar studie. Maar vooral zou het misverstanden aan beide kanten uit de weg ruimen", aldus deze da mes. Laat je niet afschrikken door al deze problemen, maar neem geen genoegen met een oppervlakkige briefwisseling. Zorg, dat je precies weet. waaruit je werkzaamheden bestaan, hoeveel vrije tijd je hebt en wat de condities zijn. Als je die moeite neemt, een wat uitgebreidere briefwisseling op touw te zetten voor je vertrekt, merk je ook al gauw uit de torn van de brieven uit Engeland, op welke manier je zult worden ontvangen. Mensen zijn zonderlinge wezens. Zij schreeuwen om huizen, al maar méér huizen, zij bouwen als razen- den en klagen dan dat er geen' stukje groen overblijft. Want zo dra hun hartewens: een woning in servulling is gegaan, beginnen zU te sparen voor een auto om het groen te kunnen bezoeken.dat zij niet meer kunnen vinden. Natuurlijk is het er welin grote hoeveelheden zelfs. Niemand heeft nog de moeite genomen ze na te tellen, maar ik wed dat er meer bomen dan huizen zijn in Neder land. Otn van de grassprietjes en madeliefjes maar te zwijgen. Maar je moet er wel naar zoeken. Je dient de moed op te brengen om de auto ergens langs de kant te zetten en te voet verder te gaan. Op alle plekken langs de bosrand, waar een auto, een klaptafel of een tentje kan staan, staat inderdaad al iets. Twaalf meter verder tussen de bomen zie je geen mens meer. Daar is het rustig, koel, leeg. Na een half uur lopen stuit je op een vrijend paartje. Na twee uur op een paar ondernemende jongetjes met een voetbal. En soms kun je een hele middag dwalen over bospaden, zandverstui vingen, tussen korenvelden en hei delanden zonder één mens tegen te komen. Snap je dat nou? zeg ik tegen vader. In alle kranten en tijd schriften maken zij zich druk over het gebrek aan recreatie ruimte. En, moet je eens zien wat een ruimte. Hoeveel mensen hebben wij in de afgelopen drie uren ontmoet? Weten zij dan niet, dat wij in Nederland vele kilometers ongerept natuur schoon hebben, compleet met beekjes, vennetjes, heuvels en grindbedden? Daar heb je je antwoord, zei va der. Voor ons stond de koddebeier. Zijn geweer slingerend op zijn rug, zyn snor krulde dreigend. U bent op verboden terrein met een hond nog wel, constateerde hy somber. Afkeurend keek hij naar Joep, die in dwaze kringetjes om ons heen liep. Mógen we hier niet wandelen? vroeg ik verbaasd. Neen. Heeft u de borden niet ge zien, aan het begin van het pad? We hebben zelfs geen pad gezien, zei vader. Waar bent u er dan ingekomen? Zomaar ergens Mét een hond. U wilt zeker de wildstand uitroeien. Dat wilden wij niet. Wij begrepen ook niet hoe Joep de wildstand zou kunnen bedreigen. Hij heeft zelfs nog nooit een mug gevangen. Zit hier wild? vroeg Henkie ge ïnteresseerd. Allicht. Dit is beschermd gebied. V mag hier helemaal niet komen. Wie beschermt wat? informeer de Adriaan. Hy kan verschrikke lijk onnozel doen en je moet hem goed kennen om te weten, dat hij je voor de mal houdt. De kodde beier trapte er in. Ik, zei hij waardig. Ik be scherm het wild. Met een geweer? vroeg Adriaan naief. Henkie proestte, de koddebeier keek verbaasd over zóveel domheid. •fr De 18-jarige Kay Price uit de Australische plaats Adelaide heeft 53 uur achtereen in een etalage zitten typen. Hetgeen volgens haar een wereldrecord betekent. Het vorige record, 51 uur, werd in april door een typiste in Sydney gevestigd. Hoeveel tikfouten beide dames in al die uren maakten, vermeldt de historie niet. Hij liep nu naast ons. vergat over de hond te klagen en begon om standig uit te leggen waarin zyn werk bestond en waarvoor hij een geweer nodig had. Het was heel leerzaam, vooral omdat hij gaande weg ontdooide, steeds vriendelijker werd en de jongens op de prenten van reeën en wilde zwijnen wees. Eindelijk stuitten we tegen prikkel draad. Hier houdt mijn gebied op. zei hij en herinnerde toen weer zijn plicht. U moet het bos verlaten. Goed, zei ik haastig, hopend er zonder bekeuring af te komen. Wij zullen over het prikkeldraad klim men en op het gebied van uw col lega gaan wandelen. Dat zou ik u niet aanraden, want hierachter is militair terrein. On- ontplofte munitie en zo U begrijpt me wel. Levensgevaarlijk. O. juist ja. Maar hier dan? Dit bos is van Monumentenzorg. Alleen toegankelijk voor houders van speciale toegangskaarten. We moeten nu eenmaal zuinig zijn op het beetje natuurschoon dat we nog bezitten. Voor wie? vroeg Adriaan. Voor iedereen voor de belas tingbetalers. antwoordde de kodde beier triomfantelijk. En niemand mag er naar kijken! riep vader uit. We zullen weggaan, beloofde ik, vrezend voor een nieuwe uitbarsting van plichtsbetrachting. Goede middag. Goede middag. En houdt die hond aan de lijn, riep hy ons nog na. Om zijn zondag niet te bederven deden wy Joep de riem om. Het beest begreep het niet. trok en rukte en keek ons verwytend aan. Be drukt liepen we door het verboden bos, op zoek naar de uitgang. Die wij echter niet vonden. Een béétje natuurschoon, noemt-ie dat, zuchtte vader twee uur later, toen wij nog altijd het toegezegde pad niet hadden bereikt. Toch fijn, dat zij er zo zuinig op zijn prevelde Henkie, die op een ge broken binnenzool strompelde. Joep vond ten slotte het pad. Aan het einde ervan stond een slag boom en daar prijkten ook de bor den met een uitgebreid verhaal over wie wél en wie niet in het woud mocht lopen. Wij lazen het aan dachtig. ontdekten toen dat wij in derdaad niet in de termen voor dit soort recreatie vielen. Wat doen we nu? vroeg ik. Het wordt al laat. We gaan naar huis, besliste vader. In onze tuin staat een berk en daar ga ik de rest van de dag naar zitten kijken. Dat mag. Het is onze eigen berk. Eerlijk gezegd begin ik nu pas te begrijpen waarom jij zo ver zot op die boom bent. THEA BECKMAN 55 95 ZONDAG: verborgen eieren in rijstrand met dikke tomatensaus en gemengde sla, bessenroomvla. MAANDAG: Franse uiensoep met stokbrood, aardbeienbeschuitjes. DINSDAG: patates frites, bloemkool, saucijs jes, twee-kleur envla. WOENSDAG: Harlkijnsoep, stamppot rauwe andijvie met uitgebakken spek. DONDERDAG: aardappelen, worteltjes, blinde vinken, drie in de pan met rozij nen. VRIJDAG: Cantharellenr^goöt met puree en andijvie of aardappelkaaskoekjes met andijvie, meloen. ZATERDAG: huzarenslaatje, gebraden appels met vanlllevla. Nu de kinderen met vakantie thuis zijn, mo gen we met onze maaltijden, daar wel een beetje rekening mee houden. Met slecht weer zitten ze de hele dag binnen en misschien 'vinden uw dochters (of zoons) het leuk om wat in de keuken te helpen. Een eenvoudig koekje of na gerecht kunnen ze met een klein beetje hulp zelf wel maken. Bessenroomvla 3 eierdooiers glad roeren met 100 g bruine basterdsuiker. Op de damp van kokend water onder voortdu rend kloppen met de garde de bes- sesap (gemaakt door M pond rode bessen even te koken en te zeven) langzaam toe voegen. 4 blaadjes gelatine (2 rode en 2 witte) in koud water weken, goed uitknijpen en in het warme mengsel oplossen. Na afkoeling V» liter va- nillevla door het bessenmengsel roeren. De vla in 1 persoons schaaltjes schenken en garneren met de zeer stijf geslagen eiwitten met 1 lepel suiker en wat achtergehouden bes sen. Franse uiensoep 3 grote uien in ringen snyden en heel lichtgeel fruiten in 3 lepels boter. Enkele ringen uit de pan ha len en bewaren voor garnering. Voeg er vier lepels bloem by en giet langzaam steeds goed roerend 1 liter gekruide bouillon (kan heel goed gemaakt worden van een bouillontablet» toe. De soep moet licht gebonden zijn. Leg in de soep borden een snede geroosterd brood, dik bestrooid met oude geraspte kaas. De hete soep erover schenken en garneren met de achtergehou den ringen gebakken ui. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiini! Als U dit leest is het alweer zaterdag. Weet U nog wat voor weer het dinsdag j.l. was? Nu in dat noodweer ben Ik naar Kat wijk gegaan en ben ik vandaar naar Noordwijk gelopen. Langs het strand! Weliswaar zat ik 's avonds, in een dikke trui en een lange broek bij een gloeiende straalkachel om weer op verhaal te komen, maar 't was fantas tisch! Al zo vaak wilde ik eens naar 't strand als 't stormde, maar hoe gaat dat: Een mens heeft 't nu eenmaal altijd druk en storm uit 't zuidwesten komt steeds op een moment, dat 't je niet schikt. Maar die middag dacht ik: „Wat let me? Ik ga!". In de Katwijkse bus heerste al een soort jolige stemming. Ieder een kwam blazend en hijgend binnen waaien. „Wat is er toch aan de hand?", vroeg de chauf feur, „iedereen heeft 't maar over hè hè en tjonge jonge. Ik begrijp er niets van". Daar kwa men een paar Duitse meisjes met hun moeder. „Wel", informeerde onze chauffeur, „wat zullen we morgen eten?" „Katwaik" zei de vrouw. Dat ivas niet de bedoe ling; ze had moeten zeggen: ..Bitte?". De chauffeur: „Nou, dan eten we morgen maar géén bieten". De bus grinnikte. De Duitse dame begreep er niets vaji en lachte ook. Al met al be paald geen fijnzinnig mopje, maar wie daarop let bij wind kracht tien is een kniesoor. Op de boulevard, bij 't uit stappen, kwam er nog een laat ste vermaning„Hou mekaar maar goed vast, ivant er staat een aardig briesje". En daar stond ik dan ineens middin het gebulder, mid denin een vlijmscherpe zand storm. Tegenover een enorme branding met kleuren van blauwgrijs tot vuil, geelachtig grauw, met dikke schuimkop pen tot ver in zee. Toen dacht ik nog heel even tjes: „Had ik niet beter thuis kunnen blijven en de was kun nen strijken?". Maar U kunt 't geloven of niet: ik bén naar Noordwijk gelopen! 't Kon, want 't was dood tij. In de verte liepen nog twee mensen voor me uit. Verder was er noordwaarts niets anders te bekennen dan een woestijn van zand en water en wind. De ellende was echter, dat je eenvoudig geen stap terug kon. Als je heel voorzichtig om een hoekje van de muur van wind achter je probeerde te kijken of Katwijk nog bestond, tuimelde je meteen zowat achterover. Met de storm in de rug was ik er in drie kwartier en aangezien het toen eigenlijk pas goed begon te regenen, was de terugreis wel het minst plezierige deel van de onderneming. Maar weet V alle rechtge aarde huismoeders van Leiden en omstreken tijgen in de zomer een paar keer met hun kroost naar 't strand. Als 't mooi weer is. Wat zegt De Bilt? Hoe ziet de lucht er uit? Kunnen we t wagen vandaag? En als de voor tekenen niet gunstig genoeg zijn, blijft de karavaan thuis. Allicht! Er zal dus in deze merkwaardige zomer wel veel thuis gebleven zijn, ivat een trieste zaak is. Maar als het weer eens zo stormt en IJ kunt het die dag wel schikken met uw huiselijke bezigheden, dan moet U echt ook eens een kloek besluit ne men en juist dan naar 't strand gaan. Waarschijnlijk waait uw sjaal weg of in ieder geval uw plastic kapje, en zien uw schoenen er na afloop bedenkelijk uit. Ook zal uw watergolf een ruïne zijn en bovendien zullen man en kinderen, als de storm zo hevig geweest blijkt te zijn dat de t.v. er 's avonds beelden van geeft, met leedvermaak uitroepen „Kijk nou toch eens eventjes Zie je nou hoe idioot het was om naar zee te gaan!". Maar U zult ze laten praten, want U zult een opwindend en verfrissend avontuur beleefd hebben en misschien is dat wel vooral zo, als U het helemaal op uw eentje beleefd hebt. Juist daarvoor heeft een huismoeder immers zo weinig gelegenheid en ik geloof, dat iedereen dat wel eens nodig heeft. Wel moet ik er echter eerlijk heidshalve aan toevoegen, dat U er verstandig aan zult doen een dag af te wachten, waarop het wél stormt, maar bepaalt liever niet zo stortregent als dinsdag 't geval was. Hermine G. Uw modehuis DONKERSTEEG 12 LEIDEN'

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13